Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα κατάφερα παιδιά! Όλα είναι μια χαρά, μόνο που έχασα τα μηνύματα.. σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια!! :)

 

Μπορουσες να τα σωσεις με το sms backup. Keep that in mind!:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μπορουσες να τα σωσεις με το sms backup. Keep that in mind!:)

Αν έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο κάποια στιγμή θα κάνω ξανά τη διαδικασία ώστε να τα σώσω.. μπορώ να κρατήσω ένα αντίγραφο

από το backup στο σκληρό του υπολογιστή μου και να το περάσω στην κάρτα SD του κινητού μου οποιαδήποτε στιγμή θελήσω

ώστε να κάνω restore όλων των παλιών δεδομένων;

Link to comment
Share on other sites

Στο xperia X8 έχω πρόβλημα με το bluetooth. Ενώ γίνεται το ταίριασμα δεν συνδέεται με τον υπολογιστή ή άλλο κινητό. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?
Link to comment
Share on other sites

Μετά το install του custom rom, άνοιξα το κινητό και ανοίγει μέχρι το αρχικό Sony Ericsson. Έκανα ακριβω΄ς ότι έλεγε ο οδηγός και έβγαζε επιτυχης εγκατάσταση κλπ. Τώρα τι κάνω;;

- SE Experia x8 white, custom rom: GingerDX.v029 - JimdemDroid Tweak Package 24.1 lite, multitouch, overclocked @ 760Mhz

- Huawei P8 lite

Link to comment
Share on other sites

Μετά το install του custom rom, άνοιξα το κινητό και ανοίγει μέχρι το αρχικό Sony Ericsson. Έκανα ακριβω΄ς ότι έλεγε ο οδηγός και έβγαζε επιτυχης εγκατάσταση κλπ. Τώρα τι κάνω;;

 

Full wipe μέσω clockworkmod. Και είσαι έτοιμος.

Δημήτρη δεν κατάλαβα τι ακριβώς θες να πεις. Για ξαναγραψτο, για να καταλάβω τι εννοείς!

 

Sent from my E15i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

¨Εκανα πατάτα. Δεν έκανα factory reset, τώρα το κατάλαβα... :lol: Δεν ανοίγει ούτε το clockworkmod.....

- SE Experia x8 white, custom rom: GingerDX.v029 - JimdemDroid Tweak Package 24.1 lite, multitouch, overclocked @ 760Mhz

- Huawei P8 lite

Link to comment
Share on other sites

¨Εκανα πατάτα. Δεν έκανα factory reset, τώρα το κατάλαβα... :lol: Δεν ανοίγει ούτε το clockworkmod.....

 

Δεν γίνεται να μην ανοίγει. Δοκίμασε όταν εμφανιστεί το logo της se να πατήσεις την οθόνη με το δάκτυλο σου μερικές φορές. Αλλιώς δες αν ανοίγει το xrecovery

 

Sent from my E15i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έλεος δηλαδή πόσο πιο αναλυτικά να τα γράψω? Ολα όσα ρωτησατε τα γράφω στον οδηγό διαβαστε και λίγο!
Link to comment
Share on other sites

Κι ομως... Δεν ανοίγει τίποτα... Πάντως αν το συνδέσω στο usb το pc αναγνωρίζει ότι συνέδεσα τηλ.

- SE Experia x8 white, custom rom: GingerDX.v029 - JimdemDroid Tweak Package 24.1 lite, multitouch, overclocked @ 760Mhz

- Huawei P8 lite

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως... Δεν ανοίγει τίποτα... Πάντως αν το συνδέσω στο usb το pc αναγνωρίζει ότι συνέδεσα τηλ.

 

Τότε αν δεν βαριέσαι κανε όλη τη διαδικασία από την αρχή. Update μέσω pc companion και πάλι root κτλ..

 

Sent from my E15i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με το pc companion δεν γίνεται γιατί πρέπει να μπεις στο τηλ. και να πατήσεις σύνδεση στον υπολογιστή. Θα δοκιμάσω τώρα με SEUS

 

EDIT: Οκ, το σώσαμε! Τώρα πάω τον οδηγό από την αρχή για να κανω πάλι (σωστό) root.

