Jump to content

Το iPhone 4 στην Ελλάδα και ο τελικός απολογισμός


TN97
 Κοινοποίηση

Το iPhone 4 κυκλοφόρησε και στην χώρα μας. Θα το αγοράσετε;  

905 members have voted

  1. 1. Το iPhone 4 κυκλοφόρησε και στην χώρα μας. Θα το αγοράσετε;

    • Ναι, θα το αγοράσω, είτε τώρα είτε αργότερα
      248
    • Όχι, δεν θα το αγοράσω
      525
    • Δεν έχω αποφασίσει ακόμα...
      100
    • Το έχω αγοράσει ήδη από το εξωτερικό
      32


Recommended Posts

Καλα απο συσκευες πηγαμε σε αυτοκινητα και σε λιγο θα παμε και σε πυραυλους. Η aple ανακοινωσε προς το παρον το facetime θα ειναι μεσω wifi επειδη ακομα το 3g δεν υποστιρηζετε σωστα απο τους παροχους και εχει lag η εικονα, ε ναι με τετοια αναλυση :D

 

Δεν είναι θέμα ανάλυσης αλλά θέμα "ασυρμάτου" δικτύου. Η φύση του δικτύου επιβάλλει lag. Δεν υπάρχουν dedicated timeslots για επικοινωνία όπως στο EDGE/GPRS.

Στη Video Call έτσι όπως την όρισαν οι κατασκευαστές όταν έθεσαν το πρωτόκολλο 3ης γενιάς-UMTS- πριν αρκετά χρονάκια,6 τουλάχιστον- όρισαν σύγχρονη μετάδοση στα 64kbps ώστε να μην υπάρχει αυτό το lag.

Επιπλέον,video call over IP έκανα για πρώτη φορά με Symbian το 2004 και όχι πάνω από δίκτυο 3g... :p :lol:

Τα αυτοκίνητα ήταν παράδειγμα,για την αμερικάνικη νοοτροπία γενικά...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 530
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εγω περιμενω να ακουσω ποιες συγκεκριμενα (οταν μιλας για δεκαδες για να εισαι αξιοπιστος περιμενω να αναφερεις τουλαχιστον δεκα διαφορετικες περιπτωσεις τεκμηριωμενων αγωγων για αντιγραφη).

Ασχετα απο αυτο, συμφωνεις οτι σε γενικες γραμμες αυτο που κυριως συμβαινει σε πολυ μεγαλυτεροι ποσοστο ειναι οι αλλοι να αντιγραφουν την apple και οχι η apple τους αλλους?

Κατα καιρους και εδω στο myphone δημοσιευονται ειδησεις περι μηνυσεων σε βαρος της απλ για παραβισση πατεντων. Οσοι παρακολουθουμε τακτικα το φορουμ σιγουρα τις θυμομαστε. Η τελευταια που θυμαμαι αφορουσε καποιες τεχνολογιες σχετικα με τα δικτυα 3g , κατι τετοιο. Ετσι και αλλιως, καθε μηνυση δεν αφορα μονο μια πατεντα συνηθως, αλλα πολλες.

Τωρα, να κατσω και να βρω ολες τις σχετικες ειδησεις για να σου δωσω μια τεκμηριωμενη οπως λες, απαντηση, βαριεμαι να το κανω.:p και δεν νομιζψ οτι χρησιμευει σε κατι.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα ανάλυσης αλλά θέμα "ασυρμάτου" δικτύου. Η φύση του δικτύου επιβάλλει lag. Δεν υπάρχουν dedicated timeslots για επικοινωνία όπως στο EDGE/GPRS.

Στη Video Call έτσι όπως την όρισαν οι κατασκευαστές όταν έθεσαν το πρωτόκολλο 3ης γενιάς-UMTS- πριν αρκετά χρονάκια,6 τουλάχιστον- όρισαν σύγχρονη μετάδοση στα 64kbps ώστε να μην υπάρχει αυτό το lag.

Επιπλέον,video call over IP έκανα για πρώτη φορά με Symbian το 2004 και όχι πάνω από δίκτυο 3g... :p :lol:

Τα αυτοκίνητα ήταν παράδειγμα,για την αμερικάνικη νοοτροπία γενικά...

