Jump to content

Samsung B7722 Dual SIM


soublaki-3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα!!!

Επειδη θελω να παρω το κινητο, ρωτησα καποιον που το εχει και μου ειπε οτι υπαρχει προβλημα στο ιντερνετ... Δεν μπαινει ευκολα μεσω wifi δηλαδη ή δεν ανοιγει ολοκληρη την σελιδα... Ισχυει αυτο??? Αξιζει να το παρω??? Εχω ηδη το d980..

 

Γεια χαρα φιλε.(τα παρακάτω ειναι η προσωπική εμπειρία μου ) :(

Αν διάβασες παραπάνω για το συγκεκριμένο είναι ενα τηλ.Dual SIM και δεν έχουμε πολλές απαίτησής (για μενα )

Και σε αυτο το χωρο (ιντερνετ) η απόδοση του ειναι περιορισμένη

Δεν εχει πρόβλημα στο να συνδεθεί με δίκτυο αλλα στο κατεβασμα των σελίδων .....όταν ειναι φορτωμένες δεν κατεβαίνουν καθόλου ,θέλει προσπάθεια,,,,,,

Για μια απλη περιήγηση στα γρήγορα κατι λεει αλλα παραπάνω ,τα χαλάει......

Εγω το δικο μου το εχω στο service αν διάβασες ,για άλλο λόγο βέβαια (bluetooth) παλεύουν να μου διορθώσουν το θέμα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 366
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα!!!

Επειδη θελω να παρω το κινητο, ρωτησα καποιον που το εχει και μου ειπε οτι υπαρχει προβλημα στο ιντερνετ... Δεν μπαινει ευκολα μεσω wifi δηλαδη ή δεν ανοιγει ολοκληρη την σελιδα... Ισχυει αυτο??? Αξιζει να το παρω??? Εχω ηδη το d980..

 

κράτα το d980.

Για internet αγόρασε άλλο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να υπηρχε ενα κινητο dual sim και με ιντερνετ....

acer dx900 με windows mobile

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

acer dx900 με windows mobile

Το είχα για 1 ημέρα. Λεπτό περισσότερο...

 

Ένα θα πω, για να καλέσω έπρεπε να σταματήσω το αυτοκίνητο στα δεξιά του δρόμου.

 

Ωραίο κινητό αλλά όχι για επαγγελματική χρήση της διπλής κάρτας. Επίσης η μπαταρία άντεχε δεν άντεχε μία ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

για την μπαταρία συμφωνώ ότι κάθε βράδυ ήθελε φόρτιση.

για το άλλο που λες θα διαφωνήσω.

θεωρώ ότι ήταν πιο εύχρηστος ο τρόπος που έκανες κλήσεις σε σχέση με το B7722.

Στον dialer ξεκινούσες να γράφεις το όνομα αυτού που ήθελες από τον κατάλογο σαν να το γράφεις με T9 (και για ελληνικά και για αγγλικά ονόματα!) και σου εμφάνιζε το όνομα και μετά με δεξιά αριστερά στον σταυρό επέλεγες αν ήθελες κινητό, σταθερό, γραφείο, κλπ και έκανες την κλήση από όποια γραμμή ήθελες.

και μόνο αυτό το χαρακτηριστικό το έκανε ιδιαίτερο εύχρηστο στις κλήσεις!

ούτε menu να ανοίγεις, ούτε κατάλογο να ψάχνεις, ούτε τίποτα.

όλα μέσα από τον dialer.

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Έχει κατεφέρει κάποιος να βρει λύση στο ότι δεν περιλαμβάνεται στις συμβατές συσκευές με το kies και άρα δεν μπορούμε να κατεβάσουμε εφαρμογές ή widgets?

Επίσης οι σελίδες που μου εμφανίζει είναι wap αν δεν κάνω λάθος?Έχω ελπίδα να δω web?

Link to comment
Share on other sites

Έχει κατεφέρει κάποιος να βρει λύση στο ότι δεν περιλαμβάνεται στις συμβατές συσκευές με το kies και άρα δεν μπορούμε να κατεβάσουμε εφαρμογές ή widgets?

Επίσης οι σελίδες που μου εμφανίζει είναι wap αν δεν κάνω λάθος?Έχω ελπίδα να δω web?

Widget κατέβασα από το κινητό απευθείας κάνοντας χρήση wifi.

 

Εφαρμογές δεν βρήκα.

 

Φτώχεια!

