Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους...

 

ζητω συγνωμη εκ των προτερων αν το θεμα ειναι σε λαθος μερος ή αν παραβαινω καποιους κανονες του φορουμ καθως ειναι το πρωτο θεμα που ξεκιναω...

 

εψαχνα καιρο να βρω ενα e-reader και βρηκα να αγορασω το kindle amazon D01200 απο ενα γνωστο...

 

εχω καποιες αποριες πανω στο συγκεκριμενο μοντελο καθως δεν εχω ξανασχοληθει με e-reader και υποψιαζομαι οτι ειναι εντελως διαφορετικο απο ενα απλο tablet. Η βασικη μου ερωτηση ειναι αν μπορω να του βαζω εγω μονος μου εγγραφα μεσα και να τα διαβαζω μετα, ή αν μπορω να κατεβαζω μονο απο το αμαζον e-books... αν ισχυει το δευτερο τοτε ενημερωστε με γιατι δεν με βολευει και δεν θα ηθελα να δωσω 50 ευρω και να μην μπορω να κανω τη δουλεια μου μετα!!!

 

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σε ολους .

Μαλλον κατασταλαξα στο παρακατω tablet-ακι και θα ηθελα να ακουσω καποιες γνωμε για αυτο .

Ειναι καλο , δεν ειναι , αξιζει η οχι ?

http://www.geekbuying.com/item/Teclast-P11HD-RK3188-1-6GHz-10-1-inch-Tablet-PC-Android-4-2-Quad-Core-IPS-Capacitive-Touch-Screen-1920-1200-2GB-16GB-Sliver-326165.html

 

Αν ειναι οκ να το τσιμπισω και σημερα κιολας .

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παλιος και αμφιλεγομενος ο επεξεργαστης, δε θα επαιρνα σημερα με αυτον

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας. Εχω ενα tablet estar MID7114. Το ειχαν φερει δωρο στην κορη μου. ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ αργο.Σκεφτηκα κινεζικο και δεν εδωσα σημασια. Πριν λιγες μερες πηγα σε εναν φιλο μου οπου εχει το ιδιο και παει σαφως γρηγοροτερα απο της κορης μου. Δουλευει κανονικα οπως θα επρεπε δηλαδη. Εκανα επαναφορα εργαστηριακων ρυθμισεων αλλα και παλι δεν εγινε τιποτα. Και για να γυρισεις τις σελιδες στην αρχικη οθονη κολαει και αργει. Μπορω να κανω τιποτα? Ευχαριστω.

ΥΓ. Ειναι εκτος εγγυησης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Ειμαι σε σκεψεις γι αυτο το tablet.

Ειμαι αναμεσα σε αυτο και το onda 820

Σε dual boot και τα δυο μιας και βλεπω πως σε αυτες τις εκδοσεις εχει 2 gb ram.

 

Telcast : http://www.aliexpress.com/store/product/8inch-Teclast-X80H-Windows-8-1-Tablet-PC-Intel-Z3735F-Quad-Core-1280X800-IPS-Screen-2GB/609719_2046485260.html

 

Onda : http://www.onda-tablet.com/onda-v820w-dual-os-tablet-32gb.html

Link to comment
Share on other sites

ειναι το ιδιο?

δε μπορεις να κανεις και πολλα. για αρχη μια επαναφορα ρυθμισεων και βλεπεις πως θα παει

Link to comment
Share on other sites

ειναι το ιδιο?

δε μπορεις να κανεις και πολλα. για αρχη μια επαναφορα ρυθμισεων και βλεπεις πως θα παει

 

Ακριβως το ιδιο μοντελο και απο το ιδιο μαγαζι ( και την ιδια μερα αγορασμενα. :D )

 

Εκανα επαναφορα αλλα μια απο τα ιδια. Αντε να μην κανει 5sec να ξεκλειδωσει και να κανει 4sec.

Για να μην πω ποσο κανει να ανοιξει ενα app.....

 

Γιατι ομως εχει τετοια διαφορα με το αλλο? Μπορει να ειναι hardware προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παλιος και αμφιλεγομενος ο επεξεργαστης, δε θα επαιρνα σημερα με αυτον

Καθόλου αμφιλεγόμενος.

Τον έχω στο tvbox μου και τρέχει μια χαρά εδώ και πολύ καιρό.

Αυτό όμως που δεν αξίζει καθόλου είναι η τιμή αυτού του ταμπλετ για τόσο παλιό cpu και με παλιό Android.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τοτε hw προβλημα πρεπει να είναι. Πηγαινε το πισω

 

:mad: Δυστηχως ειναι εκτος εγγυησης. Εκλεισε χρονο τελος Δεκεμβριου

 

Θα μπορουσα να κανω κατι να το ελαφρυνω και να πηγαινει λιγο καλυτερα? Η κορη μου το εχει για παιχνιδι ζωγραφικης και candy crash.

