Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η υπηρεσία mobile email με apn internet.vodafone.gr (40MB με 10€) παίζει "καθαρό" Internet (web, pull email κλπ). Την έχω ενεργοποιήσει εδώ και δύο εβδομάδες, ελέγχω στο 1399 τον τρέχοντα λογαριασμό και δεν έχω χρεώσεις εκτός από κλήσεις και sms, άρα ισχύει αυτό που μου είπαν.

 

ΥΓ Δεν έχει ειδοποίηση κλήσεων η CosmOTE?!

 

Ουπς λάθος ενημέρωση υπολοίπου ήθελα να πω....

Link to comment
Share on other sites

εβαλατο vodafone live με τα 3.5 ευρω αλλα ενω μπαινει μια χαρα στις σελιδες δεν μπορει να μπει στο msn poy exv sto νοκια n95.εχει καταφερει κανεισ να μπει?
Link to comment
Share on other sites

εβαλατο vodafone live με τα 3.5 ευρω αλλα ενω μπαινει μια χαρα στις σελιδες δεν μπορει να μπει στο msn poy exv sto νοκια n95.εχει καταφερει κανεισ να μπει?

 

Ούτε πρόκειται να μπείς διότι άλλο το live που είναι wap με proxy και άλλο το κανονικό internet που θέλουν αυτές οι υπηρεσίες. Περίμενε λίγο διότι όπου ναναι θα απαντήσει και η vodafone στα προγράμματα "wireless internet " και "add on" της cosmote και wind αντίστοιχα. Τα προγράμματα αυτά σου δίνουν δωρεάν Mb κανονικού internet με χαμηλά πάγια και χαμηλή χρέωση μετά. Για παράδειγμα της cosmote σε χρεώνει μετά τα δωρεάν Mb 0,10 και 0,02 ευρώ το Mb ανάλογα το πακέτο που αγοράζεις.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε πρόκειται να μπείς διότι άλλο το live που είναι wap με proxy και άλλο το κανονικό internet που θέλουν αυτές οι υπηρεσίες. Περίμενε λίγο διότι όπου ναναι θα απαντήσει και η vodafone στα προγράμματα "wireless internet " και "add on" της cosmote και wind αντίστοιχα. Τα προγράμματα αυτά σου δίνουν δωρεάν Mb κανονικού internet με χαμηλά πάγια και χαμηλή χρέωση μετά. Για παράδειγμα της cosmote σε χρεώνει μετά τα δωρεάν Mb 0,10 και 0,02 ευρώ το Mb ανάλογα το πακέτο που αγοράζεις.

 

Χεχε, αυτό που μπήκα να ρωτήσω δηλαδή αν έχει και η vodafone κάποιο πακέτο mb ανα μήνα. Πότε υπολογίζεις να το λανσάρει, (αν ξέρεις :shifty: );

Link to comment
Share on other sites

εβαλατο vodafone live με τα 3.5 ευρω αλλα ενω μπαινει μια χαρα στις σελιδες δεν μπορει να μπει στο msn poy exv sto νοκια n95.εχει καταφερει κανεισ να μπει?

 

Σου δείχνει σωστά τις σελίδες ή στις αλλάζει????

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά τι γίνεται καλά?Λοιπόν όπως καταλαβαίνετε εχω 1 πρόβλημα με την mobile tv της vodafone.Κάθε φορά που μπαίνω στο vf live και επιλέγω τη mobile tv τότε αφού ανοίξει ο real player και ρωτήσει αν επιτρέπεται να γίνει σύνδεση μου βγάζει το λογότυπο "ΓΕΝΙΚΆ:ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΑΙ ΉΔΗ".Μήπως ξέρετε τι κάνω λάθος?Σημειώστε ότι εχω nokia n70 και ότι εχω καταφέρει να δω tv με wind.Ευχαριστώ για την βοήθεια.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά. Εχω ενα qtek s100 και πηρα Vodone CU για την νεα προσφορά που έβγαλε με 100 Mb. Μπορώ να μπαίνω σε web site απο τα windows mobile ή είναι μόνο για wap? ξέρει κανείς? Έσω για wap ξέρει κανείς πως είναι οι ρυθμίσεις για qtek?
GBD
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα:)

Χρειάζομαι την βοήθειά σας στο εξής:

1. Έχω ένα Samsung SGH-D600 και ένα Nokia 6151.

