Jump to content

Xperia X10 / mini / pro : Διαδικασία root για 1.6 ΧΩΡΙΣ flashing


Lillifee
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γιατί βρε παιδιά εγώ δεν μπορώ να κανω root? όπως λέει και στην αρχική σελίδα κατεβάζουμε την εφαρμογή εγκατάσταση και μετά πατάμε root κάνουμε reboot και μετά μόλις ανοίγω την εφαρμογή γράφει απλά πάνω διακαιώματα superuser και δεν έχει κατι άλλο!

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γιατί βρε παιδιά εγώ δεν μπορώ να κανω root? όπως λέει και στην αρχική σελίδα κατεβάζουμε την εφαρμογή εγκατάσταση και μετά πατάμε root κάνουμε reboot και μετά μόλις ανοίγω την εφαρμογή γράφει απλά πάνω διακαιώματα superuser και δεν έχει κατι άλλο!

 

Είσαι root και δε το ξέρεις :lol::lol: έτσι ειναι κανονικα μη φοβάσαι ,για να έχει κατι μέσα θα πρέπει να κατεβάσεις εφαρμογή που να τρέχει σε root mod όπως το Titanium Backup και τότε θα το δεις μεσα αφου θα σου δώσει δικαιώματα SU ;)

Link to comment
Share on other sites

xaxaxa:lol:!!!

και αφου τελικά έβαλα και το titanium μπαίνω στον φάκελο system και δεν μου δείχνει κάτι μήπως πρέπει να κάνω κατι ακόμα? δικαιώματα su τι ειναι?

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

xaxaxa:lol:!!!

και αφου τελικά έβαλα και το titanium μπαίνω στον φάκελο system και δεν μου δείχνει κάτι μήπως πρέπει να κάνω κατι ακόμα? δικαιώματα su τι ειναι?

Δικαιώματα root. Administrator στην γλώσσα των Windows.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

τι μπορώ να κανω δηλαδη για να μπορεσω να δω τα αρχεια εκει?

 

Προφανώς να κάνεις την διαδικασία για root.

 

Κάτω άτω σε αυτό τον οδηγό θα βρείς το αρχείο.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μα έχω κάνει ροοτ συμφωνα με τον οδήγο που βρισκετε στην πρωτη σελιδα το εκανα και με αυτο το τροπο απο το λινκ που μου έδωσες αλλα και πάλι δεν βγάζει κατι. Να σας πω και τι κάνω μηπως κανω κάτι λάθος λοιπόν κατεβαζω το πρόγραμμα πατάω ροοτ κανει ρεμπουτ έχω κατεβασει το titanium back up και το αλλο προγραμμα που χρειαζετε αλλα δεν ξερω μετα τι να κάνω κατεβασα και αλλα δυο file manager και τίποτα τι κάνω λάθος?

 

τελεικά μπήκα στο φάκελο system αλλα αυτο γίνετε μονο οταν το κινητο ειναι συνδεδεμένο με τον υπολογίστη!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, καλησπέρα zxr, διαβάζω το thread κάποιες μέρες τώρα καθότι περίμενα και έλαβα σήμερα το X10mini από Cosmote που δεν φαίνεται να είναι branded ευτυχώς. Με μία γρήγορη εγκατάσταση και αναζήτηση αναβάθμισης, μου βγάζει πως είναι διαθέσιμη η έκδοση 2.1....

 

Διαβάζοντας το FAQ του φίλου zxr δεν βρήκα απάντηση σε αυτή την (προφανή) ερώτηση: χάνω το root-ing με την κάθε αναβάθμιση; αν κάνω τώρα root το κινητό στην έκδοση 1.6 και αναβαθμίσω (over the air ή μέσω SonyUpdate πρόγραμμα) παραμένει το root ή θέλει φτου κι από την αρχή;

 

Είχα πάρει πέρυσι το HTC Hero (που με απογοήτευσε) και το αντάλλαξα με iPhone 3GS αλλά από όσα είχα διαβάσει για την διαδικασία rooting/jailbreaking, είναι προφανές ότι σε κάθε αναβάθμιση όλα γίνονται απ'την αρχή. Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν στη δυνατότητα over-the-air αναβάθμισης του X10mini "γλιτώνει" το rooting (μιας και στο π.χ. iPhone δεν γίνεται αυτό).

