Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Διάβασα αυτό το thread, μελέτησα λιγάκι αλλά θα ήθελα κάποια πρόταση. Θέλω ένα tablet από 9-10 ίντσες δώρο για την αδερφή μου. Δλδ να μπαίνει facebook, googlαρισμα, καμια εφαρμογή από playstore και κανα παιχνιδάκι. Με αυτά που έχω διαβάσει θα ήθελα να έχει wifi αξιόλογο! Διαθέτω έως 150€... Κάποιες προτάσεις? Αν μπορούμε να χτυπήσουμε και κάτι καλό σε 7-8 ίντσες με αυτά τα λεφτά δεν θα έλεγα όχι. (είμαι κάτοχος ενός samsung galaxy grand με ανάλυση 800x480 για 5", επομένως την ανάλογη αναγωγή για 9-10 ίντσες θα ήθελα).

 

Anyone please??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ψάχνω για μια ταμπλέτα για δώρο σε αγόρι 8 ετών, με όριο τιμής τα 150 ευρώ.

 

Υπάρχει μια πρόταση της Clempad, με πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία. Υπάρχει κανείς που να έχει κάτι άλλο υπόψη?

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν να πάρω ένα tablet και είδα αυτο http://www.aliexpress.com/item/8-IPS-1024-768-Android-4-1-1-Jelly-Bean-Quad-Core-1-2GHz-HDMI-WiFi/910523615.html σε ένα αλλο θρέντ αλλα δεν βρήκα πληροφορίες.

Οπότε αναρωτιώμουν εαν κάποιος πιο σχετικός στα θέματα "κινέζικα tablet" ή κάτοχος μπορεί να με διαφωτίσει εάν αξίζει.

Όσον αφορα την χρήση κυρίως για πλοήγηση στο ίντερνετ, ταινίες και όχι ιδιαιτέρως απαιτητικά παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Θα ηθελα τη βοηθεια σας για την αγορα ενος tablet μεχρι 140 euro απο ελλαδα.

Δεν ασχοληθει με ταμπλετς μεχρι τωρα και δεν εχω κατι συγκεκριμρνο στο μυαλο.

Μονο το μεγεθος οθονης απο 8-10!!

 

 

Σας ευχαριστω και περιμενω προτασεις.

xiaomi m1 a1:)
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Θα ηθελα τη βοηθεια σας για την αγορα ενος tablet μεχρι 140 euro απο ελλαδα.

Δεν ασχοληθει με ταμπλετς μεχρι τωρα και δεν εχω κατι συγκεκριμρνο στο μυαλο.

Μονο το μεγεθος οθονης απο 8-10!!

 

 

Σας ευχαριστω και περιμενω προτασεις.

 

Click me

 

Αν μπορείς να ανεβάσεις το μπάτζετ κανα 5λιρο τότε κοίτα εδω

I am the FireStarter
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να ρωτησω σχετκια με την χρηση tablet και usb stick για καρτα sim. συνεργάζονται ολες οι ταμπλετες με όλα τα στικακια? τι πρεπει να προσεξω? καμια προταση? επισης θα ηθελα και καμια προταση για ταμπλετα 7-8" με θυρα hdmi και τιμη 100 αντε 110 €
Link to comment
Share on other sites

..φίλε Frontier μόλις τελείωσα το διαβασμα ( ...268 σελίδες !! )

 

... αυτά που διάβασα με οδηγούν ίσως στο PIPO MAX- M6 το οποίο με μια αναζήτηση νομίζω ότι υπάρχει διαθέσιμο....

 

http://www.geekbuying.com/item/Pipo-M6-Android-4-2-OS-RK3188-Quad-Core-1-6GHz-Tablet-PC-9-7-inch-Retina-Capacitive-Screen-2048-1536-2GB-16GB-316866.html

http://www.buyincoins.com/item/31170.html

http://www.pipomall.com/m6wifibpipo-max-m6-retina-97-inch-rk3188-quadcore-hdmi-2gb16gb-android-422-tablet-pc-wifi-black-10021-p-449.html?cPath=580_317_547&zenid=90375q8jjpl1d5bgua7g8abq51

....εκτός και αν δεν είναι αυτή η καλή έκδοση που προτείνεις σε προηγούμενα post

(.. βέβαια εγώ δεν θέλω 3g).

