Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα,

ο Χ8 ειναι ενα απο τα υποψηφια προς αγορα smartphone μεταξυ των galaxy 3,lg και windfire.

Η επιλογη του θα ηταν αμεση εαν δεν αποθαρρυνομουν απο την πραγματικα ελαχιστη σε σχεση με τον ανταγωνισμο μνημη ROM. Δεδομενης της ιδιοτροπιας της android πλατφορμας να απαιτει εγκατασταση εφαρμογων στην εσωτερικη μνημη φοβαμαι οτι βαζει σοβαρους -εως καθοριστικους- περιορισμους στον αριθμο των εγκατεστημενων προγραμματων καθε στιγμη

Ποια η εμπειρια των κατοχων X8?

 

Καλό και φθηνό το x8 αλλά εχει κυκλοφορήσει και το LG optimus One P500 με capacitive - multitouch και froyo 2.2, το οποίο αν και καπως ακριβότερο είναι πιο πλήρες.

Δες το και αυτό και αν σε παίρνει οικονομικά αποφάσισε ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα στην παρέα

καλό σαββατοκύριακο

 

έχω μια απορία για το σήμα, εδώ στην περιοχή που μένω η cosmote δεν τα πάει καλά τώρα τελευταία

 

το κινητό στο menu-->Ρυθμίσεις --> Σχετικά με το τηλέφωνο --> Κατάσταση --> Ισχύς σήματος μου έχει από -97 έως -99 7-10 αρχ.

 

πως το βλέπετε είναι καλό η ζορίζετε αρκετά για να πιάσει πιο θα ήτανε το πιο φυσιολογικό νούμερο :worry:

 

ευχαριστώ

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε φιλε,με την αναβαθμιση σε 2.1 σου δινεται η επιλογη να τα αποθηκευεις και στη καρτα μνημης.αν σου αρεσει παρτο και περιμενε την αναβαθμιση οπως ολοι μας.
Διορθωστε με αν κανω λαθος αλλα εγκατασταση των apps στην καρτα μνημης γινεται μονο με την 2.2.

 

Καλό και φθηνό το x8 αλλά εχει κυκλοφορήσει και το LG optimus One P500 με capacitive - multitouch και froyo 2.2, το οποίο αν και καπως ακριβότερο είναι πιο πλήρες.

Δες το και αυτό και αν σε παίρνει οικονομικά αποφάσισε ανάλογα.

To χ8 oταν βγηκε κοστιζε 220 και σε 2 weeks σταθεροποιηθηκε στα 185 ευρω.Ειμαι σιγουρος οτι και το optimus απο 260 θα πεσει συντομα στα 230.Οταν με το καλο το χ8 παρει κ αυτο την 2.1 σιγουρα θα γινει καλυτερη επιλογη και απο το wildfire.Το optimus ομως παραμενει η καλυτερη επιλογη στην κατηγορια...μεχρι να ερθει το acer liquid metal. Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς τους κατόχους του κινητού. Επειδή σκέφτομαι να αποκτήσω το κινητό πέρασα σήμερα από ένα κατάστημα ώστε να το δοκιμάσω.

 

Η οθόνη μου έδωσε την εντύπωση ότι δεν "ακούει". Σχεδόν όλες τις φορές χρειάστηκε να πατήσω δυο και τρεις φορές τα εικονίδια των εφαρμογών προκεμένου να ξεκινήσουν. Ισχύει κάτι τέτοιο; (Δεν μιλάω για το μικρό lag που αναφέρουν τα παιδιά πιο πάνω)

 

Ευχαριστώ

 

Υ.Γ.: Έπιασα στα χέρια μου και το Χ10 mini όπου δεν έιχε κανένα τέτοιο θέμα. Σφαίρα πήγαινε!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς τους κατόχους του κινητού. Επειδή σκέφτομαι να αποκτήσω το κινητό πέρασα σήμερα από ένα κατάστημα ώστε να το δοκιμάσω.