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει τρόπος να βάλω να υποστηρίζει και την ελληνική γλώσσα μέσα στο μενού και τα μηνύματα?Το έχω πάρει από αγγλία και έχει αγγλικά γαλλικά και άλλες 2 που δεν αναγνωρίζω.Μου αναγνωρίζει ελληνικούς χαρακτήρες στις επαφές που είχα ήδη στις sim αλλά δεν μου έχει δυνατότητα γραφής!
Link to comment
Share on other sites

Στο παλιό μου windows mobile κινητό είχα στην αρχική οθόνη μια εφαρμογή που έδειχνε τις ονομαστικές γιορτές κάθε μέρα.

Αυτό μου έλειψε στο samsung μια και η μόνη σχετική εφαρμογή που βρήκα ήταν java midp οπότε έπρεπε να μπαίνω σε εκατό menu για κάτι τόσο απλό.

Οπότε έφτιαξα ένα widget που κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά.

Όποιος θέλει μπορεί να το κατεβάσει από τη σελίδα

http://www.atrias.gr/downloads.php

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει υπεύθυνα και σίγουρα να με ξεμπερδέψει, γιατί κυριολεκτικά σταμάτησα ένα κλικ πριν την αγορά: εχει capacitive οθόνη ;
Link to comment
Share on other sites

το gsmarena λέει resistive άρα έτσι θα είναι

http://www.gsmarena.com/samsung_b7722-review-503p2.php

πάντως η οθόνη του είναι πολύ καλή στην ανταπόκριση άσχετα με την τεχνολογία της.

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει τρόπος να βάλω να υποστηρίζει και την ελληνική γλώσσα μέσα στο μενού και τα μηνύματα?Το έχω πάρει από αγγλία και έχει αγγλικά γαλλικά και άλλες 2 που δεν αναγνωρίζω.Μου αναγνωρίζει ελληνικούς χαρακτήρες στις επαφές που είχα ήδη στις sim αλλά δεν μου έχει δυνατότητα γραφής!

 

Έχει κανείς κάποιο στοιχείο για αυτό?Υποθέτω ότι θα γίνεται με κάποια αναβάθμιση λογισμικού!Μπορώ να το κάνω μέσω kies?Μα όλοι από Ελλάδα το πήρατε το κινητό?:p

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση μιας και στις 11 σελίδες που κοίταξα δεν βρήκα απάντηση.

Στο συγκεκριμένο κινητό όταν μιλάς με τη μια γραμμή (sim) και η άλλη sim είναι ενεργή και σε καλέσουν πως βλέπεις-ενημερώνει ότι έχεις κλήση στη 2η sim; "χτυπάει" σαν να έχεις 2η γραμμή; σε ενημερώνει όταν κλείσεις τη 1η γραμμή ότι είχες κλήση στη 2η με μήνυμα;(αυτό συνεπάγεται ότι δείχνει σε αυτόν που καλεί ότι είναι "κλειστό"...

 

Σήμερα που πηγα στο πλαίσιο τους ρώταγα, και συγκεκριμένα και για ένα καινούργιο το GT-2652W και κοίταγαν ο ένας την άλλη!!!

 

Αν έχει τη καλοσύνη κάποιος ας μου απάντηση.

Ευχαριστω.

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση μιας και στις 11 σελίδες που κοίταξα δεν βρήκα απάντηση.

Στο συγκεκριμένο κινητό όταν μιλάς με τη μια γραμμή (sim) και η άλλη sim είναι ενεργή και σε καλέσουν πως βλέπεις-ενημερώνει ότι έχεις κλήση στη 2η sim; "χτυπάει" σαν να έχεις 2η γραμμή; σε ενημερώνει όταν κλείσεις τη 1η γραμμή ότι είχες κλήση στη 2η με μήνυμα;(αυτό συνεπάγεται ότι δείχνει σε αυτόν που καλεί ότι είναι "κλειστό"...

 

Σήμερα που πηγα στο πλαίσιο τους ρώταγα, και συγκεκριμένα και για ένα καινούργιο το GT-2652W και κοίταγαν ο ένας την άλλη!!!

 

Αν έχει τη καλοσύνη κάποιος ας μου απάντηση.

Ευχαριστω.

 

Μιλάς με την πρώτη σιμ, σε καλούν στην δεύτερη, ακούς τον διακριτικό ήχο, βλέπεις και ποιος σε παίρνει. Μπορείς να απαντήσεις βάζοντας τον πρώτο σε αναμονή, μπορείς να μιλάς και με τους δύο.

 

Αυτός που σε καλεί στη δεύτερη σιμ δεν ακούει κατειλημμένο.

 

Ποιο είναι το GT-2652W?