2. Έχω επίσης και δύο κάρτες CU της Vodafone.

3. Υπάρχει η δυνατότητα να επικοινωνήσουν τα δύο κινητά μέσω GPRS ή CSD πρωτοκόλλου με σκοπό την ανταλλαγή δεδομένων μεταξύ τους;:worry:

4. Πως θα μπορούσε να γίνει αυτό εάν είναι εφικτό;:wacko:

Ευχαριστώ προκαταβολικά.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Vodafone Mobile Broadband Προπληρωμένης χρήσης

 

αξιζει παιδια αυτο?

H τιμή του σου δείχνει ότι αξίζει;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιδια mms se email απευθειας γινεται στη vodafone? ειχα βαλει την καρτα της cosmote και στελνω μια εικονα σαν mms και στον παραληπτη εγραψα ενα mail και πηγε κανονικοτατα ! τωρα στη vodafone δεν γινεται !!! αν ειναι δυνατον ?!?! (σε n80)

 

edit : δοκιμασα ξανα στην cosmote (το ειχα κανει πριν καιρο ) και δεν φταιει αυτο.

 

ΔΕΝ μπορω να στειλω mms και στον παραληπτη να βαλω το mail , ενω το ειχα κανει σιγουρα και δουλεψε ! τι φταιει????

 

το βρηκα. το mail δεν τον γραφεις στον παραληπτη, πρεπει να ειναι αποθηκευμενο στην επαφη, ως email φυσικα . απλα την αλλη φορα ειμαι 100% σιγουρος οτι απλα το ειχα γραψει στον παραληπτη και πηγε !! μου ειχε κανει εντυπωση τοτε ! (μονος μου μιλαω και χαιρομαι -sorry )

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα \

Πρόσφατα μου έδωσε ένας φίλος το mio a501 και θα ήθελα της ρυθμίσεις internet της Vodafone , γιατί ο φίλος είχε cosmote ,

μπήκα στην σελίδα της vofane με της ρυθμίσεις και δεν έχει επιλογή για το συγκεκριμένο τηλέφωνο ,να πω ότι θα το δουλέψω με κάρτα cu που δίνει 100mb internet το μήνα .

Ευχαριστω…

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα \

Πρόσφατα μου έδωσε ένας φίλος το mio a501 και θα ήθελα της ρυθμίσεις internet της Vodafone , γιατί ο φίλος είχε cosmote ,

μπήκα στην σελίδα της vofane με της ρυθμίσεις και δεν έχει επιλογή για το συγκεκριμένο τηλέφωνο ,να πω ότι θα το δουλέψω με κάρτα cu που δίνει 100mb internet το μήνα .

Ευχαριστω…

 

Αν δεν το έχει στο site γιατί δεν καλείς καλύτερα το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών να σε βοηθήσουν? 13830

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kalispera,

Exw agorasi to KU999 VIEWTY edw k kati mines k apofasisa epitelous na thesw se energopiisi to internet oste na xrisimopiw to msn mou meso tou kinitou.

 

Loipon exo vodafone cu karta kai apo oti diabasa sto site tis vodafone gia na energopiithoi to mobile internet tis vodafone prepay stelnis ena minima ston arithmo pu exi k se xreoni 3-4 euro to mina kapu ek idne thimame..

 

Ta ekana ola auta kala.. alla tpt to kinito mou den mpeni sto internet oute se efarmogi pu sxetizete me auto.. kai nomizo oti ftene oi rithmisis tou wap i kati tetoio..

 

Alla den ksero ti xriazete na allakso sto sigekrimeno kinito. an mpori na me boithisi kanis ti tha prepe na kanw..

 

Euxaristw poly ek twn proterwn

Alex

 

(sorry gia tin anorthografia kai ta greeklish)

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ. ΜΗΠΩΣ ΤΥΓΧΑΝΕΙ ΚΑΠΙΟΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΟ VODAFONE LIVE UNLIMITED (ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ 5ΕΥΡΟ) K ΑΠΟ ΑΛΛΟ

ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΒROWSWER ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΡΤΑΛ ΤΙΣ VODAFONE? ΠΧ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΕΡΑ .. Η 8Α ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ KB? AΣ ΠΕΙ ΚΑΠΙΟΣ ΑΝ ΤΟ

ΞΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΩΝ!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΤΑΙ ΚΑΛΑ :)

Link to comment
Share on other sites

Kalispera,

Exw agorasi to KU999 VIEWTY edw k kati mines k apofasisa epitelous na thesw se energopiisi to internet oste na xrisimopiw to msn mou meso tou kinitou.

