Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ φίλε! Επίσης όταν κάνω ext partition για παραδειγμα 1gb, πού φαινεται οτι έχω 1gb ελευθερη εσωτερική μνήμη? Όταν πάω στις ρυθμίσεις και επιλέγω σχετικά με το τηλεφωνο μου βγάζει εσωτερικη μνημη mem info 411mb και οχι 1411mb!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό που βλέπεις εκεί είναι η μνήμη ραμ.Tο ext partition εφόσον η ρομ υποστηρίζει app2sd θα το χρησιμοποιήσει αλλά στις ρυθμίσεις--->αποθηκευτικός χώρος--->εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος δε θα δεις να γράφει 1gb.Για να το δεις αυτό πρέπει η ρομ να υποστηρίζει data2sd αλλά δε λειτουργεί καλά αυτή η μέθοδος και έτσι οι chef προτιμούν την μέθοδο του app2sd.Για να δεις πόσος χώρος χρησιμοποιείται από το ext partition,βάλε κάποιο πρόγραμμα όπως το freespace https://market.android.com/details?id=ru.krikun.freespace&feature=search_result ή το titanium backup.

Tώρα για τη μνήμη ram.Ακόμη και αν κάνεις το swap δε θα δεις επίσης την κανονική μνήμη ραμ να αυξάνεται.Απλά όταν γεμίζει η κανονική μνήμη ραμ,αντί να κλείνει παλιότερες εφαρμογές θα τις βάζει στο swap partition και έτσι μπορείς να έχεις περισσότερες εφαρμογές ανοιχτές.Και για να δεις την συνολική χρήση της ραμ-swap ανοίγεις την εφαρμογή terminal και πληκτρολογείς free

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου!Κατατοπιστικότατος!!! Οπότε το ext partition απ' ότι κατάλαβα έχει δημιουργηθεί, απλά δεν το βλέπω...!
Link to comment
Share on other sites

κατι κανεις λαθος, δοκιμασες αυτο το ραδιο http://www.multiupload.com/QP0IWGY42F και εχεις προβλημα ?εδω μεσα ολη αυτο εχουμε εδω και μηνες.βαλε αυτη την ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=933951 και κανε οτι λεει,απο την αρχη και δεν θα εχεις προβλημα.

καλησπέρα έχω κάνει τα πάντα και πάλη τα ίδια κάνει τι το κάνω με clk τι το κάνω με magldr πάλη τα ίδια μου κάνει. ας δοκιμάσει ένας από εσάς να γράψει βίντεο πάνω από 10 λεπτά να μου πει αν θα κολλάει αλλά όχι σε χώρο που κλιματίζεται έξω. δεν ξέρω τι άλλο να κάνω η μόνη λύση πιστεύω είναι να το στείλω για σέρβις

Link to comment
Share on other sites

Θελω παραλληλα με την nand να τρεξω και μια εκδοση για καρτα μεσα απο τον mdg αλλα δεν τα καταφερνω,μου γραφει για πλοβλημα στον kernel η λαθος.τι κανω λαθος;;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε τα παρακάτω

1.Δεν έχεις επιλέξεις από την επιλογή του magldr 10.services--->1.boot settings--->ad sd dir το φάκελο που έβαλες την ρομ

2.Εχεις επιλέξει το φάκελο του magldr αλλά δεν έχεις αντικαταστήσει το αρχείο rootfs.img ή initrd.gz (ανάλογα τη ρομ) που είναι για να "καταλάβει" ο magldr τη ρομ που έβαλες

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε τα παρακάτω

1.Δεν έχεις επιλέξεις από την επιλογή του magldr 10.services--->1.boot settings--->ad sd dir το φάκελο που έβαλες την ρομ

2.Εχεις επιλέξει το φάκελο του magldr αλλά δεν έχεις αντικαταστήσει το αρχείο rootfs.img ή initrd.gz (ανάλογα τη ρομ) που είναι για να "καταλάβει" ο magldr τη ρομ που έβαλες

Σου είναι εύκολο να μου πεις αναλυτικά τι πρέπει να κάνω στο 2 βήμα γιατί ψηλό χάθηκα ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

έστω ότι θέλεις να βάλεις αυτή τη ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1130359

βάζεις κανονικά στην sd το φάκελο android και επιπλέον κατεβάζεις αυτό που λέει MAGLDR (V1) USERS: Please use this rootfs ( attached )... και αντικαθιστάς το αρχείο rootfs.img που είχε εξαρχής ο φάκελος με τα υπόλοιπα αρχεία

Link to comment
Share on other sites

έστω ότι θέλεις να βάλεις αυτή τη ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1130359

