Jump to content

Sony Ericsson S700i


bigalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Meta apo arketes meres xrisis orismenes paratiriseis:

1.tromeri camera

2.tromeri othoni

3.menu iperplires alla sxetika argo se sxesi me k700

4.stin arxi me 3enise to megethos tou alla tora to sinithisa

5.kollimmata den paratirisa alla 1 fora egine poli argo kai xriastike na kano restart

6.Firmware R3B032 .Pia eine i teleftea pedia?

 

Links gia games????

 

Να λέμε σίγουρα τα καλά, αλλά όχι να κρύβουμε τα προβλήματα. Μετά από 1 μήνα χρήσης λοιπόν, τι παρατήρησα ή θα ήθελα να διορθωθεί:

 

Το joystick να ήταν όπως του Τ610, δηλ εννιαίο.

Στο video να κάνει full screen ώστε να το δείχνει μεγαλύτερη και να κάνει fast forward ή rewind για να μπορείς να κινηθείς γρήγορα σε κάποιο μεγάλο βίντεο που θες να δεις κάποια συγκεκριμένη σκηνή ή ακόμη και να την επαναλάβεις (στα πολυμέσα στους ήχους γίνετε κρατώντας πατημένο το joystick αριστερά ή δεξια).

Το μέγεθος του βίντεο θα μπορούσε να είναι πολύ μεγαλύτερο από 1 ΜΒ κατά τη λήψη , όταν το τηλ με την κάρτα του άδειο έχει 74 ΜΒ μνήμη.

Στην επιλογή κλειδώματα / συσκευής / αυτόματο είμαι υποχρεωμένος εκτός του PIN να πληκτρολογώ κάθε φορά και τον κωδικό της συσκευής όταν ανοίγω το τηλέφωνο

Με τη χρήση του bluetooth (συγκεκριμένα ΗΒΗ 600 handsfree) έχω φάει κάτι επαννεκινήσεις, μα κάτι επαννεκινήσεις, κατα τη διάρκεια συνομιλίας και μάλιστα επαναφορά της συσκευής χωρίς να ζητά ούτε PIN ούτε κωδικό συσκευής.

Μόλις τελειώσει η μπαταρία του bluetooth, εξαφανίζετε το memory stick από τη συσκευή και δεν βλέπεις κανένα στοιχείο εκτός αν κλείσεις τη συσκευή. Αν όμως κλείσεις τη συσκευή , έλα που δεν ξανανάβει εκτός και ανοίξεις το καπάκι, βγάλεις την μπαταρία, βάλεις πάλι την μπαταρία κλπ.

Αυτό το καπάκι της μπαταρίας.............

Το αργό μενού, το τελικό ς και η επιλογή ήχου στα μυνήματα ή στις υπενθυμίσεις δεν είναι το ατού των SE απ'ότι θυμάμαι από τον καιρό του Τ68.

Αναζήτηση επαφής με ένα γράμμα μόνο δεν λέγετε αναζήτηση.

Στο ραδιόφωνο θα μπορούσε να έχει στις μνήμες και το όνομα του σταθμού.

Οι φωνητικές εντολές δεν ανταποκρίνονται και πολύ σωστά και γενικά αποτυγχάνουν τις περισσότερες φορές ή βγαίνει άλλο όνομα ακόμη και σε ελαφρώς θορυβώδες περιβάλλον. Πάντως είναι αλήθεια όπως λεν και οι οδηγίες να γράφονται με το handsfree. Είναι πιο αποτελεσματικό.

Στη διαχείρηση αρχείων έχει την επιλογή μαρκάρισμα. Θα μπορούσε να γίνει και μαζική αποστολή πχ με bluetooth όπως κάνει διαγραφή ή μετακίνηση.

Παιχνίδια δεν είδαμε ακόμη.

Δεν έχω καταλάβει στο μενού / Πολυμέσα γιατί δεν μπορώ να διαγράψω κάποιους φακέλλους που δεν έχουν τίποτα μέσα. Ποιός ο σκοπός ?

Μακάρι να βελτιωθεί λίγο ακόμη η ποιότητα της φωτογραφίας ειδικά σε περιβάλλον με λιγότερο φωτισμό. Η μνήμη είναι αρκετή και θα μπορούσε να γράψει με μικρότερη συμπίεση.

 

 

Κατά τα άλλα δεν λέω, καλή οθόνη, φωτεινότητα απόχρωση, απεικόνιση, κατασκευή, λήψη, ήχο, ένταση, ράδιο, ανοιχτή ακρόαση.

