Jump to content

Samsung Galaxy 3 (Ι5800)


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πιο πρόγραμμα έκανες εγκατάσταση? :P

 

τεσπα. μάλλον έκανες ροοτ.

-πρέπει να κατεβάσεις τον root explorer (κάνε ένα google search "root explorer 2.14.apk")

-μόλις το κατεβάσεις θα πατήσεις πάνω που λέει κάπου mount RW

-μετά πήγαινε στο system/etc, και πάτα για 3 δεύτερα πάνω στο gps.conf, open in text editor.

-το τελικό αποτέλεσμα πρέπει να είναι αυτό:

NTP_SERVER=gr.pool.ntp.org

XTRA_SERVER_1=http://xtra1.gpsonextra.net/xtra.bin

XTRA_SERVER_2=http://xtra2.gpsonextra.net/xtra.bin

XTRA_SERVER_3=http://xtra3.gpsonextra.net/xtra.bin

SUPL_HOST=supl.google.com

SUPL_PORT=7276

-μετά πάτα το αριστερό κουμπί και πάτα save & exit.

-Κάνε επανεκίνηση στο κινητό και είσαι οκ.

 

Τελικά έχουμε καταλάβει αν πρέπει να υπάρχουν τα [] στο τέλος κάθε πρότασης ή όχι; Δηλαδή πρέπει να γραφτεί κάπως έτσι:

 

NTP_SERVER=gr.pool.ntp.org[]

XTRA_SERVER_1=http://xtra1.gpsonextra.net/xtra.bin[]

XTRA_SERVER_2=http://xtra2.gpsonextra.net/xtra.bin[]

XTRA_SERVER_3=http://xtra3.gpsonextra.net/xtra.bin[]

SUPL_HOST=supl.google.com[]

SUPL_PORT=7276[]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι. Παντα

 

Sent from my SUPER FAST GALAXY 3 using Tapantalk

Οτι αργει 3δευτερολεπτα να μου ανοιξει τα μηνυματα με 5μηνυματα μεσα και με το μαμα λογισμικο ειναι λογικο??

Link to comment
Share on other sites

ok αυτο εφτιαξε

Ενα αλλο θεμα εχω με το οτι στις επαφες/ομαδες/προσθηκη μελους δεν μπορω να βαλω καμια επαφη υπαρχει τροπος?

Μηπως φταιει οτι τις εχω προσθεσει με συγχρονισμο με το gmail?

 

 

Βρηκα την λυση πρεπει οι επαφες να ειναι και στο τηλεφωνο εκτος απο το λογαριασμο google

Kyrillos' Rom 10
Link to comment
Share on other sites

Τσεκάρετε μια για update μέσω κιες. Διάβασα ότι η I5800XWJPD (android 2.2) δεν είναι ρώσικη αλλά ελληνική! :) (δεν ξέρω αν ισχύει...) Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Τσεκάρετε μια για update μέσω κιες. Διάβασα ότι η I5800XWJPD (android 2.2) δεν είναι ρώσικη αλλά ελληνική! :) (δεν ξέρω αν ισχύει...)

το συνδεσα και βλεπω αυτο

 

http://img863.imageshack.us/img863/5421/screenshotke.png

 

 

πως βλεπουμε αν υπαρχει διαθεσιμη αναβαθμιση???

Kyrillos' Rom 10
Link to comment
Share on other sites

το συνδεσα και βλεπω αυτο

 

http://img863.imageshack.us/img863/5421/screenshotke.png

 

 

πως βλεπουμε αν υπαρχει διαθεσιμη αναβαθμιση???

 

θα έλεγε ότι υπάρχει αναβάθμιση αν υπήρχε :) οπότε δεν έχει βγει ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! σιγουρα τα ερωτηματα μου θα εχουν απαντηθει πιο πριν αλλα δεν μπορω να διαβασω ολες τις σελιδες. εχω να ρωτησω τα εξης:

1. εχω ακομη την εκδοση 2.1 πως μπορω να την αναβαθμισω?

2. κατεβασα χθες το kies παω να κανω αναβαθμιση αλλα μου λεει οτι η συνδεση με το κινητο χανεται σε εκεινο το σημειο..τι μπορω να κανω για να αναβαθμιστει? εχω βγαλει τελειως κ την καρτα μνημης αλλα παλι δεν γινεται τπτ. σημ. το συνδεω με usb.

3. θελω να διαβαζω e-books με μορφη epub , υποτιθεται οτι αμα εχω ανοικτο το adobe digital editions θα αναγνωρισει το κινητο και θα μπορω να συνεχισω..μονο που δεν το αναγνωριζει..γνωριζει καποιος κατι?

