Jump to content

LG Optimus (GT540)


Spidey
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή θα πάω αύριο να του το φτιάξω και δεν το ξέρω από τώρα το τηλέφωνο,με ποιο τρόπο θα κάνουμε γενικό reset?

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση...

 

Πλήρης επαναφορά για την απόδοση των αρχικών τιμών του τηλεφώνου σας.

Όταν το τηλέφωνό σας ενεργοποιηθεί και εμφανιστεί η οθόνη κλειδώματος, πατήστε παρατεταμένα τα πλήκτρα αύξησης έντασης ήχου + Αρχικής οθόνης + Αναζήτησης για πέντε δευτερόλεπτα. Όταν εμφανιστεί η αναδυόμενη οθόνη, επιλέξτε ΟΚ για να γίνει επαναφορά του τηλεφώνου. Πρέπει να γνωρίζετε ότι επιλέγοντας Πλήρης επαναφορά, όλα τα δεδομένα και οι εφαρμογές που υπάρχουν στο κινητό σας διαγράφονται και δεν είναι δυνατή η ανάκτησή τους.

ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ!

Αν γίνει Πλήρης επαναφορά του τηλεφώνου, όλες οι εφαρμογές και τα δεδομένα χρήστη θα διαγραφούν. Δημιουργήστε αντίγραφα ασφαλείας για τα σημαντικά δεδομένα σας πριν επιλέξετε Πλήρης επαναφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

να πως πρεπει να κανετε πολυ καλο calibrate κια θα δειτε τεραστια διαφορα...

 

Αν στην αρχη πρωτη φορα πατησατε με το δαχτυλο τοτε ειναι μαμησετα αφησετα...

παντε στις ρυθμισεις>ηχος και εικονα>τερμα κατω και καντε calibrate με ενα μολυβι(οχι στυλο-προσοχη) η εαν δεν εχετε με μια οδοντογλυφιδα .Πρεπει να ειστε πολυ προσεχτικοι και εαν δειτε οτι δεν το πηρε καλα(θα το καλαβετε μονοι σας αν δεν εγινε καλα) ξανα-καντε.

 

Μεγαλη διαφορα ειδικα στο typing

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα

 

Θα ηθελα κι εγω να ρωτησω κατι. Διπλα απο την ενδειξη του σηματος του τηλεφωνου υπαρχει εκεινο το κουτακι με το ''G'' και τα βελακια. Επειδη βλεπω οτι τα βελη αυτα αναβοσβηνουν και ανησυχω μηπως κανει χρηση π.χ. GPRS, πως μπορω να το απενεργοποιησω?

 

Thanx προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα

 

Θα ηθελα κι εγω να ρωτησω κατι. Διπλα απο την ενδειξη του σηματος του τηλεφωνου υπαρχει εκεινο το κουτακι με το ''G'' και τα βελακια. Επειδη βλεπω οτι τα βελη αυτα αναβοσβηνουν και ανησυχω μηπως κανει χρηση π.χ. GPRS, πως μπορω να το απενεργοποιησω?

 

Thanx προκαταβολικα.

 

Θα πας ρυθμισεις συνδεσιμοτητα δικτυα κινητης το απο επιλεγεις.

Εαν δεν μπορεις. Να το κανεις γιατι ειναι μετρο ,περας λειτουργια πτησης πρωτα μετα ξαναπατας και μεχρι να μπει στο δίκτυο μπορει να το βγάλεις

Link to comment
Share on other sites

Στα δικτυα κινητης τηλεφωνιας δεν εχει κατι αναλογο....Αυτο με τη ''λειτουργια πτησης'' δεν το πολυκαταλαβα...Φιλος που εχει αλλο κινητο με Android μου ειπε οτι στα ΄΄δικτυα τηλεφωνιας΄΄ υπαρχει επιλογη ''Συνδεση internet'' και απλως το ξε-επιλεγεις...
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα

 

Θα ηθελα κι εγω να ρωτησω κατι. Διπλα απο την ενδειξη του σηματος του τηλεφωνου υπαρχει εκεινο το κουτακι με το ''G'' και τα βελακια. Επειδη βλεπω οτι τα βελη αυτα αναβοσβηνουν και ανησυχω μηπως κανει χρηση π.χ. GPRS, πως μπορω να το απενεργοποιησω?

 

Thanx προκαταβολικα.

