Jump to content

Απόψεις: Πρόβλημα λήψης, πωλήσεις του iPhone 4 και η εικόνα της Apple...


TN97
 Κοινοποίηση

Θα επηρεάσει το πρόβλημα λήψης το iPhone 4 και την εικόνα της Apple;  

555 members have voted

  1. 1. Θα επηρεάσει το πρόβλημα λήψης το iPhone 4 και την εικόνα της Apple;

    • Ναι
      375
    • Όχι
      165
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      15


Recommended Posts

Όσο για το πρόβλημα εγώ ακόμα περιμένω απάντηση, εδώ και 2-3 εβδομάδες που κανείς δεν μου λέει. Γιατί, εφόσον σύμφωνα με τα δικά σας λεγόμενα το πρόβλημα είναι σχεδιαστικό (λάθος σκέψη τοποθέτησης της κεραίας εξωτερικά), τότε δεν παρατηρείται σε όλα τα iPhone 4; Μια λογική απάντηση σας παρακαλώ και μην μου αρχίσετε τα μα και μου. Αν όντως το πρόβλημα είναι σχεδιαστικό, τότε σίγουρα έγινε εσκεμμένα και αν νομίζετε πως το έκανε η Apple για να πουλήσει θήκες, τότε δεν θα ανέβαζε την τιμή ακόμα 30-40 ευρώ για να καλύψει αυτό "κενό";

Αυτό νομίζω ότι είναι ίδιο με το ερώτημα αν το πρόβλημα εμφανίζεται απλά κρατώντας το κινητό με φυσιολογικό τρόπο ή αν πρέπει να τη σφήξεις δυνατά (οπότε τρέχα γύρευε)!

 

Πίστεψέ με δεν θα διαφωνήσω καθόλου στο πόσο εκνευριστικό είναι αυτό. Το αντίθετο μάλιστα, με εκνευρίζει αφάνταστα η μονοτονία που υπάρχει στα news portals και στα blogs με τις συνεχείς αναφορές στα ίδια και τα ίδια. Αλλά βρε αδελφέ δεν θα κάτσω να σκάσω κιόλας με αυτές τις εμμονές των ανθρώπων του web. Υπάρχει ξέρεις ζωή και έξω από τις παρλαπίπες που αναμασάει το κάθε blog και αλλοίμονο αν αφήσουμε να γίνει κριτήριό μας η εμπάθεια ή η συμπάθεια που δημιουργεί αυτού του είδους η υποκουλτούρα.

Κοίταξε, δεν ξέρω πως εμφανίζονται οι γνώμες μου ή αν κάποιος που με διαβάζει με θεωρεί iPhone hater κλπ. Προσωπικά, δε θέλω ούτε να μηδενίζω ούτε να ισοπεδώνω τίποτα και γι αυτό προσπαθώ να μην είμαι υπερβολικός. Κάποτε (στις αρχές) ήμουν ακρετά "κολλημένα" αντίθετος και είχα καταλήξει κι εγώ εμπαθής. Εδώ και καιρό δεν είχα ασχοληθεί καθόλου και είχα πάρει απόφαση ότι δεν αξίζει να ασχολείσαι διότι, στο κάτω-κάτω, αυτό το "μίσος" που προκαλεί το marketing της Apple δεν είναι παρά μία επιπλέον διαφήμιση του προϊόντος... Απλώς κάποια στιγμή σου τη δίνει αυτό το πράγμα που συμβαίνει (κυρίως πρόσφατα που έπεσε πάλι φρενίτιδα με το iPad). Και όπως έχω εξηγήσει, δε με ενοχλεί το τι κάνει η Apple και το iPhone, αλλά βλέποντας ότι "παρασέρνει" στο πανηγυράκι αυτό των "smartphones για ποζεριά" και τους υπόλοιπους (βλέπε Windows Mobile 7), ε μου τη δίνει που η πρώην κατηγορία για επαγγελματίες έχει καταντήσει κατηγορία "μπάτε σκύλοι αλέστε" που ελάχιστα καλύπτει τις επαγγελματικές ανάγκες.

 

@Dobroveche: Διάβασα το 1ο άρθρο με προσοχή για να δω το επιχείρημά του... Θεωρώ φαιδρό επιχείρημα το ότι δεν πρέπει να γίνει ανάκληση επειδή το πρόβλημα δεν είναι τόσο ευρύ! Από τη στιγμή που μερικές χιλιάδες χρήστες το έχουν, η Apple θα έπρεπε να ανακαλέσει τις συσκευές και προφανώς μόνο αυτοί θα πήγαιναν να τις αλλάξουν. Δεν κατάλαβα το νόημα του άρθου...

