Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κοιταξα και όντως από μαμα δεν έχει κάποιο τρόπο για να στείλεις αρχεια! έτσι θυμάμαι τουλάχιστον. δεν το έχω στα χέρια μου το κινητό να το επιβεβαιώσω κιολας. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το bluetooth file transfer για να στειλεις αρχεία. για να λάβεις απλά άνοιξε το bluetooth και πάτα να είναι ανιχνευσιμο. δεν χρειάζεται εξτρα εφαρμογή.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι μπορείς να απεγκαταστήσεις μόνο τις εφαρμογές που πρόσθεσες εσύ.

Δεν μπορείς να απεγκαταστήσεις τις προεγκατεστημένες εφαρμογές. Αυτό για να γίνει πρέπει να κάνεις root.

Κρατάω μια επιφύλαξη για τα προεγκατεστημένα παιχνίδια που κάπου πήρε το μάτι μου ότι μπορούν να διαγραφούν αν περάσει η δοκιμαστική περίοδος. Ας μα ς πει κάποιος που να ξέρει για αυτά...

 

Έτσι ακριβώς είναι όπως τα λες. Έβαλα το smart bar και στον unistaller μου βγάζει μόνο αυτά που εγκατέστησα εγώ μετά την αγορά.

Φοβερό το Gemini calendar που έβαλα και άψογος συγχρονισμός με το google calendar, όπως και (άσχετο) με τον chrome και τις επεκτάσεις του, π.χ. το google calendar checker plus.

 

Ξέρουμε πότε θα γίνει η αναβάθμιση σε 2.1? Η 2.2 έχει αποκλειστεί?

Επίσης ποιο είναι το καλύτερο widget για τον καιρό?

Link to comment
Share on other sites

Το κοιταξα και όντως από μαμα δεν έχει κάποιο τρόπο για να στείλεις αρχεια! έτσι θυμάμαι τουλάχιστον. δεν το έχω στα χέρια μου το κινητό να το επιβεβαιώσω κιολας. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το bluetooth file transfer για να στειλεις αρχεία. για να λάβεις απλά άνοιξε το bluetooth και πάτα να είναι ανιχνευσιμο. δεν χρειάζεται εξτρα εφαρμογή.

 

το κατεβασα και δουλευει.....ευχαριστω!!!!

 

Έτσι ακριβώς είναι όπως τα λες. Έβαλα το smart bar και στον unistaller μου βγάζει μόνο αυτά που εγκατέστησα εγώ μετά την αγορά.

Φοβερό το Gemini calendar που έβαλα και άψογος συγχρονισμός με το google calendar, όπως και (άσχετο) με τον chrome και τις επεκτάσεις του, π.χ. το google calendar checker plus.

 

Ξέρουμε πότε θα γίνει η αναβάθμιση σε 2.1? Η 2.2 έχει αποκλειστεί?

Επίσης ποιο είναι το καλύτερο widget για τον καιρό?

 

γιατι εχει βγει 2.1???(αν ναι που μπορω να παω για να μου την κανουν???ποσο κοστιζει????θα πρεπει να κρατησω αντιγραφα απο τα αρχεια που εχω μεσα στο κινητο?????):worry:

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Τρομερη μειωση τιμης....στα 187 ευρω πλεον :)...εκει στο πλαισιο τον υπνο του δικαιου....ακομα στα 219 το εχουν.Επαναλαμβανω απ οπου κ να το αγορασετε αν παρουσιασει προβλημα μπορειτε να το πατε απευθειας στην se.

http://www.armaoseshop.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=309&category_id=10&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&vmcchk=1&Itemid=26

 

Εντυπωσεις απο την μπαταρια για οσους το εχουν παρει?

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή τιμή, αν και έχει αναγκαστικά μεταφορικά
Kαι παλι ειναι λιγα...μολις 5 ευρω.-27 ευρω σε σχεση με πλαισιο.;)

 

Στα 186.90 και συνεχιζει να πεφτει...:p

http://www.techneasy.gr/index.php?target=products&product_id=35288

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Kαι παλι ειναι λιγα...μολις 5 ευρω.-27 ευρω σε σχεση με πλαισιο.;)

 

Στα 186.90 και συνεχιζει να πεφτει...:p

http://www.techneasy.gr/index.php?target=products&product_id=35288

 

απο το συγκεκριμενο σιτε δινουν εγγυηση?? και ποσο ειναι τα εξοδα αποστολης??

