Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Stefa ( 8 Απρ. 2004 , 09:43)

 

Xerete kana wap site me live chat????? :) :rolleyes:

 

 

wap.vodafpne.gr

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος glock ( 7 Απρ. 2004 , 01:22)

 

exei kaneis kamia idea poies einai oi rithmiseis gia ta mms gia ta sharp gx20 kai gx 30?

 

ΝΟΜΙΖΩ οτι ειναι προεγκατεστημενες οι ρυθμισεις σε αυτα τα κινητα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος haris_led ( 7 Απρ. 2004 , 01:31)

 

Γειά σας παιδιά!

Να ρωτήσω κάτι, έχω cu και έχω ενεργοποιημένο το vodafone live!

Θα πάω ένα ταξίδι εντός Ελλάδας, και θέλω να έχω internet!

Βασικά θέλω πολύ να μπαίνω στο irc, μέσω του pda μου!

Το κόστος δεν με ενδιαφέρει, απλά θέλω να μπαίνω!

Υπάρχει τρόπος?

Ευχαριστώ! :)

 

den upostirizoum internet over gprs cu kai a la carte.

mporeis omws na kaneis to eksis..

pigaine se ena vodafone shop kai zita na sou energopoiousoun ena noumeraki sto xamilo pagio tis mobile connect card (auti pou mpainei stin pmcia enos foritou) kai pes tous oti exeis idi tin karta...

me pagio 2.54+fpa kai simvolaio me elaxisti diarkeia paramonis dio mines tha eisai jet ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Stratos (10 Απρ. 2004 , 16:52)

 

den upostirizoum internet over gprs cu kai a la carte.

mporeis omws na kaneis to eksis..

pigaine se ena vodafone shop kai zita na sou energopoiousoun ena noumeraki sto xamilo pagio tis mobile connect card (auti pou mpainei stin pmcia enos foritou) kai pes tous oti exeis idi tin karta...

me pagio 2.54+fpa kai simvolaio me elaxisti diarkeia paramonis dio mines tha eisai jet ;)

 

 

Γινεται να αποκτησεις μονο την SIM και οχι την PCMCIA; :worry:

Infinite loneliness
Link to comment
Share on other sites

an exei parei kapoios tin karta mazi me tin sim kai meta apo kapoio diastima kanei diakopi giati px vlepei oti den ton simferei kai epeita metanionei kai thelei na energopoihsei pali tin ipiresia ti tha kanei?

tha agorasei kai deuteri karta? ;-)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Stratos (11 Απρ. 2004 , 03:15)

 

an exei parei kapoios tin karta mazi me tin sim kai meta apo kapoio diastima kanei diakopi giati px vlepei oti den ton simferei kai epeita metanionei kai thelei na energopoihsei pali tin ipiresia ti tha kanei?

tha agorasei kai deuteri karta? ;-)

 

 

Βρε τι κολπακια μαθαινει κανεις... :rolleyes:

Οποτε κατα την ενεργοποιηση δεν σε χρεωνουν ουτε την SIM Card right; ;) Βεβαια ειναι φαρμακειο το παγιο με τα 3 ευρω, γιατι εχει χρεωση οπως και το απλο προγραμμα για συμβολαια και χρεωση ανα 10ΚΒ :wacko:

 

Αλλα ειναι μια καλη λυση για οσους εχουν καρτοκινητο και θελουν και μια SIM μονο για data.

Infinite loneliness
Link to comment
Share on other sites

etsi akrivos einai... i karta sim dinete dorean...

to aplo pagio einai pragmati tsouxtero alla kanenas den tha sou pei tipota an pas kai zitiseis allagi pagiou meta apo ena mina..

10mb free, pagio 15euro

40mb free, pagio 29euro kai me logiki xreosi se periptosi pou kapoios upervei to orio..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jasonpap (12 Απρ. 2004 , 17:51)

 

Wirelessly posted (SIE-C60/16 UP.Browser/6.1.0.5.c.6 (GUI) MMP/1.0)

 

posh einai akrivos h xrewsh (pagio,monades klp) gia na xrisimopoio gprs gia prosvasi inet? (apo pc) :? :/

 

 

Υπαρχουν 2 διαφορετικα πακετα Vodafone GPRS:

 

VODAFONE GPRS

Χρεώσεις για Συνδρομητές με Συμβόλαιο

Μηνιαίο πάγιο -

Πρόσβαση WAP 2,5 ΛΕΠΤΑ/ΚΒ (Αν ενεργοποιησης το Live! η χρεωση ειναι 1 ΛΕΠΤΟ/ΚΒ)

Πρόσβαση στο Internet 0,5 ΛΕΠΤΑ/ΚΒ

 