 

Eγω παντως που εχω κανει βιντεοκλησεις απο διαφορες συσκευες και δικτυα ολες ειχαν lag τουλαχιστον με την πατεντα αυτη του μηλου το lag εξαφανιστηκε. Και σε καποια αναβαθμιση που θα γινει για τις συσκευες μας και θα κανουν βιντεοκλησεις απο δικτυο πιστεψε με ουτε που με ενδιαφερει με τετοιο lag

iphone 6 Sony Vaio duo 13 ipod nano 6th
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ομως σημαινει πως πραγματι υπαρχει προβλημα.

Η λυση ειναι ευκολη, ομως ειναι περισσοτερο ψυχολογικο το θεμα.

 

Ok.Δεν ξέρω τι συμβαινει εδώ αλλά θα ανεβάσω και εγώ ένα βιντεάκι για να δείτε ότι τουλάχιστον το δικό μου δεν έχει πρόβλημα!!

Τι να π'ω μπορεί να είμουν τόσο τυχερός??

Link to comment
Share on other sites

Ok.Δεν ξέρω τι συμβαινει εδώ αλλά θα ανεβάσω και εγώ ένα βιντεάκι για να δείτε ότι τουλάχιστον το δικό μου δεν έχει πρόβλημα!!

Τι να π'ω μπορεί να είμουν τόσο τυχερός??

 

εμενα με wind εχω παντα 3 γραμμες σε 3g

Link to comment
Share on other sites

εμενα με wind εχω παντα 3 γραμμες σε 3g

 

Έτσι μπράβο πέστα και εσύ γιατί με το που βέπουν ένα βιντεο στο youtube αμφισβητούν τα λεγόμενά μας.Δεν ξέρω τωρα τί γινετε στους υπόλοιπους αλλά έχουν το δικαίωμα να το πάνε πίσω στο κατάστημα και να πάρουνε άλλο ένα καινούργιο iPhone 4 ή να πάρουν πίσω τα χρήματά τους:rolleyes::rolleyes:

Τί άλλο θέλετε??Απο τη μία πολλοί έχουν το πρόβλημα,απο την άλλη αν το έχεις πέρνεις ένα καινούργιο ή όλα τα χρήματα σου πίσω και επιπλέον σου κάνουν δώρο μια θήκη.Εγώ προσωπικά έχω βγεί κερδισμένος με όλο αυτό το ζήτημα (και δεν έχω πρόβλημα και θα τσακόσω μια δωρεάν θηκούλα):D:D

Πάντα φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μπράβο πέστα και εσύ γιατί με το που βέπουν ένα βιντεο στο youtube αμφισβητούν τα λεγόμενά μας.Δεν ξέρω τωρα τί γινετε στους υπόλοιπους αλλά έχουν το δικαίωμα να το πάνε πίσω στο κατάστημα και να πάρουνε άλλο ένα καινούργιο iPhone 4 ή να πάρουν πίσω τα χρήματά τους:rolleyes::rolleyes:

Τί άλλο θέλετε??Απο τη μία πολλοί έχουν το πρόβλημα,απο την άλλη αν το έχεις πέρνεις ένα καινούργιο ή όλα τα χρήματα σου πίσω και επιπλέον σου κάνουν δώρο μια θήκη.Εγώ προσωπικά έχω βγεί κερδισμένος με όλο αυτό το ζήτημα (και δεν έχω πρόβλημα και θα τσακόσω μια δωρεάν θηκούλα):D:D

Πάντα φιλικά

Νίκος

συμφωνω με τον niko1995.και χαλασμενο να ειναι παλι κερδισμενος βγαινεις

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μπράβο πέστα και εσύ γιατί με το που βέπουν ένα βιντεο στο youtube αμφισβητούν τα λεγόμενά μας.....

 

 

Πιστεύω είναι εύλογη απορία, τι είναι περισσότερο πιστευτό και τεκμηριωμένο ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με αυτο που ειπε ο νικος, εγω παλι και αρκετοι αλλα μαζι με εμενα, κραταμε τις επιφυλαξεις μας για το αν στο ελλαντα (ειδικα, αλλα και σε αλλα μερη του κοσμου)

οταν τους το πας πισω θα σου δωσουν αλλη συσκευη / τα λεφτα σου πισω ή θα σε αρχισουν τις χαζες δικαιολογιες και οτι μπορεις να φανταστεις και θα βρουν εναν λογο να μην σου δοσουν απολυτως τιποτα.

 

οποτε μην κρατατε και μεγαλο καλαθι εαν δεν ξερετε καποιον δικο σας που το εχει κανει.

