Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την συμβουλή, αλλά μόλις το πήρα το 6300 (δωρεάν, εννοείται, από επιδότηση του πατέρα μου) , είναι το "καλό" μου, δεν το χρησιμοποιώ καν ως κινητό ακόμα! :D

 

[Είμαι αρνητική γενικά στις ακριβές συσκευές και τα ακριβά γκάτζετ για πολλούς λόγους που δεν είναι της παρούσης. Γενικά δεν θέλω να δίνω φράγκο για αγορά συσκευής και δεν ανανεώνω ποτέ τη συσκευή μου αν δεν χαλάσει πέραν πάσης επισκευής η προηγούμενη -δες το άβαταρ μου, αυτό (σε μπλε) είναι το κανονικό κινητό μου από το Φεβρουάριο του 2005 και δεν σκοπέυω να το αλλάξω αν δεν βγει BLR :lol: :rolleyes:.]

Αλλά δεν με πειράζει να είναι αργό το ίντερνετ. Ας είναι, δεν το θέλω για συνέχεια!

Μια χαρά μου φαίνεται το 44k για να τσεκάρω ένα μέιλ κάθε 2 μέρες!

Οι εναλλακτικές μου είναι dial-up 52k στο χωριό και ίντερνετ καφέ στο νησί ή επίσκεψη για καφέ σε ξαδέρφια με ADSL. Και αυτό το τελευταίο κάνω συνήθως -αλλά να μην τους γίνομαι και φόρτωμα κάθε μέρα στους ανθρώπους. :O

 

Επίσης σκοπεύω φέτος να κάνω και αυτό το (πώς λέγεται; ) που βγαίνεις και ψάχνεις για ξεκλείδωτα wifi! :p

 

Είπαμε tseapis όνομα και πράμα!

Link to comment
Share on other sites

Και όντως άλλα 3,5€ δεν είναι και πολλά για να ξαναπάρω 30ΜΒ αν ξοδέψω τα δωρεάν.

:D

 

Μια δευκρίνηση για να μην μπερδευόμαστε. Τα 3,5 ευρώ είναι για ένα μήνα και τα δωρεάν 30ΜΒ είναι επίσης για ένα μήνα. Εάν μέσα στο μήνα τα ξοδέψεις τότε θα χρεώνεσε 0,0009 € / KB.

 

30 δωρεάν ΜΒ θα έχεις πάλι τον επόμενο μήνα!!

 

Και επίσης, η δωρεάν χρηση δεν αρχίζει από την 1η του μήνα, όπως αναφέρθηκε, αλλά από την ημερομηνία που ενεργοποιείς την υπηρεσία, και έχει ισχύ 31 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Η δωρεαν χρηση ισχυει απο 1η μεχρι 31. Πιο εξακριβωμενο δεν γινεται.

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Η δωρεαν χρηση ισχυει απο 1η μεχρι 31. Πιο εξακριβωμενο δεν γινεται.

 

Κάνεις λάθος. Εάν ενεργοποιήσεις με μύνημα την υπηρεσία απο - ας πούμε - στις 18 του μηνός, δεν θα έχεις δωρεάν ΜΒ απο 18-31? Και άμα την απενεργοποιήσεις? Θα έχεις δωρεάν ΜΒ από τις 18 του επόμενου μήνα μέχρι το τέλος του?

 

Εάν σου είπανε έτσι στο customer service τότε έκαναν λάθος.

 

Είμαι συνδρομητής με συμβόλαιο κ χρησομοποιώ την υπηρεσία απο τότε που ήταν Vodafone Internet Plus, και πίστεψε με έτσι ακριβώς είναι. Μιλάω πάντα για το Surf & email 30. Tα 100, 250, 500 δεν ξέρω, μπορεί σε αυτά να είναι απο πρώτη του μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχω καταλάβει αλλά ας παίξουμε ένα σενάριο για να το επιβεβαιώσω.

[Μήπως είμαι off topic ? :O]

 

Θα κάνω μια ανανέωση 3€ μέσα στο Μάρτιο στο CU μου.

Έτσι, την 1η Απριλίου θα έχω 30ΜΒ δωρεάν.

Έστω ότι στις 20 Απριλίου τα 30ΜΒ τελειώνουν.

Τότε πάω σε ένα κατάστημα VF ή καλώ το 13830 και μου λένε πώς μπορώ να ενεργοποιήσω το surf & mail. (Δεν γνωρίζω τη διαδικασία αυτή τη στιγμή).

