Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με την nightly...σκετο είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος . Με τον dialer είχα και εγώ προβληματα . Να πω πως από τις 10 το πρωί που έφυγα για δουλεία ,γύρισα στις 18:30 και η μπαταριά είναι στο 92%

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

το θέμα με τον dialer το έλυσες? και αν ναι πως?

μου φαίνεται αδιανόητο να ην έχω την επιλογή να πληκτρολογήσω το όνομα !!!

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να πληκτρολογήσεις όνομα πας στην καρτέλλα επαφές και πατάς μενου--->αναζήτηση.Η ακόμη και από την κεντρική οθόνη,βάζοντας το widget "αναζήτηση" ή "google search".Με αυτόν τον τρόπο μπορείς να ξεκινήσεις άμεσα την αναζήτηση των επαφών σου,των εφαρμογών σου και όχι μόνο.Η αν χρησιμοποιείς κάποια εφαρμογή όπως τα button savior,zmooth,tablet tweaks μπορείς να έχεις άμεση πρόσβαση στην αναζήτηση
Link to comment
Share on other sites

το θέμα με τον dialer το έλυσες? και αν ναι πως?

μου φαίνεται αδιανόητο να ην έχω την επιλογή να πληκτρολογήσω το όνομα !!!

 

Εννοώ πως είχα πρόβλημα με τον stock dialer. Το πρόβλημα το ελυσα με τον dialer one που έχει Ελληνικό τ9.

Πάντως και η λύση που προτείνει ο bbbb λειτουργεί το ίδιο καλά.

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

yυπαρχει τροπος να γραφω μηνυματα sms με phonepad πληκτρολογιο και xt9?εβαλα android στο hd2 αλλα δεν βρισκω αυτο που ψαχνω στο πληκτρολογιο που εχει
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φιλε dimikord στην πρωτη σελιδα εχει ενα ελληνικο πληκτρολογιο δοκιμασε να το κατεβασεις και να το εγκαταστησεις νομιζω οτι ειναι αυτο που ψαχνεις!
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ πως είχα πρόβλημα με τον stock dialer. Το πρόβλημα το ελυσα με τον dialer one που έχει Ελληνικό τ9.

Πάντως και η λύση που προτείνει ο bbbb λειτουργεί το ίδιο καλά.

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

ίσως ότι καλύτερο μου έχετε προτείνει dialer one ευχαριστώ:respect::respect::respect: τέλειο

εννοείται πολλά ευχαριστώ και στον bbbb που μου άνοιξε τα μάτια!!

Edited by skstelios

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Φιλε dimikord στην πρωτη σελιδα εχει ενα ελληνικο πληκτρολογιο δοκιμασε να το κατεβασεις και να το εγκαταστησεις νομιζω οτι ειναι αυτο που ψαχνεις!
ενταξει φιλε enick θα το βαλω τωρα,απλα νομιζα οτι επειδη ηταν απο παλια εκει,δεν ισχυε με τις σημερινες rom...:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ενταξει φιλε enick θα το βαλω τωρα,απλα νομιζα οτι επειδη ηταν απο παλια εκει,δεν ισχυε με τις σημερινες rom...:)

 

Βαλε το smart keyboard απο το μαρκετ κ κατεβασε το ελληνικο λεξικο.

 

 

written on Tapatalk by my sexy iPad 2 

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

όσοι έχετε cm7 μπορείτε να στείλετε mms???????????????????????????????????????????????????????????????????

εγω δεν καταφερα να στείλω mms και έχω κατεβάσει και το handcent!

αλλά όπως πάντα κάτι κάνω λάθος!!!

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Φιλε aggelosd δες απο της ριθμησεις ασυρματου δικτυου μετα δικτια κινητης τηλεφωνιας και μετα ονοματα σημειου προσβασης και δες αν υπαρχουν η ρυθμισεις για τα mms! σε εμενα της εχει κανονικα!
Link to comment
Share on other sites

Βαλε το smart keyboard απο το μαρκετ κ κατεβασε το ελληνικο λεξικο.

 

 

written on Tapatalk by my sexy iPad 2 

θα το δοκιμασω ειρηνακι γιατι το αλλο δεν δουλεψε τελικα!thanks:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φιλε aggelosd δες απο της ριθμησεις ασυρματου δικτυου μετα δικτια κινητης τηλεφωνιας και μετα ονοματα σημειου προσβασης και δες αν υπαρχουν η ρυθμισεις για τα mms! σε εμενα της εχει κανονικα!

Δεν είναι πρόβλημα προγράμματος.μια στις είκοσι προσπάθειες που κάνω το στέλνει αλλα αυτό που συμβαίνει είναι ότι το τηλ συμπεριφέρεται σαν να μην μπορεί να ανοίξει την πρόσβαση δικτύου για τα mms. Να βγει δηλαδή το G επανω στην μπάρα.

angeldust
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πρόβλημα προγράμματος.μια στις είκοσι προσπάθειες που κάνω το στέλνει αλλα αυτό που συμβαίνει είναι ότι το τηλ συμπεριφέρεται σαν να μην μπορεί να ανοίξει την πρόσβαση δικτύου για τα mms. Να βγει δηλαδή το G επανω στην μπάρα.

