Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SuRfer ( 9 Ιούν. 2004 , 17:21)

 

Ρε mcde... δουλειά δεν έχετε σε αυτή την εταιρία?

Διαβάζετε myPhone? :p

 

Καλά εσένα σε έχει πειράξει η υποχρεωτική "απασχόληση" που έχεις τελευταία και γι'αυτό δεν σε παρεξηγώ. Λέγε ό,τι θές λέγε :p :p
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia 3510i: Nokia3650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από mcde

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SuRfer ( 9 Ιούν. 2004 , 17:21)

 

Ρε mcde... δουλειά δεν έχετε σε αυτή την εταιρία?

Διαβάζετε myPhone? :p

 

Καλά εσένα σε έχει πειράξει η υποχρεωτική "απασχόληση" που έχεις τελευταία και γι'αυτό δεν σε παρεξηγώ. Λέγε ό,τι θές λέγε :p :p

 

Eimai poli "apasxolimenos", ti na kanoume? :p :p Sorry pou "eksafanistika", alla den einai eukolo na epivlepeis to "epixeirimatiko mellon" sou, dia allilografias... prepei na eisai dipla - kathe stigmi & na "epivlepeis"! :p Mi gelas, einai ipoxreotiki - kourastiki "apasxolisi"! :p Tin kalimera mou sto Xalandri... me to paramikro pareksigisai... den anefera to onom/no sou! :D Pote tha pate Alvania? :p :p :D Xairetismata stin ksanthia, deksia sou... :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδία

Λοιπόν σας παραθέτω το πρόβλημα και περιμένω απάντηση…

Μου είχαν στείλει ένα mms αλλά η συσκευή προορισμού δεν τα υποστήριζε oπότε ήρθε ένα sms με ένα url του τύπου: http://mms.vodafone.gr;80……, το οποίο όταν πληκτρολογείται σε κάποιο browser τα result είναι ότι “Δεν είναι δυνατή η εμφάνιση της σελίδας”

Και ρωτώ υπάρχει λύση να ανοίξω το mms χωρίς την χρήση του MMS Photo Album, και αν ναι πώς?

 

Αν αντικαταστήσω κάποιο μέρος του url με τον MSISDN αριθμό του παραλήπτη? (απλά μια υπόθεση) :o

vodiafone
Link to comment
Share on other sites

Enhmerwtika auto to link exei diarkeia ews 3 meres an thimamai kala giati meta diagrafete. Opote an to exeis lavei prin apo 3 meres svisto.

Ayto pou prepei na kaneis an den anoigei i selida einai na xanaprospathiseis na tin anoixeis me poly megali prosoxi gramma gramma kathws paizei rolo an grafeis kefalaia mikra.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρησει τωρα τελευταια, οτι καθε φορα που μπαινω στο ιντερνετ (μεσω Panafonet) συνδεεται καθε φορα σταα 53.2kb, ενω παλιοτερα αποκλειστικα στα 52. Το παρατηρησε κανεις αλλος;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια; Εγω στον ενα χρονο που εχω την συνδεση, ζητημα να χρειαστηκε 5 φορες να μπηκα με τη δευτερη!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Σxετικα με τα MMS:Αληθεια μπορει να σταλει απο κινητο sonyericsson T610 σε nokia 3650 MMS?Εγινε μια προσπαθεια και δεν το ελαβα ενω η χρεωση εγινε κανονικα!Τι συμβαινει?
ΕΓΚΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΚΥΨΕΛΗ!!!!!!!!! http://www.tvxs.gr/v4012
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος agleouras (13 Ιούν. 2004 , 21:04)

 

Σxετικα με τα MMS:Αληθεια μπορει να σταλει απο κινητο sonyericsson T610 σε nokia 3650 MMS?Εγινε μια προσπαθεια και δεν το ελαβα ενω η χρεωση εγινε κανονικα!Τι συμβαινει?

