Jump to content

Student Guide: Καρτοκινητό στην Αγγλία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην Αγγλία υπάρχουν απίστευτα πολλές κάρτες προπληρωμένου χρονου για χρήση από το σταθερό.

 

Πρόσεξε ότι οι περισσότερες (αν όχι όλες) από αυτές χρεώνουν έξτρα για χρήση από καρτοτηλέφωνο (αρκετά!) προς 0800. Αν έχεις τηλέφωνο σπίτι δεν υπάρχει αυτή έξτρα χρέωση για να καλέσεις 0800. Ενδεικτικά αυτή που σου πρότεινε ο Sovjohn έχει 20p/min έξτρα χρέωση!

Αν δεν καλείς από καρτοτηλέφωνο είναι πολύ καλή επιλογή για σταθερά Ελλάδας

 

Έχεις σταθερό σπίτι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 422
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

exei mia gnwsth mou stathero spiti ths.....ew eimai leicester twra kai mou eipan kati paidia edw oti yparxoyn xronokartes alla tha prepei na kalw mesw enos arithmou apo londino opote tha xrewnw to stathero thn klhsh gia londino ...etsi einai?

 

A kai kati allo pou prepei na paw gia na brw aytes tis kartes<eimai teleiws psari edw>kai pws tis zhtaw?

 

Moy eipan epishs oti mporeis na kaleis me kapoies kartes kai apo kinhta ellada kai na afaireitai xronos apo thn karta paizei kati tetoio?egw phra ena kartokinhto ths o2.....

[sIGPIC][/sIGPIC]http://www.dr-bet.com ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΟ ΣΑΙΤ....ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΛΟΣ Ο ΚΟΥΒΑΣ
Link to comment
Share on other sites

exei mia gnwsth mou stathero spiti ths.....ew eimai leicester twra kai mou eipan kati paidia edw oti yparxoyn xronokartes alla tha prepei na kalw mesw enos arithmou apo londino opote tha xrewnw to stathero thn klhsh gia londino ...etsi einai?

 

A kai kati allo pou prepei na paw gia na brw aytes tis kartes<eimai teleiws psari edw>kai pws tis zhtaw?

 

Moy eipan epishs oti mporeis na kaleis me kapoies kartes kai apo kinhta ellada kai na afaireitai xronos apo thn karta paizei kati tetoio?egw phra ena kartokinhto ths o2.....

 

 

Τις κάρτες τις βρίσκεις σε μαγαζάκια (corner shops κλπ). Υπάρχουν παντού. Κάνε μια βόλτα στην πόλη και θα τις βρεις!

 

Αν καλείς Λονδίνο (0207/0208) τότε θα χρεώνεσαι υπεραστική κλήση αλλά θα σου έρχεται φτηνότερα η ανά λεπτό χρέωση της κάρτας. Δε στο συνιστώ εάν πρόκειται να καλέσεις από σταθερό. Εάν καλείς από καρτοτηλέφωνο τότε το συζητάμε.

 

Σου προτείνω να ρίξεις μια ματιά στο παρακάτω site το οποίο σου δίνει δυνατότητα να ανοίξεις λογαριασμό και να έχεις μόνιμο κωδικό πιν. Εαν πρόκειται να μείνεις κάμποσο καιρό στην Αγγλία συμφέρει πολύ επειδή έχει χαμηλές χρεώσεις όταν καλείς από καρτοτηλέφωνο.

