Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα,

εγω σημερα πηρα το C71 χωρις ομως να το εχω ψαξει πολυ, για 2-3 ωρες που εφαγα εχει πλακα....

 

Τωρα αυτοι οι mobile κατι δεν μου φαινονται σοι.

Απο ebay που το πηρα 6/6, εφυγε στις 10/6 και ηρθε ταχυδρομειο την προηγουμενη πεμπτη 28/6.

Το track number το τσεκαρεις μετα απο 10 μερες που θα φυγει στα ελτα....

Για το C71 εδωσα 100 USD, δεν το χρειαζομουνα να πω την αληθεια, αλλα πιστευω οτι το τσιμπησα σε καλη τιμουλα και ειπα να πειραματιστω.

 

Τωρα εχω και εγω μερικες ερωτησεις.

 

1. τι σοι μνημη παιρνει? αυτη που λεγεται SD? πως να την ψαξω?

2. Εχει υποψη του κανεις που μπορω να βρω ζελατινες?

αν ειναι φτηνες να μην περιμενω απεξω....

3. το bluetooth το σερνω αριστερα στο on και εκεινο αρνειται και γυρναει στο off!!! κατι λειπει η απλα μου κανει χιουμορ?

4. υπαρχει καποιος φτηνος και σωστος τροπος να καθαριζω που και που την οθονη? πχ οχι αζαξ... :D κατι πιο νορμαλ?

5. μελλοντικα σκεφτομαι να παρω ενα usb GPS dongle

6. kernel version 2.6.34 καλος ειμαι να ψαξω κατι?

 

αυτα τα ολιγα και ειμαι στο ψαξιμο,

ευχαριστω οποιος μπορει να διαφωτισει :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

Τωρα εχω και εγω μερικες ερωτησεις.

 

1. τι σοι μνημη παιρνει? αυτη που λεγεται SD? πως να την ψαξω?

micro sd παιρνει ειναι πολυ φτηνες και πολυ ευκολο να τις βρεις παντου

2. Εχει υποψη του κανεις που μπορω να βρω ζελατινες?

αν ειναι φτηνες να μην περιμενω απεξω....

ζελατινες ισως κανουν για 7ιντσα αλλης μαρκας ισως να μπορεις να παρεις και πιο μεγαλες και τις κοψεις εσυ στα μετρα σου

3. το bluetooth το σερνω αριστερα στο on και εκεινο αρνειται και γυρναει στο off!!! κατι λειπει η απλα μου κανει χιουμορ?

αν δεν κανω λαθος δεν εχει bleutooth

4. υπαρχει καποιος φτηνος και σωστος τροπος να καθαριζω που και που την οθονη? πχ οχι αζαξ... :D κατι πιο νορμαλ?

πιο νορμαλ απο νερο+μαλακο πανι δεν υπαρχει

5. μελλοντικα σκεφτομαι να παρω ενα usb GPS dongle

προσοχη μαθε αν ειναι αναγνωρισιμο απο το tablet σου

6. kernel version 2.6.34 καλος ειμαι να ψαξω κατι?

δεν μπορω να σε βοηθησω και μαλλον εισαι και λαθος μερος εδω (προς το παρων) μιλαμε για το c91

 

αυτα τα ολιγα και ειμαι στο ψαξιμο,

ευχαριστω οποιος μπορει να διαφωτισει :)

 

φιλικα :):):)

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν συνδέεται με google play, Πώς κατέβασες skype κλπ;

Κι εγώ έχω το HYundai A7, αγορασμένο από Κίνα και έχω τα εξής προβλήματα:

α) δεν έχει εικονίδιο για app market,

β) δεν συνδέεται με Google Play για να κατεβάσω εφαρμογές (στο google play μου βγάζει μήνυμα ότι η συσκευή δεν είναι συμβατή).

Καμιά ιδέα; :rolleyes:

 

α)Εμενα εχει εικονιδιο για market.Aυτη ειναι η διαφορα μαλλον συν το οτι εχεις το a7,ενω εγω εχω το a7hd.Πιθανον να χρειαστεις αλλη android version(ρωτα αλλους για αυτο γιατι ειμαι πρωταρης :rolleyes: )

Αν υπαρχει καποιος τροπος να εβγαζα το application και να στο εστελνα πες μου

β)Το ιδιο μου βγαζει και εμενα.Αλλα με το market δεν εχω καποιο προβλημα

 

Μηπως να ανοιγαμε ενα topic για το συγκεκριμενο μοντελο?