VODAFONE GPRS Plus

Χρεώσεις για Συνδρομητές με Συμβόλαιο

Μηνιαίο πάγιο 15 ΕΥΡΩ*

Πρόσβαση WAP 2,5 ΛΕΠΤΑ/ΚΒ

Σύνδεση με Internet 0,15 ΛΕΠΤΑ/ΚΒ

*Στο μηνιαίο πάγιο συμπαριλαμβάνονται 10ΜΒ χρήσης μόνο Internet

Infinite loneliness
Link to comment
Share on other sites

paidia exo to panasonic x60 mporei na mou pei kapoios an to gprs prepei na fenete sinexeia sthn othoni?

emena den fenete. energopoihte mono otan pigeno se ipiresies vodafone live. to kinito to exo 3 vdomades exo energopoihsei tis rithmiseis meso vodafone akomi omos den mporo na lavo foto.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/4395aniheart.gif

nokia 5110, motorolla v3688, ericson 768, nokia 8210, ericson t66, nokia 8310, panasonic x70, panasonic x60, nokia 3120,nokia 2600, mitac mio 8380, sharp gx15, samsung e700,nokia 6230,nokia 6060,sharp v802, motorola v3, samsung x450, panasonic vs3, vk2000,nokia 6280,lg chokolate,NOKIA 6500 SLIDE SAMSUNG GALAXY, IPHONE 4S...kai synexizo!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mapslove (16 Απρ. 2004 , 14:00)

 

paidia exo to panasonic x60 mporei na mou pei kapoios an to gprs prepei na fenete sinexeia sthn othoni?

emena den fenete. energopoihte mono otan pigeno se ipiresies vodafone live. to kinito to exo 3 vdomades exo energopoihsei tis rithmiseis meso vodafone akomi omos den mporo na lavo foto.

 

Δεν νομίζω ότι το gprs πρέπει να φαίνεται συνέχεια. Αν εννοείς ότι δεν μπορείς να λάβεις mms κοίτα αν έχεις βάλει τις ρυθμίσεις σωστά και αν έχεις ενεργοποιήσει τα mms στην γραμμή σου. Αν έχεις κάνει και τα 2 κάλεσε 13830 για το αναφέρεις ώστε να λυθεί το προβλημά σου. :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απορία σχετικά με τις χρεώσεις! (kirileman εσύ πρέπει να ξέρεις απ' ότι είδα στις προηγούμενες σελίδες)

Πρόσφατα πήρα ένα Τ630 (δεν είναι vodafone live). Ενεργοποίησα αυτόματα μέσω του site της vodafone (με το μήνυμα που αποστέλλεται και το οποίο ρυθμίζει αυτόματα το προφίλ Vf gprs) το Vodafone GPRS. ΔΕΝ έχω εγκαταστήσει κάποιον browser, και συνδέομαι πατώντας το Online στο πλάι. Κατέβασα κάποια gifάκια που είχα ανεβάσει σε μία σελίδα και ένα-δύο θέματα από τον σελιδοδείκτη της Sony-Ericsson. Χρεώθηκα με την ταρίφα 0,025 ευρώ/ΚΒ ή με αυτήν των 0,005 ευρώ/ΚΒ;

Επίσης κατέβασα και ένα ringtone από το WAP site του Quasimodo (που βρίσκεται στο thread των SonyEricsson, αυτό λογικά υπάγεται στην ταρίφα του 0,025 , ε;

 

Αν κάποιος ξέρει σίγουρα αν μπορεί ας με καθησυχάσει (!) ή ας με ανησυχήσει...:-)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος konnak (16 Απρ. 2004 , 18:14)

 

Παιδιά απορία σχετικά με τις χρεώσεις! (kirileman εσύ πρέπει να ξέρεις απ' ότι είδα στις προηγούμενες σελίδες)

Πρόσφατα πήρα ένα Τ630 (δεν είναι vodafone live). Ενεργοποίησα αυτόματα μέσω του site της vodafone (με το μήνυμα που αποστέλλεται και το οποίο ρυθμίζει αυτόματα το προφίλ Vf gprs) το Vodafone GPRS. ΔΕΝ έχω εγκαταστήσει κάποιον browser, και συνδέομαι πατώντας το Online στο πλάι. Κατέβασα κάποια gifάκια που είχα ανεβάσει σε μία σελίδα και ένα-δύο θέματα από τον σελιδοδείκτη της Sony-Ericsson. Χρεώθηκα με την ταρίφα 0,025 ευρώ/ΚΒ ή με αυτήν των 0,005 ευρώ/ΚΒ;

Επίσης κατέβασα και ένα ringtone από το WAP site του Quasimodo (που βρίσκεται στο thread των SonyEricsson, αυτό λογικά υπάγεται στην ταρίφα του 0,025 , ε;

 

Αν κάποιος ξέρει σίγουρα αν μπορεί ας με καθησυχάσει (!) ή ας με ανησυχήσει...:-)

