Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις πριν λίγο είχα και εγώ ένα crash στην diet nrg rom.Koλλησε τελείως και η μόνη λύση ήταν το βγάλσιμο μπαταρίας και μετά δεν ξεκολλούσε από το αρχικό λογότυπο της nrg.Αυτό συνέβη κάτω από έντονο multitasking.Ειχα nandroid backup,οπότε επανήλθα άμεσα.Ψάχνοντας το λίγο παραπάνω,κατέληξα ότι φταίει το αρχείο 74tweaks που βρίσκεται στο /system/etc/init.d.Eπίσης αυτό το αρχείο εμπόδιζε τα zram/swap να δουλέψουν σωστά.Περιέχει κάποιες ρυθμίσεις που βάζουν το swap σε 0 και επίσης κάποιες αλλαγές στη διαχείριση της μνήμης ραμ.Το έσβησα τελείως και μετά από reboot,προσπαθώ να αναπαράγω το κόλλημα αλλά μέχρι στιγμής δεν τα έχω καταφέρει.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόλις πριν λίγο είχα και εγώ ένα crash στην diet nrg rom.Koλλησε τελείως και η μόνη λύση ήταν το βγάλσιμο μπαταρίας και μετά δεν ξεκολλούσε από το αρχικό λογότυπο της nrg.Αυτό συνέβη κάτω από έντονο multitasking.Ειχα nandroid backup,οπότε επανήλθα άμεσα.Ψάχνοντας το λίγο παραπάνω,κατέληξα ότι φταίει το αρχείο 74tweaks που βρίσκεται στο /system/etc/init.d.Eπίσης αυτό το αρχείο εμπόδιζε τα zram/swap να δουλέψουν σωστά.Περιέχει κάποιες ρυθμίσεις που βάζουν το swap σε 0 και επίσης κάποιες αλλαγές στη διαχείριση της μνήμης ραμ.Το έσβησα τελείως και μετά από reboot,προσπαθώ να αναπαράγω το κόλλημα αλλά μέχρι στιγμής δεν τα έχω καταφέρει.

 

Το ανέφερες στο xda; Πριν λίγο o ίδιος o energy ρωτούσε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα που πρέπει να λύσει σε επόμενο update.

Σε παλιότερη έκδοση της ρομ, προσπάθησα να ενημερώσω τα rcmix tweaks και το αποτέλεσμα ήταν κόλλημα της ρομ και αναγκάστηκα να την περάσω από την αρχή. Μετά κάπου πήρε το μάτι μου ότι υπήρχε πρόβλημα στο κομμάτι αυτό, που όμως αργότερα σε άλλη έκδοση θεωρητικά λύθηκε. Εγώ πάντως δεν τόλμησα να δοκιμάσω ξανά αναβάθμιση.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Βασικά έκανα αυτό με το mount USB storage και δεν βλέπω την κάρτα στο pc.. οπότε να φανταστώ πως έπαθε corruption η κάρτα? πάντως εγώ έκανα backup κανονικά..
Link to comment
Share on other sites

Oχι απαραίτητα.Μπορεί απλά να μην την βλέπει το pc μέσω αυτού του τρόπου.Αφού λοιπόν έκανες το backup,σημαίνει ότι η κάρτα αναγνωρίζεται από την συσκευή.Προχώρα στα επόμενα βήματα.Πάντως καλό ειναι να έχουμε πάντα ένα nandroid backup.Μας γλιτώνει αρκετό χρόνο σε περίπτωση crash
Link to comment
Share on other sites

τις ρoμ τoυ energy δεν τις χωνεψα πότε.όλo πρoβληματα ηταν στα WM και τα ιδια χάλια στα android.
Link to comment
Share on other sites

τις ρoμ τoυ energy δεν τις χωνεψα πότε.όλo πρoβληματα ηταν στα WM και τα ιδια χάλια στα android.

