Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια υπαρχει περιπτωση να ενεργοποιησουν καποια στιγμη και στα καρτοκινητα internet οπως και στη Wind;

 

Ευχαριστω πολύ.

 

Μα υπάρχει και για τα καρτοκινητά πακέτο για internet..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι 2 φορές τελικά. Αν σκεφτείς ότι πληρώνεις το tethering για να αγοράσεις extra mb γι αυτό.. Δεν πληρώνεις δηλαδή μόνο την υπηρεσία.. Πληρώνεις και extra mb πέρα από αυτά που έχεις στο πρόγραμμά σου.. Απλά προσπαθούν να διαχωρίσουν τον τρόπο που καταναλώνεις τα mb... Δεν λέω ότι συμφωνώ με την πολιτική αυτή, έχω κάνει κι εγώ παράπονα

 

Και αν εγώ έχω αγοράσει ήδη 3GB το μήνα και θέλω να τα χρησιμοποιήσω μέσω tethering ενώ δεν θέλω να αγοράσω μεγαλύτερο όγκο; Εδώ είναι η διπλή χρέωση και είναι εντελώς απαράδεκτο. Αν είχαμε αρχές σε λειτουργία και όχι σε νάρκη όπως η ΕΕΤΤ θα είχε ήδη κοπεί αυτή η άθλια κίνηση της βόδιφον...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει κάτι όσον αφορά την πολιτική της vodafone σχετικά με το tethering στο iphone; Ειπώθηκαν πολλά, τελικά ισχύει ότι το χρεώνει;

 

Δεν ισχύει μόνο για το μηλόφωνο, αλλά γενικά για το tethering με οποιοδήποτε τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει μόνο για το μηλόφωνο, αλλά γενικά για το tethering με οποιοδήποτε τηλέφωνο

 

Αυτό δίνει μια αίσθηση δικαιοσύνης; Πώς είναι δυνατό να ζητάει να πληρωθεί διπλά για την ίδια υπηρεσία; Και φαίνεται ότι η κοσμοτέ δεν την ακολουθεί στο δρόμο της απώλειας... Έχουν αυξηθεί αυτή την περίοδο οι πωλήσεις τους σε στικάκια όπως υπολόγιζαν οι (αν)εγκέφαλοι που το σκέφτηκαν αυτό, ή μήπως οι φορητότητες σε κοσμοτέ η οποία επί του παρόντος (και ελπίζω και στο μέλλον) δεν ακολουθεί σε αυτή την απάτη;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω.. Δεν ξέρω με ποιο σκεπτικό το έκαναν αυτό.. Πιθανότατα υπάρχει και κάτι άλλο, πλην του κέρδους το οποίο είναι προφανές. Όπως αναφέρουν και στην ιστοσελίδα με τα unlimited με internet, ένας από τους λόγους είναι και η προστασία του συνδρομητή από υπέρογκες χρεώσεις με τη χρήση tethering( με το σκεπτικό ότι εφόσον τελειώσει ο προπληρωμένος χρόνος δεν μπορείς να κάνεις κίνηση, αν δεν ξαναγοράσεις). Ποιος ξέρει; Πλην του κέρδους, ενδεχομένως να είναι και μια κίνηση για να γλιτώσουν από τυχόν "πονοκεφάλους" με υπέρογκες χρεώσεις, αμφισβητήσεις λογαριασμών κλπ. :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια , εχω το Mobile Internet Small , (80 mb) ...Η χρηση του A-GPS περιλαμβανεται σε αυτό?(λογικα ναι αλλα για να ειμαι 100% σιγουρος..)

 

Και ενα δευτερο ..Οι βιντεοκλήσεις μου ειπαν οτι ειναι ιδια χρεωση με την απλη κληση..Τι γινεται ομως με τον αλλο συνδρομητή?(εστω vodafone? Πληρωνει κανονικά αμα δεν εχει παγιο και ποσο?

 

Ευχαριστώ..

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Ο προπληρωμένος όγκος του προγράμματος δεδομένων ισχύει για οποιαδήποτε εφαρμογή στο κινητό σου χρησιμοποιεί Ίντερνετ, συνεπώς και για το A-GPS.

 

Στη βιντεο-κλήση δε χρεωνεται ο καλούμενος, αλλά ο καλών, δηλαδή εσύ.

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν χρεαιζεται καποιου ειδους εγγραφη το Vodafone Mobile Broadband on Demand ή ειναι σαν ανωνυμο καρτοκινητο;;

 

τα scratch cards που λεει στο site, ξερουμε τι αξιας ειναι;; η χρεωση μεσω scratch card πως ακριβως γινεται;;

 

χρεωση μεσω sms κινητου vodafone αφορα και καρτοκινητο;;;

Link to comment
Share on other sites

εχω με την vodafone συμβολαιο , και εχω 250 η 500mb δωρεαν 3g.