Link to comment
Share on other sites

καταπληκτικό το νέο μου tablet

http://www.buyincoins.com/index.php?main_page=product_info&products_id=16686

μόλις κατέβασα δωρεάν και το pes2012 αλλά και το pro office ...έχει ένα εικονίδιο με κινέζικα που κατεβάζεις όλες τις εφαρμογές δωρεάν...έχει και το play store αλλά εκεί πληρώνεις...

 

Ποιο εικονιδιο εχεις με τα κινεζικα?Εχω 4-5 εικονιδια και στο δικο μου αλλα δεν εχω ιδεα απο κινεζικα.Πως καταφερες την πλοηγηση?Αλλαξες τη γλωσσα?

Link to comment
Share on other sites

α)Εμενα εχει εικονιδιο για market.Aυτη ειναι η διαφορα μαλλον συν το οτι εχεις το a7,ενω εγω εχω το a7hd.Πιθανον να χρειαστεις αλλη android version(ρωτα αλλους για αυτο γιατι ειμαι πρωταρης :rolleyes: )

Αν υπαρχει καποιος τροπος να εβγαζα το application και να στο εστελνα πες μου

β)Το ιδιο μου βγαζει και εμενα.Αλλα με το market δεν εχω καποιο προβλημα

 

Μηπως να ανοιγαμε ενα topic για το συγκεκριμενο μοντελο?

Ευχαριστώ πολύ!

Tελικά μάλλον κάτι έχω ψιλοβρει, έχει ένα market δικό του, αλλά έχει τις εφαρμογές στα κινέζικα.

Αλλά κάποιες εφαρμογές με "διεθνες" όνομα (π.χ. dropbox) τις γράφει στα αγγλικά και έτσι τις βρίσκω.

Αυτό που δεν έχω καταφέρει να βρω είναι ένα ελληνικό πληκτρολόγιο...

Link to comment
Share on other sites

σημερα μου αρχισε το C71 νεα κολπα....

το ανοιξα το πρωι και δεν ξεκλειδωνε η οθονη,

και γενικα η οθονη δεν ανταποκρινονταν....

 

Στο μεταξυ τα παντα δουλευαν στο background, το screensaver,

τα e-mail, η ωρα ολα κομπλε.

Μονο που το λουκετακι ηταν μονιμα κλειστο!!!

 

Καποια στιγμη του εκανα hard reset και ξαφνικα εστρωσε,

αλλα σε ενα ανοιξε κλεισε κανει παλι τα ιδια!!

 

Μπας και κανεις εχει καμια φαεινη ιδεα τι στο καλο συμμβαινει? :blink:

 

 

 

edit: τελικα ξεκλειδωσε μονο του, αλλα πλεον δεν τολμαω να το αφησω κλειδωμενο.... για τετοια ειμαστε?

απορω τι σκαλωμα εφαγε ομως....

Edited by visualuser
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν έχω καταφέρει να βρω είναι ένα ελληνικό πληκτρολόγιο...

 

Δοκίμασε το MultiLing Keyboard

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.klye.ime.latin&hl=el

Link to comment
Share on other sites

και εμενα το δικο μου tablet δεν είχε μάρκετ και έβαλα αυτό εδώ http://www.1mobile.com/app/market/?cid=31 και εινε ακριβώς το ίδιο με το google play
:!:
Link to comment
Share on other sites

δεν βρισκω ακομα ακρη :confused:

ειναι φασεις που μπλοκαρει και ξεμπλοκαρει μονο του,

και δεν ξερω απο που να το πιασω το θεμα:blink:

 

το καλο νεο ειναι οτι τσιμπησα μια ωραια θηκη με πληκτρολογιο και πενακι με 8 ευρα :D

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

και εμενα το δικο μου tablet δεν είχε μάρκετ και έβαλα αυτό εδώ http://www.1mobile.com/app/market/?cid=31 και εινε ακριβώς το ίδιο με το google play

Τέλειο! Με έσωσες! :):)

 

Ευχαριστώ!!! :):):)

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: το archos 101 έχει αναβαθμιστεί πρόσφατα και κάνει ΟΤΑ updates γιατι θα το πάρει ΦΙΛΟΣ μου!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ψάχνω ένα φτηνό tablet για τον πατέρα μου. Δεν έχω και μεγάλη σχέση με την κινέζικη αγορά, για αυτό δεν ξέρω τι παίζει. Λοιπόν οι απαιτήσεις όπως τις βλέπω εγώ, κρίνοντας από το δικό μου tablet (ένα galaxy tab 10.1) είναι οι ακόλουθες:

 

1. Επεξεργαστής: Αν έχει διπύρηνο καλύτερα. Για να μην του κολλάει το λέω, αν και δεν ξέρω αν και με έναν μονοπύρηνο στα 1.4 θα πηγαίνει μια χαρά.

