Jump to content

Samsung Galaxy 3 (Ι5800)


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας, πήρα πριν λίγες μέρες το Samsung Galaxy 3 αφού πρώτα είχα διαβάσει το αντίστοιχο θέμα σχεδόν όλο και τώρα θέλω να κάνω update και να περάσω την Rom του Κύριλλου. Πρώτα θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με κάποια πράγματα που μου συνέβησαν.

Το kies το έχω εγκαταστήσει και βλέπει με την πρώτη το τηλέφωνο μου. Στην πρώτη εκκίνηση με ρώτησε αν θέλω να κάνω αναβάθμιση και πάτησα ναί, κάποια στιγμή όμως μου έβγαλε οτι το πρόγραμμα δεν αποκρίνεται και να κάνω επανεκκίνηση το τηλέφωνο ενώ είχε προχωρήσει η διαδικασία και το έκανα ( εδώ δεν ξέρω αν έκανα σωστά γιατι τώρα δεν βλέπει έκδοση firmware το kies και όταν πατάω *#1234# γράφει pda : I5800XWJPI και phone : I5800XXJP4 και build info 2011.05 αλλά στο csc unknown). Υπάρχει καμμια λύση ώστε να αποφύγω το service ? Με την Samsung που μίλησα μου είπαν οτι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα οπότε πρωχοράω για να βάλω custom rom.

 

Θα πρέπει πρώτα να βάλω μία της samsung παρόμοια με αυτήν που στυρίζεται η custom ή και με αυτήν που είμαι τώρα είναι OK ?

 

Τελικά μετά απο λίγο ψάξιμο η έκδοση που μου έβαλε το KIES δεν μου άλλαζε γλώσσα στο πληκτρολόγιο (ενώ έδειχνε οτι υπήρχε επιλογή και για Greek όταν έσερνα το δάχτυλο μου στο space μόλις το άφηνα δεν έκανε τίποτα) γι΄αυτό έβαλα την έκδοση που έγραφε ο astronautis στις οδηγίες και δουλεύει μια χαρά (Επανήλθε και η ένδειξη CSC) Αλλά το ερώτημα παραμένει πρέπει να βάλω κάποια custom rom που να βασίζεται στο firmware που έχω ή κάνει όποια να 'ναι. Θέλω να βάλω την 7 του κύριλλου οπότε θέλω να ξέρω αν πρέπει να βάλω και την JPS πρώτα

Edited by paul77gr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια χαρα,δυο βοηθειες,1ον,θα ηθελα,θελω να κανω την αναβαθμιση μεσω kies,εχω ιδη κατεβασει κι εγω καποιες εφαρμογες,θα τις χασω με την αναβαθμιση,οπως και τα αρχεια μου,πρεπει να τα κανω copy?2ον,εχω θεμα με το gps,δηλ,το google maps,παιζει ΜΟΝΟ με internet,εχω ομως αποθηκευσει και στη καρτα μνημης το NDRIVE,αφου εμαθα απο εδω πως ειναι το καλυτερο,πως ομως το ενεργοποιω για να το χρησιμοποιω χωρις συνδεση?Ευχαριστω!

 

Παντως,να σημειωσω,πως δεν υπαρχει καλυτερο "value for money"(119ε)κινητο με αυτα τα χαρακτηριστικα,το μονο που θα ηθελα,ειναι η 2η καμερα,αλλα παμε στα 280ε!

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, πήρα πριν λίγες μέρες το Samsung Galaxy 3 αφού πρώτα είχα διαβάσει το αντίστοιχο θέμα σχεδόν όλο και τώρα θέλω να κάνω update και να περάσω την Rom του Κύριλλου. Πρώτα θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με κάποια πράγματα που μου συνέβησαν.

