Jump to content

iPhone 4


avid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν παίζει βρε παιδιά ρόλο το σήμα. Η ένταση ήχου σε οποιοδήποτε ψηφιακό σήμα όπως είναι το GSM είναι πάντοτε ίδια είτε έχεις 1 μονάδα σήμα είτε full.

 

Όσον αφορά την ένταση του ήχου συμφωνώ κάτω από τις ίδιες συνθήκες βέβαια (μην είσαι μέσα σε πηγάδι όταν μιλάς κτλ). Υπάρχει διαφορά όμως (πολύ δύσκολα να γίνει αντιληπτή στο ανθρώπινο αυτί εκτός και εάν υπάρχουν διακοπές στην συνομιλία) στην ποιότητα της επικοινωνίας όσο μειώνεται η τιμή του SNR(db) στο κανάλι επικοινωνίας. Βέβαια σε αυτό τεράστιο ρόλο παίζει και ο αλγόριθμος κωδικοποίησης και αποκωδικοποίησης της φωνής στο GSM πρότυπο (δεν γνωρίζω τα specs, μπορεί να χρησιμοποιεί dpcm ή κάποιον παρεμφερεί αλγόριθμο) αλλά επίσης παίζει ρόλο και ο αλγόριθμος αποκωδικοποίησης καναλιού (για την μείωση της επίδρασης του θορύβου) που σχετίζεται με την επανά-δημιουργία του αρχικού ψηφιακού σήματος μετά την δειγματοληψία στον δέκτη.

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν παίζει βρε παιδιά ρόλο το σήμα. Η ένταση ήχου σε οποιοδήποτε ψηφιακό σήμα όπως είναι το GSM είναι πάντοτε ίδια είτε έχεις 1 μονάδα σήμα είτε full.

 

 

Δοκίμασες να ανεβάσεις την ένταση ενώ είσαι σε συνομιλία; Το iPhone έχει ανεξάρτητες τιμές έντασης για το ακουστικό, την ανοιχτή ακρόαση, το iPad, το Voice Control, τα ακουστικά και τους υπόλοιπους ήχους, οπότε θέλουν όλες ρύθμιση όταν κάνεις την αντίστοιχη χρήση. Έτσι για παράδειγμα σε ανοιχτή ακρόαση μπορεί να το έχεις τέρμα, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως και στο ακουστικό, ή το iPod είναι επίσης τέρμα.

 

Ναι όποτε μίλαγα κ στο ακουστικό, κ στο hands free, κ στην ανοιχτή ακρόαση εβαζα την ένταση στο τέρμα με τα πλαϊνά πλήκτρα, υπάρχει κ πουθενά αλλού ρύθμιση για τον ήχο εκτός από τα πλήκτρα στο πλάι?

Link to comment
Share on other sites

Και για όποιον δεν το έχει ακόμα δοκιμάσει, ας κρατήσει για τρία - τέσσερα δευτερόλεπτα πατημένο το home button και όταν εμφανιστεί η μπλέ οθόνη του φωνητικού ελέγχου ας πει στο τηλέφωνο "τι ώρα είναι;" :lol:

Ναι είναι πλέον και στα Ελληνικά το απίθανο voice control του iPhone. Και μια και μιλήσαμε πριν για volume settings, το voice control έχει και αυτό τη δική του ένταση που επίσης θέλει αύξηση ώστε να ακούγονται δυνατά οι ...απαντήσεις του τηλεφώνου. Έτσι, την ώρα που το τηλέφωνο θα μας ...λέει π.χ. την ώρα ανεβάζουμε το volume στο τέρμα.

 

Το κακό είναι πως αν θες να μάθεις και τη μέρα είναι, πάλι την ώρα λέει.... Ήθελα να ξερά τι ακούει και απαντά σωστά....

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Σε κανονική "κλειστή" κλήση εννοείς πως ακούγεται χαμηλά το ακουστικό της συσκευής; Γιατί το δικό μου ακούγεται τόσο δυνατά που σε τέρμα ένταση αγγίζει τα όρια της παραμόρφωσης. Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Σε κανονική "κλειστή" κλήση εννοείς πως ακούγεται χαμηλά το ακουστικό της συσκευής;

 

Ναι ακριβώς αυτό, ακούγετε αισθητά χαμηλότερα σε σχέση με άλλα κινητά που είχα

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά το GPS του είναι απίστευτο κλειδώνει δορυφόρους σε μερικά δευτερόλεπτα ενώ το Desire θέλει δύο με τρία λεπτά!