 

Η οθόνη μου έδωσε την εντύπωση ότι δεν "ακούει". Σχεδόν όλες τις φορές χρειάστηκε να πατήσω δυο και τρεις φορές τα εικονίδια των εφαρμογών προκεμένου να ξεκινήσουν. Ισχύει κάτι τέτοιο; (Δεν μιλάω για το μικρό lag που αναφέρουν τα παιδιά πιο πάνω)

 

Ευχαριστώ

 

Υ.Γ.: Έπιασα στα χέρια μου και το Χ10 mini όπου δεν έιχε κανένα τέτοιο θέμα. Σφαίρα πήγαινε!

 

ειχα το mini και τωρα το X8

κανενα τετοιο προβλημα που αναφερεις

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς τους κατόχους του κινητού. Επειδή σκέφτομαι να αποκτήσω το κινητό πέρασα σήμερα από ένα κατάστημα ώστε να το δοκιμάσω.

 

Η οθόνη μου έδωσε την εντύπωση ότι δεν "ακούει". Σχεδόν όλες τις φορές χρειάστηκε να πατήσω δυο και τρεις φορές τα εικονίδια των εφαρμογών προκεμένου να ξεκινήσουν. Ισχύει κάτι τέτοιο; (Δεν μιλάω για το μικρό lag που αναφέρουν τα παιδιά πιο πάνω)

 

Ευχαριστώ

 

Υ.Γ.: Έπιασα στα χέρια μου και το Χ10 mini όπου δεν έιχε κανένα τέτοιο θέμα. Σφαίρα πήγαινε!

 

και σε εμενα το κανει αυτο οχι παντα βεβαια αλλα πιστευω πως ειναι επειδη εχω παραφορτωσει λιγο τη μνημη αλλα και απο τις εφαρμογες ακομα απο την προστατευτικη επιφανεια που εχει (ενα σαν ετικετα)..........

Link to comment
Share on other sites

Eννοειται! ;)

 

οταν γινει με το καλο η αναβαθμιση, διαγραφονται δεδομενα κ εφαρμογες που θα πρεπει μετα να ξαναεγκαταστησουμε??

Link to comment
Share on other sites

Την εντύπωση ότι η οθόνη δεν υπακούει μερικές φορές την έχω και εγώ. Βέβαια το κινητό το αγόρασα χθες σήμερα ασχολήθηκα μαζί του... τώρα πάω για root... Θα δείξει.. Από εκεί κ πέρα καμία εφαρμογούλα για να έχουμε πληροφορίες καιρού στην κεντρική? σχετικό είδα σε κάποια htc δεν ξέρω τι εφαρμογές είναι αυτές... Το iGo θα περάσω μετά το root να δώ πως λειτουργεί στο κινητό. Στο iPhone είχα δεί ότι ήταν καλή η εκδοσή του.. Αν και στο android κάνανε ίδια δουλειά τότε θα είναι και μια καλή Gps συσκευή... Με το update χάνουμε τις εφαρμογές νομίζω και το θεωρώ και λογικό...
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς τους κατόχους του κινητού. Επειδή σκέφτομαι να αποκτήσω το κινητό πέρασα σήμερα από ένα κατάστημα ώστε να το δοκιμάσω.

 

Η οθόνη μου έδωσε την εντύπωση ότι δεν "ακούει". Σχεδόν όλες τις φορές χρειάστηκε να πατήσω δυο και τρεις φορές τα εικονίδια των εφαρμογών προκεμένου να ξεκινήσουν. Ισχύει κάτι τέτοιο; (Δεν μιλάω για το μικρό lag που αναφέρουν τα παιδιά πιο πάνω)

 

Ευχαριστώ

 

Υ.Γ.: Έπιασα στα χέρια μου και το Χ10 mini όπου δεν έιχε κανένα τέτοιο θέμα. Σφαίρα πήγαινε!