 

Ρόλο δεν παίζει το προφίλ, αλλά τι έχεις ενεργοποιήσει στην γραμμή σου. Αν έχει ενεργοποιήσει vf live θα χρεώθηκες με 0,01€/kb αντίστοιχα αν έχεις ενεργοποιήσει απλά το wap over gprs η χρέωση είναι 0,025€/kb. :)
Link to comment
Share on other sites

Ναι γνωρίζω για το 0,01 του vf live, αλλά στον τιμοκατάλογο της vodafone υπάρχει διάκριση περί WAP over GPRS και Internet over GPRS (το πρώτο "στοιχίζει" 0,025, και το δεύτερο το 1/5, δηλαδή 0,005), γι' αυτό ρωτάω. Σε τι ακριβώς λειτουργία αναφέρεται η κάθε κατηγορία; Για το Internet over GPRS πρέπει να φορτώσω άλλον browser; Ο ενσωματωμένος του Τ630 ουσιαστικά πραγματοποιεί συνδέσεις WAP over GPRS (και...ο κούκος αηδόνι); (προσωπικά νομίζω δύσκολο, γιατί η ταχύτητα στο download ήταν σαφώς πολύ μεγαλύτερη του 9600, το οποίο είναι το άνω κατώφλι της ταχύτητας στην περίπτωση του WAP)

 

Άσχετο: μπορώ να ενεργοποιήσω το vf live (η συσκευή μου δεν είναι vf live) μέσω του http://www.vodafone.gr (με τον ίδιο τρόπο δηλαδή, με μήνυμα το οποίο θα αποσταλλεί στο κινητό μου και θα κάνει αυτόματα το προφίλ ρυθμίσεων-"Αυτόματες ρυθμίσεις συσκευών" στο http://www.vodafone.gr), και αν ναι τι αλλαγές θα γίνουν στο κινητό μου (δηλαδή, υποθέτω δεν θα "φορτωθώ" το ψιλοβαρύ μενού του vf live που υπάρχει από την αρχή στις vf live συσκευές, παρά μόνο τα ωφέλη);

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος konnak (16 Απρ. 2004 , 21:11)

 

Άσχετο: μπορώ να ενεργοποιήσω το vf live (η συσκευή μου δεν είναι vf live) μέσω του http://www.vodafone.gr (με τον ίδιο τρόπο δηλαδή, με μήνυμα το οποίο θα αποσταλλεί στο κινητό μου και θα κάνει αυτόματα το προφίλ ρυθμίσεων-"Αυτόματες ρυθμίσεις συσκευών" στο http://www.vodafone.gr), και αν ναι τι αλλαγές θα γίνουν στο κινητό μου (δηλαδή, υποθέτω δεν θα "φορτωθώ" το ψιλοβαρύ μενού του vf live που υπάρχει από την αρχή στις vf live συσκευές, παρά μόνο τα ωφέλη);

 

 

Η ενεργοποιηση του Live! γινεται με ενα τηλεφωνημα στην εξυπηρετηση πελατων. Ζητας να σου το ενεργοποιησουν στη γραμμη σου και οταν σε ρωτησουν τι συσκευη εχεις, λες απλα καποια απο τις συσκευες που υποστηριζει το Live!

 

Δεν θα προστεθει κανενα μενου στη συσκευη σου... ;)

Infinite loneliness
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος konnak (16 Απρ. 2004 , 21:11)

 

Ναι γνωρίζω για το 0,01 του vf live, αλλά στον τιμοκατάλογο της vodafone υπάρχει διάκριση περί WAP over GPRS και Internet over GPRS (το πρώτο "στοιχίζει" 0,025, και το δεύτερο το 1/5, δηλαδή 0,005), γι' αυτό ρωτάω. Σε τι ακριβώς λειτουργία αναφέρεται η κάθε κατηγορία; Για το Internet over GPRS πρέπει να φορτώσω άλλον browser; Ο ενσωματωμένος του Τ630 ουσιαστικά πραγματοποιεί συνδέσεις WAP over GPRS (και...ο κούκος αηδόνι); (προσωπικά νομίζω δύσκολο, γιατί η ταχύτητα στο download ήταν σαφώς πολύ μεγαλύτερη του 9600, το οποίο είναι το άνω κατώφλι της ταχύτητας στην περίπτωση του WAP)

 

Άσχετο: μπορώ να ενεργοποιήσω το vf live (η συσκευή μου δεν είναι vf live) μέσω του http://www.vodafone.gr (με τον ίδιο τρόπο δηλαδή, με μήνυμα το οποίο θα αποσταλλεί στο κινητό μου και θα κάνει αυτόματα το προφίλ ρυθμίσεων-"Αυτόματες ρυθμίσεις συσκευών" στο http://www.vodafone.gr), και αν ναι τι αλλαγές θα γίνουν στο κινητό μου (δηλαδή, υποθέτω δεν θα "φορτωθώ" το ψιλοβαρύ μενού του vf live που υπάρχει από την αρχή στις vf live συσκευές, παρά μόνο τα ωφέλη);

