Jump to content

Samsung Galaxy 3 (Ι5800)


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από xda

"Galaxy Apollo users in Europe will get his update over KIES or by us. (ODIN) "SamFirmware" "

 

Σε ποιό update αναφέρεται το ποστ;

 

Στο official!:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το έχει ανακοινώσει η Samsung και όπως είπε και ο Κύριλλος πολλά 600άρια κινητά τρέχουν 2.2. Έχει βγεί και ο πηγαίος κώδικας για φρογιο στο samsung.opensource.com. Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι απλά το κινητό μας έχει περάσει σε δεύτερη μοίρα δυστυχώς. Η Samsung δεν περιμένει να βγάλει αλλά λεφτά από το γκαλαξι 3 οπότε δεν του παρέχει όλη την υποστήριξη που θα έπρεπε.

 

Μάλλον κάτι τέτοιο θα συμβαίνει, ήδη η τιμή του έχει πέσει απο τα 240,00€ που είχε πριν λίγο καιρό, οπότε Κυρίλλος rules όσον αφορά το κιν, από samsung μην περιμένετε...

Στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος
Link to comment
Share on other sites

Ένας πολύ καλός οδηγός για φλασάρισμα/update firmware, για νέους αλλά και προχωρημένους χρήστες από τον αξιότιμο χρήστη "astronaytis". Κατεβάστε τον εδώ: http://www.multiupload.com/8YHQN6C5NU
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να τελειώνουμε με το αν το Galaxy 3 "παίρνει" ή όχι froyo κτλ.

Το android είναι ένα λειτουργικό σύστημα το οποίο βασίζεται στο linux. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να "τρέξει" χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα σε οποιοδήποτε hardware μπορεί να τρέξει και ο εκάστοτε linux kernel πάνω στον οποίο έχει "φτιαχτεί" η κάθε έκδοση του android.

Το froyo όπως και το gingerbread βασίζονται στον 2.6.xx kernel του οποίου οι βασικές απαιτήσεις σε hardware είναι πολύ λιγότερες σε σχέση με αυτά που διαθέτει το Galaxy 3. Άρα και το gingerbread μπορεί να "τρέξει" χωρίς κανένα πρόβλημα στο κινητό μας.

Το βασικότερο πρόβλημα απ' όλα είναι να γραφούν οι σωστοί drivers των επιμέρους συσκευών που διαθέτει το κάθε κινητό, π.χ. κάρτα γραφικών, wi-fi, sound κτλ. Αυτοί οι drivers θα πρέπει να ικανοποιούν τις απαιτήσεις των modifications που κάνει το android στον linux kernel που χρησιμοποιεί σε κάθε του έκδοση. Αυτή η διαδικασία είναι αρκετά δύσκολη, χρονοβόρα και με μεγάλο κόστος πράγμα που σημαίνει ότι η κάθε εταιρεία παραγωγής κινητών δεν πρόκειται να επενδύσει σε updates "παλαιών" συσκευών που δεν πρόκειται να της αποφέρουν επιπλέον κέρδη, λογικό δεν είναι;

Τώρα, όπως ακριβώς συμβαίνει και με τα windows ή και κάθε άλλο λειτουργικό σύστημα, ενώ μπορεί να εγκατασταθεί και να λειτουργεί κανονικά σε ένα μεγάλο αριθμό Η/Υ με διαφορετικές δυνατότητες ΔΕΝ μπορεί να "τρέξει" όλες τις εφαρμογές. Πάρτε για παράδειγμα έναν Η/Υ με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών με 256ΜΒ Ram και δοκιμάστε να παίξετε το καινούργιο FarCry. Δεν θα ξεκινήσει καν.

Το ίδιο συμβαίνει και με το android. Ενώ η Google εγγυάται ότι το λειτουργικό της θα "παίξει" στο hardware που υποστηρίζεται από τον kernel, δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι θα "παίζουν" και οι εφαρμογές τρίτων. Το κινητό μας για παράδειγμα δεν διαθέτει επεξεργαστή 3D γραφικών και έτσι δεν μπορεί να "τρέξει" εφαρμογές που θέλουν τέτοια επεξεργασία. Ούτε στο eclair μπορούσε ούτε και στο froyo θα μπορεί.

Συνοψίζοντας, το froyo δουλεύει μια χαρά στο κινητό μας χωρίς να το επιβαρύνει σε σχέση με το eclair, αντιθέτως μάλιστα αλλά έχει συγκεκριμένες δυνατότητες για τρίτες εφαρμογές (όπως όλα τα κινητά). Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για το gingerbread. Η Samsung όμως δεν πρόκειται να ασχοληθεί με την περαιτέρω αναβάθμιση του άρα όλοι εμείς που θέλουμε να έχουμε πάντα τη τελευταία έκδοση του android ή τέλως πάντων κάποια καλύτερη ROM από την εργοστασιακή είτε θα πρέπει να αγοράζουμε καινούργια κινητά ή να στηριζόμαστε στις προσπάθειες ανθρώπων όπως ο Κύριλλος και οι άλλοι που με όρεξη και μεράκι τις μοιράζονται μαζί μας....

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy 3 Froyo update available in Spain

 

Από την ίδια πηγή..

 

"UPDATE: One of our readers mailed to let us know Sweden has also got the Froyo update for Galaxy 3. Thanks, Roger!"