Το παρατηρησα και γω αυτο που λες με μια επαφη που ειχα με το Χ8 στο πλαισιο μολις βγηκε. Το εχω γραψει κιολας στη σελιδα 6 και ποστ 79.
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο όμως.... Κάποιοι λένε ότι όντως παρατηρείται κάτι τέτοιο, κάποιοι άλλοι όχι.

 

zzzzz είσαι rooted;

p_sapelas όταν κάνεις το root κάνε ένα κόπο κια γράψε αν εξακολουθεί να μην "ακούει" η οθόνη.

Για widgets καιρού κάνε μια βόλτα από το forum του Android και θα βρεις πολλά.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

οταν γινει με το καλο η αναβαθμιση, διαγραφονται δεδομενα κ εφαρμογες που θα πρεπει μετα να ξαναεγκαταστησουμε??
Kαι παλι εννοειται!:p Κανε ενα backup...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

δυστυχως το αγορασα.

Θελω να πιστεψω πως ΜΟΝΟ στην δικη μου συσκευη η οθονη εχει αυτην την αποκριση.Πολλες πρωτοβουλιες και χαμηλη ακριβεια. To αισθητο lag ειναι σαφες.

Επιστρεφεται και αν μου δωθει δυνατοτητα κινουμαι προς galaxy.

 

 

αγαπητε φιλε,με την αναβαθμιση σε 2.1 σου δινεται η επιλογη να τα αποθηκευεις και στη καρτα μνημης.αν σου αρεσει παρτο και περιμενε την αναβαθμιση οπως ολοι μας.

 

Ελεγξε λιγο τις πηγες σου γιατι μια προχειρη αναζητηση μου μαλλον επιβεβαιωσε την προταση του φιλου πιο πανω δηλαδη εγκατασταση σε εξωτερικη μνημη απο 2,2 και μετα.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο όμως.... Κάποιοι λένε ότι όντως παρατηρείται κάτι τέτοιο, κάποιοι άλλοι όχι.

 

zzzzz είσαι rooted;

 

ναι ειμαι rooted αλλα αυτο δε νομιζω να εχει καμια σχεση

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ!

Μια ίσως αφελής για τους μυημένους ερώτηση...

Το X8 έχει native υποστήριξη ελληνικών από το λειτουργικό του; Δηλαδή ακόμη κι αν αγοραστεί στο εξωτερικό; Έχει απλή υποστήριξη ελληνικών ή και ελληνικά μενού;

Link to comment
Share on other sites

Mια και ειμαι καινουριος θα ηθελα να ρωτησω αν ολες αυτες οι εφαρμογες (και η εγατασταση τους) στα android μπορουν να χρησιμοποιηθουν με συνδεση wi fi . Αυτο το ρωταω γιατι εγω δεν εχω καποιο συμβολαιο κινιτης με ιντερνετ και θελω να παρω το κινιτο για μια απλη χρηση με wi fi ! και οσον αφορα το GPS σε αυτην την περιπτωση, τι γινεται ? Θα χρεωνομαι ? ...και ποια συσκευη μου προτεινετε για μια απλη χρηση wi fi !
Link to comment
Share on other sites

