Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω mobile Broandband στην wind ( 30GB ) με 24.99/μηνα. Υπαρχει αντιστοιχο κατι στην Vodafone?

Ο λογος που θελω αν υπαρχει κατι αναλογο να παω στην vodafone ειναι οτι εχει πολυ καλυτερες ταχυτητες στα Χανια και καλυτερη καλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Θα κλάψεις πικρά με τις τιμές της VF :lol::p

Το μεγαλύτερο πρόγραμμα είναι 10 GB, με 40 (!!!) €.

 

Τρέχει προσφορά όμως αυτήν την περίοδο, 50% έκπτωση τους πρώτους 6 μήνες.

Άρα αυτό το πρόγραμμα σου βγαίνει 420 € για όλο το 12μηνο και έχεις συνολικά 120 GB προς χρήση.

 

Από την άλλη, παρέχουν την κάλυψη. Διαλέγεις και παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα κλάψεις πικρά με τις τιμές της VF :lol::p

Το μεγαλύτερο πρόγραμμα είναι 10 GB, με 40 (!!!) €.

 

Τρέχει προσφορά όμως αυτήν την περίοδο, 50% έκπτωση τους πρώτους 6 μήνες.

Άρα αυτό το πρόγραμμα σου βγαίνει 420 € για όλο το 12μηνο και έχεις συνολικά 120 GB προς χρήση.

 

Από την άλλη, παρέχουν την κάλυψη. Διαλέγεις και παίρνεις.

 

χμ δηλαδη vodafone με προσφορα 420 ευρω και 120 GB ... και με wind ειμαι στα 299 ευρω τον χρονο με 300+gb απλα η ταχυτητα τον πινει λιγο... ε να μην κανω κουραγιο και υπομονη μηπως αλλαξουν το δικτυο και πιανει τπτ παραπανω ???? η διαφορα χαοτικη ετσι?

Link to comment
Share on other sites

χμ δηλαδη vodafone με προσφορα 420 ευρω και 120 GB ... και με wind ειμαι στα 299 ευρω τον χρονο με 300+gb απλα η ταχυτητα τον πινει λιγο... ε να μην κανω κουραγιο και υπομονη μηπως αλλαξουν το δικτυο και πιανει τπτ παραπανω ???? η διαφορα χαοτικη ετσι?

 

Τεράστια η διαφορά στις τιμές, ναι!! Απ'ότι έχω καταλάβει πάντως, η Wind δεν πρόκειται να ασχοληθεί άμεσα με επέκταση ραδιοδικτύου, αλλά με βελτίωση του ήδη υπάρχοντος (τουλάχιστον μέσα στο 2012). Οπότε, μην περιμένεις βελτιώσεις σε κάλυψη.

Οπότε, δίκοπο μαχαίρι. 2G και-ουσιαστικά-μη αξιοποίησιμο Ίντερνετ ή 3G και φτωχότερος (με ΠΟΛΥ λιγότερο όγκο δεδομένων) ? :)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε ότι είναι μαυρο χάλι η wind στο 3g

από την άλλη αν εισαι τυχερός και πιάνει έχεις πολύ χαμηλότερα πάγια και εντελώς ξεκλειδωτο ιντερνετ ακόμα και στα καρτοκινητά

Όχι αυτη η μ@λ@κι@ της voda που έχει κλειδωμένο το voip απο 45 ευρώ πάγιο και κάτω

Θυμίζει cosmote πριν 2 χρόνια ...

όσο για τον φίλο που είπε οτι το άνοιξε για viber/skype..

δεν νομίζω γιατί λογικά θα το είχε ανοίξει γενικότερα και με έναν voip client που δοκίμασα δεν έπαιζε.

Link to comment
Share on other sites

στην περιοχη του δασκαλειο κερατεας η wind ποιανει download 636kbs και upload 140kbs εκανα το κινητο μου συνδεση μεσω καλωδιου ως μοντεμ μεσω pc suite και συνγκρινα με την vodafone και εφριξα τελειως 234kbs στο download και κατω απο 50kbs upload απλα δεν υπαρχει. Τα πηρα και τους πηρα τηλεφωνο στο 13840 και μου ειπανε οτι η περιοχη εχει εξωτερικη καλυψη καλη αλλα απο ταχυτητες πολυ χαμηλες , αστα να πανε.