 

ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

θα έλεγε ότι υπάρχει αναβάθμιση αν υπήρχε :) οπότε δεν έχει βγει ακόμα...

 

Δεν έχει βγεί για τα Vodafone, αλλά μήπως έχει βγει για τα sim-free? H Samsung δεν τα δίνει όλα μαζί.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

 

Είμαι νέος χρήστης του Forum αλλά παλιός χρήστης του Galaxy 3 (Apollo) και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μερικές παρατηρήσεις που έχω συγκεντρώσει από τότε που έχω το κινητό:

 

1. Όσον αφορά το GPS και τα διάφορα fixes που κυκλοφορούν: Ότι fix και να εφαρμόσετε, είτε κάποιο πρόγραμμα από το market είτε απ' ευθείας edit του gps.conf ισχύει και δουλεύει μόνο όταν είστε συνδεμένοι στο Internet. Δηλαδή αν προσπαθήσετε να "κλειδώσετε" το gps χωρίς να είστε συνδεμένοι στο Internet τότε θα κάνει περίπου 5 λεπτά. Αν συνδεθείτε θα "κλειδώσει" γρηγορότερα. Τώρα αν το "κλειδώσετε" ενώ είστε συνδεμένοι στο Internet και θέλετε να το χρησιμοποιήσετε αργότερα, θα "κλειδώσει" γρηγορότερα εφόσον δεν έχει παρέλθει το timeout από το τελευταίο "κλείδωμα" και μετά. Ο χρόνος αυτός ρυθμίζεται μέσα από την κρυφή εφαρμογή που έχει το κινητό για τη ρύθμιση του gps αλλά δεν είναι σωστό να τον πειράξετε.

 

2. Η JPF έχει ένα πρόβλημα σχετικά με τις συντομεύσεις, τα gadgets και τους φακέλους που μπορεί να έχετε στην επιφάνεια εργασίας σας, το οποίο λύνεται αν κάνετε αποσύνδεση και μετά επανασύνδεση της κάρτας SD (από τις ρυθμίσεις). Αυτό ισχύει ιδιαίτερα αν κάνετε επανεκκίνηση του τηλεφώνου.

 

3. Η JPM φαίνεται να έχει ένα μικρό θέμα με το Wi-Fi αλλά πρέπει να το ψάξω περισσότερο πριν βγάλω κάποιο συμπέρασμα.

 

4. Όσον αφορά το Android 2.3 (Gingerbread) το πιο πιθανό είναι να μην δούμε ποτέ κάποια αναβάθμιση από την Samsung ή το Samfirware καθώς θα ασχοληθούν μαζί του για τις νέες συσκεύες που θα κυκλοφορήσουν. Επιπλέον η Samsung και άλλες Κορεάτικες εταιρείες κινητών ΔΕΝ χρησιμοποιούν απ' ευθείας το Android από την Google αλλά μία άλλη διανομή που λέγεται kandroid (http://www.kandroid.org) και σημαίνει Korean Android. Δεν γνωρίζω για πιο λόγο γίνεται αυτό, πιθανολογώ όμως ότι έχει να κάνει με το κόστος ανάπτυξης των drivers που χρειάζεται το android. Στην πράξη αυτό σημαίνει ότι αν βρεθεί κάποιος να "γράψει" τους drivers που χρειάζεται το android 2.3 για την συγκεκριμένη συσκεύη τότε το να το περάσουμε στο κινητό μας θα είναι σχετικά εύκολο.

 

Τέλος θα ήθελα να πω συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που μοιράζονται τις γνώσεις τους μαζί μας μέσα από αυτό το forum.

 

Σας ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει βγεί για τα Vodafone, αλλά μήπως έχει βγει για τα sim-free? H Samsung δεν τα δίνει όλα μαζί.

 

Ναι παίζει! Άντε να δοκιμάσει και κανείς άλλος... :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! σιγουρα τα ερωτηματα μου θα εχουν απαντηθει πιο πριν αλλα δεν μπορω να διαβασω ολες τις σελιδες. εχω να ρωτησω τα εξης:

1. εχω ακομη την εκδοση 2.1 πως μπορω να την αναβαθμισω?

2. κατεβασα χθες το kies παω να κανω αναβαθμιση αλλα μου λεει οτι η συνδεση με το κινητο χανεται σε εκεινο το σημειο..τι μπορω να κανω για να αναβαθμιστει? εχω βγαλει τελειως κ την καρτα μνημης αλλα παλι δεν γινεται τπτ. σημ. το συνδεω με usb.