Το ενεργοποιώ και αφαιρούνται από το υπόλοιπο μου 3,5€ και έχω στη διάθεση μου 30ΜΒ ως τις 19 Μαΐου.

Θα κάνω και μία ανανέωση τον Απρίλιο.

Οπότε, την 1η Μαΐου θα έχω: ότι έχει απομείνει από το surf & mail, συν 30ΜΒ δωρεάν από το ετήσιο της προσφοράς του 2009.

Μόλις τελειώσει το υπόλοιπο του surf & mail θα αρχίσει να μου αφαιρεί από τα δωρεάν.

Εννοείται ότι αν μέχρι τις 30 Απριλίου ξοδέψω και τα δωρεάν και το surf & mail, τότε δεν μπορώ να ενεργοποιήσω πάλι surf & mail και θα αρχίσω να χρεώνομαι ανά ΚΒ.

Σωστά; Καλά έχω καταλάβει;

 

*Αυτό που δεν ξέρω είναι πότε ακριβώς πρέπει να ακυρώσω το surf & mail για να μην ανανεωθεί μέσα στον Μάιο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχω καταλάβει αλλά ας παίξουμε ένα σενάριο για να το επιβεβαιώσω.

[Μήπως είμαι off topic ? :O]

 

Θα κάνω μια ανανέωση 3€ μέσα στο Μάρτιο στο CU μου.

Έτσι, την 1η Απριλίου θα έχω 30ΜΒ δωρεάν.

Έστω ότι στις 20 Απριλίου τα 30ΜΒ τελειώνουν.

Τότε πάω σε ένα κατάστημα VF ή καλώ το 13830 και μου λένε πώς μπορώ να ενεργοποιήσω το surf & mail. (Δεν γνωρίζω τη διαδικασία αυτή τη στιγμή).

Το ενεργοποιώ και αφαιρούνται από το υπόλοιπο μου 3,5€ και έχω στη διάθεση μου 30ΜΒ ως τις 19 Μαΐου.

Θα κάνω και μία ανανέωση τον Απρίλιο.

Οπότε, την 1η Μαΐου θα έχω: ότι έχει απομείνει από το surf & mail, συν 30ΜΒ δωρεάν από το ετήσιο της προσφοράς του 2009.

Μόλις τελειώσει το υπόλοιπο του surf & mail θα αρχίσει να μου αφαιρεί από τα δωρεάν.

Εννοείται ότι αν μέχρι τις 30 Απριλίου ξοδέψω και τα δωρεάν και το surf & mail, τότε δεν μπορώ να ενεργοποιήσω πάλι surf & mail και θα αρχίσω να χρεώνομαι ανά ΚΒ.

Σωστά; Καλά έχω καταλάβει;

 

*Αυτό που δεν ξέρω είναι πότε ακριβώς πρέπει να ακυρώσω το surf & mail για να μην ανανεωθεί μέσα στον Μάιο.

 

Τρόποι Ενεργοποίησης Surf & Email 30:

 

Μπορείτε να ενεργοποιήσετε το πακέτο υπηρεσιών Surf & Email 30 με οποιονδήποτε από τους παρακάτω τρόπους:

Στέλνοντας με δωρεάν SMS τη λέξη 2 στο 19109.

Καλώντας το τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών στο 13830.

Μέσα από το Vodafone live!

Από τα καταστήματα Vodafone.

* Κάθε συνδρομητής δικαιούται τον πρώτο μήνα δωρεάν μόνο μια φορά.

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=5661

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχω καταλάβει αλλά ας παίξουμε ένα σενάριο για να το επιβεβαιώσω.

[Μήπως είμαι off topic ? :O]

 

Θα κάνω μια ανανέωση 3€ μέσα στο Μάρτιο στο CU μου.

Έτσι, την 1η Απριλίου θα έχω 30ΜΒ δωρεάν.

Έστω ότι στις 20 Απριλίου τα 30ΜΒ τελειώνουν.

Τότε πάω σε ένα κατάστημα VF ή καλώ το 13830 και μου λένε πώς μπορώ να ενεργοποιήσω το surf & mail. (Δεν γνωρίζω τη διαδικασία αυτή τη στιγμή).

Το ενεργοποιώ και αφαιρούνται από το υπόλοιπο μου 3,5€ και έχω στη διάθεση μου 30ΜΒ ως τις 19 Μαΐου.

