Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα ψαχνω για ταμπλετ μεχρι 150 ευρω κατα προτιμηση 10αρα οθονη και απο ελληνικο μαγαζι.Για χρηση καθημερινη , σερφαρισμα ταινιες διαβασμα και κανα παιχνιδακι.Καμια προταση ;;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μετα απο σχεδον 1 χρονο χρησης του Hyundai t7 και οντας απολυτα ικανοποιημενος ηρθε η ωρα να παρω ενα μεγαλυτερο με οθονη 9 ιντσες και πανω. Θα θελα τις αποψεις σας απο τα μοντελα που εχεται ωστε να μπορεσω να επιλεξω καποιο και εγω. Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ψάχνω κ γώ για ταμπλέτα το πολύ μέχρι 150 ευρώ για τους γονείς μου. Δε με νοιάζει αν είναι κινέζικο ή κάτι άλλο, αρκεί να είναι 9-10 ιντσες (να μπορούν να βλέπουν οι άνθρωποι), 2πύρηνο, 1gb ραμ (μου φαίνεται καλό για απλό σερφάρισμα κ παιχνίδια), αν είναι δυνατόν να έχει κ 2η κάμερα για skype (λόγω συγγενών στο εξωτερικό) κ προφανώς android. Ακούω για κάτι απίστευτα χαμηλές τιμές σε ορισμένα άγνωστα κινέζικα μοντέλα κ ομολογώ ότι δε τα πολυπιστεύω ούτε τα πολυεμπιστεύομαι. Χρειάζομαι λοιπον τις γνώσεις σας, γιατί θα είναι η 1η ταμπλέτα ever.

Επίσης αν έχετε να προτείνετε κάποιο κινέζικο σάιτ που να μην υποχρεώνει τον πελάτη για μεταφορά με courier και να δέχεται Paypal, θα με διευκολύνατε πολύ.

 

Ευχαριστώ

Edited by mazanostra
:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

Εισαι ο μοναδικός που ακουω να λεει ασχημα πραγματα για τα βέρο. :ninja:

 

Απλά είπα την εμπειρία μου από το μαγαζί

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

Απλά είπα την εμπειρία μου από το μαγαζί

Είναι οι μοναδικοί που παρέχουν εξυπηρέτηση για τα ταμπλετ και σε θέμα firmware ρε συ. Τα υπόλοιπα είναι ανύπαρκτα που φέρνουν άλλα μαγαζιά

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι μεταξυ του ipad 3 3g και του samsung galaxy note 10.1...αλλα δεν μπορω να αποφασισω ποιο ειναι καλυτερο!Ακουω πολλες αποψεις και εχω μπερδευτει....καμια προταση;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Είναι οι μοναδικοί που παρέχουν εξυπηρέτηση για τα ταμπλετ και σε θέμα firmware ρε συ. Τα υπόλοιπα είναι ανύπαρκτα που φέρνουν άλλα μαγαζιά

 

Σε αυτό δεν διαφωνώ. Στο θέμα firmware είναι μια χαρά.

Αλλά για εγγύηση δεν έχω καλές εμπειρίες

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

Είναι οι μοναδικοί που παρέχουν εξυπηρέτηση για τα ταμπλετ και σε θέμα firmware ρε συ. Τα υπόλοιπα είναι ανύπαρκτα που φέρνουν άλλα μαγαζιά

 

Έχεις link για τα firmware?

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ, το φοράει ήδη όμως η ταμπλέτα μου το 4.1.1. Έλπιζα να είχαν πάει σε 4.2.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα στην παρέα

ψάχνω για 7ιντσο ή το πολυ 8ινστο ταμπλετάκι, το οποιο να υποστηρίζει και τηλεφωνικές κλήσεις

 

θελω κάτι πραγματικά καλό- έχω δει τόσα βεβαια που εχω μπερδευτει

 

καμιά ιδέα?

 

και μια δεύτερη ερώτηση - οταν βλέπω OEM για ενα κινητό/κινέζικο ταμπλετ, τι σημαίνει?

 

τι μου προτείνεται? εχω δει τα ainol novo venus και huyndai 7 ts - καμια αλλη προταση ?

Edited by mylogic_x
Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Αυτα που λες δεν εχουν κλησεις οποτε πας για αλλα ,δεν εχω εμπειρια με 3G ταμπλετες και δεν εκφραζω αποψη.

Για το OEM ειναι λιγο μπερδεμα εχει αλλαξει πολυ ο πραγματικος ορισμος του ΟΕΜ ,σημερα οταν λεμε ΟΕΜ εννοουμε οτι ειναι ενα ταμπλετ-κινητο-σκουποξυλο που δεν εχει επανω καποιο brand κατασκευαστη.

Εγω προσωπικα αποφευγω τα ΟΕΜ λες και εχουν πανουκλα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα στην παρέα

ψάχνω για 7ιντσο ή το πολυ 8ινστο ταμπλετάκι, το οποιο να υποστηρίζει και τηλεφωνικές κλήσεις

 

θελω κάτι πραγματικά καλό- έχω δει τόσα βεβαια που εχω μπερδευτει

 

καμιά ιδέα?

