Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jasonpap ( 5 Σεπ. 2004 , 22:35)

 

η χρέωση του gprs σε συμβόλαιο (οχι για Internet,Μονο για viewing wap site απο το κινητίο) είναι � 0,005/ KB ?

 

 

Nai swsta. Antitheta to Vodafone Live! einai 0,001 / KB

 

VODAFONE GPRS

 

Απευθύνεται σε συδρομητές (με συμβόλαιο και χρήστες καρτοκινητών) που δεν διαθέτουν συσκευές Vodafone live!

 

VODAFONE GPRS

Χρεώσεις για Συνδρομητές με Συμβόλαιο

Μηνιαίο πάγιο -

Πρόσβαση WAP 2,5 ΛΕΠΤΑ/ΚΒ

Πρόσβαση στο Internet 0,5 ΛΕΠΤΑ/ΚΒ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

An kai exate anaferei se prohgoumena post oti den pane mms meso mail kai an thelei kapoios na steilei mail to kanei sto *@vodafone.gr .

Kai roto: ektos apo to vf mail yparxei tropos na steilo mms apo kapoio mail account?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εϊναι εύκολο να μου στείλει κάποιος τις ρυθμίσεις wap για Νόκια 6600?:rolleyes:

http://img178.imageshack.us/img178/1052/rainwa8.gif

But I miss you most of all, my darling

When autumn leaves start to fall...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dimitrisgr (14 Οκτ. 2004 , 21:23)

 

1397 tha stis steiloun dwrean san SMS kai tha to apothikeuseis. Dwrean einai :)

 

 

Ευχαριστώ! :rolleyes:

http://img178.imageshack.us/img178/1052/rainwa8.gif

But I miss you most of all, my darling

When autumn leaves start to fall...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια να ρωτησω κατι, τι διαφορα υπαρχει μεταξυ των access points "internet.vodafone.gr" και "wap.vodafone.gr" ??

 

Στο 6230 που εχω, μονο με το "internet.vodafone.gr" μπορεσα τελικα να παρω τα emails μου και μονο με το "wap.vodafone.gr" μπορω να κανω surfing απο τον browser του κινητου. Αν κατι απο τα δυο το αλλαξω στο αλλο, δεν δουλευει η συγκεκριμενη δυνατοτητα στο τηλ.

 

Το "wap.vodafone.gr", χρησημοποιει gprs απ'οτι ειδα, οποτε υπαρχει και εκει ογκοχρεωση, ετσι δεν ειναι ??

 

Ξερει κανεις την ακριβη ταχυτητα του gprs? (kb/sec)

 

Ευχαριστω πολυ για οποια βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

wap.vodafone.gr : wap over gprs

internet.vodafone.gr : internet over gprs (για e-mail, irc κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος antonis_wrx (27 Οκτ. 2004 , 11:59)

 

wap.vodafone.gr : wap over gprs

internet.vodafone.gr : internet over gprs (για e-mail, irc κλπ)

 

 

Δηλ. στο πρωτο υπαρχει ογκοχρεωση οπως στο δευτερο η χρεωνεσαι με το ποσο εισαι μεσα, οπως παλια στο σκετο wap ??

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος objectref (27 Οκτ. 2004 , 12:02)

 

Δηλ. στο πρωτο υπαρχει ογκοχρεωση οπως στο δευτερο η χρεωνεσαι με το ποσο εισαι μεσα, οπως παλια στο σκετο wap ??

objectref, long time no see! ;)

 

Και στα δύο, ο φορέας (bearer) είναι το GPRS το οποίο χρεώνεται βάση όγκου. Έχουν όμως διαφορετική χρέωση μεταξύ τους, δηλαδή άλλη τιμή / kb.

 

Δες αυτό: http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0001040800&vars=0000000000

Αλλά και αυτό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=46409

 

ΣΣ: Το Live! ενεργοποιεί ΚΑΙ τις δύο "υπηρεσίες", απλά χρειάζεσαι να ορίσεις τα 2 Access Points, όπως έχεις κι εσύ διαπιστώσει...

 

H ταχύτητα εξαρτάται από το GPRS-class της συσκευής, καθώς και το τι παρέχει το δίκτυο... Λίγο "μπακαλίστικα", σου παρέχει έναν αριθμό καναλιών μικρής ταχύτητας (νομίζω 9600kbps) από τα οποία σου "εγγυάται" μόνο ένα ελεύθερο, οπότε εξαρτάται και από το φόρτο του δικτύου. Εάν υπάρχουν κι άλλα, τα χρησιμοποιεί μέχρι το όριο της συσκευής και του δικτύου, το οποίο είναι κάπου σα 4Χ kpbs, αν θυμάμαι καλά... :o

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος petran (27 Οκτ. 2004 , 12:21)

 

objectref, long time no see! ;)

 

 

Χμμ...ναι, εχω μπλεξει με ppc πλεον οποτε εχω χαθει απο τη nokia-symbian γειτονια...