 

Δεν είναι θέμα συσκευής. Έχει να κάνει με΄πρόβλημα του δικτύου.
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia 3510i: Nokia3650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από aggelopas

Ego eho paratirisei oti tous telefteous 5 mines prepei na kaleso 2 fores gia na sindetho eno gia 1,5 hrono prin ohi.

 

Se poia perioxi vriskesai?

Link to comment
Share on other sites

Το νέο interface του vf mail πώς σας φαίνεται? Η επίλογη ρυθμίσεις σας άνοιγει? εμένα μου βγάζει προσωρινά μη διαθέσιμο επικοινωνείστε με εξυπηρέτηση πελατών!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος antonis_wrx (18 Ιούν. 2004 , 12:59)

 

Το νέο interface του vf mail πώς σας φαίνεται? Η επίλογη ρυθμίσεις σας άνοιγει? εμένα μου βγάζει προσωρινά μη διαθέσιμο επικοινωνείστε με εξυπηρέτηση πελατών!

 

"Καλησπέρα, 694XXXXXXX. How are you?" Μια χαρά είμαι :p Καλό είναι θυμίζει win Xp στο στυλ. Οι ρυθμίσεις πάντως ανοίγουν κανονικά :)
Link to comment
Share on other sites

έμενα ακόμα το ίδιο μου βγάζει! πήρα στο cc δεν απάνταει κανείς. το περίεργο θα ήταν να απαντούσε τέτοια ώρα... τέσπα δεν βεριέσαι... έτσι και αλλίως τώρα πια gmail rules! :p
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος antonis_wrx (18 Ιούν. 2004 , 12:59)

 

Το νέο interface του vf mail πώς σας φαίνεται? Η επίλογη ρυθμίσεις σας άνοιγει? εμένα μου βγάζει προσωρινά μη διαθέσιμο επικοινωνείστε με εξυπηρέτηση πελατών!

 

 

Έμενα στο VF Mail μου βγάζει:

 

Σφάλμα

 

20002 - Σφάλμα Ελέγχου Ταυτότητας

 

???????????????????

 

Γιατί? Το password το βάζω σωστά αφού στο messanger και στο album μπορώ να μπω κανονικά...

 

Και από GPRS αν μπω πάλι έχει πρόβλημα!!!!!!!!!!!!

Q σου λεβέντη μου!!!
Link to comment
Share on other sites

έμενα εξακολουθεί να μην μου ανοίγει τις ρυθμίσεις... πήρα τηλ στο 1397 χθες είπαν θα το κοιτάξει τεχνικός και θα μου τηλεφωνήσουν... ακόμα τίποτα... μια μέρα μετά... :mad:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος antonis_wrx (26 Ιούν. 2004 , 14:08)

 

έμενα εξακολουθεί να μην μου ανοίγει τις ρυθμίσεις... πήρα τηλ στο 1397 χθες είπαν θα το κοιτάξει τεχνικός και θα μου τηλεφωνήσουν... ακόμα τίποτα... μια μέρα μετά... :mad:

 

 

Ας ειμαστε ρεαλιστες. Ειδοποιησες χθες. Σημερα ειναι Σαββατο και δεν λειτουργουν. Οποτε λογικα Τριτη το πολυ τεταρτη θα εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος πως μπορω να ρυθμισω μια συσκευη ΝΟΚΙΑ 7610 ωστε να εχω GPRS και MMS??? Ενεργοποιηση εχει γινει, αλλα για καποιο λογο δεν φτανει σε μενα το μηνυμα ρυθμισεων (εχουν γινει πολλες αποστολες μηνυματος ρυθμισεων, χωρις αποτελεσμα).

Current Mobiles: Samsung D900

Previous Mobiles: Sony-Ericsson K800i, Nokia 6680, Qtek 8010, Nokia 3230, Nokia 7610, Qtek 8080, Siemens SX1, Motorola MPx200, Ericsson P900, Nokia 6600, Nokia 3300, Nokia 3650, Nokia 7650, Ericsson T68, και άλλα...