 

Θα πας ρυθμισεις -Στοιχεια ελεγχου ασυρματης συνδεσης απενεργοποιης το δικτυο κινητης τηλεφωνιας-μετα ρυθμισεις δικτυου κινητης τηλεφωνιας επιλεγης χρηση μονο δικτυων 2G

Link to comment
Share on other sites

Σε τηλεφώνημα που έκανα στην LG σήμερα μου είπαν ότι περιμένουμε αναβάθμιση στην 2.1 όχι στην 2.2
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα

 

Θα ηθελα κι εγω να ρωτησω κατι. Διπλα απο την ενδειξη του σηματος του τηλεφωνου υπαρχει εκεινο το κουτακι με το ''G'' και τα βελακια. Επειδη βλεπω οτι τα βελη αυτα αναβοσβηνουν και ανησυχω μηπως κανει χρηση π.χ. GPRS, πως μπορω να το απενεργοποιησω?

 

Thanx προκαταβολικα.

 

Απενεργοποίησε την ένδειξη ΔΙΚΤΥΟ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ, στην ρύθμιση ΑΣΥΡΜΑΤΑ ΔΙΚΤΥΑ.

ΠΡΟΣΟΧΗ

Ενεργοποιώντας το 2G μόνο χωρίς απενεργοποίηση του ΔΙΚΤΥΟΥ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ δεν απενεργοποιείται το ΙΝΤΕΡΝΕΤ και η ανταλλαγή δεδομένων.

Δεν είναι απαραίτητο όμως να βάλεις ΧΡΗΣΗ ΜΟΝΟ ΔΙΚΤΥΩΝ 2G. Με την άλλη ρύθμιση που είπαμε, εξασφαλίζεται η μη χρήση του ιντερνετ μέσω κινητής τηλεφωνίας.

 

Γνωρίζει κανείς αν η 2.1 Android έχει δυνατότητα αποθήκευσης εφαρμογών στην κάρτα μνήμης;

Edited by koolxs2973
Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησε την ένδειξη ΔΙΚΤΥΟ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ, στην ρύθμιση ΑΣΥΡΜΑΤΑ ΔΙΚΤΥΑ.

ΠΡΟΣΟΧΗ

Ενεργοποιώντας το 2G μόνο χωρίς απενεργοποίηση του ΔΙΚΤΥΟΥ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ δεν απενεργοποιείται το ΙΝΤΕΡΝΕΤ και η ανταλλαγή δεδομένων.

Δεν είναι απαραίτητο όμως να βάλεις ΧΡΗΣΗ ΜΟΝΟ ΔΙΚΤΥΩΝ 2G. Με την άλλη ρύθμιση που είπαμε, εξασφαλίζεται η μη χρήση του ιντερνετ μέσω κινητής τηλεφωνίας.

 

Γνωρίζει κανείς αν η 2.1 Android έχει δυνατότητα αποθήκευσης εφαρμογών στην κάρτα μνήμης;

 

Αυτό είπα και εγώ

Link to comment
Share on other sites

Τηλεφωνησα στη Vodafone και τους ζητησα να απενεργοποιηθει αυτη η υπηρεσια...Σε 4 ωρες μου ειπαν θα εχει γινει. Το μονο που δεν θα μπορω ειναι να στελνω MMS...klein mein δηλαδη. Το ωραιο ειναι οτι μου ειπαν οτι εχω χρεωση χρησης internet 38 ευρω!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησε την ένδειξη ΔΙΚΤΥΟ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ, στην ρύθμιση ΑΣΥΡΜΑΤΑ ΔΙΚΤΥΑ.

ΠΡΟΣΟΧΗ

Ενεργοποιώντας το 2G μόνο χωρίς απενεργοποίηση του ΔΙΚΤΥΟΥ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ δεν απενεργοποιείται το ΙΝΤΕΡΝΕΤ και η ανταλλαγή δεδομένων.

Δεν είναι απαραίτητο όμως να βάλεις ΧΡΗΣΗ ΜΟΝΟ ΔΙΚΤΥΩΝ 2G. Με την άλλη ρύθμιση που είπαμε, εξασφαλίζεται η μη χρήση του ιντερνετ μέσω κινητής τηλεφωνίας.

 

Γνωρίζει κανείς αν η 2.1 Android έχει δυνατότητα αποθήκευσης εφαρμογών στην κάρτα μνήμης;

 

Όχι δεν όχι και το ψάχνω πολύ όχι κάποιες μεθόδους αλά είναι λίγο δύσκολο πρέπει να πέρασης καινούρια ROM και να κάνης το κινητό ROOT

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησε την ένδειξη ΔΙΚΤΥΟ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ, στην ρύθμιση ΑΣΥΡΜΑΤΑ ΔΙΚΤΥΑ.