 

Και εγώ στα wm είχα omega αλλά τώρα στα Android δεν βλέπω να αλλάζω την nrg. Αλήθεια όμως, ποια είναι τα "χάλια";

Μακάρι να βρεθεί καλύτερη, θα είμαι o πρώτος που θα την περάσει (το πολύ o δεύτερος) :p

Link to comment
Share on other sites

και στα windows k με android οι nrg ρομς είναι άψογες .δεν αντιμετώπισα προβλήματα .σταθεροτατες μπορώ να πω.την έχω πάνω μια βδομάδα και δεν μου εχει βγάλει το παραμικρό συν οτι η κατανάλωση είναι πολύ καλή :happy:

Ανδρεας

χ500- htc cruise - htc diamond-htc hd-htc hd2-Htc one

destinator 7 & 8 - iGO PrimoAndroid

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα μια χαρά λειτουργουσε τόσο καιρό η nrg,μέχρι σήμερα που είπα να την ζορισω.εκεί λοιπόν ήταν που κρασαρε αλλά οκ.όλα μέσα στο πρόγραμμα ειναι.Πάντως όσο χρησιμοποιούσα τα wm και άλλαζα ρομ δεν έβλεπα την τεράστια διαφορά στην απόδοση από ρομ σε ρομ που βλέπω στο android Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

TBD .νoυμερo ενα ρoμ .εαν την δoκιμασες τι δεν σoυ αρεσε ?

 

πολύ καλή ρομ η TBD δεν είπα κάτι το αντίθετο ετσι και αλλιώς.απλά όταν την έβαλα ,ακόμα ψαχνόμουν με τα swap κτλ. και δεν την είχα στήσει όπως έπρεπε. σ αυτήν θα πάω κάποια στιγμή (για αλλαγη) για να την δοκιμάσω σωστά αυτήν την φορά .

Ανδρεας

χ500- htc cruise - htc diamond-htc hd-htc hd2-Htc one

destinator 7 & 8 - iGO PrimoAndroid

Link to comment
Share on other sites

Oχι.Δεν έχει σχέση ο clk με το clockworkmod recovery.O clk ειναι bootloader πάνω στον οποίο "κάθεται" το clockwork και εν συνεχεία και η ρομ..Το θέμα πάντως ειναι ότι το ext partition στην sd και την αλλαγή των partition στην nand,πρέπει να τα κάνεις.

 

1) Αρα εγω ακλουθώντας μεχρι τωρα τον οδηγο σου για να βαλω no sense rom δεν εχω χρησιμοποιήσει clk για bootloader αλλα magldr 1.13 ( σωστα;; )

2) με magldr 1.13 μπορω να περασω sense rom οπως η TBD που με ενδιαφέρει η πρεπει να αλλαξω σε clk bootloader;

3) τα δεδομενα που εχω στην sd κινδυνεύουν να διαγραφουν κατα την διαδικασία φορμαρίσματος η απλως γίνεται ενα κοματι της καρτας σε ext και το υπόλοιπο μενει απείραχτο;; ( δηλαδη να κανω packup την καρτα η οχι; )

4) μετα την αλλαγη του system partition στην nand μπορω ευκολα να επαναφέρω την CM8 που χρησιμοποιώ η θα πρεπει παλι να ξανα-μικρύνω το partition της nand ;

 

 

 

Παντως βρε Χρηστο μας λείπει ένας οδηγός σαν και αυτόν που έφτιαξες αλλα να αναφέρεται στις sense rom….

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα λίγη βοήθεια, καθώς είμαι λίγο άσχετος με την όλη ιστορία. Έχω ένα hd2 αγορασμένο από εξωτερικό της T-mobile. Είναι αυτό με τα 576Mb. Θέλω να δοκιμάσω android στην sd, έτσι για να πάρω μια γεύση, μιας και βλέπω ότι συζητείται πολύ. Θα ήθελα όμως κάποιες κατευθύνσεις, άσχετος γαρ, καθώς δεν θα ήθελα να πολύ-μπλέξω με δυσεπίλυτα προβλήματα... Έχω τα ακόλουθα χαρακτηριστικά:

 

OS ver: 5.2.21889

Manila: 2.5.20121412.1

ROM: 2.10.531.1 (82076) WWE

Radio: 2.08.50.08_2

 