MyPage: http://www.allou.co.nr

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες απο το site της Vodafone, να στειλεις τις ρυθμισεις;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διάβασα όλα τα παραπάνω και νοιώθω πολυ στόκος!!!

Ακόμη δεν έχω καταλάβει τι γίνεται με τις χρεώσεις.

Εμένα με ενδιαφέρει να ξέρω πόσο χρεώνομαι όταν συνδεόμαι στο Internet με το PC μου χρησιμοποιώντας το modem του κινητού μου και καλώντας τον Ε.Π.Α.Κ. της Panafonet?

Technology Fun
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος van76gr (28 Ιούν. 2004 , 16:31)

 

Εγώ διάβασα όλα τα παραπάνω και νοιώθω πολυ στόκος!!!

Ακόμη δεν έχω καταλάβει τι γίνεται με τις χρεώσεις.

Εμένα με ενδιαφέρει να ξέρω πόσο χρεώνομαι όταν συνδεόμαι στο Internet με το PC μου χρησιμοποιώντας το modem του κινητού μου και καλώντας τον Ε.Π.Α.Κ. της Panafonet?

 

Γιατί να το κάνεις αυτό δεν σε συμφέρει. Θα συνδέεσαι με 9600 bits / sec και η χρέωση της υπηρεσίας είναι 5 ΕΥΡΩ και 87 ΛΕΠΤΑ / μήνα & των κλήσεων Data είναι ανάλογη του οικονομικού πακέτου. Περισσότερα εδώ

 

Σχετικά με το GPRS

 

 

Τι είναι το Vodafone GPRS

 

 

Με την υπηρεσία Vodafone GPRS σας δίνεται η δυνατότητα πρόσβασης στην υπηρεσία WAP της Vodafone, χρησιμοποιόντας το κινητό σας.

Επιπλέον μπορείτε όπου και αν βρίσκεστε, χρησιμοποιόντας το κινητό σας και ένα φορητό υπολογιστή (Laptop ή Palmtop) να συνδεθείτε με το Internet, να λάβετε email ή αρχεία δεδομένων.

 

Χαρακτηριστικά υπηρεσίας

 

Χρέωση βάσει του «όγκου» των δεδομένων που θα επιλέξετε να δείτε (Internet, Wap), ή να αποστείλετε / λάβετε και όχι βάσει του χρόνου σύνδεσης.

Ελαχιστοποίηση του χρόνου σύνδεσης (Set up time) μια και δεν υπάρχει ανάγκη επανειλημμένων συνδέσεων/ αποσυνδέσεων λόγω της μόνιμης σύνδεσης («Always On») με το δίκτυο.

Μεγαλύτερη ταχύτητα αποστολής / λήψης δεδομένων και πρόσβασης στο Internet ή στο Wap, η οποία στο μέλλον θα ξεπεράσει τα 100 Κbps.

Πρόσβαση στο Internet χωρίς την ανάγκη σταθερής τηλεφωνικής γραμμής.

 

Πλεονεκτήματα

 

Η σημαντική μείωση του κόστους χρήσης του κινητού σας τηλεφώνου για μεταφορά δεδομένων, καθώς τώρα χρεώνεστε βάσει του «όγκου» των πληροφοριών που τελικά θα χρησιμοποιήσετε και όχι του χρόνου που θα είστε συνδεδεμένος / η στην υπηρεσία.

H γρήγορη και εύκολη πρόσβαση στην πληροφορία που επιθυμείτε.

Η δυνατότητα ασύρματης πρόσβασης στο Internet από οποιοδήποτε μέρος της Ελλάδας κι αν βρίσκεστε.

