Jump to content

[Symbian^3] Ανακοινώσεις / Προτάσεις εφαρμογών


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος για τον οποίο δεν υπάρχει χώρος για άλλο λειτουργικό. Το ότι έχουν πείσει τον κόσμο τι έχει ανάγκη.

Υπάρχει μια μεγάλη μερίδα του κόσμου που ξέρει μόνο την Apple και την Samsung, πόσο μάλλον λειτουργικά.

 

Βασικά, θα έλεγα κάτι για την "επίγνωση" του κόσμου, για κινητά και μη, αλλά θα έτρωγα πανηγυρικό ban, για πάντα.... Στο χέρι της "Nokia" είναι να το κάνει γνωστό ξανά.

 

Αν δεν κάνω λάθος, το symbian πλέον ανήκει στην ms... :(

 

Ε, όχι...

 

Το Symbian σαν λειτουργικό δεν είμαι 100% σίγουρος αν ανήκει στην Accenture ή πίσω στη Νόκια, πάντως μια ειδική έκδοση εξακολουθούν να έχουν τα feature phones (π.χ. το νέο 3310), μετεξέλιξη της μικρής έκδοσης για τα Asha...

 

Ναι, το 3310, αλλά και τα παλιότερα feature phones της Nokia, έχει λειτουργικό series 30 ή 40.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, θα έλεγα κάτι για την "επίγνωση" του κόσμου, για κινητά και μη, αλλά θα έτρωγα πανηγυρικό ban, για πάντα.... Στο χέρι της "Nokia" είναι να το κάνει γνωστό ξανά.

 

Χαχαχαχα, κι εγώ της ίδιας άποψης είμαι ! Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται ! :lol:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Η M$ είχε πάρει όλες τις συσκευές της Νόκια, αλλά τις πούλησε πλέον στην FIH (παλιά εργοστάσια της Νοκια) που ανήκει στην Foxxconn και είναι η κατασκευάστρια της HMD. Έμμεσα δηλαδή επιστράφηκαν όλα στη Nokia. Το Symbian σαν λειτουργικό δεν είμαι 100% σίγουρος αν ανήκει στην Accenture ή πίσω στη Νόκια, πάντως μια ειδική έκδοση εξακολουθούν να έχουν τα feature phones (π.χ. το νέο 3310), μετεξέλιξη της μικρής έκδοσης για τα Asha...

 

ναι το ξέρω το στόρι άλλα η ms πούλησε το όνομα πίσω όχι της συσκευές. Την άδεια δηλαδή να βγάζει πάλι τηλέφωνα. Κάπου είχα διαβάσει ότι κράτησε το λειτουργικό. Αλλά και πάλι, δύσκολα να το αναστήσουν. Πήγαν με τα πρόβατα και αυτοί...

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξέρω το στόρι άλλα η ms πούλησε το όνομα πίσω όχι της συσκευές. Την άδεια δηλαδή να βγάζει πάλι τηλέφωνα. Κάπου είχα διαβάσει ότι κράτησε το λειτουργικό. Αλλά και πάλι, δύσκολα να το αναστήσουν. Πήγαν με τα πρόβατα και αυτοί...

 

Πριν πουλήσει το τμήμα κινητών η Νόκια παραχώρησε το Symbian στην Accenture. Άρα η Microsoft δεν έχει κανένα δικαίωμα λογικά στο λειτουργικό...

 

Το τμήμα συσκευών η Microsoft το πούλησε στην FIH. Δεν πούλησε κανένα όνομα... Βάση συμφωνίας η Νόκια θα είχε ξανά δικαίωμα να βγάλει smartphones με το όνομά της από το 16/17 και μετά... Οπότε έμμεσα η Νόκια έχει πίσω και τις συσκευές της (μέσω HMD η οποία σχεδιάζει, η Nokia εγκρίνει και στέλνει στην FIH για παραγωγή).

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκαιο, αλλά:

 

Πριν πουλήσει το τμήμα κινητών η Νόκια παραχώρησε το Symbian στην Accenture. Άρα η Microsoft δεν έχει κανένα δικαίωμα λογικά στο λειτουργικό...

