Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω το πηρα απο το Public Αθηνας...αρα σιγουρα θα το εχουν και στο αντιστοιχο της Θεσσαλονικης...ή στο Πλαισιο οπου επισης το εχουν

 

ΑΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΑΝ ΚΙΝΗΤΟ???ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΤΕΛΕΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ......(ΕΧΕΙ ΜΟΛΥΒΑΚΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ????)

 

Μολυβακι για οθονη??? τι μου θυμισες!!! το Qtek που ειχα πριν καμια 5ετια...πλακα κανω...Δεν υπαρχει μολυβακι (ευτυχως) γιατι ολα γινονται με τα χερια πολυ ευκολα και γρηγορα...android γαρ...και ναι, πολυ καλη επιλογη σε αυτα τα λεφτα...δεν ειναι desire αλλα δεν μπορω να βρω καλυτερο σε τετοιο ευρος τιμης..

α, 199€ παιζει τωρα πιο φθηνη τιμη στο σκρουτζ...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω προσπαθω να το συγκρινω με το samsung galaxy που ειναι περιπου στην ιδια τιμη και να βγαλω μια ακρη
Link to comment
Share on other sites

εγω προσπαθω να το συγκρινω με το samsung galaxy που ειναι περιπου στην ιδια τιμη και να βγαλω μια ακρη

 

μόλις γύρισα απο το Πλαίσιο όπου είδα Live το X8, το Galaxy 3 αλλά και το Wildfire...

 

Σαν ποιότητα κατασκευής μου άρεσε καλύτερα το Wildfire όπως και απο πλευράς ταχύτητας στα μενού... Το Χ8 μου φάνηκε πολύ αργό, σαν το Samsung Spica... Το Galaxy 3 το κατατάσω στη μέση των τριών αυτών συσκευών... Απο πλευράς οθόνης μου άρεσε το Χ8 και κατά δευτερον το Wildfire...

 

Απο πλευράς βέβαια χρημάτων και για κάποιον που θέλει να κάνει απλά και ωραία τη δουλειά του θα πρότεινα άνετα το Χ8 μιας και έχει όλα όσα θέλει ένας απλός χρήστης...

Link to comment
Share on other sites

πολυ χρησιμες οι συμβουλες σου! σε ποιο πλαισιο πηγες? εχω παρει σε δυο και μου εχουν πει οτι δεν τα χουν για επιδειξη.

 

επισης μιας και βλεπω οτι ξερεις, με το spica τι παιζει, δεν βλεπω να το πουλανε πουθενα σε ελληνικα μαγαζια. πως σου φανηκε?

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ BLUETOOTH ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΤΕΛΙΚΑ????ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ANDROID1.6 KAI 2.1????ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....:blink:

 

Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

πολυ χρησιμες οι συμβουλες σου! σε ποιο πλαισιο πηγες? εχω παρει σε δυο και μου εχουν πει οτι δεν τα χουν για επιδειξη.

 

επισης μιας και βλεπω οτι ξερεις, με το spica τι παιζει, δεν βλεπω να το πουλανε πουθενα σε ελληνικα μαγαζια. πως σου φανηκε?

 

Στο Πλαίσιο στο Ηράκλειο Κρήτης...;)

 

Το spica ήταν το πρώτο Android της Samsung και είναι περσινό μοντέλο (δεν κυκλοφορεί πλέον απ' ότι ξέρω).. Το έχει ένα φιλαράκι μου ο οποίος το χρησιμοποιεί μόνο για να γράφει εφαρμογές για Android... Γενικώς είναι ψιλοαργό και δεν είναι ομαλή η μετάβαση απο τη μια οθόνη στην αλλή και στο μενού... Το Galaxy 3 όμως είναι πάρα πολύ καλύτερο και είναι μια καλή επιλογή!!

 

Να σου πω την αλήθεια στο Χ8 με "χάλασε" ότι ψιλοκόλλησε πολύ λίγο στη μετάβαση στοι μενού και ότι έχει πλαίσια γύρω γύρω απο την οθόνη ενώ στα άλλα και ειδικά στο HTC Wildfire είναι πολύ λεπτότερο...