 

Επιπλέον το GPRS δίκτυο της Vodafone, με την χρήση της κατάλληλης υποδομής, έχει ρυθμιστεί έτσι ώστε να προσφέρει τη βέλτιστη απόδοση κατά την ασύρματη πλοήγηση σας στις σελίδες του Internet. Έτσι τώρα απολαμβάνετε:

Γρηγορότερη πλοήγηση λόγω συμπίεσης και τοπικό caching του περιεχομένου, χωρίς αισθητή επιβάρυνση της ποιότητάς του και χωρίς την ανάγκη οποιασδήποτε επιπλέον ρυθμίσεως από την πλευρά σας.

Προσαρμογή της προβολής των σελίδων του Internet στις ιδιαιτερότητες κάθε τερματικού που μπορεί να χρησιμοποιείτε (Laptop, Pocket PC, PDA).

Χρεώσεις

 

Η υπηρεσία Vodafone GPRS χρεώνεται με "ογκοχρέωση" και όχι με βάση τον χρόνο που ο είστε συνδεδεμένος / η με την υπηρεσία.

H Vodafone για να ικανοποιήσει την ανάγκη προσβάσης των συνδρομητών, μέσω GPRS, στο Internet αλλά και στο WAP, δημιούργησε δύο νέα προγράμματα σύνδεσης για όλους τους συνδρομητές (με συμβόλαιο και χρήστες καρτοκινητών), πιο αναλυτικά:

 

 

 

VODAFONE GPRS

 

Απευθύνεται σε συδρομητές (με συμβόλαιο και χρήστες καρτοκινητών) που δεν διαθέτουν συσκευές Vodafone live!

 

VODAFONE GPRS

Χρεώσεις για Συνδρομητές με Συμβόλαιο

Μηνιαίο πάγιο -

Πρόσβαση WAP 2,5 ΛΕΠΤΑ/ΚΒ

Πρόσβαση στο Internet 0,5 ΛΕΠΤΑ/ΚΒ

 

Χρεώσεις για Χρήστες Καρτοκινητών

Μηνιαίο πάγιο -

Πρόσβαση WAP 2,5 ΛΕΠΤΑ/ΚΒ

 

(Η πρόσβαση στο Internet δεν διατίθεται στους χρήστες καρτοκινητών).

 

 

 

VODAFONE GPRS Plus

 

 

Απευθύνεται σε συνδρομητές με συμβόλαιο που έχουν αυξημένες ανάγκες πρόσβασης και χρήσης στο Internet μέσω GPRS. Το πρόγραμμα έχει μηνιαίο πάγιο το οποίο συμπαριλαμβάνει 10ΜΒ χρήσης του Internet και προνομιακή χρέωση ανα ΚΒ για χρήση του Internet πέρα των 10ΜΒ.

 

VODAFONE GPRS Plus

Χρεώσεις για Συνδρομητές με Συμβόλαιο

Μηνιαίο πάγιο 15 ΕΥΡΩ*

Πρόσβαση WAP 2,5 ΛΕΠΤΑ/ΚΒ

Σύνδεση με Internet 0,15 ΛΕΠΤΑ/ΚΒ

*Στο μηνιαίο πάγιο συμπαριλαμβάνονται 10ΜΒ χρήσης μόνο Internet

 

 

Η δωρεάν χρήση δεδομένων καθώς και η χρέωση ανά Kb ΔΕΝ ισχύει για τη χρήση δεδομένων κατά την περιαγωγή (Roaming).

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά μη τη χρέωση GPRS κατά τη διάρκεια της περιαγωγής καλέστε το Τμήμα Εξυπηρέτησης πελατών στο 13830 από κινητό Vodafone χωρίς χρέωση.

 

 

 

 

 

 

 

Η χρέωση της υπηρεσίας θα περιλαμβάνεται στον λογαριασμό σας κινητής τηλεφωνίας.

 

 

 

Προϋποθέσεις / Ενεργοποίηση

 

Προϋποθέσεις

 

Η υπηρεσία πρόσβασης στο Internet μέσω GPRS προσφέρεται μόνο σε συνδρομητές κινητής τηλεφωνίας με συμβόλαιο στο δίκτυο της Vodafone (ανεξαρτήτως προγράμματος χρήσης).