2. Οθόνη: Οπωσδήποτε 10 ίντσες, δεν θα βλέπει άνετα στις πιο μικρές ... :D. IPS ή όχι, δεν φαντάζομαι ότι θα κάνει και μεγάλη διαφορά. Προφανώς αν βρεθεί μοντέλο με IPS θα προτιμηθεί :)

3. Μνήμη: 1GB γιατί με 512 θα σέρνεται. Αν κρίνω από το κινητό μου και το δικό μου tablet η μνήμη είναι πιο σημαντική από τον επεξεργαστή στο android

4. Χώρος: Και με 8GB είναι ΟΚ, δεν θα χρειαστεί καν 16 ποτέ.

5. Google play: Να μπαίνει αυτόματα και κανονικά στο επίσημο, κάτι που από τα λίγα που διάβασα δεν το κάνουν όλα τα κινέζικα (δεν είμαστε για πολλά κόλπα, εγώ θα την πληρώσω ...)

6. Μπροστινή κάμερα για να κάνουμε κάνα skype call.

7. Κόστος: Το πολύ μέχρι 250. Καλύτερα 200. Για περισσότερα πάμε σε άλλη λύση, μη κινέζικη.

 

Όλες οι προτάσεις ευπρόσδεκτες. Ευχαριστώ.

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ψάχνω ένα φτηνό tablet για τον πατέρα μου. Δεν έχω και μεγάλη σχέση με την κινέζικη αγορά, για αυτό δεν ξέρω τι παίζει. Λοιπόν οι απαιτήσεις όπως τις βλέπω εγώ, κρίνοντας από το δικό μου tablet (ένα galaxy tab 10.1) είναι οι ακόλουθες:

 

1. Επεξεργαστής: Αν έχει διπύρηνο καλύτερα. Για να μην του κολλάει το λέω, αν και δεν ξέρω αν και με έναν μονοπύρηνο στα 1.4 θα πηγαίνει μια χαρά.

2. Οθόνη: Οπωσδήποτε 10 ίντσες, δεν θα βλέπει άνετα στις πιο μικρές ... :D. IPS ή όχι, δεν φαντάζομαι ότι θα κάνει και μεγάλη διαφορά. Προφανώς αν βρεθεί μοντέλο με IPS θα προτιμηθεί :)

3. Μνήμη: 1GB γιατί με 512 θα σέρνεται. Αν κρίνω από το κινητό μου και το δικό μου tablet η μνήμη είναι πιο σημαντική από τον επεξεργαστή στο android

4. Χώρος: Και με 8GB είναι ΟΚ, δεν θα χρειαστεί καν 16 ποτέ.

5. Google play: Να μπαίνει αυτόματα και κανονικά στο επίσημο, κάτι που από τα λίγα που διάβασα δεν το κάνουν όλα τα κινέζικα (δεν είμαστε για πολλά κόλπα, εγώ θα την πληρώσω ...)

6. Μπροστινή κάμερα για να κάνουμε κάνα skype call.

7. Κόστος: Το πολύ μέχρι 250. Καλύτερα 200. Για περισσότερα πάμε σε άλλη λύση, μη κινέζικη.

 

Όλες οι προτάσεις ευπρόσδεκτες. Ευχαριστώ.

 

Με 200 που λες παίρνεις από τα πιό ακριβά...

 

Δες για single core Gemei G9, Window N90,

dual core Gemei G9T, Window N90 Dual Core, Aoson M11, Onda Vi40, Ramos W22 Pro

Link to comment
Share on other sites

καταπληκτικό το νέο μου tablet

http://www.buyincoins.com/index.php?main_page=product_info&products_id=16686

μόλις κατέβασα δωρεάν και το pes2012 αλλά και το pro office ...έχει ένα εικονίδιο με κινέζικα που κατεβάζεις όλες τις εφαρμογές δωρεάν...έχει και το play store αλλά εκεί πληρώνεις...

Έχει Ελληνική γλώσσα σε MENU και Πληκρολόγιο όπως γράφει στα χαρακτηριστικά;

Θέλω να πάρω το Ainol Novo7 Aurora II που λέει οτι έχει Ελληνικά.

