Jump to content

Samsung Galaxy 3 (Ι5800)


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλα εμενα το kies εχει φρικαρει και δεν συνδεεται καν με την συσκευη... καπου διαβασα για την εκδοση 2.2 μεσω samfirmware. από http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-i5800.htm κατεβασα I5800XWJPI ## που διαβασα οτι ειναι αυτη που χρησιμοποιει και η samsung hellas οποτε δεν θα εχουμε προβληματα με την εγγυηση. τωρα ομως τι κανω???

 

το τρεχω με το κινητο συνδεδεμενο και αυτο 'ηταν? η sim πρεπει να ειναι μεσα?

Προσοχή η διαδικασία ενέχει κάποιους κινδύνους επειδή στο firmware εμπεριέχεται ο bootloader που μπορεί να μπρικάρει το κινητό!!

Αν παρά ταύτα θέλεις να το κάνεις τότε xρειάζονται κάποια πραγματάκια προτού φλασάρεις:

1.flashing tools=> Odin=> (I5800_Odin_Multi_Downloader_v4.252.exe)+ Ops file=>apollo_0531.ops.Kαι τα δύο βρίσκονται στην σελίδα Samsung I5800 Firmwares

2.I5800XWJPI firmware =>I5800XWJPI.rar(και αυτό στην ίδια σελίδα) .Αφού το κατεβάσεις το ξεζιπάρεις (το password είναι samfirmware.com)και είναι σε .tar extension ,κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο κινητό το σβήνεις και βγάζεις την κάρτα SIM.Πατάς volume down , το home button(το μεσαίο κουμπί) και το power button και το κινητό μπαίνει σε downloading mode.

Τρέχεις τον Odin στον υπολογιστή βάζεις στο πεδίο ΟPS το apollo_0531.ops που κατέβασες και ξεζίπαρες ,επιλέγεις το one package και τσεκάρεις αν είναι επιλεγμένα τα Auto Reboot και Protect OPS.Στο πεδίο οne package βάζεις I5800XWJPI.tar που κατέβασες και ξεζίπαρες.

Συνδέεις το κινητό με τον υπολογιστή ,περιμένεις να κιτρινίσει στο Οdin πάνω αριστερά και μετά πατάς start.

Θα διαρκέσει η διαδικασία περίπου 6 με 7 λεπτά (εντωμεταξύ το κινητό θα κάνει κάποιες επανεκκινήσεις )

και αφού στον Οdin γίνει μπλε πάνω αριστερά και γράψει PASS τότε αποσυνδέεις το κινητό από τον υπολογιστή!!!

Κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων σβήνεις το κινητό και βάζεις την κάρτα SIM και είσαι έτοιμος.

Μπορεί να χρειαστεί να βάλεις Ιnternet +ΜΜS settings μετά αναλόγως την εταιρία(Wind ,Cosmote ,Vodafone)

Για Wind είναι:

Ρυθμίσεις Internet:

Ρυθμίσεις -> Ασύρματα δίκτυα -> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας -> Ονόματα σημείου πρόσβασης -> Μενού (ή επιλογές) Νέο APN:

Όνομα: WIND Internet

APN: gint.b-online.gr

MCC: 202

MNC: 10

Τύπος APN: Internet

Όλα τα άλλα στοιχεία μένουν κενά

 

Ρυθμίσεις WIND MMS:

Ρυθμίσεις -> Ασύρματα δίκτυα -> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας -> Ονόματα σημείου πρόσβασης -> Μενού (ή επιλογές) Νέο APN:

Όνομα: WIND MMS

APN: mnet.b-online.gr

MMSC: 192.168.200.95/servlets/mms

Διακομιστής μεσολάβησης ΜΜS: 192.168.200.11

Θύρα ΜΜS: 9401

MCC: 202

MNC: 10

Τύπος APN: MMS

Όλα τα άλλα στοιχεία μένουν κενά!