 

Τωρα που θα παρω ipad , και θελω να κανω tethering ιαως χρειαστω καποιες

φορες λιγο παραπανω.

 

Υπαρχει πχ καποια καρτα που να μπορω να κανω "addon" kαποια mb , η καποια

παρομοια λυση?

Link to comment
Share on other sites

εχω με την vodafone συμβολαιο , και εχω 250 η 500mb δωρεαν 3g.

 

Τωρα που θα παρω ipad , και θελω να κανω tethering ιαως χρειαστω καποιες

φορες λιγο παραπανω.

 

Υπαρχει πχ καποια καρτα που να μπορω να κανω "addon" kαποια mb , η καποια

παρομοια λυση?

 

Η μπορείς απλά να ανεβάσεις το πακέτο mobile internet και να πάρεις το mobile internet large με 750mb ή mobile internet unlimited με 3GB (15 ευρώ και 20 ευρώ αντίστοιχα)

 

Είσαι σίγουρος όμως ότι η πολιτική που έχει εφαρμόσει η Vodafone για το tethering (να το χρεώνει επιπλέον) θα αφήσει απ' έξω το iPad?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Το APN για το mobile broadband (stick) είναι internet.vodafone.gr ?

 

Νομίζω πως είναι απλά το internet, χωρίς κάτι άλλο.

 

Είσαι σίγουρος όμως ότι η πολιτική που έχει εφαρμόσει η Vodafone για το tethering (να το χρεώνει επιπλέον) θα αφήσει απ' έξω το iPad?

 

Στην Αγγλία η VF έβγαλε ήδη πακετάκια με προπληρωμένο όγκο για το iPad! Είναι παραπλήσια με αυτά της VF GR για το mobile broadband. Λογικά, όταν το κυκλοφορήσει και εδώ θα ακολουθηθεί παρόμοια πολιτική. Προς το παρόν, πριν προχωρήσει ο φίλος μας πιο πάνω σε αγορά μεγαλύτερου ( άρα και ακριβότερου)πακέτου, ας βάλει την κάρτα SIM στο iPad και αναλόγως πράττει: αν θα τον πετάξει στα προπληρωμένα πακέτα mobile broadband θα πρέπει να αγοράσει από εκεί για πλοήγηση. Αν δεν τον πετάξει, τότε λογικά χρησιμοποιεί το ήδη υπάρχον πρόγραμμα mobile internet.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω απαντες καταρχας μιας και ειμαι καινουριος στην παρεα.......μια ερωτηση αν και λιγο χαζη αλλα πολυ σημαντικη για μενα! Εκανα καινουριο συμβολαιο στην Vodafone με 750ΜΒ internet....Οταν συνδεομαι μεσω wi-fi χρησιμοποιιω αυτα τα MB η απο την ασυρματη συνδεση internet? Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω απαντες καταρχας μιας και ειμαι καινουριος στην παρεα.......μια ερωτηση αν και λιγο χαζη αλλα πολυ σημαντικη για μενα! Εκανα καινουριο συμβολαιο στην Vodafone με 750ΜΒ internet....Οταν συνδεομαι μεσω wi-fi χρησιμοποιιω αυτα τα MB η απο την ασυρματη συνδεση internet? Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!

Όταν συνδέεσαι από wi-fi φυσικά και δεν καταναλώνονται τα mb από το πακέτο που έχεις..

 

Νομίζω πως είναι απλά το internet, χωρίς κάτι άλλο.

 

 

 

Στην Αγγλία η VF έβγαλε ήδη πακετάκια με προπληρωμένο όγκο για το iPad! Είναι παραπλήσια με αυτά της VF GR για το mobile broadband. Λογικά, όταν το κυκλοφορήσει και εδώ θα ακολουθηθεί παρόμοια πολιτική. Προς το παρόν, πριν προχωρήσει ο φίλος μας πιο πάνω σε αγορά μεγαλύτερου ( άρα και ακριβότερου)πακέτου, ας βάλει την κάρτα SIM στο iPad και αναλόγως πράττει: αν θα τον πετάξει στα προπληρωμένα πακέτα mobile broadband θα πρέπει να αγοράσει από εκεί για πλοήγηση. Αν δεν τον πετάξει, τότε λογικά χρησιμοποιεί το ήδη υπάρχον πρόγραμμα mobile internet.

 

Έχει κυκλοφορήσει η Vodafone GR κάρτες sim που να ταιριάζουν στο iPad? Γιατί από όσο ξέρω παίρνει μικρότερες κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα παιρνει τις νεες SIM?

