Jump to content

Ασταμάτητο τηλεφωνικό spam από την Cosmote


DJDB
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εαν κάποιος πραγματικά έχει ανάγκη να κάνει συμβόλαιο , τότε αξίζει πραγματικά να το κάνει από κάποιες τέτοιες εταιρείες , διότι δίνουν παροχές καλύτερες από την εμπορική πολιτική των καταστημάτων!

Έχω λάβει μέσα στο 2010 τηλεφωνήματα και από τους 3 παρόχους και δίνουν δωρεάν πάγια ή/και καλύτερες επιδοτήσεις ή/και εκπτώσεις στα πάγια κτλ.

Αξιοσημείωτο ότι τα τηλεφωνήματα αυτά έγιναν όλα φέτος. Μέχρι τώρα δεν με είχε ενοχλήσει κανείς!

Το θέμα είναι εαν έχεις ήδη συμβόλαιο ή καρτοκινητό το οποίο σε έχει βολέψει και έρχεται ο άλλος και σε παίρνει τηλέφωνο να σου δώσει κάτι που δεν το έχεις ανάγκη.

Στατιστικά όμως γίνονται συνδέσεις και τηλεφωνικά , όλο και κάποιοι κάνουν...

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

παιδιά χάσατε λίγο το νόημα του thread, δεν συζητάμε αν είναι καλό ή κακό που μας κάνουν δελεαστικές προσφορές τηλεφωνικά, συζητάμε το πόσο ανοργάνωτα και ενοχλητικά γίνεται αυτό.

 

Εμένα στο εταιρικό μου (που είναι στο όνομα μεγάλης εταιρίας όχι προσωπικής εταιρίας), που είναι Βοντα με έχουν πάρει 1 φορά από τη wind και 2 από την Cosmote - απόδειξη οτι δεν ξέρουν που ανήκει ο αριθμός όταν καλούν. Και το οτι η Cosmote με πήρε και 2η φορά δείχει ή οτι δεν ενημερώνουν τις λίστες τους ή οτι είναι διαφορετικά call centers...

 

πάντως από γνωστό που δούλευε σε εταιρία προώθησης ξέρω οτι δεν σβήνανε τηλέφωνα από τις λίστες γιατί τους μοιράζανε δουλειά σε όγκο αριθμών που πρέπει να καλέσουν - οπότε αν ξανακαλούσαν νούμερα που δεν ενδιαφερόντουσαν απλά θα γέμιζαν πιό εύκολα το ωράριό τους....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Σήμερα με κάλεσαν και εμένα από το 2108006300 και στην συνέχεια από το 6973158688 και λέγαν τα γνωστά για την Cosmote...:mad:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Με πήρανε κι εμένα να μου πουν για την προσφορά με το Internet On the Go στα 10 € και 10% έκπτωση στο λογαριασμό και τους είπα ΟΚ.

 

Μου στείλανε σπίτι 3 φορές το USB stick χωρίς να με ενημερώσουν, εγώ έλειπα σε διακοπές και πλέον δεν μπορώ να τους βρω γιατί κανένας δεν ξέρει σε αυτά τα τηλέφωνα που τους έψαξα "Ποιος μου έκανε την προσφορά!" Με ρωτάνε αν συγκράτησα όνομα ή τηλέφωνο! Απίστευτο...

 

Το μόνο που μένει είναι να με χρεώσουνε και με το πάγιο...

Link to comment
Share on other sites

Μου στείλανε σπίτι 3 φορές το USB stick χωρίς να με ενημερώσουν, εγώ έλειπα σε διακοπές και πλέον δεν μπορώ να τους βρω γιατί κανένας δεν ξέρει σε αυτά τα τηλέφωνα που τους έψαξα "Ποιος μου έκανε την προσφορά!" Με ρωτάνε αν συγκράτησα όνομα ή τηλέφωνο! Απίστευτο...

Τραγικο..!!χα0χα0χα0αχ0αχ0χα0αχ0αχα0χ0αχ0αχ0αχαχ00αχαχ0αχ0..Δεν γινεται πουθενα αυτο..!

ΤΟ χειροτερο ολων ομως ειναι οτι καλουν τις πλεον ακαταλληλες ωρες. Δηλαδη 14.30 - 16.30

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι ένα σημάδι: μήπως οι δυνάμεις του σύμπαντος προσπαθούν να σε σώσουν από το... σήμα καμπάνα;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχει καταντήσει πραγματικά ενοχλητικό αυτό!Με παίρνουν κατά μέσο όρο 1 φορά το μήνα, ενώ τους λέω συνέχεια ότι δεν με ενδιαφέρει!Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος για να μπλοκάρονται αυτές οι κλήσεις;Εμένα πάντως ποτέ δε μου έκαναν κάποια προσφορά.Απλά μου λένε αυτά που είναι επίσημα γνωστά.Πάντως μόνο η κοσμοτέ το κάνει.Καμία άλλη εταιρία δε με έχει καλέσει.
Link to comment
Share on other sites

Έχει καταντήσει πραγματικά ενοχλητικό αυτό!Με παίρνουν κατά μέσο όρο 1 φορά το μήνα, ενώ τους λέω συνέχεια ότι δεν με ενδιαφέρει!Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος για να μπλοκάρονται αυτές οι κλήσεις;Εμένα πάντως ποτέ δε μου έκαναν κάποια προσφορά.Απλά μου λένε αυτά που είναι επίσημα γνωστά.Πάντως μόνο η κοσμοτέ το κάνει.Καμία άλλη εταιρία δε με έχει καλέσει.