Το kies το έχω εγκαταστήσει και βλέπει με την πρώτη το τηλέφωνο μου. Στην πρώτη εκκίνηση με ρώτησε αν θέλω να κάνω αναβάθμιση και πάτησα ναί, κάποια στιγμή όμως μου έβγαλε οτι το πρόγραμμα δεν αποκρίνεται και να κάνω επανεκκίνηση το τηλέφωνο ενώ είχε προχωρήσει η διαδικασία και το έκανα ( εδώ δεν ξέρω αν έκανα σωστά γιατι τώρα δεν βλέπει έκδοση firmware το kies και όταν πατάω *#1234# γράφει pda : I5800XWJPI και phone : I5800XXJP4 και build info 2011.05 αλλά στο csc unknown). Υπάρχει καμμια λύση ώστε να αποφύγω το service ? Με την Samsung που μίλησα μου είπαν οτι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα οπότε πρωχοράω για να βάλω custom rom.

 

Θα πρέπει πρώτα να βάλω μία της samsung παρόμοια με αυτήν που στυρίζεται η custom ή και με αυτήν που είμαι τώρα είναι OK ?

 

Τελικά μετά απο λίγο ψάξιμο η έκδοση που μου έβαλε το KIES δεν μου άλλαζε γλώσσα στο πληκτρολόγιο (ενώ έδειχνε οτι υπήρχε επιλογή και για Greek όταν έσερνα το δάχτυλο μου στο space μόλις το άφηνα δεν έκανε τίποτα) γι΄αυτό έβαλα την έκδοση που έγραφε ο astronautis στις οδηγίες και δουλεύει μια χαρά (Επανήλθε και η ένδειξη CSC) Αλλά το ερώτημα παραμένει πρέπει να βάλω κάποια custom rom που να βασίζεται στο firmware που έχω ή κάνει όποια να 'ναι. Θέλω να βάλω την 7 του κύριλλου οπότε θέλω να ξέρω αν πρέπει να βάλω και την JPS πρώτα

 

Εγω παντως αφου εβαλα τη 2.2 που ελεγε ο αστροναυτης μετα περασα τη rom του κυριλλου κανονικα μεσω odin.

 

Sent from my GT-I5800

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Νεο μελος και νεος κατοχος του galaxy.

Θελω να περασω Kyrillos v7.0,πρωτα το κανω official 2.2 froyo η απο 2.1 eclair κατευθειαν?Εχει διαφορα?Επισης,εχω βρει εναν οδηγο για την 5.5 του Kyrillou.Κανω αυτην πρωτα η αμεσα την 7.0?Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εχω θεμα με το gps,δηλ,το google maps,παιζει ΜΟΝΟ με internet,εχω ομως αποθηκευσει και στη καρτα μνημης το NDRIVE,αφου εμαθα απο εδω πως ειναι το καλυτερο,πως ομως το ενεργοποιω για να το χρησιμοποιω χωρις συνδεση?Ευχαριστω!

 

Απευθύνσου εδώ όπου φυσικά συζητάμε μόνο για αγορασμένο λογισμικό (όχι "σπασμένο").

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Νεο μελος και νεος κατοχος του galaxy.

Θελω να περασω Kyrillos v7.0,πρωτα το κανω official 2.2 froyo η απο 2.1 eclair κατευθειαν?Εχει διαφορα?Επισης,εχω βρει εναν οδηγο για την 5.5 του Kyrillou.Κανω αυτην πρωτα η αμεσα την 7.0?Ευχαριστω προκαταβολικα.

 

Καλησπέρα. Θεωρητικά γίνεται και από eclair μιας και αλλάζουν όλα τα αρχεία εκτός από τους bootloaders. Πρακτικά τώρα, καλό θα ήταν να βάλεις πρώτα μια 2.2 froyo και μετά την Kyrillos v7.0.

 

Υ.Γ. Για περαιτέρω βοήθεια σχετικά με firmwares, roms κ.α. εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=286161

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θεωρητικά γίνεται και από eclair μιας και αλλάζουν όλα τα αρχεία εκτός από τους bootloaders. Πρακτικά τώρα, καλό θα ήταν να βάλεις πρώτα μια 2.2 froyo και μετά την Kyrillos v7.0.

 

Υ.Γ. Για περαιτέρω βοήθεια σχετικά με firmwares, roms κ.α. εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=286161

Ευχαριστω kyrillos13 για την απαντηση.Εβαλα την v7.0 σου κατευθειαν και λειτουργησε.

