Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλώς σας βρήκα κι εγώ...!

 

Από χθες είμαι κι εγώ ένας Galaxy S owner και άρχισα να ψάχνω το νέο μου παιχνιδάκι...! Το πήρα used το τηλέφωνο από ένα παλικάρι, ο οποίος το μόνο που έχει περάσει στο κινητό είναι 2.2.1 (JPY). Σε γενικές γραμμές μου φάνηκε ωραίο το τηλέφωνο, σβέλτο κλπ κλπ. Οι απορίες μου τώρα:

Το λειτουργικό που έχει επιλέξει το παλικάρι, είναι οκ ή να το αλλάξω σε 2.2? Σίγουρα κάποια στιγμή θα αρχίσω να δοκιμάζω custom.

Με χαλάει αρκετά η lock screen, περίμενα κάτι σαν το screen που έχει το froyo στο nexus. Υπάρχει τρόπος να το αλλάξουμε χωρίς να κρασάρει και χωρίς να βαρύνει το τηλέφωνο?

Για launcher προτίμησα τον pro που είχα και στο nexus παλιότερα... Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο?

 

Γενικα είμαι εξοικιωμένος με φλασαρίσματα κλπ μιας και στο παρελθόν είχα και nexus one αλλά και ένα magic τα οποία πέρασαν τα πάνδεινα :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

page not found dude.

 

http://androidforums.com/htc-legend/243645-legend-laggy-sometimes-after-2-2-update.html

 

Τωρα;

Συγκεκριμενα γραφει :

go Settings-Appications-Development- and put a tick on USB debugging. It did the trick for me (as well as a factory reset and not using of a live-wallpaper and no apps on SD card). Now everything is just as smooth as i wish my Android phone to be...

Edited by bodo
bodo
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα κι εγώ...!

 

Από χθες είμαι κι εγώ ένας Galaxy S owner και άρχισα να ψάχνω το νέο μου παιχνιδάκι...! Το πήρα used το τηλέφωνο από ένα παλικάρι, ο οποίος το μόνο που έχει περάσει στο κινητό είναι 2.2.1 (JPY). Σε γενικές γραμμές μου φάνηκε ωραίο το τηλέφωνο, σβέλτο κλπ κλπ. Οι απορίες μου τώρα:

Το λειτουργικό που έχει επιλέξει το παλικάρι, είναι οκ ή να το αλλάξω σε 2.2? Σίγουρα κάποια στιγμή θα αρχίσω να δοκιμάζω custom.

Με χαλάει αρκετά η lock screen, περίμενα κάτι σαν το screen που έχει το froyo στο nexus. Υπάρχει τρόπος να το αλλάξουμε χωρίς να κρασάρει και χωρίς να βαρύνει το τηλέφωνο?

Για launcher προτίμησα τον pro που είχα και στο nexus παλιότερα... Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο?

 

Γενικα είμαι εξοικιωμένος με φλασαρίσματα κλπ μιας και στο παρελθόν είχα και nexus one αλλά και ένα magic τα οποία πέρασαν τα πάνδεινα :)

 

xda --> darky/doc custom Για το θέμα του screenlocker κυρίως και εγώ για αυτό την έχω βάλει

και όχι η 2.2.1 δεν έχει πρόβλημα λολ.. είναι η ποιο γρήγορη αυτή την στιγμή.

check τους οδηγούς που έχουνε τις τελευταίες εκδόσεις 2.2.1 άμα θες να κάνεις δικά σου πράγματα χωρίς ρομ άλλων

wellcome \o/

 

http://androidforums.com/htc-legend/243645-legend-laggy-sometimes-after-2-2-update.html

 

Τωρα;

Συγκεκριμενα γραφει :

go Settings-Appications-Development- and put a tick on USB debugging. It did the trick for me (as well as a factory reset and not using of a live-wallpaper and no apps on SD card). Now everything is just as smooth as i wish my Android phone to be...