Edited by liberostelios
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 199
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κώστα θα μπορούσαν να κάνουν ανάκληση και να αντικαταστήσουν το μεταλλικό τμήμα με άλλο το οποίο θα έχει κάποια επίστρωση σαν βερνικι και πιθανώς αν γίνεται να άλλαζαν θέση στο σημείο που εφαπτονται οι δυο κεραίες. Π.χ. Να το έβαζαν κάτω η πάνω.

Τις ίδιες συσκευές θα μπορούσαν να τις δώσουν μετά σαν καινούργιες αφού τους αλλάξουν τυχων σημεία με φθορές όπως κάνουν με όσες έχουν πρόβλημα και τις αλλάζουν με άλλες που προέρχονται από επισκευή.

 

Συμφωνώ απόλυτα Κωστα ότι υπάρχουν λύσεις με κοστος, απλώς το αντιδιεστειλα με την απώλεια αξίας των μετοχών.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Και όπως έχω εξηγήσει, δε με ενοχλεί το τι κάνει η Apple και το iPhone, αλλά βλέποντας ότι "παρασέρνει" στο πανηγυράκι αυτό των "smartphones για ποζεριά" και τους υπόλοιπους (βλέπε Windows Mobile 7), ε μου τη δίνει που η πρώην κατηγορία για επαγγελματίες έχει καταντήσει κατηγορία "μπάτε σκύλοι αλέστε" που ελάχιστα καλύπτει τις επαγγελματικές ανάγκες.

 

Μα η Apple δεν έχει φτιάξει το iPhone για επαγγελματίες ή μόνο για επαγγελματίες, το iPhone είναι ένα smartphone με τη νέα έννοια, αυτή της διασκέδασης και του internet. Γι'αυτό και έγινε τόσο διάσημο κατά τη γνώμη μου, γιατί ακόμα και παιδιά του δημοτικού μέσα σε δέκα λεπτά έχουν μάθει να το ξεκλειδώσουν, έχουν βρει το παιχνίδι που τους αρέσει και παίζουν. Αυτό που κατάφερε η Apple είναι ότι απελευθέρωσε την έννοια του smartphone που μέχρι τότε ήταν συννόνυμο του επαγγελματικού κινητού. πόσοι από τους χρήστες iPhone θα αγόραζαν ένα Nokia Communicator ή ένα Qtek ή ένα SonyEricsson P800/900; Μάλλον ένα μικρό εώς μιδαμινό ποσοστό. Εγώ πιστεύω πως οι άλλες εταιρίες θα έπρεπε να ευχαριστούν την Apple που άνοιξε την αγορά των smartphones στον κόσμο και από τον ανταγωνισμό έχει εποφελιθεί και ο καταναλωτής ο οποίος βλέπει πλέον ότι τα smartphones και εύκολα μπορούν να γίνουν και διασκεδαστικά χωρίς να σου σπανε τα νεύρα με τα πενάκια προσπαθώντας να πετύχεις το OK όπως στα Windows Mobile.

«Οι προπάτορες ημών ήσαν Ηπειρώτες , εκ των οποίων ηγέρθη εκείνος ο Πύρρος».

Γεώργιος Καστριώτης

Link to comment
Share on other sites

Μα η Apple δεν έχει φτιάξει το iPhone για επαγγελματίες ή μόνο για επαγγελματίες, το iPhone είναι ένα smartphone με τη νέα έννοια, αυτή της διασκέδασης και του internet. Γι'αυτό και έγινε τόσο διάσημο κατά τη γνώμη μου, γιατί ακόμα και παιδιά του δημοτικού μέσα σε δέκα λεπτά έχουν μάθει να το ξεκλειδώσουν, έχουν βρει το παιχνίδι που τους αρέσει και παίζουν. Αυτό που κατάφερε η Apple είναι ότι απελευθέρωσε την έννοια του smartphone που μέχρι τότε ήταν συννόνυμο του επαγγελματικού κινητού. πόσοι από τους χρήστες iPhone θα αγόραζαν ένα Nokia Communicator ή ένα Qtek ή ένα SonyEricsson P800/900; Μάλλον ένα μικρό εώς μιδαμινό ποσοστό. Εγώ πιστεύω πως οι άλλες εταιρίες θα έπρεπε να ευχαριστούν την Apple που άνοιξε την αγορά των smartphones στον κόσμο και από τον ανταγωνισμό έχει εποφελιθεί και ο καταναλωτής ο οποίος βλέπει πλέον ότι τα smartphones και εύκολα μπορούν να γίνουν και διασκεδαστικά χωρίς να σου σπανε τα νεύρα με τα πενάκια προσπαθώντας να πετύχεις το OK όπως στα Windows Mobile.