Edited by Chaleas
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σα να παιρνεις μηχανημα διετιας..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι ποιο καλο ?

Δηλαδη ποιο καινουριο ?

http://www.onda-tablet.com/onda-v989-octa-core-a80t-9-7-inch-retina-screen-ram-2gb-android-tablet-pc-32gb.html

Edited by Theodor77
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Αν και δεν γνωριζω πολλα απο ροοτ , διαβασα καποια πραγματα και το εκανα. Εβγαλα μερικα αλλα τα περισσοτερα τα φοβαμαι γιατι δεν ξερω αν κανει να τα ξηλωσω.. Παντως δεν ειδα και καμια διαφορα με αυτα που εβγαλα (κατι app για office και book )
Link to comment
Share on other sites

Εκανα επαναφορα εργαστηριακων ρυθμισεων αλλα και παλι δεν εγινε τιποτα.

Όταν έκανες επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (factory reset) τσέκαρες την επιλογή "Erase SD card";

Αν δεν το έκανες, ίσως αυτή να είναι η λύση στο πρόβλημά σου.

Αν δεν έχεις στο μηχάνημα κρίσιμα δεδομένα δεν χρειάζεται ούτε καν να κάνεις backup πριν το factory reset.

Μόλις το κάνεις θα έχεις ένα παρθένο μηχάνημα και θα ξέρεις πια αν φταίει το hardware ή το ίδιο το android.

Δες εδώ για περισσότερες πληροφορίες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5689141#post5689141

Edited by PANKAN
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδακια...θελω την βοηθεια σας..οσοι γνωριζετε!!θα ηθελα να αγορασω ενα πολυ καλο ταμπλετ για τον αδερφο μου για να εχει παρεα στους δυσκολους μηνες που θα εχει στο κρεβατι καθηλωμενος!!μονη προυποθεση το ταμπλετ αυτο να ειναι καλο για ταινιες!Εχει κανεις ταμπλετ ή γνωριζει κανεις ενα που να ανοιγει το site dvdmovies.gr??Ξερει καποιος?Γιατι με laptop που εχω βλεπω μια χαρα ταινιες στο dvdmovies.gr ομως για ταμπλετ που θελω να του παρω δεν ειμαι σιγουρη,οποτε μην το παρω τσαμπα!θα μου πει καποιος εεε τοτε παρε laptop αλλα το θεμα ειναι και οικονομικο..με 300 ευρω παιρνεις ενα καλο ταμπλετ ενω το λαπτοπ εχει τα διπλασια!!Τελοςπαντων εαν καποιος μπορει να δει ταινια ανετα στο dvdmovies.gr μεσω ταμπλετ και το ξερει σιγουρα ας με διαφωτισει!!ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για την μακρυγορια μου!!
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασία το site με το κινητό μου και μου άνοιξε ταινία κανονικά, οποτε η γρήγορη απάντηση είναι οποιοδήποτε tablet με android 4.4.x θα τις ανοίγει τις ταινίες.

Η επιλογή δική σου.

Θα πρότεινα να του βάλεις και ενα xbmc (kodi πλέον) με plugin για ταινιες, πχ genesis και θα βλέπει ενα σωρό ταινίες και σειρές δωρεάν, ποιότητα HD, με υπότιτλους! Google it να δεις για τι πράγμα μιλάω!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ..θα ηθελα να μαθω τι ειναι το genesis...πως το βαζω..που το βρισκω??πες οτι εισαι δασκαλος και το εξηγεις σαν μαθημα!ενα λεπτο ειναι για σενα αλλα θα κανεις ενα μεγαλο καλο σε καποιον.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ..θα ηθελα να μαθω τι ειναι το genesis...πως το βαζω..που το βρισκω??πες οτι εισαι δασκαλος και το εξηγεις σαν μαθημα!ενα λεπτο ειναι για σενα αλλα θα κανεις ενα μεγαλο καλο σε καποιον.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Για να μην βγει κανείς εκτός θέματος για να σου εξηγήσει κάποιος περι Genesis, xbmc κλπ, αφιέρωσε λίγο χρόνο και διάβασε μόνος σου εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=378116

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά ξέρει κανείς αν τα 8πύρηνα βγαίνουν μονο σε 9.7 και οχι σε 10.? Ψάχνω να βρω απο Κίνα αλλα μάταια
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά ξέρει κανείς αν τα 8πύρηνα βγαίνουν μονο σε 9.7 και οχι σε 10.? Ψάχνω να βρω απο Κίνα αλλα μάταια

Γενικά δεν είναι θέμα 8πυρηνου είναι θέμα μόδας, πλέον σχεδόν σχεδόν όλα τα κινέζικα ακολουθούν τη μορφή του ipad και βγαίνουν σε 9,7 τα μεγάλα και σε 7,9 τα μικρά. Δύσκολα θα βρεις σε 10.1 πλέον και να αξίζει

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...