 

Περιμένοντας το όμως τόσους μήνες από τον καιρό που ανακοινώθηκε η κυκλοφορία του και με το κόστος που κυκλοφόρησε δεν θα έπρεπε να ήταν μια πιό ολοκληρωμένη συσκευή, ειδικά όταν ακούω κάποιους να πρέπει να πληρώσουν για να κάνουν αναβάθμιση?

Πάντα φιλικά, όταν τα τελευταία 3 και λίγο χρόνια έχω αλλάξει 3 συσκευές SE και ίσως του χρόνου πάλι SE να πάρω.

 

Συγνώμη για το μακροσκελές μύνημά μου.

Someone, Somewhere in Summer Time
Link to comment
Share on other sites

kalispera se olous

exo na kano kapies erotisis sxetika me to s700, exo to k700 kai thelo na agoraso s700 alla apo ta proigoumena pou diabasa den blepo na axizi telika, esis ti lete;

i erotisis mou eine.

1)ti megisti analisi trabai to video;

2) poso diarkia telika mpori;

3) axizi na doso to k700 gia to s700;

apantiste oso pio sintoma mporite

eyxaristo

ola kala!
Link to comment
Share on other sites

kalispera se olous

exo na kano kapies erotisis sxetika me to s700, exo to k700 kai thelo na agoraso s700 alla apo ta proigoumena pou diabasa den blepo na axizi telika, esis ti lete;

i erotisis mou eine.

1)ti megisti analisi trabai to video;

2) poso diarkia telika mpori;

3) axizi na doso to k700 gia to s700;

apantiste oso pio sintoma mporite

eyxaristo

1) 176x144

2)1mb =1 λεπτο και 40 δευτερολεπτα

3)εσυ θα το κρινεις αυτο...η κραυγαλεες διαφορες τους ειναι οθονη,καμερα και ms duo... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι πότε επιτέλους και με τι συσκευή θα μπορούμε να τραβάβε βίντεο με 640*480 ανάλυση... Δεν νομίζω ότι θα υπήρχε λόγος οι εταιρείες να φοβούνται το ψηλό κόστος, γιατί gadgetόβιοι υπάρχουν τελικά πάρα πολλοί που θα το πληρόσουν.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε papi απόλυτα σωστός!

 

Όποιος θέλει να δει μερικά ενοχλητικότατα μειονεκτήματα του κινητού, ας διαβάσει το μύνημα του papi.

 

ΥΓ: Δύο ενστάσεις:

 

α. Στο δικό μου firmware κάνει αναζήτηση επαφής με παραπάνω από ένα γράμμα.

 

β. Προτιμώ το joystick όπως είναι τώρα... Σιχαίνομαι τα ενιαία :D

The evil that men do lives on and on...
Link to comment
Share on other sites

πράγματι το κινητό έχει ατέλειες....

αναρωτιέμαι αν ήταν τέλειο θα σταματούσε εδώ η εξέλιξη ή απλά θα ζητούσαμε πάντα κάτι παραπάνω...

ναι το κόστος κτήσης είναι μεγάλο τελικά, όμως δικαιολογημένα η SE βάζει price premium σε μια συσκευή που καλείται τελικά να μην αντικαταστήσει την ψηφιακή κάμερα, βιντεοκάμερα, mp3 player, δηλαδή συσκευές που η ίδια η SE πουλάει σε άλλη γραμμή παραγωγής, για τους προφανείς λόγους

 

σίγουρα ως προσωπικότητες θα θέλαμε να είναι πλήρες το κινητό στα 600 € που το αποκτήσαμε

ως καταναλωτές όμως θα πρέπε να ξέρουμε ότι μασάμε αυτό που μας ταίζουν

 

η άποψή μου είναι ότι το συγκεκριμένο κινητό τελικά υστερεί όχι σε όσα αναφέρουν οι προλαλήσαντες (που είναι όντως ατέλειες όπως και το connectivity ή το μη σταθερό firmware) αλλά στο ένα και μοναδικό γεγονός....ότι είναι προϊόν που γεννήθηκε για να πεθάνει...ήδη ετοιμάζεται ο αντικαταστάτης του...

οπότε τελικά ας ζητήσουμε να μας φτιάξουν ένα καλό λογισμικό για να σταθεροποιηθούν τα όποια προβλήματα, τουλάχιστον έγκαιρα, πριν μας βομβαρδίσουν με τον διάδοχο και αρχίσουμε πάλι να τρέχουμε από πίσω τους

 

(για του λόγου το αληθές αυτό το τελικό ς αποδεικνύει την ματαιότητα του εγχειρήματος να αποκτήσουμε το καλύτερο κινητό, αυτοκίνητο, σπίτι κ.λπ. Τα πάντα θα έχουν εν τη γεννέσει τους ελάττωμα...)

