Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To angrybirds για να ανοίξει στο wildfire ίσως θέλει το "κόλπο" που κάνω στο joy 845

Πατώ να ανοίξει και περιμένω μέχρι να φανεί η εικόνα με τον ουρανό,όπου δε μπορείς να πατήσεις κανένα κουμπί.Βάζω τη συσκευή στην αναμονή για 4-5 δευτερόλεπτα την ξανανοίγω,την ξεκλειδώνω και το play για το παιχνίδι είναι έτοιμο για πάτημα.

 

Συμφωνώ ότι έτσι ανοίγει το angrybirds αλλά και που ανοίγει έστω έτσι, σέρνεται!!!!!

Είναι κάτι το οποίο μετά από πολύ ψάξιμο πρέπει να το θεωρούμε δεδομένο, το κινητό μας δεν είναι για εφαρμογές τέτοιες, ούτε για video, ούτε για youtube. Δεν αντέχει ο επεξεργαστής καθώς ένα ακόμα μειονέκτημα είναι ότι δεν έχει ουτε καν την υποτυπώδη GPU που έχουν άλλα κινητά στα ίδια λεφτα δυστηχώς! Με όλα αυτά καταλήγω στο συμπέρασμα ότι την ''πατήσαμε'' με αυτό το κινητό γιατί είχε πολλά προτέρηματα, είναι πολύ κομψό, καλή σε μέγεθος οθόνη, android 2.1 αλλά και γενικά μικρό σε μέγεθος! Ας ελπίζουμε ότι με το 2.2 (αν βγει) θα ψιλοφτιάξουν τα πράγματα και θα το χαρούμε. Ως τότε μένουμε με την ''πίκρα''

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το angrybirds όντως κολλάει και η έκδοση δεν είναι 100% συμβατή με την ανάλυση μας..είναι όποτε το θυμηθεί συμβατή..και μένα μου'χει κάνει αρνητική εντύπωση το γεγονός ότι δείχνει να κωλώνει σε ορισμένες εφαρμογές..

 

Και το X-10 mini pro την ίδια ακριβώς ανάλυση έχει αλλά το πάει νεράκι!! Στα πάντα όμως!!!!

Link to comment
Share on other sites

Που να το βρω?Το θέλω με επιδότηση.

 

Στο Plaisio το έχουν σε άσπρο. Τουλάχιστον εγώ από εκεί το πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Και το X-10 mini pro την ίδια ακριβώς ανάλυση έχει αλλά το πάει νεράκι!! Στα πάντα όμως!!!!

 

λυση σε αυτα τα προβληματα υπαρχει,και αν οντως η htc δεν μας δωσει froyo μεχρι τελος του ετους αυτο θα γινει.ηδη σε σαιτ του εξωτερικου κυκλοφορουν custom roms froyo 2.2 για το wildfire με τον επεξεργαστη στα 768 mhz.τις εχω δει σε βιντεο στο youtube και δουλευουν αψογα και ταχυτατα με μονο προβλημα οτι επειδη βασιζονται στην κινεζικη ρομ μαλλον δεν εχουν ελληνικα και φυσικα η αυξημενη καταναλωση στη μπαταρια φυσιολογικα λογω της μεγαλυτερης ταχυτητας του επεξεργαστη.ο μονος λογος που δεν το εχω κανει ακομα ειναι γιατι περιμενω να δω πως θα ειναι η επισημη 2.2

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν... διαβάζοντας αρκετές σελίδες στο παρόν post σχετικά με το wildfire, θα κάνω μια ανακεφαλαίωση (όσων μπορώ).

 

είναι αλήθεια ότι:

-το wildfire σε σχέση πάντα με το ρητό "ό,τι πληρώνεις παίρνεις" είναι από τα καλύτερα smart phones.

-όντως η μπαταρία του είναι ένα πρόβλημα αλλά ας μη ξεχνάμε οτι αν θες να παιξεις call of duty απλά πάρε ένα pc. Κι αν θες να δεις ταινία πάρε DVD. Σε κανονικές συνθήκες μπορεί να αντέξει και 3 μέρες. (μιλάμε για κανα 10λεπτο στο internet και φυσιολογικές συνομιλίες των 5 λεπτών).

ο μέσος όρος όμως είναι τα 2 24ωρα.

