Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι, δεν ξέρω καν τι μου λες...πως μπορώ να το κάνω?

 

Έχεις περασμένη κάποια recovery ή απλά είσαι root? Αν όχι δες στον οδηγό μου πως να περάσεις recovery και επανέρχεσαι!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Κάτι δεν θα έκαναν σωστά, κάτι θα ξέχασαν τέτοια πράγματα. Αν πρόσεξες αναφέρω ότι η διαδικασία είναι επικίνδυνη και συνιστώ όσους προχωρήσουν να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί καθώς μπορεί να αχρηστευτεί το τηλέφωνο. Επίσης, αναφέρω οτι δεν ευθύνομαι για οτιδήποτε γίνει στη συσκευή σας. Αυτά που γράφω έχουν ελεγχθεί από πολλούς χρήστες στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Οπότε αφού δουλεύουν άψογα, ο εκάστοτε χρήστης ευθύνεται για ο,τι πάθει το τηλέφωνό του.

 

jimdem πρώτα να αναφέρω ότι εννοείται ότι καμία ευθύνη δεν φέρεις εσύ ή ο illiadelo. Ο καθένας όταν αποφασίζει να πειράξει το κινητό του δέχεται ότι η ευθύνη είναι απολύτως δικιά του. Αυτό εννοείται. Έτσι είναι και στη δικιά μου περίπτωση.

Από εκεί και πέρα το πρόβλημα σε όσους εμφανίστηκε (αναφέρεται και στα link που έδινα από ανθρώπους που ακολουθούσαν και άλλους οδηγούς), εμφανίστηκε πάντα σε συγκεκριμένο βήμα της διαδικασίας, κάτι που δείχνει ότι μάλλον δεν είναι σφάλμα στην εφαρμογή του οδηγού, αλλά θέμα hardware στα καινούργια κινητά.

 

Όσον αφορά τον diafanos10 να πω ότι και εγώ τώρα έχω gingerdx (android 2.3.7) με το tweak του jim απλά με τον stock kernell και κλειδωμένο bootloader, κάτι που δεν με ενοχλεί πουθενά. Άσε που κατά πάσα πιθανότητα θα έχεις και real dual touch. ;)

Edited by sonik_5
Link to comment
Share on other sites

Έχεις περασμένη κάποια recovery ή απλά είσαι root? Αν όχι δες στον οδηγό μου πως να περάσεις recovery και επανέρχεσαι!

 

έκανα recovery όπως είπες αλλά και πάλι τίποτα...κάνει λήψη αλλά μένει στην λήψη...

http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τον diafanos10 να πω ότι και εγώ τώρα έχω gingerdx (android 2.3.7) με το tweak του jim απλά με τον stock kernell και κλειδωμένο bootloader, κάτι που δεν με ενοχλεί πουθενά. Άσε που κατά πάσα πιθανότητα θα έχεις και real dual touch. ;)

 

Ωραία, γιατί και εγώ όχι ότι τρελαίνομαι να ξεκλειδώσω το bootloader, απλά φοβόμουν ότι ήταν προϋπόθεση για να εγκαταστήσεις custom rom.

 

Το μόνο θέμα μου τώρα είναι να βρω το κινητό, γιατί την προηγούμενη βδομάδα που πήγα να το αγοράσω (στη Λάρισα) είχε εξαντληθεί από ΟΛΑ τα καταστήματα και κάποιοι πωλητές μου λέγαν ότι ίσως δεν ξανακυκλοφορήσει :S

Ελπίζω να μην ισχύει ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, γιατί και εγώ όχι ότι τρελαίνομαι να ξεκλειδώσω το bootloader, απλά φοβόμουν ότι ήταν προϋπόθεση για να εγκαταστήσεις custom rom.

