Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάποιο λάθος κάνεις φίλε μου στην διαδικασία! Μου δουλεύει κανονικότατα και απροβλημάτιστα η έκδοση App2SD απο εχτές! Εαν έχεις ξανακάνει την διαδικασία, κοίτα να έχεις κατεβάσει σωστά τα αρχεία καθώς υπάρχουν πολλά και ψιλομπερδεύει :)

 

Μααα... αν δεν κάνω λάθος, η διαδικασία είναι απλή και μάλιστα μονόδρομος: Στο MAGLDR έχω εγκαταστήσει το ClockWorkMod, μπαίνω μέσα, install from zip και κάνω με την σειρά τις δύο εγκαταστάσεις. Μετά κάνω reboot και.... μπουφ... :confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ξερει κανεις απο που να παραγγειλω ενα αυθεντικο καλωδιο MicroUSB?στο e-bay εχει αλλα δεν στελνει κανεις ελλαδα.ειχα ενα μαιμου τελειως αχρηστο εκανε 5 ωρες να φορτσισει αποσυνδεοταν συνεχεια.
Link to comment
Share on other sites

Μααα... αν δεν κάνω λάθος, η διαδικασία είναι απλή και μάλιστα μονόδρομος: Στο MAGLDR έχω εγκαταστήσει το ClockWorkMod, μπαίνω μέσα, install from zip και κάνω με την σειρά τις δύο εγκαταστάσεις. Μετά κάνω reboot και.... μπουφ... :confused:

 

ΔΕΝ είναι τόσο απλή αν την κάνεις ολοκληρωμένη :)

 

Με γρήγορα βήματα (που ίσως τα ξέρεις αλλά εγω τα λέω)...

1) κατεβάζεις αυτό: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1090783

2) Ξεκινάς το τηλέφωνο σου πατώντας το κάτω (απο εκει που χαμηλώνεις την ένταση) και το power (οπότε μπαίνεις σε Recovery mode). Κάνεις με το πρόγραμμα Task29!! Μετά κάνεις πάλι το ίδιο με το recovery και κάνεις εγκατάσταση το MAGLDR.

3) Κάνει reboot και μπαίνει στο MAGLDR μόνο του. Πας στην επιλογή που λέει Flasher (η 5η αν θυμάμαι καλά). Απο το πρόγραμμα διαλέγεις Choose System Partition και βάζεις 250 (με τόσο μου δουλεύει άψογα με αυτήν την ROM) και 5 απο κάτω.Πατάς Repartition και μόλις κάνει Reboot...ΜΕΤΑ πας και flashareis την ΡΟΜ που θέλεις αφού πρώτα κάνεις wipe κτλ (μέσα απο το clockworkmod).

 

Προφανώς δεν έχεις το σωστό partition γι αυτό δεν σου δουλέυει!! Μιλάμε πάντα για ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ HD2 έτσι?

 

(Αν τα έχεις κάνει όλα αυτά και δεν δουλευει...μάλλον είναι κάτι άλλο :p)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μεταφέρεις τα αγαπημένα του destinator στο igomyway για android με το gps babel http://www.gpsbabel.org/download.html#downloading ως pois

σε σχέση με το destinator θα χάσεις τις κατηγορίες αγαπημένων (αν έχεις κάνει) αλλά θα κερδίσεις ενιαία εύρεση με χιλιομετρική απόσταση από το σημείο που βρίσκεσαι. για να κάνεις την μετατροπή θα κάνεις εισαγωγή του .dat αρχείου στο gps babel και εξαγωγή ως google earth (kml). Στη συνέχεια το kml που θα προκύψει θα το βάλεις στο φάκελο igo\content\userdata\poi.Στο igo έπειτα πηγαίνεις προορισμός--->εύρεση τόπων--->άλλοι τόποι και επιλέγεις τρόπο αναζήτησης.Τα αγαπημένα σου θα βρίσκονται στην κατηγορία gps device

Θα το δοκιμασω αν και με το igo τα βρηκα λιγο σκουρα καθως στο παρελθον που το δοκιμασα διαπίστωσα πως δεν δημιουργεί αρκετους φακελους για κατηγοριοποίηση αποθηκευμένων τοποθεσιών ( πχ ανα νομό) πραγμα που γινετε πολυ ευκολα σε destinator αλλα και στο ndrive.

Ευελπιστώ να κανει μετατροπές και για αλλα προγράμματα πλοήγησης.

