Jump to content

Samsung Galaxy 3 (Ι5800)


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ και τους δύο σας για τις απαντήσεις.

Έχω όμως να πω ότι είναι κατά την άποψη μου εντελώς παράδοξο μια συσκευή να φοράει 1500αρα μπαταρία και να κρατάει τόσο λίγο, πιστεύω ότι δεν πρέπει να είναι μόνο θέμα εφαρμογών αλλά και "κακής" διαχείρισης της ενέργειας από το software της συσκευής.

 

Κοίτα να δεις, η μπαταρία έχει να διαχειριστεί μια μεγάλη οθόνη, τη διαρκή αποστολή και λήψη δεδομένων καθώς και την CPU. Δεν είναι όπως ένα απλό τηλέφωνο. Γιατί σε ένα τέτοιο απλό τηλέφωνο μια 1500άρα μπαταρία θα κράταγε ένα μήνα. Εδώ απαιτείται διαρκής τροφοδοσία ενέργειας για να λειτουργήσουν όλα τα καλούδια ενός smartphone. Αν τα απενεργοποιήσεις όλα, δε δουλεύειες καμία εφαρμογή και το χρησιμοποιείς μόνο σαν τηλέφωνο, τότε θα σου κρατάει μια βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είχα το KIES 1.5.1.10072_21 και είπα να βάλλω το τελευταίο για να είναι έτοιμος για την επίσημη αναβάθμιση σε 2.2.

Έτσι έβαλα το KIES 1.5.3.10103_102.

Ε, τώρα δε συνδεεται με τιποτα. Του λέω να συνδεθει σαν KIES και όχι σαν αποθηκευση βεβαια και ενώ βλέπει την SD κάρτα στον explorer οποτε η συνδεση έχει γίνει, το KIES δε μπορεί να συνδεθεί με τιποτα.

Αντε τώρα να δούμε πως θα κάνουμε την αναβάθμιση ...

 

Διόρθωση: Σωπα ρε, συνδέθηκε, οποτε ολα καλά, αναμένουμε .....

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ, το φόρουμ. Καινούργιο μέλος, το κινητό το έχω εδω και 2 μήνες. Ξέρει κάποιος, να προτείνει καμια καλή micro sd card, ελεγα για 16GB, class 6, γύρω στα 50 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις, η μπαταρία έχει να διαχειριστεί μια μεγάλη οθόνη, τη διαρκή αποστολή και λήψη δεδομένων καθώς και την CPU. Δεν είναι όπως ένα απλό τηλέφωνο. Γιατί σε ένα τέτοιο απλό τηλέφωνο μια 1500άρα μπαταρία θα κράταγε ένα μήνα. Εδώ απαιτείται διαρκής τροφοδοσία ενέργειας για να λειτουργήσουν όλα τα καλούδια ενός smartphone. Αν τα απενεργοποιήσεις όλα, δε δουλεύειες καμία εφαρμογή και το χρησιμοποιείς μόνο σαν τηλέφωνο, τότε θα σου κρατάει μια βδομάδα.

 

Συμφωνώ με αυτά που λες και απ΄ότι διαβάζω και εδώ με την απενεργοποίηση του 3G και του HSDPA γίνεται δουλειά.

Αλήθεια με το κλείσιμο αυτών των δύο τί κέρδος έχετε δεί σε επιπλέον διάρκεια μπαταρίας ;

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ, το φόρουμ. Καινούργιο μέλος, το κινητό το έχω εδω και 2 μήνες. Ξέρει κάποιος, να προτείνει καμια καλή micro sd card, ελεγα για 16GB, class 6, γύρω στα 50 ευρώ.

 

Θα πρότεινα class 4.

Εγω εχω class 10 αλλα τρεχει σαν 4.Το κινητο διαβαζει και γραφει μεγιστο με 4ΜΒ το δευτερόλεπτο ενω ο υπολογιστης τη διαβαζει με 20 και γραφει με 12.

Κοιτα ebay.

Edited by macnick

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς πως να βάλω πάλι το firmware 2.1 στο κινητό μου? Μόλις έβαλα το 2.2 και δεν μου άρεσε καθόλου...