 

η ms πούλησε τα feature phones (S40), δεν ξέρουμε τι έγινε με το S60 κτλ

Link to comment
Share on other sites

Μακρι βρε παιδια να βλεπαμε παλι το symbian να αναγεννάται,αλλα το βλεπω απο παρα πολυ δυσκολο εως αδυνατο...Οπως προανεφεραν τα παιδια,ο περισσοτερος κοσμος ακολουθει σα τα προβατα και εχει πειστεί οτι μονο 2 λειτουργικα "επιβαλλεται" να επιλεξει και βεβαια απο συγκεκριμενες μονο εταιριες...Για ολα βεβαια υπαρχει καποιος λογος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου κάθεται στραβά είναι ότι χρησιμοποιούν το s40 ((?) αυτό που είναι στο νέο 3310) και δεν κάνουν και 2 με το Symbian.. Έστω για τις low-end συσκευές..
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου κάθεται στραβά είναι ότι χρησιμοποιούν το s40 ((?) αυτό που είναι στο νέο 3310) και δεν κάνουν και 2 με το Symbian.. Έστω για τις low-end συσκευές..

 

Για low end συσκευές, θεωρητικά γίνεται. Δηλαδή από εκεί που το άφησαν το 12-13 για μονοπύρηνους επεξεργαστές και χαμηλή ανάλυση οθόνης... Συσκευές όμως που χωρίς μια κάμερα σαν του 808 και άλλα killing-features θα άξιζαν καινούργιες κανένα 80-100άρι το πολύ...

 

Αν πιασουν το Symbian Donna, δηλαδή για πολυπύρηνους επεξεργαστές και υψηλότερη ανάλυση οθόνης, τότε θα αρχίζαμε να μιλάμε για comeback του Symbian, το οποίο όμως πλέον θα έπρεπε να κάνει άλματα και να βρει από την αρχή προγραμματιστές...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Πριν πουλήσει το τμήμα κινητών η Νόκια παραχώρησε το Symbian στην Accenture. Άρα η Microsoft δεν έχει κανένα δικαίωμα λογικά στο λειτουργικό...

 

Το τμήμα συσκευών η Microsoft το πούλησε στην FIH. Δεν πούλησε κανένα όνομα... Βάση συμφωνίας η Νόκια θα είχε ξανά δικαίωμα να βγάλει smartphones με το όνομά της από το 16/17 και μετά... Οπότε έμμεσα η Νόκια έχει πίσω και τις συσκευές της (μέσω HMD η οποία σχεδιάζει, η Nokia εγκρίνει και στέλνει στην FIH για παραγωγή).

Η Accenture τι εταιρεία είναι; Δηλαδή μπορεί η Nokia να το ξαναπάρει το Symbian από την Accenture για να το εξελίξει αν θέλει;

Επίσης το Meego σε ποιόν ανήκει;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Για low end συσκευές, θεωρητικά γίνεται. Δηλαδή από εκεί που το άφησαν το 12-13 για μονοπύρηνους επεξεργαστές και χαμηλή ανάλυση οθόνης... Συσκευές όμως που χωρίς μια κάμερα σαν του 808 και άλλα killing-features θα άξιζαν καινούργιες κανένα 80-100άρι το πολύ...

 

Αν πιασουν το Symbian Donna, δηλαδή για πολυπύρηνους επεξεργαστές και υψηλότερη ανάλυση οθόνης, τότε θα αρχίζαμε να μιλάμε για comeback του Symbian, το οποίο όμως πλέον θα έπρεπε να κάνει άλματα και να βρει από την αρχή προγραμματιστές...

 

Ακριβώς. Και θα ήταν πιο "σίγουρες" συσκευές, από τα 1/8 Android.

 

Γιατί όχι; Κινέζικες είναι και τώρα οι καινούριες Nokia συσκευές. Το λογισμικό που θα έκαναν install, θα άλλαζε. Και το Donna να μην ήταν, πάλι θα χρειάζονταν προγραμματιστές, για τη συντήρηση του os. Α, ναι. Και για να φτιάξουν έναν αξιοπρεπή browser, επιτέλους....

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καινούργια εφαρμογή για καιρό. Climate World. Διαθέσιμη στο SIStore! :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Καινούργια εφαρμογή για καιρό. Climate World. Διαθέσιμη στο SIStore! :)

 

Πολύ καλή.

Ξαναάνοιξα το 808 μου και πάω για Pureslim, αλλά με προβληματίζουν τα ληγμένα πιστοποιητικά σε αρκετές εφαρμογές του sisstore

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή.