Όσο το μαθαίνω τόσο πιο τέλειο μου φαίνεται!!!

Samsung Omnia ► HTC Topaz ► HTC HD2 ► HTC Desire ► iPhone 4
Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς αυτό, ακούγετε αισθητά χαμηλότερα σε σχέση με άλλα κινητά που είχα

 

Μήπως δεν ευθυγραμμίζεις την οπή του ακουστικού με το αυτί; Ξέρω πως ακούγεται ανόητο, αλλά στην πραγματικότητα είναι πολύ συνηθισμένο "λάθος" που κάνουν νέοι κυρίως κάτοχοι iPhone. Και στο λέω γιατί εμένα παίρνει αυτιά η ένταση, σε βαθμό παραμόρφωσης μάλιστα στο τέρμα.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν ευθυγραμμίζεις την οπή του ακουστικού με το αυτί; Ξέρω πως ακούγεται ανόητο, αλλά στην πραγματικότητα είναι πολύ συνηθισμένο "λάθος" που κάνουν νέοι κυρίως κάτοχοι iPhone. Και στο λέω γιατί εμένα παίρνει αυτιά η ένταση, σε βαθμό παραμόρφωσης μάλιστα στο τέρμα.

 

Καλά σε καμία περίπτωση δε μου παίρνει τα αυτιά, ακούω μεν καλά αλλά σίγουρα σε ένα σημείο με λίγο θόρυβο θα έχω πρόβλημα! καλά το εφαρμόζω νομίζω, δε νομίζω να φταίει αυτό

 

Απ οτι βλεπω κ αλλοι εχουν το ιδιο προβλημα

 

http://discussions.apple.com/message.jspa?messageID=11760219

 

Το βρηκα...τελικά το πρόβλημα ήταν η ζελατίνα που είναι κολλημένη στην οθόνη, τώρα την έβγαλα κ είναι όλα οκ

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα,χρησιμοποίησε την Τροποποίηση !
Link to comment
Share on other sites

Το βρηκα...τελικά το πρόβλημα ήταν η ζελατίνα που είναι κολλημένη στην οθόνη, τώρα την έβγαλα κ είναι όλα οκ

 

Αμάν βρε θα μας τρελλάνεις. :lol:

Τέλος καλό, όλα καλά.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Οι χάρτες (google maps στην ουσία) κάνουν μια χαρά την δουλειά τους αλλά δεν αντικαθιστούν μία εφαργογή πλοήγησης.

 

Πάντως για κάποιον που θέλει να βρίσκει το δρόμο του όταν χρειαστεί, είναι άριστο. Εδώ που τα λέμε το turn-to-turn voice navigation και τα καλούδια των εξειδικευμένων εφαρμογών δεν είναι πάντοτε και για όλους απαραίτητα. Δεν είναι λίγες οι φορές που πιάνω τον εαυτό μου να προτιμώ να ρίχνω μια ματιά στο maps παρά να ανοίξω το Navigon. :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Απ οτι βλεπω κ αλλοι εχουν το ιδιο προβλημα

 

http://discussions.apple.com/message.jspa?messageID=11760219

 

Το βρηκα...τελικά το πρόβλημα ήταν η ζελατίνα που είναι κολλημένη στην οθόνη, τώρα την έβγαλα κ είναι όλα οκ

 

Πραγματικά θα μας τρελάνεις..