 

Αν εχεις την cm7, τοτε προφανως ειναι bug της rom το κομματι "συνδεσιμοτητα". Μερικες φορες δεν αποκρινεται σωστα ουτε το WiFi, ουτε το bluetooth, ουτε η χρηση data ειτε αυτη αφορα mms ειτε περιηγηση στον ιστο.

 

Με 2 hd2 να εχουν περασει απο τα χερια μου, και στα 2, εμφανιζονταν τα παραπανω με τη cm7. Οχι παντα ομως. Αν ανοιγα-εκλεινα λιγακι το αντιστοιχο toggle, λειτουργουσε μετα.

 

 

written on Tapatalk

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις την cm7, τοτε προφανως ειναι bug της rom το κομματι "συνδεσιμοτητα". Μερικες φορες δεν αποκρινεται σωστα ουτε το WiFi, ουτε το bluetooth, ουτε η χρηση data ειτε αυτη αφορα mms ειτε περιηγηση στον ιστο.

 

Με 2 hd2 να εχουν περασει απο τα χερια μου, και στα 2, εμφανιζονταν τα παραπανω με τη cm7. Οχι παντα ομως. Αν ανοιγα-εκλεινα λιγακι το αντιστοιχο toggle, λειτουργουσε μετα.

 

 

written on Tapatalk

Για πιο toggle μιλάς; να ανοίγω κλείσω τα δεδομένα;

angeldust
Link to comment
Share on other sites

Για πιο toggle μιλάς; να ανοίγω κλείσω τα δεδομένα;

 

Ναι. Οταν επιχειρεις να στειλεις mms και δε φευγει, κλεισε και ανοιξε τα δεδομενα. Με τη 2-3 φορα, σ εμενα επιανε. Σε ολα τα παραπανω προβληματα που ανεφερα.

 

Η συνδεσιμοτητα της cyanogenmod χωλαινει γενικως. Οχι στο hd2 μονο. Εχω ακουσει τα ιδια bugs και σε samsung galaxy s, και lg. Mια βολτα σε αντιστοιχα threads του forum ή στους xda, θα στο επιβεβαιωσει.

 

 

written on Tapatalk

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα magldr γιατί μπήκα απο την επιλογή 8 ad recovery κλπ.

 

Τελικά δοκίμασες ενημέρωση της rom;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Δούλεψε με την νέα 25-10-2011

1.nandroid backup της 20-10-2011

2.wipe all userdata

3.εγκατάσταση της νέας ρομ με όλα τα "παρελκόμενα"

4.reboot και εγκατάσταση από την sd του προγράμματος a2sd gui.Επιλογή για μεταφορά της dalvik cache στο partition και αλλαγή των ρυθμίσεων του swap μιας και έχω και swap partition στην sd

5.Reboot και επαναφορά από το advanced restore του clockwork το /data και το /sd-ext

Εκανε γύρω στο πεντάλεπτο να ξεκινήσει την πρώτη φορά.Eφαρμογές,widgets κτλ,επανήλθαν όλα κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Δούλεψε με την νέα 25-10-2011

1.nandroid backup της 20-10-2011

2.wipe all userdata

3.εγκατάσταση της νέας ρομ με όλα τα "παρελκόμενα"

4.reboot και εγκατάσταση από την sd του προγράμματος a2sd gui.Επιλογή για μεταφορά της dalvik cache στο partition και αλλαγή των ρυθμίσεων του swap μιας και έχω και swap partition στην sd

5.Reboot και επαναφορά από το advanced restore του clockwork το /data και το /sd-ext

Εκανε γύρω στο πεντάλεπτο να ξεκινήσει την πρώτη φορά.Eφαρμογές,widgets κτλ,επανήλθαν όλα κανονικά

 

Θα το δοκιμάσω σήμερα το βράδυ.

Με το partition έχεις αλλάξει κάτι ή το άφησες στα 32mb;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως εγκατέστησες το a2sdgui απο την κάρτα, το έχεις σε zip; :O

Έκανα τα βήματα ,νομίζω σωστά. Όταν άνοιξε για πρώτη φορά το τηλέφωνο χωρίς να επαναφέρω το /data και /sd-ext ,είχα πρόβλημα με το market. Κάπου έχω γράψει τι ακριβώς πρόβλημα που βγάζει με το vending κλπ. Επίσης είχα ένα fc στον adw launcher.

Μετά επανέφερα το /data και /sd-ext και όλα μοιάζουν εντάξει ,εκτός απο το market που συνεχίζει τα δικά του.

Στην διαδικασία το μόνο που έκανα ήταν wipe all/factory reset.