σημειωση την κεραια τις wind εγω την βλεπω απο το σπιτι μου πανω στο βουνο ισως αυτο παιζει ρολο οτι ειναι πιο κοντα μου οσο για την κεραια τις βοντα δεν ξερω που ειναι ακριβως. Παντως αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι το δικτυο της wind δεν ειναι ποτε σταθερο μια μου βγαζει 3,5g και μια απλο 3g ενω στην vodafone συνεχεια στο 3,5g ανεξαρτητα οτι ειναι χαμηλη η ταχυτητα. Επισης ενα αλλο προβλημα ειναι το εξης συνδεοντας με την vodafone σιμ μεσω google chrome δεν μπορουσα να δω την σελιδα του facebook δεν φορτωνε καθολου δηλαδη εβαζες κωδικο και σου εμφανιζε μονο την μπλε γραμμη που γραφει facebook και διπλα ποσα μυνηματα και μετα απο κατω ειχε μια ασπρη σελιδα για αυτο τα πηρα και εγω και τους πηρα τηλεφωνο. Τελικα μεσω ιντερνετ εξπλορερ εμφανιζε κανονικα το facebook αλλα αργουσε παρα πολυ, ενω παλι με μοζιλα παλι δεν μπορουσα να μπω στο facebook, τι να πω αυτη η βονταφον εχει ασυμβατοτητα με το chrome και το μοζιλα οσον αφορα το facebook απο οτι φαινεται , εχει αντιμετωπισει κανενας καποιο τετοιο προβλημα;. Επισης συνγκρινα τις ταχυτητες απο το μεσολογγι αιτωλοακαρνανιας που ειμαι φοιτητης εκει με την αθηνα και την συγκριμενη περιοχη μιλαμε για χαωδες διαφορες η βοντα εποιανε γυρω στα 3mbs και upload γυρω στο 1mbs , ενω αντιστοιχα η wind πολυ χαλι ελαχιστο umts γυρω στισ 2-3 γραμμες μια 3g εβγαζε και μια 3,5 , και σε πεταγε τελειως διοτι κοβοτανε το σημα και ξανα ερχοτανε. Τι να πω μου αρεσει που λενε οτι οι αναβαθμισεις και στα 2 δικτυα εχουνε καλυτερη καλυψη στην αθηνα λογω αναβαθμισης κατι που δεν μπορω να το συνγκρινω.

και κατι ακυρο παρατηρησα το εξης: οταν εμπαινα μεσω το pc suite της nokia με vodafone greece προφιλ μετα απο 5 λεπτα εφευγε η υδρογειος τις συνδεσης και επρεπε να το αποσυνδεσεις και να το ξανα συνδεσεις και οταν πηγα και περασα χειροκινητα webkarta.vodafone.gr στο σημειο προσβασης και στο ονομα χρηστη user και στο κωδικο pass και ξανα συνδεθηκε ποτε δεν με αποσυνδεσε, απλα πηγαινε με την αργη τις ταχυτητα , κατι που δεν το περιμενα οτι παιζει ρολο στις αποσυνδεσεις το ελεγα στο υπαλληλο στην vodafone και δεν το πιστευε .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Το δωρεάν tethering ισχύει επίσημα, μην ανησυχείς.

Με το όριο, παίζει πρόβλημα όπως έχω γράψει πριν μερικές σελίδες.

Περίπου στα 2861MB σε ρίχνει σε πρακτικά άχρηστες ταχύτητες. (Μπορεί και να σου έρθει κανένα email, αλλά θα απελπιστείς αν πας να ανοίξεις από τον browser το οτιδήποτε...)

παιδια άλλαξε φέτος εχει και ημερήσιο περιορισμό 40mb τη μερα τελικα δεν παίζονται στη voda
Link to comment
Share on other sites

παιδια άλλαξε φέτος εχει και ημερήσιο περιορισμό 40mb τη μερα τελικα δεν παίζονται στη voda

 

40MB τη μέρα; Αν ισχύει κάτι τέτοιο είναι για γέλια... Ας το κόψουν τελείως καλύτερα...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

40MB τη μέρα; Αν ισχύει κάτι τέτοιο είναι για γέλια... Ας το κόψουν τελείως καλύτερα...

