Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ενταξει μολις παω σε αυτο το σημειο θα κοιταξω...:):)..εμμ δεν ειναι και πολυ γρηγορο εε :lol::lol: ???

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

με μια γραμμη καλο ειναι αν πιασω καλυτερο ανεβαινει!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η χρέωση για χρήση mobile internet;
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα 30 Huawei???

Η huawei στην wind τέλος. Μάλλον μόνο Ericsson θα βάλει τελικά παντού. Ήδη έχει ξεκινήσει απο Έβρο και κατεβαίνει.

 

Απο σηματοδοσία μέχρι στιγμής φένεται οτι η huawei τους έχει φάει λάχανο και αυτό φένεται πολύ στη voda. Τα καινούρια ericsson δεν έχουν δοκιμαστεί ακόμα.

 

Αυτό που μου τη σπάει στους βόρειους κατασκευαστές είναι οτι κατασκευάζουν μηχανήματα περίπλοκα και βαριά γεμάτο με προβλήματα κατα την εγκατάσταση και αρχική λειτουργία ενώ οι κινέζοι έχουν κάνει fool proof μηχανήματα τελείως απλά και τρομερά αξιόπιστα.

Προσωπικά δεν είχα ακούσει για την εισβολή των κινέζων στη wind παρά τα "μέσα ενημέρωσης" :lol: (μάλλον πρέπει να αλλάξω κανάλι)

 

Από σηματοδοσία προσωπικά αν και δε βλέπω τρελές διαφορές η ζυγαριά γέρνει προς τη WIND στους outdoor σταθμούς που έχει βάλει εκτός πόλεως... Φοβερή κάλυψη δίνουν! Δε ξέρω τι μηχανήματα είναι. Το μόνο που μου τη σπάει είναι η σχετικά χαμηλή εμβέλεια σε σχέση με Cosmote,που στη WIND είναι περίπου στα 20ΚΜ δημιουργώντας περιοχές εικονικής κάλυψης! Η Vodafone σε outdoor σταθμούς έχω την εντύπωση ότι χάνει στο σήμα αρκετά :O Αυτά τα λέω με τη χρήση netmonitor,όχι με γραμμούλες προς θεού...

 

Όσον αφορά τα μηχανήματα εσύ ξέρεις παραπάνω :) Ωστόσο,έχω την πεποίθηση ότι οι βόρειοι είναι πιο σοβαροί στον εξοπλισμό λόγω "τελειομανίας". Δες τι λογισμικό και hardware calibration δίνει η Ericsson για παράδειγμα! :happy: Ωστόσο οι Κινέζοι έχουν τέτοια ανάπτυξη που πιστεύω,αποτελούν κίνδυνο για τους βόρειους... Αν και η εμπειρία είναι αυτή που μετράει τελικά,ο χρόνος θα δείξει!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η χρέωση για χρήση mobile internet;

 

Αν εννοεις τα πακετα που προσφερονται απο την βονταφον για να σερφαρεις απο το κινητο αναλυτικα δες εδω -> http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=5661 ειναι τα πακετα που προσφερονται για συνδρομητες με συμβολαιο και το πακετο για καρτοκινητους. Χρηση ιντερνετ χωρις καποιο πακετο ειναι εντελως ασυμφορη θα σου βγει ο κουκος αηδονι

 

Για mobile internet για λαπτοπ κτλ κτλ δες εδω http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=8638

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω πάρει το πακετάκι με τα 49 ευρώ.

 

Έχω το έξεις πρόβλημα : καθώς είμαι στο ίντερνετ αρκετή ώρα... όταν πατάω να μπω σε κάποιο άλλο site ή ακόμα και στο ίδιο site πατώντας κάπου αλλού μέσα στο site... μου ανοίγει το service.vodafone.gr και μετά δεν μπορώ να μπω σε άλλο site.

 

Δεν το κάνει πάντα κάπου κάπου.

Και για να συνεχίσω την πλοήγηση μου στο ιντερνέτ πρέπει να κάνω αποσύνδεση και πάλι σύνδεση.

 

Τι φταίει?