:X:X:X:X

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγες οι φορές που πιάνω τον εαυτό μου να προτιμώ να ρίχνω μια ματιά στο maps παρά να ανοίξω το Navigon. :)

 

Παρομοίως..;)

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι βλεπω κ αλλοι εχουν το ιδιο προβλημα

 

http://discussions.apple.com/message.jspa?messageID=11760219

 

Το βρηκα...τελικά το πρόβλημα ήταν η ζελατίνα που είναι κολλημένη στην οθόνη, τώρα την έβγαλα κ είναι όλα οκ

 

Ρε φιλε πανω που πηγα να στο πω γιατι το θυμαμαι απο παλια αυτο το προβλημα απο αλλες συσκευες με windows mobile που ειχααν παθει ακριβως το ιδιο πραγμα δεν ειχαν βγαλει την ζελατινα:lol::lol::lol:

iphone 6 Sony Vaio duo 13 ipod nano 6th
Link to comment
Share on other sites

Απ οτι βλεπω κ αλλοι εχουν το ιδιο προβλημα

 

http://discussions.apple.com/message.jspa?messageID=11760219

 

Το βρηκα...τελικά το πρόβλημα ήταν η ζελατίνα που είναι κολλημένη στην οθόνη, τώρα την έβγαλα κ είναι όλα οκ

 

 

Χαχαχαχα... Καταστροφή αυτές οι ζελατινες. Εσυ με τον ήχο, ένα άλλο παιδί με τις φωτό. Πρέπει οι εταιρίες να το βάλουν στον κουτί επάνω: "παρακαλώ αφαιρειτε τις ζελατινες"!!!!!

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει βρε παιδιά ρόλο το σήμα. Η ένταση ήχου σε οποιοδήποτε ψηφιακό σήμα όπως είναι το GSM είναι πάντοτε ίδια είτε έχεις 1 μονάδα σήμα είτε full.

Δεν είναι έτσι τα πράγματα και φυσικά δεν έχει να κάνει με το πόσο ισχυρό είναι το σήμα (πόσο δείχνει το τηλέφωνο), αλλά με τα ποιοτικά του χαρακτηριστικά.

Φυσικά και εννοείται ότι έχουμε την ένταση του ακουστικού στο μέγιστο για να δοκιμάσουμε.

Τέλος, όλα τα κινητά δεν επεξεργάζονται και ενισχύουν τον ήχο με τον ίδιο τρόπο και ως εκ τούτου μεταξύ τηλεφώνων μπορεί να έχουμε διαφορετικά αποτελέσματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβως περναω στo iphone επαφες σε μορφη vcf?
εγω τις έστειλα με mail απο το νόκια μου...

μετά τις αποθήκευσα όμως μια μία αναγκαστικα.

ίσως είναι η πιο μπακαλέ απάντηση, είμαι νέος iphoneάκιας :)

Link to comment
Share on other sites

γινεται να παρω τις επαφες μου απο το gmail account μου ?

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Όταν παραγγείλα το κινητό μου είπαν να παω παρασκευή από τα ελτα να το παραλάβώ. Θα μου έρθει αύριο κάποιο χαρτί από τα ελτα;
Link to comment
Share on other sites

γινεται να παρω τις επαφες μου απο το gmail account μου ?

Γίνεται εφόσον όμως στο iPhone στήσεις το account σου ως Exchange και όχι ως Gmail IMAP ή POP. Μπορείς αν θέλεις να δεις λεπτομέρειες στις παρακάτω οδηγίες της Google.

 

http://www.google.com/support/mobile/bin/answer.py?hl=en&answer=138740

 

Πάντως να θυμάσαι πως κάποια από τα δευτερεύοντα fields των Gmail contacts ίσως δεν συγχρονιστούν σωστά. Βλέπεις το activesync της Google αν και λειτουργεί σχεδόν άψογα είναι ακόμα σε beta stage οπότε δικαιολογούνται κάποια μικρολαθάκια.

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και από εμένα παίδες,για την ενεργοποίηση της συσκευής χρειάζετε να έχεις λογαριασμό στο itunes?

 

Πρέπει να εγκαταστησεις στον υπολογιστή σου το iTunes, όπως και για να περάσεις μουσική πρέπει να έχεις πάλι το iTunes.

 

Μια ερώτηση:

 

Το έχει δοκιμάσει κανείς στο θεμα αναπαραγωγή βιντεου? θέλω να μάθω την διάφορα που έχει με το 3Gs

My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Όταν παραγγείλα το κινητό μου είπαν να παω παρασκευή από τα ελτα να το παραλάβώ. Θα μου έρθει αύριο κάποιο χαρτί από τα ελτα;

 

νομιζω χειριστες iphone δε μπορουν να σου απαντησουν σε αυτο. γιατι δε ρωτας στα ελτα?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...