Jump to content

[ROM] Omega ~ Leo ROM series [HD2+TMOBILE HD2][ELL+WWE+GER]


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@DTSE

Σε εμένα παρουσίαζε προβλήματα, όχι μόνο σε αυτό που λες αλλά και με κολλήμάτα στην οθόνη. Αλλά εντάξει είναι σε beta μορφή ακόμα. Σε άλλους δεν έχει παρουσίασει ίσως τι να πω. Είναι όπως σου κάτσει. Είχα κάνει και φορμάτ την sd card και task29, αλλά ποτέ δεν με δούλεψε σωστά. Περιμένω την final έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Καλησπέρα. Ψάχνω εδώ και λίγες μέρες, χωρίς επιτυχία, να βρω ένα πρόγραμμα που να λέει το όνομα της επαφής του καλούντος. Δηλαδή αν σε καλεί ο Παπαδόπουλος, να λέει Παπαδόπουλος. Στην χρήση που κάνω και λόγω του bluetooth, κάτι τέτοιο θα με βόλευε πολύ. Έχει κανείς τίποτα υπόψη του; Υπάρχει καμιά ρύθμιση που να το ενεργοποιεί στην rom Omega 14.2 που έχω;

 

Όπως στα ΝΟΚΙΑ ε; Όχι, αυτό εδώ δεν γίνεται. Έχουν υπάρξει στο παρελθόν κάποιες εφαρμογές που το επιχείρησαν αλλά σε καμία δεν είδαμε επιθυμητά αποτελέσματα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα?

Κανένας πρωινός διαθέσιμος?

Μετά το πρωινό ξυπνητήρι το κινητό κόλλησε.

Soft reset-->επανεκκίνηση-->μπαίνει σε οθόνη:πίνακας πλοήγησης (!!)-->hard reset--> ξανά πίνακας πλοήγησης (!!)-->task 29-->φλασάρισμα V14.2-->κολλήματα και ξανά πίνακας πλοήγησης (!!).

Καμιά βοήθεια?

Α, και κάτι ακόμα.... όταν πετάγεται στο άσχετο ο πίνακας πλοήγησης εμφανίζεται και το μήνυμα: "ο φορτ. δεν είναι συνδεδ.... το τηλέφωνο σας τροφοδοτείται απο μπαταρία. συνδέστε το φορτιστή στη βάση αυτοκινήτου για να παρατείνετε το χρόνο χρήσης.

 

Βρε nikolaos68 γιατί με καταράστηκες? Aφού σου είπα, πλάκα έκανα! :lol: :lol: :lol:

Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες πίνακας πλοήγησης εννοείς ότι νομίζει ότι το σύνδεσες στο κιτ αυτοκινήτου;

 

Αν ναι, τότε φίλε μου έχεις πρόβλημα στην USΒ του κινητού

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες πίνακας πλοήγησης εννοείς ότι νομίζει ότι το σύνδεσες στο κιτ αυτοκινήτου;

 

Αν ναι, τότε φίλε μου έχεις πρόβλημα στην USΒ του κινητού

 

Xμμμ...στα καλά καθούμενα???

Θα μου πεις όλα στα καλά καθούμενα εμφανίζονται.

Χθες δεν το σύνδεσα καθόλου με usb... και δεν εμφανίστηκε τίποτα.

Μετά το πρωινό σημερινό ξυπνητήρι κόλλησε το κινητό και μόλις το ξανάνοιξα έκανε(ακόμα κάνει) όλα αυτά τα κουλά.

Το κλείνω με το arkswitch αλλά μόλις πατάω το κουμπάκι για να πάω στην αρχική οθόνη ξανανοίγει.

Αν είναι αυτό που λες τότε φεύγει για service αν κατάλαβα καλα??

 

EDIT: Μήπως μπορώ από κάποια ρύθμιση στη registry για παράδειγμα να το ταπώσω και να μην εμφανίζεται?

Πάντως όταν συνδέω το κινητό με το pc φορτίζει κανονικά και το activesync ανοίγει κανονικά... προς τι το πρόβλημα με το usb τοτε??

Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα demakhs!!!!

 

Πριν το πας για service, φλάσαρε την μαμά ROM μέσω της κάρτας, και δες αν σου κάνει τα ίδια κόλπα. Αν όχι τότε φλάσαρε οποιαδήποτε ROM θέλεις. Πολλά προβλήματα διορθώνονται με το φλασάρισμα του κινητού

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα?