Edited by atsele
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προσοχή η διαδικασία ενέχει κάποιους κινδύνους επειδή στο firmware εμπεριέχεται ο bootloader που μπορεί να μπρικάρει το κινητό!!

Αν παρά ταύτα θέλεις να το κάνεις τότε xρειάζονται κάποια πραγματάκια προτού φλασάρεις:

1.flashing tools=> Odin=> (I5800_Odin_Multi_Downloader_v4.252.exe)+ Ops file=>apollo_0531.ops.Kαι τα δύο βρίσκονται στην σελίδα Samsung I5800 Firmwares

2.I5800XWJPI firmware =>I5800XWJPI.rar(και αυτό στην ίδια σελίδα) .Αφού το κατεβάσεις το ξεζιπάρεις (το password είναι samfirmware.com)και είναι σε .tar extension ,κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο κινητό το σβήνεις και βγάζεις την κάρτα SIM.Πατάς volume down , το home button(το μεσαίο κουμπί) και το power button και το κινητό μπαίνει σε downloading mode.

Τρέχεις τον Odin στον υπολογιστή βάζεις στο πεδίο ΟPS το apollo_0531.ops που κατέβασες και ξεζίπαρες ,επιλέγεις το one package και τσεκάρεις αν είναι επιλεγμένα τα Auto Reboot και Protect OPS.Στο πεδίο οne package βάζεις I5800XWJPI.tar που κατέβασες και ξεζίπαρες.

Συνδέεις το κινητό με τον υπολογιστή ,περιμένεις να κιτρινίσει στο Οdin πάνω αριστερά και μετά πατάς start.

Θα διαρκέσει η διαδικασία περίπου 6 με 7 λεπτά (εντωμεταξύ το κινητό θα κάνει κάποιες επανεκκινήσεις )

και αφού στον Οdin γίνει μπλε πάνω αριστερά και γράψει PASS τότε αποσυνδέεις το κινητό από τον υπολογιστή!!!

Κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων σβήνεις το κινητό και βάζεις την κάρτα SIM και είσαι έτοιμος.

Μπορεί να χρειαστεί να βάλεις Ιnternet +ΜΜS settings μετά αναλόγως την εταιρία(Wind ,Cosmote ,Vodafone)

Για Wind είναι:

Ρυθμίσεις Internet:

Ρυθμίσεις -> Ασύρματα δίκτυα -> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας -> Ονόματα σημείου πρόσβασης -> Μενού (ή επιλογές) Νέο APN:

Όνομα: WIND Internet

APN: gint.b-online.gr

MCC: 202

MNC: 10

Τύπος APN: Internet

Όλα τα άλλα στοιχεία μένουν κενά

 

Ρυθμίσεις WIND MMS:

Ρυθμίσεις -> Ασύρματα δίκτυα -> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας -> Ονόματα σημείου πρόσβασης -> Μενού (ή επιλογές) Νέο APN:

Όνομα: WIND MMS

APN: mnet.b-online.gr

MMSC: 192.168.200.95/servlets/mms

Διακομιστής μεσολάβησης ΜΜS: 192.168.200.11

Θύρα ΜΜS: 9401

MCC: 202

MNC: 10

Τύπος APN: MMS

Όλα τα άλλα στοιχεία μένουν κενά!

 

Ωχ θεε μου μαλλον ειμαι πολυ ασχετη απο κινητα γιατι με τους Η/Υ τα παω σουπερ! δεν καταλαβα τιποτα.... :wacko: μαλλον θα προσπαθησω ξανα μεσω kies και σε αλλο pc, αλλιως θα το παω στην samsung να μου λυσουν το θεμα. φανταζομαι πρεπει να το κανω unroot πρωτα?