Πρέπει να διαθέτετε συσκευή κινητού τηλεφώνου τεχνολογίας GPRS, καθώς και έναν φορητό υπολογιστή (ή palmtop), με τον οποίο θα συνδέετε το κινητό σας τηλέφωνο όταν επιθυμείτε πρόσβαση στο Internet. Τα μοντέλα κινητών τηλεφώνων που υποστηρίζουν την τεχνολογία GPRS συνεχώς πληθαίνουν στην ελληνική αγορά. Για την καλύτερη εξυπηρέτηση σας, η Vodafone εξετάζει λεπτομερώς τη συμβατότητα και λειτουργία όλων των νέων συσκευών.

Πρέπει να γίνουν στο κινητό οι απαραίτητες ρυθμίσεις για την υπηρεσία WAP. Αναλυτικές οδηγίες για τις ρυθμίσεις που αντιστοιχούν σε κάθε μία από τις συσκευές GPRS που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά, υπάρχουν εδώ. Εναλλακτικά, μπορείτε να καλέσετε το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών της Vodafone στο 1397 από κινητό Vodafone ή στο 6944 40 1397 από σταθερό τηλέφωνο, όλο το 24ωρο.

Ενεργοποίηση

 

Για τους συνδρομητές Vodafone η ενεργοποίηση της υπηρεσίας μπορεί να γίνει και τηλεφωνικά στο:

 

13830 για τους συνδρομητές Vodafone.

91166 για τους συνδρομητές Vodafone που έχουν συνδεθεί μέσω του εμπορικού αντιπροσώπου Mobitel.

Εναλλακτικά, η ενεργοποίηση γίνεται με μια επίσκεψη σε οποιοδήποτε σημείο του εμπορικού δικτύου της Vodafone συμπληρώνοντας την απαραίτητη «Αίτηση Διάθεσης Υπηρεσιών GPRS».

 

Για τους νέους συνδρομητές Vodafone, η ενεργοποίηση της υπηρεσίας πραγματοποιείται με μία επίσκεψη σε οποιοδήποτε σημείο του εμπορικού δικτύου της Vodafone, συμπληρώνοντας την «Αίτηση Συνδρομής» στο δίκτυο Vodafone.

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος swiffer (28 Ιούν. 2004 , 15:02)

 

Δοκιμασες απο το site της Vodafone, να στειλεις τις ρυθμισεις;

 

 

δεν υπαρχει το 7610 και καμια αλλη ρυθμιση δεν κανει

Current Mobiles: Samsung D900

Previous Mobiles: Sony-Ericsson K800i, Nokia 6680, Qtek 8010, Nokia 3230, Nokia 7610, Qtek 8080, Siemens SX1, Motorola MPx200, Ericsson P900, Nokia 6600, Nokia 3300, Nokia 3650, Nokia 7650, Ericsson T68, και άλλα...

MyPage: http://www.allou.co.nr

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bstathis (29 Ιούν. 2004 , 05:33)

 

δεν υπαρχει το 7610 και καμια αλλη ρυθμιση δεν κανει

 

Πήγαινε εδώ, επίλεξε το προφίλ wap (over GPRS) που σε ενδιαφέρει (το VF live! καλύτερα) και στείλε το SMS με τις ρυθμίσεις στο κινητό σου (+30694ΧΧΧΧΧΧΧ)!

 

https://secure.mouse2mobile.com/clients/nokia/com/wap/5service.asp?phoneId=341&countryId=14&networkId=32&x=24&y=4

 

MHN ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ CUSTOMER CARE NA ENEΡΓΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΣΟΥ ΤΟ VODAFONE LIVE! ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΝΟΚΙΑ 6600 ΑΝ ΣΕ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΠΟΙΑ ΣΥΣΛΕΥΗ ΕΧΕΙΣ... ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ, ΘΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΤΙΣ ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΕΙ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ!