ΠΡΟΣΟΧΗ

Ενεργοποιώντας το 2G μόνο χωρίς απενεργοποίηση του ΔΙΚΤΥΟΥ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ δεν απενεργοποιείται το ΙΝΤΕΡΝΕΤ και η ανταλλαγή δεδομένων.

Δεν είναι απαραίτητο όμως να βάλεις ΧΡΗΣΗ ΜΟΝΟ ΔΙΚΤΥΩΝ 2G. Με την άλλη ρύθμιση που είπαμε, εξασφαλίζεται η μη χρήση του ιντερνετ μέσω κινητής τηλεφωνίας.

 

 

Thanx!!!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Σε τηλεφώνημα που έκανα στην LG σήμερα μου είπαν ότι περιμένουμε αναβάθμιση στην 2.1 όχι στην 2.2

 

Δεν πειράζει κάτι είναι και αυτό, μπορούμε να ελπίζουμε για 2.2 στο μέλλον, εξάλλου οι μεγάλες διαφορές είναι στο 2.1, δεν έχει πολλές προσθήκες το 2.2(βασικά έχει αλλά δεν είναι και τόσο σημαντικές ας πούμε, το μόνο που θα ήθελα πραγματικά είναι η δυνατότητα εγκατάστασης στην κάρτα μνήμης)

 

Σου είπε πότε την περιμένουμε;

Edited by afentiko
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καμια διευθυνση που να λεει τις διαφορες μεταξυ 1.6 και 2.1?

 

Κάνε ρε φίλε ένα μικρό ψαχτήρι. 1 λεπτό μου πήρε εμένα. ορίστε μία:

http://www.differencebetween.net/object/gadgets-object/difference-between-android-1-6-and-android-2-1/

 

Να και το 2.2: http://developer.android.com/sdk/android-2.2-highlights.html

 

Απ' ό,τι φαίνεται ΔΕΝ θα υπάρχει η δυνατότητα για εγκατάσταση εφαρμογών στην SD, εκτός αν κάνει κάτι ειδικά η LG για αυτό (αν και ο πυρήνας του λειτουργικού είναι ο ίδιος περίπου με την 1.6 έκδοση που δεν το επιτρέπει). Ας μας πει κάποιος πιο ειδικός.

Ίσως όμως θα μπορεί να γίνει κάτι με μια εφαρμογή πχ A2SD.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να κάνουμε την ανάγκη φιλότιμο και να το φιλοσοφήσουμε λίγο:

Κατ'αρχάς, τι πήραμε όλοι; Ένα low-badget,"low-end". smartphone. Σωστά;

Τι περιμέναμε λοιπόν; Να έχει όλες τις δυνατότητες των smmartphone?

Θέλαμε όμως και android, σωστά;

Το πρόβλημα με την LG θα υπάρξει αν δεν μας δώσει ΚΑΝ την 2.1 έκδοση.

Αν συμβεί αυτό θα είναι πραγματικά απαράδεκτοι διότι το τηλ είναι πολύ καινούριο στην αγορά και ΟΦΕΙΛΕΙ να το υποστηρίξει.

Στην 2.2 ΟΜΩΣ δεν πρέπει να έχουμε απαίτηση να πάει γιατί μετά μπαίνει κ θέμα επεξεργαστή, δηλαδή ΑΝ μπορεί ο υπάρχων επεξεργαστής να τρέξει ικανοποιητικά την 2.2.

Εγώ προσωπικά, αν η 2.1 δεν δίνει κάποια ουσιαστική διαφορά, δεν θα κάνω update πριν δω στα φόρουμ ότι δουλεύει καλά (γρηγορότερα και πιο αξιόπιστα από την 1.6).

Όσο για την χωρητικότητα της μνήμης, από την δικιά μου εμπειρία θα πω ότι και άλλα τηλέφωνα στην αρχή τα φόρτωνα συνεχώς πράγματα, αλλά τελικά κατέληγα σε 5-6 εφαρμογές που πραγματικά τις χρειαζόμουν και τις χρησιμοποιούσα τακτικά.

Ε, όσο για αυτό πιστεύω να είναι επαρκές το Optimus.

Για αυτούς που θέλουν το κινητό να είναι και εργαλείο για την δουλειά τους, προφανώς το κινητό αυτό δεν τους κάνει.

