Jump to content

[Επίσημο] Nokia C7-00


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήγαν να κάνουν τσαχπινιές και από ό,τι φαίνεται τα έκαναν μαντάρα. Ακούς εκεί να μπορεί να βγάλει φωτογραφίες από τα 50εκ. και πάνω... Το απόγευμα τράβηξα φωτό με το C6 σε έγγραφο από τα 30 εκ. και ήταν πολύ καλή. Μέσα στο Σ/Κ θα ανεβάσω φωτό και θα σχολιάσω.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο forum.:)

Για την εγκατάσταση προγραμμάτων είναι όπως το αναφέρεις(με εξαίρεση κάποιες εφαρμογές που δημιουργούν δικό τους φάκελο).Αυτό όμως που μπορείς να κάνεις είναι να μεταφέρεις τα εικονίδια που δημιουργούνται μετά την εγκατάσταση είτε σε κάποιον από τους υπάρχοντες φακέλους είτε σε κάποιον που θα δημιουργήσεις εσύ.

Για το δεύτερο ερώτημα σου ρίξε μια ματιά εδώ Οδηγοί-Symbian-Πιστοποιητικά - Διαδικασία Symbian Signed/Αδυναμία εγκατάστασης αρχείων sis/sisx

Για ότι άλλο χρειαστείς εδώ ήμαστε.

Καλή παραμονή και καλή συνέχεια.

 

Έχω κάνει την εγγραφή στο opda και έχω δώσει το IMEI μου,εχει ενεργοποιηθεί το my certificate με το .cer και .key,μα πατώντας πάνω τους δεν μου βγάζει ακόμη το αρχείο,μου λέει πως αν δεν θέλεις να περιμένεις να πληρώσω 3 ευρώ με πιστωτική και αν δεν θέλω να πληρώσω να περιμένω 3-5 εργάσιμες ημέρες.Έτυχε σε κανέναν άλλον αυτό το πράγμα,θα ενεργοποιηθεί μετα τις 5 μέρες το αρχείο ή έκανα τίποτε λάθος.Σήμερα είμαι στην τρίτη μέρα και ακόμη τπτα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παραλαμβάνω σήμερα το κινητό και, όπως είναι φυσικό, έχει αρχίσει η προεργασία-προετοιμασία της microSD card, backup επαφών και λοιπών στοιχείων, εύρεση των εφαρμογών...

Δεν είμαι ιδιαίτερα "εφαρμογάκιας", χρησιμοποιώ 7-8 και δεν βαζωβγάζω. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω, από την στιγμή που είναι λίγες και μικρές, πού συμφέρει να τις εγκαταστήσω, για να εκτελούνται όσο το δυνατόν πιο γρήγορα; Μπορώ να τις εγκαταστήσω στη ROM του κινητού ή μόνο στην εσωτερική του των 8GB;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς να τις έχεις εγκατεστημένες στην εσωτερική μνήμη (άλλωστε είναι άφθονη). Και εγώ τις εφαρμογές που θεωρώ χρήσιμες και θέλω να τις έχω ακόμα και αν έχω συνδέσει το κινητό με mass storage, τις περνάω στην εσωτερική μνήμη.
Link to comment
Share on other sites

Εσωτερική εννοείς την ROM, αυτή που είναι 1 GB, σωστά;

