Jump to content

Dell streak


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κακό συνεχίστηκε αποκατέστησα το Keyboard on Demand EL Trial πολύ ωραίο Ελληνικό πληκτρολόγιο και τώρα δεν υπάρχει στο Market για να το ξαναφορτώσω.

Με βοήθησε ο φίλος ο Σωτήρης και επιτέλους Διορθώθηκε . Ευχαριστώ πολύ.

Edited by takisspanos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά σήμερα ενεργοποίησα το Hardware Acceleration στο κινητό μου και πραγματικά πετάει. Απίστευτη διαφορά στην απόκριση οθόνης και εφαρμογών. Απορώ γιατί η Dell το άφησε ανενεργό.

 

Δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί εδώ η σε κάποιο άλλο ελληνικό φόρουμ αλλά αν σας ενδιαφέρει να γράψω οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη γράψε αναλυτικά πως γίνετε και επίσης αν έκανες τίποτα με το ράδιο αν βρήκες καμιά άκρη.
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε παιδιά που γράφετε οδηγίες, όποιος μπορεί να βοηθάει να το αναπτύξουμε το κινητό γιατί τα σπάει,σήμερα ήμουν με 2 κατόχους iphone4 και αναρωτιόνταν γιατί αγοράσανε iphone μόλις το είδαν...

με ενδιαφέρει να μάθω για το hardware accelaration.

Πάντως επειδή πριν το swype είχα το slideit, νομίζω αρκετά καλύτερο το slideit παρότι όλοι το λένε αντίγραφο του swype. σχεδόν κανένα λάθος το slideit έναντι του swype που μου κάνει αρκετά λαθάκια. Τα ελληνικά του slideit ήταν λίγο φτωχά σε ποσότητα...στο swype δεν έχω δοκιμάσει ελληνικά.

 

για το πρόβλημα με το κόλλημα της οθόνης να ανφέρω ότι με screen calibration λύθηκε.

Eriscsson 748, Ericsson T28, NOKIA 3310, Panasonic GD67, NOKIA 5210, SonyEriscsson W800, SonyEricsson Z600, SonyEricsson W910, NOKIA N97, Dell Streak 5, HTC One X (κλάπηκε:(), ΖΤΕ racer II, NOKIA 925, Ms Lumia 950, Galaxy S8, oneplus 8 pro
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα προλάβω να γράψω το tuturial σήμερα αλλά αύριο σίγουρα.

 

Όταν θα δείτε την διαφορά θα μείνετε με ανοιχτό το στόμα. Ήμουνα λίγο απογοητευμένος γιατί όταν άλλαζα οθόνες το κινητό κολλούσε λίγο σε σχέση με το iPhone που ήταν βούτυρο. Τώρα είναι ίδιο αν όχι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ας μου ξεδιαλύνει κάποιος τι γίνεται.

Είναι πλέον ξεκλείδωτα τα Streak?

Πρέπει να χρησιμοποιούμε rebel sim εδώ στην Ελλάδα ή η Ευρωπαϊκή έκδοση δουλεύει κανονικά?

Πήρατε την 2.2 ή όχι?

Η Dell Hellas μας υποστηρίζει ή πρέπει να το στείλουμε έξω αν το αγοράσουμε από Expansys.

 

Sorry όμως διαβάζω εδώ και στους xda, αλλά έχασα την μπάλα με τις εκδόσεις τα "προβλήματα", τις λύσεις τους τις διάφορες εκδόσεις που παίρνουν, δεν παίρνουν αναβάθμιση, τα λευκά streak που έχουν παραπάνω μνήμη (!!!).

 

Please help. Είμαι ένα κλικ μακρυά από την παραγγελία.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ας μου ξεδιαλύνει κάποιος τι γίνεται.

Είναι πλέον ξεκλείδωτα τα Streak?

Πρέπει να χρησιμοποιούμε rebel sim εδώ στην Ελλάδα ή η Ευρωπαϊκή έκδοση δουλεύει κανονικά?

Πήρατε την 2.2 ή όχι?

Η Dell Hellas μας υποστηρίζει ή πρέπει να το στείλουμε έξω αν το αγοράσουμε από Expansys.

 

Sorry όμως διαβάζω εδώ και στους xda, αλλά έχασα την μπάλα με τις εκδόσεις τα "προβλήματα", τις λύσεις τους τις διάφορες εκδόσεις που παίρνουν, δεν παίρνουν αναβάθμιση, τα λευκά streak που έχουν παραπάνω μνήμη (!!!).

 

Please help. Είμαι ένα κλικ μακρυά από την παραγγελία.

 

και εγώ για αγορά απο expansys είμαι και έχω τον ίδιο προβληματισμό :O

την 2.2 μια χαρά θα την έχουμε .. ξεκλείδωτο όμως θα είναι ?