 

Μην μπερδεύεσαι. Όταν μπαίνεις από το κινητό σου χρησιμοποιείς wap over gprs, το internet over gprs είναι όταν μπαίνεις από το υπολογιστή σου στο internet χρησιμοποιώντας σαν συνδεση την γραμμή σου και το κινητό σαν μοντεμ. Για να έχεις χαμηλότερη χρέωση μπορείς να κάνεις αυτό που είπε ο soulman στο προηγούμενο μήνυμα. ;)
Link to comment
Share on other sites

mporeis na mpeis kai sto internet meso kinitou... vlepe P800, P900.6600, Sx1 ktl..

esi exeis xreothei me wap over gprs opote 2.5 lepta an kb..

gia to allo pou rotises peri live, otan prospatheis na kaneis sindesi stin kentriki tou selida, o server anagnorizei to montelo tou kinitou sou kai tros porta :) den iparxei kanenas tropos na exeis prosvasi se auto para mono se sigekrimenes ipiresies opws vodafone mail, mms photo album ktl..

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα!

 

Θα ήθελα ως αρχάριος επι του θέματος να κάνω μια ερώτηση :

 

Μπορώ μέσω cu ή a la carte να μπαίνω wap over GPRS..?

 

Ποια η χρέωση..?Νομίζω είδα 2,5 λεπτά/kb..πρακτικά για μία ώρα πόσο περίπου?

 

ευχαριστώ

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

ναι μπορείς! απλά καλείς το 1251 από το κινητό σου (χωρίς χρέωση) και ζητάς ενεργοποίηση σου στέλνουν τις ρυμίσεις και σε 24max είσαι έτοιμος!όπως είπες και μόνος σου η χρεώση είναι 2.5Λ/ΚΒ.... όποτε δεν μπορεί να πει κανείς πόσο πάει η ώρα, εξαρτάται απο το traffic... μπορείς βέβαια να ζητήσεις ενεργοποίηση vodafone live! (λέγοντας βέβαια ότι έχεις συμβάτη συσκευή) για να εποφελήθεις της προνομοιακής χρέωης 1Λ/ΚΒ για συνδρομητές Live.
Link to comment
Share on other sites

Πόσα kb κατα προσεγγιση (δεν με νοιάζει η ακρίβεια) κατεβαίνουν και ανεβαίνουν με heavy χρήση σε 1 ώρα χρήση..?

 

Θέλω να ξέρω για να δω αν με συμφέρει..!

 

PLZ.. :worry:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

βλέποντας από τους μετρητές του κινητού μου με 23 ώρες (οι περισσότερες στο myphone wap) είχα γύρω 9.3MB download και 2.2MB upload... κάνε τις πράξεις και βγάλε συμπεράσματα (οι τιμές που αναφέρθηκαν είναι χωρίς ΦΠΑ)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήθελα ένα παράδειγμα!

 

Ευχαριστώ!

 

EDIT :Δηλ για 1 ώρα χρήση κατεβάζεις περίπου 0,5 MB..ητοι 512 kb!

 

512 x 0,025= 12,8 (!!) euro...

 

Πολύ ακριβό αν οι υπολογισμοί μου είναι σωστοί!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (17 Απρ. 2004 , 20:34)

 

Αυτό ήθελα ένα παράδειγμα!

 

Ευχαριστώ!

 

EDIT :Δηλ για 1 ώρα χρήση κατεβάζεις περίπου 0,5 MB..ητοι 512 kb!

 

512 x 0,025= 12,8 (!!) euro...

 

Πολύ ακριβό αν οι υπολογισμοί μου είναι σωστοί!

 

Όπωε έχει αναφερθεί και πιο πριν μπορείς να ενεργοποιήσεις vf live (χωρίς να έχεις συσκευή που να το υποστηρίζει απαραίτητα) και να έχεις χρέωση 0,01€/kb x 512= 5,12€ στο συγκεκριμένο παράδειγμα του antonis_wrx ;)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (18 Απρ. 2004 , 08:50)

 

Εξακολουθεί να είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ!

 

5,12 ευρώ χωρίς ΦΠΑ για 1 ώρα..?!?!?!?!

 

Μα η χρέωση είναι ογκοχρέωση και όχι χρονοχρέωση (αυτή είναι και η διαφορά από το απλό wap). Πχ μου έχει τύχει να είμαι 1,5 ώρα στο gprs και να χρεωθώ μόνο 0,4€ ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...