 

Επισης πρεπει να σταματησει αυτο το παραμυθι...Σιγα μην τους στησουμε και ανδριαντες επειδη στα 20 χρονια εξελιξης των κινητων αυτοι ξυπνησαν και εφτιαξαν το iphone. Λες και η Apple δεν πατησε πανω στη εξελιξη που επι χρονια εκαναν ολες οι αλλες εταιριες απο το 1990 και μετα ή ειχε σταματησει η εξελιξη τους και περιμεναμε την apple να μας ξεκολλησει. Και η μοναδικη της καινοτομια ήταν το interface, πραγμα που στην ουσια είναι ξενο κομματι προς την τεχνολογια κινητων και το hardware. Interface χειρισμου εχουν τα παντα σημερα οχι μονο τα κινητα. Απο την αλλη το iphone προσφερει πολυ λιγοτερα απο καθε αλλο αντιστοιχο σε τιμη κινητο. Και ακομα και εκει που υπερτερει δηθεν οπως οθονη και καμερα, η κατασκευη και τεχνογνωσια ανηκει σε αλλες εταιριες. Στην πραγματικοτητα τιποτα δεν ειναι δικη της κατασκευη αλλα παρ'ολα αυτα εφερε επανασταση...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις φίλε μου το θέμα δεν είναι να έχεις την τεχνολογία για να φτιάξεις ένα κινητό αλλή να την υλοποιήσεις σωστά, είτε με δικό σου Ηardware είτε με άλλων. Αυτό κατάφερε η Apple, πράγμα το οποίο ακόμα περιμένω να δώ από άλλες εταιρίες ;) :)
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι σχεδιαστικό. Πρέπει να το δεχθούν οι απαντουχοί οπαδοί της Apple( ίσως να συγκαταλέγεται και ο ευατός μου μέσα σε αυτούς). Δυστυχώς έχει καταριφθεί η αψεγάδιαστη εικόνα της Apple, ότι δηλαδή τα προϊόντα της είναι τέλεια σε όλους τους τομείς. Θα προτρέξω, για να απαντήσω σε κάποιους, που θα πουν ότι είναι αδύνατον εταιρείες τέτοιου επιπέδου να κάνουν τέτοια λάθη. Θα σας επενθυμήσω απλά το μακροχρόνιο πρόβλημα που αντιμετώπισε η Microsoft με το Xbox 360.

 

Τώρα όσον αφορά γιατί κάποια κινητά δεν εμφανίζουν το πρόβλημα, η απάντηση είναι εύκολη. Δεν προσφέρουν όλες οι εταιρείες τηλεπικοινωνιών της ίδια κάλυψη. Επίσης υπάρχει και το ενδεχόμενο κάποιοι να μην καλύπτουν σωστά το κάτω αριστερό μέρος της συσκευής.

 

Τέλος, όσοι είχαν κάποιες ελπίδες για διόρθωση του προβλήματος με την νέα αναβάθμιση του λειτουργικού, δεν υφίσταται σε καμία περίπτωση. Και για του λόγου το αληθές, παρακολουθήστε το πιο κάτω βίντεο:

Sony Ericsson T610i - Nokia 6680 - iPhone 1st generation - HTC Desire - Samsung Galaxy S - HTC HD2 - Samsung Galaxy S3 - Nokia Lumia 920 - Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Τέλος, όσοι είχαν κάποιες ελπίδες για διόρθωση του προβλήματος με την νέα αναβάθμιση του λειτουργικού, δεν υφίσταται σε καμία περίπτωση. Και για του λόγου το αληθές, παρακολουθήστε το πιο κάτω βίντεο:

 

Οπως είχαμε προβλέψει. Απλά αντί να δείχνει 5 γραμμές και να πέφτει στην 1, ξεκιναει από τις 3, δηλαδη άλλαξαν τον τρόπο που υπολογίζουν το σήμα.

το θέμα βεβαία είναι να δούμε αν χάνονται οι κλήσεις η το κινητό μένει εντος δικτύου έστω και με ελάχιστο σήμα

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως οι άλλες εταιρίες θα έπρεπε να ευχαριστούν την Apple που άνοιξε την αγορά των smartphones στον κόσμο και από τον ανταγωνισμό έχει εποφελιθεί και ο καταναλωτής ο οποίος βλέπει πλέον ότι τα smartphones και εύκολα μπορούν να γίνουν και διασκεδαστικά χωρίς να σου σπανε τα νεύρα με τα πενάκια προσπαθώντας να πετύχεις το OK όπως στα Windows Mobile.