 

http://www.via-fon.com/flexicall.php

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μπορεί κάποιος να αγοράσει πακέτο σύνδεσης Prepaid κάρτας κάποιας εταιρείας απο το δίκτυο εκ των προτέρων;

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να αγοράσει πακέτο σύνδεσης Prepaid κάρτας κάποιας εταιρείας απο το δίκτυο εκ των προτέρων;

 

...ναι....ειχα αγορασει πριν καιρο ενα νουμερο της Vodafone UK (απο ενα εγγλεζικο μαγαζι που ειχε ιστοσελιδα) και μου ηρθε στο σπιτι στην Ελλαδα με το ταχυδρομειο...δουλευε μια χαρα και εδω και οταν πηγα εξω...:p

 

...αν κοιταξεις στο e-bay πουλανε εγγλεζικα νουμερα σφραγισμενα...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να αγοράσει πακέτο σύνδεσης Prepaid κάρτας κάποιας εταιρείας απο το δίκτυο εκ των προτέρων;

 

Eννοείς κάρτες προπληρωμένου χρόνου για χρήση από σταθερό; Η καρτοκινητά; Αν εννοείς το δεύτερο τότε δες το ποστ του Heo.

Link to comment
Share on other sites

...ναι....ειχα αγορασει πριν καιρο ενα νουμερο της Vodafone UK (απο ενα εγγλεζικο μαγαζι που ειχε ιστοσελιδα) και μου ηρθε στο σπιτι στην Ελλαδα με το ταχυδρομειο...δουλευε μια χαρα και εδω και οταν πηγα εξω...:p

 

...αν κοιταξεις στο e-bay πουλανε εγγλεζικα νουμερα σφραγισμενα...

 

Eννοείς κάρτες προπληρωμένου χρόνου για χρήση από σταθερό; Η καρτοκινητά; Αν εννοείς το δεύτερο τότε δες το ποστ του Heo.

 

Για καρτοκινητό ψάχνω. HEO έχεις την ιστοσελίδα;

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Για καρτοκινητό ψάχνω. HEO έχεις την ιστοσελίδα;

 

 

...μπα οχι...δεν την εχω....εχουν περασει και κανα δυο χρονια απο τοτε :O ...

 

...αν ομως πας στο http://www.ebay.co.uk....δωσεις vodafone στην αναζητηση σου βγαζει πολλα μαγαζια που στελνουν και στην Ελλαδα (η Κυπρο)...:D

 

...βρηκα ενα που την εχει £1.49 + £1.99 ταχυδρομικα για Ελλαδα (η Κυπρο) :) ...(λιρες αγγλιας)

 

ΥΓ....η Vodafone UK εδεινε μεχρι πριν απο λιγο καιρο -που το τσεκαρα- σε καθε νοικοκυριο 2 καρτες ΔΩΡΕΑΝ...αλλα βεβαια μονο σε εγγλεζικη διυθυνση... δεν εστελνε εξωτερικο :mad: ....

 

αγοραζοντας την καρτα απο το δικτυο μπορει να δινεις 3,5 λιρες αλλα ξερεις εκ των προτερων το νουμερο για να το δωσεις σε φιλους και γνωστους....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

...μπα οχι...δεν την εχω....εχουν περασει και κανα δυο χρονια απο τοτε :O ...

 

...αν ομως πας στο http://www.ebay.co.uk....δωσεις vodafone στην αναζητηση σου βγαζει πολλα μαγαζια που στελνουν και στην Ελλαδα (η Κυπρο)...:D

 

...βρηκα ενα που την εχει £1.49 + £1.99 ταχυδρομικα για Ελλαδα (η Κυπρο) :) ...(λιρες αγγλιας)

 

ΥΓ....η Vodafone UK εδεινε μεχρι πριν απο λιγο καιρο -που το τσεκαρα- σε καθε νοικοκυριο 2 καρτες ΔΩΡΕΑΝ...αλλα βεβαια μονο σε εγγλεζικη διυθυνση... δεν εστελνε εξωτερικο :mad: ....

 

αγοραζοντας την καρτα απο το δικτυο μπορει να δινεις 3,5 λιρες αλλα ξερεις εκ των προτερων το νουμερο για να το δωσεις σε φιλους και γνωστους....

 

Ευχαριστώ. Αυτό ακριβώς έχω υπ' όψη μου :cool:

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

αγοραζοντας την καρτα απο το δικτυο μπορει να δινεις 3,5 λιρες αλλα ξερεις εκ των προτερων το νουμερο για να το δωσεις σε φιλους και γνωστους....