Όταν λέμε εσωτερική μνήμη τηλεφώνου εννοούμε την C:. Στην ROM δεν έχεις πρόσβαση για να εγκαταστήσεις εφαρμογές ή να κάνεις αλλαγές.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 εβδομάδες στο nokia care το C7 μου ψόφησε οριστικά και αναμένω τη συσκευή που θα μου το αντικαταστήσουν.Παρήγορο αυτό αφού θα έχω μια καινούρια συσκευή μέτά από 5 μήνες αλλά γιατί θα πρέπει να υποβληθώ πάλι στη διαδικασία να περνάω τα πάντα από την αρχή,να φτιάχνω τα widgets,το interface της συσκευής και φυσικά να έχω χάσει τα πάντα από τους δορυφορικούς χάρτες και τα σημεία που είχα σημειώσει παγκοσμίως.Να σημειώσω ότι το πρώτο C7 το πήγα πίσω αυθημερόν γιατί αναβόσβηνε όποτε ήθελε ,ενώ το δεύτερο κράτησε 5 μήνες αλλά με΄πολλά προβλήματα απρόκλητων restart κολλημάτων και χασίματος δεδομένων.Φαντάσου να μην είσαι και οπαδός της νόκια τι σιχτίρια θα έριχνες μετά από τέτοιες κουραστικές καταστάσεις.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 εβδομάδες στο nokia care το C7 μου ψόφησε οριστικά και αναμένω τη συσκευή που θα μου το αντικαταστήσουν.Παρήγορο αυτό αφού θα έχω μια καινούρια συσκευή μέτά από 5 μήνες αλλά γιατί θα πρέπει να υποβληθώ πάλι στη διαδικασία να περνάω τα πάντα από την αρχή,να φτιάχνω τα widgets,το interface της συσκευής και φυσικά να έχω χάσει τα πάντα από τους δορυφορικούς χάρτες και τα σημεία που είχα σημειώσει παγκοσμίως.Να σημειώσω ότι το πρώτο C7 το πήγα πίσω αυθημερόν γιατί αναβόσβηνε όποτε ήθελε ,ενώ το δεύτερο κράτησε 5 μήνες αλλά με΄πολλά προβλήματα απρόκλητων restart κολλημάτων και χασίματος δεδομένων.Φαντάσου να μην είσαι και οπαδός της νόκια τι σιχτίρια θα έριχνες μετά από τέτοιες κουραστικές καταστάσεις.

Με ολα αυτα και ακομα αγοραζεις ΝΟΚΙΑ? Χαρα στο κουραγιο σου φιλε...

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

καλά ρε παιδιά θα τρελαθούμε?Μόλις παρέλαβα το τηλέφωνο αντικατάστασης μετά από 2 εβδομάδες στην nokiacare και είχα μείνει με την εντύπωση αφού δεν μπορούσαν να φτιάξουν το δικό μου ότι θα μου έδιναν καινούριο έτσι τουλάχιστον με ενημέρωσαν οτι θα κάνουν.Τελικά παρέλαβα το δικό μου πάλι με τις ίδιες γρατζουνιές και χτυπήματα και με το πρώτο κόλλημα στο κουμπί του μενού και χρειάστηκε να κάνω restart για να επανέλθει.Καινούρια μου είπαν στη nokia είναι μόνο η πλακέτα!!!αυτή μου αντικατέστησαν.Ετσι συμβαίνει?ξέρει κανείς ποια είναι η πολιτική αντικατάστασης και τι περιλαμβάνει??Πως ξέρουμε οτι και η πλακέτα που υποτίθετάι άλλαξαν δεν είναι και αυτή από επισκευή άλλου τηλεφώνου?

Τι να πούμε άλλο...Ταλαιπωρίας συνέχεια

Edited by airdread
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να αφαιρεσεις χαρτες του OVI που δε χρειαζεσαι πλεον απο τη συσκευη?

 

Ναι, μεσω Ovi suite

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το παρέλαβα σήμερα, μεταχειρισμένο. Φυσικά, ήταν branded Vodafone...

Πριν ακόμη καλά καλά το ανοίξω λοιπόν, θα ήθελα να του κάνω debranding μόνο, καθώς έχει ελληνικά. Πάλι με το Phoenix θα κάνω την δουλειά; Διάβασα τον οδηγό, αλλά μάλλον μου φάνηκε ότι αφορά μόνο σε πέρασμα ελληνικού firmware.

 

Εγκατέστησα και το navifirm, και κατεβάζω το firmware, που αποτελείται από 5 αρχεία. Χρειάζεται να τα περάσω αυτά στο Phoenix και αν ναι, πώς;

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

Γεια!

 

είδα αυτό και έπαθα πλάκα :shock:

 

 

Λέτε να το δουμε επίσημα; Αν και αμφιβάλω, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!

 

Ωχ παιδιά άκυρο... νόμιζα ότι είχε meego η συσκευη..

Edited by SaranBini
Λάθος
Link to comment
Share on other sites

Γεια!

 

είδα αυτό και έπαθα πλάκα :shock:

 

 

Λέτε να το δουμε επίσημα; Αν και αμφιβάλω, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!

 

Ωχ παιδιά άκυρο... νόμιζα ότι είχε meego η συσκευη..