 

Διάβασε το πρώτο άρθρο εδώ. ;)

Link to comment
Share on other sites

εγω χτες πηρα τον πρωτο λογαριασμο με το εν λογω κινητο και διαπιστωσα το διπλασιο ποσο απο οτι συνηθως. κοιταω στην αναλυση του λογαριασμου και ημουν χρεωμενος με κλησεις wifi internet. απο την στιγη που το πηρα το κινητο ειμαι μεσα στο φορουμ και μαθαινω διαφορα, μεσα σε αυτα ηταν , πως να απενεργοποιησω καποιες εφαρμογες για την διαρκεια της μπαταριας, αλλα και για το ιντερνετ. εχω εκτος wifi,3g,bluetooth,kai gps, αλλα βρηκα στον λογαριασμο δεδομενα το μεγαλυτερο απο ολα στα37365kb=22,77ευρω!!! αυτα απο που μου τα χρεωσαι ρε παιδια?μια βοηθεια θελω μηπως κατι τρεχει στο συστημα και με χρεωνει? απο το market απο οτι ξερω ειναι δωρεαν τα download! παντα μπαινω απο αυρματα δικτυα κυριως απο το δικο μου..καποιες χρεωσεις ειναι λογικες στην αρχη που το εψαχνα ,αλλα 37,365 kb ειναι πολλα.απο you tube μονο κατεβασα, αλλα ημουν σε ασυρματο δικτυο.υπαρχει κατι αλλο που μπορει να με χρεωνει?
Link to comment
Share on other sites

εγω χτες πηρα τον πρωτο λογαριασμο με το εν λογω κινητο και διαπιστωσα το διπλασιο ποσο απο οτι συνηθως. κοιταω στην αναλυση του λογαριασμου και ημουν χρεωμενος με κλησεις wifi internet. απο την στιγη που το πηρα το κινητο ειμαι μεσα στο φορουμ και μαθαινω διαφορα, μεσα σε αυτα ηταν , πως να απενεργοποιησω καποιες εφαρμογες για την διαρκεια της μπαταριας, αλλα και για το ιντερνετ. εχω εκτος wifi,3g,bluetooth,kai gps, αλλα βρηκα στον λογαριασμο δεδομενα το μεγαλυτερο απο ολα στα37365kb=22,77ευρω!!! αυτα απο που μου τα χρεωσαι ρε παιδια?μια βοηθεια θελω μηπως κατι τρεχει στο συστημα και με χρεωνει? απο το market απο οτι ξερω ειναι δωρεαν τα download! παντα μπαινω απο αυρματα δικτυα κυριως απο το δικο μου..καποιες χρεωσεις ειναι λογικες στην αρχη που το εψαχνα ,αλλα 37,365 kb ειναι πολλα.απο you tube μονο κατεβασα, αλλα ημουν σε ασυρματο δικτυο.υπαρχει κατι αλλο που μπορει να με χρεωνει?

 

με το mobile data controller (το οποίο μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν από το μαρκετ) μπορείς να απενεργοποιήσεις το mobile data. γιατί το κινητό κατεβάζει αυτόματα από 3g δεδομένα για widgets και άλλα.

Link to comment
Share on other sites

με το mobile data controller (το οποίο μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν από το μαρκετ) μπορείς να απενεργοποιήσεις το mobile data. γιατί το κινητό κατεβάζει αυτόματα από 3g δεδομένα για widgets και άλλα.

 

το εχω αυτο το προγραμμα...τωρα μιλησα με καποιο τεχνικο της samsung και μου ειπε να ρωτησω τον παροχο αν εχω καποιο εταιρικο ιντερνετ και οποτε μπαινω απο wifi αυτο μεσο cosmote κατεβαζει καποια δεδομενα. μετα μου ειπε να αλλαξω το apn με ψευδη στοιχεια ωστε οποτε προσπαθει να μπει δεν θα βρισκει διευθυνση. ειδα το εξης: πηγα ρυθμισεις-αυρματη επικοινωνια -δικτυα κινητης τηλ.μπαινω μεσα παω ονοματα σημειων προσβασης μπαινω μεσα και βλεπω cosmote ιντερνερ τσεκαρισμενο...για δες το λιγο λες να παιζει ρολο αυτη η ρυθμισει? και αν πατησεις το αριστερο κουμπι του τηλ σου βγαζει ''νεο apn'' αυτο θα εννοει μαλλον ο φιλος..