1 ερωτηση ακομα αν μπορεις να βοηθησεις.Εχω 1 micro sd kingston 8gb class 4,με ποιον τροπο γινεται partition ωστε να την βλεπει το galaxy ως εσωτερικη μνημη και πως να χωρισω τα partition,σε χωρο εννοω για την καλυτερη δυνατη ταχυτητα.2 ερωτησεις ηταν τελικα.Ευχαριστω και παλι προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πέρασα την έκδοση 7 της Rom του Κύριλλου και σήμερα μου έκανε το εξής πρόβλημα στα μυνήματα ότι και αν κάνω στο πληκτρολόγιο της Samsung που χρησημοποιώ για τα μηνύματα μου γράφει κεφαλαία στο μήνυμα και ας δείχνει μικρούς χαρακτήρες στο πληκτρολόγιο. Στις σημειώσεις όμως ότι δείχνει γράφει είτε κεφαλαία είτε μικρά. Υπάρχει κάποια λύση γι'αυτό ;

 

Επίσης μήπως υπάρχει ελληνική γλώσσα για το πληκτρολόγιο gingerbread ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πέρασα την έκδοση 7 της Rom του Κύριλλου και σήμερα μου έκανε το εξής πρόβλημα στα μυνήματα ότι και αν κάνω στο πληκτρολόγιο της Samsung που χρησημοποιώ για τα μηνύματα μου γράφει κεφαλαία στο μήνυμα και ας δείχνει μικρούς χαρακτήρες στο πληκτρολόγιο. Στις σημειώσεις όμως ότι δείχνει γράφει είτε κεφαλαία είτε μικρά. Υπάρχει κάποια λύση γι'αυτό ;

 

Ειναι mod που εχει κανει ο Κυριλλος για να μπορουμε να στελνουμε μηνυματα στα ελληνικα με 160 χαρακτηρες.

 

Επίσης μήπως υπάρχει ελληνική γλώσσα για το πληκτρολόγιο gingerbread ;

 

Απ' οσο ξερω οχι (δυστηχως)

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Ok. Αλλα γιατί μέχρι πριν λίγο έγραφε κανονικά και μικρά ενώ τώρα μόνο κεφαλαία ? Επισης μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να μας δείχνει πόσοι χαρακτήρες υπολοίπονται για να γεμίσει το μύνημα ή πόσους γράψαμε όπως στα Νοκια ?
Link to comment
Share on other sites

Λόγων κάποιων άλλων ασχολιών αδύνατω να παρακολουθώ τόσο συχνά τις εξελίξεις και για αυτό εχω χαθεί. Καλημέρα σε όλους !

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!

Θελω να ξαναρωτησω αν εγινε επισημη η αναβαθμιση απο 2.1 σε 2.2 για να την κανω μεσω kies?

Edited by Cotloulis
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!

Θελω να ξαναρωτησω αν εγινε επισημη η αναβαθμιση απο 2.1 σε 2.2 για να την κανω μεσω kisses?

 

Εδώ και κάτι μήνες.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια μπορει καποιος να μου πει συνοπτικα πως θα κινηθω?

 

ανοίγεις το kies συνδέεις το κινητό σου με το usb και μόλις το αναγνωρίσει, κάνεις ότι σε λέει το πρόγραμμα από κει και μετά. δεν είναι δύσκολο:D.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Είμαι κάτοχος του g3 εδώ και 3 μήνες και σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος...

Η μεγάλη απογοήτευση είναι το gps του το οποίο δεν βρίσκει δορυφόρο με τίποτα (έχω το Navigon)...

Όσο ήμουνα στη 2.1 κάτι γινόταν, μπορεί και να κλείδωνε αν είχε τα κέφια του, από τότε που πέρασα τη 2.2 παίζει να μην έχω καταφέρει να βρω δορυφόρο...

Δοκίμασα τις ρυθμίσεις που προτείνει ο kyrillos στην σελίδα 227-228 αλλά το τελικό test δείχνει να μην τελειώνει ποτέ...