Ευχαριστω για το λινκ

 

Για sd rom προτείνω αυτή http://sites.google.com/site/nexushd2android/nexushd2-gingerbread/v2-8_sd η οποία βασίζεται σε αυτή την nand rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=905060

 

Υπαρχει καποιο ραδιο fm που να αντικαθιστά το υπάρχον στην rom που παραθετεις παραπανω;

Πολυ δυσλειτουργικο αυτο που φορα η συγκεκριμένη rom

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε όλες τις non sense ρομ αυτή είναι η εφαρμογή του ραδιοφώνου.Εναλλακτική πρόταση το spirit fm http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=13385163 αλλά δε λειτουργεί σε όλες τις ρομ Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παίδες.

Πάει καιρός, αλλά έχω τρεξίματα.

Λοιπόν σήμερα, βαριέμαι και θέλω να δοκιμάσω τα android ως κύριο λειτουργικό στο HD2. Δεν είχα την ευκαιρία 5 μήνες τώρα να παρακολουθώ τα θέματα, και έχω χάσει λίγο την μπάλα.

 

Τι είναι καλύτερο να έχει κάποιος. Μία Nand rom ή μία MAGLDR rom. Ποια η διαφορά?

 

το MAGLDR τι στο καλό είναι? προσπαθούσα να βρώ μερικές εξηγήσεις, αλλά μάλλον δεν ψάχνω καλά.

 

Θέλω ΣΙΓΟΥΡΑ Sense 3 ρομ. δεν με νοιάζουν οι άλλες. Θέλω να κάνω την δουλειά μου σαν άνθρωπος. Προτάσεις?

 

και για να στήσεις μια MAGLDR ρομ τι θέλει? σε βήματα?

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε WebVirus, θα βρείς στο xda αλλά δέν υπάρχει κάποια μεχρι στιγμής που να λειτουργεί και να κάνεις την δουλειά σου σαν άνθρωπος :)

Ελπίζουμε σύντομα να δούμε κάποια αξιόλογη

Link to comment
Share on other sites

οτι θα βρω στους xda, το ξέρω. έχω φάει χρόνια διαβάσματος εκεί μέσα.

απλώς θεωρώ ότι SD rom δεν υπάρχει ΣΧΕΔΟΝ καμία που να δουλεύει άψογα, ή να κρατάει στο χρόνο.

NAND δεν ξέρω τι γίνεται με sense 3.

 

Αλλά βλέπω και τι φοβερά πλεονεκτήματα έχει το Sense γενικά, οπότε για μένα δεν αξίζει να ασχολούμαι με κάτι άλλο τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ο magldr είναι o bootloader πανω στον οποίο κάθεται η nand Rom.δες http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=42021

Αν ψαχνεις sense 3 ρομ που να τρεχει άψογα,απλα δεν υπάρχει

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

άρχισα να καταλαβαίνω ότι η SD μου είναι λίγο για κλάμματα.

 

16gb με class 6 δεν είναι καλή λένε. σε 16gb έχει πάρει κανείς κάτι που να δουλεύει σωστά με τα android?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
άρχισα να καταλαβαίνω ότι η SD μου είναι λίγο για κλάμματα.

 

Γιατί το λες; Τι συμπτώματα έχεις;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

random access speed. για αυτο το λογο λενε, μου κολλαει οταν ανοίγει σε stand by, έχω lags, κτλ
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σε ρωτάω γιατί... για αυτό που λες δεν σημαίνει ότι είναι δεδομένο ότι ευθύνεται η κάρτα. Παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για sd rom προτείνω αυτή http://sites.google.com/site/nexushd2android/nexushd2-gingerbread/v2-8_sd η οποία βασίζεται σε αυτή την nand rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=905060

 

Εχω προβλημα με το ξεζιπαρισμα μηπως ξερει κανεις κατι; μου βγαζει σφαλμα και δεν προχωραει. και με 7zip και με winrar.

tsoby4 yiannis
Link to comment
Share on other sites

Σε ρωτάω γιατί... για αυτό που λες δεν σημαίνει ότι είναι δεδομένο ότι ευθύνεται η κάρτα. Παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες.

