Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Πολύ ενδιαφέρον άρθρο. Άντε να βγάλουν και το δεύτερο μέρος με το καλό :).

Link to comment
Share on other sites

Τρέχω την rom American Android από την κάρτα μνήμης. Χθες αναβαθμίστηκε το Market στην τελευταία του έκδοση. Το πρόβλημα είναι ότι σε πολλές εφαρμογές (π.χ. Skype) γράφει ότι δεν είναι συμβατές με την συσκευή μου και δεν με αφήνει να τις κατεβάσω. Με την προηγούμενη έκδοση του Market δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα. Υπάρχει τρόπος με το καινούργιο market να μπορώ να εγκαθιστώ οποιαδήποτε εφαρμογή; Αν όχι αν ξέρει κάποιος πως να εμποδίσω το market να αναβαθμίζεται αυτόματα.
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλοι,εχει βαλει καποιος nand σε hd2 tmobile(usa)αλλαζει κατι στην διαδικασια?

edit μολις το εκανα ολα οκ!

Edited by alex_n80

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Θελωντας να δοκιμασω αλλη Nand rom και σκέφτομαι να κανω το back up της υπάρχουσας με το CLOCKWORK RECOVERY.

Εχω ομως τον εξής ενδοιασμό...

Πολλα απο τα εγκατεστημένα προγράμματα αλλα ακομη και η Nand rom εχει δημιουργήσει φακελους στην sd Μνημη.

Αν καταλαβαίνω σωστα το CLOCKWORK κανει σωσιμο μονο στα αρχεια που βρίσκονται στην εσωτερικη μνημη του κινητου και τα μεταφέρει σε καποιο σημειο στην sd.

Τα αρχεια και φακελοι που εχουν δημιουργηθεί τι γινονται;

Πρεπει να τα σωσω και αυτα ξεχωριστα και μετα να τα περασω χειροκίνητα;

Υποθετω πως αν δεν το κανω αυτο μετα στην επαναφορα της ρομ ( restore ) πολλα δεν θα λειτουργουν.

 

 

Το titanium backup ( που αναθεμα αν καταλάβω ποτε πως λειτουργει με τοσες επιλογες που εχει) οταν κανει backup σωζει και τους φακελους του συστήματος που εχουν δημιουργηθεί στην sd μνημη;

Και εμένα θα με ενδιέφεραι αυτό!!! Ας μας απαντήσει κάποιος από τους σχετικούς!!! :) :) ''bbbb"

 

και επίσης μου έχει γεμίσει η μνήμη του κινιτού και δεν ξέρω γιατί και απο τι! Τις περισσότερες εφαρμογές τις έχω στην κάρτα. Και δεν μπορώ να καταλάβω που είναι τα αρχεία που την γέμισαν και ειδικά ποια είναι.. μην σβίσω και τίποτα αρχεία συστληματος...

HTC ONE Venom Viper Rom

HTC ONE X Venom Viper Rom

HTC Inspire 4g ICS 4.0.4

HTC Sensation CyanogenMod 9 Nightly & Energy™

HTC HD2 T-Mobile MAGLDR TyphooN CyanogenMod 7 Nightly

Link to comment
Share on other sites

Θελωντας να δοκιμασω αλλη Nand rom και σκέφτομαι να κανω το back up της υπάρχουσας με το CLOCKWORK RECOVERY.

Εχω ομως τον εξής ενδοιασμό...

Πολλα απο τα εγκατεστημένα προγράμματα αλλα ακομη και η Nand rom εχει δημιουργήσει φακελους στην sd Μνημη.

Αν καταλαβαίνω σωστα το CLOCKWORK κανει σωσιμο μονο στα αρχεια που βρίσκονται στην εσωτερικη μνημη του κινητου και τα μεταφέρει σε καποιο σημειο στην sd.

Τα αρχεια και φακελοι που εχουν δημιουργηθεί τι γινονται;

Πρεπει να τα σωσω και αυτα ξεχωριστα και μετα να τα περασω χειροκίνητα;

Υποθετω πως αν δεν το κανω αυτο μετα στην επαναφορα της ρομ ( restore ) πολλα δεν θα λειτουργουν.

 

Το titanium backup ( που αναθεμα αν καταλάβω ποτε πως λειτουργει με τοσες επιλογες που εχει) οταν κανει backup σωζει και τους φακελους του συστήματος που εχουν δημιουργηθεί στην sd μνημη;

 

 

Το CWM κρατάει τον φάκελο .android_secure που έχει ότι χρειάζονται τα προγράμματα που εγκαθίστανται στην sd για να τρέξουν.

