Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα και απο μενα παιδια

Εδω και καιρο εχω ενα htc hd2 που φοραει omega leo rom 27 ell και με ραδιο 2.14.50.04

και πηρα την αποφαση να βαλω android σε nand μορφη και οχι σε sd..ομως εχω κολλησει σε ενα πολυ βασικο για εμενα σημειο..αφου περασω τη nand μορφη ολοι ξερουμε οτι τα wm θα ειναι πια παρελθον (αφου θα διαγραφουν) οπως θα ειναι και οι επαφες μου και τα μνματα μου..

σε αυτο που θελω βοηθεια λοιπον ειναι με ποιο τροπο θα κανω backup and restore τα αρχεια μου απο τα wm στα android αφου δε δουλευει το pimbackup στις android roms..μηπως ξερετε καποιο τροπο η αν υπαρχει καποιος οδηγος που θα με βοηθησει?

Υ.Γ. ζητω συγνωμη αν εχει απαντηθει παρομοια ερωτηση αλλα μου ειναι αδυνατον να διαβασω ενα ενα τα ποστ μεσα σε τοσες σελιδες :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Συγχρόνισε επαφές, calendar κτλ με το gmail με τις οδηγίες που θα βρεις εδώ και μετά θα περαστούν στο android λειτουργικό σου με το που θα δηλώσεις τον gmail account σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η λυση ειναι να βάλεις αρχικά μια sd android rom,ώστε να έχεις και τα wm και μετά με το spb migration tool θα κάνεις την διαδικασία http://www.migratetoandroid.com/
Link to comment
Share on other sites

η λύση λεγόταν sprite migrate (έληξε πλέον) ακολούθησε αυτή τη συζήτηση και εαν έχεις την υπομονή ...

 

edit : τι έγινε άλλαξαν τα πράγματα Χρήστο ;;; με το migrate

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Nαι έτσι βλέπω.Υπάρχει πλέον και το spb migrate για το οποιο ενημερώθηκα και εγώ από εδώ http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=36310 δεν έχω πλέον wm για να το δοκιμάσω αλλά δε βρίσκω λόγο να μη δουλεύει

επίσης βγήκε και sd ics έκδοση με ένα πρώτο fix για το hw acceleration http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1361940 αν το δοκιμάσεις,πες μας αποτελέσματα

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ρε παιδια..πολυ γρηγοροι ειστε :)

 

και ελεγα ρε bbbb δε γινεται να ειναι τοσο μεγαλη συμπτωση το username και εδω αλλα και στο bytheway και εκει αλλα και εδω με βοηθησες :)..ειπα να στειλω και εδω με την ελπιδα οτι θα επαιρνα πληροφοριες για το spb migration tool γιατι τη φοβηθηκα λιγο σαν εφαρμογη και με εμπλεξε γιατι δεν ειχα σκεφτει τη λυση να βαλω πρωτα sd android και να κανω μετα ολα τα υπολοιπα..και παλι thanks

Link to comment
Share on other sites

Nαι έτσι βλέπω.Υπάρχει πλέον και το spb migrate για το οποιο ενημερώθηκα και εγώ από εδώ http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=36310 δεν έχω πλέον wm για να το δοκιμάσω αλλά δε βρίσκω λόγο να μη δουλεύει

επίσης βγήκε και sd ics έκδοση με ένα πρώτο fix για το hw acceleration http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1361940 αν το δοκιμάσεις,πες μας αποτελέσματα

 

έχω πρόβλημα στο πρωινό μου wifi και μπαίνω μόνο βράδυ ,δηλαδή χωρίς πολύ χρόνο ....

επίσης με έχουν χαλάσει κάτι περίεργα reboot στου tytung όταν παέι να συνδεθεί wifi ... και άλλα

του tytung ή sportsstar ή του cruonit

θεωρείς καλύτερη ;

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Toυ cruonit δεν την δοκίμασα.Με του sportsstar δε μου λειτουργούσε το μενού του go launcher.Πατούσα να μπω στις ρυθμίσεις και με πετούσε στην αρχική οθόνη.Με του tytung δεν είχα αυτό το πρόβλημα.Βέβαια από την άλλη η nand του sportsstar φαίνεται πως μπουτάρει σε όλους όσοι την δοκίμασαν,σε αντίθεση με του tytung που για κάποιο λόγο δε μπουτάρει σε όλους
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα παιδια

Εδω και καιρο εχω ενα htc hd2 που φοραει omega leo rom 27 ell και με ραδιο 2.14.50.04

:blink:

μην ξεχάσεις να αλλάξεις ραδιο

(κοιτα ποιες ραδιο σηκώνει η ρομ που θα βάλεις)

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

πέρασα στο κινητό την american droid rom

με τον παλιό παραδοσιακό τρόπο ( έτρεξα

το αρχείο Daf.exe και την πέρασα . τώρα θέλω να

περάσω άλλη . έβαλα μέσα στην κάρτα μνήμης αυτή

που θέλω να περάσω και πηγαίνω στο magldr 1.13

στην επιλογή AD recovery για να επιλέξω την ρομ και

μου βγάζει με κόκκινα γράμματα No boot sources .

καμιά ιδέα πως να περάσω την άλλη ρομ ? έχω κάνει κάτι

λάθος ?

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

Λογικό αυτό που συμβαίνει.Πρέπει μέσω της επιλογής usb flasher να φλασάρεις ένα recovery partition.Στο θέμα της κάθε ρομ,λέει τι μέγεθος πρέπει να έχει το recovery

Χρήστο ποιο full callrec kernel προτείνεις για την nightly?