 

Το μόνο θέμα μου τώρα είναι να βρω το κινητό, γιατί την προηγούμενη βδομάδα που πήγα να το αγοράσω (στη Λάρισα) είχε εξαντληθεί από ΟΛΑ τα καταστήματα και κάποιοι πωλητές μου λέγαν ότι ίσως δεν ξανακυκλοφορήσει :S

Ελπίζω να μην ισχύει ;)

 

Είμαστε και πατριώτες. Ούτε μέσω ιντερνετ δεν το βρίσκεις;

Link to comment
Share on other sites

Με τη νέα rom παρατήρησα ότι υπάρχει μια μικρή δυσκολία να ανεβάσεις την μπάρα ειδοποιήσεων. Είδα ότι έχουν φτιάξει κάτι που το επιλύει

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1364045

 

να το βάλω; Από Clockwork Mod Recovery και install from zip;

- SE Experia x8 white, custom rom: GingerDX.v029 - JimdemDroid Tweak Package 24.1 lite, multitouch, overclocked @ 760Mhz

- Huawei P8 lite

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω το handsent sms για τα μηνυματα μου απλα οταν κλεινω και ανοιγω την συσκευη μου ερχονται παλι με το μαμα προγραμμα που εχει το κινητο...εχω βαλει προεπιλεγμενο το handsent αλλα το προβλημα παραμενει...!!

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω το handsent sms για τα μηνυματα μου απλα οταν κλεινω και ανοιγω την συσκευη μου ερχονται παλι με το μαμα προγραμμα που εχει το κινητο...εχω βαλει προεπιλεγμενο το handsent αλλα το προβλημα παραμενει...!!

Για πήγαινε στο στοκ πρόγραμμα μηνυμάτων,ρυθμίσεις->ρυθμίσεις ειδοποιήσεις και ξετικάρε τις ειδοποιήσεις.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Για πήγαινε στο στοκ πρόγραμμα μηνυμάτων,ρυθμίσεις->ρυθμίσεις ειδοποιήσεις και ξετικάρε τις ειδοποιήσεις.

 

Μπραβο ρε Ηλια. Θα ρωταγα και εγω γιατι το κανει και σε εμενα, αλλα ειχα ξεχασει αυτη τη λεπτομερια!:)

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει τι και που πρεπει να γραψω αυτα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1225428????????
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει τι και που πρεπει να γραψω αυτα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1225428????????

 

Στο system/build.prop..

Link to comment
Share on other sites

Στο system/build.prop..

και ποθ ειναι αυτο..thanks

Link to comment
Share on other sites

/system

 

 

10 χαρακτηρες

δεν παρχει που8ενα στο κατα μνημης μου που κοιτα ΣΤΟ PC τετοισ φακελος

Link to comment
Share on other sites

δεν παρχει που8ενα στο κατα μνημης μου που κοιτα ΣΤΟ PC τετοισ φακελος

 

Δεν είναι στο pc ούτε στην κάρτα μνήμης αλλά στο σύστημα του κινητού. Υπάρχουν 2 build.prop ενα στο /system και ενα στο /system/bin τα οποία πρέπει να τα επεξεργαστείς μαζί με κάποιο πρόγραμμα (είτε με κάποιον editor σε linux είτε με notepad++ στα windows) και να προσθέσεις τις εντολές που λείπουν. Αν το βάλεις μέσω clockworkmod θα επικαλύψει το ήδη υπάρχων build.prop και θα απενεργοποιηθούν σχεδόν όλες οι βελτιώσεις του jimdemdroid tweak.

Link to comment
Share on other sites

δεν παρχει που8ενα στο κατα μνημης μου που κοιτα ΣΤΟ PC τετοισ φακελος

 

Δεν ειναι στην καρτα μνημης. 8ες root explorer για να το βρεις

Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι στο pc ούτε στην κάρτα μνήμης αλλά στο σύστημα του κινητού. Υπάρχουν 2 build.prop ενα στο /system και ενα στο /system/bin τα οποία πρέπει να τα επεξεργαστείς μαζί με κάποιο πρόγραμμα (είτε με κάποιον editor σε linux είτε με notepad++ στα windows) και να προσθέσεις τις εντολές που λείπουν. Αν το βάλεις μέσω clockworkmod θα επικαλύψει το ήδη υπάρχων build.prop και θα απενεργοποιηθούν σχεδόν όλες οι βελτιώσεις του jimdemdroid tweak.