Τώρα κάτι παιχνίδια, που συνήθως αυτά είναι που λόγω χώρου τα βάζουμε στην sd θα πρέπει να τα κρατήσεις backup αν θες να τα σβήσεις αλλά και να τα αγήσεις όπως είναι δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Τέλος κάποια προγράμματα που φτιάχνουν δικούς τους φακέλους όταν τα τρέχουμε είναι κυρίως για cache και ρυθμίσεις των προγραμμάτων οπότε μπορείς να τα σβήσεις άφοβα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

το cwm backup κραταει οτι χρειάζεται ωστε αν κανεις φορματ η ακόμη και αν ξαναβαλεις windows και μετα παλι magldr και recovery και επαναφέρεις το cwm backup θα ειναι ολα οπως πριν

 

 

Και εμένα θα με ενδιέφεραι αυτό!!! Ας μας απαντήσει κάποιος από τους σχετικούς!!! :) :) ''bbbb"

 

και επίσης μου έχει γεμίσει η μνήμη του κινιτού και δεν ξέρω γιατί και απο τι! Τις περισσότερες εφαρμογές τις έχω στην κάρτα. Και δεν μπορώ να καταλάβω που είναι τα αρχεία που την γέμισαν και ειδικά ποια είναι.. μην σβίσω και τίποτα αρχεία συστληματος...

Τι clockwork partition έχεις κάνεις και πόσες εφαρμογές έχεις βάλει?Eγώ στην typhoon με 150αρι partition ξεκινώ με 767 mb ελεύθερα και με 140 εφαρμογές και όλες στο τηλέφωνο έχω ακόμη 270mb ελεύθερα.Δες επίσης με κάποιο πρόγραμμα όπως το 1tap cleaner https://market.android.com/details?id=com.a0soft.gphone.acc.free&feature=search_result αν έχεις αχρηστα αρχεία στη μνήμη

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Βαλε την αναλυση οθόνης στα 240 η στα 160 και θα εισαι οκ.

 

Sent from my HD2

 

Στα 240 είναι τα πάντα τεράστια και στα 160 πολύ μικρά. Μου βγαίνουν τα μάτια και στις 2 περιπτώσεις. Στα 217 που το έχω τώρα είναι το ιδανικότερο για εμένα. Πως μπορώ να μπλοκάρω το market για να μην αναβαθμίζεται;

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Έχει ξαναγραφτεί σίγουρα, πώς μπορώ να βάλω ήχο κλήσης και ειδοποιήσεων τραγούδι mp3;

edit: εννοώ να επιλέγω τραγούδι από τα δικά μου αρχεία.

Edited by NIKOLAOS68

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έχει ξαναγραφτεί σίγουρα, πώς μπορώ να βάλω ήχο κλήσης και ειδοποιήσεων τραγούδι mp3;

edit: εννοώ να επιλέγω τραγούδι από τα δικά μου αρχεία.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3536176#post3536176

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

bbbb ρωτω εδω για το πως γινεται σε cyanogen rom να ξυπναει ττο κινητο με τα πληκτρα της εντασησ???
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

μηπως μεσολαβει και κατι αλλο αναμεσα interface-->volume rocker ???γιατι δεν το βρισκω.
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Ίσως.ψαξε στις ρυθμίσεις της cyanogenmod.τωρα δεν εχω cm rom και δε μπορω να βοηθήσω παραπάνω.εκτός και αν έχεις καμμία πολυ παλιά έκδοση και δεν υπάρχει καθολου η επιλογή αυτή

 

Sent from my Nexus One

Link to comment
Share on other sites

Από που απενεργοποιειται - ενεργοποιείται ο ήχος του καιρού και οι κινούμενες εικόνες στο sense;

 

Sent from my HTC Pyramid using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω περάσει στην sd την MccMBoxmaX GS V9 Gingerbread 2.3.3 απο χθές το βράδυ.Τρέχει καλά χωρίς κολλήματα με μόνη εξαίρεση

ένα reboot που μου έκανε σήμερα το πρωί.

Μήπως ξέρετε κανένα app όπως το nodata που χρησιμοποιούσαμε στα winmo?

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς για να κλείνεις την σύνδεση data με τον πάροχο σου , στα android δεν χρειάζεται .