Link to comment
Share on other sites

το εχω αυτο το προγραμμα...τωρα μιλησα με καποιο τεχνικο της samsung και μου ειπε να ρωτησω τον παροχο αν εχω καποιο εταιρικο ιντερνετ και οποτε μπαινω απο wifi αυτο μεσο cosmote κατεβαζει καποια δεδομενα. μετα μου ειπε να αλλαξω το apn με ψευδη στοιχεια ωστε οποτε προσπαθει να μπει δεν θα βρισκει διευθυνση. ειδα το εξης: πηγα ρυθμισεις-αυρματη επικοινωνια -δικτυα κινητης τηλ.μπαινω μεσα παω ονοματα σημειων προσβασης μπαινω μεσα και βλεπω cosmote ιντερνερ τσεκαρισμενο...για δες το λιγο λες να παιζει ρολο αυτη η ρυθμισει? και αν πατησεις το αριστερο κουμπι του τηλ σου βγαζει ''νεο apn'' αυτο θα εννοει μαλλον ο φιλος..

 

Γιαυτό σου λέει να αλλάξεις τις ρυθμίσεις της cosmote ώστε να μην συνδέεται στο Internet από 3g :) υπάρχουν προγράμματα που το κάνουν, όπως το mobile data controller και το apn off. Για να μην χάσεις τις ρυθμίσεις της cosmote..

Link to comment
Share on other sites

εκανα την διαδικασια που ειπα παραπανω:πηγα ρυθμισεις-αυρματη επικοινωνια -δικτυα κινητης τηλ.μπαινω μεσα παω ονοματα σημειων προσβασης μπαινω μεσα και βλεπω cosmote ιντερνερ τσεκαρισμενο.

 

μπαινω cosmote internet και επιλεγω apn mms και αυτοματα απενεργοποιειται και το 3gs , και αν δεν το ξαναενεργοποιησεις δεν λειτουργουν το mobile data ,apn off. αλλα τo apn mms ειναι για να μπορεις να κανεις κλησεις με mms? η κρυβει και τιποτα αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Me αφορμη την συζητηση περι δεδομενων....εχω πλεον ενα προγραμμα με 350 mb.ξερει κανεις αν αυτα μοιραζονται σε αποστολη και ληψη και υπαρχει και το αναλογο οριο η κοιταμε απλα συνολικα τι εχουμε καταναλωσει? και ενα δευτερο που εχω ρωτησει αλλα δεν εχω βρει απαντηση.πως γινεται μετα το γιαουρτι να μην μπορω να βρω στο μαρκετ το mobile data controller και το gps opt ?
Link to comment
Share on other sites

Me αφορμη την συζητηση περι δεδομενων....εχω πλεον ενα προγραμμα με 350 mb.ξερει κανεις αν αυτα μοιραζονται σε αποστολη και ληψη και υπαρχει και το αναλογο οριο η κοιταμε απλα συνολικα τι εχουμε καταναλωσει? και ενα δευτερο που εχω ρωτησει αλλα δεν εχω βρει απαντηση.πως γινεται μετα το γιαουρτι να μην μπορω να βρω στο μαρκετ το mobile data controller και το gps opt ?

 

Τα 350ΜΒ είναι και για αποστολή και για λήψη αθροιστικά. Πολλά είναι όμως. Η συνήθης χρήση σε κινητό δεν ξεπερνάει τα 100ΜΒ το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως ξερει κανενας ποτε επιτελους θα αναβαθμισει σε android 2.2 η samsung? τους εχω στειλει τοσα mail και φυσικα καμμια απαντηση ως συνήθως.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα αναγκαστικό factory reset δε μπορώ να στείλω μήνυμα πεζά γράμματα με κανένα τρόπο. Το πρόβλημα είναι πως δε θυμάμαι πως το είχα ρυθμίσει προηγουμένως...

 

Θυμάται κάνεις?

Ευχαριστώ.

 

Edit: Το βρήκα... Από τις ρυθμίσεις των μηνυμάτων αλλάζουμε το input method σε αυτόματο...

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως ξερει κανενας ποτε επιτελους θα αναβαθμισει σε android 2.2 η samsung? τους εχω στειλει τοσα mail και φυσικα καμμια απαντηση ως συνήθως.