 

μπορει και μεσω του root explorer να τα προσθεσει. ετσι το εκανα εγω..

Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι παίζει με την GingerDX? Την πέρασα στο κινητό μου πριν από 2 ημέρες κι ενώ όλα τα άλλα λειτουργούν άψογα, δεν μου επιτρέπει

να χρησιμοποιήσω τα μουσικά mp3 κομμάτια ως ήχους κλήσης κι sms... πρέπει να κατεβάσω κάποια εφαρμογή μήπως; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι παίζει με την GingerDX? Την πέρασα στο κινητό μου πριν από 2 ημέρες κι ενώ όλα τα άλλα λειτουργούν άψογα, δεν μου επιτρέπει

να χρησιμοποιήσω τα μουσικά mp3 κομμάτια ως ήχους κλήσης κι sms... πρέπει να κατεβάσω κάποια εφαρμογή μήπως; Ευχαριστώ!

 

Ανοιξε το προγραμμα που εχεις για μουσικη, διαλεξε το τραγουδι που θες και βαλ το να παιζει. Μετα επιλογες και ορισμος ως ηχος τηλεφωνου..

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε το προγραμμα που εχεις για μουσικη, διαλεξε το τραγουδι που θες και βαλ το να παιζει. Μετα επιλογες και ορισμος ως ηχος τηλεφωνου..

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου! :) Έγινε κι αυτό!! Δεν μου δίνει επιλογή όμως για να επιλέξω και ως ήχο sms ένα από τα mp3 μου...

Δεν πειράζει όμως.. θα ζήσω και χωρίς αυτή την επιλογή! ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου! :) Έγινε κι αυτό!! Δεν μου δίνει επιλογή όμως για να επιλέξω και ως ήχο sms ένα από τα mp3 μου...

Δεν πειράζει όμως.. θα ζήσω και χωρίς αυτή την επιλογή! ;)

 

Δεν ειμαι σιγουρος γι αυτο που θα σου πω. Ανοιξε ξανα τη μουσικη, επελεξε το τραγουδι που θες για τα μηνυματα ως ηχο κλησης, μετα ξαναεπελεξε αυτο που εχεις τωρα ως ηχο κλησης, κλεισε τη μουσικη, πηγαινε ρυθμισεις-ηχος-ηχος κλησης ειδοποιησης και επελεξε το κομματι που θες για τα μηνυματα. Λογικα θα εχει εμφανιστει στη λιστα!

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε και πατριώτες. Ούτε μέσω ιντερνετ δεν το βρίσκεις;

 

Από internet δε θέλω να το παραγγείλω, γιατί σε περίπτωση που χαλάσει άντε να το στέλνεις πίσω, να στο ξαναστέλνουν ταχυδρομικώς κοκ...

 

Σήμερα που ήμουν Θεσσαλονίκη και το έψαξα και εκεί...δεν υπάρχει πουθενά (public, vodafone, tim, γερμανος, multirama, Πλαισιο...).

Αλλά στα περισσότερα καταστήματα μου είπαν πως υπάρχει αυτή η έλλειψη λόγω των γιορτών...από την επόμενη βδομάδα θα έχουν...

άντε να δούμε...:)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου! :) Έγινε κι αυτό!! Δεν μου δίνει επιλογή όμως για να επιλέξω και ως ήχο sms ένα από τα mp3 μου...

Δεν πειράζει όμως.. θα ζήσω και χωρίς αυτή την επιλογή! ;)

 

Βαλε τον ήχο που θες στο φακελο notifications στην κάρτα sd. Για ήχους κλήσης τον βάζεις στο φακελο ringtones. Μετά πηγαίνεις στο μενού που επιλέγεις ήχο και θα στον εμφανισει εκεί.

 

Sent from my Nexus S using tapatalk

Edited by jimdem582
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...