 

Micro sim παίρνει , σαν κι αυτήν

http://www.engadget.com/2010/01/27/apple-ipads-micro-sim-explained/

Βέβαια φαντάζομαι ότι και τις κανονικές sim μπορείς να ριψοκινδυνέψεις και να τις κόψεις για να ταιριάζουν.

Link to comment
Share on other sites

χτες αγορασα το samsung s3650 cordy εχω το surf & e-mail 30 απο την vodafone οταν παω να συνδεθω μου βγαζει "μη διαθεσιμη λειτουργια"..καλεσα στο 13830 και για πληφοριεσ για το ιnernet ελεγε να καλεσω στο 1392 περνω κ παω να το ενεργοπιοισω κ μου λεει οτι ειναι ηδη ενεργο κμετα ζηταω να μου αποσταλουν οι ρυτημισεισ μιπωσ φταιει αυτο αλλα δεν μου αποστελετε τιποτα :wacko:

3erei kaneis?? :blink:

Edited by irini2
Link to comment
Share on other sites

χτες αγορασα το samsung s3650 cordy εχω το surf & e-mail 30 απο την vodafone οταν παω να συνδεθω μου βγαζει "μη διαθεσιμη λειτουργια"..καλεσα στο 13830 και για πληφοριεσ για το ιnernet ελεγε να καλεσω στο 1392 περνω κ παω να το ενεργοπιοισω κ μου λεει οτι ειναι ηδη ενεργο κμετα ζηταω να μου αποσταλουν οι ρυτημισεισ μιπωσ φταιει αυτο αλλα δεν μου αποστελετε τιποτα :wacko:

3erei kaneis?? :blink:

 

Το internet είναι ενεργοποιημένο δηλαδή στη γραμμή σου, απλώς δεν έχουν περαστεί οι ρυθμίσεις.. Πάρε ξανά στο 13830 και περίμενε να μιλήσεις με κάποιον υπάλληλο και πες του ότι δεν έχει έρθει κανένα μύνημα με ρυθμίσεις, παρ όλο που ζήτησες να σταλούν.. Αν μπορείς πέρασε τις ρυθμίσεις χειροκίνητα με τη βοήθεια κάποιου από την εξυπηρέτηση πελατών.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα επεσε το ματι μου σε μια προσφορα απο τη Vodafone η οποια δινει δωρεαν προσβαση σε facebook (για την ακριβεια σε μια πιο απλη και ελαφρια εκδοση του mobile facebook.. ).. την δοκιμασα σημερα.. καλο μου φανηκε.. μονο που απ ο,τι ειδα χρεωθηκα κανονικα για τα (ελαχιστα) kb που κατεβασα.. (ειμαι χρηστησ CU).. αν εχει κανεις περισσοτερες πληροφοριες για το πως θα μπαινουμε ΔΩΡΕΑΝ, θα βοηθησει πολυ...

 

παραθετω και το επισημο link: http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=9075

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση!
Link to comment
Share on other sites

Σημερα επεσε το ματι μου σε μια προσφορα απο τη Vodafone η οποια δινει δωρεαν προσβαση σε facebook (για την ακριβεια σε μια πιο απλη και ελαφρια εκδοση του mobile facebook.. ).. την δοκιμασα σημερα.. καλο μου φανηκε.. μονο που απ ο,τι ειδα χρεωθηκα κανονικα για τα (ελαχιστα) kb που κατεβασα.. (ειμαι χρηστησ CU).. αν εχει κανεις περισσοτερες πληροφοριες για το πως θα μπαινουμε ΔΩΡΕΑΝ, θα βοηθησει πολυ...

 

Σου προτείνω να μιλήσεις με την εξυπηρέτηση πελατών να το δούνε από εκεί ;)

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό που δίνει Ίντερνετ, είναι το surf and mail με τα 30 MB. Μηνιαίο πάγιο 3.5 ευρώ το μήνα και ενεργοποιείται σε όλα τα καρτοκινητά. Δες παρακάτω:

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=5661

Link to comment
Share on other sites

Εχω iphone και το χρησιμοποιω με το νεο καρτοκινητό της vodafone. Μπορει να μου δώσει κάποιος το apn settings? Εχω δοκιμάσει διάφορα αλλα δεν λειτοτργεί κάποιο.
Link to comment
Share on other sites

Εχω iphone και το χρησιμοποιω με το νεο καρτοκινητό της vodafone. Μπορει να μου δώσει κάποιος το apn settings? Εχω δοκιμάσει διάφορα αλλα δεν λειτοτργεί κάποιο.

 

Για δοκίμασε webkarta.vodafone.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...