Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1. Υποστηρίζει σύνταξη ελληνικών SMS με 160 χαρακτήρες ανά μήνυμα ή μόνο με 70 (λόγο Unicode); Από όσο γνωρίζω ο default Android SMS editor υποστηρίζει προς το παρόν ελληνικά SMS των 70 χαρακτήρων, αλλά αναρωτιέμαι αν η HTC προσφέρει εδώ κάτι διαφορετικό (γνωρίζω ότι υπάρχουν λύσεις από τρίτους κατασκευαστές αλλά με ενδιαφέρει τι υποστηρίζει η εφαρμογή που "φοράει" εξ αρχής η συσκευή).

2. Η σύνταξη κειμένου γίνεται υποχρεωτικά μόνο μέσο του εικονικού QWERTY πληκτρολογίου ή η HTC προσφέρει και κάποιο εικονικό NUMPAD (αριθμητικό) πληκτρολόγιο (το οποίο θεωρώ βολικότερο λόγο συνήθειας);

3. Από όσο γνωρίζω το Android 2.1 υποστηρίζει την μεταφορά αρχείων over bluetooth μεταξύ συσκευών διαφορετικών κατασκευαστών δίχως χρήσης τρίτης εφαρμογής, αλλά μόνο αν πρόκειται για εικόνες, ήχους ή βίντεο. Σωστό ή λάθος ή η μεταφορά αρχείων μεταξύ διαφορετικών συσκευών δεν είναι γενικά εφικτή δίχως εφαρμογή τρίτου κατασκευαστή;

4. Κάποιοι παραπονιούνται σε ορισμένα sites του εξωτερικού ότι το "T9" της συσκευής είναι αργό (παρουσιάζει lags), έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο;

5. Θα μπορούσε κάποιος αγοραστής του να μου / μας πει την αναγραφόμενη τιμή SAR που υπάρχει στο manual της συσκευής; (αν αναγράφεται σε επίσημο έγγραφο φυσικά).

 

Ευχαριστώ.:)

 

1. όχι!!! στα ελληνικά είναι μόνο 70 χαρ.

2. μόνο μέσο του εικονικού QWERTY!

4. δεν έχω παρατηρήσει κάτι ακόμα

5. δεν το έχω βρει

 

Στο 2. διαφωνώ με τον φίλο kapetanc. Γίνεται να βάλεις πληκτρολόγιο κινητού (αυτό το numpad που αναφέρεις φίλε Directx, χωρίς να χρειαστείς κάποια εφαρμογή. Είναι στις ρυμίσεις του κινητού ;)

3. Στέλνω και λαμβάνω κανονικά αρχεία (ήχους και φωτογραφίες μέχρι τώρα) από άλλες συσκευές. Άλλου είδους αρχεία δεν έχω δοκιμάσει...

5. Γράφει στο κουτί ότι sar=0,754 W/kg@10gr στο κεφάλι :)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά μια βοήθεια please.

 

Μόλις πήρα κι εγώ το wildfire:D, και θέλω να μάθω το εξής.

 

Πότε το κινητό βρίσκεται σε σύνδεση gprs και πότε σε wi-fi ?

 

Επάνω ψηλά στην οθόνη πότε μου γράφει 3G , και πότε έχει ένα σύμβολο που μοιάζει με Η.

 

Ρωτώ για να μην μου έρθει κανάς τρελός λογαριασμός.....

 

THANKS.

Καλύτερα να ζεις τ' όνειρο σου , παρά να ονειρεύεσαι την ζωή........
Link to comment
Share on other sites

1. όχι!!! στα ελληνικά είναι μόνο 70 χαρ.

2. μόνο μέσο του εικονικού QWERTY!

4. δεν έχω παρατηρήσει κάτι ακόμα

5. δεν το έχω βρει

 

Στο 2. διαφωνώ με τον φίλο kapetanc. Γίνεται να βάλεις πληκτρολόγιο κινητού (αυτό το numpad που αναφέρεις φίλε Directx, χωρίς να χρειαστείς κάποια εφαρμογή. Είναι στις ρυμίσεις του κινητού ;)

3. Στέλνω και λαμβάνω κανονικά αρχεία (ήχους και φωτογραφίες μέχρι τώρα) από άλλες συσκευές. Άλλου είδους αρχεία δεν έχω δοκιμάσει...