 

Όμως ταυτόχρονα παίρνεις και ένα πολύ ασύμφορο πακέτο.

Στην 1η σελίδα αυτού του thread θα βρείτε πολύ πιο συμφέρουσες λύσεις καρτοκινητής από τη Vodafone.

Εκτός και αν το θέλετε μόνο για τις πρώτες μέρες, και μετά πάρετε άλλο πακέτο που συμφέρει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Όμως ταυτόχρονα παίρνεις και ένα πολύ ασύμφορο πακέτο.

Στην 1η σελίδα αυτού του thread θα βρείτε πολύ πιο συμφέρουσες λύσεις καρτοκινητής από τη Vodafone.

Εκτός και αν το θέλετε μόνο για τις πρώτες μέρες, και μετά πάρετε άλλο πακέτο που συμφέρει περισσότερο.

 

...το πηρα για να το συνδυασω με αυτο http://www.gsm2world.com.....οσο ειμαι στην Αγγλια :p

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που έχω υπόψη μου είναι ένα ταξίδι 2 εβδομάδων το καλοκαίρι, Δεν ξέρω άν θα κρατήσω τον αριθμό αυτό μετά ή θα τον δώσω ;)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Για εντος UK λοιπον,οι διαφορες μεταξυ orange-O2 ειναι μιδαμηνες,για να καλεις Ελλαδα συμφερει η orange(γλυτωνεις και το 5λιρο :p ) αλλα για μηνυματα η Ο2.Ο καθενας λοιπον,σκεφτεται συμφωνα με τις αναγκες του και αποφασιζει!

 

Με δεδομένο ότι αυτό το post γράφτηκε απο τον Nrg το 2004, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τέτοιο ισχύει και σήμερα;

 

Εν τέλει, κάποιος που θέλει να μιλάει φτηνά με κινητά Αγγλίας, σταθερά Ελλάδας και να στέλνει νορμαλ μηνύματα (Max 25 μηνιαίως) ποια εταιρεία (καρτοκινητό) να επιλέξει;;;;;

''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο ότι αυτό το post γράφτηκε απο τον Nrg το 2004, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τέτοιο ισχύει και σήμερα;

 

Εν τέλει, κάποιος που θέλει να μιλάει φτηνά με κινητά Αγγλίας, σταθερά Ελλάδας και να στέλνει νορμαλ μηνύματα (Max 25 μηνιαίως) ποια εταιρεία (καρτοκινητό) να επιλέξει;;;;;

 

Αν και εχω καιρο να το ψαξω γιατι περασα σε συμβολαιο - κατι που σου συνιστω να κανεις και εσυ- με μια προχειρη ματια δεν αλλαξε κατι. Το O2 καρτοκινητο με μια εφαπαξ χρεωση 5 λιρες σου δινει 7pence/minute για σταθερα Ελλαδος και 30pence/minute για κινητα Ελλαδος, ενω τα sms προς ελληνικα νουμερα κοστιζουν 10pence/minute αλλα δεν στελνει/λαμβανει απο Q!

Το Orange καρτοκινητο χρεωνει 20pence/minute για κλησεις προς Ελλαδα (ανεξαρτητα αν ειναι σταθερο ή κινητο ο αποδεκτης της κλησης) και 19pence για τα sms και στελνει/δεχεται απ'ολα τα ελληνικα δικτυα.

 

Για κλησεις προς Αγγλια η orange ειναι λιγο φθηνοτερη, αλλα χωρις τεραστιες διαφορες. Να ξερεις ο γενικος κανονας ειναι να χρεωνουν ακριβα τις κλησεις προς αλλα δικτυα κινητης τηλεφωνιας.

 

Παντως θα σου προτεινα να κοιταξεις και τα συμβολαια οπου με περιπου 20 λιρες (με cashback προσφορες) εχεις 300-400 λεπτα και καμια 100 sms ενω τα λεπτα τα χρησιμοποιες και προς ελληνικα σταθερα ή μερικες φορε και προς κινητα (και στις δυο περιπτωσεις με τη χρησιμοποιση access number).