 

Ευχαριστώ εξαρχής! :D

Link to comment
Share on other sites

Με κάθε αναβάθμιση χάνεται το root και δεν βλέπω λόγο να ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό για 1.6 εφόσον έχει κυκλοφορίσει στο market η εφαρμογή z4root η οποία είναι για τις Android συσκευές σαν τα λάστιχα της Goodyear...! Παντός καιρού! Δουλεύει άψογα και προσφέρει απλόχερα rooting με 1 "ταπ" και 1 επανεκκίνηση σε 2.1! So simple! :D
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Konsti ευχαριστώ για την επισήμασνη της έλλειψης. Προστέθηκε πλέον στο FAQ. :)

 

mr_element credits for you! ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Εγώ σας ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σας. Αναβάθμισα σε 2.1 και θα περάσω την εφαρμογή z4root όπως υποδείξατε! Μακάρι να ήταν όλα τόσο απλά και όμορφα και στο iPhone3GS :lol

 

Μιας και απολουστεύτηκε η διαδικασία, καλό θα ήταν να γίνει ένα τελευταίο post με την αναφορά του z4root και να κλειδωθεί το thread; Μάλλον είμαι ο τελευταίος που είμαι/ήμουν στην 1.6 του Android :D

 

Mille mercis

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδιά, ψάχνω το z4root στο market αλλά τίποτα...καμμιά ιδέα?

 

EDIT:

Το βρήκα...σε άλλο topic.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
συγνωμη παιδια ειμαι καινουριος στο forum.δεν εχω καταλαβει τι ειναι το root παροτι εχω διαβασει διαφορα αρθρα. μπορει καποιοσ να με κατατοπισει παρακαλω?σε τι χρειαζεται?τι ακριβως ειναι?
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη παιδια ειμαι καινουριος στο forum.δεν εχω καταλαβει τι ειναι το root παροτι εχω διαβασει διαφορα αρθρα. μπορει καποιοσ να με κατατοπισει παρακαλω?σε τι χρειαζεται?τι ακριβως ειναι?

 

Δες εδώ

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο το εχω διαβασει αλλα παλι δεν καταλβα.ολοι λενε οτι το εχουν κανει root το κινητο.και τι θα κερδισω στην πραξη?κατι το απτο! ενα παραδειγμα!
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο το εχω διαβασει αλλα παλι δεν καταλβα.ολοι λενε οτι το εχουν κανει root το κινητο.και τι θα κερδισω στην πραξη?κατι το απτο! ενα παραδειγμα!

 

Full πρόσβαση στα αρχεία συστήματος. Αυτό αντικατοπτρίζεται σε δυνατότητα backup αρχείων συστήματος, επέμβασης σε αυτά καθώς και αφαίρεσης περιττών εφαρμογών.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κανοντας root θα κανω το κινητο μου πιο γρηγορο με καποιο τροπο?αν ναι με ποιον?γιατι το να εχω προσβαση στα αρχεια συστηματος για ενα μεσο χρηστη δεν ειναι πλεονεκτημα και ουτε μπορω να το αξιοποιησω
Link to comment
Share on other sites

Ναι, κανοντας root θα κανω το κινητο μου πιο γρηγορο με καποιο τροπο?αν ναι με ποιον?γιατι το να εχω προσβαση στα αρχεια συστηματος για ενα μεσο χρηστη δεν ειναι πλεονεκτημα και ουτε μπορω να το αξιοποιησω

 

Πιο γρήγορο άμεσα όχι.

 

Η πρόσβαση στα αρχεία συστήματος όμως είναι σημαντικότατη. Ένα απλό παράδειγμα είναι το full backup.

 

Εν πάσει περιπτώσει, ρίξε μια ματιά στο FAQ νομίζω θα βρείς και κάποιες άλλες απαντήσεις σχετικά με το root.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

UPDATE

 

Το rooting πλέον μπορεί να πραγματοποιηθεί κατευθείαν από τη συσκευή μας,

χωρίς τη χρήση υπολογιστή,

απλά με την εγκατάσταση μιας εφαρμογής

και το πάτημα ενός κουμπιού!

 

Download

 

http://a.imageshack.us/img197/6076/snap20100807165215.th.png

 

Πηγή: http://blog.23corner.com/

 

Η manual μέθοδος εξακολουθεί να είναι η ίδια:

 

Μας δίνει root πρόσβαση στη συσκεύη μας,

είτε αυτή είναι το X10, είτε το mini, είτε το mini pro,

οποιαδήποτε επίσημη αναβάθμιση της Sony Ericsson κι αν έχουμε,

χωρίς να κάνουμε flashing, χωρίς να χάσουμε κανένα από τα αρχεία και δεδομένα μας

και χωρίς να διατρέχουμε τον κίνδυνο να δούμε το μισητό "κίτρινο θαυμαστικό",

αλλά και απολύτως κανέναν άλλο κίνδυνο γενικότερα!