Από την άλλη, είπε ποτέ η LG ότι με αυτό το κινητό στοχεύει στους επαγγελματίες και στην υψηλή κατηγορία;

 

ΣΣ: Σήμερα τα media markt Θεσσαλονίκης το δίνουν 199 ευρώ με 30 ευρώ δωροεπιταγή. ΣΟΥΠΕΡ! Αν το πάρει κανείς ας βεβαιωθεί πρώτα ότι δίνεται εγγύηση της ελληνικής αντιπροσωπείας.

Edited by koolxs2973
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να κάνουμε την ανάγκη φιλότιμο και να το φιλοσοφήσουμε λίγο:

Κατ'αρχάς, τι πήραμε όλοι; Ένα low-badget,"low-end". smartphone. Σωστά;

Τι περιμέναμε λοιπόν; Να έχει όλες τις δυνατότητες των smmartphone?

Θέλαμε όμως και android, σωστά;

Το πρόβλημα με την LG θα υπάρξει αν δεν μας δώσει ΚΑΝ την 2.1 έκδοση.

Αν συμβεί αυτό θα είναι πραγματικά απαράδεκτοι διότι το τηλ είναι πολύ καινούριο στην αγορά και ΟΦΕΙΛΕΙ να το υποστηρίξει.

Στην 2.2 ΟΜΩΣ δεν πρέπει να έχουμε απαίτηση να πάει γιατί μετά μπαίνει κ θέμα επεξεργαστή, δηλαδή ΑΝ μπορεί ο υπάρχων επεξεργαστής να τρέξει ικανοποιητικά την 2.2.

Εγώ προσωπικά, αν η 2.1 δεν δίνει κάποια ουσιαστική διαφορά, δεν θα κάνω update πριν δω στα φόρουμ ότι δουλεύει καλά (γρηγορότερα και πιο αξιόπιστα από την 1.6).

Όσο για την χωρητικότητα της μνήμης, από την δικιά μου εμπειρία θα πω ότι και άλλα τηλέφωνα στην αρχή τα φόρτωνα συνεχώς πράγματα, αλλά τελικά κατέληγα σε 5-6 εφαρμογές που πραγματικά τις χρειαζόμουν και τις χρησιμοποιούσα τακτικά.

Ε, όσο για αυτό πιστεύω να είναι επαρκές το Optimus.

Για αυτούς που θέλουν το κινητό να είναι και εργαλείο για την δουλειά τους, προφανώς το κινητό αυτό δεν τους κάνει.

Από την άλλη, είπε ποτέ η LG ότι με αυτό το κινητό στοχεύει στους επαγγελματίες και στην υψηλή κατηγορία;

 

ΣΣ: Σήμερα τα media markt Θεσσαλονίκης το δίνουν 199 ευρώ με 30 ευρώ δωροεπιταγή. ΣΟΥΠΕΡ! Αν το πάρει κανείς ας βεβαιωθεί πρώτα ότι δίνεται εγγύηση της ελληνικής αντιπροσωπείας.

στο e-shop το εχει 210 απο εκκει το πηρα.;)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να κάνουμε την ανάγκη φιλότιμο και να το φιλοσοφήσουμε λίγο:

Κατ'αρχάς, τι πήραμε όλοι; Ένα low-badget,"low-end". smartphone. Σωστά;

Τι περιμέναμε λοιπόν; Να έχει όλες τις δυνατότητες των smmartphone?

Θέλαμε όμως και android, σωστά;

Το πρόβλημα με την LG θα υπάρξει αν δεν μας δώσει ΚΑΝ την 2.1 έκδοση.

Αν συμβεί αυτό θα είναι πραγματικά απαράδεκτοι διότι το τηλ είναι πολύ καινούριο στην αγορά και ΟΦΕΙΛΕΙ να το υποστηρίξει.

Στην 2.2 ΟΜΩΣ δεν πρέπει να έχουμε απαίτηση να πάει γιατί μετά μπαίνει κ θέμα επεξεργαστή, δηλαδή ΑΝ μπορεί ο υπάρχων επεξεργαστής να τρέξει ικανοποιητικά την 2.2.

Εγώ προσωπικά, αν η 2.1 δεν δίνει κάποια ουσιαστική διαφορά, δεν θα κάνω update πριν δω στα φόρουμ ότι δουλεύει καλά (γρηγορότερα και πιο αξιόπιστα από την 1.6).