Link to comment
Share on other sites

Το a2sdgui είναι apk εφαρμογή και το έχω κρατημένο στην sd.https://market.android.com/details?id=com.elgubbo.a2sdGUI&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5lbGd1YmJvLmEyc2RHVUkiXQ.. για να λειτουργήσει πρέπει πρώτα να εγκαταστήσεις από το recovery το script dt-apps του darktremor.Το εγκατέστησα λοιπόν μέσω του file explorer (στο πρώτο boot της νέας ρομ και αφού είχα φλασάρει και το a2sd του darktremor) και από την καρτέλλα dalvik επέλεξα να πάει στο sd-ext και η dalvik-cache.Το script με το που το εγκαθιστάς στο recovery,μεταφέρει μόνο τα apk των εφαρμογών και όχι και την dalvik-cache (όπως π.χ. γίνεται με την typhoon) και γιαυτό προφανώς,εσένα σου δούλεψε κατευθείαν.Με το νέο market δεν ασχολούμαι.Με το lcd density στα 200ppi με περιορίζει πολύ το νέο μάρκετ και έτσι δεν το χρησιμοποιώ.Επίσης δε ξαναφλάσαρα από την αρχή τα google apps και με το που επανέφερα data και sd-ext μου εμφάνισε και το παλιό market που είχα από την προηγούμενη ρομ.

Ακόμη να πω ότι δεν χρησιμοποιώ πια,το gmail app της google και την default εφαρμογή μηνυμάτων γιατί μου έκαναν (παλιότερα τουλάχιστον),περίεργα με την κατανάλωση της μπαταρίας.Τα έχω αντικαταστήσει με k-9 mail και go sms pro αντίστοιχα

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Το a2sdgui είναι apk εφαρμογή και το έχω κρατημένο στην sd.https://market.android.com/details?id=com.elgubbo.a2sdGUI&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5lbGd1YmJvLmEyc2RHVUkiXQ.. για να λειτουργήσει πρέπει πρώτα να εγκαταστήσεις από το recovery το script dt-apps του darktremor.Το εγκατέστησα λοιπόν μέσω του file explorer (στο πρώτο boot της νέας ρομ και αφού είχα φλασάρει και το a2sd του darktremor) και από την καρτέλλα dalvik επέλεξα να πάει στο sd-ext και η dalvik-cache.Το script με το που το εγκαθιστάς στο recovery,μεταφέρει μόνο τα apk των εφαρμογών και όχι και την dalvik-cache (όπως π.χ. γίνεται με την typhoon) και γιαυτό προφανώς,εσένα σου δούλεψε κατευθείαν.Με το νέο market δεν ασχολούμαι.Με το lcd density στα 200ppi με περιορίζει πολύ το νέο μάρκετ και έτσι δεν το χρησιμοποιώ.Επίσης δε ξαναφλάσαρα από την αρχή τα google apps και με το που επανέφερα data και sd-ext μου εμφάνισε και το παλιό market που είχα από την προηγούμενη ρομ.

Ακόμη να πω ότι δεν χρησιμοποιώ πια,το gmail app της google και την default εφαρμογή μηνυμάτων γιατί μου έκαναν (παλιότερα τουλάχιστον),περίεργα με την κατανάλωση της μπαταρίας.Τα έχω αντικαταστήσει με k-9 mail και go sms pro αντίστοιχα

 

OK νομίζω κατάλαβα.

Βρήκα το a2sdgui σε apk και το κράτησα στην κάρτα για το μέλλον.

Κ9 για mail και για μένα και δοκιμάζω το handsent sms.

Νόμιζα όμως πως μεταφέροντας το data θα μεταφερόταν και το a2sdgui (όπως και έγινε) με τις ρυθμίσεις του έτοιμες (dalvik to sd-ext).

Εγώ πέρασα ξανά τις εφαρμογές στην εγκατάσταση αλλά κάνοντας restore το data, πάλι δεν έπρεπε να αλλάξουν όλα και να γίνουν όπως ήταν;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σωστά έχεις δίκιο.Αλλά την προηγούμενη φορά που το δοκίμασα έτσι,δεν ξεκίνησε η ρομ.Το θέμα για μένα είναι ότι έχω βρει την ρομ "σταθμό" για το hd2 μου.Aποφάσισα πλέον να μετακινούμαι στην νέα nightly μια φορά κάθε βδομάδα.Aς ελπίσουμε επίσης,ότι την νέα χρονιά θα τρέχουμε ics roms Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Σωστά έχεις δίκιο.Αλλά την προηγούμενη φορά που το δοκίμασα έτσι,δεν ξεκίνησε η ρομ

 

Καλά ποτέ πρόλαβες και είδες το μήνυμα που έγραψα λάθος? ( άτιμο smart ) ...μέχρι να το κάνω edit ... :)

Η απορία που μου μένει είναι γιατί το νέο market έβγαζε μήνυμα λάθους πριν επαναφέρω το data . Το έκανε και στο hd2 της γυναίκας μου όταν πέρασα την nightly και εκεί ήταν με καθαρή εγκατάστασή και task 29.

Ίσως φταίει το market!

Για να περάσω το παλιό μάρκετ με το oldmarket.apk πρέπει να κάνω την διαδικασία δυο φορές. Την πρώτη δεν βλέπω πουθενά το μάρκετ σαν συντόμευση. Την δεύτερη λειτουργεί κανονικά, αλλά και τις δυο φορές, πριν κλείσει το τηλέφωνο , βλέπω πάλι μήνυμα λάθους αχνά στο background. Το κάνει σε κανέναν αλλο αυτό?

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...