Link to comment
Share on other sites

...Εν τέλει, κάποιος που θέλει να μιλάει φτηνά με κινητά Αγγλίας, σταθερά Ελλάδας και να στέλνει νορμαλ μηνύματα (Max 25 μηνιαίως) ποια εταιρεία (καρτοκινητό) να επιλέξει;;;;;

 

Η πρότασή μου για καρτοκινητό είναι η TescoMobile και περισσότερες πληροφορίες θα βρείς στο review που έχω γράψει στην πρώτη σελίδα του thread. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παντως θα σου προτεινα να κοιταξεις και τα συμβολαια οπου με περιπου 20 λιρες (με cashback προσφορες) εχεις 300-400 λεπτα και καμια 100 sms ενω τα λεπτα τα χρησιμοποιες και προς ελληνικα σταθερα ή μερικες φορε και προς κινητα (και στις δυο περιπτωσεις με τη χρησιμοποιση access number).

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Ωστόσο δεν ξέρω κατά πόσο είναι δυνατό οι εταιρείες να δεχτούν συμβόλαιο απο κάποιο ξένο. Ποια εταιρεία προσφέρει τέτοιες χρεώσεις όπως λες; Σε παρακαλώ μπορείς να μου πεις; Επίσης τι εννοείς λέγοντας cashback; Σε ευχαριστώ προκαταβολικά

''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Ωστόσο δεν ξέρω κατά πόσο είναι δυνατό οι εταιρείες να δεχτούν συμβόλαιο απο κάποιο ξένο. Ποια εταιρεία προσφέρει τέτοιες χρεώσεις όπως λες; Σε παρακαλώ μπορείς να μου πεις; Επίσης τι εννοείς λέγοντας cashback; Σε ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Βασικη προυποθεση για να κανεις συμβολαιο ειναι να εχεις τραπεζικο λογαριασμο ωστε να τραβανε απο εκει τα χρηματα και θα ηταν καλο να κανεις online την αιτηση για το συμβολαιο γιατι δεν ζητανε κανενα χαρτι ενω στα μαγαζια ασε...:blink:

 

To cashback ειναι αυτο που λεει η λεξη, δηλαδη σου επιστρεφουν χρηματα. Κανεις ενα συμβολαιο πχ απο το carphonewarehouse (τη πιο γνωστη αλυσιδα κινητης- σαν να λεμε Γερμανος) και το καταστημα σου κανει εκπτωση μεσω cashback. Εσυ το μονο που εχεις να κανεις ειναι να τους στειλεις τον 4ο,8ο,12ο λογαριασμο και καθε φορα σου επιστρεφουν ενα ποσο στον τραπεζικο σου λογαριασμο.

 

Για παραδειγμα εαν ενδιαφερεσαι για μια καλη συσκευη οπως το Κ800 δες αυτη τη προσφορα http://shop.carphonewarehouse.com/pay-monthly/sony-ericsson/k800i-clearance/o2/ . Το παγιο που θα πληρωνεις καθε μηνα ειναι $35 και θα εχεις 400 λεπτα και 100 sms. Αν στειλεις τους λογαριασμους που ειπαμε καθε φορα θα σου επιστρεψουν $70 δηλαδη συνολο $210, πρακτικα βγαινει το παγιο μιση τιμη δηλαδη μολις 17.5 λιρες * 12 μηνες = 210 λιρες και παιρνεις ενα κινητο που κοστιζει ισως παραπανω απο 210 λιρες! :blink:

 