 

και ομως ετσι ειναι ερχετε το μηνυμα δε προλαβενεις να δεις τα εμαιλ και τα νεα και σου ερχεται μηνυμα για κλάματα ειναι και μετα δε φορτώνει τιποτα δεν ριχνει απλα ταχύτητα ειναι άχρηστο!! Ττελικα μετα απο 3 τηλεφωνα στη βονταφον με ενημερωσαν οτι εχει προβλιμα το συστημα για ακομη μια φορα αντε να δουμε

Edited by gasmanian83
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις τις ρυθμισεις για τα mms στο galaxy s iii?μπορω να στειλω μονο με τα δεδομενα ανοιχτα δεν γινεται δηλαδη αυτοματα με τα data κλειστα οπως θα επρεπε κανονικα.........να λαβω δεν μπορω καθολου..........
Link to comment
Share on other sites

Επισης για Htc wildfire θα ηθελα κι εγω τις ρυθμισεις mms για καρτοκινητο. Οι αυτοματες ρυθμισεις ουτε σε εμενα σταλθηκαν τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι το συστημα δεν το χει καταχωρημενο.Τους λεω να μου στειλουν τις οδηγιες μεσω εμαιλ και μου στειλαν οδηγιες για το ιντερνετ!!!
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να κανω φορητοτητα απο το Whats Up μου στην Vodafone στο προγραμμα Unlimited Mobile Internet. Το εχει κανενας? Συμφερει να το κανω? Διαβασα οτι οι ταχυτητες δεν ειναι πολυ καλες μετα τα 3GB. Aρα για hotspot να μην το σκεφτομαι καν?
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να κανω φορητοτητα απο το Whats Up μου στην Vodafone στο προγραμμα Unlimited Mobile Internet. Το εχει κανενας? Συμφερει να το κανω? Διαβασα οτι οι ταχυτητες δεν ειναι πολυ καλες μετα τα 3GB. Aρα για hotspot να μην το σκεφτομαι καν?

 

Αυτο ειναι επιπροσθετο πακετο, το οποιο δεν ειναι εμπορικο διαθεσιμο ποια , και ηταν σε συνδυασμο παγιο φωνης.

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι επιπροσθετο πακετο, το οποιο δεν ειναι εμπορικο διαθεσιμο ποια , και ηταν σε συνδυασμο παγιο φωνης.

Εδω (ταμπελιτσα unlimited) βρισκεται η σελιδα του προγραμματος. Επισης μιλησα με εκπροσωπο της Vodafone πριν 3 βδομαδες και επιβεβαιωσα οτι μπορω να το κανω σε συνδυασμο με το μηδενικο παγιο. Απλα ενδιαφερομαι να μαθω για ταχυτητες πριν και μετα το περας των 3GB και κατα ποσο ειναι τελικα πρακτικο.

Link to comment
Share on other sites

Το Unlimited internet υπάρχει μεν, πρόγραμμα μηδενικού παγίου δεν υπάρχει όμως. Υπήρχε παλιά, αλλά δεν είναι πλέον εμπορικά διαθέσιμο.

 

Το πάγιο του φθηνότερου, εμπορικά διαθέσιμου, προγράμματος φωνής όπου μπορείς να εντάξεις το πακέτο ίντερνετ είναι το Οικονομικό 20, στα 20 €.

 

Μήπως ο υπάλληλος με τον οποίον μίλησες σου ανέφερε για προγράμματα mobile broadband; Ή απλά σου έλεγε παπατζιλίκια :p

Link to comment
Share on other sites

Εδω (ταμπελιτσα unlimited) βρισκεται η σελιδα του προγραμματος. Επισης μιλησα με εκπροσωπο της Vodafone πριν 3 βδομαδες και επιβεβαιωσα οτι μπορω να το κανω σε συνδυασμο με το μηδενικο παγιο. Απλα ενδιαφερομαι να μαθω για ταχυτητες πριν και μετα το περας των 3GB και κατα ποσο ειναι τελικα πρακτικο.