Edited by periklis_p

- SE Experia x8 white, custom rom: GingerDX.v029 - JimdemDroid Tweak Package 24.1 lite, multitouch, overclocked @ 760Mhz

- Huawei P8 lite

Link to comment
Share on other sites

2 κολληματα και επανεκκίνησεις του κινητό πάνω στο σερφαρισμα. Ένα στο fb και ένα στο YouTube. Λέω να κατεβασω τον επεξεργαστή πάλι στα 600 mhz..

 

Sent from my E15i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έτοιμο το root. Λες και πήρα άλλο τηλέφωνο. Εντυπωσιακή διαφορά!

- SE Experia x8 white, custom rom: GingerDX.v029 - JimdemDroid Tweak Package 24.1 lite, multitouch, overclocked @ 760Mhz

- Huawei P8 lite

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια πολλά σε όλους,

 

Είμαι κάτοχος ενός Χ8 εδώ και κάποιες μέρες και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής:

Όταν το πρωτοπήρα κατέβαζα κανονικά εφαρμογές και παιχνίδια απο το market...έπειτα έκανα root την συσκευή και χώρισα σε partitions την κάρτα μνήμης...συνέχιζα να κατεβάζω εφαρμογές απο το market και να τις μεταφέρω στην κάρτα μνήμης μέσω linksd...εκείνο το βράδυ όμως το έβαλα να φορτίσει και απο τότε άρχισε το μαρτύριο....το πρωί που το έβγαλα απο την φόρτιση δεν εσβήνε η οθόνη...το κλειδώνω αλλα η οθόνη συνεχίζει να ανάβει...έκανα λοιπόν το λάθος και έκανα επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και ναι μεν σταμάτησε το πρόβλημα αλλά έχασα όλες τις εφαρμογές μου και απο τότε δεν μπορω να κατεβασω τίποτα απο το market....ξεκινάει να κάνει λήψη και παραμένει εκεί....τι μπορω να κάνω?

http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

@thanostr Δοκιμασες να βαλεις την καρτα στον υπολογιστη και να την φορμαρεις με καποιο προγραμμα πχ με minitool partition?

@alkis_7 ποσο το εχεις ανεβασει και κανει κολληματα?Μεχρι 729 το εχω φτασει χωρις προβληματα αλλα δεν επιχειρω και παραπανω.

Edited by giorgos_s
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια πολλά σε όλους,

 

Είμαι κάτοχος ενός Χ8 εδώ και κάποιες μέρες και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής:

Όταν το πρωτοπήρα κατέβαζα κανονικά εφαρμογές και παιχνίδια απο το market...έπειτα έκανα root την συσκευή και χώρισα σε partitions την κάρτα μνήμης...συνέχιζα να κατεβάζω εφαρμογές απο το market και να τις μεταφέρω στην κάρτα μνήμης μέσω linksd...εκείνο το βράδυ όμως το έβαλα να φορτίσει και απο τότε άρχισε το μαρτύριο....το πρωί που το έβγαλα απο την φόρτιση δεν εσβήνε η οθόνη...το κλειδώνω αλλα η οθόνη συνεχίζει να ανάβει...έκανα λοιπόν το λάθος και έκανα επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και ναι μεν σταμάτησε το πρόβλημα αλλά έχασα όλες τις εφαρμογές μου και απο τότε δεν μπορω να κατεβασω τίποτα απο το market....ξεκινάει να κάνει λήψη και παραμένει εκεί....τι μπορω να κάνω?

 

Καλημέρα. Έκανες clear cache/clear dalvik cache μέσω cwm recovery?

Link to comment
Share on other sites

@thanostr Δοκιμασες να βαλεις την καρτα στον υπολογιστη και να την φορμαρεις με καποιο προγραμμα πχ με minitool partition?

@alkis_7 ποσο το εχεις ανεβασει και κανει κολληματα?Μεχρι 729 το εχω φτασει χωρις προβληματα αλλα δεν επιχειρω και παραπανω.