-το froyo 2,2 δεν έχει βγεί ακόμα (ακόμα πολλοί αναρωτιούνται) και είναι ψέμα το οτι θα βγεί σύντομα κ.τλ κτλ. ακόμα δεν ξέρει κανείς.

-επειδή όταν το πήρα είχα παιδευτεί πολύ σχετικά με τις επαφές ... κατέληξα στο εξής συμπέρασμα:

σβήνεις τα πάντα στην SIM αφού έχεις κάνει ένα πρόχειρο backup και αρχίζεις να περνάς τις επαφές από την αρχή μια-μια (έχω 370 επαφές σε 2 ωρίτσες είχα τελειώσει βάζοντας ακόμα και τις φοτο όσων είχα) έτσι το καταχάρηκα κίολας, έκανα και ξεσκαρτάρισμα παράλληλα, λίγο πολύ όλοι έχουμε άχριστες επαφές. Μια φορά το κάνεις... σιγά τον κόπο.

Όμως για τους πιο απαιτητικούς μπορούν να κατεβάσουν το my phone explorer σε pc και κινητό. Ούτε καλώδια, ούτε τίποτε, κάνει πολύ καλή δουλειά με τις επαφές.

-το igo ( σε μένα τουλάχιστον ) κάνει 5-10 λεπτά να ξεκινήσει ...

το co-pilot όμως πάει σφαίρα και σας πληροφορώ επειδή βρέθηκα πρόσφατα στην Αθήνα... τα πήγε περίφημα και στις ειδοποιήσεις και στον χάρτη (είχα παράλληλα και ένα κανονικό GPS pna στο αμάξι.)

- το οτι δεν μπορούμε να αποθηκεύσουμε εφαρμογές στην SD card είναι τεράστιο μειονέκτημα. Από την άλλη μέχρι να βγεί (αν βγει) το Froyo2,2 μάλλον θα πρέπει να πάρουμε την απόφαση να κρατήσουμε εφαρμογές που πραγματικά χρησιμοποιούμε κι όχι ό,τι να ναι...

-τέλος σχετικά με το χρώμα... θα σας πώ το εξής αν και περι ορέξεως....

Το πολυ ζητούμενο άσπρο μετά από καιρό κιτρινίζει ( ειδικά αν είστε καπνιστές ) βρωμάει και φαίνεται μια αηδία.

Το μαύρο πάλι δεν του πάει (θυμίζει Ιphone αλλα δεν είναι) μου θυμίζει εκείνους που στα LADA βάζανε πίσω αυτοκόλλητο "TURBO" :)

Προτιμάτε το αρχικό χρώμα της εταιρίας , αυτό το ανθρακί δηλαδή που αναδεικνύει και τις φοβερές γραμμές αυτού του κινητού που είναι πανέμορφο.

αυτά για την ώρα... ελπίζω να μην κούρασα :)

Edited by fenderix
Link to comment
Share on other sites

φιλε και εμενα 3 ημερες κραταει αλλα με πολυ wifi,ταινιες τις βλεπω στο yxplayer 2 οπως ειναι σε 640χ480 avi χωρις καμια μετατροπη με υποτιτλους και ικανοποιητικη ταχυτητα αναπαραγωγης και η εκδοση igo που εχω τρεχει πολυ καλα και ανοιγει σε 5 δευτερολ. το πολυ αλλα προτεινω και το sygic mobile maps,καλοι χαρτες και πιο ελαφρυ

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να δω από το κινητό ποσα σμσ έχω στείλει καθώς και πόσα ΜΒ έχω καταναλώσει?

 

1.advanced call history:μετραει χρονο ομιλιας και μηνυματα

2.netcounter:για τα mb που καταναλωνεις

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

To droidstats μετράει κλήσεις,sms,data http://www.androlib.com/android.application.nitro-phonestats-piit.aspx Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Αφού μπαίνω από wi-fi γιατι μου δειχνει στο μετρητη οτι στο τηλεφωνο ξοδεψα 34,9 ΚΒ??? Edited by gallida
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παίδια έχω να κάνω κάτι ερωτησούλες.......

1. τα Live wallpaper τα δέχεται ? γιατί προσπάθησα άλλα μάταια... δεν τα βρίσκω πουθενά μέσα στο κινητό μόνο στις εφαρμογές και δίχως νά μπορώ να τα χρησιμοποιήσω....