Έχει σημασία ποια έκδοση android θα βάλω; Δλδ υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι το κινητό αν δεν ταιράζει με τη rom των wm; Πρέπει να αλλάξω wm rom ή radio (το οποίο δεν έχω καταλάβει και τι είναι); Θα εκτιμούσα πολύ αν μου προτείνατε κάποια συγκεκριμένα πράγματα-βήματα, γιατί λίγο χάθηκα στις σελίδες του forum. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα λίγη βοήθεια, καθώς είμαι λίγο άσχετος με την όλη ιστορία. Έχω ένα hd2 αγορασμένο από εξωτερικό της T-mobile. Είναι αυτό με τα 576Mb. Θέλω να δοκιμάσω android στην sd, έτσι για να πάρω μια γεύση, μιας και βλέπω ότι συζητείται πολύ. Θα ήθελα όμως κάποιες κατευθύνσεις, άσχετος γαρ, καθώς δεν θα ήθελα να πολύ-μπλέξω με δυσεπίλυτα προβλήματα... Έχω τα ακόλουθα χαρακτηριστικά:

 

OS ver: 5.2.21889

Manila: 2.5.20121412.1

ROM: 2.10.531.1 (82076) WWE

Radio: 2.08.50.08_2

 

Έχει σημασία ποια έκδοση android θα βάλω; Δλδ υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι το κινητό αν δεν ταιράζει με τη rom των wm; Πρέπει να αλλάξω wm rom ή radio (το οποίο δεν έχω καταλάβει και τι είναι); Θα εκτιμούσα πολύ αν μου προτείνατε κάποια συγκεκριμένα πράγματα-βήματα, γιατί λίγο χάθηκα στις σελίδες του forum. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Εδώ: http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=735 είναι το thread που πρέπει να διαβάσεις και να διαλέξεις ποια ROM σου αρέσει και θέλεις να βάλεις.

Εγώ χρησιμοποιώ αυτή: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1075838 την οποία τελευταία της έκδοση (3.2a) βρίσκεις εδώ: http://sites.google.com/site/nexushd2android/nexushd2-gingerbread/releases και είμαι πολύ ευχαριστημένος για SD έκδοση. Να περιμένεις από όλες τις SD μεγάλη κατανάλωση ενέργειας αλλά οκ.... είναι SD, το γνωρίζεις αυτό. Κατά τα άλλα δουλεύουν όλα της.... :)

HD2 T-Mobile WM6.5 OS Version: 5.2.21892(21892.5.0.89) - Manila version: 2.5.20121412.2 - ROM version: 2.13.531.1(90963) WWE / 28/04/2010 - Radio version: 2.10.50.26 - Protocol version: 15.39.50.07U
Link to comment
Share on other sites

1) Αρα εγω ακλουθώντας μεχρι τωρα τον οδηγο σου για να βαλω no sense rom δεν εχω χρησιμοποιήσει clk για bootloader αλλα magldr 1.13 ( σωστα;; )

2) με magldr 1.13 μπορω να περασω sense rom οπως η TBD που με ενδιαφέρει η πρεπει να αλλαξω σε clk bootloader;

3) τα δεδομενα που εχω στην sd κινδυνεύουν να διαγραφουν κατα την διαδικασία φορμαρίσματος η απλως γίνεται ενα κοματι της καρτας σε ext και το υπόλοιπο μενει απείραχτο;; ( δηλαδη να κανω packup την καρτα η οχι; )

4) μετα την αλλαγη του system partition στην nand μπορω ευκολα να επαναφέρω την CM8 που χρησιμοποιώ η θα πρεπει παλι να ξανα-μικρύνω το partition της nand ;

 

1)οκ

2)μπαίνει και με τα δυο .με τα θετικά του κάθε bootloader .o Χρήστος πιο πίσω έχει δώσει λεπτομέρειες

3)θα διαγραφούν κανε backup

4)καλύτερα να πει ο Χρήστος.