βάζεις κανονικά στην sd το φάκελο android και επιπλέον κατεβάζεις αυτό που λέει MAGLDR (V1) USERS: Please use this rootfs ( attached )... και αντικαθιστάς το αρχείο rootfs.img που είχε εξαρχής ο φάκελος με τα υπόλοιπα αρχεία

καλημέρα εγώ έχω πάνω αυτή TyphooN CyanogenMod 7 Nightly v3.4.0[2.3.4] και ακολούθησα αυτές τις οδηγίες από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=933951 τι είναι αυτό που πρέπει να αλλάξω και πως συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά έχω απελπιστεί παιδεύομαι πάνω από 3 βδομάδες και ακόμα δεν έχω βγάλει κάποια άκρη

Edited by makiala
Link to comment
Share on other sites

Tι εννοείς; Αυτή η ρομ που έχεις τώρα,τρέχει από την εσωτερική μνήμη του κινητού.Αυτή που σου δείχνω εγώ τρέχει από την sd.Εσύ τι θέλεις να κάνεις;
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έχω κάνει τα πάντα και πάλη τα ίδια κάνει τι το κάνω με clk τι το κάνω με magldr πάλη τα ίδια μου κάνει. ας δοκιμάσει ένας από εσάς να γράψει βίντεο πάνω από 10 λεπτά να μου πει αν θα κολλάει αλλά όχι σε χώρο που κλιματίζεται έξω. δεν ξέρω τι άλλο να κάνω η μόνη λύση πιστεύω είναι να το στείλω για σέρβις

Αυτο που συμβαινει μεσα στο τηλεφωνο σου ειναι καθαρος θερμοπυρινικος πολεμος και σιγουρα ευθυνεται το kernel γι αυτο.

Αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα λαθους στο script του προγραμματος (λογω download μπορει να εχει χαθει κομματι) μπορει να ειναι hardware.

Θα σου προτεινα να κανεις ενα καλο task29 2 φορες να φλασαρεις μια official w6.5 να την αφησεις να ηρεμησει(settle) και μετα απο μια μερα να φλασαρεις τα παντα απο την αρχη τεσεκαροντας μετα το καρεβασμα τα md5.

Mobile Phone Technician & android development
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έχω κάνει τα πάντα και πάλη τα ίδια κάνει τι το κάνω με clk τι το κάνω με magldr πάλη τα ίδια μου κάνει. ας δοκιμάσει ένας από εσάς να γράψει βίντεο πάνω από 10 λεπτά να μου πει αν θα κολλάει αλλά όχι σε χώρο που κλιματίζεται έξω. δεν ξέρω τι άλλο να κάνω η μόνη λύση πιστεύω είναι να το στείλω για σέρβις

 

Φιλε σε μενα ειτε το βαλω στον κλιματισμο ειτε οχι,δε γραφει πανω απο πεντε λεπτα βιντεο η προεγκατεστημενη εφαρμογη καμερας.κολλαει η εικονα και κλεινει το προγραμμα.αλλα το τηλεφωνο συνεχιζει να λειτουργει οκ.εβαλα το ancorder και λυθηκε το προβλημα μου.βαλε αυτο ή το LG camera.αν σου κολλαει μονο στην εγγραφη βιντεο μην ασχολεισαι καθολου.μη ξεχναμε οτι το κινητο δεν ειναι android phone και ειναι σιγουρο οτι θα υπαρχουν καποια bugs.και τι θα τους πεις στο service; οτι δε γραφει βιντεο στο android;;;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με την default εφαρμογή κάμερας στην typhoon, να γράψω βίντεο σε εξωτερικό χώρο και στα 4.54 κόλλησε η εικόνα και στη προσπάθεια μου να το ξεκολλήσω,έκανε force close.Έλεγξα τη θερμοκρασία και ήταν στους 37 βαθμούς.Μετά κατέβασα το ancorder και για να το δυσκολέψω ακόμη περισσότερο,πάτησα εγγραφή και το έβαλα πάνω σε ένα κουτί υπολογιστή:p ύστερα από 12 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα το κινητό συνέχιζε να γράφει και το σταμάτησα-αποθήκευσα κανονικά.Έλεγξα τη θερμοκρασία και ήταν 45 βαθμοί κελσίου.Αρα κατά την γνώμη μου,δε παίζει ζήτημα υψηλής θερμοκρασίας για το κόλλημα αλλά κάτι άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που συμβαινει μεσα στο τηλεφωνο σου ειναι καθαρος θερμοπυρινικος πολεμος και σιγουρα ευθυνεται το kernel γι αυτο.

Αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα λαθους στο script του προγραμματος (λογω download μπορει να εχει χαθει κομματι) μπορει να ειναι hardware.