5. Γράφει στο κουτί ότι sar=0,754 W/kg@10gr στο κεφάλι :)

 

Σας ευχαριστώ πολύ!!

:)

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω για 70 χαρακτήρες στα γραπτά μηνύματα σε ελληνικά. Στο δικό μου, με απενεργοποιημένο Τ9 και με ελληνικά στέλνω κανονικά 160 χαρακτήρες...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια please.

Μόλις πήρα κι εγώ το wildfire:D, και θέλω να μάθω το εξής.

Πότε το κινητό βρίσκεται σε σύνδεση gprs και πότε σε wi-fi ?

Επάνω ψηλά στην οθόνη πότε μου γράφει 3G , και πότε έχει ένα σύμβολο που μοιάζει με Η.

Ρωτώ για να μην μου έρθει κανάς τρελός λογαριασμός.....

THANKS.

Mε γεια φίλε μου!

Άντε να μαζευόμαστε πολλοί σιγά σιγά :happy:

Σκεφτόμουν πολλή ώρα πως να το εξηγήσω, αλλά τα σχήματα δεν μπορώ να στα πω με λόγια :p Οπότε ελπίζω να σε βοηθήσει αυτό. Αν δεις στη σελίδα 22 του manual, εξηγεί τι είναι όλα τα εικονίδια! Ελπίζω να βοήθησα :)

Διαβάζω για 70 χαρακτήρες στα γραπτά μηνύματα σε ελληνικά. Στο δικό μου, με απενεργοποιημένο Τ9 και με ελληνικά στέλνω κανονικά 160 χαρακτήρες...

70 χαρακτήρες είναι με τόνους. Αν τα γράψεις όλα κεφαλαία ή και μικρά αλλά χωρίς τόνους, μπορείς να στείλεις 160. Εγω δεν απενεργοποίησα το Τ9, αλλά επιλέγω λέξεις χωρίς τόνους σε αυτά που προτείνει το Τ9 ;)

Edited by Villis
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καληπέρα μήπως μπορείτε να μου δώσετε ρυθμίσεις για mms. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Oριστε :)

Εχει για ολα τα δυκτια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας να στείλω mms μου βγάζει στις αναφορές "αστοχία δικτύου"

Κάτι που δεν συμβαίνει στο sms. Το Internet δουλευει άψογα

Edited by kostalev
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμάσει κανείς κάποιο πρόγραμμα GPS, εγω οτι και αν δοκίμασα αποτυχία:(

 

ndrive απο το market.

Ειναι demo.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρακολουθώ το Θέμα από την αρχή του και η αλήθεια είναι ότι με ψήνει κι εμένα το Wildfire..

Mόλις με πήραν από την Vodafone και μου το δίνουν με επιδότηση 155 ευρώ, άρα πάει 120 περίπου. Καλή τιμή πιστεύω για ένα smartphone (θα είναι το πρώτο μου).

Μερικές απορίες μονάχα:

-Μπορείτε να βάλετε κάποιο screenshot από το Market, από κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης για Andorid (NDrive πχ)

- Με τις εφαρμογές από το Market τελικά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα έτσι?

- Έχει περάσει κανείς τους χάρτες Google Maps του brut? Λειτουργούν μια χαρά?

-Στο σερφάρισμα από ένα βιντεάκι που είδα στο Techblog τα πάει πολύ καλά, και η οθόνη του δεν φάνηκε άσχημη. (Έχω φάει κι εγώ λίγο το σκάλωμα με την ανάλυση που μου φαίνεται μικρή..)

-Τα άλλα χρώματα διατίθενται στην ελληνική αγορά? Γιατί θα ήθελα το εντελώς μαύρο ή το ασημένιο. Όχι το γκρι-ανθρακί που βλέπω ότι κυκλοφορεί περισσότερο.

- Υπάρχουν μήπως πουθενά φωτογραφίες τραβηγμένες από την κάμερά του?

Ευχαριστώ.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρακολουθώ το Θέμα από την αρχή του και η αλήθεια είναι ότι με ψήνει κι εμένα το Wildfire..