Edited by sisferas_sax

Ανδρεας

χ500- htc cruise - htc diamond-htc hd-htc hd2-Htc one

destinator 7 & 8 - iGO PrimoAndroid

Link to comment
Share on other sites

4. Μπορείς εύκολα να επαναφέρεις τo nandroid backup της cm7 και σε μεγαλύτερο system partition.Απλά το μεγαλύτερο system partition σημαίνει μείον κάποια mb για αποθήκευση εφαρμογών.Πάντως αν θέλεις να δοκιμάσεις την nrg sense rom,βάλε την diet version που χωράει σε 150αρι system partition,oπότε δε θα χρειαστεί καν να το αλλάξεις αυτό που έχεις ήδη τώρα.Και έτσι προχωράς κατευθείαν στην δημιουργία του ext partition στην sd
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ας πουμε λοιπον πως δοκιμαζω την nrg sense diet....

πως κανω ext partition στην sd ;

Αφου την κανω ext φoρτωνω το zip της rom και κανω ad με το clockworkmod recovery οπως ξερουμε απο πριν;

 

 

Και κατι ακομα …

Που ειναι ρε παιδία το recovery για MAGLDR για την TBD Stock Sensation XL Gen3 EU;;;

Με εχει μπερδεψει το συγκεκριμένο τοπικ

Edited by telmusic
Link to comment
Share on other sites

Οτι και αν βάλεις από sense rom το ext partition πρέπει να το κάνεις oπωσδήποτε,εκτός και αν έχεις το αμερικάνικο hd2

για ext partition δες τον οδηγό μου http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=42021

Η διαδικασία που ακολουθεί θα κάνει format στην sd γιαυτό φροντίστε να έχετε πάρει backup πριν την εκτελέσετε

 

1. Ξεκινάμε τον magldr και μετά το clockwork recovery

 

2. Πάμε στην επιλογή advanced--->partition sd card

 

3. Επιλέγουμε το μέγεθος του ext partition. 1gb είναι αρκετό. Στη συνέχεια μας ζητάει αν θέλουμε να κάνουμε swap file. Αυτό είναι προαιρετικό και αν θέλουμε στη συνέχεια να το χρησιμοποιήσουμε (θα γράψω την διαδικασία) επιλέγουμε 256. Διαφορετικό το αφήνουμε 0.

 

Περιμένουμε λίγο και μόλις τελειώσει είμαστε έτοιμοι. Οταν συνδέουμε τη κάρτα μας στο pc δε θα βλέπουμε το ext partition αλλά μόνο τον υπόλοιπο (fat32) χώρο στον οποίο θα αντιγράφουμε τα αρχεία μας.

 

Επειτα φλασάρουμε τη ρομ και είμαστε έτοιμοι. Δε χρειάζεται κάθε φορά που αλλάζουμε ρομ να κάνουμε από την διαδικασία από την αρχή.

To recovery της tbd νομίζω υπήρχε στο πρώτο ποστ της ρομ αλλά τώρα που κοιτάω δε μου εμφανίζει κάτι.Αλλη λυση ειναι να το κάνεις μόνος σου σύμφωνα με αυτά που γράφει στο ποστ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=21950353&postcount=9780 είτε μέσω του hd2 nand toolkit ή πειράζοντας το flash.cfg από ένα ήδη υπάρχον recovery που έχεις στο pc σου

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ωραια μου τα λες αλλα...

Πως λειτουργει το hd2 nand toolkit ( ξερω τι κανει αλλα οχι πως το κανει)

Οσο για το δευτερο μου φαίνεται ενδιαφερον αλλα αληθεια λειτουργεί εξισου καλα;

Δηλαδη αν καταλαβα καλα θα ανοιξω με worpad το flash.cfg ( πχ απο μια typhoon rom) και αλλάζω τις τιμες σύμφωνα με αυτες που γραφει οι TMD;

Τοσο ευκολο;

Link to comment
Share on other sites

Nαι με το flash.cfg ειναι τόσο εύκολο όσο λες.Προτείνω όμως μιας και θα φλασάρεις από την αρχή να βάλεις και το 4ext recovery αντι του απλού clockwork που έχεις τώρα,όπως άλλωστε προτείνει ο chef της tbd.κατεβάζεις http://mir.cr/0WAEHXSU και αποσυμπιέζεις

θα βρεις ένα αρχείο με όνομα recovery-leo.img.Πας στο φάκελο του recovery της typhoon και σβήνεις ή μετονομάζεις σε κάτι σε άλλο το αρχείο recovery-raw.img.Βάζεις στην θέση του το recovery-leo.img μετονομασμένο σε recovery-raw.img και φλασάρεις το recovery.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν εκατσε...

