Jump to content

Μπαταρια υπολογιστη


kostaschalkida
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλη σας ημερα. Εχω αδειασει την μπαταρια του υπολογιστη και την εχω βγαλει απο την συσκευη και δουλευω τον Η/Υ μονο με το ρευμα, υπαρχει προβλημα με την μπαταρια που μενει αδουλευτη; Μηπως πρεπει να την βαζω να δουλευει καπου-καπου;
Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου ναι χρειαζεται να την εχεις να δουλευει μεσα μεσα ωστε να μην χασει την αντοχη της

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου ναι χρειαζεται να την εχεις να δουλευει μεσα μεσα ωστε να μην χασει την αντοχη της

 

Σ' ευχαριστω πολυ αλλα ρωτησα εναν τεχνικο και μου ειπε οτι εφοσον τον δουλευεις στο σπιτι δεν χρειαζεται να βαζεις και να βγαζεις το καλωδιο συνεχεια, βγαζεις την μπαταρια. Αλλα δεν τον ρωτησα για τον χρονο που μπορεις να την αφηνεις εκτος λειτουργιας

Link to comment
Share on other sites

Δεν παθαινει τπτ η μπαταρια σου αλλα καλο ειναι καπου καπου να την φορτιζεις.

Ασε που χωρις την μπαταρια το δικο μου laptop λειτουργει καλυτερα δεν ξερω αμα το εχεις παρατηρησει και εσυ η ειναι μονο στο δικο μου .

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα στο λάπτοπ?Αν το δουλέυεις μόνο με ρεύμα και γίνειδιακοπή ρεύματος τι γίνεται ?μη τυχόν μας καεί...

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

Δεν καιγετε, το κουτι που εχει στο καλωδιο κραταει λιγο ρευμα και κλεινει ομαλα το λαπτοπ.

Οπως εαν ερθει μεγαλη ταση δεν καιγετε ετσι και οταν πεσει το ρευμα.

Καλο θα ηταν παντος να υπαρχει και ενα ups .

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παθαινει τπτ η μπαταρια σου αλλα καλο ειναι καπου καπου να την φορτιζεις.

Ασε που χωρις την μπαταρια το δικο μου laptop λειτουργει καλυτερα δεν ξερω αμα το εχεις παρατηρησει και εσυ η ειναι μονο στο δικο μου .

 

Eγω δεν παρατηρησα διαφορα στην λειτουργια του αλλα μηπως ειναι καλυτερα να την φορτιζω και αποφορτιζω συνεχεια;

Link to comment
Share on other sites

Οχι γτ ετσι μειωνετε ο χρονος ζωης της μπαταριας δλδ με κανονικη χρηση.

Εαν δεν την δουλευεις δεν χαλαει

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Οχι γτ ετσι μειωνετε ο χρονος ζωης της μπαταριας δλδ με κανονικη χρηση.

Εαν δεν την δουλευεις δεν χαλαει

Ισχύει αυτό. Εάν έχετε τη μπαταρία στην πρίζα, θα φορτίσει και όταν γεμίσει δεν χρησιμοποιείται πια. Έτσι δε φθείρεται όσο κι αν την έχετε πάνω.

Οι μπαταρίες Li-Ion φθείρονται

α) με το χρόνο

β) με τους κύκλους φόρτισης

γ) με το να μένουν καιρό σε αχρηστία

δ) με το να υπερθερμαίνονται

 

Αν χρειάζεται να αποθηκεύσετε μπαταρία λιθίου για μεγάλο χρονικό διάστημα καλύτερα να τη φορτίσετε στο 40%.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν χρησιμοποιεις μια μπαταρια λιθιου, πρεπει καθε 15-20 μερες να κανεις ενα κυκλο εκφορτωσης-φορτωσης.. χρησιμοποιεις την μπαταρια μεχρι να αδειασει πανω στο laptop η κινητο η οτι αλλο μηχανημα που χρησιμοποοιει την μπαταρια, μετα την φορτιζεις μεχρι 50% της χωρητικοτητας της, και την αποθηκευεις καπου μακρια απο πηγες θερμοτητας..
Link to comment
Share on other sites

σε 2 χρονια εχεις αλλαξει laptop!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

σιγα παιδια! 3 χρονια εχω το λαπτοπ και η μπαταρια δεν εχει κανενα προβλημα. ειπαμε....

και την εχω συνεχεια συνδεμενη στο ρευμα. σε αυτα τα 3 χρονια αντε να την εχω χρησιμοποιησει εκτος ρευματος το παρα πολυ μια βδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Ποσο στοιχιζει μια μπαταρια ;Αντε να χαλαει καθε 2 χρονια.Αγοραζεις μια καινουργια.

 

Αναλογως.. 100-150 ευρω. και αν ειναι τυπου apple laptop με εσωτερικη μη αποσπωμενη, πρεπει να τρεχεις και στην αντιπροσωπεια για ανοιγμα λαπτοπ και τοποθετηση, που εκτος εγγυησης κατι θα το χρεωνουν και αυτο.

 

σιγα παιδια! 3 χρονια εχω το λαπτοπ και η μπαταρια δεν εχει κανενα προβλημα. ειπαμε....

και την εχω συνεχεια συνδεμενη στο ρευμα. σε αυτα τα 3 χρονια αντε να την εχω χρησιμοποιησει εκτος ρευματος το παρα πολυ μια βδομαδα

 

Αναλογως πως το εννοεις το καλα.. αν πριν κραταγε 2 ωρες και τωρα κραταει μιση, οχι, δεν ειναι καλα.. επισης ειναι και αναλογα, ποσο "εξυπνο" κυκλωμα φορτισης εχει. για να καταλαβεις, οι μπαταριες ιοντων λιθιου εχουν συγκεκριμενο αριθμο κυκλων φορτισεως-αποφορτισεως, ας πουμε δυο-τρεις χιλιαδες, και δεν παιζει ρολο αν η μπαταρια ειναι τελειως αφορτιστη η στο 95%. ενα χαζο κυκλωμα φορτισης λοιπον, αν δουλευεις το λαπτοπ στο ρευμα, και επειδη καθε μπαταρια συνδεδεμενη σε κυκλωμα εχει καποια απωλεια φορτιου, βλεπει την μπαταρια στο 98% πχ, την φορτιζει, μετα απο λιγο λογω παλι απωλειας φορτιου, ξαναπεφτει στο 98%, την ξαναφορτιζει, μπορεις να φτασεις τον μεγιστο αριθμο κυκλων φορτισης πολυ γρηγορα, ενα πιο εξυπνο κυκλωμα φορτισης μπορει να εχει χαμηλοτερο ποσοστο φορτιου μετα απο το οποιο αρχιζει την φορτιση, η να "θυμαται" την χρηση που κανεις, αν βλεπει πχ οτι δεν αφαιρεις την μπαταρια η οτι μονιμως το λαπτοπ ειναι συνδεδεμενο στο οικιακο ρευμα κλπ. να την φορτιζει οταν το φορτιο της πεσει ακομα πιο κατω απο 90% κλπ.

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...