Βιομηχανία Υποταγής Συνειδήσεων - Νέα Τάξη Πραγμάτων.
Link to comment
Share on other sites

Lipon... :) :)

Piga simera sto 9Volto ;) kai ekana anavathmisi stin R3K004 (i teleftea pou dini gia to S700i)... :whistle: ...kai exo pleon aperioristo video!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :p :up:

Link to comment
Share on other sites

Έγω παιδιά το S700i μου το πήρα στις 31/12/2004 και είχε την R3F έκδοση λογισμικού.Δεν μου κόλλησε ποτέ,ούτε έκανε restart!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

sorry που ρωταω αλλα διαβασα κατι για αναβαθμίσεις και λογισμικα.πως μπορω να καταλαβω ποιο ειναι το δικο μοω και που μπορω να κανω αναβαθμιση?εχετε links για free java games και ηχους αστειους και μη? Ευχαριστω :!:
Link to comment
Share on other sites

Παρόλα τα προβλήματα που δείχνουν να έχουν οι πρώτες εκδόσεις, αποφάσισα να το πάρω γιατί δείχνει τελικά να μην έχει περισσότερα προβλήματα από κάθε κινητό παρόμοιων δυνατοτήτων, αλλά τουλάχιστον είναι πανέμορφο και διαφορετικό. Όποιο κινητό και αν αγόρασα ποτέ δεν το μετάνιωσα, μάλλον ούτε με αυτό δεν θα απογοητευτώ.
Link to comment
Share on other sites

Paidia kalimera.

2 poli grigores erwtisoules....

 

An mporei kapoios as mou pei ta katastimata 9volto(thimamai ston peiraia alla den thimamai diefthinseis) kai na sikwsei kapoios to link gia to theme creator....ektos kai an einai sto site tis SE....tote sorry!!!!

Connecting People in every way....
Link to comment
Share on other sites

Έγω παιδιά το S700i μου το πήρα στις 31/12/2004 και είχε την R3F έκδοση λογισμικού.Δεν μου κόλλησε ποτέ,ούτε έκανε restart!

 

kai egw to idio weaponlord..xserw gw..ti na sou pw.... :wacko: :wacko: :wacko: katse na doume me tin kainouria ekdosi ti tha ginei...

Connecting People in every way....
Link to comment
Share on other sites

sorry που ρωταω αλλα διαβασα κατι για αναβαθμίσεις και λογισμικα.πως μπορω να καταλαβω ποιο ειναι το δικο μοω και που μπορω να κανω αναβαθμιση?εχετε links για free java games και ηχους αστειους και μη? Ευχαριστω :!:

 

Για να δεις ποια έκδοση έχεις πατάς με την ακόλουθη σειρά οταν βρίσκεσαι στην αρχική οθόνη (όχι στο μενού)

 

>*<<**<*

 

Αναβάθμιση μπορείς να κάνεις στο 9volto (http://www.9volto.gr) με το κατάλληλο αντίτιμο

 

Για free java games κτλπ προτείνω να κοιτάξετε στο φορουμ στο θέμα games+applications για το k700 Αφου 99% παίζουν στο κινητό μας και μάλιστα μερικά full screen

 

αυτά που παίζουν full screen ειναι:

 

extreme 3d air snowboarding

Real tennis

Darts

Mini 3d

σχεδον ολα τα Yetisports

tetris

(αυτα εχω εγω στο κινητο μου υπάρχουν κ άλλα)

 

Κ εγώ 3F έχω χωρίς προβλήματα αλλά μ έβαλλε σε σκέψεις ο fostirop με το απεριόριστο βίντεο :rolleyes:

Καμία αλλη βελτίωση είδες fostirop?πιο γρήγορο μενού ισως? :whistle:

 

Για πολύ καλά free themes http://www.zedge.no

Live by the sword,

Die by the sword

Link to comment
Share on other sites

Lipon... :) :)

Piga simera sto 9Volto ;) kai ekana anavathmisi stin R3K004 (i teleftea pou dini gia to S700i)... :whistle: ...kai exo pleon aperioristo video!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :p :up:

ta video ta dixni fullscreen i oxi ????

Η Samsung έχει Πελάτες, Η Apple έχει οπαδούς !!!
Link to comment
Share on other sites

ta video ta dixni fullscreen i oxi ????