 

τι να σου πω ρε γιαννιό. δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. δεν μπορεί ΚΑΘΕ sd build που έχω δοκιμάσει, να βγάζει τα ίδια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την 16gb class2 που δίνει η t-mobile με το κινητό και δεν έχω παρατηρήσει κάποια αργοπορία στην καθημερινή χρήση.Με άλλη κάρτα δοκίμασες να δεις τι γίνεται;

Εχω προβλημα με το ξεζιπαρισμα μηπως ξερει κανεις κατι; μου βγαζει σφαλμα και δεν προχωραει. και με 7zip και με winrar.

Mήπως δε κατέβηκε σωστά το αρχείο; με winrar αποσυμπιέζεται κανονικά

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα δεν είναι στα 16gb αλλά στο class :)
Link to comment
Share on other sites

δεν τα έχω πρόχειρα εδώ που είμαι. ελπίζω να το δοκιμάσω σύντομα
Link to comment
Share on other sites

Έλλειψη sense δοκιμάζω διαφορα καλούδια που κανουν πιο εύχρηστο το μενου ( μιλω για την SD NexusHD2-Gingerbread_V2.8_SD)

Προς το παρον δοκιμάζω το Go Launcher ex και ως τωρα το βρισκω αρκετά καλο.

Από την άλλη υπαρχει και το Launcher pro ( με μια μικρη χρεωση) .

Πιο από τα δυο θεωρείτε καλύτερο;

Να μεινω στο Go η να περασω στο Launcher pro;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έλλειψη sense δοκιμάζω διαφορα καλούδια που κανουν πιο εύχρηστο το μενου ( μιλω για την SD NexusHD2-Gingerbread_V2.8_SD)

Προς το παρον δοκιμάζω το Go Launcher ex και ως τωρα το βρισκω αρκετά καλο.

Από την άλλη υπαρχει και το Launcher pro ( με μια μικρη χρεωση) .

Πιο από τα δυο θεωρείτε καλύτερο;

Να μεινω στο Go η να περασω στο Launcher pro;

 

Έχουμε ξεχωριστό θέμα όπου συζητάμε για ακριβώς αυτό... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=282395

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για non sense rom 160 χαρακτήρες στα sms με την default εφαρμογή του android και αναφορά μηνυμάτων στο στυλ των sense rom από έλληνα developer http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3714361#post3714361

πριν αλλάξετε οτιδήποτε πάρτε ένα backup του συστήματος για παν ενδεχόμενο

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την Nexus SD rom και πράγματι πολύ γρήγηορη και σταθερή. Αλλά μου λείπει το sense!!!

Οπότε είπα να δοκιμάσω αυτές τις 2: BoxmaX_KS_6.0.KRaf.SD και MccMBoxmaX GS V 8 [3D carousel effect] 720p...

Έχει κανείς εμπειρία με αυτές? Ή καμιά άλλη πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την Nexus SD rom και πράγματι πολύ γρήγηορη και σταθερή. Αλλά μου λείπει το sense!!!

Οπότε είπα να δοκιμάσω αυτές τις 2: BoxmaX_KS_6.0.KRaf.SD και MccMBoxmaX GS V 8 [3D carousel effect] 720p...

Έχει κανείς εμπειρία με αυτές? Ή καμιά άλλη πρόταση?

 

 

Η συγκεκριμένη φιλε μου επειδη τη δοκίμασα προσφατα θα σου ελεγα να μην μπλεξεις.

Αρκετα κολλήματα στην εμφάνιση των μενου και γενικα σε θεμα ταχύτητας σου δινει την εντυπωση πως δεν πηγες σε Android αλλα παρέμεινες στα windows.

Εχω δοκιμάσει και εγω 3-4 sd roms με sense αλλα καμια δεν με ικανοποίησε οσο η nexus που αναφέρεις αλλα και η superam by froyo που στην ουσια πρόκειται για ιδιες rom με ελαχιστες διαφορες.

Συμφωνώ μεν πως λείπουν πολλα απο τα μενου που ειχες με τη sense των windows αλλα αν θελεις ταχυτητα χωρις κολλήματα τοτε εισαι εκει που πρεπει.

Απο εκει και ύστερα χρειαζεται ψαξιμο αφου υπαρχουν πολλες επιπρόσθετες εφαρμογές στο market ικανες να σε καλύψουν σε μεγαλο βαθμο και να φθάσουν την nexus rom σου να μη εχει να ζηλεψει τιποτα απο τις σημερινές sense ( η καλυτερα σχεδον τιποτα για να ειμαι ακριβής)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...