 

...εγώ βασικά θέλω ένα tablet για το σαλόνι ,..για ιντερνετ και σαν media player συνδέοντας το στην HDTV (720p) που έχω και ελπίζω να μου δώσεις τα φώτα σου για το αν μπορώ να συνδέσω το tablet με το ηχοσύστημα (.. για 5+1 ) μέσω ενός Audio Extractor

..κάτι δηλαδή σαν αυτό http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_from=R40&_nkw=HDMI+Audio+Extractor&_sop=15

 

...πιστεύεις ότι θα κάνω τη δουλειά μου απρόσκοπτα με ένα PiPO Max-M6 ,που θεωρείς ότι είναι και από τα πιο αξιόπιστα; (συνεχίζεις να έχεις την ίδια γνώμη μετά από κάποιες ατυχίες, που είχαν φίλοι,στο αντιστοιχο νήμα ; )

 

...πιστεύεις ότι ένα onda v972 που και για αυτά έχω διαβάσει πολλά καλά λόγια θα καλύψει τις απαιτήσεις μου και ίσως είναι και καλύτερο σαν media player ;

 

..... σε ευχαριστώ εκ τον προτέρων.....

Edited by Buried
Link to comment
Share on other sites

Σε tablet με 3g και gps τι προτείνετε??

 

Για παράδειγμα αυτό http://www.geekbuying.com/item/Cube-U55GT-MTK8389-1-2GHz-7-9-inch-Tablet-PC-Android-4-2-Quad-Core-IPS-Capacitive-Touch-Screen-1024-768-1GB-16GB-317543.html

 

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για tabletάκι με 3g στις 9.7-10.1 που να κυκλοφορεί Ελλάδα με καλή μπαταρία έχουμε καμιά ιδέα?

Το θέλω για δωράκι και θα χρησιμοποιηθεί για διάβασμα pdf&ebook καθώς και παζλ σταυρόλεξα και fb

Είτε από κατάστημα με εγγύηση είτε μεταχειρισμένο από κανένα αξιόπιστο μέλος... Κάποιο που να μην έχει βγάλει προβλήματα κραχτά...

Τιμούλα μέχρι 200...

 

Ένα pipo καπου είχα δει αλλά δεν πολυθέλω να μπλέξω με Κίνα τελωνεία κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Παντως ψαχνει για οποιον ψαχνει κατι σε 7.9 (διαστασεις ipadmini) του συστεινω ανεπιφυλακτα το teclast P89. To εχω 2 μερες και το μηχανακι ειναι εργαλειο, κατεβασε 22000 στο antutu και ανοιγει οτι υπαρχει σε χρονο dt.

Και με τον intel που φοραει το gps του ειναι κανονικο καμια σχεση με τα υπολοιπα κινεζοgps που πρεπει να κανεις ενα σωρο για να δουλεψουν-αν δουλεψουν. Πλεον ουτε θερμοκρασιες ουτε τπτ,και πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης. Οταν εχω χρονο θα κανω μια παρουσιαση:)

Link to comment
Share on other sites

Παντως ψαχνει για οποιον ψαχνει κατι σε 7.9 (διαστασεις ipadmini) του συστεινω ανεπιφυλακτα το teclast P89. To εχω 2 μερες και το μηχανακι ειναι εργαλειο, κατεβασε 22000 στο antutu και ανοιγει οτι υπαρχει σε χρονο dt.