 

δεν έχει πει τίποτα η Samsung.. πιστεύω τα Χριστούγεννα :)

Link to comment
Share on other sites

Ενώ έχω κάρτα μνήμης, μου εχει βγάλει ειδοποίηση "περιορισμένος διαθέσιμος χώρος αποθήκευσης". Παρατήρησα ότι όλες τις εφαρμογές κλπ τα αποθηκεύει στη συσκευή και η κάρτα είναι σχεδόν άδεια. Πώς μπορώ να αλλά το αλλάξω? Δε βρίσκω τίποτα στις ρυθμίσεις... Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με τα Sms όπου δε με αφήνει να έχω πάνω από 25-30...:mad::mad::mad:
Link to comment
Share on other sites

Ενώ έχω κάρτα μνήμης, μου εχει βγάλει ειδοποίηση "περιορισμένος διαθέσιμος χώρος αποθήκευσης". Παρατήρησα ότι όλες τις εφαρμογές κλπ τα αποθηκεύει στη συσκευή και η κάρτα είναι σχεδόν άδεια. Πώς μπορώ να αλλά το αλλάξω? Δε βρίσκω τίποτα στις ρυθμίσεις... Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με τα Sms όπου δε με αφήνει να έχω πάνω από 25-30...:mad::mad::mad:

 

μόλις η samsung βγάλει το update 2.2 για το κινητό μας τότε θα γίνεται να μεταφέρουμε εφαρμογές στην sd.

Link to comment
Share on other sites

καταρχας να ευχαριστησω τα παιδια για την βοηθεια που μου εδωσαν ειτε απο εδω,ειτε απο Pm...κατεβασα μερικες free εφαρμογες απο το μαρκετ και πλεον ειναι οπως το θελω το κιν..

 

το κακο ομως ειναι(κ μαλιστα εξαιρετικα ασχημο) οτι μου εστειλαν μνμ απο τη wind οτι επικοινωνηστε στο 1260 κτλ γιατι εχουν γινει μεγαλες χρεωσεις κ για να μην γινει φραγη κλησεων!

καλω εκει,μιλαω με εκπροσωπο κ μου λεει εχετε χρεωθει 308 ευρω!!!:X:blink::(

απο που λεω?μαλλον το ιντερνετ λεει...μα του ειπα οτι κατεβασα απλα καποιες εφαρμογες που υπηρχαν στο Market...(γνκ χρεωνεσαι οταν κατεβαζεις εφαρμογες?θεωρειται οτι εισαι συνδεδεμενος στο ιντερνετ?αν ειναι ετσι,οκ) και ηταν ολες free...μου λεει τι να σας πω..(αλλα κ παλι επειδη κατεβασα καποιες εφαρμογες κ πες οτι ημουν στο ιντερνετ συνδεδεμενος κ οντως με χρεωνουν...αυτο ομως διηρκεσε 2-3 ωρες!απο τοτε με το Mobile data controller το εχω συνεχεια κλειστο κ επισης δεν ειμαι σε 3g...ειναι δυνατον 308 ευρω χρεωση????)

 

του ειπα οτι περιμενω τον λογ/σμο και οτι θα κανω αμφισβητηση κ βλεπουμε...γνκ αυτη την λυπητερη δεν παιζει να την γλιτωσω ε??παντως με νευριασε αρκετα το περιστατικο κ θα τους πω οτι οκ,θα πληρωσω αλλα θα αλλαξω κ εταιρεια..δεν βλεπω αλλη λυση,μηπως κ κανουν τπτ κ το μειωσουν ή το σβησουν...308 ευρω λογ/σμος σε κιν, που μιλαω ελαχιστα 15 χρονια τωρα δεν μου εχει ξαναερθει..:wacko::(

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήσουν με Wifi συνδεμένος;

 

 

Φυσικά και χρεώνεσαι όταν σερφάρεις / κατεβάζεις.

 

οχι δεν ημουν,γτ δεν θυμομουν κωδικους απο το pc μου...ειναι κλειδωμενη η συνδεση

 

αλλα σε 2-3 ωρες χρεωση 308 ευρω?στεκει?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ημουν,γτ δεν θυμομουν κωδικους απο το pc μου...ειναι κλειδωμενη η συνδεση

 

αλλα σε 2-3 ωρες χρεωση 308 ευρω?στεκει?:rolleyes:

 

Δε ξέρω πόσα Mbytes μπορεί να κατέβασες.. πόσο ήταν το όριο σου σε mb;; Δεν είχες κάποιο πρόγραμμα που σου δίνει κάποια Mbytes / μήνα;

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω πόσα Mbytes μπορεί να κατέβασες.. πόσο ήταν το όριο σου σε mb;; Δεν είχες κάποιο πρόγραμμα που σου δίνει κάποια Mbytes / μήνα;

 

οχι..κανονικο προγραμμα για κλησεις κ μνμτα μονο...δλδ απ οτι καταλαβαινω την εχω πατησει ε??αν κανω αμφισβητηση κ απειλη αλλαγης εταιρειας μπορει να σωσω τπτ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 3 (Ι5800)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...