 

Τα ΜΜS μπορείς να τα ρυθμίσεις εδώ:

https://secure.mouse2mobile.com/clients/nokia/com/mms/6number.asp?mmsSolutionId=140552&countryId=14&networkId=32&phoneId=341&x=21&y=2

 

ΑΝ εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα... ενημέρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος TakeOverNet (26 Ιούν. 2004 , 15:05)

 

Ας ειμαστε ρεαλιστες. Ειδοποιησες χθες. Σημερα ειναι Σαββατο και δεν λειτουργουν. Οποτε λογικα Τριτη το πολυ τεταρτη θα εισαι οκ.

 

Με δρόσισαν. Έφτασε τρίτη... Ακόμα δεν έχουν φανεί και σήμερα που πήγα να μπω στο vf mail δεν μπαίνει καν...

20002 - Σφάλμα Ελέγχου Ταυτότητας!

τουλάχιστον πριν δεν δούλευαν μόνο οι ρυθμίσεις!!!!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Gka (28 Ιούν. 2004 , 18:55)

 

Γιατί να το κάνεις αυτό δεν σε συμφέρει. Θα συνδέεσαι με 9600 bits / sec και η χρέωση της υπηρεσίας είναι 5 ΕΥΡΩ και 87 ΛΕΠΤΑ / μήνα & των κλήσεων Data είναι ανάλογη του οικονομικού πακέτου. Περισσότερα εδώ

 

Σχετικά με το GPRS

 

 

Τι είναι το Vodafone GPRS

 

 

Με την υπηρεσία Vodafone GPRS σας δίνεται η δυνατότητα πρόσβασης στην υπηρεσία WAP της Vodafone, χρησιμοποιόντας το κινητό σας.

Επιπλέον μπορείτε όπου και αν βρίσκεστε, χρησιμοποιόντας το κινητό σας και ένα φορητό υπολογιστή (Laptop ή Palmtop) να συνδεθείτε με το Internet, να λάβετε email ή αρχεία δεδομένων.

 

Χαρακτηριστικά υπηρεσίας

 

Χρέωση βάσει του «όγκου» των δεδομένων που θα επιλέξετε να δείτε (Internet, Wap), ή να αποστείλετε / λάβετε και όχι βάσει του χρόνου σύνδεσης.

Ελαχιστοποίηση του χρόνου σύνδεσης (Set up time) μια και δεν υπάρχει ανάγκη επανειλημμένων συνδέσεων/ αποσυνδέσεων λόγω της μόνιμης σύνδεσης («Always On») με το δίκτυο.

Μεγαλύτερη ταχύτητα αποστολής / λήψης δεδομένων και πρόσβασης στο Internet ή στο Wap, η οποία στο μέλλον θα ξεπεράσει τα 100 Κbps.

Πρόσβαση στο Internet χωρίς την ανάγκη σταθερής τηλεφωνικής γραμμής.

 

Πλεονεκτήματα

 

Η σημαντική μείωση του κόστους χρήσης του κινητού σας τηλεφώνου για μεταφορά δεδομένων, καθώς τώρα χρεώνεστε βάσει του «όγκου» των πληροφοριών που τελικά θα χρησιμοποιήσετε και όχι του χρόνου που θα είστε συνδεδεμένος / η στην υπηρεσία.

H γρήγορη και εύκολη πρόσβαση στην πληροφορία που επιθυμείτε.

Η δυνατότητα ασύρματης πρόσβασης στο Internet από οποιοδήποτε μέρος της Ελλάδας κι αν βρίσκεστε.

 

Επιπλέον το GPRS δίκτυο της Vodafone, με την χρήση της κατάλληλης υποδομής, έχει ρυθμιστεί έτσι ώστε να προσφέρει τη βέλτιστη απόδοση κατά την ασύρματη πλοήγηση σας στις σελίδες του Internet. Έτσι τώρα απολαμβάνετε:

Γρηγορότερη πλοήγηση λόγω συμπίεσης και τοπικό caching του περιεχομένου, χωρίς αισθητή επιβάρυνση της ποιότητάς του και χωρίς την ανάγκη οποιασδήποτε επιπλέον ρυθμίσεως από την πλευρά σας.