Και με τον intel που φοραει το gps του ειναι κανονικο καμια σχεση με τα υπολοιπα κινεζοgps που πρεπει να κανεις ενα σωρο για να δουλεψουν-αν δουλεψουν. Πλεον ουτε θερμοκρασιες ουτε τπτ,και πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης. Οταν εχω χρονο θα κανω μια παρουσιαση:)

 

 

Ανοιξε αν θελεις ενα νημα να μιλαμε γι αυτο με ενδιαφερει και μενα απο wifi πως ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο μηχανημα αλλα δεν εχει HDMI τουλαχιστον ετσι γραφει' παντως εχει πολλα σχολια που το εγκρινουν κ με το παραπανω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, είμαι μεταξύ αυτών των 2 ταμπλετ, ποιο λέτε να προτιμήσω?

 

Cube U39GT

Onda V972

 

Αν έχετε υπόψη κάνα άλλο στην ίδια τιμή..ευπρόσδεκτο ;)

 

Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, είμαι μεταξύ αυτών των 2 ταμπλετ, ποιο λέτε να προτιμήσω?

 

Cube U39GT

Onda V972

 

Αν έχετε υπόψη κάνα άλλο στην ίδια τιμή..ευπρόσδεκτο ;)

 

Ευχαριστώ!!!!

 

Φίλε giannisgaf, ο RK3188 του cube είναι ελαφρώς καλύτερος από τον Α31 του onda, αλλά το onda έχει μεγαλύτερη και καλύτερη οθόνη. Ας μας πει και κάποιος άλλος που να το κατέχει περισσότερο όμως :)

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε αν θελεις ενα νημα να μιλαμε γι αυτο με ενδιαφερει και μενα απο wifi πως ειναι?

 

Πολυ ωραιο μηχανημα αλλα δεν εχει HDMI τουλαχιστον ετσι γραφει' παντως εχει πολλα σχολια που το εγκρινουν κ με το παραπανω

 

 

Οκ, περισσοτερα εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=380620

Link to comment
Share on other sites

τελικά πόσο έμπιστα είναι τα site όπως το geekbuy? και βασικά αναφέρομαι στο θέμα service και εγγύησης σε περίπτωση βλάβης... τι κάνεις τότε? σε καλύπτουν κάπως?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν πραγματικά υπάρχει αυτό το ταμπλετ με rockship 3188 γιατί σε άλλο νήμα διάβασα ότι είναι ψεύτικα τα specs του.

 

http://www.aliexpress.com/store/product/Cube-U9GTV-U9GT5-Rockchip-RK3188-Quad-Core-tablet-pc-9-7-Retina-IPS-2GB-16GB-Dual/100712_850177463.html

 

Πάντως στο aliexpress δείχνει ότι υπάρχει αν κάποιος από εδώ μέσα το εχει ας μας δώσει τα φώτα του.

Link to comment
Share on other sites

Πηρε κανεις το εν λογω tablet (ceros revolution) .

 

Ειδα ενα παλικαρι που λεει οτι το ειχε παραγγειλει .

 

Καποια αποψη εχουμε απο τη χρηση του ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

..φίλε Frontier μόλις τελείωσα το διαβασμα ( ...268 σελίδες !! )

 

... αυτά που διάβασα με οδηγούν ίσως στο PIPO MAX- M6 το οποίο με μια αναζήτηση νομίζω ότι υπάρχει διαθέσιμο....

....εκτός και αν δεν είναι αυτή η καλή έκδοση που προτείνεις σε προηγούμενα post

(.. βέβαια εγώ δεν θέλω 3g).

Λίγο δύσκολο, αλλά αν πραγματικά είναι διαθέσιμο είναι άριστη επιλογή.

Το "κόβω" πάντως να είναι η 16GB έκδοση του Pro, αλλά καλύτερα ρώτα τους.