Edited by fotisk13
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

φιλε και γω αυτες τις μερες θα το παρω το πακετακι..βρηκες καρτες ανανεωσης 19ευρω?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις τα πακετα που προσφερονται απο την βονταφον για να σερφαρεις απο το κινητο αναλυτικα δες εδω -> http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=5661 ειναι τα πακετα που προσφερονται για συνδρομητες με συμβολαιο και το πακετο για καρτοκινητους. Χρηση ιντερνετ χωρις καποιο πακετο ειναι εντελως ασυμφορη θα σου βγει ο κουκος αηδονι

 

Για mobile internet για λαπτοπ κτλ κτλ δες εδω http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=8638

 

Σερφαρησα από το κινητό για λίγο και μετέφερα 2.1MB σύμφωνα με το μετρητή δεδομένων, δεν είμαι σε κάποιο πακέτο και θέλω να μάθω πόσο χρεώθηκα.

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Σερφαρησα από το κινητό για λίγο και μετέφερα 2.1MB σύμφωνα με το μετρητή δεδομένων, δεν είμαι σε κάποιο πακέτο και θέλω να μάθω πόσο χρεώθηκα.

 

7,2 ευρώ έχει το 1mb xωρίς πακέτο.. Οπότε χρεώθηκες περίπου 15 ευρώ.

Δες εδώ Χρεώσεις για συνδρομητές χωρίς πακέτο Mobile Internet

και πήγαινε κάτω στο πλαίσιο που λέει "Χρεώσεις για συνδρομητές χωρίς πακέτο Mobile Internet "

"Η πρόσβαση στο Internet χρεώνεται ανάλογα με τον όγκο δεδομένων (ΚΒ / ΜΒ) που καταναλώνονται.

 

Εάν έχετε ρυθμίσει το κινητό σας με ρυθμίσεις Internet η χρέωση είναι 0,00724 € / ΚΒ ενώ με ρυθμίσεις Vodafone live! (WAP) η χρέωση είναι 0,01230 € / ΚΒ.

 

Οι χρεώσεις αυτές δεν ισχύουν κατά την περιαγωγή (roaming). "

 

Αφού το 1kb έχει 0,00724 ευρώ, το 1mb δεν έχει λογικά 7,24 ευρώ? (αν κάνω λάθος διόρθωσέ με)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.

Είμαι συνδρομητής συμβολαίου στην Vodafone και εδώ και 2 μήνες περίπου - ενώ είχα κανονικά internet στο τηλέφωνό μου - ξαφνικά έσβησε το "G" και ξεσυνδέθηκε το τηλ. από το Internet μόνο του χωρίς να πειράξω τίποτα.

Μέσω του site της Vodafone κάτι έκανα (δεν θυμάμαι) και μου ήρθαν με SMS κάτι στοιχεία που πρέπει να τα βάλω στό τηλ. για να ξανασυνδεθώ. Δεν ξέρω όμως που πρέπει να γράψω το καθένα. Όσο και αν προσπάθησα δεν μπόρεσα να το ξανασυνδέσω.

Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος που μπαίνει το κάθε στοιχείο;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

ΥΓ. Το τηλέφωνό μου είναι ένα Samsung J-700. Δέν έχω κανένα "πακέτο" για mobile internet. Χρειάζεται να κάνω αίτηση για να έχω mobile internet;

Ευχαριστώ :worry:

Edited by armando68
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.

Είμαι συνδρομητής συμβολαίου στην Vodafone και εδώ και 2 μήνες περίπου - ενώ είχα κανονικά internet στο τηλέφωνό μου - ξαφνικά έσβησε το "G" και ξεσυνδέθηκε το τηλ. από το Internet μόνο του χωρίς να πειράξω τίποτα.

Μέσω του site της Vodafone κάτι έκανα (δεν θυμάμαι) και μου ήρθαν με SMS κάτι στοιχεία που πρέπει να τα βάλω στό τηλ. για να ξανασυνδεθώ. Δεν ξέρω όμως που πρέπει να γράψω το καθένα. Όσο και αν προσπάθησα δεν μπόρεσα να το ξανασυνδέσω.

Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος που μπαίνει το κάθε στοιχείο;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

ΥΓ. Το τηλέφωνό μου είναι ένα Samsung J-700. Δέν έχω κανένα "πακέτο" για mobile internet. Χρειάζεται να κάνω αίτηση για να έχω mobile internet;

Ευχαριστώ :worry:

Καταρχην θα πρεπει να ξερεις οτι η χρηση ιντερνετ χωρις καποιο πακετο ειναι πανακριβη....

Δευτερον για να ενεργοποιησεις καποιο πακετο ιντερνετ (Δεν αναφερεις αν εισαι χρηστης καρτοκινητης η συμβολαιο μιας και για συμβολαια εχει διαφορετικα πακετα ογκου) παρε στο 13830 και ζητα τους να σου πουνε για το mobile internet αλλα να σου πουνε σχετικα με τις ρυθμισεις για το μοντελο κινητου που εχεις.Ολα αυτα μπορεις να τα κανεις και σε ενα καταστημα φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην θα πρεπει να ξερεις οτι η χρηση ιντερνετ χωρις καποιο πακετο ειναι πανακριβη....