Προσαρμογή της προβολής των σελίδων του Internet στις ιδιαιτερότητες κάθε τερματικού που μπορεί να χρησιμοποιείτε (Laptop, Pocket PC, PDA).

Χρεώσεις

 

Η υπηρεσία Vodafone GPRS χρεώνεται με "ογκοχρέωση" και όχι με βάση τον χρόνο που ο είστε συνδεδεμένος / η με την υπηρεσία.

H Vodafone για να ικανοποιήσει την ανάγκη προσβάσης των συνδρομητών, μέσω GPRS, στο Internet αλλά και στο WAP, δημιούργησε δύο νέα προγράμματα σύνδεσης για όλους τους συνδρομητές (με συμβόλαιο και χρήστες καρτοκινητών), πιο αναλυτικά:

 

 

 

VODAFONE GPRS

 

Απευθύνεται σε συδρομητές (με συμβόλαιο και χρήστες καρτοκινητών) που δεν διαθέτουν συσκευές Vodafone live!

 

VODAFONE GPRS

Χρεώσεις για Συνδρομητές με Συμβόλαιο

Μηνιαίο πάγιο -

Πρόσβαση WAP 2,5 ΛΕΠΤΑ/ΚΒ

Πρόσβαση στο Internet 0,5 ΛΕΠΤΑ/ΚΒ

 

Χρεώσεις για Χρήστες Καρτοκινητών

Μηνιαίο πάγιο -

Πρόσβαση WAP 2,5 ΛΕΠΤΑ/ΚΒ

 

(Η πρόσβαση στο Internet δεν διατίθεται στους χρήστες καρτοκινητών).

 

 

 

VODAFONE GPRS Plus

 

 

Απευθύνεται σε συνδρομητές με συμβόλαιο που έχουν αυξημένες ανάγκες πρόσβασης και χρήσης στο Internet μέσω GPRS. Το πρόγραμμα έχει μηνιαίο πάγιο το οποίο συμπαριλαμβάνει 10ΜΒ χρήσης του Internet και προνομιακή χρέωση ανα ΚΒ για χρήση του Internet πέρα των 10ΜΒ.

 

VODAFONE GPRS Plus

Χρεώσεις για Συνδρομητές με Συμβόλαιο

Μηνιαίο πάγιο 15 ΕΥΡΩ*

Πρόσβαση WAP 2,5 ΛΕΠΤΑ/ΚΒ

Σύνδεση με Internet 0,15 ΛΕΠΤΑ/ΚΒ

*Στο μηνιαίο πάγιο συμπαριλαμβάνονται 10ΜΒ χρήσης μόνο Internet

 

 

Η δωρεάν χρήση δεδομένων καθώς και η χρέωση ανά Kb ΔΕΝ ισχύει για τη χρήση δεδομένων κατά την περιαγωγή (Roaming).

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά μη τη χρέωση GPRS κατά τη διάρκεια της περιαγωγής καλέστε το Τμήμα Εξυπηρέτησης πελατών στο 13830 από κινητό Vodafone χωρίς χρέωση.

 

 

 

 

 

 

 

Η χρέωση της υπηρεσίας θα περιλαμβάνεται στον λογαριασμό σας κινητής τηλεφωνίας.

 

 

 

Προϋποθέσεις / Ενεργοποίηση

 

Προϋποθέσεις

 

Η υπηρεσία πρόσβασης στο Internet μέσω GPRS προσφέρεται μόνο σε συνδρομητές κινητής τηλεφωνίας με συμβόλαιο στο δίκτυο της Vodafone (ανεξαρτήτως προγράμματος χρήσης).