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου φαινόταν βουνό αλλά με το που το έκανα 1-2 φορές μετά ήταν παιχνιδάκι.Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται αλλά τα βήματα πρέπει να τηρηθούν σωστά και

χωρίς παραλείψεις.Ο Κυρίλλος 13 και ο αστροναύτης έχουν βγάλει αντίστοιχους οδηγούς ίσως πιο αναλυτικούς και ευανάγνωστους :http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=286161 αλλά είναι για την JPN όχι για την JPI κατά τα άλλα είναι τυφλοσούρτης.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου φαινόταν βουνό αλλά με το που το έκανα 1-2 φορές μετά ήταν παιχνιδάκι.Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται αλλά τα βήματα πρέπει να τηρηθούν σωστά και

χωρίς παραλείψεις.Ο Κυρίλλος 13 και ο αστροναύτης έχουν βγάλει αντίστοιχους οδηγούς ίσως πιο αναλυτικούς και ευανάγνωστους :http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=286161 αλλά είναι για την JPN όχι για την JPI κατά τα άλλα είναι τυφλοσούρτης.

 

θα το διαβασω προσεχτικα και θα το προσπαθησω. αν το κανω με αυτον τον τροπο (με την αντιστοιχη επισημη από το samfire) χανω την εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όντως δεν γίνεται δουλειά με το kies γιαυτό κατέβασε την xwjpi από samfirmware που είναι η επίσημη όπως ΑΚΤΙΒΩΣ κ η ελληνική.Κ εγώ αύτο έκανα!!!:)

κ Πως τη στήνεις?

 

 

Τελικά είναι safe Να τη στήσω στις κοπέλας μου ή όχι? Τι γίνετε με τον bootloader που διάβασα παραπίσω??

Edited by VaL_Phoenix

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

κ Πως τη στήνεις?

 

 

Τελικά είναι safe Να τη στήσω στις κοπέλας μου ή όχι? Τι γίνετε με τον bootloader που διάβασα παραπίσω??

 

Προσωπικά κ εγγυημένα εμένα δεν επάθε απολύτως τίποτα.Τώρα τι να σου πω???Απλά οτί εγώ το έκανα!!:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά κ εγγυημένα εμένα δεν επάθε απολύτως τίποτα.Τώρα τι να σου πω???Απλά οτί εγώ το έκανα!!:ninja:

 

Κατεβασες αυτή που λες κ την έστησε με αυτό το πρόγραμμα??

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασες αυτή που λες κ την έστησε με αυτό το πρόγραμμα??

 

Ναι με το odin.Κ όλα οκ!Οτι θες ρώτα....

Link to comment
Share on other sites

Ναι με το odin.Κ όλα οκ!Οτι θες ρώτα....

 

Θα ρωτήσω γιατί θέλω να το στήσω στις κοπέλας μου. Εγώ ξέρω καλά το δικό μου, το οποίο δεν ήθελε κ τίποτα για να κάνει το upgrade.

 

Το odin περικαλώ, που σας βρίσκετε?

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω γιατί θέλω να το στήσω στις κοπέλας μου. Εγώ ξέρω καλά το δικό μου, το οποίο δεν ήθελε κ τίποτα για να κάνει το upgrade.

 

Το odin περικαλώ, που σας βρίσκετε?

 

Εδω έχει αναλυτικές οδηγίες κ τα προγράμματα που χρειάζεσαι.Επειδή είναι παλιό το post όπου JPN εσύ θα βάζεις την JPI.Αυτό είναι όλο!:D Οτιδήποτε κολλήσεις....ξέρεις!Ask me!:) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=286161

Link to comment
Share on other sites

Εδω έχει αναλυτικές οδηγίες κ τα προγράμματα που χρειάζεσαι.Επειδή είναι παλιό το post όπου JPN εσύ θα βάζεις την JPI.Αυτό είναι όλο!:D Οτιδήποτε κολλήσεις....ξέρεις!Ask me!:) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=286161

 

 

I do...........

Κ μετά η παντόφλα απο τη γυναίκα μισή μισή ε?? :lol::lol::lol:

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αναβαθμιση σε 2.2 και τωρα δεν μπορω να στειλω μηνυμα που να ειναι μεγαλυτερο απο 70 χαρακτηρες.