Θα σου προτεινα να κανεις ενα καλο task29 2 φορες να φλασαρεις μια official w6.5 να την αφησεις να ηρεμησει(settle) και μετα απο μια μερα να φλασαρεις τα παντα απο την αρχη τεσεκαροντας μετα το καρεβασμα τα md5.

όταν λες να τσεκάρω τα md5 τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

χρειάζεσαι ένα πρόγραμμα σαν αυτό http://www.elgorithms.com/downloads/chaosmd5.php

στο θέμα της ρομ στο download δίπλα από το λινκ γράφει ένα κωδικό md5sum.ανοίγεις στο pc σου με το πρόγραμμα chaosmd5 το zip της ρομ που κατέβασες και ελέγχεις αν ο κωδικός md5sum που θα σου δώσει το πρόγραμμα,ταιριάζει με αυτόν που γράφει στο θέμα της ρομ

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με την default εφαρμογή κάμερας στην typhoon, να γράψω βίντεο σε εξωτερικό χώρο και στα 4.54 κόλλησε η εικόνα και στη προσπάθεια μου να το ξεκολλήσω,έκανε force close.Έλεγξα τη θερμοκρασία και ήταν στους 37 βαθμούς.Μετά κατέβασα το ancorder και για να το δυσκολέψω ακόμη περισσότερο,πάτησα εγγραφή και το έβαλα πάνω σε ένα κουτί υπολογιστή:p ύστερα από 12 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα το κινητό συνέχιζε να γράφει και το σταμάτησα-αποθήκευσα κανονικά.Έλεγξα τη θερμοκρασία και ήταν 45 βαθμοί κελσίου.Αρα κατά την γνώμη μου,δε παίζει ζήτημα υψηλής θερμοκρασίας για το κόλλημα αλλά κάτι άλλο.

Το προβλημα φαινεται να ειναι στην rom και πουθενα αλλου.Γραφω ωρες ολοκληρες με το δικο μου χωρις προβλημα.

Υπαρχει μεγαλη διαφορα οταν φτιαχνεις μια rom απο το να βαλεις απλα μια camera.apk μεχρι να κανεις simulate το οτι δουλευει.

Προσωπικα οτιδηποτε κατεβαζω το ανοιγω το κανω στα μετρα μου και μετα το βαζω στο τηλ μου.

Βεβαι αυτο δεν ειναι ευκολο για τον καθενα.

Επισης μπορει να υπαρχει προβλημα στην αποθηκευση δεδομενων δλδ στην καρτα μνημης και γι αυτο να κολλαει.

Προτεινω να βρειτε rom που να ειναι τουλαχιστον αρκετα καλες απο την αρχη τους.

Οσον αφορα το αν μπορει το hd2 να σηκωσει android αυτο ειναι κατι που εχει απλα απαντηθει πολλους μηνες πριν.Σηκωνει απλα τα παντα μεχρι και xp αν θελει καποιος απλα πρεπει να γινουν σωστα τα πραγματα...

Μια σελιδα πριν ποσταρησα μια ρομ για οποιον θελει ,ας την δοκιμασει και ας δει.Εξ αλλου με ενα nand backup ξαναγυρναει εκει που ηταν.

Mobile Phone Technician & android development
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και είναι έτσι όπως τα λες τα πράγματα.Βλέπω όμως πολύ κόσμο στο xda να παραπονιέται για διάφορα προβλήματα και άλλους τόσους να υποστηρίζουν ότι δεν έχουν πρόβλημα με την ίδια ρομ.Φυσικά παίζει ρόλο το πως χρησιμοποιεί κάποιος το κινητό του,τι εφαρμογές έχει βάλει και τρέχει ταυτόχρονα κτλ.Εγώ π.χ. μέχρι τώρα δεν είχε χρειαστεί να γράψω βίντεο πάνω από 2 λεπτά και αν δε το έγραφε ο φίλος,δεν ήξερα ότι μπορεί να υπάρχει θέμα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Σκέυτομαι να εγκαταστήσω την HD2 CoreDroid HD GB 2.3.3 V3 EU έτσι για αλλαγή και για να δω πως τρεχουν οι sense roms. Τι partition προτείνετε να χρησιμοποιησω?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Σκέυτομαι να εγκαταστήσω την HD2 CoreDroid HD GB 2.3.3 V3 EU έτσι για αλλαγή και για να δω πως τρεχουν οι sense roms. Τι partition προτείνετε να χρησιμοποιησω?