Link to comment
Share on other sites

και εγώ για αγορά απο expansys είμαι και έχω τον ίδιο προβληματισμό :O

την 2.2 μια χαρά θα την έχουμε .. ξεκλείδωτο όμως θα είναι ?

 

Παιδιά το τηλέφωνο το αγόρασα από Multirama και πωλείτε και στο MediaMart ξεκλείδωτο και με εγγύηση.

 

Και στο expansys ξεκλείδωτο είναι.

Link to comment
Share on other sites

ουφ!κάθησά και διάβασα όλο το topic.Είδα τον ενθουσιασμό,τον πανικό,την χαρά και όλα τα συναισθήματα.Ομολογω πως με βλέπω να κανω ένα δώρο στον εαυτό μου γιατι έχω χρόνια να το κάνω αυτο.2 απορίες εχω μόνο σε απλα Ελληνικα μιας και δεν είμαι hi end χρήστης.Θα ήθελα να δω ένα screenshot απο τη σύνταξη γραπτού μηνύματος πως έιναι το πεδίο που γράφεις (+ μέγεθος πλήκτρων στην οθόνη),και τέλος,αν το ράδιο (εφόσον συνδέσεις τα ακουστικά πρωτα υποθέτω) δουλευει out of the box.(άμεσα.)Ευχαριστω πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως η οθόνη ανταποκρίνεται πολύ καλά, δεν βλέπω διάφορα από τα αλλά Touch screen που είχα, εχω ( iPhone, Omnia 8000) πιθανόν να έχει και λίγο πιο γρήγορη ανταπόκριση.

Να απαντήσω και σε φίλους που ρωτούν, ότι με το που το πάρεις μπορείς από τις ρυθμίσεις να κάνεις αναβάθμιση από 1,6 σε 2,2, άπλα να είσαι σε συνδέσει σε Wi-Fi και κατεβάζει την αναβάθμιση, είναι πολύ εύκολο και πολύ απλό δεν χρειάζεσαι ιδιαίτερες γνώσεις.

Edited by takisspanos
Link to comment
Share on other sites

Μήπως οι Moderators θα μπορούσαν να φτιάξουν ειδική κατηγορία για το Dell Streak;

 

Θέλω να βάλω tutorial αλλά θα είναι πολύ δύσκολο για κάποιον να το βρει μέσα σ'αυτό το χαμό ενώ ένα tutorial θα έπρεπε να είναι sticky. Εντομεταξύ οι χρήστες του συγκεκριμένου κινητού αυξάνονται συνεχώς.

 

Απαντήστε μου παρακαλώ αν δεν σκοπεύεται να το κάνετε να το βάλω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΟΣ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ HARDWARE ACCELERATION ΣΤΟ DELL STREAK 2.2

 

Ειλικρινά όσοι από εσάς πιστεύουν ότι η συσκευή τους έχει καλή απόκριση θα εκπλαγούν μετά την ολοκλήρωση του παρακάτω tutorial.Αν δεν έχετε την εφαρμογή Quick Settings εγκαταστήστε την μόνο και μόνο για να δείτε διαφορά στο άνοιγμα της. Επίσης μεγάλη διαφορά θα δείτε όταν αλλάζεται σελίδες στης εφαρμογές αλλά και γενικά παντού.

 

Δεν έχω τον χρόνο να γράψω αναλυτικά πώς δουλεύει το κάθε πρόγραμμα που θα χρειαστείτε αλλά κάντε μια αναζήτηση στο Google και θα το βρείτε.

 

1) Κάντε root το κινητό σας με το z4root το οποίο υπάρχει στο market.

 

2) Κατεβάστε και εγκαταστήστε το root explorer. http://www.androlib.com/android.application.com-speedsoftware-rootexplorer-Fiq.aspx

 

3) Ανοίχτε το root explorer και μπείτε στο τέλος στον φάκελο system.

 

4) Πάνω πάνω πατάτε ένα κουμπάκι που λέει Mount r/w.

 

5) Μέσα στον φάκελο θα βρείτε το αρχείο build.prop. Πατήστε παρατεταμένα πάνω σε αυτό το αρχείο μέχρι να ανοίξει ένα μενού με επιλογές.

 

6) Κατεβαίνετε πιο κάτω και πατήστε την επιλογή open with text editor.

 

7) Κάπου στην μέση υπάρχει μια γραμμή που λέει debug.sf.hw=0. Αλλάχτε το 0 και κάντε το 1.

 

8) Αποθηκεύστε το αρχείο, βγείτε από το root explorer και κάντε επανεκκίνηση του κινητού και είναι έτοιμο.