Υπάρχουν πολλά tablet με Mediatek chipsets που χουν ολες τις λειτουργίες ενός τηλεφώνου (GSM/3G με κλήσεις και βιντεοκλήσεις 3G, GPS, bluetooth)

Δες Ainol AX1 και Cube U55GT

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος έχει tablet με ενσωματωμένο tv tuner,

και ποιές είναι οι εντυπώσεις του.

 

Αξίζει κάποιος να θυσιάσει άλλα χαρακτηριστικά για την τηλεόραση,

ή δεν αξίζει να ασχοληθείς με το θέμα tablet + tv tuner?

 

Φυσικά, μιλάμε για κάτι οικονομικό, είναι δύσκολοι οι καιροί!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Ουτε καν ειχα ακουσει γι αυτο αλλα με ενα γρηγορο ψαξιμο ανακαλαυψα πως η καθε συσκευη που λειτουργει σε android μπορει να μετατραπει σε τηλεοραση μ' αυτο το εξαρτημα, αρκει να εχει διπύρηνο η πιο δυνατό επεξεργαστη! Δεν ειναι ασχημο για ενα 10αρι tablet!

 

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/kartes-tv-tuner/Turbo-X-TV-tuner-for-Android-devices-DK5220.htm

 

Κι αν το θελεις φιλε μου κυριως για τηλεοραση, τσιμπα ενα κινεζνικο με δυπηρινο που ειναι "τσαμπα" και βαλτου τον δεκτη αυτον! ;)

make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και φθηνότερα αλλά με μια μικρή καθυστέρηση στο χρόνο αναμονής....

Δείτε εδώ...

Link to comment
Share on other sites

σε galaxy tab 2 που εχω βαλει της παίζει αψογα παντως

 

δε νομίζω ότι θα βρεις κανένα πρόβλημα, έχει να κάνει με το σήμα και με το δέκτη, όχι με το tablet το ιδιο (εκτος αν παρεις κανα πολυ φτηνο που σέρνεται)

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχει αγορασει κανεις ταμπλετ intel βρηκα σε καταστημα το intel tablet ecs tm 105a 10'' τιμη 177, αξιζει να το παρω, φτηνο μου φενεται για επωνυμο, εχει βεβαια androind 4.0.4 αυτο δε μου φενεται και τοσο καλο, το καταστημα ειναι το tabletpcstore. Υ.Σ. ειμαι ασχετος απο τεχνολογια Edited by karines
Link to comment
Share on other sites

σε galaxy tab 2 που εχω βαλει της παίζει αψογα παντως

 

δε νομίζω ότι θα βρεις κανένα πρόβλημα, έχει να κάνει με το σήμα και με το δέκτη, όχι με το tablet το ιδιο (εκτος αν παρεις κανα πολυ φτηνο που σέρνεται)

 

Επειδή θα το πάρω στη γυναίκα, που το πιο απαιτητικό πράγμα που θα κάνει είναι να βλέπει ταινίες online, δεν θέλω να δώσω πολλά για tablet. Θέλω μια φτηνή λύση, απλά θέλω να παίζει νορμαλ και τηλεόραση.

 

Υπάρχουν 3-4 μηχανάκια με φθηνότερο το Connect Me KLM-18GR (100€), και στην συνέχεια τα GO CLEVER TAB T76 GPS TV GR (130€)

και Edision EdiTab 2 7" πάλι στα 130€.

 

Εχει δοκιμασει κάποιος κάποιο από τα παραπάνω? Με ενδιαφέρει μόνο το σερφάρισμα, η τηλεόραση και το GPS, ούτε παιχνίδια ούτε τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Υπάρχει ταμπλετ 10αρη με κανονική είσοδο USB; Όχι μίνι που έχουν συνήθως.

 

Αν είναι να βάζεις στικάκια, θα τα σπάσεις στο πι και σε κάποια άτσαλη κίνηση. Αν είναι να βάζεις ποντίκια-πληκτρολόγια, πάρε ένα με bluetooth...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό το tablet.Αξίζει η αγορά του,ειναι αξιόπιστο?Ή να προτιμήσω κάποιο άλλο?
Apple Iphone 11 Black/Ipad mini 4 space gray
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Υπάρχει ταμπλετ 10αρη με κανονική είσοδο USB; Όχι μίνι που έχουν συνήθως.

Micro-USB έχουν όλα πλέον. Για κανονική USB παίρνεις αντάπτορα OTG

Καλημέρα.Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό το tablet.Αξίζει η αγορά του,ειναι αξιόπιστο?Ή να προτιμήσω κάποιο άλλο?

Δες εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=343289. Πλέον τρέχει και android 4.2.2. Είναι περσινο μοντέλο πάντως, με σχετικά αδύναμη GPU αν θες παιχνίδια, και σαν κατασκευή καθόλου αξιόπιστο, έχουν καεί πολλά κυκλώματα φόρτισης και digitizers, στις παλιές φουρνιές τουλάχιστον..Σίγουρα αξίζει όμως για τα λεφτά του

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο αλλο σε αυτά τα χρήματα έχεις να μου προτείνεις σε 7-8 ιντσες? Edited by spyrossss
Apple Iphone 11 Black/Ipad mini 4 space gray
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...