Αν δεν θελεις συσκευη υπαρχουν προσφορες που τελικα με το cashback παιρνεις σχεδον ολα τα χρηματα που θα δωσεις πισω. Δες για παραδειγμα εδω http://www.e2save.com/mobile/phones/disphandset.php?network=o2&handset=SIMONLY 250 λεπτα και 100sms με 2.5 λιρες το μηνα :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Το Πάσχα θα πάω για μία εβδομάδα στο Λονδίνο. Θέλω να ρωτήσω τα παιδιά που είναι εκεί και προφανώς ξέρουν, τι τιμές έχουν τα αντίστοιχα πακέτα καρτοκινητής εκεί? Με ενδιαφέρει να αγοράσω ένα νούμερο-κάρτα sim (δεν με νοιάζει η εταιρεία εξάλλου δεν θα ανανεώσω και ποτέ), ώστε να μου τηλεφωνούν από Ελλάδα οι γονείς μου και να μην χρεώνομαι καθόλου όπως θα συνέβαινε σε περίπτωση περιαγωγής. Και κάτι άλλο. Εκεί τα πακέτα καρτοκινητής πηγαίνεις και τα παίρνεις όπως στη Ελλάδα χύμα τελείως, χωρίς στοιχεία ή δίνεις τα στοιχεία σου , περιμένεις να ενεργοποιηθεί ή τίποτα τέτοιες διαδικασίες?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το Πάσχα θα πάω για μία εβδομάδα στο Λονδίνο. Θέλω να ρωτήσω τα παιδιά που είναι εκεί και προφανώς ξέρουν, τι τιμές έχουν τα αντίστοιχα πακέτα καρτοκινητής εκεί? Με ενδιαφέρει να αγοράσω ένα νούμερο-κάρτα sim (δεν με νοιάζει η εταιρεία εξάλλου δεν θα ανανεώσω και ποτέ), ώστε να μου τηλεφωνούν από Ελλάδα οι γονείς μου και να μην χρεώνομαι καθόλου όπως θα συνέβαινε σε περίπτωση περιαγωγής. Και κάτι άλλο. Εκεί τα πακέτα καρτοκινητής πηγαίνεις και τα παίρνεις όπως στη Ελλάδα χύμα τελείως, χωρίς στοιχεία ή δίνεις τα στοιχεία σου , περιμένεις να ενεργοποιηθεί ή τίποτα τέτοιες διαδικασίες?

Ευχαριστώ πολύ.

 

File moy einai eukola ta pragmata sot UK....mpaineis se ena katasthma k se 2 wres exeis noumero......Apla vres to katasthma k mpes....;)

IBIS 5

"IBIS: just keep walking"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χμμ παιδια, μια βοήθεια γιατί η κοπέλα φεύγει Αγγλία το Σεπτέμβρη...

 

1. Το πρώτο post του thread είναι έγγυρο ακόμα? Η ημερομηνία του είναι ανυσηχητική...

2. Θα μας ενδιέφερε κατα πάσα πιθανότητα ένα συμβόλαιο Αγγλικό χωρίς συσκευή μιας και έχουμε ένα P990i ολοκαίνουριο. Το βασικό που θέλω να ρωτήσω είναι κατα πόσον οι λύσεις Mobile Internet των Αγγλικών δικτύων είναι "καλές". Βασικά θέλω να της ενεργοποιήσω ένα πακέτο Unlimited Internet (η Voda πχ το έχει 7,5 λίρες το μήνα) και να της ενεργοποιήσω τον exchange mail client της συσκευής της όπως και ένα messenger του τύπου Agile. Οπότε εγώ Ελλάδα με Tim Plus και εκείνη εκεί με αυτό θα έχουμε push email και msn παντού με μηδενικό κόστος. Θα υπάρξει πρόβλημα? Τίποτα πόρτες κομμένες που αφήνουν μόνο WAP?

Link to comment
Share on other sites

1. Το πρώτο post του thread είναι έγγυρο ακόμα? Η ημερομηνία του είναι ανυσηχητική...

 

Το σημείο στο κάτω μέρος του πρώτου μηνύματος που είχα γράψει για την καρτοκινητή της Tesco Mobile ισχύει, και προσωπικά πιστεύω ότι είναι η καλύτερη λύση για καρτοκινητό.

