Jump to content

Άπαντα Μελαγχολίας


vampyre
 Κοινοποίηση

Πόσο συχνά σας πιάνει μελαγχολία?  

118 members have voted

  1. 1. Πόσο συχνά σας πιάνει μελαγχολία?

    • Κάθε μέρα
      16
    • Αρκετά συχνά
      54
    • Λίγες φορές (όταν χωρίζω ή συμβαίνει κάτι κακό)
      35
    • Ποτέ εώς καθόλου. Είμαι φτιαγμένος/νη από ατσάλι δε σπάω με τίποτα
      13


Recommended Posts

να υποψιαστώ ότι τα δυο πράγματα που αναφέρουν πολλοί είναι ο έρωτας και οι σπουδές-δουλειά..?? :o
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αρχικά να πω ότι ανήκω στην 3η κατηγορία.

 

 

τώρα, να ξεκαθαρίσω ότι άλλο η κυκλοθυμία και άλλο η μελαγχολία. Η μελαγχολία συνήθως εμφανίζετε όταν έχουμε πάρει αποφάσισεις χωρίς να της σκεφτούμε καλα, και μετά από λίγο αρχίζει η διαδικασία επαναπροσδιορισμού της πράξης μας. σκεφτήτε το λίγο και θα δείτε ότι τις περισσότερες φορές μελαγχολούμε όταν έχει συμβεί κάτι που ίσως δεν θα θέλαμε να συμβεί. αυτό μπορεί να έχει γίνει συνειδητά, ή και ασυνείδητα απο εμάς.

 

Στις περιπτώσεις που έχει γίνει συνειδητά από εμάς, προσπαθούμε να το διορθόσουμε, αλλιώς προχωράμε στο δεύτερο στάδιο μελαγχολίας, που έχει τα συμπτώματα ανορεξίας, αυπνίας, σφύξιμο στο στομάχι κ.α.

 

όσο γι' αυτό που περιγράφει ο vampyre στο πρώτο ποστ, δεν είναι τίποτε άλλο από το sessional depression, δηλαδή τάσεις μελαγχολίας που συνήθως εμφανίζονται και φεύγουν σε αλλαγές εποχών, περιόδους δυσκολίας κλπ.

 

ένας τρόπος να μας περάσουν τέτοιες "κρίσεις" είναι δημιουργηκή απασχόληση. Ο καλύτερος τρόπος είναι το puzzle!!!!!!

 

Αν βέβαια το puzzle δεν κάνει τίποτα προχωράμε σε LADOSE :D :D :D

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Πάντως απο την δημοσκόπηση οι περισσότεροι μελαγχολικοί είναι εδωμέσα! :p
Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

τωρα τελευταια λογω φορτου την μια απο το σχολειο (τελειοφυτος Λυκειου) την αλλη απο τα φροντιστηρια...οι εξετασεις που ερχονται και ξερω γω....απο την αλλη καποιες ιστοριες που γινονται...μεσα μεσ με πιανει λιγακι....αλλα γενικα οταν γινει κατι κακο...

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως με πιανει αρκετα συχνα!!!!

Κυριως για συναισθηματικους λογους.... αλλα και για διαφορα αλλα!

 

Ολοι την μερα μπορει να ειμαι μια χαρα....αλλα οταν θα παω το βραδακι στο κρεβατακι μου τοτε με πιανει κυριως....δεν θελω να την βγαζω και προς τα εξω....! σχεδον τα παντα που με απασχολουν τα κραταω μεσα μου...!

 

Αυτο βασικα πιστευω πως σε κανει χειροτερα...αλλα τι να κανουμε......!

Ειχα να σου πω πολλα μα δε μιλσουσα.Ηξερα τη θεση μου καλα και υποχωρουσα. Ενιωσα να χανομαι αλλα χαμογελουσα. Επαιξα το ρολο μου καλα και αδιαφορουσα.Ακουγα για αλλον να μιλας και συμφωνουσα. Παραλιγο να εκλαιγα κι ομως γελουσα. Γιατι δεν μπορουσα να σου πω το ποσο σ'αγαπησα και ποσο σ'αγαπω...!!!