Θα κάνω και μία ανανέωση τον Απρίλιο.

Οπότε, την 1η Μαΐου θα έχω: ότι έχει απομείνει από το surf & mail, συν 30ΜΒ δωρεάν από το ετήσιο της προσφοράς του 2009.

Μόλις τελειώσει το υπόλοιπο του surf & mail θα αρχίσει να μου αφαιρεί από τα δωρεάν.

Εννοείται ότι αν μέχρι τις 30 Απριλίου ξοδέψω και τα δωρεάν και το surf & mail, τότε δεν μπορώ να ενεργοποιήσω πάλι surf & mail και θα αρχίσω να χρεώνομαι ανά ΚΒ.

Σωστά; Καλά έχω καταλάβει;

 

*Αυτό που δεν ξέρω είναι πότε ακριβώς πρέπει να ακυρώσω το surf & mail για να μην ανανεωθεί μέσα στον Μάιο.

 

'Eτσι θα έπρεπε να είναι αλλα πρόσεχε το εξής ενδεχόμενο. Σύμφωνα με τη Vodafone. Τα 30MB Mobile Internet μπορούν να συνδυαστούν ταυτόχρονα με πακέτα Surf & Mail και θα καταναλώνονται πρώτα τα 30ΜΒ της προσφοράς.

Αυτό ίσως σημαίνει ότι τη 1η Μαίου θα αρχίσει να μετράει απο τα 30mb της προσφοράς κ όχι απο το Surf & email. Αυτό σημαίνει ότι για να 'ξοδέψεις' τα mb του Surf & email που περισεύουν πρέπει να ξοδέψεις τα 30 της προσφοράς πρίν τις 19 Μαίου, ώστε να αρχίζει να μετράει πάλυ απο το surf & email. Μετά τις 19, δεν θα έχεις τίποτα αφού θα έχεις ξοδέψει ης προσφοράς.

 

 

Ελπιζω να έγινα αντιληπτός. Κάτι τέτοια τα κάνουν οι εταιρείες, αλλά μπορεί να κάνω λάθος και να είναι όπως τα λες εσυ.

 

Γνώμη μου είναι να ενεργοποιήσεις το surf & email από τη 1η του μήνα. 'Ετσι θα έχεις σύνολο 60ΜΒ

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι. Η χρέωση του surf & mail περιλαμβάνεται στο ποσό που υπολογίζεται για την επιβολή του τέλους συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας ή αποτελεί ποσό στο οποίο δεν επιβάλεται το τέλος αυτό. Το ρωτάω γιατί το καθαρό ποσό (πριν τον ΦΠΑ και φυσικά το παραπάνω τέλος) των λογαριασμών μου είναι κοντά στα 45 ευρώ. Αν θελήσω να βάλω ένα πρόγραμμα surf & mail των 13 ευρώ για παράδειγμα τότε θα πρέπει να προσέχω πολύ μην ξεφύγει ο λογαριασμός πάνω από τα 47 ευρώ (καθαρά) και μου στοιχίσει το surf & mail 18 ευρώ (13 + 5 έξτρα τελος συνδρομητών). Μπορεί κανείς να το τσεκάρει στους λογαριασμούς του και να μου πει υπεύθυνα?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι. Η χρέωση του surf & mail περιλαμβάνεται στο ποσό που υπολογίζεται για την επιβολή του τέλους συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας ή αποτελεί ποσό στο οποίο δεν επιβάλεται το τέλος αυτό. Το ρωτάω γιατί το καθαρό ποσό (πριν τον ΦΠΑ και φυσικά το παραπάνω τέλος) των λογαριασμών μου είναι κοντά στα 45 ευρώ. Αν θελήσω να βάλω ένα πρόγραμμα surf & mail των 13 ευρώ για παράδειγμα τότε θα πρέπει να προσέχω πολύ μην ξεφύγει ο λογαριασμός πάνω από τα 47 ευρώ (καθαρά) και μου στοιχίσει το surf & mail 18 ευρώ (13 + 5 έξτρα τελος συνδρομητών). Μπορεί κανείς να το τσεκάρει στους λογαριασμούς του και να μου πει υπεύθυνα?

Ευχαριστώ.

Φυσικά και υπολογίζεται. Τελευταίος λογαριασμός 30.68 χωρίς το τέλος. Για 68c πλήρωσα 5€ τέλος.