3. θελω να διαβαζω e-books με μορφη epub , υποτιθεται οτι αμα εχω ανοικτο το adobe digital editions θα αναγνωρισει το κινητο και θα μπορω να συνεχισω..μονο που δεν το αναγνωριζει..γνωριζει καποιος κατι?

 

ευχαριστω εκ των προτερων.

 

για το 3 εχω βρει λυση μεσω του aldiko που δεν ειχα κανενα προβλημα, το βιβλιο το αγορασα απο το myebooks.gr αλλα μεσω του application για κινητο του site αυτου δεν μου το ανοιγει. αλλα οκ απο την στιγμη που μου το ανοιγει καποιο αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια ερωτηση. Το πληκτρολογιο SAMSUNG δεν εχει αγγλικα και το SWYPE δεν εχει ελληνικα! Εννοω τα πληκτρολογια που εχει απο τη μαμα του. Πως θα γινει να μπορω να εχω και αγγλικα και ελληνικα σε ενα πληκτρολογιο; Τι δε κανω σωστα;
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τουλάχιστον όσο αφορά το πληκτρολόγιο 3/4 να κινησεισ το δάχτυλο σου από το μηδέν έως το 2 με απότομη κίνηση

 

Για βοήθεια αλλαγής ρομ αναζητήστε με στο msn και στο Facebook taximan@windowslive.com

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τουλάχιστον όσο αφορά το πληκτρολόγιο 3/4 να κινησεισ το δάχτυλο σου από το μηδέν έως το 2 με απότομη κίνηση

 

Για βοήθεια αλλαγής ρομ αναζητήστε με στο msn και στο Facebook taximan@windowslive.com

 

Ok. θα το δω αρα για το swype και το μαμισιο πληκτρολογιο qwerty δεν υπαρχει λυση;

Link to comment
Share on other sites

Κρατά πατημενο το γρανάζι στο πληκτρολόγιο

 

Για βοήθεια αλλαγής ρομ αναζητήστε με στο msn και στο Facebook taximan@windowslive.com

Link to comment
Share on other sites

να κάνω κι εγώ κάποιες ερωτήσεις:

 

1. ποιό πρόγραμμα να χρησιμοποιήσω για να περάσω τις επαφές μου από το παλιό μου κινητό sony-ericsson αλλά χωρίς να εμπλέξω τη sim γτ μου γράφει τις επαφές κομμένες :mad:

2. ποιό free gps είναι καλό διότι τα περισσότερα π είδα λοκάρουν πάρα πολύ αργά και τα υπόλοιπα είναι trial

3. και τέλος ποιό studio χρησιμοποιείτε γενικότερα για πέρασμα δεδομένων από pc στο κινητό?

 

ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Κρατά πατημενο το γρανάζι στο πληκτρολόγιο

 

Για βοήθεια αλλαγής ρομ αναζητήστε με στο msn και στο Facebook taximan@windowslive.com

 

Ok ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

να κάνω κι εγώ κάποιες ερωτήσεις:

 

1. ποιό πρόγραμμα να χρησιμοποιήσω για να περάσω τις επαφές μου από το παλιό μου κινητό sony-ericsson αλλά χωρίς να εμπλέξω τη sim γτ μου γράφει τις επαφές κομμένες :mad:

2. ποιό free gps είναι καλό διότι τα περισσότερα π είδα λοκάρουν πάρα πολύ αργά και τα υπόλοιπα είναι trial

3. και τέλος ποιό studio χρησιμοποιείτε γενικότερα για πέρασμα δεδομένων από pc στο κινητό?

 

ευχαριστώ...

 

1. Χρησιμοποίησε το myphoneexplorer.

2. NDrive [καλό αλλά ακριβό. Κάνε ένα search στο net.]

3. [μαλα]Kies....

Link to comment
Share on other sites

1. Χρησιμοποίησε το myphoneexplorer.

2. NDrive [καλό αλλά ακριβό. Κάνε ένα search στο net.]

3. [μαλα]Kies....

 

thanks ρε συ

αλλά στο θέμα του free gps δεν παίζει τπτ???

Link to comment
Share on other sites

thanks ρε συ

αλλά στο θέμα του free gps δεν παίζει τπτ???

 

μου φαίνεται όχι..

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το samsung galaxy 3 πριν από μερικούς μήνες και έκτοτε άρχισε η περιπέτειά μου με τη samsung και το service της, πράγμα το οποίο θα ήθελα να καταθέσω στο forum, για να μην ξεγελαστεί και άλλος και αγοράσει αυτό το τηλέφωνο.

