Jump to content

Xperia X10 / mini / pro : Διαδικασία root για 1.6 ΧΩΡΙΣ flashing


Lillifee
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ψαχτε στο google , εγω τα αγόρασα κανονικά απο το site των developers .

 

Tο root explorer κάνει οτι και η εξερεύνηση στα windows περίπου δηλαδή file manager είναι, διαγράφει,αντιγράφει, μετακινεί και δε μιλάω για την SD αλλα για αρχεία του συστήματος , γι αυτό προσοχή :)

 

οκ ευχαριστω, ειμαι rooted ξερεις πως να μεταφερω τις εφαρμογες που κατεβασα στην sdcard? φιλος πιο πανω λεει με την εφαρμογη α2sd εψαξα στο μαρκετ μου βγαζει τρεις εφαρμογες που δεν εχει σχεση με αυτο η εγω δεν μπορω να καταλαβω :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν κατεβασω καποιο app απο το ιντερνετ σε πιο φακελο στο μινι θα πρεπει να το βαλω ?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3289021#post3289021

η καποιο Symbian?

:wacko:Δε σε πιανω μαστορα...

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3289021#post3289021

 

:wacko:Δε σε πιανω μαστορα...

 

symbian εφαρμογες εννοουσα :P

αλλα μισο λεπτο τωρα να δοκιμασω αυτο που μου ειπες

Link to comment
Share on other sites

symbian εφαρμογες εννοουσα :P

αλλα μισο λεπτο τωρα να δοκιμασω αυτο που μου ειπες

 

Oχι οι εφαρμογες των Symbian δεν ειναι συμβατες με το android. Οι εφαρμογες του android εχουν καταληξη .apk

 

Πιστεψε με, θα βρεις πολυ καλυτερες...:)

 

(μαλλον εχουμε βγει offtopic, μοδερατορα κανε τα κουμαντα σου...)

Edited by renesis_87
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Oχι οι εφαρμογες των Symbian δεν ειναι συμβατες με το android.

 

Πιστεψε με, θα βρεις πολυ καλυτερες...:)

 

φτου.

τωρα το μονο που μενει ειναι ενα καλο "aftermarket" site.

εχεις να μου προτεινεις κανενα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ρε παιδες να ρωτησω.απευθειας απο τη συσκευη,πως ακριβως γινεται?δεν πρεπει να περασω το προγραμμα αυτο στο κινητο?το περναω μεσω wifi και πως το εγκαθιστω?ειμαι τελειως νουμπας με τα android
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να αλλαξω τα χρωματα στα μενου κ στν γραμμη ανακοινωσεων;;

ξερει κανεις καποιο προγραμμα;;

 

Δεν γίνεται , ούτε υπάρχει εφαρμογή για κάτι τέτοιο. Αυτά εξαρτώνται από αρχεία συστήματος του Android και μπορείς να τα αλλάξεις μόνο αν είσαι rooted και flash-άροντας κάποιο Theme αλλά είναι πολύπλοκη διαδικασία και καλό είναι να αποφεύγεται... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα!!!! Ευχαριστω κατ'αρχην για την ευκαιρια να κανω rooted το τηλεφωνο!!!!!

 

Εχω ομως μια απορια...απο την ωρα που το εκανα rooted απλα ΔΕΝ μπορω να κατεβασω τιποτα απο το Market....δοκιμασα μηπως και με το Marketacess μπορεσω....αλλα και με αυτο τζιφος.....

 

Για να εξηγησω τι παθαινει....

μπαινω στο μαρκετ-->επιλεγω παιχνιδι ή εφαρμογη -->ξεκιναει να κατεβαζει-->και......μετα απο λιγο μνμ Ανεπιτυχης ληψη......ξαναπροσπαθω και τιποτα...τι λετε οτι μπορει να επαθε?

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!! Ευχαριστω κατ'αρχην για την ευκαιρια να κανω rooted το τηλεφωνο!!!!!

 

Εχω ομως μια απορια...απο την ωρα που το εκανα rooted απλα ΔΕΝ μπορω να κατεβασω τιποτα απο το Market....δοκιμασα μηπως και με το Marketacess μπορεσω....αλλα και με αυτο τζιφος.....

 

Για να εξηγησω τι παθαινει....

μπαινω στο μαρκετ-->επιλεγω παιχνιδι ή εφαρμογη -->ξεκιναει να κατεβαζει-->και......μετα απο λιγο μνμ Ανεπιτυχης ληψη......ξαναπροσπαθω και τιποτα...τι λετε οτι μπορει να επαθε?

 

Δεν εχει να κανει με το root. Ειναι ενα προβλημα του market που εμφανιζεται σε πολλους χρηστες android συσκευων. Υπομονη...