Link to comment
Share on other sites

έχω νοκια6300. Οι ρυθμίσεις όλα οκ από vodafone, αλλα δεν μπορώ να δεχτώ ΜΜS!!!!:cry: Τι άλλο να κάνω? Πήρα 2 φορές στην εξ. πελ. αλλα...μου είπαν τα ίδια. Το περίεργο είναι ότι δεν μου έρχεται ούτε το sms με την ηλεκτρονική διεύθυνση όταν μου στέλνουν mms και το άλμπουμ στο ιντερνετ είναι άδειο!! :wacko:
Link to comment
Share on other sites

και πως απενεργοποιούμε το surf&email 30 ρε παιδιά??? Δοκίμασα να στειλω 2OFF στο 19019 όπως είχα διαβάσει σε παλιότερο μύνημα αλλά το μύνημα αποτυγχάνει.....

 

Φαντάζομαι κλήση στο 13830???

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υπολογίζεται. Τελευταίος λογαριασμός 30.68 χωρίς το τέλος. Για 68c πλήρωσα 5€ τέλος.

 

Βάσει αυτής της απαντήσεως ΔΕΝ υπολογίζεται γιατί μέχρι 60 ευρώ είναι 5 ευρώ το τέλος συνδρομητών. Μετά τα 60 ευρώ "καθαρού" λογαριασμού είναι 10 ευρώ το τέλος συνδρομητών. Γι' αυτό έγραψα "+5 ευρώ έξτρα", διότι τώρα πληρώνω και εγώ 5 ευρώ τέλος κάνοντας 45 ευρώ "καθαρό" λογαριασμό.

 

Ας κοιτάξει κάποιος που έχει surf & mail στην ανάλυση του λογαριασμού του. Φαντάζομαι ότι το ποσό που πληρώνει για το surf & mail είναι στο πεδίο (Β). Οπότε αν κάποιος έχει λιγότερο από 60 ευρώ στο πεδίο (Α), δηλαδή στον "καθαρό" λογαριασμό κλήσεων, και το πεδίο (Β) είναι τόσο ώστε να ανεβάσει το σύνολο Α+Β πάνω από 60 ευρώ, τελικά του χρεώνουν 5 ευρώ τέλη συνδρομητών ή 10?

 

Για παράδειγμα : 56 ευρώ "καθαρό" λογαριασμό (Α) + 5 ευρώ surf & mail (Β) ή

48 ευρώ "καθαρό" λογαριασμό (Α) + 13 ευρώ surf & mail (Β)

 

Στις δύο αυτές περιπτώσεις πόσο θα είναι το τέλος συνδρομητών? 5 ή 10 ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

Βάσει αυτής της απαντήσεως ΔΕΝ υπολογίζεται γιατί μέχρι 60 ευρώ είναι 5 ευρώ το τέλος συνδρομητών. Μετά τα 60 ευρώ "καθαρού" λογαριασμού είναι 10 ευρώ το τέλος συνδρομητών. Γι' αυτό έγραψα "+5 ευρώ έξτρα", διότι τώρα πληρώνω και εγώ 5 ευρώ τέλος κάνοντας 45 ευρώ "καθαρό" λογαριασμό.

 

Ας κοιτάξει κάποιος που έχει surf & mail στην ανάλυση του λογαριασμού του. Φαντάζομαι ότι το ποσό που πληρώνει για το surf & mail είναι στο πεδίο (Β). Οπότε αν κάποιος έχει λιγότερο από 60 ευρώ στο πεδίο (Α), δηλαδή στον "καθαρό" λογαριασμό κλήσεων, και το πεδίο (Β) είναι τόσο ώστε να ανεβάσει το σύνολο Α+Β πάνω από 60 ευρώ, τελικά του χρεώνουν 5 ευρώ τέλη συνδρομητών ή 10?

 

Για παράδειγμα : 56 ευρώ "καθαρό" λογαριασμό (Α) + 5 ευρώ surf & mail (Β) ή

48 ευρώ "καθαρό" λογαριασμό (Α) + 13 ευρώ surf & mail (Β)

 

Στις δύο αυτές περιπτώσεις πόσο θα είναι το τέλος συνδρομητών? 5 ή 10 ευρώ?