 

Βέβαια, αυτά που γράφω είναι η προσωπική μου γνώμη, πριν κάνεις κάποια αγορά ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δες και τα τρία κινητά (Galaxy 3, X8 και Wildfire) απο κοντά και σε λειτουργία!!! Οι οθόνες τους τώρα που το ξανασκέφτομαι μου φανήκανε πολύ παρόμοιες...

 

ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ANDROID1.6 KAI 2.1????

 

Την απάντηση θα τη βρεις αν ψάξεις λίγο στο :google: ...

Link to comment
Share on other sites

ΠΙΟ ΚΑΛΟ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 1.2 Η ΤΟ 2.1:ninja:

 

Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΤΟ ΠΟΥΛΑΝΕ ΜΕ ΤΟ 1.6 ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΜΕ ΤΟ 2.1 .......ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΟΡΙΣΤΙΚΟ?????:wacko:

 

Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΤΟ ΠΟΥΛΑΝΕ ΜΕ ΤΟ 1.6 ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΜΕ ΤΟ 2.1 .......ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΟΡΙΣΤΙΚΟ?????:wacko:

 

1.6 έχει και θα πάρει κάποια στιγμή και το 2.1

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να γίνεται να τα αλλάξεις και να τα βάλεις με την σειρα που θες. πάντα θα τα βγάζει με αλφαβητικη σειρα. αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να φτιάξεις group και να αρχισεις να επιλεγεις ποιες εφαρμογες θα είναι στο εκαστοτε group του ADW. νομιζω στην προκειμένη περιπτωση βάζει τις εφαρμογες με την σειρα που τις επιλεγεις.

 

παιδια τελικα ροοτ για το χ8 εχει βγει τπτ;

 

Φυσικά και γίνεται. Γίνεται πατάς το αριστερο κουμπι καθώς είσαι στο μενού παρατεταμένα σου βγάζει ενα drop menu και μετα κάνεις arange τα icons οπως περίπου στο iphone κρατάς μια εφαρμογή για λίγο και μετά την σέρνεις σε όποια σελίδα θες.

 

Ουπς σόρυ νόμιζα πως ήταν για το μαμίσιο μενού.

Edited by yiannis_1
Link to comment
Share on other sites

Στο Πλαίσιο στο Ηράκλειο Κρήτης...;)

 

Το spica ήταν το πρώτο Android της Samsung και είναι περσινό μοντέλο (δεν κυκλοφορεί πλέον απ' ότι ξέρω).. Το έχει ένα φιλαράκι μου ο οποίος το χρησιμοποιεί μόνο για να γράφει εφαρμογές για Android... Γενικώς είναι ψιλοαργό και δεν είναι ομαλή η μετάβαση απο τη μια οθόνη στην αλλή και στο μενού... Το Galaxy 3 όμως είναι πάρα πολύ καλύτερο και είναι μια καλή επιλογή!!

 

Να σου πω την αλήθεια στο Χ8 με "χάλασε" ότι ψιλοκόλλησε πολύ λίγο στη μετάβαση στοι μενού και ότι έχει πλαίσια γύρω γύρω απο την οθόνη ενώ στα άλλα και ειδικά στο HTC Wildfire είναι πολύ λεπτότερο...

 

Βέβαια, αυτά που γράφω είναι η προσωπική μου γνώμη, πριν κάνεις κάποια αγορά ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δες και τα τρία κινητά (Galaxy 3, X8 και Wildfire) απο κοντά και σε λειτουργία!!! Οι οθόνες τους τώρα που το ξανασκέφτομαι μου φανήκανε πολύ παρόμοιες...

 

 

 

Την απάντηση θα τη βρεις αν ψάξεις λίγο στο :google: ...

 

σε βλεπω οτι ξερεις πολλα απο κινητα, θα ηθελες να μου πεις τη γνωμη σου για το samsung galaxy i7500 ?? ειναι και αυτο περσινο μοντελο?

 

τελικα απο οτι καταλαβαινω η ραμ ειναι που το κανει γρηγορο το κινητο και οχι ο επεξεργαστης....

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια στο Χ8 με "χάλασε" ότι ψιλοκόλλησε πολύ λίγο στη μετάβαση στοι μενού και ότι έχει πλαίσια γύρω γύρω απο την οθόνη ενώ στα άλλα και ειδικά στο HTC Wildfire είναι πολύ λεπτότερο...