 

οσο για το βιντεο που λες νικο, αν θυμασαι εχει 1 μηνα + που στο ζηταω..

ακομα το βιντεο δεν το ειδαμε, και τωρα γραφεις θα ανεβασεις βιντεο....

αντε να δουμε... οχι τιποτα αλλο ενα βιντεο με συσκευη που δεν εχει προβλημα δεν εχω δει ακομα και περιμενω τοσο καιρο να το ανεβασεις να την δω.

 

φιλικα παντα

Edited by jimacid
Link to comment
Share on other sites

Πας να μας κοροιδέψεις???Τουλάχιστόν έλεγχε αυτά που λές.Το galaxy s πληροφοριακά απο vodafone.gr έχει 550 ευρώ. και το iPhone 4 αν το πάρεις απο οτε shop κάνει 623.Για κάνε τις πράξεις και δες την διαφορά.Αν εσεί θεωρεις τόσο σημαντική αυτή τι διαφορά!!!!!:(:(

 

Για να σε διαβεβαιώσω το ποσοστό σίγουρα δεν είναι 100% αγόρασα δυο Iphone και κανένα δεν έχει πρόβλημα και σίγουρα αν είχαν όλα πρόβλημα θα είχε γίνει μεγάλος σάλος στην Ελλάδα.Και για να το ξεκαθαρίσουμε το δήθεν πρόβλημα έγινε γνωστό επειδή απλά το iPhone είναι πολύ ποθητό τηλέφωνο .Και το ξεψυρίζουν μέχρι να βρούν ένα ελλάτωμα.Αν το είχες παρατηρήσει κάθε χρόνο βρίσκουν ένα πρόβλημα.Χαλασμένες οθόνες,σπασμένα πλασικά,υπερθέμανση μέχρι και έκρηξη κινητού.Και για κάτι τελευταίο.Το iPhone 4 σίγουρα δεν το έχεις πιάσει και σίγουρα δεν είναι βάσιμα αυτά που λές.

Υ.Γ Την πρώτη μέρα το iPhone 4 πούλησε 14.000 κομμάτια και εξαντλήθηκαν αμέσως.

 

Ουτε galaxy πουλαω φιλε, ουτε αγοραζω iphone, αν ηρεμησεις θα καταλαβεις τι λεω. Εγω το galaxy το πηρα 450 απο amazon.de. Επομενως η διαφορα ειναι κοντα στα 180 ευρω. Για μενα η διαφορα αυτη ειναι σημαντικη. Για σενα μπορει να μην ειναι, δικαιωμα σου. Αποψη μου και αποψη σου.

Επισης, αν διαβασεις καλυτερα, θα καταλαβεις τι λεω σχετικα με το ποσοστο ελαττωματικων συσκευων.

Ευχαριστω που με ενημερωσες οτι δεν εχω πιασει το iPhone 4 στα χερια μου μαλλον θα ημουν υπο την επηρεια LSD και θα εβλεπα δρακους και iPhone...

Ηρεμησε.

Edited by panos_vz
Link to comment
Share on other sites

πηρες ενα πολυ ωραιο τηλεφωνο, κανεις δεν το αμφισβητει αυτο. Δυνατο, ομορφο, και σε καλη τιμη. Μακαρι και το iphone να ηταν φθηνοτερο, ολοι θα το θελαμε. Λογω ομως πολιτικης της εταιρείας αλλα και επειδη κατασκευαστικα ειναι ανωτερο απο το galaxy (μεταλο/γυαλι το ενα πλαστικο το αλλο) ειναι φυσικο να ειναι ακριβοτερο. Σε οποιον τα 100 ή τα 140 ή τα 180 θεωρουνται πολλα πολυ απλα δεν το αγοραζει. Σημασία εχει ο καταναλωτης να αισθανεται οτι κερδισε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

πηρες ενα πολυ ωραιο τηλεφωνο, κανεις δεν το αμφισβητει αυτο. Δυνατο, ομορφο, και σε καλη τιμη. Μακαρι και το iphone να ηταν φθηνοτερο, ολοι θα το θελαμε. Λογω ομως πολιτικης της εταιρείας αλλα και επειδη κατασκευαστικα ειναι ανωτερο απο το galaxy (μεταλο/γυαλι το ενα πλαστικο το αλλο) ειναι φυσικο να ειναι ακριβοτερο. Σε οποιον τα 100 ή τα 140 ή τα 180 θεωρουνται πολλα πολυ απλα δεν το αγοραζει. Σημασία εχει ο καταναλωτης να αισθανεται οτι κερδισε.