Ξαναάνοιξα το 808 μου και πάω για Pureslim, αλλά με προβληματίζουν τα ληγμένα πιστοποιητικά σε αρκετές εφαρμογές του sisstore

 

Κάποια patches πρέπει να είναι ενεργά για ληγμένες ή ανυπόγραφες εφαρμογές, αλλά δεν θυμάμαι ποια... Υπάρχουν πάντως όλα στην PureSlim...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία εφαρμογή! Και ότι είχαν σταματήσει να δουλεύουν οι περισσότερες για τον καιρό.

 

Τι εννοείς για τα ληγμένα πιστοποιητικά; Δεν πιάνει το κόλπο με την ημερομηνία; Και εγώ σκέφτομαι να κάνω μια καθαρή εγκατάσταση στο 808 μου, έχει πολλές εφαρμογές που δεν δουλεύουν πλέον. Τσάμπα χώρο πιάνουν και μνήμη...

Edit

Α τώρα κατάλαβα τ λες, ναι με τα patches ανοικτά δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι patchαρισμένο πάνω σε μαμά ρομ. Με ένα κόλπο μέσω f-secure

Δουλεύουν μόνιμα.

Παρόλα αυτά υπάρχουν μερικές εφαρμογές, οι οποίες δεν δουλεύουν ακόμα και με αλλαγή ημερομηνίας

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι patchαρισμένο πάνω σε μαμά ρομ. Με ένα κόλπο μέσω f-secure

Δουλεύουν μόνιμα.

Παρόλα αυτά υπάρχουν μερικές εφαρμογές, οι οποίες δεν δουλεύουν ακόμα και με αλλαγή ημερομηνίας

 

Με τον γνωστό τρόπο του rompatcherπ ποτέ δεν είχα πρόβλημα με εφαρμογή. Το έχω βάλει να ξεκινάει και στο boot άρα δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω. Το ενεργοποιείς μια φορά και τέλος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πρόσφατα είχαμε ενημέρωση στο SIStore!

 

Προστέθηκαν κάποιες γλώσσες και επίσης φαίνονται ποιες εφαρμογές είναι εγκατεστημένες στο κινητό. :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

με το dropbox υπάρχει καμιά λύση; Το cutebox δεν δουλεύει εδώ και πολύ καιρό (ελέω v1)
Link to comment
Share on other sites

με το dropbox υπάρχει καμιά λύση; Το cutebox δεν δουλεύει εδώ και πολύ καιρό (ελέω v1)

 

Δεν έχω dropbox, αλλά το είχα ψάξει πριν καιρό, τα dropian και cutebox δεν λειτουργούσαν πια, αλλά το πιο απλό droper ήταν μια χαρά. Επίσης, δεν ξέρω αν μπορεί ακόμη να συνδεθεί το FilesPlus (συνδέεται με διάφορες υπηρεσίες νέφους και είναι το καλύτερο για Symbian)

 

Ψάξε στο SIStore ή στο AppList λογικά υπάρχουν εκεί.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Droper, cutebox και fileplus δεν δουλεύουν, όλα με το ίδιο error ότι το v1 έχει σταματήσει να υποστηρίζεται. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά πιστεύω και το dropian τα ίδια θα κάνει.
Link to comment
Share on other sites

Πάει και το droper??? Αυτό ήταν το τελευταίο προπύργιο του Dropbox! Τότε δύσκολο... Πρέπει να μεταφέρεις αρχεία τότε σε OneDrive ή Google Drive και να συνδέεσαι με Skyfiles ή το FilesPlus που υποστηρίζει πολλά.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισε τελείως η υπηρεσία dropbox v1, είναι αδύνατο να δουλέψει κάποιος dropbox client. Το symbian είχε εγκαταλειφθεί καιρό πριν ανακοινωθεί η αλλαγή αυτή.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
To youtube μας άφησε τελείως απ ότι βλέπω. πάει και το cutetube

Έκανα μια τυχαία αναζήτηση και μου εμφάνισε αποτελέσματα. Και μάλιστα μπορείς να τα κατεβάσεις. Εναλλακτικά αν δεν βγαίνουν όλα, μπαίνεις με περιηγητή

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

To youtube μας άφησε τελείως απ ότι βλέπω. πάει και το cutetube

Το YouTube γιατί νομίζω ότι μας άφησε πιό μπροστά, όταν έδωσα εγώ το N8 σε άλλον! Μέσα στο 2015 δηλαδή...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...