 

...εγώ βασικά θέλω ένα tablet για το σαλόνι ,..για ιντερνετ και σαν media player συνδέοντας το στην HDTV (720p) που έχω και ελπίζω να μου δώσεις τα φώτα σου για το αν μπορώ να συνδέσω το tablet με το ηχοσύστημα (.. για 5+1 ) μέσω ενός Audio Extractor

..κάτι δηλαδή σαν αυτό http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_from=R40&_nkw=HDMI+Audio+Extractor&_sop=15

Δεν υπάρχει θέμα - βεβαίως χρειάζεσαι καλώδιο HDMI Mini σε HDMI κανονικό (C είναι το Mini, A είναι το κανονικό) καθότι όλα τα tablets έχουν Mini HDMI θύρα - αλλά για την υποστήριξη 5.1 δεν μπορώ να σου πω σίγουρα μιας που εξαρτάται από τo chipset που έχει το κάθε tablet και την υποστήριξή του από το firmware του.

 

...πιστεύεις ότι θα κάνω τη δουλειά μου απρόσκοπτα με ένα PiPO Max-M6 ,που θεωρείς ότι είναι και από τα πιο αξιόπιστα; (συνεχίζεις να έχεις την ίδια γνώμη μετά από κάποιες ατυχίες, που είχαν φίλοι,στο αντιστοιχο νήμα ; )

Το δικό μου - από αρχές Ιουλίου που το παρέλαβα - εξακολουθεί να λειτουργεί άψογα, παρόλο το modding και το ανελέητο flashing που του κάνω δοκιμάζοντας διάφορα, οπότε ναι :)

 

...πιστεύεις ότι ένα onda v972 που και για αυτά έχω διαβάσει πολλά καλά λόγια θα καλύψει τις απαιτήσεις μου και ίσως είναι και καλύτερο σαν media player ;

Τα Α31 είναι μακράν καλύτερα σε θέματα γραφικών από τα RK3188 - μη βλέπετε τα benchmarks, αυτά "φτιάχνονται" - και ειδικά σε retina αναλύσεις. Αν δεν σε ενοχλεί η απουσία Bluetooth, το v972 είναι πολύ καλή επιλογή (ο snoof είναι αυθεντία σε αυτό, μιας που έχει κάνει εκπληκτική δουλειά ενώ έχει αλλάξει και τη μπαταρία) και μπορείς να δεις και στο νήμα του για περισσότερες πληροφορίες.

 

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν πραγματικά υπάρχει αυτό το ταμπλετ με rockship 3188 γιατί σε άλλο νήμα διάβασα ότι είναι ψεύτικα τα specs του.

http://www.aliexpress.com/store/product/Cube-U9GTV-U9GT5-Rockchip-RK3188-Quad-Core-tablet-pc-9-7-Retina-IPS-2GB-16GB-Dual/100712_850177463.html

Τα specs είναι αυτά του Max-M6 - αν εξαιρέσεις το ψεύτικο WiFi-B - αλλά ο πωλητής δε μου φαίνεται σόι.

Καλύτερα να ρωτήσεις και στο νήμα για τα αξιόπιστα sites, όπου υπάρχουν άτομα γνώστες του aliexpress και μπορούν να σου πουν περισσότερα.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Cube http://www.merimobiles.com/cube-u39gt-rk3188-quad-core-1-8ghz-android-4-2-2-9-0-inch-pls-screen-1920-1280-bluetooth-hdmi-tablet-pc_p/meri7754.htm τιμη 83 ευρω αξιζει οχι ή ναι? αμεσως καποιο απαντησει? εχω πονοκεφαλ:p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν πραγματικά υπάρχει αυτό το ταμπλετ με rockship 3188 γιατί σε άλλο νήμα διάβασα ότι είναι ψεύτικα τα specs του.

 

http://www.aliexpress.com/store/product/Cube-U9GTV-U9GT5-Rockchip-RK3188-Quad-Core-tablet-pc-9-7-Retina-IPS-2GB-16GB-Dual/100712_850177463.html

 

Πάντως στο aliexpress δείχνει ότι υπάρχει αν κάποιος από εδώ μέσα το εχει ας μας δώσει τα φώτα του.