 

τι εννοεις πλαισια γυρω γυρω???δεν εχω δει τιποτα...η οθονη ειναι 100% γεματη δεν αφηνει καποιο πλαισιο...

παντως αυτο με το αργο μενου, βαζοντας το ADW launcher (το ειχα αναφερει και πιο πανω) ειναι πολυ καλυτερο...δεν εχει κολληματα...

τελος το wildfire αν ειχε αναλυση 320Χ480 (οπως το Χ8) θα ηταν σουπερ...αλλα καπως επρεπε να πεσει το κοστος αφου οντως ειναι συνολικα πολυ καλο κινητο...πολυ πιξελιασμα ομως ρε γμτ...σε ξενερωνει...

Link to comment
Share on other sites

σε βλεπω οτι ξερεις πολλα απο κινητα, θα ηθελες να μου πεις τη γνωμη σου για το samsung galaxy i7500 ?? ειναι και αυτο περσινο μοντελο?

 

http://www.phonegg.com/compare/26/Samsung-i7500-vs-Samsung-I5700-Galaxy-Spica.html

 

τι εννοεις πλαισια γυρω γυρω???δεν εχω δει τιποτα...η οθονη ειναι 100% γεματη δεν αφηνει καποιο πλαισιο...

παντως αυτο με το αργο μενου, βαζοντας το ADW launcher (το ειχα αναφερει και πιο πανω) ειναι πολυ καλυτερο...δεν εχει κολληματα...

 

εννοώ το πλαστικό μέρος του κινητού απο την κορυφή της οθόνης μέχρι την κορυφή της συσκευής... έτσι μου φαίνεται εμένα βέβαια!!!

 

http://www.xblog.gr/wp-content/uploads/2010/05/htc-wildfire-1.jpghttp://assets.pestaola.gr/img6/sony-ericsson-xperia-x8-01.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο λιγο ψαξιμο παρατηρησα τα εξης αναμεσα στις συγκεκριμενες συσκευες:

 

LG GT 540: Απουσια multi-touch... Κακη μπαταρια.. Μεγαλα προβληματα με το δικτυο vodafone.. Android 1.6 αλλα και επισημα η εταιρεια μιλαει για αναβαθμιση οποτε αυτο δεν ειναι προβλημα.. Καλη επιλογη τιμη-αποδοση για οσους δεν εχουν vodafone..

 

HTC Wildfire: Πολυ καλη συνεργασια google- htc.. πιο συμβατα προγραμματα για τη συγκεκριμενη εταιρεια.. 5 mp καμερα.. αλλα η χειροτερη αναλυση οθονης (240Χ320) απο τα υπολοιπα στην κατηγορια τηλ. κατι που δεν δικαιολογει την πιο ακριβη τιμη απο τα αλλα.. και πιο χαμηλος επεξεργαστης απο ολα 528 Mhz οταν τα αλλα ξεκινανε απο 600..

 

Samsung i5800 galaxy 3: Στα θετικα μονο η πιο δυνατη μπαταρια του απο τις συσκευες που αναφερω .. Αλλα το χειροτερο gps με μεγαλη αποκλιση.. ισως γιατι ειναι το μοναδικο που δεν διαθετει quick gps.. Και αυτο οπως το wildfire κακη αναλυση οθονης (240Χ400).. απουσια flash player απο browser.. κακη ποιοτητα κατασκευης τουλαχιστων οπως το αντιλαμβανεται καποιος οταν το εχει μπροστα του.. και γενικα αρκετα μη-συμβατο με εφαρμογες..

 

Sony Ericsson X-8 : Στα αρνητικα απο οτι ακουγεται η κακη μπαταρια.. απουσια multi-touch screen.. ομως εδω σε σε σχεση με το LG η οθονη ειναι capacitive και ενδεχομενος να ειναι απο πλευρας hardware multi.. απο οτι εχω διαβασει οποτε το θεμα ειναι software και να υπαρχει ελπιδα σε καποια αναβαθμιση να γινει multi.. για τα παραπανω δεν παιρνω και ορκο... και δεν ξερω κατα ποσο ειναι συμβατο το interface της sony ericsson με ολες τις εφαρμογες.. αυτο βεβαια ισχυει και για τις υπολοιπες συσκευες πλιν του htc που δειχνει οτι ειναι πιο συμβατο με την Google.. οπως και στο LG GT540 αναμενεται αναβαθμιση σε android 2.1.. ενω τα αλλα φορουν ηδη την 2.1..