Η σκέψη σου έχει ένα νόημα, αυτό όμως που δε σκέφτηκες είναι το εξής: έχει ανάγκη ο κόσμος σήμερα ένα smartphone ντε και καλά; Από τη στιγμή που κάποιος δεν είναι επαγγελματίας (ή έστω κάποιος που αρέσκεται στο να ασχολείται με την πληροφορική) για ποιό λόγο πρέπει να πληρώνει 500-600-700€ για ένα κινητό; Οι εταιρείες μπορεί να πρέπει να την ευγονομούν γιατί το marketing της κατέστησε σήμερα επιτακτική την ανάγκη ενός smartphone σε κάθε χρήστη που δεν την έχει ανάγκη, όμως εμείς οι καταναλωτές σε τι οφεληθήκαμε από την ιστορία; Σε τίποτα ιδίαιτερο, εκτός από το γεγονός ότι οι εταιρείες ψιλο-ταρακουνήθηκαν και άρχισαν να δουλεύουν το UI τους... Κατά τα άλλα, ο περισσότερος κόσμος πέφτει θύμα της προώθησης τέτοιων προϊόντων. Και το χειρότερο είναι ότι αρχίζουν να χάνονται και οι επαγγελματικές πτυχές της κατηγορίας smartphone και αρχίζουν να καταντάνε όλα τα κινητά να έχουν generic χαρακτήρα: browsing, social networking, games, στοιχειώδες navigation και... καληνύχτα! Ούτε εξειδικευμένες εφαρμογές, ούτε τίποτα προχωρημένο.

 

Τέλος, όσοι είχαν κάποιες ελπίδες για διόρθωση του προβλήματος με την νέα αναβάθμιση του λειτουργικού, δεν υφίσταται σε καμία περίπτωση. Και για του λόγου το αληθές, παρακολουθήστε το πιο κάτω βίντεο:

Είμαστε σίγουροι ότι το βίντεο είναι αληθινό; Γιατί είχα την αίσθηση ότι η Apple θα έδινε τον αριθμό 4.0.1 στην αναβάθμιση και όχι 4.1! Όχι ότι αλλάζει κάτι, άλλωστε, αφού είναι προφανές και από την ίδια την ανακοίνωση της εταιρείας ότι το πρόβλημα του σήματος είναι καθαρά hardware και ότι δεν έχει να κάνει με την αναβάθμιση. Απλώς "έτυχε" στο ψάξιμο να βρουν το πρόβλημα με τη μέτρηση του σήματος.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις φίλε μου το θέμα δεν είναι να έχεις την τεχνολογία για να φτιάξεις ένα κινητό αλλή να την υλοποιήσεις σωστά, είτε με δικό σου Ηardware είτε με άλλων. Αυτό κατάφερε η Apple, πράγμα το οποίο ακόμα περιμένω να δώ από άλλες εταιρίες ;) :)

 

Απο οτι καταλαβα δηλαδη περιμενεις απο τις αλλες εταιριες να:

 

1. φτιαξουν πρωτοποριακες κεραιες για να μην εχει σημα το κινητο.

2. να βαλουν ευθραυστα τζαμια για να κανουν μια ηδη ευθραυστη συσκευη ακομα πιο ευθραυστη. Και να πρεπει να βαλεις θηκη για να προστατεψεις οχι το κινητο αλλα το γυαλι που κοτσαρανε.

3. Να αφαιρεσουν λειτουργικοτητα απο τα κινητα (flash, bluetooth, ανοικτη μπαταρια) για να φτιαξουν κατι που δηθεν δεν κολλαει ποτε.

4. Να δειχνει ψευτικο οπως παραδεχτηκαν σημα (αντι 1-2 να δειχνει 5 γραμμες - λεγετε απατη αυτο). Τωρα το καταλαβανε?

 

Στην υλοποιηση λοιπον σιγουρα μην περιμενεις κανεναν να ακολουθησει. Για ολα αυτα τα καλουδια θα πρεπει για παντα να αγοραζεις iphone:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Η Apple ανακοινωσε οτι αυριο, Παρασκευη 8.00μμ θα εχει press conference σχετικα με το προβλημα του iPhone4. Μετα την κριτικη και απο το Consumers Report, μαλλον τους μπηκε το μηλο στο *******..

 

http://gizmodo.com/5587384/apple-holding-iphone-4-press-conference-on-friday?skyline=true&s=i

Edited by TN97
Τροποποίηση ανάρμοστης λέξης.
IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Η Apple ανακοινωσε οτι αυριο, Παρασκευη 8.00μμ θα εχει press conference σχετικα με το προβλημα του iPhone4. Μετα την κριτικη και απο το Consumers Report, μαλλον τους μπηκε το μηλο στο *******..

 

http://gizmodo.com/5587384/apple-holding-iphone-4-press-conference-on-friday?skyline=true&s=i

Δεν είναι ξεκάθαρο ότι πρόκειται για το πρόβλημα, αλλά ότι αφορά το iPhone 4... Αν αποδεχτούν με τόσο επίσημο τρόπο το πρόβλημα θα είναι πράγματι ένα μεγάλο πλήγμα για την εταιρεία, διότι θα αναδείξει ότι η ανακοίνωση που ήδη βγάλανε ήταν μία απόπειρα να καλύψουν την κατάσταση.