 

Και το C7 έχει NFC το οποίο θα ενεργοποιηθεί με την Anna

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 εβδομάδες στο nokia care το C7 μου ψόφησε οριστικά και αναμένω τη συσκευή που θα μου το αντικαταστήσουν.Παρήγορο αυτό αφού θα έχω μια καινούρια συσκευή μέτά από 5 μήνες αλλά γιατί θα πρέπει να υποβληθώ πάλι στη διαδικασία να περνάω τα πάντα από την αρχή,να φτιάχνω τα widgets,το interface της συσκευής και φυσικά να έχω χάσει τα πάντα από τους δορυφορικούς χάρτες και τα σημεία που είχα σημειώσει παγκοσμίως.Να σημειώσω ότι το πρώτο C7 το πήγα πίσω αυθημερόν γιατί αναβόσβηνε όποτε ήθελε ,ενώ το δεύτερο κράτησε 5 μήνες αλλά με΄πολλά προβλήματα απρόκλητων restart κολλημάτων και χασίματος δεδομένων.Φαντάσου να μην είσαι και οπαδός της νόκια τι σιχτίρια θα έριχνες μετά από τέτοιες κουραστικές καταστάσεις.

μεμονωμενες περιπτωσεις

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πώς απεγκαθιστούμε αυτές τις ενσωματωμένες χαζοεφαρμογούλες που έχει το κινητό τύπου Movie teasers και quick office; Η πρώτη, όταν πάω να την απεγκαταστήσω, γράφει "η αφαίρεση ακυρώθηκε" και η δεύτερη δεν φαίνεται στο μενού των εγκατεστημένων εφαρμογών.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πώς απεγκαθιστούμε αυτές τις ενσωματωμένες χαζοεφαρμογούλες που έχει το κινητό τύπου Movie teasers και quick office; Η πρώτη, όταν πάω να την απεγκαταστήσω, γράφει "η αφαίρεση ακυρώθηκε" και η δεύτερη δεν φαίνεται στο μενού των εγκατεστημένων εφαρμογών.

 

Αυτές πλέον δεν μπορούν να απεγκατασταθούν γιατί ενσωματώθηκαν πλέον στο λειτουργικό μετά τις πρώτες ενημερώσεις λογισμικού που έγιναν αρχικά στο S^3(υποψιάζομαι συμφωνία της ΝΟΚΙΑ με κάποιες εταιρείες που έτσι προβάλλουν έμμεσα το υλικό τους;)).

Link to comment
Share on other sites

Αυτές πλέον δεν μπορούν να απεγκατασταθούν γιατί ενσωματώθηκαν πλέον στο λειτουργικό μετά τις πρώτες ενημερώσεις λογισμικού που έγιναν αρχικά στο S^3(υποψιάζομαι συμφωνία της ΝΟΚΙΑ με κάποιες εταιρείες που έτσι προβάλλουν έμμεσα το υλικό τους;)).

 

Τί βλακεία είναι αυτή, και μόνο που τις βλέπω στο μενού τρελαίνομαι...Δεν θέλω να έχω τίποτε που δεν χρησιμοποιώ.

Γενικά αυτή είναι η πρώτη μου επαφή με το ^3 και δεν βλέπω και καμία τρομερή εμφανισιακή και λειτουργική διαφορά από το V5. Πέντε λεπτά έπαιξα μαζί του και πέρασα αμέσως το SPB mobile shell.

Κάτι άλλο που με εκνεύρισε είναι η μετακίνηση του "εντοπισμός θέσης" μέσα στο μενού "ρυθμίσεις εφαρμογών". Τώρα πια δεν είναι αυτόνομη εφαρμογή και δεν μπορώ να το βάλω στην επιφάνεια εργασίας. Με βόλευε πολύ ώστε να ελέγχω αν συνδέθηκε το GPS.

Link to comment
Share on other sites

Τί βλακεία είναι αυτή, και μόνο που τις βλέπω στο μενού τρελαίνομαι...Δεν θέλω να έχω τίποτε που δεν χρησιμοποιώ.

Γενικά αυτή είναι η πρώτη μου επαφή με το ^3 και δεν βλέπω και καμία τρομερή εμφανισιακή και λειτουργική διαφορά από το V5. Πέντε λεπτά έπαιξα μαζί του και πέρασα αμέσως το SPB mobile shell.