 

Όπως μπορείς να δεις και στις προηγούμενες σελίδες, όπου και έχω αναφερθεί αρκετά στο εν λόγω πρόγραμμα, σε κόβει λόγω λάθους υπολογισμού των MB στα 2860 MB περίπου. Από την στιγμή αυτή και μετά είναι πρακτικά άχρηστο, γίνεται shape πολύ χαμηλά (χειρότερα και από dial up) και πρέπει να έχεις τρελή υπομονή για να δουλέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται για λάθος υπολογισμό

απλά το G ως διεθνές σύμβολο Εκλαμβάνετε ως 10 στην 9άτη .

Τώρα κάπιοι θέλουν να χρησιμοποιούν το διεθνές σύμβολο G , ως 1024 X1024 X 1024 , = 1073741824

Ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιεί ένα σύμβολο με τον δικό του τρόπο , αν ο τρόπος αυτός έχει γενική αποδοχή και αν εξηγεί τι εννοεί .

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται για λάθος υπολογισμό

απλά το G ως διεθνές σύμβολο Εκλαμβάνετε ως 10 στην 9άτη .

Τώρα κάπιοι θέλουν να χρησιμοποιούν το διεθνές σύμβολο G , ως 1024 X1024 X 1024 , = 1073741824

Ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιεί ένα σύμβολο με τον δικό του τρόπο , αν ο τρόπος αυτός έχει γενική αποδοχή και αν εξηγεί τι εννοεί .

Μα δεν είναι μόνο αυτό το λάθος, τότε θα ήταν 3000ΜΒ αντί για 3072. Εδώ το λάθος είναι 2860 με 3072...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι μόνο αυτό το λάθος, τότε θα ήταν 3000ΜΒ αντί για 3072. Εδώ το λάθος είναι 2860 με 3072...

 

1024*1024*1024*3 = 3.221.225472

Μπορούμε πάντως να κάνουμε την διάκριση GB και GiB όπως έχει προταθεί από πολλούς

Συγκεκριμένα

1ΚΒ = 1000 Β

1ΜΒ = 1.000.000 Β

1GB = 1.000.000.000B

Ενώ

1KiB =1024B

1MiB = 1.048.576 B

1Gib = 1.073.741.824 B

 

 

3GB = 2,794 GiB

Σε αυτόν τον συμβολισμό τα Κ, Μ, G ακολουθούν τον συμβολισμό του Ι.S. K = 1000 M =1.000.000 G = 1.000.000.000

Ki, Mi, Gi είναι μονάδες με βάση το 1024 και τις δυνάμεις του 2.

Τέλος να σημειώσω ότι η παρεξήγηση αυτή ξεκίνησε με βάση το δυαδικό σύστημα και την χρήση του σε διευθυνσιοδότηση

Δηλαδή ξέρουμε ότι για μνήμες ή Χωρητικότητα δίσκων χρησιμοποιούμε τις δυνάμεις του 2 μια και όλες οι διευθήνσεις καθορίζονται σε δυαδική μορφή .

Έτσι έχουμε ακόμα μνήμες 64,128,256 ή 512 ΜΒ αργότερα όμως καθιερώθηκε και εκεί να γράφετε 1, 2 ,4 , 8 , 16,32, 64 GB

ενώ δεν είναι σωστό , κατά αντιστοιχία θα έπρεπε να έχουμε

67.10 , 134 , 268 537 ΜΒ 1,075 2,150 4,300 8,6 17,2 34,40 68,8 GB

Προφανώς η σύγχυση μεγαλώνει

Σύντομα θα πρέπει να γίνει διάκριση μεταξύ G και Gi .....

 

Αν όμως σε μνήμες χρησιμοποιούμε τις δυνάμεις του δύο , δεν υποχρεώνει κανένας τις εταιρείες όταν μιλάνε για διακίνηση Data να χρησιμοποιούν τον ίδιο τρόπο συμβολισμού.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

1024*1024*1024*3 = 3.221.225472

 