Σε άλλο ENA μαγαζί έχω δεί να γράφει οτι έχει Ελληνικά, σε όλα τα υπόλοιπα όχι.

Λετε να μην έχει σε κανένα και να κάνουν λάθος.

Στο site της Ainol δεν το γράφει στο οποίο γράφει οτι έχει και μεγαλήτερη μπαταρία απ' ό,τι γράφει στα άλλα μαγαζιά.

 

Εδώ η έρευνα που έκανα:

Ainol Novo7 Aurora II

Ainol Novo7 Aurora II

Ainol Novo7 Aurora II (Τώρα είδα οτι μου δείνει μια ΘΗΚΗ και ένα touch pen Δώρο)

Ainol Novo7 Aurora II

Ainol Novo7 Aurora II

Ainol Novo7 Aurora II

Ainol Novo7 Aurora II

Ainol Novo7 Aurora II

Ainol Novo7 Aurora II

Link to comment
Share on other sites

ταμπλετακι 10αρι ποιο προτεινετε/εχετε?

εγω εχω βρει αυτο

http://www.merimobiles.com/ProductDetails.asp?ProductCode=MERI5037&CartID=2

αξιζει?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

http://viewitem.eim.ebay.gr/102-Tablet-PC-Flytouch-8-Android-404-1GB-RAM-24GB-HDD-BEST-GREAT-PRICE/251110690531/item

 

Σκεφτομαι να αγορασω το συγκεκριμενο tablet , απ οτι βλεπω στην περιγραφη ειναι μια αρκετα καλη αγορα για τα λεφτα του παντα , το εχει κανεις , να μας πει εντυπωσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Το κυριοτερο ειναι το θεμα τιμης , το συγκεκριμενο ερχεται με λιγοτερα απο 180 € και με θηκη και πληκτρολογιο δωρο.
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας αρκετό καιρό για κινέζικο dual core tablet (7-8.9"), κατέληξα τελικά σε αυτό, το οποίο και παρήγγειλα.

Το συγκεκριμένο είναι από τα πρώτα - πιθανότατα το πρώτο - κινέζικα tablets που έρχεται με Android 4.1 (JB) και φοράει τον RK3066.

 

Τα ερωτήματά μου είναι δύο:

1. Έχει αγοράσει κανείς εδώ κάποιο παρόμοιο tablet με επεξεργαστή RK3066, προκειμένου να μας πει εντυπώσεις; Σε διάφορα fora που διαβάζω, ο κόσμος δείχνει να εκτιμά πολύ την RockChips, αλλά θα ήθελα και τη γνώμη κάποιου Έλληνα :)

2. Αγορές τέτοιας κλίμακας ($190) και τελωνείο, τι εμπειρίες υπάρχουν; Πάντα με registered airmail.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας αρκετό καιρό για κινέζικο dual core tablet (7-8.9"), κατέληξα τελικά σε αυτό, το οποίο και παρήγγειλα.

Το συγκεκριμένο είναι από τα πρώτα - πιθανότατα το πρώτο - κινέζικα tablets που έρχεται με Android 4.1 (JB) και φοράει τον RK3066.

 

Τα ερωτήματά μου είναι δύο:

1. Έχει αγοράσει κανείς εδώ κάποιο παρόμοιο tablet με επεξεργαστή RK3066, προκειμένου να μας πει εντυπώσεις; Σε διάφορα fora που διαβάζω, ο κόσμος δείχνει να εκτιμά πολύ την RockChips, αλλά θα ήθελα και τη γνώμη κάποιου Έλληνα :)

2. Αγορές τέτοιας κλίμακας ($190) και τελωνείο, τι εμπειρίες υπάρχουν; Πάντα με registered airmail.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

καλησπερα παλιοτερα ειχα παρει 2 ταμπλετακια με τετοιο τσιπακι και δεν ειχα προβλημα περα απο θερμοκρασια.

με registered mail θα αργησει καπως να ερθει το δεμα αλλα εχει πολυ μικρη πιθανοτητα να σταματησει στο τελωνειο

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

 

Παρηγγειλα απο ebay.uk αυτο το tablet:

 

http://www.ainol-novo.com/ainol-novo7-elf-ii-7-inch-dual-core-1-5ghz-android-tablet.html

 

Ξερει εαν το εχει παρει καποιος απο εδω να μου πει εντυπωσεις η την γνωμη του?

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...