Link to comment
Share on other sites

ναι κ εγω νομιζω οτι απεγκατασταση γινεται μονο στις εφαρμογες που προσθετεις ο ιδιος... τωρα το κοιταξα κ δεν εχει απιλογη απεγκαταστασης στις ηδη υπαρχουσες εφαρμογες.. πειτε μου αν μπορειτε **πως αλλαζεις θεμα** γιατι εφτιαξα ενα δικο μου κ δεν εχω ιδεα πως να το εγκαταστησω...
Link to comment
Share on other sites

Κείμενο σε greeklish που διαγράφηκε

 

1. Αληθεια? ειδικα σε landscape, το πληκτρολογιο ειναι αρκετα μεγαλο και νομιζω οτι ειναι πραγματικα ευκολο να γραψεις μνμ

2. Συμφωνω

3. Εδω θα διαφωνισω...ο τροπος που εμφανιζει τα μηνυματα, βαση της καθε επαφης με τη μορφη συνομιλιας, τον θεωρω οτι καλυτερο...εμενα με βολευει υπερβολικα, να ανοιγω την επαφη και να βλεπω ολα τα μνμ που εχουμε ανταλλαξει με χρονολογικη σειρα...παλιοτερα οπου μπορει να ανταλλαζα 10-15 μηνυματα και επρεπε να τα ανοιγω ενα-ενα μετα για να δω τι ειχαμε πει ή να βρω κατι συγκεκριμενο, ηταν πολυ σπαστικο...

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι κ εγώ κατοχος του Χ8 εδώ και πέντε μερες και ενω η αρχική μου εντύπωση ήταν πολύ καλη έχω δυο "θεματάκια"

 

1) έχω ανοίξει το καπάκι το πολύ 4 φορές (με απιστευτη προσοχή) και ηδη απο τη δεύτερη φορά αφού το κλείσω "παίζει", το έχει παρατηρήσει κανένας αλλος;

 

2) ενώ συνδεοταν κανονικα μεσω wifi, χτες εντελώς ξαφνικά αποσυνδέθηκε και απο τοτε αναγνωριζει μεν ολα τα διαθεσημα δυκτια αλλα οταν κανω σύνδεση αποτυχαινει

(το ιδιο συμβαίνει και στο χ10 mini της αδερφης μου) είναι θέμα καποιας ρύθμησης;

τι πρεπει να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το καπακι οντως ισχυει.. Γενικα οταν κολλαει και εμενα την πρωτη μερα που περασα εφαρμογες μου κολλουσε κανουμε restart και το καλυτερο ειναι να βγαζουμε και την μπαταρια στο restart για 30 δευτερολεπτα περιπου.. οταν και αν μας κολλισει γενικα αυτο ισχυει με το Android.. απο οτι ξερω στην εκδοση 1.6 δεν μπορουμε να κανουμε εγκατασταση τις εφαρμογες στην sd μηπως ομως βρηκε καποιος κανεναν τροπο???
Link to comment
Share on other sites

1. Αληθεια? ειδικα σε landscape, το πληκτρολογιο ειναι αρκετα μεγαλο και νομιζω οτι ειναι πραγματικα ευκολο να γραψεις μνμ

2. Συμφωνω

3. Εδω θα διαφωνισω...ο τροπος που εμφανιζει τα μηνυματα, βαση της καθε επαφης με τη μορφη συνομιλιας, τον θεωρω οτι καλυτερο...εμενα με βολευει υπερβολικα, να ανοιγω την επαφη και να βλεπω ολα τα μνμ που εχουμε ανταλλαξει με χρονολογικη σειρα...παλιοτερα οπου μπορει να ανταλλαζα 10-15 μηνυματα και επρεπε να τα ανοιγω ενα-ενα μετα για να δω τι ειχαμε πει ή να βρω κατι συγκεκριμενο, ηταν πολυ σπαστικο...

 

1.Πιστευω οτι αν η γραμματοσειρα εβγαινε τυπου πληκτρολογιου κινητου θα ηταν πολυ καλυτερο... οπως στο lg που εχω.. με δυσκολευει αρκετα το τυπου 'πληκτρολογιο υπολογιστη' και δεν μπορω κ να το αλλαξω, εκτος αν υπαρξει καποια εφαρμογη μελλοντικα δεν ξερω...