 

Πιστεύω, πάντως, ότι μάλλον θα ανακοινώσουν απλά το update και θα κάνουν μία στοιχειώδη αναφορά στο πρόβλημα... Μακάρι να μην είναι έτσι, βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα δηλαδη περιμενεις απο τις αλλες εταιριες να:

 

1. φτιαξουν πρωτοποριακες κεραιες για να μην εχει σημα το κινητο.

2. να βαλουν ευθραυστα τζαμια για να κανουν μια ηδη ευθραυστη συσκευη ακομα πιο ευθραυστη. Και να πρεπει να βαλεις θηκη για να προστατεψεις οχι το κινητο αλλα το γυαλι που κοτσαρανε.

3. Να αφαιρεσουν λειτουργικοτητα απο τα κινητα (flash, bluetooth, ανοικτη μπαταρια) για να φτιαξουν κατι που δηθεν δεν κολλαει ποτε.

4. Να δειχνει ψευτικο οπως παραδεχτηκαν σημα (αντι 1-2 να δειχνει 5 γραμμες - λεγετε απατη αυτο). Τωρα το καταλαβανε?

 

Στην υλοποιηση λοιπον σιγουρα μην περιμενεις κανεναν να ακολουθησει. Για ολα αυτα τα καλουδια θα πρεπει για παντα να αγοραζεις iphone

Τώρα εμείς πρέπει να γελάσουμε; Οι πωλήσεις το δείχνουν φίλε μου, αν εσύ πιστεύεις κάτι τέτοιο άσ' το για τον εαυτό σου που ξέρει και αγοράζει ποιοτικά προϊόντα όπως αυτά της Nokia, με εξαιρετική υποστήριξη όπως αυτά της Samsung, με εξαιρετικά ομαλή λειτουργία χωρίς bug όπως αυτά της Sony Ericsson ;) Νομίζω κατάλαβες τώρα γιατί είπα ότι πρέπει να ξέρεις να το υλοποιείς αυτό που έχεις. Οι υπόλοιπες εταιρίες το χειρίστηκαν λάθος, η Apple βρήκε ένα τρόπο, αφαίρεσε σημαντικές λειτουργίες αλλά έκανε πωλήσεις που ούτε στα πιο τρελά σου όνειρα δεν φανταζόσουν ;) :)

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Πότε θα καταλάβουμε ότι οι πωλήσεις δεν είναι κριτήριο για την ποιότητα ενός τηλεφώνου διαφημισμένου μέχρι αηδίας;
Link to comment
Share on other sites

Πότε θα καταλάβουμε ότι οι πωλήσεις δεν είναι κριτήριο για την ποιότητα ενός τηλεφώνου διαφημισμένου μέχρι αηδίας;

 

Μόλις κυκλοφορήσει κάποιο λιγότερο διαφημισμένο αλλά πραγματικά καλύτερο. :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Επισης πρεπει να σταματησει αυτο το παραμυθι...Σιγα μην τους στησουμε και ανδριαντες επειδη στα 20 χρονια εξελιξης των κινητων αυτοι ξυπνησαν και εφτιαξαν το iphone. Λες και η Apple δεν πατησε πανω στη εξελιξη που επι χρονια εκαναν ολες οι αλλες εταιριες απο το 1990 και μετα ή ειχε σταματησει η εξελιξη τους και περιμεναμε την apple να μας ξεκολλησει. Και η μοναδικη της καινοτομια ήταν το interface, πραγμα που στην ουσια είναι ξενο κομματι προς την τεχνολογια κινητων και το hardware. Interface χειρισμου εχουν τα παντα σημερα οχι μονο τα κινητα. Απο την αλλη το iphone προσφερει πολυ λιγοτερα απο καθε αλλο αντιστοιχο σε τιμη κινητο. Και ακομα και εκει που υπερτερει δηθεν οπως οθονη και καμερα, η κατασκευη και τεχνογνωσια ανηκει σε αλλες εταιριες. Στην πραγματικοτητα τιποτα δεν ειναι δικη της κατασκευη αλλα παρ'ολα αυτα εφερε επανασταση...

 

Δεν είπα να φτιάξουμε σε κανέναν αδριάντα, αλλά από τον αδριάντα μέχρι το "σιγά τι κάνανε" έχει μεγάλη διαφορά. Μετά από μερικά χρόνια όταν θα έχει κοπάσει όλη αυτή η φρενίτιδα για το iPhone είτε επειδή το βαρέθηκε ο κόσμος είτε επειδή θα έχει βγει κάτι καλύτερο το iPhone θα είναι σταθμός στην πορεία των κινητών τηλεφώνων είτε το θέλουμε είτε όχι, ούτε το Nexus ούτε το Galaxy έχουν τον αντίκτυπό του. Το λάθος που κάνετε όταν συγκρίνετε το iPhone με τα άλλα κινητά είναι ότι πέρνεται το spreadsheet με τα χαρακτηριστικά και τα συγκρίνετε, ναι σε αυτό, όχι στο άλλο κλπ και στο τέλος λέτε έχει καλύτερο UI, σιγά... Για σκέψου τη διαφορά είχαν τα Windows 3.1 (δεν ξέρω αν τα πρόλαβες) με τα Windows 95 και θα καταλάβεις πόσο σημαντικό ρόλο παίζει το UI.

