Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nαι.Ειναι αρκετά ενημερωμένη η συγκεκριμένη σελίδα

Μόλις δοκίμασα σε wm 6.5 και τώρα είμαι σε unofficial και δεν το παρουσιάζει μέχρι στιγμής, όσο δοκίμασα... πάντως μόνα τους παράθυρα δεν ανοίγουν , έχω στα δύο προηγούμενα build διπλοπατηματα στο πληκτρολόγιο και το φαινόμενο να μην ξυπνάνε μερικά builds από την αναμονή (γνωστό πρόβλημα των builds) .

Πάντως είναι εκνευριστικό να σε "προσπερνά " το πληκτρολόγιο....

 

 

Τι πρόβλημα είχε το δικό σου; οθόνη; digitizer; καλώδια; πλήκτρα;

 

unofficial HD2

Tα κουμπιά πάντα λειτουργούσαν.Αυτό που σταματούσε να λειτουργεί ήταν η οθόνη,αν πατούσα έστω και λίγο το κουμπί power ή back.Αν γινόταν αυτό,μετά για να επανέλθει,κρατούσα πατημένο το power για 5-6 δευτερόλεπτα και επανερχόταν.Service δεν πρόλαβε να πάει,γιατί πριν προλάβω να το στείλω, μου έπεσε κάτω και ράγισε η οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eχω περάσει την NDT GINGER V28.0[CM7.1.0.1 Nightly 2.3.7][Tytung R14.0] και προσπαθώ να βρω τροπο να κανω sync με το outlook για να ενημερώσω επαφές και calendar.... Μπορεί να βοηθήσει κάποιος???:!::!::!::!:
Link to comment
Share on other sites

Έχω την NDT GINGER V28.0 με Recovery 3.0.2.4 120M

τη πρέπει να κάνω και αν γίνετε

να αυξήσω των εσ. αποθ. χώρο που είναι 255MB και RAM 361MB (Ram λογικά δεν μπορώ.) έχω EU HD2 ...

Link to comment
Share on other sites

Eχω περάσει την NDT GINGER V28.0[CM7.1.0.1 Nightly 2.3.7][Tytung R14.0] και προσπαθώ να βρω τροπο να κανω sync με το outlook για να ενημερώσω επαφές και calendar.... Μπορεί να βοηθήσει κάποιος???:!::!::!::!:

 

συγχρόνισε το outlook me to gmail sou...

https://tools.google.com/dlpage/gappssync

Link to comment
Share on other sites

Έχω την NDT GINGER V28.0 με Recovery 3.0.2.4 120M

τη πρέπει να κάνω και αν γίνετε

να αυξήσω των εσ. αποθ. χώρο που είναι 255MB και RAM 361MB (Ram λογικά δεν μπορώ.) έχω EU HD2 ...

 

Θα κανεις στην κάρτα σου ένα δεύτερο ext partition και ένα μέρος των εφαρμογων σου θα πηγαίνει εκεί. Μπορείς να το κανεις είτε από το PC, ειτε απο το clockwork.ραμ πρεπει να βλεπεις συνολικα 410 και οχι 361

Sent from my HD2

Link to comment
Share on other sites

Φιλε panik εγω τυγχανω μυωπικη κι οταν δε φοραω το γυαλακι μου ή τους φακους, ανετα υποδυομαι τον πρωταγωνιστη στο "ορατοτης μηδεν". :D

 

Ειχα βαλει λοιπον, για να μην κολλαω το κινητο στη μυτη μου οντας αοματη και μου χαλαει το πρεστιζ, το Digital Magnifier. Κανει παραπλησια δουλεια σαν αυτη του zoomer αν το θυμαμαι καλα οπως το ειχα δει φευγαλεα προ καιρου σε ενα τυπο με Leo.

Μαζι με αλλα προγραμματα που μου ειχε δωσει βοηθωντας με να στησω το δικο μου, ειχε κι αυτο αλλα δε με ειχε βολεψει και το απερριψα

 

 

written on Tapatalk by my sexy iPad 2 

Δυστυχώς αυτό μεγεθύνει ότι βλέπεις μέσα από τον φακό, όπως όταν βγάζεις φωτογραφίες, όχι ό,τι υπάρχει στην οθόνη.

Πάντως ευχαριστώ γιά το ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

Θα κανεις στην κάρτα σου ένα δεύτερο ext partition και ένα μέρος των εφαρμογων σου θα πηγαίνει εκεί. Μπορείς να το κανεις είτε από το PC, ειτε απο το clockwork.ραμ πρεπει να βλεπεις συνολικα 410 και οχι 361

Sent from my HD2

 

ok Παω απο το clockwork και μου εχει να επιλέξω μέγεθος ex. size π.χ 512

Swap ? τι είναι αυτό ? ποσό να βάλω ?