Mόλις με πήραν από την Vodafone και μου το δίνουν με επιδότηση 155 ευρώ, άρα πάει 120 περίπου. Καλή τιμή πιστεύω για ένα smartphone (θα είναι το πρώτο μου).

Μερικές απορίες μονάχα:

-Μπορείτε να βάλετε κάποιο screenshot από το Market, από κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης για Andorid (NDrive πχ)

- Με τις εφαρμογές από το Market τελικά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα έτσι?

- Έχει περάσει κανείς τους χάρτες Google Maps του brut? Λειτουργούν μια χαρά?

-Στο σερφάρισμα από ένα βιντεάκι που είδα στο Techblog τα πάει πολύ καλά, και η οθόνη του δεν φάνηκε άσχημη. (Έχω φάει κι εγώ λίγο το σκάλωμα με την ανάλυση που μου φαίνεται μικρή..)

-Τα άλλα χρώματα διατίθενται στην ελληνική αγορά? Γιατί θα ήθελα το εντελώς μαύρο ή το ασημένιο. Όχι το γκρι-ανθρακί που βλέπω ότι κυκλοφορεί περισσότερο.

- Υπάρχουν μήπως πουθενά φωτογραφίες τραβηγμένες από την κάμερά του?

Ευχαριστώ.

 

Να το πάρεις φίλε μου,το κινητάκι είναι καταπληκτικό:D

Λοιπόν με τις εφαρμογές από το market no problem..δουλεύουν όλες άψογα.

Οι χάρτες του brut λειτουργούν κανονικότατα και η πλοήγηση είναι καταπληκτική.

Στο σερφάρισμα πάει σφαίρα και η οθόνη του είναι η πλεόν κατάλληλη γι'αυτό.

Όσο πιο μικρή ανάλυση έχει τόσο πιο ξεκούραστη είναι στο σερφάρισμα;)

Προς το παρόν διατίθεται μόνο σε καφέ χρώμα..για τα υπόλοιπα χρώματα θα πρέπει να περιμένεις πιστεύω λόγο απεργιών-15 αύγουστου περίπου σε ένα μήνα.

Για φώτος κοίτα στο gsmarena.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dimitriossara ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, με κατατόπισες αρκετά!

Μπορείς μήπως να ανεβάσεις κανένα screenshot από το Google Maps Brut? :)

Θα περιμένω λίγο ακόμα, ούτως ή άλλως το συμβόλαιό μου λήγει σε 1-1.5 μήνα. Ελπίζω να έχουν κυκλοφορήσει μέχρι τότε και τα υπόλοιπα χρώματα.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμάσει κανείς κάποιο πρόγραμμα GPS, εγω οτι και αν δοκίμασα αποτυχία:(

 

Copilot, Sygic, Navigon με επιτυχια :D

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

τι να πάρω;

στο Γερμανό έχουν sony 8GB class 4. είναι καλές αυτές;

αν ψάξω θα βρώ 16GB;

έβαλα και το Ndrive πάνω, δοκιμαστικά να δω πως πάει...

θα μεταφέρω σύντομα εντυπώσεις!!!

 

Η μπαταρία του στην 1η φόρτιση κράτησε 2 μέρες με πολύ σκάλισμα αλλά μετά μιάμιση μέρα!!! πέφτει ακόμα και όταν το τηλ. δεν το χρησιμοποιώ αλλά με το 3G μόνιμα ανοιχτό (στην ουσία ενημερώνεται ο καιρός)!

άσχετο, το 3G πρέπει να το έχουμε μόνιμα ανοιχτό ή το ανοίγουμε μόνο όταν θέλουμε (που και που δηλ.) για εξοικονόμηση ενέργειας; έκλεισα και την αυτόματη ρύθμιση φωτεινότητας... για να δούμε!!!

nokia 6150>nokia 6610>nokia 6610i>panasonic vs3>samsung d600>HTC Wildfire
Link to comment
Share on other sites