2. πως μπορώ να αποθηκεύω τις εφαρμογές που κατεβάζω στην κάρτα μνήμης???? (μόνο στην εσωτερική μου τα αποθηκεύει) και δεν γνωρίζω πως να τα μεταφέρω.. 3. τέλος το gps από ότι παρατήρησα είναι πόλυ αργό...... υπάρχει καμία καλύτερη λύση στο θέμα αυτό????

συγνώμη αν σας κούρασα με τόσα αναπάντητα ερωτήματα......:)

Link to comment
Share on other sites

gallida !

 

κατέβασε απο το market το

call meter NG (καπως έτσι νομίζω λέγεται)

και κάνεις παπάδες, βλέπεις λεπτά εισερχομένων, εξερχομένων, πόσα SMS έστειλες...

κι άλλα πολλά.

μπορείς να το ρυθμίσεις κάθε μήνα που σου ρχεται ο λογαριασμος να μηδενίζει ώστε να ξέρεις πως να διαχειριστείς τον χρόνο ομιλίας σου .

(ελπίζω να σε κάλυψα)

όσο αφορά αυτά τα KB που λές οτι ξόδεψες, δες μήπως έχεις παράλληλα και το GPRS , 3G σε λειτουργία.

οταν πρωτοαγοράζεις το κινητο και το ανοίγεις είναι ενεργοποιημένα. Κλείστο και άφησε ΜΟΝΟ το γουιφι :P

 

stelioz78 !

 

όταν έλεγα για το igo εννούσα οτι αργεί να κλειδώσει δορυφόρους, το πρόγραμμα ανοίγει κανονικά . Η δική σου έκδοση πόση ώρα κάνει να κλειδώσει και να ξεκινήσει να λειτουργεί ?

 

volcan !

 

αν διάβαζες το προηγούμενο post μου θα έβλεπες οτι ΔΕΝ μπορείς να μεταφέρεις τα προγράμματα στην SD card , θα πρέπει να περιμένουμε (αν βγει) η έκδοση froyo2,2. ως τότε κάνε οικονομία στις εφαρμογές.

Edited by fenderix
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ fenderix.... το διάβασα το post σου άλλα αυτό το κομμάτι μου ξέφυγε... μην ρωτήσεις πως άλλα έγινε.......παντός ευχαριστώ.... :)
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη fenderix νομιζα οτι εννοουσες οτι αργει να ανοιξει το προγραμμα.και στο igo αλλα και σε αλλα προγραμματα που εχω βαλει ισχυουν παντα 2 κανονες για τουσ οποιους ειχα διαβασει οτι εχουν σχεση με τις συσκευες gps.δηλαδη αν εχω να ανοιξω το gps αρκετο καιρο,πανω απο εβδομαδα ας πουμε τοτε μπορει να κανει και 5 λεπτα να κλειδωσει δορυφορους ακομα και αν ειμαι ακινητος.το ιδιο ισχυει και αν η προηγουμενη φορα που το ανοιξα ηταν πολυ μακρυα σε αποσταση σε σχεση με την θεση που βρισκομαι οταν το ξανανοιξω.δηλαδη αν το εκλεισα το gps δευτερα κατω απο το σπιτι μου και το ξανανοιξω πεμπτη παλι κατω απο το σπιτι μου θα κλειδωσει δορυφορους σε 5-10 δευτερολεπτα.αλλιως το θελει το 5λεπτο του ασχετως προγραμματος

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη fenderix νομιζα οτι εννοουσες οτι αργει να ανοιξει το προγραμμα.και στο igo αλλα και σε αλλα προγραμματα που εχω βαλει ισχυουν παντα 2 κανονες για τουσ οποιους ειχα διαβασει οτι εχουν σχεση με τις συσκευες gps.δηλαδη αν εχω να ανοιξω το gps αρκετο καιρο,πανω απο εβδομαδα ας πουμε τοτε μπορει να κανει και 5 λεπτα να κλειδωσει δορυφορους ακομα και αν ειμαι ακινητος.το ιδιο ισχυει και αν η προηγουμενη φορα που το ανοιξα ηταν πολυ μακρυα σε αποσταση σε σχεση με την θεση που βρισκομαι οταν το ξανανοιξω.δηλαδη αν το εκλεισα το gps δευτερα κατω απο το σπιτι μου και το ξανανοιξω πεμπτη παλι κατω απο το σπιτι μου θα κλειδωσει δορυφορους σε 5-10 δευτερολεπτα.αλλιως το θελει το 5λεπτο του ασχετως προγραμματος

 

Πάντως από εμπειρία και μόνο 2 GPS που έχω δοκιμάσει στο wildfire (Navigon και ndrive) σε πάνε από αλλού για αλλού... Καμία σχέση με Navigator και τα σχετικά. Άσε που έχουν και lag...