Πρέπει να γίνει σε ανοιχτό χώρο?

 

Μπορεί κάποιος να μου βρει κάποια λύση έτσι ώστε να μπορώ επιτέλους να χρησιμοποιώ ΚΑΙ το gps του κινητού?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Samsung Galaxy 3 (Ι5800), LG Optimus L9 II (D605), Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Είμαι κάτοχος του g3 εδώ και 3 μήνες και σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος...

Η μεγάλη απογοήτευση είναι το gps του το οποίο δεν βρίσκει δορυφόρο με τίποτα (έχω το Navigon)...

Όσο ήμουνα στη 2.1 κάτι γινόταν, μπορεί και να κλείδωνε αν είχε τα κέφια του, από τότε που πέρασα τη 2.2 παίζει να μην έχω καταφέρει να βρω δορυφόρο...

Δοκίμασα τις ρυθμίσεις που προτείνει ο kyrillos στην σελίδα 227-228 αλλά το τελικό test δείχνει να μην τελειώνει ποτέ...

Πρέπει να γίνει σε ανοιχτό χώρο?

 

Μπορεί κάποιος να μου βρει κάποια λύση έτσι ώστε να μπορώ επιτέλους να χρησιμοποιώ ΚΑΙ το gps του κινητού?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Κανένα gps δεν βρίσκει σήμα σε εσωτερικό χώρο.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω, οι αποτυχημένες προσπάθειες που αναφέρω στο προηγούμενο post έχουν γίνει σε ανοιχτό χώρο...
Samsung Galaxy 3 (Ι5800), LG Optimus L9 II (D605), Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum

 

Πριν μία εβδομάδα προσπαθώντας να κάνω back up τον τηλεφωνικό κατάλογο του τηλεφώνου μου (με λειτουργικό eclair 2.1) μέσω Kies ver. 2.0.2. σε laptop με λειτουργικό win 7 στα 32bit , το kies άρχιζε και laggαρε. Εν τέλει μου έσωσε ένα αρχείο επαφές .spb. Από κεί και πέρα, όταν προσπαθώ να ανοίξω αυτό το αρχείο από το kies χωρίς να συνδέσω το τηλέφωνο μου (γιατί το τηλέφωνο είναι για service λόγω προβλήματος ανάγνωσης της sim!!!), το Kies crashαρει !!! Καμμία ιδέα για το πώς να ανοίξω αυτό το.spb αρχείο χωρίς να είναι συνδεδεμένο το τηλ στο laptop?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο forum. Δυστυχως εδω και λιγη ωρα το κινητο μου δεν μπορει να κανει εξερχομενες κλησεις. Ακουγεται ενας ηχος και τελειωνει η κληση πριν καν συνδεθει.Καμια ιδεα ? Υπαρχει καποιος συνδυασμος κουμπιων που να κανει κατι αντιστοιχο με το Hard reset στο iPhone; Εψαξα λιγο στο google αλλα το Hard reset που προτεινεται προκαλει σβησιμο ολων των δεδομενων του κινητου το οποιο δεν το θελω

Ευχαριστω

 

Από ότι φαίνεται και από ότι έχω δει σε μερικά ποστ σαν το παραπάνω, το κινητό έχει δυο θεματάκια. 1ον, πρόβλημα ανάγνωσης της SIM και 2ον, πρόβλημα στις εξερχόμενες κλήσεις.

 