Ρυθμίσεις/ασύρματο../δίκτυα κινητής .../ενεργοποίηση δεδομένων : απενεργοποιημένο

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το κινητό και δεν μπορώ να κάνω επανεκκίνηση σε recovery mode. Kάνω επανεκκίνηση κρατάω πατημένο το volume down και αυτό συνεχίζει να φορτώνει την nand rom. Έχω αλλάξει πολλές φορές rom χωρίς κανένα πρόβλημα και δεν μπορώ να καταλάβω τώρα τι έχει αλλάξει. Ξέρετε μήπως τι μπορεί να φταίει;
Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το κινητό και δεν μπορώ να κάνω επανεκκίνηση σε recovery mode. Kάνω επανεκκίνηση κρατάω πατημένο το volume down και αυτό συνεχίζει να φορτώνει την nand rom. Έχω αλλάξει πολλές φορές rom χωρίς κανένα πρόβλημα και δεν μπορώ να καταλάβω τώρα τι έχει αλλάξει. Ξέρετε μήπως τι μπορεί να φταίει;

 

Αν δεν κάνω λάθος στο HD2 μπαίνεις σε "recovery" κρατώντας πατημένο το power. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς για να κλείνεις την σύνδεση data με τον πάροχο σου , στα android δεν χρειάζεται .

Ρυθμίσεις/ασύρματο../δίκτυα κινητής .../ενεργοποίηση δεδομένων : απενεργοποιημένο

Ευχαριστώ για την απάντηση mimo.

Μπορώ μέσα απο την ίδια κάρτα μνήμης και με την χρήση partition να τρέχω το android και παράλληλα να έχω τα apps απο τα winmo6.5 ή θα έχουμε conflicts?

Oι εφαρμογες στο android γίνονται εγκατάσταση στην εσωτερική μνήμη ή στην sd?, επειδή χρησιμοποιώ και τα windows οπότε αυτό σημαινει λιγότερος χώρος στην εσωτερική μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Δευτερο partition δεν μπορεις να κανεις.το android οταν τρεχει απο την καρτα,δε πειραζει την εσωτερικη μνημη των windows.χρησιμοποιει ως εσωτερικη μνημη την καρτα SD στην οποια φτιαχνει ενα ειδικο αρχειο με ονομα data.img

Αν δεν κάνω λάθος στο HD2 μπαίνεις σε "recovery" κρατώντας πατημένο το power. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

 

 

Κρατας το power για να σου βγαλει το μενου του magldr και επειτα επιλεγεις το 8.ad recovery

Sent from my HTC HD2

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος στο HD2 μπαίνεις σε "recovery" κρατώντας πατημένο το power. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

 

Oντως ετσι ειναι..

Με το πλήκτρο του ηχου πατημένο μπαίνεις σε bootloader mode.

Ξαναδοκιμασε φίλε αλλα κρατα πατημένo μόνο το power button για να σε βγάλει στο MAGLDR menu

Edited by tsak8

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το κινητό και δεν μπορώ να κάνω επανεκκίνηση σε recovery mode. Kάνω επανεκκίνηση κρατάω πατημένο το volume down και αυτό συνεχίζει να φορτώνει την nand rom. Έχω αλλάξει πολλές φορές rom χωρίς κανένα πρόβλημα και δεν μπορώ να καταλάβω τώρα τι έχει αλλάξει. Ξέρετε μήπως τι μπορεί να φταίει;

 

Αν δεν κάνω λάθος στο HD2 μπαίνεις σε "recovery" κρατώντας πατημένο το power. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

 

Δευτερο partition δεν μπορεις να κανεις.το android οταν τρεχει απο την καρτα,δε πειραζει την εσωτερικη μνημη των windows.χρησιμοποιει ως εσωτερικη μνημη την καρτα SD στην οποια φτιαχνει ενα ειδικο αρχειο με ονομα data.img

 

 

 

Κρατας το power για να σου βγαλει το μενου του magldr και επειτα επιλεγεις το 8.ad recovery

Sent from my HTC HD2

 

Με πατημένο το Volume Down δεν θα έπρεπε να μπαίνει στην τετράχρωμη Οθόνη???:confused:

 

Μήπως έχει χαλάσει και δεν λειτουργεί το πλήκτρο Volume Down????:happy:

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Στην rom που χρησιμοποιώ τώρα παρατήρησα ότι σήμερα όλη μέρα "έτρεχαν" στο παρασκήνιο οι ρυθμίσεις και καταναλωναν 17mb ή κάπου τόσο ,με αποτέλεσμα να εχω κατανάλωση 47mA. Από ότι είδα δεν υπάρχει τρόπος για αυτόματο κλείσιμο. Τι άλλο μπορώ να κάνω;

 

Sent from my HTC Pyramid using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...