Ξερει κανεις πως μπορω να επαναφερω τους 160 χαρακτηρες ανα μηνυμα ?

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...ειμαι κατοχος galaxy 3 με εργοστασιακο firmware 2.1 android...και επειδη δεν αντεχω αλλο το laggαρισμα του θελω να ρωτησω

η αναβαθμιση η επισημη 2.2 froyo αξιζει να γινει??ή να το δωσω το κινητο?

Εννοω εχει αρκετα μειονεκτηματα...??γτ διαβασα πολλα και διαφορα που δεν με ενθαρυνουν να το κανω...(ειμαι και noob :p)

Eυχαρισω εκ των προτερων....

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω οι συζητήσεις για hacks και λοιπές τροποποιήσεις να συνεχιστούν στο αντίστοιχο θέμα. Ευχαριστώ.

καλησπερα...ειμαι κατοχος galaxy 3 με εργοστασιακο firmware 2.1 android...και επειδη δεν αντεχω αλλο το laggαρισμα του θελω να ρωτησω

η αναβαθμιση η επισημη 2.2 froyo αξιζει να γινει??ή να το δωσω το κινητο?

Εννοω εχει αρκετα μειονεκτηματα...??γτ διαβασα πολλα και διαφορα που δεν με ενθαρυνουν να το κανω...(ειμαι και noob :p)

Eυχαρισω εκ των προτερων....

 

Δεδομένα αξίζει. Θα κάνεις την αναβάθμιση και μετά μια επαναφορά εργοστασιακών και είμαι σίγουρος ότι θα δεις άλλο κινητό.:)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα...δηλαδη να ακολουθησω τις οδηγιες του κυριλου που βρισκονται στο πιο πανω ποστ...για το 2.2??

και μετα για τις εργοστασιακες ρυθμισεις??? οπως ανεφερα ειμαι λιγο noob στα smartphone...

σε ξαναευχαριστω για τον χρονο σου :)

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι τα φώτα σας!! Έχω μια SD 4GB. Παλαιότερα την είχα κάνει partition σε 3,4gb και 0,6gb. Όταν την έβαζα μέσα έβλεπε μόνο τα 3,4, αλλά δεν με πείραζε. Είχα μέσα προγράμματα (μέσω του apps2sd), φωτο, τραγούδια κλπ. Χθες ξαφνικά σταμάτησε να βλέπει τα 3,4gb και βλέπει τα 0,6bg και έχω χάσει τα πάντα!! Πως μπορώ να το επαναφέρω στο να βλέπει το προηγούμενο partition???
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι τα φώτα σας!! Έχω μια SD 4GB. Παλαιότερα την είχα κάνει partition σε 3,4gb και 0,6gb. Όταν την έβαζα μέσα έβλεπε μόνο τα 3,4, αλλά δεν με πείραζε. Είχα μέσα προγράμματα (μέσω του apps2sd), φωτο, τραγούδια κλπ. Χθες ξαφνικά σταμάτησε να βλέπει τα 3,4gb και βλέπει τα 0,6bg και έχω χάσει τα πάντα!! Πως μπορώ να το επαναφέρω στο να βλέπει το προηγούμενο partition???

 

κανε της ενα format μηπως φταιει η καρτα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Αν της κάνω format, θα χαθουν όλα όμως. Και νομίζω ότι έτσι, δεν ακυρώνεις και το partition. Πριν διάβαζε μόνο το ένα κομμάτι του partition, αυτό με τα 3,4gb και το άλλο (τα 0,6gb) ήταν σαν να μην υπήρχε. Λες και η κάρτα μου ήταν 3,4gb και όχι 4gb. Τώρα συμβαίνει το αντίθετο. Διαβάζει τα 0,6gb και δεν βλέπω τα 3,4gb στα οποία έχω τα πάντα. Μήπως φταίει κάποια ρύθμιση?
Link to comment
Share on other sites

Αν της κάνω format, θα χαθουν όλα όμως. Και νομίζω ότι έτσι, δεν ακυρώνεις και το partition. Πριν διάβαζε μόνο το ένα κομμάτι του partition, αυτό με τα 3,4gb και το άλλο (τα 0,6gb) ήταν σαν να μην υπήρχε. Λες και η κάρτα μου ήταν 3,4gb και όχι 4gb. Τώρα συμβαίνει το αντίθετο. Διαβάζει τα 0,6gb και δεν βλέπω τα 3,4gb στα οποία έχω τα πάντα. Μήπως φταίει κάποια ρύθμιση?