Οσον αφορα τα θεματα, μπορουμε να τα αλλαξουμε? Αφηστε που προσπαθω να βαλω φοντο δικη μου φωτο κ δεν μπορω να την προσαρμοσω με τιποτα... :cry:

δυσκολευεται κ αλλος σ αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Κείμενο σε greeklish που διαγράφηκε

 

1) Το πληκτρολόγιο είναι qwerty και στην πλειοψηφία των περιπτώσεων γράφεις σε landscape οπότε είναι μια χαρά και προσωπικά αν και δεν είχα χρησιμοποιήσει ξανά touch keyboard το βρήκα πολύ απλό και εύχρηστο. Μπορείς να βρεις και εφαρμογές στο android market για να γραφεις πιο γρήγορα πχ slideit keyboard. Numeric keyboard έχει το χ10 mini λόγω μικρής οθόνης.

2) Η έλλειψη φλας είναι δεδομένη και θα έπρεπε να το γνωρίζεις πριν το αγοράσεις. Προσωπικά το θεωρώ άχρηστο αλλά αυτό είναι υποκειμενικό προφανώς.

3) Για εισερχόμενα εξερχόμενα δες την εφαρμογή handcent sms που στα εμφανίζει σε μορφή διαλόγου με φούσκες.

4) Θέμα αλλάζεις με την εφαρμογή ADW.Launcher ή κάποιο άλλο launcher. (δες στο θέμα του mini/ mini pro για οδηγίες που έχει κάπου)

5) Για τη φωτό - φόντο δεν το είχα κοιτάξει μέχρι τώρα αλλά όντως ενώ άνετα την επιλέγεις την βγάζει σε ζουμ στο φόντο με αποτέλεσμα να αλλοιώνεται... Ας μας πει κάποιος που να το έχει ψάξει πως το ρυθμίζουμε (έστω και με app)

 

*Όσον αφορά το καπάκι το έχω βγάλει (και βάλει) 4-5 φορές στην αρχή. Εμενα δε μου παίζει αλλά στο μέσο της κάτω επιφάνειας που έχει την υποδοχή για το λουράκι μπορω να το πιέσω ελαφρά πλέον.

Κολλήματα δεν έχω παρατηρήσει (κατα τη λειτουργία του εννοώ). Το μόνο που παρατηρώ είναι ότι συνήθως μετά από φόρτιση θέλει λίγη ώρα παραπάνω για να ενεργοποιηθεί.

Edited by miledent
Link to comment
Share on other sites

εγώ έκανα συγχρονισμό με το site της sonyericsson.com το τ700 μου αλλά δεν έχω wi-fi πως θα τα περάσω στο x8??!?! + Για πιο λόγο να έχει αρχείο η google ή sony ericsson στοιχεία από τα κινητά μας?!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το συγχρόνισες με το site τους ίσως?!!

ναι αυτό το κατάλαβα, δεν καταλαβαίνω γιατί μας υποχρεώνουν να κάνουμε upload τα προσωπικά μας δεδομένα αντί να μεταφέρουμε τα δεδομένα μας μέσο του pc μας απευθείας..

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό το κατάλαβα, δεν καταλαβαίνω γιατί μας υποχρεώνουν να κάνουμε upload τα προσωπικά μας δεδομένα αντί να μεταφέρουμε τα δεδομένα μας μέσο του pc μας απευθείας..

 

Γιατί αυτό είναι το android. Συγχρονισμός ημερολογίου επαφών και email με gmail.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,είμαι καινούργια στην "παρέα"

Σε λιγότερο από ένα μήνα έχει ο μπαμπάς μου επιδότηση 70 ευρώ...

Ως πρώτη επιλογή έχω το xperia x8...

Ώμος δεν ξέρω , με όλα αυτά που διάβασα πιο πάνω... για το που κολλάει και τέτοια...

Τελικά τι να κάνω? Να το πάρω ?

Αν έχετε και κάποια άλλη πρόταση για κινητό... μέχρι 200 ευρώ ,δεκτή !

Never give up.. such a wonderful life... :yahoo:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,είμαι καινούργια στην "παρέα"

Σε λιγότερο από ένα μήνα έχει ο μπαμπάς μου επιδότηση 70 ευρώ...

Ως πρώτη επιλογή έχω το xperia x8...

Ώμος δεν ξέρω , με όλα αυτά που διάβασα πιο πάνω... για το που κολλάει και τέτοια...

Τελικά τι να κάνω? Να το πάρω ?