λολ;

1)όσοι διαβάζουνε αυτό το τοπικ το 99% το έχει τικαρισμένο νομίζω

2)εδώ δεν έχει τέτοια γυναικεία πράγματα, άμα λαγκάρει τρώει φλασάρισμα.

3)ευχαριστούμε φίλε αλλά μην απαντήσεις άλλο σε αυτό το thread είμαστε γεμάτοι ήδη :)

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Έχω βάλει την 2.2 η οποία μου κόλαγε ελεεινά και αφού έκανα hard reset δεν είδα τρελές διαφορές.

Ένα παιδί στην δουλειά μου που έχει αφήσει την eclair πάνω πάει σφεντόνα το κινητό του, το δικό μου σέρνεται μπροστά του χωρίς να το έχω φορτώσει με πολλά apps και widgets.

Αν είναι θέμα froyo θα κάνω υπομονή για την επίσημη 2.2.1.

Παίζει όμως να φταίει το τηλέφωνο σε θέμα hardware γιατί αρχίζω και ανησυχώ;;

Δεν ξέρω αν ήταν γρήγορο όταν είχε την 2.1 (το δικό μου κινητό) γιατί με το που το πήρα του έκανα την αναβάθμιση επί τόπου.

Someone help..:(

Κωνσταντίνος

--------------------------------------

Samsung Galaxy S23 256GB - Samsung Galaxy Note 8 Dual Sim 64 GB - Microsoft Lumia 640 Dual Sim

Link to comment
Share on other sites

xda --> darky/doc custom Για το θέμα του screenlocker κυρίως και εγώ για αυτό την έχω βάλει

και όχι η 2.2.1 δεν έχει πρόβλημα λολ.. είναι η ποιο γρήγορη αυτή την στιγμή.

check τους οδηγούς που έχουνε τις τελευταίες εκδόσεις 2.2.1 άμα θες να κάνεις δικά σου πράγματα χωρίς ρομ άλλων

wellcome \o/

 

Wow! Φοβερό theme! Ευχαριστώ saliez... Και για το καλωσόρισμα! :cool:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

ρε παιδες μια ερωτηση-συμβουλη

τι ειναι καλυτερο ενα back-up απο cwr στη καρτα να υπαρχει?

η μια ρομ non-wipe να υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά που μπορώ να βρω τα 3 αρχεία για να βάλω τη js3 μέσω odin.Την πέρασα σήμερα το πρωί μέσω patcher και δεν μου έχει ελληνικό swype και keyboard
Link to comment
Share on other sites

xda --> darky/doc custom Για το θέμα του screenlocker

 

τι ειναιαυτο ρε παιδια βοηθηστε και εμας που δεν ξερουμε!

μπορουμε να βαλουμε φωτογραφια φοντο που να μην την παραμορφωνει?

μπορουμε να βαλουμε ξεχωριστη εικονα σε καθε μια απο της 7 αρχικες οθονες?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά που μπορώ να βρω τα 3 αρχεία για να βάλω τη js3 μέσω odin.Την πέρασα σήμερα το πρωί μέσω patcher και δεν μου έχει ελληνικό swype και keyboard

για ριξε μια ματια .

h##p://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=917256

Link to comment
Share on other sites

Eρωτηση: Κανενα καλο εναλλακτικο boot animation με ηχο και εικονα (ή μονο εικονα τελος παντων :p ) εχουμε εντοπισει?

 

μπορεις να εγκαταστησεις την εφαρμογη Absolute System Root Tools απο τα γνωστα μαγαζακια.....;)

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά... Να προσθέσω μια απορία!

Έχω την επίσημη Ελληνική froyo ρομ (I9000XXJPP) routed (με το oneclick) και χθες εγκατέστησα το OCLF (one click lag fix) για να κάνω και το lagfix (συγκεκριμένα το OneClickLagFix V2.2+).