Xiaomi Redmi Note 8 64GB ROM/4GB RAM
Link to comment
Share on other sites

το ndrive εχει παραδοση σε αυτο.απο την εποχη που το ειχα πρωτοβαλει σε συμπιαν 5800 παντα σε εβαζε να κανεις 5-6 κυκλους πριν σε παει στον προορισμο σου,μαλλον ο προγραμματιστης που το σχεδιασε ειναι και ιδιοκτητης βενζιναδικου παραλληλα Edited by stelioz78

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Λύστε μου μία απορία:

Έχω λόγω αλλαγής προγράμματος σε unlimited με internet της Cosmote, 100 Mb το μήνα.

Αν ενεργοποιήσω τον ενσωματωμένο χάρτη, με τι ρυθμό θα τα καταναλώνει σε μια διαδρομή;

Link to comment
Share on other sites

stelioz78

 

δε ξέρω αν το κλείδωμα των δορυφόρων εξαρτάται από το πόσο συχνά χρησιμοποιείς ένα πρόγραμμα. Μια δοκιμή θα με πείσει :)

έχει μιά λογική όμως.

Σχετικά με τα προγράμματα GPS, θα το ξαναπώ και πάλι. Μην φοβάστε να χρησιμοποιήσετε το co-pilot. Εξάλλου μόνο με δοκιμές ξεχωρίσεις το πιο αξιόπιστο.

 

spyrdano

 

νομίζω οτι δύσκολα θα βρείς απάντηση...

είναι κάπως περιττό να "τρως" το internet από τη στιγμή που μπορείς να χρησιμοποιείς τα προγράμματα GPS.

ο μόνος σίγουρος τρόπος είναι να χαραμίσεις 1 μήνα δοκιμάζοντας αυτό που λες. έτσι θα ξερεις απο πρώτο χέρι πόσος χρόνος ειναι τα 100 MB.

Edited by fenderix
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
δε ξέρω αν το κλείδωμα των δορυφόρων εξαρτάται από το πόσο συχνά χρησιμοποιείς ένα πρόγραμμα. Μια δοκιμή θα με πείσει :)

έχει μιά λογική όμως.

 

Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα αρκετές εφαρμογές.Εχω ομως την απορια.Πως μπορω να τις διαγραψω αν δεν τις θελω?Υπαρχει προγραμμα που διαχειριζεται τετοια πραματα?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να βγάλουμε καλύτερες φωτογραφίες το βράδυ???

Σε εσωτερικό χώρο με λίγα φώτα αν μπει το φλας βγαίνει ΠΟΛΥ φωτεινή, ενώ χωρίς φλας σκοτεινή! :mad:

Μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό??? :O

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο.

 

δεν εννοω την συχνη χρηση ενος συγκεκριμενου προγραμματος οπως το igo η το ndrive,αλλα την συχνη ανανεωση καποιων στοιχειων που παιρνουν απο τους δορυφορους.αυτο γινεται και με ενα απλο προγραμμα οπως το gps test η το gps status τα οποια δεν εχουν πλοηγηση.και εχω παρατηρησει οτι αυτα τα απλα προγραμματα κλειδωνουν πιο γρηγορα δορυφορους απο αυτα που ειναι για πλοηγηση.οταν βιαζομαι ανοιγω πρωτα το gps status που κλειδωνει γρηγορα και μετα το sygic

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα αρκετές εφαρμογές.Εχω ομως την απορια.Πως μπορω να τις διαγραψω αν δεν τις θελω?Υπαρχει προγραμμα που διαχειριζεται τετοια πραματα?

πας ρυθμισεις-εφαρμογες-διαχειριση εφαρμογων,επιλεγεις αυτην που θες και μετα εχει επιλογη για καταργηση εγκαταστασης

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...