 

Loipon exo vodafone cu karta kai apo oti diabasa sto site tis vodafone gia na energopiithoi to mobile internet tis vodafone prepay stelnis ena minima ston arithmo pu exi k se xreoni 3-4 euro to mina kapu ek idne thimame..

 

Ta ekana ola auta kala.. alla tpt to kinito mou den mpeni sto internet oute se efarmogi pu sxetizete me auto.. kai nomizo oti ftene oi rithmisis tou wap i kati tetoio..

 

Alla den ksero ti xriazete na allakso sto sigekrimeno kinito. an mpori na me boithisi kanis ti tha prepe na kanw..

 

Euxaristw poly ek twn proterwn

Alex

 

(sorry gia tin anorthografia kai ta greeklish)

Σε εφαρμογή δεν πρόκειται ποτέ να μπείς επειδή έχεις CU και δεν προσφέρεται σε αυτό καθαρό internet. Τώρα απο τον browser του κινητού σου μπορείς να μπείς αλλα μάλλον δεν έχεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις. Νομίζω στο site της Vodafone δίνονται οι ρυθμίσεις αλλά μάλλον θα πρέπει να τις βάλεις χειροκίνητα

 

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ. ΜΗΠΩΣ ΤΥΓΧΑΝΕΙ ΚΑΠΙΟΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΟ VODAFONE LIVE UNLIMITED (ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ 5ΕΥΡΟ) K ΑΠΟ ΑΛΛΟ

ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΒROWSWER ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΡΤΑΛ ΤΙΣ VODAFONE? ΠΧ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΕΡΑ .. Η 8Α ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ KB? AΣ ΠΕΙ ΚΑΠΙΟΣ ΑΝ ΤΟ

ΞΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΩΝ!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΤΑΙ ΚΑΛΑ :)

Όχί δεν γίνεται από άλλο browser

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σορρυ αν εχει ηδη απαντηθει καπου πιο πριν αλλα ειναι υπερβολικα πολλες σελιδες για να ψαξω. Λοιπον εχω το SE W910 με vodafone live εκδοση και εχω συνδεση vodafone CU. Εβαλα μια 10ευρη καρτα και μου λεει οτι εχω τζαμπα 100MB στο Vodafone Internet αλλα δεν με συνδεει στο web ουτε απο το vodafone live ουτε απο το opera mini.Μαλλον φταινε οι ρυθμισεις αλλα προσπαθω να τις αλλαξω και ειναι κλειδωμενες η στανταρ της vodafone. Ψαχνω στο site της Vodafone να βρω τις ρυθμισεις για το κινητο μπας και βαλω το internet στο κινητο αλλα πουθενα...Ξερει κανεις τι μπορω να κανω??
http://www.danasoft.com/sig/MPlataris-cucbu.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον φταινε οι ρυθμισεις αλλα προσπαθω να τις αλλαξω και ειναι κλειδωμενες η στανταρ της vodafone. Ψαχνω στο site της Vodafone να βρω τις ρυθμισεις για το κινητο μπας και βαλω το internet στο κινητο αλλα πουθενα...Ξερει κανεις τι μπορω να κανω??

 

Ρυθμίσεις/Συνδεσιμότητα/Ρυθμίσεις internet/Προφίλ Internet/Vodafone Live Prepay

 

Στην ουσία αλλάζεις το προεπιλεγμένο Vodafone Live προφίλ σε Vodafone Live Prepay.

 

Αν πάλι δεν σε συνδέει στο Internet, πάρε 13830 για να ενεργοποίηση gprs.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα βοήθεια στο εξής. Χθές απέκτησα την 3G κάρτα VODAFONE MOBILE CONNECT για ΙΝΤΕΡΝΕΤ λόγο του ότι η περιοχή μου δεν καλύπτεται απο ADSL.