 

 

Και στα δύο, ο φορέας (bearer) είναι το GPRS το οποίο χρεώνεται βάση όγκου. Έχουν όμως διαφορετική χρέωση μεταξύ τους, δηλαδή άλλη τιμή / kb.

 

Δες αυτό: http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0001040800&vars=0000000000

Αλλά και αυτό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=46409

 

ΣΣ: Το Live! ενεργοποιεί ΚΑΙ τις δύο "υπηρεσίες", απλά χρειάζεσαι να ορίσεις τα 2 Access Points, όπως έχεις κι εσύ διαπιστώσει...

 

H ταχύτητα εξαρτάται από το GPRS-class της συσκευής, καθώς και το τι παρέχει το δίκτυο... Λίγο "μπακαλίστικα", σου παρέχει έναν αριθμό καναλιών μικρής ταχύτητας (νομίζω 9600kbps) από τα οποία σου "εγγυάται" μόνο ένα ελεύθερο, οπότε εξαρτάται και από το φόρτο του δικτύου. Εάν υπάρχουν κι άλλα, τα χρησιμοποιεί μέχρι το όριο της συσκευής και του δικτύου, το οποίο είναι κάπου σα 4Χ kpbs, αν θυμάμαι καλά... :o

 

 

Θα κοιταξω και τα links που μου εδωσες, σ'ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ρε μαγκες, ξερει κανεις τις χρεωσεις της Vodafone (Live!) για downloading ανα KB ? Ας μου απαντησει καποιος...

---

Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the first one!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος flyingbullshit ( 3 Νοέ. 2004 , 13:34)

 

Ρε μαγκες, ξερει κανεις τις χρεωσεις της Vodafone (Live!) για downloading ανα KB ? Ας μου απαντησει καποιος...

 

 

Κοιτα εδω: http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0001040800&vars=0000000000#300

Link to comment
Share on other sites

Το τσεκαρα, οκ ευχαριστω. Θα το εχω υποψην γιατι μαλλον δεν θα ξανακατεβασω απο WAP...

---

Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the first one!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, τι Outgoing ονομα πρεπει να βαλω στις ρυθμισεις για να στελνω e-mail απο το PDA μου?

Εχω ενεργοποιησει internet over gprs και email δεχομαι. Δεν μπορω ομως να στειλω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ,πάντως πραγματικά μπορεί να καεί κάποιος από το gprs. Χρεώνεται απίστευτα ποσά σε dt χωρίς να το παίρνει χαμπάρι κιόλας.

Νομίζω ότι έχουμε την ακριβότερη χρέωση gprs στην Ευρώπη (αν όχι στον κόσμο)

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NEC N331i)

 

Έχει δοκιμάσει κανείς αν το internet.vodafone.gr δουλεύει με καρτοκινητά για πρόσβαση στο ιντερνετ;Καμμία πληροφορία για το πότε θα δοθεί;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος geovass ( 6 Νοέ. 2004 , 10:24)

 

Παιδια, τι Outgoing ονομα πρεπει να βαλω στις ρυθμισεις για να στελνω e-mail απο το PDA μου?

Εχω ενεργοποιησει internet over gprs και email δεχομαι. Δεν μπορω ομως να στειλω. ;)

 

 

Κανενας ???? :cry:

Link to comment
Share on other sites

exo mia aporia edo ke 3 meres h ploigisi sto GPRS den me xreoni

apo tin arxi toy mina omos ixa katevasi 8,52 mb to opio ke fisika to xreothika-alla edo ke 3 imeres to exo kseskisi stin ploigisi ke xreosi den iparxi-kseri kanis peri aytoy? :confused:

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΤΟ VODAFONE LIVE ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΩ,( ΕΝΩ ΠΡΩΤΑ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΕΝΤΑΞΕΙ) , ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ WAP SITES ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ << ΤΥΠΟΣ ΑΡΧΕΙΟΥ ΜΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΙΜΟΣ>>

ΕΧΩ ΤΟ MOTOROLA V600.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μηπως ξερει καποιος να μου πει τις ρυθμισεις MMS για το sonyericsson S700; Εχω παει στο site της vodafon αλλα δεν τις εχουν βαλει.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...