 

ο μόνος λόγος που το αγόρασα ήταν επειδή με έπεισαν, όταν ρώτησα, ότι κάνει συγχρονισμό με το outlook στο ημερολόγιο και τις επαφές. Δεν ισχύει. Το kies, το οποίο είναι το λογισμικό που σε υποχρεώνουν να εγκαταστήσεις, για να συγχρονίσεις, έχει πρόβλημα και δεν "βρίσκει" το τηλέφωνο, παρ'όλο που σαν usb το αναγνωρίζει.

 

Αρχικά μου είπαν ότι για να συγχρονίζει, θα πρέπει να απενεργοποιήσω το antivirus, ένα σωρό άλλα προγράμματα, να βγάλω ό,τι usb είναι συνδεδεμένο, από printer και εξωτερικούς δίσκους έως το οτιδήποτε. Ούτε και με αυτό δούλεψε. Βέβαια, στην ερώτησή μου, γιατί θα πρέπει να αποσυνδέω τον μισό υπολογιστή, για να κάνω έναν συγχρονισμό, δεν μου απάντησαν.

 

κάποιες φορές (3-4) συγχρόνισε τυχαία. μετά την αναβάθμιση του kies ούτε και αυτές.

προσπαθώ να συνεννοηθώ με το service τους και μου λένε συνεχώς τη μια ότι θα πρέπει να εγκαταστήσω διάφορα προγράμματα που του "ταιριάζουν" για να λειτουργήσει, όπως το flash, το active sync και άλλα άσχετα, τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με το samsung, αλλά κάποια στοιχεία τους το "βοηθάνε να ξεμπλοκάρει". Τα έκανα όλα αυτά και τίποτα δεν δούλεψε. Άρχισα να ζητάω να μιλήσω με τον διευθυντή του service και να ζητώ τα χρήματά μου πίσω (αφού δεν μπορούσα να εργαστώ με αυτό το κινητό -το αγόρασα για δουλειά). Άφαντοι όλοι.

 

Τελικά μου λένε ότι πρέπει να ελέγξουν τη συσκευή, ενώ η συσκευή δεν έχει κανένα πρόβλημα, αλλά το λογισμικό. Κάνω ολόκληρη ιστορία να βρω κινητό να έχω και την ημέρα που μου είπαν δεν εμφανίζεται κανείς. Τους τηλεφωνώ και για πολλοστή φορά με περνάνε από τον Άννα στον Καϊάφα, όπου ο καθένας δεν ξέρει την υπόθεση και πρέπει να τα πω από την αρχή (παρ'όλο που με έχουν καταχωρήσει με κωδικό για να έχουν την υπόθεση στο αρχείο).

 

Γενικά, η στάση του service ήταν απαράδεκτη, όλο ψέμματα και κοροϊδία, και το αποτέλεσμα είναι ότι πρέπει να μείνω με αυτό το κινητό ή να ξαναδώσω χρήματα να αγοράσω ένα άλλο.

 

Συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον σκέφτεται να το αγοράσει, να το αποφύγει.

 

 

 

 

 

 

http://pic.gsmarena.com/vv/reviewsimg/samsung-i5800/preview/phone/gsmarena_018.jpg

Announcement

Specs

Preview (gsmarena)

Preview (phonearena)

 

Τοποθετείται ανάμεσα στα i9000 Galaxy S & i5500 Galaxy 5 (τέως Corby Smartphone).

Μεσαίας κατηγορίας κινητό, με Android 2.1 & Touch Wiz 3.0,

μεσαίου μεγέθους & η οθόνη (3.2"), με κορεάτικη ανάλυση (240*400).

Μεσαία έως & βασική η κάμερα (3MP με autofocus), χωρίς flash,

τεράστια όμως η μπαταρία (1500 mAh).

Τα πάντα όλα (Multi-touch οθόνη, Accelerometer, Digital compass, DivX player,

FM Radio, GPS, Wi-Fi, έξοδος 3.5mm, υποδοχή microSD, bluetooth 3).

Δεν ανακοινώθηκε ο επεξεργαστής & η RAM.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το samsung galaxy 3 πριν από μερικούς μήνες και έκτοτε άρχισε η περιπέτειά μου με τη samsung και το service της, πράγμα το οποίο θα ήθελα να καταθέσω στο forum, για να μην ξεγελαστεί και άλλος και αγοράσει αυτό το τηλέφωνο.

 

ο μόνος λόγος που το αγόρασα ήταν επειδή με έπεισαν, όταν ρώτησα, ότι κάνει συγχρονισμό με το outlook στο ημερολόγιο και τις επαφές. Δεν ισχύει. Το kies, το οποίο είναι το λογισμικό που σε υποχρεώνουν να εγκαταστήσεις, για να συγχρονίσεις, έχει πρόβλημα και δεν "βρίσκει" το τηλέφωνο, παρ'όλο που σαν usb το αναγνωρίζει.