Δευτερον για να ενεργοποιησεις καποιο πακετο ιντερνετ (Δεν αναφερεις αν εισαι χρηστης καρτοκινητης η συμβολαιο μιας και για συμβολαια εχει διαφορετικα πακετα ογκου) παρε στο 13830 και ζητα τους να σου πουνε για το mobile internet αλλα να σου πουνε σχετικα με τις ρυθμισεις για το μοντελο κινητου που εχεις.Ολα αυτα μπορεις να τα κανεις και σε ενα καταστημα φυσικα....

Το αναφέρω στο post μου ότι είμαι χρήστης με συμβόλαιο και μάλιστα πολλά χρόνια.

Το γνωρίζω ότι είναι πανάκριβα χώρις να έχω ενεργοποιήσει κάποιο πρόγραμμα data.

To πρόβλημά μου είναι ότι δεν ξέρω να περάσω τις ρυθμίσεις ενώ μου τις έχει στείλει με SMS η Vodafone.

Τέλος πάντων θα πάω τελικά σε κάποιο κατάστημα να μου το ρυθμίσουν αυτοί το τηλέφωνο. Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως είναι πως ενώ ήταν συνδεδεμένο μια χαρά, ξαφνικά ένα πρωί διακόπηκε μόνο του.

Πάντως σ' ευχαριστώ για τον χρόνο σου @zerokill!

Edited by armando68
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω πάρει το πακετάκι με τα 49 ευρώ.

 

Έχω το έξεις πρόβλημα : καθώς είμαι στο ίντερνετ αρκετή ώρα... όταν πατάω να μπω σε κάποιο άλλο site ή ακόμα και στο ίδιο site πατώντας κάπου αλλού μέσα στο site... μου ανοίγει το service.vodafone.gr και μετά δεν μπορώ να μπω σε άλλο site.

 

Δεν το κάνει πάντα κάπου κάπου.

Και για να συνεχίσω την πλοήγηση μου στο ιντερνέτ πρέπει να κάνω αποσύνδεση και πάλι σύνδεση.

 

Τι φταίει?

 

και εγω σκεφτομαι να το παρω το πακετακι αυτο... να σε ρωτησω... οταν το παιρνεις σου δινουν και μια καρτα για 10 μερες ινερνετ μεσα σ'αυτα τα 50 ευρω?

πως το βλεπεις εσυ? αξιζει?

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

και εγω σκεφτομαι να το παρω το πακετακι αυτο... να σε ρωτησω... οταν το παιρνεις σου δινουν και μια καρτα για 10 μερες ινερνετ μεσα σ'αυτα τα 50 ευρω?

πως το βλεπεις εσυ? αξιζει?

 

Ναι έχει το πακετάκι μια κάρτα μέσα, τώρα το κάνανε 11 μέρες.

 

Δεν είμαι ευχαριστημένος :(.Γιατί?

Γιατί στο νησί που είμαι έχει μεν σήμα "3G+" 1-2 γραμμές αλλά είναι πολύ ασταθές δηλαδή εκεί που σερφαρεις σε πετάει σε gprs ή χάνετε το σήμα για λίγο και σε πετάει εκτός...

 

Α και η ταχύτητα σπάνια ξεπερνάει το 1Mbps.

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

παιδες εγω σημερα το λειτουργησα 1η φορα...στην αρχη ειχε μπει συμβολαιο και για να μπω το εβαλα καρτοκινητη...εδω που ειμαι εχω gprs ενταξει η ταχυτητα ειναι χαμηλη αλλα ενταξει κανω την δουλεια μου...:p:)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

μπορουμε καπου να δουμε για την καλυψη?γιατι το θελω κ εγω για Τηνο που θα παω

Με δωρεάν κλήση στο 1399

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει το πακετάκι μια κάρτα μέσα, τώρα το κάνανε 11 μέρες.

 

Δεν είμαι ευχαριστημένος .Γιατί?

Γιατί στο νησί που είμαι έχει μεν σήμα "3G+" 1-2 γραμμές αλλά είναι πολύ ασταθές δηλαδή εκεί που σερφαρεις σε πετάει σε gprs ή χάνετε το σήμα για λίγο και σε πετάει εκτός...