Όσο για την χωρητικότητα της μνήμης, από την δικιά μου εμπειρία θα πω ότι και άλλα τηλέφωνα στην αρχή τα φόρτωνα συνεχώς πράγματα, αλλά τελικά κατέληγα σε 5-6 εφαρμογές που πραγματικά τις χρειαζόμουν και τις χρησιμοποιούσα τακτικά.

Ε, όσο για αυτό πιστεύω να είναι επαρκές το Optimus.

Για αυτούς που θέλουν το κινητό να είναι και εργαλείο για την δουλειά τους, προφανώς το κινητό αυτό δεν τους κάνει.

Από την άλλη, είπε ποτέ η LG ότι με αυτό το κινητό στοχεύει στους επαγγελματίες και στην υψηλή κατηγορία;

 

ΣΣ: Σήμερα τα media markt Θεσσαλονίκης το δίνουν 199 ευρώ με 30 ευρώ δωροεπιταγή. ΣΟΥΠΕΡ! Αν το πάρει κανείς ας βεβαιωθεί πρώτα ότι δίνεται εγγύηση της ελληνικής αντιπροσωπείας.

Οκ καλά τα λες αλά το λειτουργικό είναι λειτουργικό δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι αν είναι LG το τηλέφωνο η κάτι άλλο το λειτουργικό είναι το android σε όλα για θέμα επεξεργαστή δεν νομίζω ότι υπαρχή θέμα τρέχει στα 600 όπως τα περισσότερα απλός θέλει υποστήριξη από την LG για να πάρει την 2.2 προσωπικά πειραματίζομε πάνω στο τηλέφωνο το έχω κάνη root και ψάχνομαι πώς να περάσω τις εφαρμογές στην κάρτα μόνο με αλλαγή rom από ότι έχω καταλάβει υπάρχουν και κάποια κόλπα από ότι έχω βρει αλά δεν μπορώ να μπω στην recovery mode μπαίνει μονό σε Emergency-Mode αν ξέρη κάποιος πώς γίνεται ας μας δήξη

Link to comment
Share on other sites

παιδια,οταν εχουμε το θεμα του android ξερει κανεις αν μπορουμε και πως να προσθεσουμε επιφανειες εργασιας??(με το θεμα της lg ειναι πολυ απλο)...

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

παιδια,οταν εχουμε το θεμα του android ξερει κανεις αν μπορουμε και πως να προσθεσουμε επιφανειες εργασιας??(με το θεμα της lg ειναι πολυ απλο)...

ευχαριστω...

δεν μπορεις :lol: σπαζεσαι ?

:p

Link to comment
Share on other sites

Για τα sms μπορουμε να κανουμε τπτ??? Τα δειχνει ολα μαζι.Δεν εχει εισερχομενα εξερχομενα κτλ.

 

Ειναι ετσι το android η το εχει η lg??Αν κ σε παλιωτερο LG τα ειχε κανονικα.

 

Αυτο με το νετ αν διαγραψεις τις APN του δυκτιου θα συνδεεται μετα???

Link to comment
Share on other sites

Οκ καλά τα λες αλά το λειτουργικό είναι λειτουργικό δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι αν είναι LG το τηλέφωνο η κάτι άλλο το λειτουργικό είναι το android σε όλα για θέμα επεξεργαστή δεν νομίζω ότι υπαρχή θέμα τρέχει στα 600 όπως τα περισσότερα απλός θέλει υποστήριξη από την LG για να πάρει την 2.2 προσωπικά πειραματίζομε πάνω στο τηλέφωνο το έχω κάνη root και ψάχνομαι πώς να περάσω τις εφαρμογές στην κάρτα μόνο με αλλαγή rom από ότι έχω καταλάβει υπάρχουν και κάποια κόλπα από ότι έχω βρει αλά δεν μπορώ να μπω στην recovery mode μπαίνει μονό σε Emergency-Mode αν ξέρη κάποιος πώς γίνεται ας μας δήξη

 

Έχεις δίκιο στο ότι αν θέλει η LG να το υποστηρίξει, θα το κάνει. Από την άλλη όμως δεν θα είναι παράξενο να σου πει "Σου'βαλα 2.1 και πλήρωσες 200ευρω για το κινητό που κάνει και καφέ, τι άλλο θέλεις;"

 

Σε παρακαλώ μόνο, βάζε και καμιά τελεία γιατί δύσκολα βγαίνει νόημα μερικές φορές. Μας λες πολύ σημαντικά πράγματα και χάνονται στην ανάγνωση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus (GT540)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...