To 3G μονιμα ανοιχτο ρουφαει αρκετη μπαταρια. Ο καιρος δεν χρειαζεται καθε 5 λεπτα ανανεωση. Αλλωστε βγαινεις εξω και τον βλεπεις:p Μπορεις μια φορα την ημερα να τον ανανεωνεις (εγω μια φορα την εβδομαδα και πολυ ειναι).
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνετε μια μικρή χάρη;

Μπορεί κάποιος να πάει εδώ, να κάνει κλικ εκεί που λέει 'Click here to load the phone's 360 degrees view' και όταν φορτώσει και δει την οθόνη να μου πει αν είναι έτσι από κοντά; Επίσης αν κάνω zoom (με την μπάρα δίπλα) η οθόνη φαίνεται από πολύ κοντά έτσι;

 

Δυστυχώς κανένα κατάστημα Vodafone στο Πειραιά δεν το έχει! :(:X

 

Θα με βοηθήσετε πάρα πάρα πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση!! Χανει παρα πολυ στις φωτογραφιες. Υπαρχουν βιντεο που δειχνουν την οθονη μερικες σελιδες πριν.

 

edit:

Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση!! Χανει παρα πολυ στις φωτογραφιες. Υπαρχουν βιντεο που δειχνουν την οθονη μερικες σελιδες πριν.

 

edit:

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Τρελάθηκα μόλις το είδα. Sony Ericsson X10 Mini Pro είπα από μέσα μου να πάρω...

 

Μπορείς να μου πεις εσύ Viper ή κάποιος άλλος αν έχετε βρει μειονεκτήματα και αν ναι ποια;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Τρελάθηκα μόλις το είδα. Sony Ericsson X10 Mini Pro είπα από μέσα μου να πάρω... Μπορείς να μου πεις εσύ Viper ή κάποιος άλλος αν έχετε βρει μειονεκτήματα και αν ναι ποια;

 

Εγω που τα επιασα και τα 2 στα χερια μου η διαφορα στο μεγεθος της οθονης ειναι εμφανης (0,7") και σημαντικη. Το Wildfire εχει Android 2.1 ενω το X10 mini & mini Pro φοραει 1.6.

HTC sense στο Wildfire, παραμετροποιημενο interface με περιορισμους (πχ στα widgets στην οθονη) κατα τη γνωμη μου παντα στα X10 mini & mini Pro. Ας μην συνεχισω αλλο γιατι θα το κανουμε Wildfire vs X10 mini & mini Pro :rolleyes:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Τρελάθηκα μόλις το είδα. Sony Ericsson X10 Mini Pro είπα από μέσα μου να πάρω...

 

Μπορείς να μου πεις εσύ Viper ή κάποιος άλλος αν έχετε βρει μειονεκτήματα και αν ναι ποια;

 

Απο οτι ειδα το εφερε το Πλαισιο. Οποτε παρε ενα τηλεφωνο και ρωτα σε πιο καταστημα το εχουν ζωντανο να το δεις απο κοντα.

 

Μειονεκτηματα (σε σχεση με κινητα της κατηγοριας του παντα-δεν μπορουμε να το συγκρινουμε με το Desire που κοστιζει 230 ευρω παραπανω) δεν εχει. Ενταξει εχει χαμηλη αναλυση και μικρη CPU αλλα για αυτο κοστιζει 270 ευρω. Σε αυτη την τιμη δεν τα θεωρω μειονεκτηματα.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ειδα το εφερε το Πλαισιο. Οποτε παρε ενα τηλεφωνο και ρωτα σε πιο καταστημα το εχουν ζωντανο να το δεις απο κοντα.

 

Μειονεκτηματα (σε σχεση με κινητα της κατηγοριας του παντα-δεν μπορουμε να το συγκρινουμε με το Desire που κοστιζει 230 ευρω παραπανω) δεν εχει. Ενταξει εχει χαμηλη αναλυση και μικρη CPU αλλα για αυτο κοστιζει 270 ευρω. Σε αυτη την τιμη δεν τα θεωρω μειονεκτηματα.

Ναι το είδα χθες αλλά λέει 'Internet only'...

 

Δεν λέω μειονεκτήματα τεχνικών χαρακτηριστικών αλλά συσκευής. πχ να έχει πρόβλημα το LED flash, να έχει πρόβλημα η κάμερα και άλλα τέτοια...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...