Ενω τελείωσε η εγκατασταση , μετα απο τους κρίκους και ενω περιμενα να ολοκληρωθεί το setup που εβγαλε συνεχόμενα παραθυρα με error που σταμάτησαν την διαδικασία ολοκλήρωσης του σεταρισματος ( μιλω για την Energy_1.23.2012.SensationXL.DIET.VERSION ) .

Μετα απο αυτο ειπα να τα σβησω και να κανω εκ νεου εγκατάσταση αυτη την φορα δοκιμάζοντας να φλασαρω 4ext recovery αλλα δυστυχώς το pc δεν βλεπει το κινητο.

Παω να κανω usb Flasher και να τρεξω εκ νεου το daf αλλα δεν συνδέεται το κινητο.

Τι φρίκη εφαγε ιδεα δεν εχω...

Μηπως να βαλω το CLK αλλα παλι δεν εχω ιδεα πως το περναω...

Καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Το ext partition έγινε σωστά; Κατά την διαδικασία εγκατάστασης της ρομ,επέλεξες σωστά τα yes/no script;

To clk μπαίνει εύκολα.http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1114053 έκδοση v1.5 rc1

για το usb flasher του magldr,άλλαξε usb θύρα,απενεργοποίησε τις usb συνδέσεις στο activesync (xp) ή αν έχεις 7αρια τρέξε το daf.exe ως administrator

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθησα τις οδηγιες σου και εδωσα ext partition στα 1024 ( ολα οκ δεν μου εβγαλε κατι λαθος)

Eπέλεξα σωστά τα yes/no script και αφου ολοκληρωνει την εγκατάσταση μολις κανω να μπω βγαζει συνεχεια close διαφορες εφαρμογες χωρις να μου επιτρεπει να κανω τιποτα παρα μονο power off .

Εισαι σίγουρος πως το recover απο την typhoon Recovery_150M_system_5M_cache ταιριαζει και για την Energy_1.23.2012.SensationXL.DIET.VERSION ?

 

Το λειτουργικό μου ειναι seven και δυστυχώς εξακολουθω να μην μπορω να συγχρονιστώ με windows mobile ωστε να φλασαρω αλλο recover

Link to comment
Share on other sites

στις οδηγίες λέει

If... you have a device with all white buttons at the bottom (an european/asian model) then choose Custom on the left hand side and input 200 in the box that pops up after you hit Partition.

και στην αρχή του ποστ

Advanced Users:

For the SDEXT version, you need a CWM layout of 5/200/5. If your phone doesn't boot, try a higher than 200 partition

εγώ να σου πω την αλήθεια έβαλα 220

κανε μια επανεκκίνηση στο πσ μήπως δει την κάρτα σου

Edited by sisferas_sax

Ανδρεας

χ500- htc cruise - htc diamond-htc hd-htc hd2-Htc one

destinator 7 & 8 - iGO PrimoAndroid

Link to comment
Share on other sites

Ναι το partition 150mb ταιριάζει.H diet version θέλει μικρότερο partition.Πριν φλασάρεις την ρομ,έκανες από το recovery wipe all userdata;
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα και οχι μονο αυτο αλλα φορμαρισα εξ αρχης την sd . Παρολα αυτα μου κανει εντυπωση πως οταν ξεκινα βλεπω στο screen lock απο κατω το wallpaper που ειχα στην προηγούμενη εγκατάσταση.

Ειναι δυνατον;;

Αφου εκανα wipe all userdata και φορμαρισα εις διπλουν την sd που στην ευχή βρισκει το wallpaper;

Edited by telmusic
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...