Σε Mac έχω την δυνατότητα να το χρησιμοποιήσω;

Στο PS3 μπορώ να το χρησιμοποιήσω είτε απ'ευθείας επάνω του (usb θύρα) είτε στέλνωντας με wi-fi σήμα απο κάποιον υπολογιστή; (Δεν ξέρω εαν υπάρχει η δυνατότητα το ασύρματο ίντερνετ της κινητής τηλεφωνίας να μεταδοθεί με wi-fi σε μια τρίτη συσκευή.)

Και τέλος, την γνώμη σας για την επιλογή μου. Η κοσμοτέ η η wind έχουν καλύτερες-περισσότερες δυνατότητες στο θέμα της ταχύτητας κυρίως;

 

Και κατα πόσο υστερεί η υπερτερεί ο τρόπος αυτός για ίντερνετ σε σχέση με το adsl;

 

Κυνδινοι απο την χρήση του υπάρχουν;

Σας ευχαριστώ.

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά έχω γίνει έξω φρενών!!!

Λοιπόν μέχρι 31 Μαίου είχα το Vodafone Email των 40 ΜΒ. Μέχρι εδώ καλά. Εμπαινα με apn internet.vodafone.gr μέσω Όπερα και browser κινητού χώρις καμία χρέωση με πάγιο 10 ευρώ.

Σήμερα στο λογαριασμό μου ήρθαν χρεώσεις 35 ευρώ + το πάγιο τον 10 ευρώ αλλά αντί για Vodafone Email είδα οτι ο λογαριασμός έγραφε Surf & Email 150 με αλλάξαν πρόγραμμα χωρίς καμία ενημέρωση. Πήρα για αμφισβήτηση και μου λέγαν άρες μάρες κουκουνάρες μέχρι να δεχτούν να κάνουν την αμφισβήτηση. Όπως τα υπολόγισα ο λογαριασμός έπρεπε να έρθει 58 ευρώ και ήρθε 99 ευρώ λόγω χρεώσεων internet και αυξημένου τέλους συνδρομητή.

Το θέμα είναι το εξής: Πώς μπορώ και άν μπορώ να βρώ το δίκιο μου, γιατί οι χρεώσεις ήρθαν τόσες και αν τελικά μου πιστώσουν τις χρεώσεις αν πιστώσουν και το αυξημένο τέλος.

Λυπάμαι που το λέω αλλά τέλος. 5 χρόνια στη Vodafone θα λάβουν τέλος μόλις λήξει το συμβόλαιο μου.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω γίνει έξω φρενών!!!

Λοιπόν μέχρι 31 Μαίου είχα το Vodafone Email των 40 ΜΒ. Μέχρι εδώ καλά. Εμπαινα με apn internet.vodafone.gr μέσω Όπερα και browser κινητού χώρις καμία χρέωση με πάγιο 10 ευρώ.

Σήμερα στο λογαριασμό μου ήρθαν χρεώσεις 35 ευρώ + το πάγιο τον 10 ευρώ αλλά αντί για Vodafone Email είδα οτι ο λογαριασμός έγραφε Surf & Email 150 με αλλάξαν πρόγραμμα χωρίς καμία ενημέρωση. Πήρα για αμφισβήτηση και μου λέγαν άρες μάρες κουκουνάρες μέχρι να δεχτούν να κάνουν την αμφισβήτηση. Όπως τα υπολόγισα ο λογαριασμός έπρεπε να έρθει 58 ευρώ και ήρθε 99 ευρώ λόγω χρεώσεων internet και αυξημένου τέλους συνδρομητή.

Το θέμα είναι το εξής: Πώς μπορώ και άν μπορώ να βρώ το δίκιο μου, γιατί οι χρεώσεις ήρθαν τόσες και αν τελικά μου πιστώσουν τις χρεώσεις αν πιστώσουν και το αυξημένο τέλος.

Λυπάμαι που το λέω αλλά τέλος. 5 χρόνια στη Vodafone θα λάβουν τέλος μόλις λήξει το συμβόλαιο μου.

Σε έβαλαν μάλλον στο νέο πρόγραμμα (http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1349), περίεργο που δεν ενημερώθηκες... Συνήθως (και μιλάω και από προσωπική εμπειρία) από τη στιγμή που ΄στο 13830 καταγράψουν το πρόβλημα σου δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις άκρη. Περίμενε να σου απαντήσουν (συνήθως 1 ή 1μιση εβδομάδα response time) και ΄βλέπεις...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...