 

Αυτά ακριβώς είναι τα χαρακτηριστικά του, το έχω εγώ. Γιατί όμως να το πάρεις από Ali και όχι από γνωστό site? Μην σου πω και πιό φτηνό θα το βρεις, στα 210-220€.

Link to comment
Share on other sites

Πηρε κανεις το εν λογω tablet (ceros revolution) .

 

Ειδα ενα παλικαρι που λεει οτι το ειχε παραγγειλει .

 

Καποια αποψη εχουμε απο τη χρηση του ?

 

Είχα ανοίξει νεο θέμα για το εν λογο ταμπλετ αλλά το διαγραψανε κ δεν ξέρω τον λογο. Το μηχάνημα είναι φοβερό χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Απορω πως δεν το έχουν πάρει πολλοί μιας κ σίγουρα αξίζει κ μάλιστα με το παραπανω. Δεν έχω δουλεψει pipo k cube που θεωρούνται αξιόλογα αλλά έχω διαβάσει πολλά προβλήματα πως έχουν. Σε αλλους μικρά σε αλλους μεγαλα.

Το ceros το έχω 10 μέρες κ πραγματικα τα κανει όλα. Δεν εχει ανένα κρασάρισμα του έχω παίξει βαριές ταινίες- παιχνίδια κ δεν ν έχω δειξει να ζοριζεται. Το wifi είναι εξαιρετικά δυνατό κάτι το οποίο το φοβόμουν αλλά αποδείχτηκε άριστο. Τι άλλο...δεν θέλω να το ματιασω κι ολας.. είμαι υπέρ ευχαριστημένος κ σίγουρα το προτείνω σε οποίον σκέφτεται να αγοράσει ενα ταμπλετ.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ανοίξει νεο θέμα για το εν λογο ταμπλετ αλλά το διαγραψανε κ δεν ξέρω τον λογο. Το μηχάνημα είναι φοβερό χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Απορω πως δεν το έχουν πάρει πολλοί μιας κ σίγουρα αξίζει κ μάλιστα με το παραπανω. Δεν έχω δουλεψει pipo k cube που θεωρούνται αξιόλογα αλλά έχω διαβάσει πολλά προβλήματα πως έχουν. Σε αλλους μικρά σε αλλους μεγαλα.

Το ceros το έχω 10 μέρες κ πραγματικα τα κανει όλα. Δεν εχει ανένα κρασάρισμα του έχω παίξει βαριές ταινίες- παιχνίδια κ δεν ν έχω δειξει να ζοριζεται. Το wifi είναι εξαιρετικά δυνατό κάτι το οποίο το φοβόμουν αλλά αποδείχτηκε άριστο. Τι άλλο...δεν θέλω να το ματιασω κι ολας.. είμαι υπέρ ευχαριστημένος κ σίγουρα το προτείνω σε οποίον σκέφτεται να αγοράσει ενα ταμπλετ.

 

Εχει τιποτα κολληματα ?

 

Πχ σε archos μου εχει τυχει να μην ανταποκρινεται σε καμια ενεργεια με το πατημα του power button , μονο να δειχνει την αρχικη οθονη .

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα κ παραπανω πως δεν έχει κανένα πρόβλημα. Ανταποκρίνεται σε όλες του τις λειτουργίες όπως ενα ipab μπορω να πω.

Κρίμα που δεν το έχει πάρει κάποιος άλλος να μπορούσαμε να γράψουμε περισσότερα.

Το μονο μιον που βρήκα κ που τελικά δεν ηταν μεγαλο πρόβλημα είναι οτι έχει ενα ηχείο. Αλλά δουλεύει πολύ δυνατά κ δεν με έχει προβληματίσει.

Είχα ενα άλλο ταμπλετ που έχει κ εκείνο 1 ηχείο αλλά είναι μέρα με την νύχτα με το ceros. Παιδιά αγοραστε το άφοβα αυτό μονο λέω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...