Προσωπικά μου έχουν συμβεί και τα δύο. Την πρώτη μέρα που το πήρα είδα ότι ξαφνικά έχανε τη SIM στα καλά καθούμενα και έπρεπε να τη βάλεις-βγάλεις 3-4 φορές για να τη διαβάσει. Επιστρέφω το κινητό και μου το αντικαθιστούν (εγγύηση αντικατάσταστης της Vodafone για 7 ημέρες). Μετά από χρήση του κινητού για 20-25 μέρες και έχοντας περάσει την v6 OC του Κυρίλλου το κινητό μου έκανε το ίδιο θέμα άλλες δυο φορές. Θεωρώντας το τυχαίο συνέχισα να το χρησιμοποιώ μέχρι που ξαφνικά σταμάτησε να κάνει κλήσεις. Δείχνει κανονικά πως έχει full σήμα και μόλις κάνεις κλήση γίνεται ακριβώς αυτό που γράφει ο φίλος από πάνω. Δοκιμάζοντας αρκετές φορές είναι πιθανό να καταφέρω να κάνω κάποια κλήση. Επίσης παρατήρησα ότι αν στείλω κάποιο SMS το κινητό "ξεκλειδώνει" για καναδυο κλήσεις... Επίσης για όση ώρα έχει το συγκεκριμένο κόλλημα, τις περισσότερες φορές δεν μπορεί ούτε να δεχτεί κλήσεις και όλες οι κλήσεις μου ήρθαν μαζεμένες με μηνύματα μόλις έβαλα τη SIM σε άλλο κινητό.

 

Έχει κάποιος κάποια ιδέα για το τι παίζει. Σκέφτομαι να ξαναφλασάρω την v6, Θα λυθεί λέτε το θέμα;;

Με συγχωρείτε για το μεγάλο ποστ :)

Link to comment
Share on other sites

περασα την 2.2 απο το kies..καλη φαση δειχνει..δεν αποκλειω να σταματησει αυτη η ιστορια με τη sim..μακαρι..οσο για τo gps που δεν δουλευε απο τοτε που εγινε η πρωτη αναβαθμηση απο την vodafone δουλευε καλυτερα...και τωρα πιανει αλλα δεν βλεπω πολυ ακριβεια στο σημα...θα δειξει..
Link to comment
Share on other sites

Σε οσους χανεται η ςιμ και χρειαζεται να βγει και να ξαναμπει να κανουν το εξης.

Να καθαρισουν με βαμβακι και οινοπνευμα τις επαφες της.

Το εκανα εγω τον μαρτιο και μεχρι τωρα δεν το εχει ξαναπαρουσιασει ποτε.

Πριν γινει ο καθαρισμος εμενε απο σιμ 2-3 φορες την εβδομαδα η.οποτε δεχοταν χτυπημα π.χ αμα το χτυπαγα στην παλαμη μου.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Σε οσους χανεται η ςιμ και χρειαζεται να βγει και να ξαναμπει να κανουν το εξης.

Να καθαρισουν με βαμβακι και οινοπνευμα τις επαφες της.

Το εκανα εγω τον μαρτιο και μεχρι τωρα δεν το εχει ξαναπαρουσιασει ποτε.

Πριν γινει ο καθαρισμος εμενε απο σιμ 2-3 φορες την εβδομαδα η.οποτε δεχοταν χτυπημα π.χ αμα το χτυπαγα στην παλαμη μου.

 

Thanks φίλε μου. Θα το δοκιμάσω πάραυτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Είμαι κάτοχος του g3 εδώ και 3 μήνες και σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος...

Η μεγάλη απογοήτευση είναι το gps του το οποίο δεν βρίσκει δορυφόρο με τίποτα (έχω το Navigon)...

Όσο ήμουνα στη 2.1 κάτι γινόταν, μπορεί και να κλείδωνε αν είχε τα κέφια του, από τότε που πέρασα τη 2.2 παίζει να μην έχω καταφέρει να βρω δορυφόρο...

Δοκίμασα τις ρυθμίσεις που προτείνει ο kyrillos στην σελίδα 227-228 αλλά το τελικό test δείχνει να μην τελειώνει ποτέ...

Πρέπει να γίνει σε ανοιχτό χώρο?

 

Μπορεί κάποιος να μου βρει κάποια λύση έτσι ώστε να μπορώ επιτέλους να χρησιμοποιώ ΚΑΙ το gps του κινητού?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Καλημέρα.

 

Παιδιά επαναφέρω το θέμα γιατί λύση στο πρόβλημα δεν έχω.

 

Ελπίζω να βοηθήσει κάποιος.

Samsung Galaxy 3 (Ι5800), LG Optimus L9 II (D605), Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 3 (Ι5800)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...