 

Το εχω εδω και 3 μηνες στο 748 χωρις κανενα προβλημα. Ξαφνικα χτες ενω σερφαρα εκανε 3 επανεκκινησεις. Υποθετω οτι μπορει να φταιει οτι ειχα χαμηλη μπαταρια η οτι ολη μερα το κινητο δεν σταματησε να λειτουργει. Το κατεβασα στον στοκ χρονισμο και ολα καλα..

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το ζήτημα των κινητών που πεθαίνουν μετά από από ξεκλείδωμα του bootloader φαίνεται ότι κινητά κατασκευασμένα μετά από κάποια ημερομηνία είναι έτσι κατασκευασμένα ώστε σε πιθανή προσπάθεια ξεκλειδώματος να κάνουν ακριβώς αυτό. Να πεθαίνουν. Μόνη ελπίδα επαναφοράς τους με καλώδια και JTAG/RIFF BOX.

 

Συγκεκριμένα υπάρχουν αναφορές για κινητά που κατασκευάστηκαν από την 26η εβδομάδα του 2011 και μετά. Καλό είναι λοιπόν στους οδηγούς να μπει μία προειδοποίηση προς τους νέους κατόχους x8 ότι ξεκλειδώνοντας τον bootloader για να βάλουν custom kernel το κινητό τους υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πεθάνει.

 

Την ημερομηνία κατασκευής του κινητού μπορεί να την δει ο καθένας βγάζοντας την μπαταρία, στο λευκό καρτελάκι από κάτω της. Στο δικό μου πχ λέει 11w45 που σημαίνει 45η εβδομάδα του 2011.

 

Και τα link: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1399381

http://support.setool.net/showthread.php?3-UPDATES-AND-NEWS&p=74240#post74240 (στο ποστ της 27/10/11)

 

Καλημέρα παιδιά!

Καμιά εξέλιξη με αυτό το θέμα έχουμε; Την προηγούμενη βδομάδα ήμουν ένα βήμα πριν την αγορά του X8 και μόλις είδα αυτό το post, το ανέβαλα.

Με αυτό το πρόβλημα σημαίνει ότι θα πρέπει να μείνω με android 2.1 ή θα μπορώ να κάνω κανονικά αναβάθμιση σε 2.3;

Link to comment
Share on other sites

De ξερω κατα ποσο αληθευει καπου διαβασα σε benckmarks με overclock εχει καποιες φορες χειροτερες επιδωσεις απ οτι με stock
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

Καμιά εξέλιξη με αυτό το θέμα έχουμε; Την προηγούμενη βδομάδα ήμουν ένα βήμα πριν την αγορά του X8 και μόλις είδα αυτό το post, το ανέβαλα.

Με αυτό το πρόβλημα σημαίνει ότι θα πρέπει να μείνω με android 2.1 ή θα μπορώ να κάνω κανονικά αναβάθμιση σε 2.3;

 

Εννοείται οτι μπορείς απλά δεν ξεκλειδώνεις bootloader ;) Όσοι το έπαθαν, απο δική τους παράλειψη ήταν, όλοι οι άλλοι δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι μπορείς απλά δεν ξεκλειδώνεις bootloader ;) Όσοι το έπαθαν, απο δική τους παράλειψη ήταν, όλοι οι άλλοι δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

 

Α! τέλεια νέα τότε! Ευχαριστώ!

 

Αλλά τί εννοείς "από δική τους παράλειψη"; Παρέλειψαν να ελέγξουν κάτι; Υπάρχει κάποιο τεστ που θα μπορούσαν να κάνουν;

Π.χ. στο δικό σου οδηγό που του έριξα μια ματιά (btw, συγχαρητήρια για τον οδηγό, πολύ καλός και χρήσιμος) δεν είδα να αναφέρεις κάπου για το συγκεκριμένο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Α! τέλεια νέα τότε! Ευχαριστώ!