 

 

Η σκέψη σου έχει ένα νόημα, αυτό όμως που δε σκέφτηκες είναι το εξής: έχει ανάγκη ο κόσμος σήμερα ένα smartphone ντε και καλά; Από τη στιγμή που κάποιος δεν είναι επαγγελματίας (ή έστω κάποιος που αρέσκεται στο να ασχολείται με την πληροφορική) για ποιό λόγο πρέπει να πληρώνει 500-600-700€ για ένα κινητό; Οι εταιρείες μπορεί να πρέπει να την ευγονομούν γιατί το marketing της κατέστησε σήμερα επιτακτική την ανάγκη ενός smartphone σε κάθε χρήστη που δεν την έχει ανάγκη, όμως εμείς οι καταναλωτές σε τι οφεληθήκαμε από την ιστορία; Σε τίποτα ιδίαιτερο, εκτός από το γεγονός ότι οι εταιρείες ψιλο-ταρακουνήθηκαν και άρχισαν να δουλεύουν το UI τους... Κατά τα άλλα, ο περισσότερος κόσμος πέφτει θύμα της προώθησης τέτοιων προϊόντων. Και το χειρότερο είναι ότι αρχίζουν να χάνονται και οι επαγγελματικές πτυχές της κατηγορίας smartphone και αρχίζουν να καταντάνε όλα τα κινητά να έχουν generic χαρακτήρα: browsing, social networking, games, στοιχειώδες navigation και... καληνύχτα! Ούτε εξειδικευμένες εφαρμογές, ούτε τίποτα προχωρημένο.

 

Από την δική σου οπτική έχεις δίκιο να λες ότι ο κόσμος πέφτει θύμα του marketing, από την άλλη θα σου πω πως μια χαρά ήταν και τα άλογα (τα οποία δεν μόλυναν κιόλας το περιβάλλον) αλλά όλοι έχουμε πέσει θύμα του marketing των αυτοκινητοβιομηχανιών. Μήπως θα έπρεπε όλοι να πετάξουμε τα αμάξια μας και να πηγαίνουμε με άλογα στη δουλειά; Εγώ ένα ξέρω, όποιος είναι σκεπτόμενο ον μπορεί να καταλάβει τι του χρειάζεται και τι όχι και μπορεί και να κρίνει αν αυτό που του χρειάζεται είναι ακριβό και δεν θα το αγοράσει. Κανείς δεν σε αναγκάζει να πάρεις ένα κινητό των €700.

Όσο για επαγγελματικές εφαρμογές το iPhone έχει μακράν τις περισσότερες και ποιοτικότερες επαγγελματικές και εξειδικευμένες εφαρμογές που δεν είχαν βγει ούτε στα δέκα και... χρόνια των Windows Mobile ούτε από το Android. Από πότε ο επαγγελματίας για να στείλει ένα αρχείο χρειαζόταν bluetooth; Γιαυτό έγιναν τόσο διάσημα τα Blackberry στους επαγγελματίες; επειδή είχαν bluetooth ή είχαν τις κάμερες με τα 12 MP;

Edited by unbreakable83

«Οι προπάτορες ημών ήσαν Ηπειρώτες , εκ των οποίων ηγέρθη εκείνος ο Πύρρος».

Γεώργιος Καστριώτης

Link to comment
Share on other sites

Τώρα εμείς πρέπει να γελάσουμε; Οι πωλήσεις το δείχνουν φίλε μου, αν εσύ πιστεύεις κάτι τέτοιο άσ' το για τον εαυτό σου που ξέρει και αγοράζει ποιοτικά προϊόντα όπως αυτά της Nokia, με εξαιρετική υποστήριξη όπως αυτά της Samsung, με εξαιρετικά ομαλή λειτουργία χωρίς bug όπως αυτά της Sony Ericsson ;) Νομίζω κατάλαβες τώρα γιατί είπα ότι πρέπει να ξέρεις να το υλοποιείς αυτό που έχεις. Οι υπόλοιπες εταιρίες το χειρίστηκαν λάθος, η Apple βρήκε ένα τρόπο, αφαίρεσε σημαντικές λειτουργίες αλλά έκανε πωλήσεις που ούτε στα πιο τρελά σου όνειρα δεν φανταζόσουν ;) :)

 

Αναλογως τι μετραει ο καθενας για πωλησεις. Αυτη την στιγμη ολες οι εταιριες υποστηριζουν και πουλανε δεκαδες μοντελα κινητων και γι'αυτο εχουν το 99% της παγκοσμιας αγορας. Η apple πουλαει και υποστηριζει 1 εδω και 4 χρονια. Για ποιες πωλησεις μιλας λοιπον? Του ενος και μοναδικου προιοντος που πουλαει η apple? των 30 εκατομμυριων iphone σε συγκριση με τα 4+ δισεκατομμυρια κινητα που εχουν πουλησει οι αλλοι 5?