Κανένας πρωινός διαθέσιμος?

Μετά το πρωινό ξυπνητήρι το κινητό κόλλησε.

Soft reset-->επανεκκίνηση-->μπαίνει σε οθόνη:πίνακας πλοήγησης (!!)-->hard reset--> ξανά πίνακας πλοήγησης (!!)-->task 29-->φλασάρισμα V14.2-->κολλήματα και ξανά πίνακας πλοήγησης (!!).

Καμιά βοήθεια?

Α, και κάτι ακόμα.... όταν πετάγεται στο άσχετο ο πίνακας πλοήγησης εμφανίζεται και το μήνυμα: "ο φορτ. δεν είναι συνδεδ.... το τηλέφωνο σας τροφοδοτείται απο μπαταρία. συνδέστε το φορτιστή στη βάση αυτοκινήτου για να παρατείνετε το χρόνο χρήσης.

 

Βρε nikolaos68 γιατί με καταράστηκες? Aφού σου είπα, πλάκα έκανα! :lol: :lol: :lol:

G Alarm ηταν το ξυπνητηρι? Σβησε απο την καρτα τα αρχεια του ολα στο programm files.

Αν ναι καντο απεγκατασατση, αυτο φταιει!

 

edit τωρα ειδα οτι εκανες hard reset οποτε η μονη λυση ειναι αυτο που σου ειπαν ποιο πανω

φλασσαρε μια 1.66 απο την καρτα!

Edited by vasilis_hd2
Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Demakh είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εσένα.

 

Είναι θέμα οξείδωσης των pin της usb.

 

Όταν συνδέουμε το car-kit αυτό βραχυκυκλώνει κάποια pin κάνοντας το hd2 να καταλαβαίνει ότι έχει συνδεθεί με αυτό.

 

Λόγω της οξείδωσης τα pin βραχυκυκλώνουν και γι αυτό το κινητό νομίζει ότι είναι μόνιμα συνδεδεμένο με car-kit. Αποτέλεσμα είναι να ανοίγει ο πίνακας πλοήγησης καθώς και όταν σβήνεις το κινητό αυτό να ξανανοίγει πάλι.

 

Δοκίμασε το εξής που έκανα και εγώ.

 

Ψέκασε μικρή ποσότητα αντιοξειδοτικού στη usb (π.χ. WD40), άστο λίγο να δράσει και μετά καθάρισέ την προσεκτικά. Αν είσαι τυχερός θα καθαρίσει την οξείδωση που προκαλεί το βραχυκύκλωμα.

 

Το δικό μου έχει μερικούς μήνες τώρα που λειτουργεί άψογα.

 

Όπως καταλαβαίνεις, εφόσον το πρόβλημα είναι αυτό, αλλαγές στη registry, hard reset κλπ δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα.

 

Δυστοιχώς απ ότι φαίνεται το hd2 έχει μεγάλη ευπάθεια στο θέμα της υγρασίας και θέλει προσοχή, μιας που η htc διάλεξε ένα λίγο μπακάλικο και φθηνό τρόπο να καταλαβαίνει το hd2 ότι συνδέεται με carkit αντι π.χ. με κάπoio πιο σοφιστικέ κυκλωματάκι.

Edited by DimitrisTS
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση....:):)

Το μόνο προσωρινό που μπόρεσα να κάνω ήταν να πάω: "ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΛΕΓΧΟΥ-->ΣΥΣΤΗΜΑ-->ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΚΙΤ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ-->ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ ΠΛΟΗΓΗΣΗΣ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΚΙΤ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ" και να το απενεργοποιήσω.

Να ταν τόσο απλό? Νομίζω πως είναι βαθύτερα τα αίτια.

Με αυτά και με αυτά πάντως ο πίνακας πλοήγησης δεν ξανα εμφανίστηκε!! :):)

 

EDIT: DimitrisTS ευχαριστώ πολύ....θα το δοκιμάσω.......αφού μιλάς εκ πείρας.

Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

Σωστό και σε αυτό που λες. Ας φλασάρει και την μαμά ROM, μετά ας κάνει και αυτό που προτείνεις , απλά είναι επικίνδυνο αυτό το καθάρισμα ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση....:):)

Το μόνο προσωρινό που μπόρεσα να κάνω ήταν να πάω: "ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΛΕΓΧΟΥ-->ΣΥΣΤΗΜΑ-->ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΚΙΤ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ-->ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ ΠΛΟΗΓΗΣΗΣ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΚΙΤ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ" και να το απενεργοποιήσω.