Μπορεί να μην είναι από την Cosmote αλλά να είναι από εξωτερικό συνεργάτη. Γιατί δεν κρατάτε τα στοιχεία τους λέγοντάς τους ότι θα το σκεφτείτε και να κάνετε μετά μια ωραία καταγγελία στους αρμόδιους φορείς;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μη τρελλαίνεστε.... εγώ που έχω cosmote με πήραν 3 φορές από τη vodafone..τη δουλειά τους θέλουν να κάνουν όλοι, και τώρα που έπεσαν οι μισθοί κηνυγούν τα bonus συνδέσεων. Δηλαδή πρέπει να πάω στο thread και να πω ενοχλητικά τηλεφωνήματα από vodafone???
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας βαση του νομου περι μη ζητηθεισας επικοινωνιας ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η τηλεφωνικη κληση με σκοπο την πωληση και μπορειτε να καταφυγετε στην αρμοδια αρχη με απλο email καταγγελοντας το περιστατικο στο contact@dpa.gr στην διαθεση σας για καθε βοηθεια με το θεμα σχετικα

 

 

 

4.Ποιο είναι το ισχύον θεσμικό πλαίσιο για την αζήτητη ηλεκτρονική επικοινωνία;

Στην Ελλάδα η αζήτητη ηλεκτρονική επικοινωνία ρυθμίζεται από το αρ. 11 του Νόμου

3471/2006 για την προστασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα και της ιδιωτικής ζωής

στον τομέα των ηλεκτρονικών επικοινωνιών. Ανάλογοι Νόμοι υπάρχουν και στις υπόλοιπες

χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης βάσει της ευρωπαϊκής Οδηγίας 2002/58/EK.

Το άρθρο 11 με τίτλο “Μη ζητηθείσα επικοινωνία” ορίζει στην παράγραφο 1 τα εξής: “Η

χρησιμοποίηση αυτόματων συστημάτων κλήσης, ιδίως με χρήση συσκευών τηλεομοιοτυπίας

(φαξ) ή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, και γενικότερα η πραγματοποίηση μη ζητηθεισών

επικοινωνιών με οποιοδήποτε μέσο ηλεκτρονικής επικοινωνίας, με ή χωρίς ανθρώπινη

παρέβαση, για σκοπούς απευθείας εμπορικής προώθησης προϊόντων ή υπηρεσιών και για κάθε είδους διαφημιστικούς σκοπούς, επιτρέπεται μόνο αν ο συνδρομητής συγκατατεθεί εκ των

προτέρων ρητώς”.

 

http://spamfight.org/

 

ΔΗΛΑΔΗ

μπορουν να σας καλουν ΜΟΝΟ αν εισαστε ηδη πελατες τους για να σας προωθησουν νεα προιοντα και αυτο ΜΟΝΟ αν εχετε δεχθει να λαμβανετε τετοιου ειδους κλησεις

Edited by GreekInfo
24 hours news Breaking News Online http://www.bno.gr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

Εμενα προσωπικα δεν ξερω για ποιο λογο δεν με παιρνει κανεις τηλεφωνο για προσφορες :-/

Παντως με φιλους που εχω συζητησει για αυτο το θεμα εχω βγαλει το εξης συμπερασμα...

Εαν δεν θελετε να σας ενοχλουν μην τους πειτε ΠΟΤΕ "θα το σκεφτω..." σε οσους γνωστους μου το εχουν πει τους

βομβαρδιζαν 2-3 φορες την μερα για 15 μερες με κλησεις.

Αντιθετα σε οσους το ξεκοβαν απο την αρχη δεν υπηρχε αλλη ενοχληση...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
και μενα τις 4 τελευταιες μερες με παιρνουν καθε μεσημερι απο vodafone (εχω cosmote) με εχουν ζαλησει μια μαλιστα μου ειπε οτι μπορω να παρω την επιδοτηση σαν δωροεπιταγη απο που δεν ξερω. τους λεω οτι αναεωσα προσφατα και ξεμπερδευω προσωρινα τουλαχιστον:lol:
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Exω στην blacklist του κινητού μου απόρρητες κλήσεις και κάποια νούμερα που με έχουν ενοχλήσει και τώρα πολύ απλά "τους κόβει" το κινητό και βρήκα την ησυχία μου.
Link to comment
Share on other sites

http://spamfight.org/

 

ΔΗΛΑΔΗ

μπορουν να σας καλουν ΜΟΝΟ αν εισαστε ηδη πελατες τους για να σας προωθησουν νεα προιοντα και αυτο ΜΟΝΟ αν εχετε δεχθει να λαμβανετε τετοιου ειδους κλησεις

 

και έστω πως κάνω την καταγγελία που λες,

 

τι συνέπειες θα έχει η cosmote από αυτό? Θα τους ενημερώσουν πχ ότι διαμαρτυρήθηκε κάποιος και θα ιδρώσει το αυτί της cosmote ή υπάρχουν και πρόστιμα?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα.Ασταμάτητα τηλέφωνα όλο το πρωί...

Άσε που σου λέει ότι σας παίρνουμε από τα κεντρικά της Κοσμοτέ ενώ στην πραγματικότητα είναι από συνεργάτη της Κοσμοτέ... :mad:

Link to comment
Share on other sites

και έστω πως κάνω την καταγγελία που λες,

 

τι συνέπειες θα έχει η cosmote από αυτό? Θα τους ενημερώσουν πχ ότι διαμαρτυρήθηκε κάποιος και θα ιδρώσει το αυτί της cosmote ή υπάρχουν και πρόστιμα?

Κάνε εσύ αυτό που πρέπει και τα υπόλοιπα είναι δουλειά άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...