 

 

~~~~!~~~~Livas_D~~~~!~~~~

Link to comment
Share on other sites

Sthn epoxh mas dyskolo na mhn melagxoleis.To zhtoumeno einia h lysh.Autes pou exw brei egw ws twra?

-Gynaikeia syntrofia akoma kai files me hremoun an kai h sxesh einia safws anwterh(sthn arxh toulaxiston lol)

-Mousikh(metal kai trance work for me)

-Parea se carefree katastaseis(Counter,kafedies,cinema,bradies se spiti)

-Enasxolhsh me thn texnologia:Apo kinhto pc ws autokinhta anebazoun 100% th diathesh mou

Alla panta tha yparxei mia mamhmenh deutera pou tha prepei na shkwthw xaramata apo ta paplwmata,na bgw exw sto psolokryo,na perimenw lewforeio,na faw strimwxidi kana tetarto,kai na paw sth sxolh opou tha blepw gia kana 6wro tis idies skylofatses na mou ta prhzoun(Eutyxws to kommati me to lewforeio syntoma tha anhkei sto parelthon an kai h kinhsh einai mia apo ta idia)

Link to comment
Share on other sites

too damn often, η μονη λυση ειναι να ασχολησε με κατι ωστε να μην βρισκει χρονο η σκεψη να πηγαινει εκει που ποναει....
http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

xm...kapote de melanxolousa me tipota...ystera perasa mia fash pou melanxolousa synexos(gia thn akribeia eimoun monimos melanxolikh) edo kai 2 xronia omos eimai mia xara kai melanxolo poly spania...mono otan kati de paei kala..
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος william blake ( 9 Μάρ. 2004 , 09:12)

 

too damn often, η μονη λυση ειναι να ασχολησε με κατι ωστε να μην βρισκει χρονο η σκεψη να πηγαινει εκει που ποναει....

 

 

εγω φιλε μου βρηκα την απολυτη απασχοληση - λεγεται myphone.gr ;)

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

syxnaaa!!!!! :cry: :cry: alla opws k na to kanoume eimaste se dyskolous kairous k einai dyskolo na sou pigainoun ola kala ka8e mera wste na eisai entaksi,olo kai kati 8a symbei k 8a se problimatisei 8a se xalasei k 8a sou rixei tin dia8esi :mad: k kaka ta psemata i texnologia boi8aei se pollous tomeis alla k apomononei para poly.bebaia einai k ston an8rwpo,an eisai exw kardia den se apomonwnei tipota,an pali exeis to mikrobio mesa sou k stin kalyteri parea na eisai ais8anesai apomonomenos.
LET'S GO SOUTH LET'S GO GRETA!!!
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω την ψήφο μου στην 3η επιλογή. Συνήθως βλέπω τα πράγματα από αισιόδοξη προοπτική, το ποτήρι μισογεμάτο και όχι μισοάδειο δηλαδή, εκτός κι αν συμβεί κάτι κακό σ' εμένα ή στους δικούς μου ανθρώπους οπότε... :(
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alfa 156 ( 9 Μάρ. 2004 , 14:33)

 

Πολλά threads περίεργα threads τώρα τελευταία....Ποιά είναι η bluesea?

 

 

Off topic personal.

 

Η υπογραφή μου δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με τα threads. :) Ισα ίσα θετικό είναι το μήνυμα στην υπογραφή μου. Η bluesea είναι η κοπελιά μου.

 

End - off topic - personal.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 ( 6 Μάρ. 2004 , 17:48)

 