 

http://a.imageshack.us/img225/6347/systemstartupupdateerro.th.png

 

Αυτή την τρομερή ευκολία τη χρωστάμε στον nadlabak από το android.doshaska.net. :happy:

 

Για να ξεκινήσουμε τη διαδικασία, θα πρέπει να υπάρχει στον υπολογιστή μας το Android SDK (*).

Για να γίνει αυτό, πρέπει να κατεβάσουμε αυτό το zip, αφού κατέβει, το ανοίγουμε, παίρνουμε τον φάκελο από μέσα και τον βάζουμε χύμα στον C:\ και τον μετονομάζουμε σε androidsdk.

Και ξεκινάμε!!!

 

0. Κατεβάζουμε αυτό το zip, αφού κατέβει, το ανοίγουμε, παίρνουμε τον φάκελο από μέσα και τον βάζουμε χύμα στον C:\.

 

1. Ενεργοποιούμε στο τηλέφωνό μας το USB Debugging (Ρυθμίσεις>Εφαρμογές>Ανάπτυξη>Εντοπισμός σφαλμάτων). Επίσης, από το ίδιο μενού τικάρουμε το Παραμονή σε κανονική (thanks SnifiSnif :)). Μετά, το συνδέουμε στον υπολογιστή με το καλώδιο USB. Δεν ενεργοποιούμε τον αποθηκευτικό χώρο, δεν το κάνουμε mount δηλαδή, απλά το συνδέουμε.

 

2. Φροντίζουμε στην αρχική μας οθόνη να υπάρχει κάποιο widget για να μπορούμε με ένα πάτημα να ενεργοποιήσουμε/απενεργοποιήσουμε το WiFi.

(Θα μας χρειαστεί αργότερα)

 

3. Στο PC μας πατάμε Έναρξη (Start)>Εκτέλεση (Run) και στο παράθυρο που πετάγεται πληκτρολογούμε τα τρία γράμματα: cmd

 

4. Ανοίγει ένα ωραιότατο μαύρο παράθυρο! http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/biggrin.gif

Εκεί πληκτρολογούμε τις εξής εντολές:

cd c:\exploid_x10mini

πατάμε Enter

adb push Superuser.apk /sdcard/Superuser.apk

πατάμε Enter

adb push su /sdcard/su

πατάμε Enter

adb push exploid /sqlite_stmt_journals/exploid

πατάμε Enter

adb push busybox /sqlite_stmt_journals/busybox

πατάμε Enter

 

http://a.imageshack.us/img196/5120/95903034.th.png

 

adb shell

πατάμε Enter

cd sqlite_stmt_journals

πατάμε Enter

chmod 755 exploid

πατάμε Enter

chmod 755 busybox

πατάμε Enter

 

*Μετά την επόμενη εντολή, θα ενεργοποιήσουμε και θα απενεργοποιήσουμε αμέσως το WiFi μέσω του widget που αναφέραμε στο 2ο βήμα.

 

./exploid

πατάμε Enter

στο κινητό μας ενεργοποιούμε το WiFi, αμέσως το απενεργοποιούμε και συνεχίζουμε στην επόμενη εντολή

 

rootshell

πατάμε Enter

έπειτα εισάγουμε τον κωδικό

rootnow

 

http://a.imageshack.us/img440/4968/82974952.th.png

 

./busybox cp /sdcard/Superuser.apk /system/app/

πατάμε Enter

./busybox cp /sdcard/su /system/bin/

πατάμε Enter

./busybox cp busybox /system/bin/

πατάμε Enter

chmod 4755 /system/bin/su

πατάμε Enter

rm /system/bin/rootshell

πατάμε Enter

exit

πατάμε Enter

exit

πατάμε Enter

 

Αυτό ήταν!! Το τηλέφωνό μας είναι πλέον rooted! :dance:

 

Για να το επιβεβαιώσουμε κιόλας, κάνουμε τα εξής:

Στο μαύρο παράθυρο πληκτρολογούμε

abd shell

πατάμε Enter

su

πατάμε Enter

 

Στην οθόνη του κινητού μας πρέπει να εμφανιστεί ένα παράθυρο από την εφαρμογή Superuser (Δικαιώματα Διαχειριστή) προτρέποντας να επιτρέψουμε root πρόσβαση. Επιλέγουμε "Επέτρεψε".