Link to comment
Share on other sites

Bάλε 1gb ext partition.Το swap χρησιμοποιείται για να αυξάνει εικονικά την μνήμη ραμ.Θέλει όμως διαδικασία για να ενεργοποιηθεί για την οποία δες http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=15609465&postcount=2 Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

εαν βαλω αυτον τον kernel HierOS 1.8.5 noBTfix 2wcr σε αυτην την ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1275119 θα εχω καποιο προβλημα ?ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι

προχτές πέρασα την τελευταία Cyanmodgen 3.7.5 με έκδοση Android 2.3.7 . Αφού έκανα εγκατάσταση την ROM έκανα μετά format στην κάρτα μνήμης και μετά ξαναέκανα εγκατάσταση της ROM. Μη με ρωτάτε γιατί.. έγινε! :)

To πρόβλημα μου είναι ότι τώρα πάω να περάσω μερικές εφαρμογές και μου έβγαλε μήνυμα ότι η συσκευή μου είναι γέμισε και δεν υπάρχει άλλος χώρος στη μνήμη!!! Γιατί έγινε αυτό? Πριν το format είχα 170 εφαρμογές περασμένες χωρίς πρόβλημα και τώρα στις 10-20 εφαρμογές που πέρασα "κλώτσησε" αμέσως?!?!?

 

Καμιά βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

H καρτα SD ποση χωρητικοτητα εχει? μηπως εκανες partition?

 

τα μεταφέρω στην SD card για να μείνει χώρος. Η κάρτα έχει partition το είχα κάνει όταν πέρασα για πρώτη φορά Android στη NAND αλλά δε ξέρω πόσο ήταν, ούτε ξέρω πως μπορώ να το δω. Η κάρτα μου είναι 8 γίγα. Μπορώ να αλλάξω το παρτίτιον αυτό και να μεγαλώσει σε χωρητικότητα ώστε να μπορώ να βάζω στην storage card περισσότερες εφαρμογές?

Link to comment
Share on other sites

Bάλε 1gb ext partition.Το swap χρησιμοποιείται για να αυξάνει εικονικά την μνήμη ραμ.Θέλει όμως διαδικασία για να ενεργοποιηθεί για την οποία δες http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=15609465&postcount=2

 

εκανα 1GB ext partition και 126mb swap και format όπως λέει στο site

 

Στις ρυθμίσεις--->αποθηκευτικός χώρος--->εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος πρέπει να βλέπεις το μέγεθος του ext partition.π.χ. εγώ που έχω 1gb ext partition μου γράφει συνολικός χώρος 0,89gb

 

Στις ρυθμίσεις--->αποθηκευτικός χώρος--->εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος

βλέπω συνολικό χώρο 250 ΜΒ, διαθέσιμο 171mb

 

και ram από της ρυθμίσεις--->εφαρμογές -->αποθηκευτικός χώρος---> εκτελείται--> 120μετ+239δωρ

 

ενώ όταν πάω στο A2SD system information..

 

http://gi143.photobucket.com/groups/r135/RZU9P2XQXF/screenshot-1321092810493.png

Edited by sinepofli
Link to comment
Share on other sites

Eντάξει είναι αυτά που σου δείχνει

 

τα μεταφέρω στην SD card για να μείνει χώρος. Η κάρτα έχει partition το είχα κάνει όταν πέρασα για πρώτη φορά Android στη NAND αλλά δε ξέρω πόσο ήταν, ούτε ξέρω πως μπορώ να το δω. Η κάρτα μου είναι 8 γίγα. Μπορώ να αλλάξω το παρτίτιον αυτό και να μεγαλώσει σε χωρητικότητα ώστε να μπορώ να βάζω στην storage card περισσότερες εφαρμογές?

Αν έχεις κάνει ext partition στην sd ένα μέρος των εφαρμογών θα πηγαίνει αυτόματα εκεί.Εκτός και αν έχεις βάλει την cm nightly ή κάποια άλλη που δεν υποστηρίζει by default αυτή την δυνατότητα και πρέπει να φλασάρεις εσύ το αρχείο για να υποστηρίξει το ext partition

edit

Για να μη βγαίνουμε offtopic εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3852947#post3852947 η λύση για να μεταφέρονται όλα στην sd και να μην έχεις προβλήματα είναι το ext partition

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

απο ότι θυμαμαι είχα κάνει ext partition στην storage card για να παιξει το android στη nand την πρώτη φορά που το πέρασα. το θυμάμαι γιατί έψαχνα card reader να το φορμάρω ένα partition σε linux format. Δε θυμάμαι πόσο παρτιτιον όμως.

φοράω την Cyanmodgen 3.7.5 με Android 2.3.7 . Δε κατέβασα την nightly την κανονική.