Kai na peis oti einai tpt duskolo na ta lusw... Ligh prospa8eia 8elei kai molis ta lusw 8a eimai pragmatika eutuxismenos (kati pou exw polu kairo na to niwsw pragmatika).

 

Δυστυχώς φίλε μου, μόλις λυθεί κάποιο πρόβλημα τσουπ! ξεφυτρώνει κάποιο άλλο. Μικρές ηλικίες > μικρά προβλήματα. Μεγάλες ηλικίες > μεγάλα βάσανα. Αυτή είναι η αλήθεια.

 

Se anti8esh pali me tous allous, otan eimai xalia vazw kati ''My Immortal'' kai ta sxetika kai ginomai akoma pio xalia.

 

Αυτό τώρα πως το λένε? :o Πλάκα-πλάκα, και μένα όταν με πάρει από κάτω, αντί να κοιτάξω να αποβάλλω τις αρνητικές σκέψεις, κάνω το αντίθετο ώστε να διατηρηθούν.

 

 

 

 

 

Μερικά μυστικά:

 

-Δεν πρέπει να σκέφτεστε το παρελθόν ούτε να παρασύρεστε σε απαισιόδοξες σκέψεις για το μέλλον. Συγκεντρωθείτε απλώς και μόνο στο παρόν.

 

- Μοιραστείτε τα συναισθήματά σας με άτομα που πραγματικά ενδιαφέρονται για σας.

 

- Διαθέστε χρόνο για να βοηθήσετε κάποιον που είναι σε χειρότερη θέση από εσάς.

 

- Ασχοληθείτε με κάποιο χόμπι ή δραστηριότητα που σας ευχαριστεί. Αν συγκεντρωθείτε σε κάτι που σας διασκεδάζει ή σας ικανοποιεί, δεν θα έχετε χρόνο για μαύρες σκέψεις.

 

- Μην πίνετε πολύ: η υπερκατανάλωση αλκοόλ επιδεινώνει την κατάθλιψη!

 

- Μη φοβάστε να ξεφύγετε από τα καθιερωμένα, αν αυτά σας έχουν κουράσει. Δοκιμάστε κάτι καινούργιο. Αν τα οικονομικά σας το επιτρέπουν, κάντε ένα ταξίδι!

 

- Επιδιώξτε την παρέα με άτομα τα οποία νοιάζονται πραγματικά για σας και μπορούν να σας στηρίξουν συναισθηματικά.

 

- Βρείτε χρόνο για τον εαυτό σας. Χαλαρώστε μ' ένα ζεστό μπάνιο, ακούστε την αγαπημένη σας μουσική, γυμναστείτε.....

 

- Ξεχάστε ό,τι δεν έχετε καταφέρει μέχρι τώρα. Θέστε ρεαλιστικούς στόχους.

 

Επιλέγω την 3η απάντηση. :)

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alfa 156 ( 9 Μάρ. 2004 , 12:33)

 

Πολλά threads περίεργα threads τώρα τελευταία....Ποιά είναι η bluesea?

 

 

 

χαχαχαχαχα καμια σχεση .... c' est moi loulou - bluesea!!

 

Για δες και τη δική μου υπογραφή ... κρυβει κάτι πολύ personαl και θετικό μαζί που αφορά μόνο εμένα και τον αιματορούφη!!!

 

By the way σχετικά με το Thread απάντησα το 3ο. Αν και οταν με πιανει κατάθλιψη με πιάνει για τα καλά.

 

Υ.Γ Αχ βρε Vampyre τι τραβάς και συ !!! :whistle: :whistle: :whistle:

.
Link to comment
Share on other sites

Oxi spania 8a elega...idiaitera otan o kairos den einai kalos kai eimai kleismenos sto spiti...

Ali8eia den einai foberos paragontas autos (nai eisai kleismenos sto spiti oli mera)?

Episeis blepo kai arketous allous an8ropous pou einai se tetoia fasi...

Idiaitera osoi menoun monoi kai spoudazoun sto eksoteriko pisteuo einai pio epirepeis...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος MAX POWER (11 Μάρ. 2004 , 14:30)

 

 

Ali8eia den einai foberos paragontas autos (nai eisai kleismenos sto spiti oli mera)?

 

file mou eixa na bgw apo to spiti gia bolta 4 mines :eek: bgika prox8es k piga sto 8iseio,se pliroforw oti m epiase megalyteri apogoiteusi gia ayta pou eida :p ara kalytera spiti me ton ypologisti k sto myphone :D :D