Πηρα sonyericsson και μου ειπαν οτι για αναβαθμιση αναμαινεται μεσα στις επομενες 2 εβδομαδες για xperia x10, xperia x10 mini και xperia x10 pro και οχι για το x8 κατι το οποιο ειναι τραγικο απο πλευρας τους.. Πολυ ωραιο τηλεφωνακι αλλα εδω δε μας τα λεει καλα η Sony Ericsson γιατι προφανως αφου εκανε αναβαθμιση στα αλλα 2 θα μπορουσε να κανει και σε αυτο απλα δεν θελει για να πουλησει τα αλλα.. που ειναι πιο ακριβα.. αλλα μην ξεχναμε οτι υπαρχει το lg optimus one με multitouch και android 2.2 στα 260 ευρω υπαρχει το galaxy με android 2.1 στα 200 ευρω υπαρχει το htc wildfire με 2.1 στα 270 ευρω εδω φτανουμε σχεδον στο android 3.0 και το x8 εχει μεινει και θα μεινει απο οτι φαινεται για καιρο στο 1.6 που σημαινει πολυ λιγοτερες εφαρμογες για εγκατασταση ουτε skype δεν μπορουμε να εχουμε.. οι αλλοι εχουν δυνατοτητα αποθηκευσης σε sd καρτα το x8 oχι... στη 2.2 εκδοση βλεπουν τα παντα απο flash στις σελιδες ολα τα video - ηχους κτλ αυτο οχι.. κτλ κτλ.. αν ξερει καποιος τροπο για custom rom σε αυτη τη συσκευη ας τον αναφερει και ας χανουμε την εγγυηση δεν με ενδιαφερει.. τους το πα στο τηλεφωνο οτι εκει μας σπρωχνουν και μου ειπε οτι θα χασουμε την εγγυηση .. και σιγα την εγγυηση που οτι προβλημα βγαλει θα μας πουν οτι φταιει η υγρασια που δεν ειναι στην εγγυηση.. περιμενω αν το εχει κανει καποιος..
Link to comment
Share on other sites

Πηρα sonyericsson και μου ειπαν οτι για αναβαθμιση αναμαινεται μεσα στις επομενες 2 εβδομαδες για xperia x10, xperia x10 mini και xperia x10 pro και οχι για το x8 κατι το οποιο ειναι τραγικο απο πλευρας τους.. Πολυ ωραιο τηλεφωνακι αλλα εδω δε μας τα λεει καλα η Sony Ericsson γιατι προφανως αφου εκανε αναβαθμιση στα αλλα 2 θα μπορουσε να κανει και σε αυτο απλα δεν θελει για να πουλησει τα αλλα.. που ειναι πιο ακριβα.. αλλα μην ξεχναμε οτι υπαρχει το lg optimus one με multitouch και android 2.2 στα 260 ευρω υπαρχει το galaxy με android 2.1 στα 200 ευρω υπαρχει το htc wildfire με 2.1 στα 270 ευρω εδω φτανουμε σχεδον στο android 3.0 και το x8 εχει μεινει και θα μεινει απο οτι φαινεται για καιρο στο 1.6 που σημαινει πολυ λιγοτερες εφαρμογες για εγκατασταση ουτε skype δεν μπορουμε να εχουμε.. οι αλλοι εχουν δυνατοτητα αποθηκευσης σε sd καρτα το x8 oχι... στη 2.2 εκδοση βλεπουν τα παντα απο flash στις σελιδες ολα τα video - ηχους κτλ αυτο οχι.. κτλ κτλ.. αν ξερει καποιος τροπο για custom rom σε αυτη τη συσκευη ας τον αναφερει και ας χανουμε την εγγυηση δεν με ενδιαφερει.. τους το πα στο τηλεφωνο οτι εκει μας σπρωχνουν και μου ειπε οτι θα χασουμε την εγγυηση .. και σιγα την εγγυηση που οτι προβλημα βγαλει θα μας πουν οτι φταιει η υγρασια που δεν ειναι στην εγγυηση.. περιμενω αν το εχει κανει καποιος..

 

θα παρει την αναβαθμιση σε 2.1

custom rom δεν υπαρχουν

Link to comment
Share on other sites

@geo_kim

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κινητό συνδέοντάς το με κάποιο wifi hotspot. To κινητό έχει GPS οπότε δεν χρειάζεται σύνδεση στο δίκτυο για να βρει το στίγμα σου.