 

Αρχικά μου είπαν ότι για να συγχρονίζει, θα πρέπει να απενεργοποιήσω το antivirus, ένα σωρό άλλα προγράμματα, να βγάλω ό,τι usb είναι συνδεδεμένο, από printer και εξωτερικούς δίσκους έως το οτιδήποτε. Ούτε και με αυτό δούλεψε. Βέβαια, στην ερώτησή μου, γιατί θα πρέπει να αποσυνδέω τον μισό υπολογιστή, για να κάνω έναν συγχρονισμό, δεν μου απάντησαν.

 

κάποιες φορές (3-4) συγχρόνισε τυχαία. μετά την αναβάθμιση του kies ούτε και αυτές.

προσπαθώ να συνεννοηθώ με το service τους και μου λένε συνεχώς τη μια ότι θα πρέπει να εγκαταστήσω διάφορα προγράμματα που του "ταιριάζουν" για να λειτουργήσει, όπως το flash, το active sync και άλλα άσχετα, τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με το samsung, αλλά κάποια στοιχεία τους το "βοηθάνε να ξεμπλοκάρει". Τα έκανα όλα αυτά και τίποτα δεν δούλεψε. Άρχισα να ζητάω να μιλήσω με τον διευθυντή του service και να ζητώ τα χρήματά μου πίσω (αφού δεν μπορούσα να εργαστώ με αυτό το κινητό -το αγόρασα για δουλειά). Άφαντοι όλοι.

 

Τελικά μου λένε ότι πρέπει να ελέγξουν τη συσκευή, ενώ η συσκευή δεν έχει κανένα πρόβλημα, αλλά το λογισμικό. Κάνω ολόκληρη ιστορία να βρω κινητό να έχω και την ημέρα που μου είπαν δεν εμφανίζεται κανείς. Τους τηλεφωνώ και για πολλοστή φορά με περνάνε από τον Άννα στον Καϊάφα, όπου ο καθένας δεν ξέρει την υπόθεση και πρέπει να τα πω από την αρχή (παρ'όλο που με έχουν καταχωρήσει με κωδικό για να έχουν την υπόθεση στο αρχείο).

 

Γενικά, η στάση του service ήταν απαράδεκτη, όλο ψέμματα και κοροϊδία, και το αποτέλεσμα είναι ότι πρέπει να μείνω με αυτό το κινητό ή να ξαναδώσω χρήματα να αγοράσω ένα άλλο.

 

Συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον σκέφτεται να το αγοράσει, να το αποφύγει.

 

Μήπως είσαι υπερβολικός;

 

Μια χαρά συνδέεται το κινητό με αυτά που λες και χωρίς να βάζεις 100 προγράμματα εκτός του ΚΙΕΣ.

 

Πες μας τι windows έχεις και θα σου πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα καλησπέρα σας..

Νέος κάτοχος του μοντέλου αυτού, ψάχνω να βρω τρόπο να μεταφέρω τις επαφές από το παλιό μου HTC ΤΥΤΝ II στο galaxy..

Mήπως ξέρει κανείς κάποιο τρόπο?

 

Υ.Γ. Sorry αλλά 57 σελίδες είναι κάπως πολλές για να διαβάσω αυτή τη στιγμή..

Ομως από αύριο θα αρχίσω εντατικά το διάβασμα..

Nokia 9500, HP 6515 , FC T830 , HTC TYTN II , Samsung i5800 Galaxy 3 , HTC legend , s 6102 , SIII mini , s 7562, Grand Duos.
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα καλησπέρα σας..

Νέος κάτοχος του μοντέλου αυτού, ψάχνω να βρω τρόπο να μεταφέρω τις επαφές από το παλιό μου HTC ΤΥΤΝ II στο galaxy..

Mήπως ξέρει κανείς κάποιο τρόπο?

 

Υ.Γ. Sorry αλλά 57 σελίδες είναι κάπως πολλές για να διαβάσω αυτή τη στιγμή..

Ομως από αύριο θα αρχίσω εντατικά το διάβασμα..

 

Ο τρόπος που το έκανα εγώ από Windows mobile professional se android ήταν να περάσω τις επαφές με ActiveSync στο outlook τις έκανα export σε vcf και μετά τις αντέγραψα στην SD CARD του κινητού. Απο κεί έκανα import στο android.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 3 (Ι5800)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...