Προσπάθησα 2 φορές και τις 2 ΑΠΕΤΥΧΕ! Το κινητό δουλέυει ακόμα (δεν φαίνεται να άλλαξε τίποτε- ελπίζω και μετα απο reboot να είναι οκ) αλλά το lagfix γιατί αποτυγχάνει;

Και τι να προσπαθήσω για να το βάλω;

 

Άσχετο: Στο quandrand βγάζω σκορ 967 (μόνο)...

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά... Να προσθέσω μια απορία!

Έχω την επίσημη Ελληνική froyo ρομ (I9000XXJPP) routed (με το oneclick) και χθες εγκατέστησα το OCLF (one click lag fix) για να κάνω και το lagfix (συγκεκριμένα το OneClickLagFix V2.2+).

Προσπάθησα 2 φορές και τις 2 ΑΠΕΤΥΧΕ! Το κινητό δουλέυει ακόμα (δεν φαίνεται να άλλαξε τίποτε- ελπίζω και μετα απο reboot να είναι οκ) αλλά το lagfix γιατί αποτυγχάνει;

Και τι να προσπαθήσω για να το βάλω;

 

Άσχετο: Στο quandrand βγάζω σκορ 967 (μόνο)...

εαν θυμαμαι δεν πρεπει να λειτουργει πλεον αυτο γιατι το ειχα δοκιμασει ....μπορεις εαν θελεις να βαλεις το SuperOneClick v1.5.5 .....περιμενε και την γνωμη των εμπειρων.....;)

Edited by cyberbop
LG G4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά... Να προσθέσω μια απορία!

Έχω την επίσημη Ελληνική froyo ρομ (I9000XXJPP) routed (με το oneclick) και χθες εγκατέστησα το OCLF (one click lag fix) για να κάνω και το lagfix (συγκεκριμένα το OneClickLagFix V2.2+).

Προσπάθησα 2 φορές και τις 2 ΑΠΕΤΥΧΕ! Το κινητό δουλέυει ακόμα (δεν φαίνεται να άλλαξε τίποτε- ελπίζω και μετα απο reboot να είναι οκ) αλλά το lagfix γιατί αποτυγχάνει;

Και τι να προσπαθήσω για να το βάλω;

 

Άσχετο: Στο quandrand βγάζω σκορ 967 (μόνο)...

 

root την κανεις με το superoneclick...για lagfix απο οτι ξερω δεν δουλευει το ryanza αλλα μου φαινεται δεν δουλευει και καποιο αλλο...παντως δεν χρειαζεσαι lagfix εισαι μια χαρα και μην κοιτας το quadrant..:p

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά... Να προσθέσω μια απορία!

Έχω την επίσημη Ελληνική froyo ρομ (I9000XXJPP) routed (με το oneclick) και χθες εγκατέστησα το OCLF (one click lag fix) για να κάνω και το lagfix (συγκεκριμένα το OneClickLagFix V2.2+).

Προσπάθησα 2 φορές και τις 2 ΑΠΕΤΥΧΕ! Το κινητό δουλέυει ακόμα (δεν φαίνεται να άλλαξε τίποτε- ελπίζω και μετα απο reboot να είναι οκ) αλλά το lagfix γιατί αποτυγχάνει;

Και τι να προσπαθήσω για να το βάλω;

 

Άσχετο: Στο quandrand βγάζω σκορ 967 (μόνο)...

 

Πέτα την JPP. Βάλε JS3 με speedmod kernel μέσω odin. Κάνε ροοτ από το CWM (advanced speedmod ulk settings->root/install superuser)

Link to comment
Share on other sites

root την κανεις με το superoneclick...για lagfix απο οτι ξερω δεν δουλευει το ryanza αλλα μου φαινεται δεν δουλευει και καποιο αλλο...παντως δεν χρειαζεσαι lagfix εισαι μια χαρα και μην κοιτας το quadrant..:p

 

 

Δεν είναι το quadrant που με απασχολεί όσο το ότι μερικές φορές κανει μικρο-σκαλώματα και το χειρότερο οτι πολλές φορές όταν πατάω το κουμπί "εφαρμογές" απο την κεντρική οθόνη μου κάνει πολύ (μα πολύ) ώρα να εμφανίσει τις εφαρμογές (εντάξει φταίω και εγώ- 12 σελίδες έχω!) βγάζοντας τον γνωστό κύκλο αναμονής! Κατα τα λοιπά είμαι ευχαριστημένος! Απλά είπα να επιταχύνω λίγο τα πράγματα...