 

Sent from my htc HD2

kernel_tytung_r14_callrec_update.zip http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1258110 πριν τον φλασάρεις αφαιρείς από το zip το αρχείο initrd.gz

επίσης έχε υπόψιν σου ότι το callrec patch δημιουργεί σε τυχαίες χρονικές στιγμές το "no sound" bug.δηλαδή σταματά να υπάρχει ήχος στο τηλέφωνο και επανέρχεται με reboot και ότι δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις φωνητικές εντολές μέσω bt headset

Link to comment
Share on other sites

Αλλο είναι αυτό.Περνώντας ρομ με τον παλιό τρόπο δηλαδή με το daf.exe χάνεις το recovery.Αν δε κάνω λάθος μόνο η americanandroid χρησιμοποιεί πλέον αυτόν τον τρόπο για πέρασμα ρομ στον magldr
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά πέρασα στο κινητό την mwnakious Runningrom 3.0 και από τις πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ γρήγορη και πολύ όμορφη

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

kernel_tytung_r14_callrec_update.zip http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1258110 πριν τον φλασάρεις αφαιρείς από το zip το αρχείο initrd.gz

επίσης έχε υπόψιν σου ότι το callrec patch δημιουργεί σε τυχαίες χρονικές στιγμές το "no sound" bug.δηλαδή σταματά να υπάρχει ήχος στο τηλέφωνο και επανέρχεται με reboot και ότι δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις φωνητικές εντολές μέσω bt headset

 

Το ξέρω για το no sound bug. Αν δεν το κάνει συχνά δεν με πειράζει αφού ούτε φωνητικές εντολές χρησιμοποιώ.

Το φλασαρω από πάνω ή θέλει όλα από την αρχή?

 

Sent from my htc HD2

Link to comment
Share on other sites

αφαιρείς από το zip το initrd.gz και το φλασάρεις από πάνω.καλο ειναι πάντως να κάνεις κάπου-κάπου και ένα nandroid backup.σε γλιτώνει από την ώρα που θα φας στο στήσιμο σε περίπτωση που για κάποιο λόγο,δε μπουτάρει στο λειτουργικό.Το no sound bug δε συμβαίνει συχνά.το πρόβλημα είναι ότι συμβαίνει ξαφνικά Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά πέρασα στο κινητό την mwnakious Runningrom 3.0 και από τις πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ γρήγορη και πολύ όμορφη

 

Γρήγορη για sense, αλλά με απόλυτα κριτήρια lag-άρει ελαφρώς.

 

Εγώ την έβγαλα, γιατί δεν λειτουργεί σωστά το zmooth, το οποίο θεωρώ sine qua non πλέον (και στην 2.3 το ίδιο συμβαίνει :( Αν μου έρθει όρεξη για κάτι όμορφο, θα στραφώ στην NDT MIUI Gingerbread...).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ψηνόμουν να την εγκαταστήσω, βρήκες τιποτα graphic glitches η οτιδήποτε άλλο που να μήν λειτουργεί σωστά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά. Ξέρετε αν με κάποια εφαρμογή μπορεί να γίνει βιντεοκληση με την κυρίως κάμερα δεδομένου ότι δεν υπάρχει μπροστινή. κάποια ΣΕ το κάνουν. . .:blink:
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα λογικα μιλωντας, που εγκειται η ουσια της βιντεοκλησης με την πισω καμερα; Εσυ ουσιαστικα θα βλεπεις την πλατη του κινητου!

 

Λιγο παραλογο το βρισκω ομολογω! :O

 

ΥΓ: δε το λεω για σενα φυσικα, αλλα για τη σκοπιμοτητα της ενεργειας!

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. εδω και μέρες προσπαθώ να βάλω- αλλάξω τον ηχο κλήσης με κάποιο δικό μου mp3 αλλάδεν τα καταφέρνω.Το ακόμη πιο περίργο είναι ότι στο ρυθμίσεις --->ήχος--->ήχος κλήσης τηλεφώνου βρίσκω τον ήχο που θέλω και το επιλέγω, όταν με καλούν ακούγεται ο προυγούμενος ηχος που ήταν απο τους αρχικούς ήχους κλήσης

κάποια βοήθεια?

Εχω κατεβάσεις και το zedge αλλά και με αυτό τα ίδια προβλήματα εχω

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

...ειχα δουλεψει για λιγο καιρο το se vivaz που παραδοξος δεν ειχε μπροστινη και εκανε βιντεο κληση με την κυριως.βεβαια ο αλλος εβλεπε οτι του εδειχνε η κυριως και εσυ αυτον που επαιρνε.:wacko:αν και η κινηταρα αυτη εκανε το ιδιο θα ηταν τελειο:(...σχεδον! Edited by monster1971
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ψηνόμουν να την εγκαταστήσω, βρήκες τιποτα graphic glitches η οτιδήποτε άλλο που να μήν λειτουργεί σωστά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Graphic glitches ούτε για δείγμα. Κούκλα είναι η ROM και αρκετά γρήγορη, αλλά δεν αποφεύγει κάποια κολλήματα, που με "χαλάνε". Όπως και το πρόβλημα με το Zmooth, όπως ξαναέγραψα...

 

Επίσης, μια - δυο φορές μου έκανε hot restart το Sense, κάτι που ανέφεραν και άλλοι στο thread του xda-developers.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...