 

Παρακαλώ περιμένω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθεί το πρόβλημα με τον browser (dοκίμασα και τον Dolphin), και φυσικά δε θέλω να δουλέψω τον Opera, είναι αστείος... Καμιά λύση;
Konstantinos Metaxas - 6972727220
Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει καπου στη συσκευη η διαρκεια κλησεων οπως π.χ. το μητρωο στα nokia για να βλεπω την διαρκεια ολων των εξερχομενων κλησεων; και αν ναι που;

Ευχαριστω.

iPhone 11
Link to comment
Share on other sites

Ρύθμισα debug.sf.hw=0 σε 1 με το Root Explorer. Έκανα περίπου πέντε φόρες τη δοκιμή από 0 σε 1 και από 1 σε 0, αλλά δεν κατάλαβα διάφορα.
Link to comment
Share on other sites

το πηρα απο ενα παιδι που το ειχε απο αγγλια στο ο2 κλειδωμενο το δουλευω με ρebel sim sthn 2.1 upbate1 μπορει καποιος να με πει πως να το κανω update στην 2.2?βημα βημα αν γινεται? σας ευχαριστω προκαταβολικα

αν ειναι μεγαλη διαδικασια και με pm dexomai.

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησε το WiFi πήγαινε στις- ρυθμίσεις- στο τέλος είναι -Σχετικά με το τηλέφωνο/ενημερωσεις συστηματος και γινονται όλα.
Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΟΣ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ HARDWARE ACCELERATION ΣΤΟ DELL STREAK 2.2

 

Ειλικρινά όσοι από εσάς πιστεύουν ότι η συσκευή τους έχει καλή απόκριση θα εκπλαγούν μετά την ολοκλήρωση του παρακάτω tutorial.Αν δεν έχετε την εφαρμογή Quick Settings εγκαταστήστε την μόνο και μόνο για να δείτε διαφορά στο άνοιγμα της. Επίσης μεγάλη διαφορά θα δείτε όταν αλλάζεται σελίδες στης εφαρμογές αλλά και γενικά παντού.

 

Δεν έχω τον χρόνο να γράψω αναλυτικά πώς δουλεύει το κάθε πρόγραμμα που θα χρειαστείτε αλλά κάντε μια αναζήτηση στο Google και θα το βρείτε.

 

1) Κάντε root το κινητό σας με το z4root το οποίο υπάρχει στο market.

 

2) Κατεβάστε και εγκαταστήστε το root explorer. http://www.androlib.com/android.application.com-speedsoftware-rootexplorer-Fiq.aspx

 

3) Ανοίχτε το root explorer και μπείτε στο τέλος στον φάκελο system.

 

4) Πάνω πάνω πατάτε ένα κουμπάκι που λέει Mount r/w.

 

5) Μέσα στον φάκελο θα βρείτε το αρχείο build.prop. Πατήστε παρατεταμένα πάνω σε αυτό το αρχείο μέχρι να ανοίξει ένα μενού με επιλογές.

 

6) Κατεβαίνετε πιο κάτω και πατήστε την επιλογή open with text editor.

 

7) Κάπου στην μέση υπάρχει μια γραμμή που λέει debug.sf.hw=0. Αλλάχτε το 0 και κάντε το 1.

 

8) Αποθηκεύστε το αρχείο, βγείτε από το root explorer και κάντε επανεκκίνηση του κινητού και είναι έτοιμο.

 

Παρακαλώ περιμένω εντυπώσεις.

 

το έκανα, έχω και το quick settings. καμία διαφορά.....δυστυχώς....

Eriscsson 748, Ericsson T28, NOKIA 3310, Panasonic GD67, NOKIA 5210, SonyEriscsson W800, SonyEricsson Z600, SonyEricsson W910, NOKIA N97, Dell Streak 5, HTC One X (κλάπηκε:(), ΖΤΕ racer II, NOKIA 925, Ms Lumia 950, Galaxy S8, oneplus 8 pro
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το τηλέφωνο το αγόρασα από Multirama και πωλείτε και στο MediaMart ξεκλείδωτο και με εγγύηση.

 

Και στο expansys ξεκλείδωτο είναι.

 

Πήγα και το είδα χτες στο MediaMarkt (650 ευρώ το έχουν οι αθεόφοβοι). Δυστυχώς μου φάνηκε τεράστιο. Θα ήταν η κύρια συσκευή μου (τη δεύτερη γραμμή την κάνω εκτροπή στο Χ10) και δεν μπορώ να κυκλοφορώ μονίμως με το "τέρας". Απλά εμένα δεν με βολεύει σε αυτό το μέγεθος για καθημερινή χρήση. Κατά τα άλλα δεν σας κρύβω ότι συνεχίζουν να τρέχουν τα σάλια μου.

Κρίμα και ήμουν έτοιμος να το χτυπήσω. Κλαψ λυγμ σνιφ... Απογοήτευση. :(

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

παιδια με βγαζει no software update found

κανενας αλλος τροπος?

:rolleyes:

 

Μήπως φταίει που είναι κλειδωμένο στην Ο2 γιατί κάπου διάβασα πως με την 2.2 ξεκλειδώνει το τηλέφωνο (δεν ξέρω αν ισχύει). Μήπως πρέπει να την περαστή με διαφορετικό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...