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, δηλαδή τώρα μιλάμε σοβαρά; Αυτές οι εταιρίες έχουν βγάλει εκατοντάδες μοντέλα, για διάφορα target group και συγκρίνεις όλα αυτά με ένα κινητό που βγαίνει κάθε χρόνο; Σύγκρινε ένα μόνο μοντέλο, μια ναυαρχίδα και θα καταλάβεις, δες ποσοστά που χρησιμοποιούν Symbian/WM/Android/iPhone OS και πάλι θα καταλάβεις. Τι μου λες τώρα για όλα τα μοντέλα; Δεν μπορείς να κάνεις τέτοια σύγκριση...

 

Edit: Για να καταλάβω δηλαδή αμφισβητείτε την επανάσταση που έφερε; Αμφισβητείτε κάτι που άλλαξε τα δεδομένα; Πρώτα απ' όλα πάρε τα λειτουργικά που κυκλοφόρησαν μετά το iOS και δες ομοιότητες. Αν τώρα δεν είχε βγει το iPhone ίσως να ήμασταν ακόμα στις resistive οθόνες, με μικροσκοπικά πλήκτρα που χρειάζονται γραφίδα, με λειτουργικά γεμάτα ατασθαλίες (όπως και τώρα βέβαια) χωρίς ίχνος ομαλής λειτουργίας.

Edited by andreas_ku990
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, δηλαδή τώρα μιλάμε σοβαρά; Αυτές οι εταιρίες έχουν βγάλει εκατοντάδες μοντέλα, για διάφορα target group και συγκρίνεις όλα αυτά με ένα κινητό που βγαίνει κάθε χρόνο; Σύγκρινε ένα μόνο μοντέλο, μια ναυαρχίδα και θα καταλάβεις, δες ποσοστά που χρησιμοποιούν Symbian/WM/Android/iPhone OS και πάλι θα καταλάβεις. Τι μου λες τώρα για όλα τα μοντέλα; Δεν μπορείς να κάνεις τέτοια σύγκριση...

 

Edit: Για να καταλάβω δηλαδή αμφισβητείτε την επανάσταση που έφερε; Αμφισβητείτε κάτι που άλλαξε τα δεδομένα; Πρώτα απ' όλα πάρε τα λειτουργικά που κυκλοφόρησαν μετά το iOS και δες ομοιότητες. Αν τώρα δεν είχε βγει το iPhone ίσως να ήμασταν ακόμα στις resistive οθόνες, με μικροσκοπικά πλήκτρα που χρειάζονται γραφίδα, με λειτουργικά γεμάτα ατασθαλίες (όπως και τώρα βέβαια) χωρίς ίχνος ομαλής λειτουργίας.

 

Ε φυσικά αν τα συγκρίνεις ένα προς ένα δεν θα είναι το ίδιο ... To iPhone είναι το μοναδικό της εταιρίας, συνεπώς κάποιοι που θέλουν iOS θα καταφύγουν αναγκαστικά σε αυτό ...

 

Ποια επανάσταση ???? Σε τι ???? Παραμετροποίηση ???? :lol:

 

Οι resistive προσωπικά είναι καλύτερες οθόνες σχεδόν από όλες τις απόψεις και επειδή το iPhone έχει κάποια εικονίδια χ, ψ μεγέθους που (α-να-γκα-στι-κά συνηθίζουν να) τα πετυχαίνουν με τα δάχτυλα δεν σημαίνει ότι όλα τα resistive κινητά έχουν τόσο μικρά εικονίδια που τα πετυχαίνεις μόνο με πενάκι/γραφίδα/νύχι ... ;)

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Οι resistive προσωπικά είναι καλύτερες οθόνες σχεδόν από όλες τις απόψεις

Και ακόμα καλύτερες είναι αυτές με το κάρβουνο, τον ατμό και την μανιβέλα. :lol::lol::lol:

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Η ίδια ιστορία σε κάθε θέμα που αφορά την Apple. Αν και προσωπικά δεν καταλαβαίνω το λόγο του να προσπαθεί να πείσει ο ένας τον άλλο για το αν το iPhone είναι το καλύτερο κινητό στην ιστορία ή οχι. Όπως και να 'χει, αν θέλετε να κάνετε τέτοια συζήτηση, μπορείτε να πάτε σε άλλα σχετικότερα threads, κυρίως στην περιοχή των Διαξιφισμών.