Link to comment
Share on other sites

H typhoon υποστηρίζει κανονικά το ext partition.Δες με κάποιον root explorer π.χ. file expert (δώσε του πρώτα root πρόσβαση από τις ρυθμίσεις του )αν βλέπεις κάποιον φάκελο με όνομα sd-ext στο root / και αν περιέχει κάτι Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιώ τον ES File Explorer. Έχει μια επιλογή Root Explorer μέσα στις ρυθμίσεις και την ενεργοποίησα. Μου είπε οτι πρέπει να κάνω mount .. κάτι.. :/ .. αλλά δε το έκανα. Η επιλογή mount είναι από κάτω ακριβώς και λέει Mount File System αλλά κάτι μου λέει να μην την πατήσω :D

 

Τώρα που ενεργοποίησα το Root Explorer θα έπρεπε να δω τον φάκελο που λες ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο? Πάντως μέσα στη storage card εξακολουθούν να υπάρχουν οι φάκελοι που είχα χωρίς κάποιον που να λέγεται sd-ext. εκτός αν δε το κάνω σωστά. :/

Link to comment
Share on other sites

Το mount file system πάτησε το.Αν λειτουργεί το ext partition σου δε θα το δεις μέσα στην κάρτα μνήμης αλλά στο root,έξω από την κάρτα μνήμης.Θα πρέπει να βλέπεις κάτι φακέλους acct,cache,config,d,data,dev,etc,sd-ext,sdcard κτλ
Link to comment
Share on other sites

παιδια παω να εγκαταστησω την TyphooN CyanogenMod 7 Nightly v3.7.5.εκανα task 29 ,εβαλα magldr 1.13,εβαλα το MAGLDR 150MB System/5MB Cache (ClockworkMod Recovery v3.0.2.5).εκει απο το μενου του cLK εκανα format την sdcard (φαινη ιδεα...δεν ξερω).απο εκει και περα παω στο μενου mounts and storage για να πατησω το mount usb storage να μου αναγνωρισει την sd σαν σκληρο το πσ για να αντιγραψω το αρχειο της ρομ αλλα τιποτα δεν γινεται .ξαναγυριζει ο επιλογεας στην πρωτη γραμμη και το mount usb παραμενει ιδιο (θα επρεπε λογικα να γραφει unmount)με αποτελεσμα ο υπολογιστης να μην αναγνωριζει την καρτα .εβγαλα το καλωδιο usb και το ξαναβαλα αλλα τιποτα.απο κατω γραφει e:unable to write to ums lunfile (no such file or directory)καμια βοηθεια για το τι πρεπει να κανω?δεν βλεπει την καρτα αν καταλαβαινω σωστα ... Edited by sisferas_sax

Ανδρεας

χ500- htc cruise - htc diamond-htc hd-htc hd2-Htc one

destinator 7 & 8 - iGO PrimoAndroid

Link to comment
Share on other sites

συγχρόνισε το outlook me to gmail sou...

https://tools.google.com/dlpage/gappssync

 

Νομίζω ότι αυτό δουλεύει μόνο με premium / business google apps account, όχι με απλό δωρεάν gmail account...

Link to comment
Share on other sites

Nαι.Ειναι αρκετά ενημερωμένη η συγκεκριμένη σελίδα

 

Tα κουμπιά πάντα λειτουργούσαν.Αυτό που σταματούσε να λειτουργεί ήταν η οθόνη,αν πατούσα έστω και λίγο το κουμπί power ή back.Αν γινόταν αυτό,μετά για να επανέλθει,κρατούσα πατημένο το power για 5-6 δευτερόλεπτα και επανερχόταν.Service δεν πρόλαβε να πάει,γιατί πριν προλάβω να το στείλω, μου έπεσε κάτω και ράγισε η οθόνη.

Φαινεται οτι εχει πεσει επιδημια,το ιδιο κανει και μενα μετα απο 12 μηνες λειτουργιας.αν το παω για σερβις θα υπαρχει πιθανοτητα να μην τρεχει android λογω αλλαγης οθονης?υπαρχει πιθανοτητα να διορθωθει με ανοιγμα και καθαρισμα για σκονη οπως λεει το νημα στο xda?

για να αποφευγω εντελως την χρηση του power button εκτοσ απο το button savior, το quick boot στο recovery δεν με βγαζει στο cwm recovery αλλα κανει rerboot,υπαρχει κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Αν "πιάνουν" τα χέρια σου,μπορείς να δοκιμάσεις να το ανοίξεις μόνος σου.Για να μπαίνει απευθείας στο recovery δε γίνεται με magldr.Πρέπει να βάλεις clk bootloader.Eγώ έχω επιλέξει από τις ρυθμίσεις services του magldr κατά την επανεκκίνηση να μένει στον magldr.ετσι μπορεί να θες 2 κλικ παραπάνω για να ξεκινήσεις από reboot αλλά έτσι δε κρατάω πατημένο το power button.
Link to comment
Share on other sites

το κάνει κάπου-κάπου αυτό το πρόβλημα.Δοκίμασε να την φορμαρεις στο pc

 

πως που δεν εχω εδω το cardreader?το εχω στην δουλεια. μπορω να κανω κατι ετσι οπως ειμαι?

Την clk θα την βάλεις μόνο εάν έχεις βάλει clk bootloader http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1114053

οκ και παλι thks

Edited by sisferas_sax

Ανδρεας

χ500- htc cruise - htc diamond-htc hd-htc hd2-Htc one

destinator 7 & 8 - iGO PrimoAndroid

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...