 

@pchatzip

Θα πάρει αναβάθμιση το κινητό. Αυτήν περιμένω κι εγώ για να δω αν όντως το κινητό θα γίνει πιο γρήγορο μιας και διαπίστωσα ότι έχει προβλήματα μικροκαθυστερήσεων.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

top10.com/mobilephones/news/2010/11/sony_ericsson_xperia_x8_android_2_1_update_due_before_year_end/

εδώ ρε παιδιά λέει ότι η 2.1 για το χ8 θα βγει σε 2 μηνες

Xperia X8 powered by ILiaDeLoFd xperience 2.3.5 with unlocked bootloader

XPERIA mini ViPeR v4 unlocked bootloader

ΖΤΕ v967s

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω κατι απλο και αν ξερει καποιος ας μου απαντησει.τι το διαφορετικο εχει το χ8 απο τα αλλα κινητα της σειρας xperia?το ιδιο λειτουργικο δεν εχουν?πολλοι αγορασαν το χ8 επειδη ηξεραν οτι η αναβαθμιση θα γινει τελος οκτωβρη.αν δεν γινει,αυτο αποτελει κοροιδια της sonyericsson ,γιατι αν το ηξερε ο κοσμος,ειτε δεν θα αγοραζε το χ8 ή θα πηγαινε σε μια αλλη αγορα.αν ειναι αληθεια αυτα που διαβαζω εδω μεσα οτι θα βγει πρωτα για το χ10 και mini, τοτε λυπαμαι πολυ που εμπιστευθηκα αυτη την εταιρεια και πηγα σαν ηλιθιος και το πηρα,και προτρεπω οσους θελουν να το αγορασουν να μην το κανουν,γιατι πιστευω οτι αυτη η κινηση της sonyericsson αποσκοπουσε μονο να βγαλει μερικα χρηματα απο τα κοροιδα των καταναλωτων που πιστεψαν οτι σε λιγες ημερες θα ειχαν την αναβαθμιση.ντροπη τους.
Link to comment
Share on other sites

Ίδιο λειτουργικό έχουν. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ένα update για το Χ10 ή το Χ10 mini είναι ίδιο με το Χ8.

 

Η εταιρεία (βάσει των όσων γνωρίζω, αν κάνω λάθος συγχωρέστε με) είχε ανακοινώσει ότι τέλος Οκτώβρη θα αναβαθμίσει τα Χ10 κι όχι το Χ8. Άρα δεν τίθεται θέμα παραπλάνησης.

Το Χ8 θα αργήσει κι από ότι διαβάζω μπορεί και δυο μήνες.

 

EDIT:

Και για να προλάβω τυχόν αντιδράσεις παραπέμπω σε παλιότερο post μου που αποτυπώνει την άποψή μου σχετικά με τη συμπεριφορά της SE απέναντι στους καταναλωτές της. ;)

Edited by zxr
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ίδιο λειτουργικό έχουν. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ένα update για το Χ10 ή το Χ10 mini είναι ίδιο με το Χ8.

 

Η εταιρεία (βάσει των όσων γνωρίζω, αν κάνω λάθος συγχωρέστε με) είχε ανακοινώσει ότι τέλος Οκτώβρη θα αναβαθμίσει τα Χ10 κι όχι το Χ8. Άρα δεν τίθεται θέμα παραπλάνησης.

Το Χ8 θα αργήσει κι από ότι διαβάζω μπορεί και δυο μήνες.

 

EDIT:

Και για να προλάβω τυχόν αντιδράσεις παραπέμπω σε παλιότερο post μου που αποτυπώνει την άποψή μου σχετικά με τη συμπεριφορά της SE απέναντι στους καταναλωτές της. ;)

 

αγαπητε φιλε,εγω ειχα διαβασει σε πολλα side οτι η sony ericsson ή θα εβγαζε το χ8 με το νεο λειτουργικο ή θα το εβγαζε λιγο πιο νωρις και θα επαιρνε την αναβαθμιση αμεσως.και ετσι προχωρησα στη αγορα,λες αν το ηξερα να το επαιρνα?εκτος αν ψαχνουν για κοροιδα στη sonyericsson.απλα να το ξερουν τωρα αυτοι που προκειται να προχωρησουν στη αγορα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...