 

Distixos oxi!!!! :cry:

 

@ Jacktheripperd: To menu einai ikanopiitiko, alla to leo me kathe epifilaksi giati den ixa dosei kai poli simasia stin taxitita tou prin tin anavathmisi :o

Link to comment
Share on other sites

epeidi ekana kai ego anabathmisi sto tilefono tou father se R3K na po oti ontos to menu apo oti to eida einai ligo pio grigoro !! Ektos apo to video pou diarkei pleon apo oti diabasa apo 1 MB(1-2 lepta) se 10MB (15-30) lepta den exo paratirisei trantaxtes diafores. (exalou den einai kai diko mou. :p)

 

fostirop apo oti eida ston menu tou fotismou tora exei mono mi energo kai automato, eno prin eixe kai to energo an thimamai kala e? kai auto prepei na allaxe.

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
epeidi ekana kai ego anabathmisi sto tilefono tou father se R3K na po oti ontos to menu apo oti to eida einai ligo pio grigoro !! Ektos apo to video pou diarkei pleon apo oti diabasa apo 1 MB(1-2 lepta) se 10MB (15-30) lepta den exo paratirisei trantaxtes diafores. (exalou den einai kai diko mou. :p)

 

fostirop apo oti eida ston menu tou fotismou tora exei mono mi energo kai automato, eno prin eixe kai to energo an thimamai kala e? kai auto prepei na allaxe.

Mάλλον έχεις μπερδευτεί,γιατί σε μένα που έχω την αρχαία έκδοση (R3B) δεν υπάρχει πουθενά η επιλογή 'ενεργό'.... ;)

Link to comment
Share on other sites

epeidi ekana kai ego anabathmisi sto tilefono tou father se R3K na po oti ontos to menu apo oti to eida einai ligo pio grigoro !! Ektos apo to video pou diarkei pleon apo oti diabasa apo 1 MB(1-2 lepta) se 10MB (15-30) lepta den exo paratirisei trantaxtes diafores. (exalou den einai kai diko mou. :p)

 

fostirop apo oti eida ston menu tou fotismou tora exei mono mi energo kai automato, eno prin eixe kai to energo an thimamai kala e? kai auto prepei na allaxe.

 

Pou diavases gia ta 10 Mb?!

 

(edit: ) To vrika sto esato!

 

Ontos exei mono aftes tis 2 epiloges alla den ksero an alakse kati giati den to ixa kitaksei pote me tin proigoumeni ekdosi (h an to ixa kitaksei den to thimame!! :) )

Link to comment
Share on other sites

Sxetika me tin R3K paratheto ta eksis apo to http://www.esato.com (thread: S700i latest software, author: peanut, threadlink )

 

**************QUOTE/PARATHESI***************************

 

OK I flashed mine with R3K on SETool. Can't see any major menu changes. It's a hell of a lot faster (but I did have a O2 R3B so that may explain that).

 

The screen colouring is a hell of a lot better, I noticed it straight away so not sure what's happened there.

 

Cam noise is gone on silent (I think that's in F though?)

 

Battery life much improved and I'm messing with the unit even more now.

 

Navigating the pictures folder is much faster although adding an EMS picture takes a while to load up the list as before.

 

Less rattle from the shutter (don't laugh!) I think they've toned down the 'bass' of the tones perhaps as before I couldn't use them at all.

 

Memory status now reading correctly for MS in the folders view.

 

Still no full screen video - instead of 'unlimited' in video camera settings it now says 'normal' which indicates unlimited is never coming.

 

Night mode much improved in camera

 

Camera start up - wippet fast now

 

Can't remove Darts game which is annoying

 

Setting default number in address book doesn't show until you exit and go back in - that's annoying

 

Not one reboot since I flashed it so that's been fixed by the look of it.

 

***************END QUOTE/TELOS PARATHERIS****************

Link to comment
Share on other sites

Valeria

 

Μόλις έκανα την αναβάθμιση σε R3F

 

Λυπάμε γλυκιά μου αλλά τα χάνεις όλα...

Το μόνο που στεναχωρέθηκα είναι που μόλις το έβαλα στο FMA και βρήκε το τηλέφωνο εξαφανίστηκαν και οι επαφές και τα SMS και το Calendar. Ευτυχώς είχα ένα backup από 27-12-04 και τουλάχιστο μπορώ να κάνω τη δουλειά μου. Επαφές όμως εδώ και 3 εβδομάδες τις έχασα.

Someone, Somewhere in Summer Time
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson S700i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...