Συμφωνούμε, λόγω όμως του συντριπτικού ποσοστού του υπολογισμού που χρησιμοποιούν οι υπολογιστές οι εταιρείες θα πρέπει να δηλώνουν ρητά ότι μετράνε αλλιώς. Διαφορετικά παραπλανούν κινούμενες στο όριο του παρανόμου.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα χτες και εκανα συνδεση 5gb για να χω στο ipad. Μου παν οτι σε 20' θα ταν ετοιμο, ανοιξα τη συσκευη μετα απο 2 ωρες και δεν ειχε καθολου συνδεση. Επειδη ηταν βραδυ, παιρνω σημερα το πρωι τηλ μου λενε δεν εχει ενεργοποιηθει η γραμμη σας παρτε στο καταστημα. Παιρνω στο καταστημα μου λεει η υπαλληλος ενταξει σε μιση ωρα θα ναι ετοιμο. Το ανοιγω μετα απο 1 ωρα οντως βλεπω ειχε εμφανισει σημα, και 3g. παω ν ανοιξω τον safari....τιποτα! δεν εμπαινε ιντερνετ με καμια δυναμη...αφηνω να περασει κι αλλη ωρα και παιρνω παλι τηλ. Μου δινει μια κοπελα κατι ρυθμισεις για το apn, τις περναω, τιποτα. Μου λεει εχει προβλημα η γραμμη σας γιατι φαινεται σαν καρτοιντερνετ. Μου πε να αφησω να περασουν 1-2 ωρες κι αν δεν εχει φτιαξει να ξαναπαρω για να κανουν καταγραφη λεει..

 

Πρωτη φορα μ απογοητευει τοσο η εταιρεια. Χτες εφυγα 8.30 απ το μαγαζι, κι εκει που θα χα ιντερνετ μεσα σε 20', ακομα δεν εχω..

 

Εχει τυχει σε κανεναν κατι παρομοιο?

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Πηγα χτες και εκανα συνδεση 5gb για να χω στο ipad. Μου παν οτι σε 20' θα ταν ετοιμο, ανοιξα τη συσκευη μετα απο 2 ωρες και δεν ειχε καθολου συνδεση. Επειδη ηταν βραδυ, παιρνω σημερα το πρωι τηλ μου λενε δεν εχει ενεργοποιηθει η γραμμη σας παρτε στο καταστημα. Παιρνω στο καταστημα μου λεει η υπαλληλος ενταξει σε μιση ωρα θα ναι ετοιμο. Το ανοιγω μετα απο 1 ωρα οντως βλεπω ειχε εμφανισει σημα, και 3g. παω ν ανοιξω τον safari....τιποτα! δεν εμπαινε ιντερνετ με καμια δυναμη...αφηνω να περασει κι αλλη ωρα και παιρνω παλι τηλ. Μου δινει μια κοπελα κατι ρυθμισεις για το apn, τις περναω, τιποτα. Μου λεει εχει προβλημα η γραμμη σας γιατι φαινεται σαν καρτοιντερνετ. Μου πε να αφησω να περασουν 1-2 ωρες κι αν δεν εχει φτιαξει να ξαναπαρω για να κανουν καταγραφη λεει..

 

Πρωτη φορα μ απογοητευει τοσο η εταιρεια. Χτες εφυγα 8.30 απ το μαγαζι, κι εκει που θα χα ιντερνετ μεσα σε 20', ακομα δεν εχω..

 

Εχει τυχει σε κανεναν κατι παρομοιο?

 

Επανεκκινηση εκανες στο ipad;

Nokia 5110, 3210, 8210, Samsung M-100, Nokia 7210, 7650, 6600, Siemens Sx1, Nokia 6230, 6680, N70, Qtek S200, Nokia N80, Qtek 9000, Nokia N93, N95 8GB, samsung Omnia, iphone 3g, 3gs , 4, 4s, 5, 6+, 7
Link to comment
Share on other sites

Restart, χρηση σε πτηση, απενεργοποιηση των δεδομενων, τα παντα ολα..

 

Εν τω μεταξυ η δευτερη που μιλησα στο τηλ τι μου λεει? τωρα που ναι σαν καρτοιντερνετ μπορειτε να παρετε μια καρτα για να βαλετε. Τι λετε της λεω εκανα συνδεση με 5gb το μηνα , για να πληρωσω και καρτα?! Δε παμε καθολου καλα...

 

Τωρα περιμενω, ελπιζω μεχρι το βραδυ να ναι οκ.

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...