 

Μα δεν εθεσα καν θεμα συγκρισης. Αλλωστε ειπα(προφανως δεν το ειδες γιατι ειναι καποιες σελιδες πισω το ποσταρισμα μου περι του οποιου γινεται η συζητηση) οτι "καλυτερο" δεν υπαρχει. Εσυ μπορει να θες να παρεις ενα κινητο που να ειναι αριστο σε επιδοσεις και να μην σε νοιαζει πχ αν ειναι απο χαρτονι κι εγω απλα να το θελω κοσμημα.

Αpλα ανεφερα οτι επιασα στα χερια μου το iPhone 4, οτι μου αρεσε απεξω και οτι θεωρω οτι με 200 ευρω λιγοτερα υπαρχουν πιο ανταγωνστικες προτασεις.

Απλα μερικοι κανουν λες και το φτιαχνει η μαμα τους το Iphone...

Link to comment
Share on other sites

Ναι πολυ σωστα το θετεις και πραγματι δεν προσεξα το εν λογω ποστ. Σαφως συμφωνω καλυτερο δεν υπαρχει και σαφως σεβαστο το οτι θεωρείς ανωτερες και φτηνοτερες ορισμενες ανταγωνιστικες προτασεις, για τους δικους σου λογους. Αλλοι παλι θεωρουν το αντιθετο. Its a free country :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.

να κανω μια ερωτηση.γενικα απο ιντερνετ καταστηματα σε τι τιμη βρισκεται?

βρηκα ψαχνωντας αυτο εδω: http://ukphonelimited.webs.com/

σιγουρα κατι παιζει για να εχει τετοια τιμη αλλα δεν ξερω τι.

ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.

να κανω μια ερωτηση.γενικα απο ιντερνετ καταστηματα σε τι τιμη βρισκεται?

βρηκα ψαχνωντας αυτο εδω: http://ukphonelimited.webs.com/

σιγουρα κατι παιζει για να εχει τετοια τιμη αλλα δεν ξερω τι.

ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις.

 

Δηλαδή τι περιμένεις αλήθεια να παίζει όταν σου "πουλάνε" το iphone 4 στην μισή τιμή από την επίσημη της Αγγλίας, όταν δήθεν είναι στην Αγγλία αλλά οι τιμές είναι σε δολάρια, όταν φιλοξενούνται σε δωρεάν ανώνυμο site, όταν το αφεντικό το λένε Abdul hakeem Mohammed και όταν στα δύο iphone σου δίνουν ένα ακόμα δώρο (!!!!);

Θα σου στείλουν (αν σου στείλουν κάτι) κανένα ΚάιΚάι-Fone απευθείας από το Πεκίνο με ενυπόγραφη φωτογραφία του Μάο-Τσε-Τουνγκ σε στάση έκστασης. :lol:

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι περιμένεις αλήθεια να παίζει όταν σου "πουλάνε" το iphone 4 στην μισή τιμή από την επίσημη της Αγγλίας, όταν δήθεν είναι στην Αγγλία αλλά οι τιμές είναι σε δολάρια, όταν φιλοξενούνται σε δωρεάν ανώνυμο site, όταν το αφεντικό το λένε Abdul hakeem Mohammed και όταν στα δύο iphone σου δίνουν ένα ακόμα δώρο (!!!!);

Θα σου στείλουν (αν σου στείλουν κάτι) κανένα ΚάιΚάι-Fone απευθείας από το Πεκίνο με ενυπόγραφη φωτογραφία του Μάο-Τσε-Τουνγκ σε στάση έκστασης. :lol:

 

Οπως λες πιο πιθανο να στειλει ενα hiphone,βασικα αυτο μπορεις να το καταλαβεις και απο τον σχεδιασμο της ιστοσελιδας.Δεν μπορει site με 10 € να πουλα iphone που κανει 650+.Μην πιστευεται σε καθε αποτελεσμα που βγαζει η google.Σχεδον καθε μερα μου στελνουν emails "Κερδισες 1.000.000$ γιατι εισουνα τυχερος" :lol:

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο που βλέπεις οτι στα payment methods έχει τις δυο πιο επικίνδυνες εταιρίες (western union & money gram) δε χρειάζεται να ασχοληθείς περισσότερο... ;)
Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω πολύ!!δεν σκοπευα να προχωρησω σε αγορα-τουλαχιστον πριν εξασφαλισω καποια πραγματα!!απλα μου εκανε εντυπωση!!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
μου αρεσει πολυ εξωτερικα.....θεωρω ομως οτι η τιμη του σε σχεση με αυτα που προσφερει ειναι πολυ μεγαλη..;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κι από μένα παίδες.