Όχι ρύθμισή δεν υπάρχει.εσύ που βλέπεις ότι δεν υπάρχει το δεύτερό παρτιτιον?

Με φαιλ_ μάνατζερ δεν βρίσκεις τίποτα στην κάρτα? Δοκίμασες με το κιες αν την βλέπει την κάρτα?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Το kies διαβάζει μόνο τα 0,6bg. Όπως και η εξερεύνηση των windows... Επειδή δεν είμαι και πολύ σχετικός, δεν θα έπρεπε όταν να ανοίγω την κάρτα μέσα από την εξερεύνηση των windows να μου δείχνει και τα δύο partition? Όπως με τους σκληρούς δίσκους δηλαδή που δείχνει " C:\ ", και " D:\ "??

ΥΓ : Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites

Το kies διαβάζει μόνο τα 0,6bg. Όπως και η εξερεύνηση των windows... Επειδή δεν είμαι και πολύ σχετικός, δεν θα έπρεπε όταν να ανοίγω την κάρτα μέσα από την εξερεύνηση των windows να μου δείχνει και τα δύο partition? Όπως με τους σκληρούς δίσκους δηλαδή που δείχνει " C:\ ", και " D:\ "??

ΥΓ : Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

δοκίμασες να την βγαλεις από το κινητό και να την βάλεις ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ στον Η/Υ? τι σου κάνει εκεί?

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Απόκτησα πρόσφατα το Galaxy 3 και διάβασα πολλά από τα ποστ που το αφορούν. Ωστόσο αυτό που δε βρήκα κάπου είναι αν και πως μπορούμε να επιλέξουμε η εγκατάσταση των εφαρμογών να γίνεται αυτόματα στην SD card (τουλάχιστον αυτών που μπορούν να εγκατασταθούν εκεί). Γνωρίζω πως κάποιες εφαρμογές μπορούν να αντιγραφούν στην κάρτα εκ των υστέρων μέσω της Διαχείρισης Εφαρμογών αλλά θα ήθελα αν είναι δυνατό η κάρτα να είναι ο προεπιλεγμένος χώρος εγκατάστασης.

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτή η επιλογή που έχεις είναι και η μοναδική. Δεν υπάρχει η δυνατότητα για αυτόματη εγκατάσταση στην κάρτα. Μπορείς ωστόσο να βάλεις το App2sd που σε ενημερώνει άμεσα όταν μιας εφαρμογή που εγκαθιστάς έχει τη δυνατότητα για μεταφορά στην κάρτα μνήμης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση...

 

Έχω και μια ερώτηση ακόμα. Εγκατέστησα στα email ένα λογαριασμό hotmail και έχω το εξής θέμα. Κάθε φορά που έρχεται ένα καινούριο email μου το εμφανίζει σαν μη ανεγνωσμένο παρά το γεγονός ότι μπορεί να το έχω διαβάσει σε άλλη συσκευή. Το ίδιο θέμα έχω βέβαια και στον υπολογιστή μου αλλά και στο ipad που έχω περάσει τον λογαριασμό στον email client. (Σημειωτέον ότι αν κάποιος έχει μια λύση για αυτό ας τη μοιραστεί παρακαλώ :) )

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής λοιπόν: Πως μπορώ να κάνω επιλογή πολλών email για να τα κάνω να εμφανίζονται ως ανεγνωσμένα, για να μην τα κάνω ένα-ένα

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 3 (Ι5800)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...