 

Έχω την εντύπωση ότι εάν το σύνολο τελών , δηλαδή ο συνολικός σου λογαριασμός ΠΡΟ ΦΠΑ (πάγιο+κλήσεις+internet) έιναι κάτω απο 60 τότε είσαι στα 5.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά.έχω καρτοκινητό wind και μπορώ να το συνδέσω στον υπολογιστή ως modem,και να χαζοσερφάρω στο net.αν το κάνω vodafone cu θα έχω αυτή την δυνατότητα και αν ναι με ποιον οδηγό???ευχαριστώ εκ των προταίρων
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

 

Εχουν κομμενο το msn απο το surf and mail 30?

Εχω CU με την προσφορα για 1000-1000-30ΜΒ +30ΜΒ surf and mail αλλα

ενω το web δουλευει μια χαρα αποτυγχανω να συνδεθω στο MSN (με 3

διαφορετικα προγραμματα συμπεριλαμβανομενου του Live Messenger)

 

Καμμια λύση???

Η ειδικη υπηρεσια Live messenger δε δουλευει σε μενα γιατι εχω HTC Touch HD

που δεν υποστηρίζεται

 

 

Edit: Telika to εφτιαξα . Ηταν λαθος οι ρυθμισεις που ειχε απο τη μανα του το κινητο

Με τις νεες ρυθμισεις που μου εστειλε η voda ολα ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

live messenger και κάποια άλλα δεν γίνεται να συνδεθείς δυστυχώς.. παρά μόνο με wi-fi.

Με βονταφον δοκίμασε mig33, ebuddy, slick. Εμένα συνδέεται με αυτά.

Link to comment
Share on other sites

live messenger και κάποια άλλα δεν γίνεται να συνδεθείς δυστυχώς.. παρά μόνο με wi-fi.

Με βονταφον δοκίμασε mig33, ebuddy, slick. Εμένα συνδέεται με αυτά.

 

Με ποιό προφίλ συνδέεσαι στο slick γιατί εμένα μόνο στο ebuddy μου συνδέεται με το Vflive PrePay

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά.έχω καρτοκινητό wind και μπορώ να το συνδέσω στον υπολογιστή ως modem,και να χαζοσερφάρω στο net.αν το κάνω vodafone cu θα έχω αυτή την δυνατότητα και αν ναι με ποιον οδηγό???ευχαριστώ εκ των προταίρων

 

δεν ξερει κανείς να απαντήσει???

Link to comment
Share on other sites

^ να σου απαντήσω εγώ, παρόλο που δεν είμαι και πολύ σχετική, από την δικιά μου εμπειρία:

 

Ναι, εγώ που έχω vf cu μπορώ και μπαίνω χρησιμοποιώντας ως μοντεμ στο pc μου το nokia 6300 και σερφάρω στο νετ (και τσεκάρισμα gmail) κάνοντας χρήση της προσφοράς του cu 2009, καταναλώνοντας από τα δωρεάν 30ΜΒ που δικαιούμαι.

 

Δεν ξέρω τι εννοείς οδηγό.

Αν εννοείς drivers έχω ότι έχει εγκατασταθεί από το nokia pc suite.

Αν εννοείς πρόγραμμα πλοήγησης, χρησιμοποιώ το firefox.

Αυτά ξέρω εγώ :), ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να γίνει κάτι τέτοιο σε συμβόλαιο; Η Vodafone λέει πως δε γίνεται γιατί είναι άμεσα συνδεδεμένο με το voice. Δηλαδή ή κόβεις και voice και data ή τίποτα. Έχω users που μπαίνουν είτε κατά λάθος online είτε είναι μερικά "τσακάλια" που κάνουν τα κινητά modems και γίνεται το έλα να δεις στους λογαριασμούς.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου, το πρώτο και βασικό που θα ήταν καλό ήταν να αλλαχτεί εκείνο το κουμπάκι του vodafone live που είναι κάτω δεξια.Σε όσα κινητά voda είχα απο κάπου μπορούσες να το αλλάξεις και να βάλεις κάτι άλλο.Εκτός αυτού μπορεις να αλλάξεις και τις παραμέτρους στις επιλογές του internet οπότε πάλι δεν θα μπορεί να μπαινει.
Link to comment
Share on other sites

Δεκτές και οι 2 παρατηρήσεις αλλά όταν μιλάμε για τσακάλια users εννοώ πως ξέρουν πολύ χαλαρά να ξαναβάλουν τις ρυθμίσεις...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...