LET'S GO SOUTH LET'S GO GRETA!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

εγώ το νιώθω αρκετά συχνά. σε τέτοιες περπτώσεις όλα τα σκέφτεσε, ακόμα και την αυτοκτονία. :X δεν θελω να μιλώ σε κανένα (εχτος) , βαρίμαι να κάνω οτι δήποτε, θέλω να κοιμάμαι και νευριάζω εύκολα. σκέφτομαι το λόγο στο να ζεις, γιατί να θέλεις να αρέσεις.? υπάρχουν κάποιοι που δεν βρήσκουν λόγο να γελάνε. Λοιπόν εγώ το παθαίνω όταν κάτι σημαντικό γίνεται στην ζωή μου, ασπούμε μαθήματα, μια εμπειρία άσχημη κτλ. ασπούμε πριν λίγο καιρό μπήκα σε ένα site που δείχνει αηδιαστικά πράγματα και συγκλονίστηκα, ΄έλεγα πράγματα του τύπου, το σκουλικάκι τα νικάει όλα, κτλ. ο άνθρωπος του είχε τιναχτεί το κεφάλι στον αέρα και κάποιοι το βλέπουν και γελάνε. ένας άνθρωπος που είχε μια ίστορια πίσω του, μια ζωή. και το μόνο που μένει είναι η φωτογραφία του στοδιαδίκτυο.

Παρατήρησα επίσης πως τέτοιες σκέψεις τις κάνω όταν δεν έχω κάποια σχέση,

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

εγώ το νιώθω αρκετά συχνά. σε τέτοιες περπτώσεις όλα τα σκέφτεσε, ακόμα και την αυτοκτονία. :X δεν θελω να μιλώ σε κανένα (εχτος) , βαρίμαι να κάνω οτι δήποτε, θέλω να κοιμάμαι και νευριάζω εύκολα. σκέφτομαι το λόγο στο να ζεις, γιατί να θέλεις να αρέσεις.? υπάρχουν κάποιοι που δεν βρήσκουν λόγο να γελάνε. Λοιπόν εγώ το παθαίνω όταν κάτι σημαντικό γίνεται στην ζωή μου, ασπούμε μαθήματα, μια εμπειρία άσχημη κτλ. ασπούμε πριν λίγο καιρό μπήκα σε ένα site που δείχνει αηδιαστικά πράγματα και συγκλονίστηκα, ΄έλεγα πράγματα του τύπου, το σκουλικάκι τα νικάει όλα, κτλ. ο άνθρωπος του είχε τιναχτεί το κεφάλι στον αέρα και κάποιοι το βλέπουν και γελάνε. ένας άνθρωπος που είχε μια ίστορια πίσω του, μια ζωή. και το μόνο που μένει είναι η φωτογραφία του στοδιαδίκτυο.

Παρατήρησα επίσης πως τέτοιες σκέψεις τις κάνω όταν δεν έχω κάποια σχέση,

 

oταν εχεις μια υγιη σχεση περνεις δυναμη για τις αναποδιες που σου τυχαινουν..οταν δεν εχεις.........

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι σε μονιμη βαση ετσι ..και πιο πολυ το χειμωνα που βρεχει και πιο συχνα..τωρα τις πιο βαθειες αιτιες τις εχω εξηγησει σε αλλο θεματακι..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..

υπαρχει δυνατη θεληση!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ψηφισα την τριτη επιλογη δηλαδη οταν κατι δεν παει καλα γενικα στην ζωη μου πεφτω.

 

Το καλο ή το κακο ειναι οτι δεν το δειχνω ποτε ουτε καν οταν ειμαι μπροστα στον καθρεφτη. Γενικα απο τα μεσα Οκτωβριου ειμαι πολυ στα κατω μου και δεν εχω ορεξη....αλλα τι να κανω προσπαθω!!:)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα με πιανει μελαγχολια και δεν εχω καλη διαθεση οταν εχει ηλιο και καλο καιρο.. οταν βρεχει και εχει συνεφα ειναι η καλυτερη μου.:cool:

 

επισης μακαρι να ειχαμε μονο νυχτα..

Link to comment
Share on other sites

oταν εχεις μια υγιη σχεση περνεις δυναμη για τις αναποδιες που σου τυχαινουν..οταν δεν εχεις.........

 

οταν δεν έχεις κλάψτα χαράλαμπε

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...