Όμως δε θα έχεις το mobile internet που σκέφτεσαι.

 

2. Θα μας ενδιέφερε κατα πάσα πιθανότητα ένα συμβόλαιο Αγγλικό χωρίς συσκευή μιας και έχουμε ένα P990i ολοκαίνουριο. Το βασικό που θέλω να ρωτήσω είναι κατα πόσον οι λύσεις Mobile Internet των Αγγλικών δικτύων είναι "καλές". Βασικά θέλω να της ενεργοποιήσω ένα πακέτο Unlimited Internet (η Voda πχ το έχει 7,5 λίρες το μήνα) και να της ενεργοποιήσω τον exchange mail client της συσκευής της όπως και ένα messenger του τύπου Agile. Οπότε εγώ Ελλάδα με Tim Plus και εκείνη εκεί με αυτό θα έχουμε push email και msn παντού με μηδενικό κόστος. Θα υπάρξει πρόβλημα?

 

Ψάξε στα sites των O2, T-Mobile, Orange, Vodafone για τις χρεώσεις των προγραμμάτων συμβολαίου και τα διαθέσιμα προγράμματα για mobile internet.

 

Δες ποιές δίνουν πρόγραμα χωρίς 12μηνη / 18μηνη δέσμευση (αφού δεν θέλεις επιδότηση συσκευής) και δώσε προσοχή στις χρεώσεις για κλήσεις προς Ελλάδα (κάποιες εταιρείες τις έχουν απαράδεκτα ακριβές).

 

Επίσης κοίταξε να περιλαμβάνονται οι κλήσεις προς 0870 / 0871 στα προπληρωμένα λεπτά (π.χ. όπως συμβαίνει στην O2) για χρήση με access numbers για κλήσεις προς Ελλάδα (έχει αναφερθεί η διαδικασία παλαιότερα στο forum).

 

Αν πας σε συμβόλαιο, θα πρότεινα λόγω κάλυψης δικτύου να προτιμήσεις Ο2 και να αποφύγεις Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Τελικά πήρα SIM PAYG Vodafone από το eBay £2,49. Αυτό που πρόσεξα όμως είναι πως έχει διάφορες επιλογές για κλήσεις σε σταθερό/κινητό στην Αγγλία (anytime, anynet κλπ). Ποιά συμφέρει να ενεργοποιήσω;

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μιας και έχουν μείνει λιγότερες απο 50 μέρες πριν να πάω στη Σκωτία, άρχισα να ψάχνω για την πιο συμφέρουσα λύση στο θέμα του κινητού.

 

Συγκρίνοντας τα διάφορα πακέτα καρτοκινητής απο όλες τις εταιρείες, βρήκα 3 συμφέρουσες λύσεις.

 

Πρίν αναλύσω κάθε μια, θα πρέπει στο σημείο αυτό να πω ότι τα κριτήρια για την επιλογή εταιρείας είναι σαφώς υποκειμενικά. Προσωπικά μιλώντας το κόστος κλήσης προς Ελλάδα δεν αποτελεί σημαντικό παράγοντα μιας και υπάρχει το Skype και το ΜSN. Μέσω αυτών μπορείς κάλλιστα να επικοινωνείς δωρεάν (pc 2 pc) με γονείς και φίλους. Κάτι ανάλογο ισχύει και για την επικοινωνία με φίλους/συμφοιτητές στην Αγγλία.

 

1η λύση: Orange Sim Only - Pay Monthly - Dolphin

Με 20 λίρες μηνιαίως λαμβάνεις 125mins και 500sms δωρεάν τα οποία κατ' εμέ είναι αρκετά.