 

Ας μην καταλήξει ΚΑΙ αυτό το thread σε vs λοιπόν, συνεχίστε εντός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Ε φυσικά αν τα συγκρίνεις ένα προς ένα δεν θα είναι το ίδιο ...

Μα πως μπορείς να κάνεις σύγκριση ανάμεσα σε ένα μοντέλο με δεκάδες που δεν ανήκουν στην ίδια κατηγορία; Είναι παράλογο ;)

Οι resistive προσωπικά είναι καλύτερες οθόνες σχεδόν από όλες τις απόψεις και επειδή το iPhone έχει κάποια εικονίδια χ, ψ μεγέθους που (α-να-γκα-στι-κά συνηθίζουν να) τα πετυχαίνουν με τα δάχτυλα δεν σημαίνει ότι όλα τα resistive κινητά έχουν τόσο μικρά εικονίδια που τα πετυχαίνεις μόνο με πενάκι/γραφίδα/νύχι ...

Ποιες όλες τις απόψεις; Χρυσές να μου τις κάνεις, κινητό με resistive δεν ξαναπαίρνω. Είναι σκέτη αυτοκτονία ;)

Αν και προσωπικά δεν καταλαβαίνω το λόγο του να προσπαθεί να πείσει ο ένας τον άλλο για το αν το iPhone είναι το καλύτερο κινητό στην ιστορία ή οχι.

Φυσικά και δεν είναι το καλύτερο. Ο όρος καλύτερο δεν είναι αποδεκτός. Το καλύτερο κινητό για τον καθένα διαφέρει, άλλα θέλω εγώ άλλα εσύ και άλλα ο γείτονας σου :) ;) Απλά, το θέμα μου είναι, πως δεν καταλαβαίνουν ότι με το iPhone ήρθε μια "νέα" εποχή που έθεσε ψηλά standard, πράγμα το οποίο εκείνο τον καιρό δεν συνέβαινε. Αυτό προσπαθώ να τους πείσω, ωστόσο παραμένουν ανένδοτοι. Δεν τίθεται θέμα αν είναι το καλύτερο ή όχι κινητό, απλά από την στιγμή που έφτασε δημιούργησε άλλο περιβάλλον και αυτό είχε θετικό αντίκτυπο σε άλλες εταιρίες που έψαχναν και μπορεί να ψάχνουν ακόμη γιατί δεν καταφέρνουν να κάνουν κάτι το ίδιο και να βγάλουν τα κέρδη τους :)

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

(Ο Steve Jobs σε μια συνέντευξη τύπου οπου περιέγραψε ως μη ιδανική την αγορά των smartphones και πως ειναι λογικό να υπάρχουν προβλήματα, ανακοίνωσε τη δωρεάν διάθεση θήκης απο ...σιλικόνη με την οποία δε θα παρουσιάζεται προβλημα στο σήμα του νεου iphone όταν κάποιος το κρατά)[πηγη][πηγη]

αντε θα κονομησετε και τσαμπα θηκη!

Edited by xolloth
Link to comment
Share on other sites

(Ο Steve Jobs σε μια συνέντευξη τύπου οπου περιέγραψε ως μη ιδανική την αγορά των smartphones και πως ειναι λογικό να υπάρχουν προβλήματα, ανακοίνωσε τη δωρεάν διάθεση θήκης απο ...σιλικόνη με την οποία δε θα παρουσιάζεται προβλημα στο σήμα του νεου iphone όταν κάποιος το κρατά)[πηγη][πηγη]

αντε θα κονομησετε και τσαμπα θηκη!

 

Τώρα το iPhone θα περάσει από δικαστήρια... μαζί με το bumper! :lol: :lol: :lol:

 

Αίσχος απλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

απο 27 αυγουστου που το εχω το 4 και μενω χανια δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με το σημα και γενικα με το κινητο!ισα ισα εχει καλυτερο σημα απο πριν (ειχα 3G).

βεβαια ειναι γεγονος οτι αν κρυψεις το επιμαχο σημειο με το χερι σου πεφτει 2 γραμμουλες το σημα αλλα και παλι ξαναλεω δεν εχω προβλημα με το κινητο!

Link to comment
Share on other sites

απο 27 αυγουστου που το εχω το 4 και μενω χανια δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με το σημα και γενικα με το κινητο!ισα ισα εχει καλυτερο σημα απο πριν (ειχα 3G).

βεβαια ειναι γεγονος οτι αν κρυψεις το επιμαχο σημειο με το χερι σου πεφτει 2 γραμμουλες το σημα αλλα και παλι ξαναλεω δεν εχω προβλημα με το κινητο!

 

 

 

 

Και εγω κάτοχος iPhone 4 32gb από ελληνικό κατάστημα αγορασμενο δεν έχω κανένα πρόβλημα.Μάλιστα εκεί που μένω είναι πολύ αδύνατο το σήμα και με death grip ακόμα κάνω κλήσεις κανονικά.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...