Κάτι άλλο που με εκνεύρισε είναι η μετακίνηση του "εντοπισμός θέσης" μέσα στο μενού "ρυθμίσεις εφαρμογών". Τώρα πια δεν είναι αυτόνομη εφαρμογή και δεν μπορώ να το βάλω στην επιφάνεια εργασίας. Με βόλευε πολύ ώστε να ελέγχω αν συνδέθηκε το GPS.

Μα το S^3 είναι μια εξέλιξη του S60v5 , δεν είναι τίποτα το τρομερά διαφορετικό ωστόσο είναι πολύ πιο σταθερό(είχα και ΄γω το C6 του avatar σου και άλλα όπως το N97mini πχ.) και έχει κάποιες ευχάριστες προσθήκες και κάποιες μικρές διαφορές(όπως αυτή που αναφέρεις πχ.) που βάσει των ατομικών μας συνηθειών "στησίματος" της συσκευής ενδέχεται να μας εκνευρίζει αλλά τελικά το μόνο καλό των συνηθειών είναι πως με τον καιρό η μια διαδέχεται την άλλη και έτσι τα πράγματα απλουστεύουν πάλι....:);)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πάντως δεν έπαθα και το σοκ με το τηλέφωνο. Η αναβάθμιση από το C6-00 στο C7 δεν μου κόστισε πολύ, αλλιώς δεν είμαι σίγουρος ότι θα άξιζε.

Εντάξει, είναι πιο ποιοτικό, αλλά το πλαστικό του το έχει και αυτό. Σιγά την μεταλλική πίσω πλευρά, ένα καπάκι είναι... Η ποιότητα πλοήγησης στα μενού είναι παρόμοια με του C6, για να μην πω χειρότερη. Ούτε η capacitive βοηθάει, ούτε το interface ιδιαίτερα. Τον γρηγορότερο επεξεργαστή ούτε που τον κατάλαβα. Το SPB mobile shell κινείται σχεδόν το ίδιο γρήγορα.

Από την άλλη είναι σαφώ πιο "δεμένο" και ποιοτικό, η μεγαλύτερη οθόνη κάνει την διαφορά, εμφανισιακά είναι πολύ ισορροπημένο. Γενικά το κινητό κάνει τα πάντα με ποιότητα, απλά πιστεύω πως είναι ελαφρά υπερτιμολογημένο, ακόμη και τώρα.

Για την φωτογραφική θα εκφράσω άποψη αργότερα, το χρωστάω και στον φίλο παραπάνω άλλωστε!

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΝΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΣΕΙ ΕΝΤΥΠΟ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ...

 

Εχει τις ατελειες του σα τηλεφωνο αλλα εχει και τα καλα του . Ισως αξιζει να περιμενω τη νεα φουρνια τηλεφωνων προς το καλοκαιρι και

 

να παψω να ασχολουμαι με το c7 .

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πάντως δεν έπαθα και το σοκ με το τηλέφωνο. Η αναβάθμιση από το C6-00 στο C7 δεν μου κόστισε πολύ, αλλιώς δεν είμαι σίγουρος ότι θα άξιζε.

Εντάξει, είναι πιο ποιοτικό, αλλά το πλαστικό του το έχει και αυτό. Σιγά την μεταλλική πίσω πλευρά, ένα καπάκι είναι... Η ποιότητα πλοήγησης στα μενού είναι παρόμοια με του C6, για να μην πω χειρότερη. Ούτε η capacitive βοηθάει, ούτε το interface ιδιαίτερα. Τον γρηγορότερο επεξεργαστή ούτε που τον κατάλαβα. Το SPB mobile shell κινείται σχεδόν το ίδιο γρήγορα.

Από την άλλη είναι σαφώ πιο "δεμένο" και ποιοτικό, η μεγαλύτερη οθόνη κάνει την διαφορά, εμφανισιακά είναι πολύ ισορροπημένο. Γενικά το κινητό κάνει τα πάντα με ποιότητα, απλά πιστεύω πως είναι ελαφρά υπερτιμολογημένο, ακόμη και τώρα.

Για την φωτογραφική θα εκφράσω άποψη αργότερα, το χρωστάω και στον φίλο παραπάνω άλλωστε!