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Oυυφφ!!!!! Ευχαριστω πολυ γιατι ετοιμαζουν για backup Και restore......Και ελεγα και εγω....μα να μπορω να μπω στο internet απο το τηλ και να μην μπορω να κατεβασω απο το μαρκετ....

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Root σε 2.1 πως γινεται???
SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Έψαξες δηλαδή και δεν το βρήκες πως :blink:? Περίεργο :X

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Root σε 2.1 πως γινεται???

 

 

Eδω θα σου λυθουν ολες σου οι αποριες!!!!!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=287054

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεν εχει να κανει με το root. Ειναι ενα προβλημα του market που εμφανιζεται σε πολλους χρηστες android συσκευων. Υπομονη...

 

Μαλλον με το root εχει να κανει,το κανει και στο δικο μου mini(1.6) μετα απο root και εγκατασταση market access, titanium backup κλπ. Δεν ξεκιναει κανενα download απ το market

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον με το root εχει να κανει,το κανει και στο δικο μου mini(1.6) μετα απο root και εγκατασταση market access, titanium backup κλπ. Δεν ξεκιναει κανενα download απ το market

 

Μήπως έχει να κάνει με το market access ή με το market της 1.6?

 

Έχω κάνει root σε κάμποσες συκευές και καμία δεν είχε προβλήματα με το market.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

[/b]4. Ανοίγει ένα ωραιότατο μαύρο παράθυρο! http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/biggrin.gif

Εκεί πληκτρολογούμε τις εξής εντολές:

cd c:\exploid_x10mini

πατάμε Enter

adb push Superuser.apk /sdcard/Superuser.apk

πατάμε Enter

 

 

Μετα το πατημα της 2ης εντολης μου βγαζει αυτο:

"error: device not found"

Γιατι γινεται αυτο και πως το λυνω;

Link to comment
Share on other sites

[/b]4. Ανοίγει ένα ωραιότατο μαύρο παράθυρο! http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/biggrin.gif

Εκεί πληκτρολογούμε τις εξής εντολές:

cd c:\exploid_x10mini

πατάμε Enter

adb push Superuser.apk /sdcard/Superuser.apk

πατάμε Enter

 

 

Μετα το πατημα της 2ης εντολης μου βγαζει αυτο:

"error: device not found"

Γιατι γινεται αυτο και πως το λυνω;

 

Σε λάθος topic είσαι...

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το λες αυτο;Η απορια μου ειναι για την διαδικασια του root σχετικα με το τοπικ που εχει ανοιξει η κοπελα :/

 

Μετα την 2η εντολη στο cmd μου εμφανιζει το εξης:

"error: device not found"

Μηπως μπορει να βοηθησει κανεις;;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Γιατι το λες αυτο;Η απορια μου ειναι για την διαδικασια του root σχετικα με το τοπικ που εχει ανοιξει η κοπελα :/

 

Ναι και εδώ είναι topic για root με εντελώς διαφορετικό τρόπο. Αν έχεις 1.6, η Lillifee πάνω πάνω δίνει έναν εντελώς εύκολο τρόπο για να κάνεις root με την εγκατάσταση μιας μόνο εφαρμογης! Και χωρίς να μπλέκεις με adb και γραμμή εντολών.

 

Αν πάλι έχεις 2.1 δες το πρώτο post αυτού του topic κάτω κάτω..

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει να κάνει με το market access ή με το market της 1.6?

 

Έχω κάνει root σε κάμποσες συκευές και καμία δεν είχε προβλήματα με το market.

 

τι να πω φιλε μου τωρα σιγουρα εχει να κανει με το root, μετα απο αρκετες μερες και ακομα δεν ξεκιναει καμια ληψη απο το μαρκετ. απεγκατεστησα το market access ανειγοκλεινοντας τη συσκευη αλλα παλι το δεν γινεται με τιποτα καμια ληψη απο μαρκετ.

τι θα προτεινατε εδω? δεν εχω προβλημα για επαναφορα οπως ηταν αρχικα, θα το φτιαξω οπως πριν με τις εφαρμογες κτλπ, ισως να του περνουσα και την 2.1 εφοσον γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Ο κίνδυνος του brick υπάρχει με οποιοδήποτε τρόπο αν κάνεις κάτι λάθος. Για τη συγκέκριμένη μέθοδο δεν έχει αναφέρει τίποτα πάντως μιας και είναι σχετικά απλή. Όπως όμως έχω ξανά γράψει αν δεν είστε σίγουροι για κάτι ή δεν έχετε τις γνώσεις τότε μην το κάνετε.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...