 

Χρεώσεις:

Orange 2 Orange 12p/min

Orange 2 UK Landlines 12p/min

Τηλεφωνητής 35p/call

Orange 2 UK Network 12p

Text 12p

 

Με μια πρώτη ματιά οι χρεώσεις φαίνονται αρκετά ελκυστικές. Επίσης το γεγονός ότι παρέχει ικανοποιητικο δωρεάν χρόνο ομιλίας και υπεραρκετά sms την καθιστά ακόμα πιο συμφέρουσα

 

2η λύση: O2 Simplicity Online 15

Με 15 λίρες μηνιαίως λαμβάνεις 200mins και 400sms δωρεάν τα οποία και αυτά είναι αρκετά.

 

Χρεώσεις:

Ο2 2 O2 20p/min

Ο2 2 UK Landlines 20p/min

Τηλεφωνητής 20p/call

Ο2 2 UK Network 20p/min

Text 16p

Free Customer Service

Εδώ οι χρεώσεις είναι τσιμπημένες. Το πακέτο αυτό αποτελεί την καλύτερη λύση για κάποιον που αυστηρά δεν θα ξεπεράσει το δωρεάν χρόνο ομιλίας και τα sms.

 

3η λύση: T-Mobile Pay as you go Sim Everyone

Σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει μηνιαίο κόστος, ενώ το κόστος για την Sim είναι 0,5λίρα!!!!!!!!!!!!!!! Φυσικά δεν υπάρχει δωρεάν χρόνος ομιλίας ή sms. Αυτό αποτελεί και το μεγάλο μειονέκτημα.

 

Χρεώσεις:

Τ-Mobile 2 Τ-Mobile 12/min

Τ-Mobile 2 UK Landlines 12p/min

Τηλεφωνητής 10p/min

Τ-Mobile 2 UK Network 12/min

Text 10p

 

Σε αυτή την περίπτωση οι χρεώσεις είναι αρκετά συμφέρουσες. Αναμφίβολα αποτελεί σημαντικότατη λύση για όσους δεν έχουν καλή επαφή με το κινητό και ξέρουν εκ των προτέρων ότι το μηνιαίο budget που θα διαθέσουν για το κινητό θα είναι μικρό.

 

 

Με βάση τα παραπάνω εγώ θα προτίμήσω το πρώτο πακέτο αφένός για τον υπεραρκετό δωρεάν χρόνο ομιλίας και πολλά sms και αφ' ετέρου γιατί παρέχει μια σχετική ασφάλεια ότι δεν θα ξεπεραστουν οι 20λίρες και συνεπώς δεν θα ξεφύγω απο τον προυπολογισμό.

 

Σχόλια, παρατηρήσεις είναι ευπρόσδεκτα και σίγουρα θα είναι χρήσιμα για όσους αργά ή γρήγορα θα κληθούν να επιλέξουν καρτοκινητό για την Αγγλία

''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

Εν όψει της μετάβασής μου στο ΗΒ και λόγω της αγοράς από eBay κάρτας Vodafone PAYG, προσπάθησαν να ενεργοποιήσω το TopUp Direct για να μπορώ να κάνω ανανέωση χρόνου ομιλίας (δεν είναι πιο σύντομο το TopUp?) απο το δίκτυο ή με SMS. Στάθηκε αδύνατο, διότι χρειάζομαι 1) Διεύθυνση κατοικίας εντός ΗΒ, 2) Τραπεζικό Λογαριασμό σε Αγγλική Τράπεζα για το Direct Debit 3) κάρτα (χρεωστική/πιστωτική) που να συνάδει με τη διεύθυνση που έδωσα στο (1) παραπάνω. Έστειλα e-mail στη Voda και περιμένω απάντηση, αλλα αν κάποιος έχει καμια ιδέα είναι ευπρόσδεκτη :)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Και η απάντηση της Voda (αρκετά γρήγορη, ομολογουμένως):

 

We only accept UK postal address and UK credit/debit cards and bank accounts for pay as you talk TopUps. As such, I'm sorry to tell you that we'll not be able to register your card details for a non-UK credit/debit card.

 

The best option that I can suggest you is that you can tell any of your friends back in the UK to purchase a TopUp voucher. You can then provide me with the 12-digit TopUp voucher number and I'll process the TopUp from my systems right away.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...