Αν έχετε και κάποια άλλη πρόταση για κινητό... μέχρι 200 ευρώ ,δεκτή !

 

ειλικρινα, δεν κολλαει...αυτο που λενε τα παιδια ειναι ενα κολλημα 0,1 του δευτερολεπτου οταν θελεις να σκρολαρεις απο μια οθονη σε αλλη (σαν σκαλωμα) το οποιο ειναι ανεπαισθητο και εννοειται δεν δημιουργει προβλημα στη λειτουργια του...99% αυτο θα βελτιωθει με τη 2.1 ή απλα βαζοντας εναν αλλο launcher απο αυτους που υπαρχουν, που λειτουργουν πιο ομαλα...ειναι ομως πραγματικα πταισμα στη συνολικη εικονα του κινητου και κυριως για τα 180κατι€ που εχει τωρα...

εγω προσωπικα σε αυτα τα λεφτα δεν εχω δει κατι καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

δεν κολάει καλέ το κινητό! φαντάσου το σαν να ανοιγοκλεινεις στον υπολογιστή σου πολλά παραθυρα μαζί, κάποια κάααποια στιγμή δεν θα αργησουν ανεπαίσθητα να ανταποκριθουν; έτσι και στο κινητό. αν αλλάζεις καρτέλες γρήγορα, σε κάποια σημεία κάνει αργει παρα πολυ λίγο να ανταποκριθεί. όπως είπαν κ οι αλλοι είναι τόσο μικρό το κόλλημα που το πιο πιθανο είναι να μην το καταλαβεις. το συνιστώ ανεπιφιλακτα!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,είμαι καινούργια στην "παρέα"

Σε λιγότερο από ένα μήνα έχει ο μπαμπάς μου επιδότηση 70 ευρώ...

Ως πρώτη επιλογή έχω το xperia x8...

Ώμος δεν ξέρω , με όλα αυτά που διάβασα πιο πάνω... για το που κολλάει και τέτοια...

Τελικά τι να κάνω? Να το πάρω ?

Αν έχετε και κάποια άλλη πρόταση για κινητό... μέχρι 200 ευρώ ,δεκτή !

 

Μην σε ανησυχούν τα κολλήματα γιατί απλά δεν υπάρχουν. Έχω το κινητό εδώ και μια βδομάδα και πραγματικό κόλλημα δεν έχω δει. Ελάχιστο lag όπως αναφέρει και ο kallair υπάρχει περιστασιακά το οποίο δεν σε ενοχλεί.

Εκείνο που θεωρώ απαραίτητο όμως είναι να διαβασεις αυτό το thread όπως και αυτό (μοιάζουν σε ένα βαθμό με το x8) για να σχηματίσεις άποψη για το κινητό που πρόκειται να αγοράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,είμαι καινούργια στην "παρέα"

Σε λιγότερο από ένα μήνα έχει ο μπαμπάς μου επιδότηση 70 ευρώ...

Ως πρώτη επιλογή έχω το xperia x8...

Ώμος δεν ξέρω , με όλα αυτά που διάβασα πιο πάνω... για το που κολλάει και τέτοια...

Τελικά τι να κάνω? Να το πάρω ?

Αν έχετε και κάποια άλλη πρόταση για κινητό... μέχρι 200 ευρώ ,δεκτή !

 

.. Δεν κολλαει το κινητο .. ολα τα smart κινητα καποια στιγμη τις πρωτες μερες που τα γεμιζουμε με εφαρμογες μπορει να να κολλισουν καποια στιγμη και να θελουν restart αλλα ολα ομως οχι το συγκεκριμενο.. το οποιο ειναι και αρκετα γρηγορο.. ειναι φανταστικο για τα χρηματα του.. αν μεινεις σε αυτα τα χρηματα με διαφορα ειναι το καλυτερο.. αλλα αυτο που θα δεις ειναι αν πραγματικα θες smart κινητο με touch screen κτλ.. αν οχι και θελεις μια απλη συσκευη τηλ. τοτε μην παρεις touch .. αν ναι τοτε σε χαμηλο κοστος ειναι η καλυτερη περιπτωση.. Απο λειτουργικα symbian - mac - android οποσδηποτε η επιλογη android ειναι η καλυτερη με το free market του την ταχυτητα του κτλ κτλ και ειναι και το λογισμικο που φαινεται να καθιερωνεται στις περισσοτερες οποτε μεγαλυτερη υποστιριξη .. περισσοτερες εφαρμογες..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...