Ευχαριστώ παιδιά για το ενδιαφέρον!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το quadrant που με απασχολεί όσο το ότι μερικές φορές κανει μικρο-σκαλώματα και το χειρότερο οτι πολλές φορές όταν πατάω το κουμπί "εφαρμογές" απο την κεντρική οθόνη μου κάνει πολύ (μα πολύ) ώρα να εμφανίσει τις εφαρμογές (εντάξει φταίω και εγώ- 12 σελίδες έχω!) βγάζοντας τον γνωστό κύκλο αναμονής! Κατα τα λοιπά είμαι ευχαριστημένος! Απλά είπα να επιταχύνω λίγο τα πράγματα...

Ευχαριστώ παιδιά για το ενδιαφέρον!

 

Δε φταίει αυτό... κάτι άλλο το κάνει και σκαλώνει. Κι εγώ 12 σελίδες έχω και ανοίγει ακαριαία. Όσο για το root, δε γίνεται στο φρόγιο με το oclf. Διάβασε την πρώτη σελίδα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά, πήρα μόλις χθες το galaxy s (κάνει και ρίμα :p) του έκανα το update από Kies για να πάει σε Froyo και του έκανα και root. Το πρόβλημα μου είναι το εξής, πάω στην διαχείριση εφαρμογών και πατάω πχ στο angry birds Μετακίνηση στην κάρτα SD και μου πετάει error "Αποτυχία μετακίνησης εφαρμογής. Ανεπαρκής μνήμη".

Η sd όμως έχει 5+gb free(όλα δηλαδή). Υπάρχει μία περίπτωση να έκανα βλακεία όταν πέρναγε το froyo γιατί νόμιζα ότι κώλυσε μόλις τελείωσε από το Pc. Είναι δικό μου bug αυτο με την SD; Αν ναι, πως ξαναπερνάω το official froyo απο samsung;

Αν όχι, τι πρέπει να κάνω για να μεταφέρω στην SD. Σε όλες της άλλες λειτουργίες το galaxy μου φαίνεται κυριλέ.

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά, πήρα μόλις χθες το galaxy s (κάνει και ρίμα :p) του έκανα το update από Kies για να πάει σε Froyo και του έκανα και root. Το πρόβλημα μου είναι το εξής, πάω στην διαχείριση εφαρμογών και πατάω πχ στο angry birds Μετακίνηση στην κάρτα SD και μου πετάει error "Αποτυχία μετακίνησης εφαρμογής. Ανεπαρκής μνήμη".

Η sd όμως έχει 5+gb free(όλα δηλαδή). Υπάρχει μία περίπτωση να έκανα βλακεία όταν πέρναγε το froyo γιατί νόμιζα ότι κώλυσε μόλις τελείωσε από το Pc. Είναι δικό μου bug αυτο με την SD; Αν ναι, πως ξαναπερνάω το official froyo απο samsung;

Αν όχι, τι πρέπει να κάνω για να μεταφέρω στην SD. Σε όλες της άλλες λειτουργίες το galaxy μου φαίνεται κυριλέ.

 

Αν κάνεις ένα factory reset ή hard reset θα φτιάξει λογικά. Μάλλον έχει σκουπίδια από την προηγούμενη rom στο /data ή /dbdata, και δεν έχει χώρο ούτε για το caching της αντιγραφής...