 

Α και η ταχύτητα σπάνια ξεπερνάει το 1Mbps.

 

βαλε στις ρυθμισεις να μενει μονο στο 3G ωστε να μην σε πεταει ετσι και με μια γραμμη σημα θα εχεις καλη ταχυτητα! ;)

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

βαλε στις ρυθμισεις να μενει μονο στο 3G ωστε να μην σε πεταει ετσι και με μια γραμμη σημα θα εχεις καλη ταχυτητα! ;)

 

Το έχω κάνει είδη.Ίδιο το αποτέλεσμα.:(

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

βρησκομαι στο εξωτερικο συγκεκριμενα στην κυπρο αν χρησημοποιω το ιντερνετ για 5 ωρες την ημερα τι χρεωσεις θα εχω? στο προγραμμα μου εχω unlimited ιντερνετ αλλα στο εξωτερικο απο οσο γνωρηζω δεν ισχυει
Link to comment
Share on other sites

βρησκομαι στο εξωτερικο συγκεκριμενα στην κυπρο αν χρησημοποιω το ιντερνετ για 5 ωρες την ημερα τι χρεωσεις θα εχω? στο προγραμμα μου εχω unlimited ιντερνετ αλλα στο εξωτερικο απο οσο γνωρηζω δεν ισχυει

Θα πρέπει να έχεις αρκετά μεγάλο λογαριασμό στην Τράπεζα , για να χρησιμοποιείς Internet στο εξωτερικό 5 ώρες την μέρα

Ευρωπαϊκή ζώνη* 0,1010 € / 10 ΚΒ

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=4521

10,34 ευρώ το ΜΒ

θα πρέπει να γραφτείς στο ημερήσιο πακέτο το οποίο στοιχίζει 5 ευρώ για 5 ΜΒ

Πληροφορίες στο

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=3831

Από ότι βλέπω αν έχεις Mobile Internet είναι ενεργοποιημένο το ημερήσιο πακέτο.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει είδη.Ίδιο το αποτέλεσμα.:(

 

εαν εισαι μεσα σε σπιτι παρε μια προεκταση usb και βγαλτο απ το παραθυρο! οπως εχω κανει και εγω :p και ισως το φτιαξεις λιγο

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση....πήρα το πακετάκι των 100ΜΒ με τα 5 ευρώ. Να ρωτήσω κάτι πρέπει αν εχω ενεργοποιημένο το 3g γιατί η κοπελιά της ΒΟΝΤΑ που έκανα την αίτηση σήμερα μου είπε ότι δεν χρειάζεται να έχω 3g, επιπλέον μου έιπε ότι μπορεί να χρειαστέι 2 μέρες για να ενεργοποιηθεί αλλά μου ήρθε μήνυμα που μου λεέι ότι ενεργοποποιήθηκε.........προσπαθώ να μπω στο ίντερνετ και δεν μπαινει.......έχω το xperia 10 χρειάζεται να κάνω κάτι;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση....πήρα το πακετάκι των 100ΜΒ με τα 5 ευρώ. Να ρωτήσω κάτι πρέπει αν εχω ενεργοποιημένο το 3g γιατί η κοπελιά της ΒΟΝΤΑ που έκανα την αίτηση σήμερα μου είπε ότι δεν χρειάζεται να έχω 3g, επιπλέον μου έιπε ότι μπορεί να χρειαστέι 2 μέρες για να ενεργοποιηθεί αλλά μου ήρθε μήνυμα που μου λεέι ότι ενεργοποποιήθηκε.........προσπαθώ να μπω στο ίντερνετ και δεν μπαινει.......έχω το xperia 10 χρειάζεται να κάνω κάτι;

 

Οταν εχεις καλυψη 3G απλα τα δεδομενα φορτωνουν πολυ πιο γρηγορα.Δηλαδη η ταχυτητα του ιντερνετ ειναι πιο γρηγορη.Τωρα εφοσων δεν μπορεις να μπεις στο ιντερνετ μαλλον δεν εχεις τις σωστες ρυθμισεις στο κινητο σου.Παρε στο 13830 και ζητα να σε συνδεσουν με το τμημα του ιντερνετ και να να σου πουν τι να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Η υπηρεσια vodafone mobile internet απευθυνεται μονο σε συνδρομητες συμβολαιου ή και καποιος χρηστης καρτοκινητης μπορει να το ενεργοποιησει; Αν οχι, για mobile internet σε καρτοκινητη τι υπαρχει;

Ευχαριστω!

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...