Edited by lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, το πήρα απόφαση οτι από την samsung δεν περιμένω κάτι και έβαλα την extreme edition του Κυρίλλου, πάλι όμως δεν έχω 3g σύνδεση, πάω στις ρυθμίσεις και με το που πατάω επιστροφή η χρήση δεδομένων ξε- τικάρετε μόνη της πάω στις επιλογές τηλεφώνου πατώντας τα reverse και power, ενεργοποιώ και από εκεί τίποτα, είναι κάτι που δεν κάνω σωστά; έλαβα και μνματα διαμόρφωσης απο τον πάροχο και πάλι τίποτα Edited by k_lostadior
συμπλήρωση
Στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα την προηγούμενη εβδομάδα την έκδοση I5800XWJPD από το http://www.samfirmware.com.

 

Την πρώτη φορά ξεκινάει στα Ρώσικα! Αλλά με λίγη περιήγηση και δοκιμές στα μενού αλλάζει σε αγγλικά ή Ελληνικά.

 

Έχει πλήρη πρόσβαση στο amdroid market, έχει υποστήριξη Ελληνικά στο Swipe πληκτρολόγιο,με εύκολη αλλαγή πληκτρολογίου και καλύτερη διαχείριση τηλεφωνημάτων, επαφών.

Το GPS δεν κατάφερα να το κάνει να λειτουργήσει σωστά. Το wifi δουλεύει. Έχει voice search σε πολλές εφαρμογές.

 

Στις ρυθμίσεις έχει επιλογή για να γίνει ασύρματο Access Point για άλλες συσκευές μοιράζονtας την σύνδεση του 3G, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.Επίσης έχει tethering μέσω USb και υποστήριξη VPV

 

Συγχρονίζει με το Kies 2.0.0.11014_49

 

Γενικά είναι λίγο ταχύτερα, χωρίς σημαντική διαφορά ταχύτητας, δεν υποστηρίζει live wallpaper, έχει τις βασικές εφαρμογές.

Edited by viron
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κανενα πληκτρολογιο της προκοπης που να εχει ευκολη εναλλαγη ελληνικων και αγγλικων μπορει να μου προτεινει καποιος??
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κανενα πληκτρολογιο της προκοπης που να εχει ευκολη εναλλαγη ελληνικων και αγγλικων μπορει να μου προτεινει καποιος??

 

Τι ρομ φορας?

2,1 η 2,2?

Link to comment
Share on other sites

μαμισιο 2.1 με το πληκτρολογιο της samsung μονο εγκατεστημενο

 

σε πληκτρολογιο 3/4 μετακινησε το δαχτυλο σου γρηγορα απο το 0 προς το 2

Πες μου αν δουλεψε!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας μαλλον θα εχει απαντηθει το ερωτημα μου αλλα μια προσπαθεια ακομα...οταν συνδεω το galaxy στο pc με συνδεση ως μεσο αποθηκευσης δεν το βλεπει και μου λεει να βαλω δισκο .Τι κανω λαθος? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

γεια σας μαλλον θα εχει απαντηθει το ερωτημα μου αλλα μια προσπαθεια ακομα...οταν συνδεω το galaxy στο pc με συνδεση ως μεσο αποθηκευσης δεν το βλεπει και μου λεει να βαλω δισκο .Τι κανω λαθος? ευχαριστω

 

Τι ρομ εχεις? 2,1 η 2,2?

Link to comment
Share on other sites

εαν εννοεις το λειτουργικο ειναι 2,1 (ειναι το πρωτο μου android και ειμαι λιγο ασχετος)

 

Το kies το εχεις εγκαταστησει?Ας ξεκινησουμε απο αυτο

Link to comment
Share on other sites

Μόλις άνοιξα το Samsung Kies, και μου βρήκε update

 

Update για το firmware του κινητού ή για την έκδοση Kies;

Link to comment
Share on other sites

Update για το firmware του κινητού ή για την έκδοση Kies;

 

Αν δεν ειναι συνδεδεμενο το κινητο ειναι για το kies

Ασε που αν ειναι νεα ρομ θα το ξερε ο kyrillos

χαχα

Link to comment
Share on other sites

Μόλις άνοιξα το Samsung Kies, και μου βρήκε update :worry:

 

Update για το firmware του κινητού ή για την έκδοση Kies;

 

για πες... :)

 

@astronaytis, haha που να το ξέρω. :P μπορεί να βγήκε... :) Αλλά και πάλι δεν νομίζω να την βάλω..

Link to comment
Share on other sites

για πες... :)

 

@astronaytis, haha που να το ξέρω. :P μπορεί να βγήκε... :) Αλλά και πάλι δεν νομίζω να την βάλω..

ουτε απο περιεργεια?

χαχα

Για να δεις αν εισαι καλυτερος απο την samsung βρε αδερφε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειναι συνδεδεμενο το κινητο ειναι για το kies

Ασε που αν ειναι νεα ρομ θα το ξερε ο kyrillos

χαχα

 

Σήμερα πάντως βγήκε για Ισπανία και Σουηδία..

 

Πόσο ν' αργήσει για εδώ!

Link to comment
Share on other sites

ουτε απο περιεργεια?

χαχα

Για να δεις αν εισαι καλυτερος απο την samsung βρε αδερφε!!!!

 

haha τις εχω δει μορε... σιγά μην είναι η ελληνική καλύτερη.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 3 (Ι5800)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...