 

 

USB on the go, multitouch, 8gb εσωτερικη μνημη, sd μεχρι 32gb, fm transmitter, ΑΜΟLED οθονη (το C6 εχει TFT). καρτα γραφικων (gpu), bluetooth 3.0, ψηφιακη πυξιδα, φορτιση απο USB, DivX/Xvid απο τη μανα του, καλυτερο CPU, ανωτερη καμερα, μεγαλυτερη οθονη...

κλπ

 

δηλαδη τι αλλο να κανει παραπανω απο το C6-00 πια?

να ψηνει πιτσα?

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη του, στα χαρτιά είναι κορυφαία, αλλά στην πράξη δεν είδα πια και ΤΙΣ διαφορές. Εννοείται πως είναι καλύτερο, απλά η συνολική εμπειρία είναι πολύ παρόμοια για εμένα.

Εδώ και δύο ώρες παιδεύομαι με κάτι τρομερό. Ανίχνευσα κατά λάθος ένα δίκτυο, που νόμισα ότι ήταν το δικό μου. Πέρασα μέσα τον κωδικό μου και από εκείνη την ώρα το κινητό προσπαθεί συνεχώς να συνδεθεί σε αυτό το ****δίκτυο. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην μπορώ πλέον να συνδεθώ ούτε με το δικό μου δίκτυο. Δοκίμασα να αποκρύψω αυτό το δίκτυο, αλλά τίποτα. Καμιά ιδέα;

 

******Φάκελος Φωτογραφία!*******

Ξέρω 5 πράγματα γύρω από την φωτογραφία και έχω μία καλή compact. Τις παρακάτω φωτό τις πάλεψα αρκετά, όχι όμως και εξονυχιστικά.

Ευκρίνεια υψηλή (γιατί κάθε φορά χάνεται η τελευταία ρύθμιση που κάνουμε στα μενού;;;, 6MP σε όλες, για ό,τι διαφορετικό, θα σας ενημερώνω.

Όλες οι φωτό τραωήχτηκαν μέσα σε 5-10 λεπτά.

 

Συννεφιασμένη ημέρα, απλή λήψη από το μπαλκόνι.

http://i464.photobucket.com/albums/rr7/konos650/27052011007.jpg

 

Λήψη από τα 30 εκ..

http://i464.photobucket.com/albums/rr7/konos650/27052011002.jpg

 

Λήψη από τα 50 εκ., white balance στο "συννεφιασμένο¨.

http://i464.photobucket.com/albums/rr7/konos650/27052011009.jpg

 

Εσωτερικός χώρος, βράδυ, ένα μικρό φωτάκι μόνο πάνω στο γραφείο, 30 εκ.

http://i464.photobucket.com/albums/rr7/konos650/27052011013.jpg

 

Ίδιες συνθήκες, αλλά το κινητό στα 50εκ. και φουλ zoom

http://i464.photobucket.com/albums/rr7/konos650/27052011014.jpg

 

Ελπίζω να μην θάβω άδικα το κινητό. Οι λήψεις τοπίου φαίνονται να είναι πολύ καλές, αλλά οι λήψεις λεπτομερειών (που για εμένα είναι το 80% της αξίας ενός κινητού ως φωτογραφική μηχανή) φοβάμαι ότι είναι τραγικές και δεν πλησιάζουν καν το C6.

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

καλα οι φωτογραφιες ειναι απογοητευση , ακομα και το τοπιο στι λετπομερια ολα θολουρα τα δειχνει .

 

αυτο μαλλον οποιος το παιρνει συνειδητα πρεπει να χει κατα νου οτι απο καμερα πασχει .

 

παντως ειναι πολυ βλακες εκει στη νοκια , ας του βαζανε τη καμερα τη 5αρα με το autofocus του c6 ειναι

 

δυνατον να βαζεις τετοια καμερα ? 8 μεγα πιξελ αλλα φωτο μαπα.

 

 

Παντως ευχαριστω θερμα το φιλο που ποσταρε φωτογραφιες , και ασχοληθηκε με το θεμα.!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ασχοληθώ κι'άλλο με το θέμα φωτογραφία, δεν μπορώ να χωνέψω με τίποτα αυτά τα αποτελέσματα. Θα επικεντρωθώ κυρίως στις κοντινές, στις μακρινές δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...