Πρέπει να διαθέτετε συσκευή κινητού τηλεφώνου τεχνολογίας GPRS, καθώς και έναν φορητό υπολογιστή (ή palmtop), με τον οποίο θα συνδέετε το κινητό σας τηλέφωνο όταν επιθυμείτε πρόσβαση στο Internet. Τα μοντέλα κινητών τηλεφώνων που υποστηρίζουν την τεχνολογία GPRS συνεχώς πληθαίνουν στην ελληνική αγορά. Για την καλύτερη εξυπηρέτηση σας, η Vodafone εξετάζει λεπτομερώς τη συμβατότητα και λειτουργία όλων των νέων συσκευών.

Πρέπει να γίνουν στο κινητό οι απαραίτητες ρυθμίσεις για την υπηρεσία WAP. Αναλυτικές οδηγίες για τις ρυθμίσεις που αντιστοιχούν σε κάθε μία από τις συσκευές GPRS που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά, υπάρχουν εδώ. Εναλλακτικά, μπορείτε να καλέσετε το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών της Vodafone στο 1397 από κινητό Vodafone ή στο 6944 40 1397 από σταθερό τηλέφωνο, όλο το 24ωρο.

Ενεργοποίηση

 

Για τους συνδρομητές Vodafone η ενεργοποίηση της υπηρεσίας μπορεί να γίνει και τηλεφωνικά στο:

 

13830 για τους συνδρομητές Vodafone.

91166 για τους συνδρομητές Vodafone που έχουν συνδεθεί μέσω του εμπορικού αντιπροσώπου Mobitel.

Εναλλακτικά, η ενεργοποίηση γίνεται με μια επίσκεψη σε οποιοδήποτε σημείο του εμπορικού δικτύου της Vodafone συμπληρώνοντας την απαραίτητη «Αίτηση Διάθεσης Υπηρεσιών GPRS».

 

Για τους νέους συνδρομητές Vodafone, η ενεργοποίηση της υπηρεσίας πραγματοποιείται με μία επίσκεψη σε οποιοδήποτε σημείο του εμπορικού δικτύου της Vodafone, συμπληρώνοντας την «Αίτηση Συνδρομής» στο δίκτυο Vodafone.

 

 

:)

 

 

Σε ευχαριστώ για την άμεση και περιεκτικότατη απάντηση σου.

Technology Fun
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SuRfer (29 Ιούν. 2004 , 11:22)

 

Πήγαινε εδώ, επίλεξε το προφίλ wap (over GPRS) που σε ενδιαφέρει (το VF live! καλύτερα) και στείλε το SMS με τις ρυθμίσεις στο κινητό σου (+30694ΧΧΧΧΧΧΧ)!

 

https://secure.mouse2mobile.com/clients/nokia/com/wap/5service.asp?phoneId=341&countryId=14&networkId=32&x=24&y=4

 

MHN ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ CUSTOMER CARE NA ENEΡΓΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΣΟΥ ΤΟ VODAFONE LIVE! ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΝΟΚΙΑ 6600 ΑΝ ΣΕ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΠΟΙΑ ΣΥΣΛΕΥΗ ΕΧΕΙΣ... ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ, ΘΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΤΙΣ ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΕΙ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ!

 

Τα ΜΜS μπορείς να τα ρυθμίσεις εδώ:

https://secure.mouse2mobile.com/clients/nokia/com/mms/6number.asp?mmsSolutionId=140552&countryId=14&networkId=32&phoneId=341&x=21&y=2

 

ΑΝ εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα... ενημέρωσε.

 

 

ευχαριστω ολα οκ :happy:

Current Mobiles: Samsung D900

Previous Mobiles: Sony-Ericsson K800i, Nokia 6680, Qtek 8010, Nokia 3230, Nokia 7610, Qtek 8080, Siemens SX1, Motorola MPx200, Ericsson P900, Nokia 6600, Nokia 3300, Nokia 3650, Nokia 7650, Ericsson T68, και άλλα...

MyPage: http://www.allou.co.nr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...