 

Edit: Άκυρο, αν δεν έχεις εξωτερική κάρτα αυτό φταίει.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά, πήρα μόλις χθες το galaxy s (κάνει και ρίμα :p) του έκανα το update από Kies για να πάει σε Froyo και του έκανα και root. Το πρόβλημα μου είναι το εξής, πάω στην διαχείριση εφαρμογών και πατάω πχ στο angry birds Μετακίνηση στην κάρτα SD και μου πετάει error "Αποτυχία μετακίνησης εφαρμογής. Ανεπαρκής μνήμη".

Η sd όμως έχει 5+gb free(όλα δηλαδή). Υπάρχει μία περίπτωση να έκανα βλακεία όταν πέρναγε το froyo γιατί νόμιζα ότι κώλυσε μόλις τελείωσε από το Pc. Είναι δικό μου bug αυτο με την SD; Αν ναι, πως ξαναπερνάω το official froyo απο samsung;

Αν όχι, τι πρέπει να κάνω για να μεταφέρω στην SD. Σε όλες της άλλες λειτουργίες το galaxy μου φαίνεται κυριλέ.

για μεταφορα της εφαρμογης στην sd εννοει στην καρτα μνημης :p

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Δε φταίει αυτό... κάτι άλλο το κάνει και σκαλώνει. Κι εγώ 12 σελίδες έχω και ανοίγει ακαριαία. Όσο για το root, δε γίνεται στο φρόγιο με το oclf. Διάβασε την πρώτη σελίδα.

 

Καλημέρα tyxerakia,

To κάνει μόνο την πρώτη φορά που το ανοίγω μετά είναι εντάξει... Μερικές φορές αν κλείσω μερικά προγράμματα (ή κάνω εκκαθάριση μέσω της διαχείρισης προγραμμάτων) το ξανακάνει (και δεν έχω βρει με ποια εφαρμογή σχετίζεται να πάρει)...

Για ροοτ το έκανα με το SuperOneClick v1.5.5 (αυτό εννοούσα, συγνώμη για τυχόν παρανόηση) κανονικά (με την πρώτη φορά) και έχω το εικονίδιο superuser όπως και πρόσβαση (κανονικότατα) σε προγράμματα όπως "my backup root", "adfree", "autokiller" κλπ... **. Βέβαια δεν έχω κάνει και format να επιταχύνω τα πράγματα μέχρι τωρα (μικρή κάρτα microsd που δεν χωράει το Backup- περιμένω μεγαλύτερη 8 gb)

Επίσης να τονίσω έχω διαβάσει όλους τους οδηγούς, έχω βάλει το setcpu, κλπ και επίσης παρακολουθώ το θέμα τακτικά.

 

** To titanium backup απο την άλλη μου έλεγε μονίμως οτι δεν είμαι route!!

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω τα λεγόμενα του miza..προσπάθησα και εγώ να μεταφέρω εφαρμογή μου στην sd card και μου έβγαλε το ίδιο μήνυμα..Εκτός κι αν εννοεί την εξωτερική SD που δεν διαθέτω οπότε λογικό να λέει "μη επαρκής μνήμη"..

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω τα λεγόμενα του miza..προσπάθησα και εγώ να μεταφέρω εφαρμογή μου στην sd card και μου έβγαλε το ίδιο μήνυμα..Εκτός κι αν εννοεί την εξωτερική SD που δεν διαθέτω οπότε λογικό να λέει "μη επαρκής μνήμη"..

αυτο εννοει...το απαντησα πριν δυο post πανω απο το δικο σου :p

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

αυτο εννοει...το απαντησα πριν δυο post πανω απο το δικο σου :p

 

Sorry φίλε Ηρακλή αλλά δεν κατάλαβα ότι απαντούσες στην ερώτηση..νόμισα ότι την ανέλυες..

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω την Darkys v8 και οταν μπαινω στην διαχειριση εργασιων στα πακετα μου εχει κατι αρχεια FlipFont και ειναι παρα πολλα..τι ειναι?
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...