Εμένα αυτό που με προβληματίζει για το iphone 4 είναι η λειτουργία του facetime.

Αυτή τη στιγμή με ένα σαφώς κατώτερο τηλέφωνο το lg gt505 και με 5 ευρώ το μήνα (whats up) μπορώ να κάνω 1200 λεπτά βιντεοκλήσεων σε όσους έχουν whats up (δωρεάν) και σε όσους δεν έχουν με χρέωση. Mέσω 3g. Όχι wifi ή ίντερνετ. Και το πιο σημαντικό: μπορώ να βιντεοκαλέσω σε οποιοδήποτε τηλέφωνο που έχει μπροστινή κάμερα.

Και γιατί το λέω αυτό; Γιατί με τα δύο προγραμματάκια που βγήκαν στο app stores και είναι δωρεάν, το frin και το tango, μπορείς να κάνεις βιντεοκλήσεις μέσω 3g και σε άλλα κινητά εκτός των iphone 3gs ή 4 όπως android, nokia, symbian.

Αλλά τι γίνεται με τα υπόλοιπα;

Θα μπορώ εγώ να καλώ τους φίλους μου βιντεοκλήση, άσχετα απ το κινητό που έχουν; Μόνο με την προυπόθεση ότι έχουν μπροστινή κάμερα;

 

Συγκεκριμένα λέει στο site του fring

τα παρακάτω

With the new fring for iPhone you get lots of fring goodies including 2 way video-calling where you want and with whom you want!

 

* Face-to-face video calls with friends on their Droids, Nokia (Symbian S60) and other iPhones

* Video calls over 3G or Wi-Fi (Performance over 3G is subject to mobile operators’ 3G coverage & quality)

 

Use that fancy new front-facing camera for video calls from the beach or from the mountain top (on 3G or Wifi) to your friends on whatever mobile phone they have.

 

Και γιαυτό αναρωτιέμαι. Όχι σε επίπεδο wifi αλλά σε επίπεδο 3g θα μπορώ να παίρνω βιντεοκλήση σε whatever mobile phone they have όπως λέει; Ή θα πρέπει να εγκαταστήσουν την εφαρμογή όλοι οι φίλοι μου, που σημαίνει να έχουν Droids, Nokia (Symbian S60) and other iPhones???

Να στε καλά.

 

Περιμένω τις απόψεις σας

Γιάννης

Edited by yiannisbot
Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να εχουν κινητο που το υποστηριζει και τν εφαρμογη εγκατεστημενη... και να τν εχουν και ανοικτη...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
μου αρεσει πολυ εξωτερικα.....θεωρω ομως οτι η τιμη του σε σχεση με αυτα που προσφερει ειναι πολυ μεγαλη..;)

 

Για μένα αξίζει για την οθόνη του, είναι κάτι που πρέπει απλά να το δεις. Μετά, όποιο κινητό πιάσω μου φαίνεται ότι η οθόνη είναι χαλασμένη. Επίσης, ποιότητα κατασκευής κορυφαία και iOS απόλαυση την κάθε στιγμή.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα και γω νομιζω οτι το 4 αξιζει τα λεφτα του αν βγει και σε ασπρο :lol:.Αλλα οκ τα 650+ ευρω το 2010 ειναι αρκετα λεφτα στην Ελλαδα ετσι οπως μας εχουν κανει.Ετσι και μονο το βλεπω εγω.
Link to comment
Share on other sites

Για μένα αξίζει για την οθόνη του, είναι κάτι που πρέπει απλά να το δεις. Μετά, όποιο κινητό πιάσω μου φαίνεται ότι η οθόνη είναι χαλασμένη. Επίσης, ποιότητα κατασκευής κορυφαία και iOS απόλαυση την κάθε στιγμή.

 

ναι αλλα 700 ευρω επειδη εχει τελεια οθονη... μου φαινονται πολλα

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν κανει 700 ευρω... και 600-650 ειναι κλεψια. συμφωνουμε

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...