 

Προσωπικη μου γνωμη best value - money.. θα ελεγα

1) SonyEricsson X-8 αυτη ηταν και η επιλογη αγορας μου..

2) LG GT540 (Για οσους δεν εχουν VODAFONE!!!)

3) HTC Wildfire

4) Samsung Galaxy 3

Link to comment
Share on other sites

http://www.phonegg.com/compare/26/Samsung-i7500-vs-Samsung-I5700-Galaxy-Spica.html

 

 

 

εννοώ το πλαστικό μέρος του κινητού απο την κορυφή της οθόνης μέχρι την κορυφή της συσκευής... έτσι μου φαίνεται εμένα βέβαια!!!

 

http://www.xblog.gr/wp-content/uploads/2010/05/htc-wildfire-1.jpghttp://assets.pestaola.gr/img6/sony-ericsson-xperia-x8-01.jpg

 

Ετσι φαινεται γιατι ειναι μαυρο το htc αλλα στην ουσια το htc εχει μεγαλυτερο περιγραμμα γυρο απο την οθονη κοιτα ειδικα στο κατω μερος που τελειωνει το ενα και που το αλλο..

Link to comment
Share on other sites

Ετσι φαινεται γιατι ειναι μαυρο το htc αλλα στην ουσια το htc εχει μεγαλυτερο περιγραμμα γυρο απο την οθονη κοιτα ειδικα στο κατω μερος που τελειωνει το ενα και που το αλλο..

 

έχεις δίκιο αλλά επειδή είναι άσπρο το Χ8 φαίνεται έτσι....:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

οσο αναφορα την ποιοτητα ηχου ποιο ειναι κατα τη γνωμη σας το καλυτερο απο αυτα τα κινητα? το χ8 την παλευει?

 

και μετα απαντηστε μου το ιδιο και για τα videακια (κοληματα, ποιοτητα)

Link to comment
Share on other sites

το χ8 και δυνατό ηχείο έχει, και καλά βίντεο τραβάει και σε πολύ καλή αναλυση και ποιοτητα (640χ480 @30fps). παραδοξο αυτό αν αναλογιστείς ότι στον τομέα φωτογραφία ίσα ίσα πιάνει την βάση.
Link to comment
Share on other sites

διαβασα πως το χ8 εχει διαρκεια μπαταρια 446 ωρες....νομιζω πως εχει που καλη διαρκεια......(446 ωρες αν δεν το χρησιμοποιεις συνεχεια λογικα....)

 

υπαρχει μηπως καποιο αλλο χαρακτηριστικο που θα επρεπε να ξερει ενας μελλοντικος αγοραστης του SONY ERICSSON XPERIA X8????????:rolleyes::happy:

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Το απόγευμα το πήρα τελικά και είμαι πολύ χαρούμενος!

Από κοντά φαίνεται πολύ πιο όμορφο απ'ότι στις εικόνες και η οθόνη του είναι κορυφαία για αυτά τα λεφτά!

Το μενού κατά την περιήγηση σπάει ελάχιστα (κατα τη μετάβαση από τη μια ταμπλέτα στην άλλη) ωστόσο αυτό δεν είναι πρόβλημα.

Μπήκα και στο market και κατέβασα κάποια βασικά apps ωστόσο έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθειά σας:

 

Το παλιό μου κινητό είναι το nokia 5610 xpress music. Πως μπορώ να μεταφέρω τις επαφές μου από αυτό στο χ8? Απ'ότι έχω διαβάσει στο φόρουμ θα πρέπει να κάνω sync τις επαφές με το google account αλλά πως θα τις εξάγω?

Δοκίμασα το εργαλείο της sony ericsson αλλά δε μου δούλεψε. (δεν ξέρω αν έπρεπε να κάνω κάτι και δεν το έκανα...)

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει! Thanks in advance!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...