 

Αλλά τί εννοείς "από δική τους παράλειψη"; Παρέλειψαν να ελέγξουν κάτι; Υπάρχει κάποιο τεστ που θα μπορούσαν να κάνουν;

Π.χ. στο δικό σου οδηγό που του έριξα μια ματιά (btw, συγχαρητήρια για τον οδηγό, πολύ καλός και χρήσιμος) δεν είδα να αναφέρεις κάπου για το συγκεκριμένο θέμα.

 

Κάτι δεν θα έκαναν σωστά, κάτι θα ξέχασαν τέτοια πράγματα. Αν πρόσεξες αναφέρω ότι η διαδικασία είναι επικίνδυνη και συνιστώ όσους προχωρήσουν να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί καθώς μπορεί να αχρηστευτεί το τηλέφωνο. Επίσης, αναφέρω οτι δεν ευθύνομαι για οτιδήποτε γίνει στη συσκευή σας. Αυτά που γράφω έχουν ελεγχθεί από πολλούς χρήστες στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Οπότε αφού δουλεύουν άψογα, ο εκάστοτε χρήστης ευθύνεται για ο,τι πάθει το τηλέφωνό του.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν θα έκαναν σωστά, κάτι θα ξέχασαν τέτοια πράγματα. Αν πρόσεξες αναφέρω ότι η διαδικασία είναι επικίνδυνη και συνιστώ όσους προχωρήσουν να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί καθώς μπορεί να αχρηστευτεί το τηλέφωνο. Επίσης, αναφέρω οτι δεν ευθύνομαι για οτιδήποτε γίνει στη συσκευή σας. Αυτά που γράφω έχουν ελεγχθεί από πολλούς χρήστες στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Οπότε αφού δουλεύουν άψογα, ο εκάστοτε χρήστης ευθύνεται για ο,τι πάθει το τηλέφωνό του.

 

Οκ! Μην παίρνεις το προηγούμενο σχόλιό μου σαν κάποια μομφή εναντίον σου. Είναι αυτονόητο ότι δε φέρεις καμία ευθύνη για ότι και αν συμβεί :)

 

Απλά δεν έχω καταλάβει αν αυτό το πρόβλημα που εμφανίζεται στα νέα Χ8 οφείλεται στο ότι κάποιος μπορεί να κάνει κάτι λάθος ή δεν είναι στο χέρι του να το αποτρέψει όσο προσεκτικός και αν είναι από τη στιγμή που θα θελήσει να ξεκλειδώσει τον bootloader. Απόσα έχω διαβάσει πάντως, υποθέτω ότι ισχύει το δεύτερο :worry:

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Μην παίρνεις το προηγούμενο σχόλιό μου σαν κάποια μομφή εναντίον σου. Είναι αυτονόητο ότι δε φέρεις καμία ευθύνη για ότι και αν συμβεί :)

 

Απλά δεν έχω καταλάβει αν αυτό το πρόβλημα που εμφανίζεται στα νέα Χ8 οφείλεται στο ότι κάποιος μπορεί να κάνει κάτι λάθος ή δεν είναι στο χέρι του να το αποτρέψει όσο προσεκτικός και αν είναι από τη στιγμή που θα θελήσει να ξεκλειδώσει τον bootloader. Απόσα έχω διαβάσει πάντως, υποθέτω ότι ισχύει το δεύτερο :worry:

 

Φυσικά, απλά επισημαίνω αυτά που γράφω στον οδηγό ;) Προσωπικά δεν ασχολήθηκα με ξεκλείδωμα bootloader. Ο φίλος iliadelo έγραψε οδηγίες αφού τις έλεγξε πρώτα. Πολλοί χρήστες το δοκίμασαν και πέτυχε. Έτσι, μου παραχώρησε τις οδηγίες να τις χρησιμοποιήσω στον οδηγό μου. Αν ήταν αναπόφευκτη η αχρήστευση του κινητού τότε γιατί να κάνουμε αυτή τη διαδικασία? ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έκανες clear cache/clear dalvik cache μέσω cwm recovery?

 

Όχι, δεν ξέρω καν τι μου λες...πως μπορώ να το κάνω?

http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...