 

 

 

(*) Πιθανότατα, μετά από την τοποθέτηση του φακέλου στον C:\ πρέπει να κάνουμε και το εξής:

Δεξί κλικ στο εικονίδιο Υπολογιστής μου (My Computer)> Ιδιότητες (Propetries). Επιλέγουμε Για Προχωρημένους (Advanced) και από εκεί το κουμπί Environment Variables (δε θυμάμαι πώς είναι στα ελληνικά, πάντως το κουμπί είναι κάτω-κάτω) και στο παράθυρο που μας εμφανίζεται, στο κουτί με τα System Variables, διπλό κλικ στο Path και εκεί, μετά και τον τελευταίο χαρακτήρα βάζουμε ένα ελληνικό ερωτηματικό και γράφουμε C:\androidsdk\tools\

Πουθενά δεν αφήνουμε κενό!!!!

Ευχαριστώ το μέλος kostasmail για το πάρα πολύ χρήσιμο post του με κατατοπιστικότατα screenshots!!!

Αυτό το κάνουμε για να αναγνωρίζει το σύστημά μας την εντολή adb.

 

ολα καλα αλλα αυτην την εντολη "adb" παλι δεν την αναγνωριζει... καμια ιδεα???

τηνχ!

 

μετα το σταδιο με το wireless δεν δεχετε την εντολη και μου λεει "permision denied"

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας, μολις ηρθε στα χερια μου ενα μινι και θελω να το κανω root και αργοτερα να το παω στην εκδοση 2.1. Λοιπον αφου το εκανα update μεσω wifi αυτη τη στιγμη ειμαι σε εκδοση firmware 1.6, εκδοση kernel 2.6.29 και αριθμος εκδοσης 1.1.Α.0.8. Λοιπον, εχω κατεβασει το αρχειακι .apk το οποιο κανει μονο του το root και ειμαι ετοιμος να το τρεξω... Απλα θα ηθελα μια επιβεβαιωση απο καποιον που ξερει να μου πει οτι θα δουλεψει στο κινητο μου με την εκδοση που εχω αυτη την στιγμη. Εχαριστω προκαταβολικα. Edited by GEONISED
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, μολις ηρθε στα χερια μου ενα μινι και θελω να το κανω root και αργοτερα να το παω στην εκδοση 2.1. Λοιπον αφου το εκανα update μεσω wifi αυτη τη στιγμη ειμαι σε εκδοση firmware 1.6, εκδοση kernel 2.6.29 και αριθμος εκδοσης 1.1.Α.0.8. Λοιπον, εχω κατεβασει το αρχειακι .apk το οποιο κανει μονο του το root και ειμαι ετοιμος να το τρεξω... Απλα θα ηθελα μια επιβεβαιωση απο καποιον που ξερει να μου πει οτι θα δουλεψει στο κινητο μου με την εκδοση που εχω αυτη την στιγμη. Εχαριστω προκαταβολικα.

 

Δεν χρειάζεται ροοτ για να βάλεις την 2.1 , απλά κανε αναβάθμιση με το pc companion ή το seus.

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Για το xperia 8 μπορω να κανω την διαδικασια εγκαταστασης του sdk του χ10 mini ή θα κανω καμια πατατα???
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παίδες sorry αλλά μάλλον κάτι δεν καταλαβαίνω καλά.

Στην πρώτη σελιδα λέει :Το rooting πλέον μπορεί να πραγματοποιηθεί κατευθείαν από τη συσκευή μας, χωρίς τη χρήση υπολογιστή, απλά με την εγκατάσταση μιας εφαρμογής και το πάτημα ενός κουμπιού!

Κατέβασα το αρχειάκι αυτο, το έκανα εγκατάσταση, πάτησα το κουμπί που λεει ROOT και τίποτα! Φτάνει στο σημείο wifi off, wifi on και μένει έτσι.

Κάνω κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Να σου θυμίσω ότι το topic απευθύνεται για τα κινητά που φοράνε την 1.6. Μήπως φοράς την 2.1 και για αυτό δεν σου δουλεύει;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ουπς!! Λαλακία έκανα πάλι!

Τώρα το είδα έχεις δικιο φίλε έχω την 2.1.

Να υποθέσω λοιπον ότι δεν εχει βγει root για την 2.1 ακόμα?

 

EDIT:

Οκ το βρήκα!!!!!!!!!!!!!!! είμαι πλέων rooted

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...