 

Νομιζω οτι ειναι καλυτερα να εγκαταστησεις την v1.6 για αρχη γιατι οπως διαβαζω η 2.3 εχει (οπως ολες οι ROMS με Sense 3) καποια προβληματακια.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να δοκιμάσει το HD2 σε Sense3.0 η συγκεκριμένη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1124757 είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ, καθώς είναι σταθερότατη (την δοκιμάζω 1 εβδομάδα και δεν είχα ούτε ένα FC), γράφει 160 χαρακτήρες στα μηνύματα (σε ελληνικό interface) και είναι σχεδόν bug free!!! Μην το σκέφτεστε καθόλου!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα..

Εχω βαλει αυτη την rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1010498 στο τηλεφωνο.

Δουλευει τελεια,το μονο μου παραπονο ειναι το οτι θα ηθελα στον dialer να εχει Ελληνικους χαρακτηρες(Τ9)

Και να μην χρησιμοποιω αλλους(dialer one) gia na kanv th doyleia moy.Δοκιμασα αυτο http://forums.miuiandroid.com/showthread.php?2705-Greek-translation-for-1.1.26& .Αλλα δεν δουλεψε..

Αν καποιος μπορει να βοηθησει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να δοκιμάσει το HD2 σε Sense3.0 η συγκεκριμένη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1124757 είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ, καθώς είναι σταθερότατη (την δοκιμάζω 1 εβδομάδα και δεν είχα ούτε ένα FC), γράφει 160 χαρακτήρες στα μηνύματα (σε ελληνικό interface) και είναι σχεδόν bug free!!! Μην το σκέφτεστε καθόλου!!!

 

η οθόνη κλειδώματος είναι από το sense 3.τα υπόλοιπα είναι sense 2.1 από το desire hd.παρόλα αυτά συμφωνώ και εγώ ότι είναι η καλύτερη sense rom με android 2.3.3

Link to comment
Share on other sites

η οθόνη κλειδώματος είναι από το sense 3.τα υπόλοιπα είναι sense 2.1 από το desire hd.παρόλα αυτά συμφωνώ και εγώ ότι είναι η καλύτερη sense rom με android 2.3.3

 

Η αλήθεια είναι οτι χωρίς τα extra η ROM βασίζεται στην 2.1 με μόνο την οθόνη κλειδώματος του 3.0 !! Σου δίνει όμως την δυνατότητα να βάλεις τα widget της 3.0 με flasharisma ενός αρχείου (μάλιστα το έχει φτιάξει έτσι ώστε όταν κάνει εγκατάσταση τα συγκεκριμένα widget, να κάνει αυτόματα απεγκατάσταση τα προηγούμενα)!! Σαφώς και δεν είναι 3.0 αλλά έχει την εμφάνιση της 3.0 και την ταχύτητα της 2.1 οπότε πιστεύω οτι είναι ο καλύτερος συνδιασμός προς το παρόν :)

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να δοκιμάσει το HD2 σε Sense3.0 η συγκεκριμένη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1124757 είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ, καθώς είναι σταθερότατη (την δοκιμάζω 1 εβδομάδα και δεν είχα ούτε ένα FC), γράφει 160 χαρακτήρες στα μηνύματα (σε ελληνικό interface) και είναι σχεδόν bug free!!! Μην το σκέφτεστε καθόλου!!!

 

Να υποθεσω και εγω απο τα λεγομενα σας πως η συγκεκριμένη Version ειναι οτι καλυτερο αυτη τη στιγμη για HD2;

Επειδή τρώγομαι να περασω σε Android αλλα τα οικονομικα δε το επιτρεπουν σκέφτομαι να δοκιμασω με τον τροπο που γραφετε αλλα δεν ξερω πολλα απο τέτοιου ειδους επεμβάσεις.

Καταρχην υποθετω πως η εγκατάσταση νεας rom γινετε σε διαφορετικό partition ( υποθετω στην εξωτερική μνημη) ωστε να μην χαθει η or rom του κινητου...;

Επίσης απο οτι εχω διαβασει χρησιμοποιείται καποιο Boot loader που δινει την δυνατότητα επιλογης με πιο λειτουργικο θα δουλέψει η συσκευη...;

Αν υποθέσουμε οτι καταλαβα σωστα με πιο τροπο γινετε η εγκατάσταση της νεας rom ;

Οι βασικες μου ανάγκες ως τωρα με το συγκεκριμενο τηλεφωνο ειχε να κανει με τον πλοηγό ( destinator ,igo) ραδιο, ανοικτή ακροαση κατα την οδήγηση, αναγνωση αρχειων word,φωτογραφιες, internet -mails .

Θα τα εχω απροβληματιστα και στην Andorid version του;

Link to comment
Share on other sites

Destinator όχι δεν τρέχει από όσο γνωρίζω.Το καλύτερο είναι σχετικό.Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την εγκατάσταση δες http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=42021
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...