Link to comment
Share on other sites

Aυτό είναι, http://www.gsmarena.com/samsung_launches_two_dualsim_champs__the_e2652_and_e2652w-news-2378.php

 

http://i913.photobucket.com/albums/ac335/johnovelix/gsmarena_001.jpg

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Aυτό είναι, http://www.gsmarena.com/samsung_launches_two_dualsim_champs__the_e2652_and_e2652w-news-2378.php

 

http://i913.photobucket.com/albums/ac335/johnovelix/gsmarena_001.jpg

 

Μόλις επικοινώνισα με το τηλεφωνικό κέντρο της Samsung και μου είπαν ότι τα μόνα που έχουν και τις 2 κάρτες sim ενεργές κατκ τη ΚΛΗΣΗ είναι το 5722 και το 6112!

Δεν υποστιρίζουν αυτή τη λειτουργία το 7722 και το 2652w!!

Ποίον να πιστέψω;;; :!:

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Μόλις επικοινώνισα με το τηλεφωνικό κέντρο της Samsung και μου είπαν ότι τα μόνα που έχουν και τις 2 κάρτες sim ενεργές κατκ τη ΚΛΗΣΗ είναι το 5722 και το 6112!

Δεν υποστιρίζουν αυτή τη λειτουργία το 7722 και το 2652w!!

Ποίον να πιστέψω;;; :!:

 

Εμένα!

 

Δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Μέχρι πρότινος δεν το είχαν στη σελίδα τους. Άσε μην ανοίξω το στόμα μου και πω και άλλα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγοράστηκε.

Όπως τα λέει ο φίλος koinos123 είναι, όταν μιλάς στη μια γραμμή-sim και σε καλέσουν στην άλλη γραμμή-sim τότε ακούς στο ακουστικό 2 διακεκομένους ήχους (σαν αυτούς της αναμονής) και σου δίνει την δυνατότητα να απαντήσεις και στη 2η γραμμή-sim χωρίς να χρειάζεται να κλείσεις την υπάρχον ενεργή κλήση!!

 

Ομολογώ μεγάλη ευκολία!

 

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι παιζει με το κινητο;Δεν βρηκα τιποτα να του βαλω.Καταρχην τι λογισμικο φοραει;

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι παιζει με το κινητο;Δεν βρηκα τιποτα να του βαλω.Καταρχην τι λογισμικο φοραει;

Το κινητό αυτό είναι feature phone κι όχι smartphone οπότε δεν έχει κάποιο από τα γνωστά λειτουργικά τύπου android, windows mobile, κλπ

 

Μπορεί να πάρει 2 είδη εφαρμογών:

1) προγραμματάκια τύπου java (αρχεία .jar) τα οποία αφού εγκατασταθούν μπορείς να τα βλέπεις μέσα από το menu games

2) widgets (αρχεία τύπου .wgt) τα οποία τρέχουν στην αρχική οθόνη (μία από τις τρεις) του κινητού (όπως έχεις πιθανών αυτή τη στιγμή το widget που δείχνει τα ονόματα από τις δύο sim ή κάποιο widget με ημερομηνία κλπ)

 

java προγράμματα και παιχνίδια μπορείς να βρεις στο internet με το pc σου και να τα βάλεις στο κινητό πχ με το usb καλώδιο και να τα κάνεις εγκατάσταση. όπως πχ αυτό Car Manager

 

widget μπορείς να βρεις είτε από το ήδη υπάρχουν widget "More Widgets" κατεβάζοντας με σύνδεση στο internet από το κινητό σου ή αν βρεις αρχεία τύπου wgt στο internet από το pc σου και τα βάλεις στο κινητό με το χέρι.

Στη δεύτερη περίπτωση είναι κι ένα widget που έφτιαξα για να δείχνει στην αρχική οθόνη τα ονόματα που γιορτάζουν κάθε μέρα. δες αυτό το post:

 

Στο παλιό μου windows mobile κινητό είχα στην αρχική οθόνη μια εφαρμογή που έδειχνε τις ονομαστικές γιορτές κάθε μέρα.

Αυτό μου έλειψε στο samsung μια και η μόνη σχετική εφαρμογή που βρήκα ήταν java midp οπότε έπρεπε να μπαίνω σε εκατό menu για κάτι τόσο απλό.

Οπότε έφτιαξα ένα widget που κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά.

Όποιος θέλει μπορεί να το κατεβάσει από τη σελίδα

http://www.atrias.gr/downloads.php

 

(σιγά που δεν θα το έγραφα!) :p

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

φιλε atrias σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.Θεματα δεν μπορω να αλλαξω και αν ναι που θα βρω;

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

θέματα δε νομίζω να υπάρχουν

σίγουρα όμως μπορείς να αλλάξεις background στις τρεις οθόνες αναμονής.

μπορείς μάλιστα να έχεις άλλο background ανάλογα με τη sim που είναι επιλεγμένη

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung B7722 Dual SIM

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...