Να ταν τόσο απλό? Νομίζω πως είναι βαθύτερα τα αίτια.

Με αυτά και με αυτά πάντως ο πίνακας πλοήγησης δεν ξανα εμφανίστηκε!! :):)

 

 

'Ελεος!!! Είσαι πλέον ντροπή για την ΗΤC :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ήταν όντως τόσο απλό. :rolleyes:

 

Γιατί όμως εμφανίστηκε στα ξαφνικά, χωρίς να πειράξω το οτιδήποτε ενώ το κινητό λειτουργούσε στην εντέλεια εδώ και μερικές εκδόσεις?....

Α! Ο nikolaos68...ξέχασα...με καταράστηκε....του είπα όμως....πλάκα έκανα ....

 

'Ελεος!!! Είσαι πλέον ντροπή για την ΗΤC :lol: :lol:

 

χα χα χα χα χα χα :lol: χα χα χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γιατί όμως εμφανίστηκε στα ξαφνικά, χωρίς να πειράξω το οτιδήποτε ενώ το κινητό λειτουργούσε στην εντέλεια εδώ και μερικές εκδόσεις?.

 

Ενεργοποιήθηκε για κάποιο λόγο, ίσως μέσω κάτι άλλου που μπορεί να πείραξες. Ήσσονος σημασίας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

@ demakhs

 

Γιατί πιστεύω το εντελώς αντίθετο ?. Ότι δλδ κάτι θα σκάλησες

 

Τι σε κάνει να το λες αυτό??...:confused:

Τι εντύπωση σου έχω δώσει δηλαδή?????

Εγώ πειράζω το κινητό μόνο όταν χρειάζεται(και καλά), δηλαδή όταν βγαίνει καινούρια έκδοση OMEGA ;).

Και για την ιστορία, δεν σκάλισα τίποτα...με αυτά ασχολείται ο πεθερός μου....

 

Ανακεφαλαιώνοντας: Χτυπάει το ξυπνητήρι, κολλάει το κινητό, soft reset με κόκκινο κουμπάκι, ανοιγμα πινακα πλοήγησης, hard reset, τίποτα, task29 και φλασάρισμα της 14.2, τα ίδια, μέχρι που απενεργοποίησα την αυτόματη εκκίνηση του πίνακα πλοήγησης στο το καρ κιτ κλπ.:wacko:

 

Παρατηρώ όμως ότι το κινητό χάνει την επαφή του με το pc μέσω usb... ντλιν ντλον....συνδέεται, ξεσυνδέεται, κουνάω το καλώδιο στη βάση το κινητού και ξανασυνδέεται..:cry:

Aυτό με το ξυπνητήρι πρέπει να είναι ασχετο και να μην έχει να κάνει με το πρόβλημα.... απλά έτυχε και αυτό.

Και ενώ το κινητό φαίνεται να φορτίζει (πορτοκαλί λαμπάκι) δεν είναι συνδεμένο με το κέντρο συσκευών των windows mobile!!! Αυτό φαίνεται να είναι κακό....:w00t: :dash:

Service, we have a problem!!

 

Επίζω να είναι αυτό με την οξείδωση και την ηλεκτρόλυση και την εξωθέρμια αντίδραση που λέει ο συνονόματος ο DimitrisTS :happy: για να μην χρειαστεί να ταξιδέψει :cry:.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, ούτως ή άλλως αν το πας για service πρέπει να του φορέσεις την μαμά ROM για να μη χάσεις την εγγύηση. Κάνε το τώρα και δες μήπως έχει φτιαχτεί και το πρόβλημα σου και μετά ή κάνε αυτό που σου προτείνουν για το usb ή πήγαινε το για service.

 

Κατάλαβες γιατί δεν παντρεύομαι ?... μην έχω τα ίδια με τον πεθερό σου :p

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο μου κολλάει πολλές φορές στα μηνύματα... Βγαίνει μια μαύρη οθόνη όταν μπαίνω στα sms και ξεκολλάει μόνο με soft reset... Πρέπει να έχω κάνει 7-8 τις τελευταίες μέρες....

 

Πάμε hard reset, και flashαρισμα άλλης rom αν συνεχίσει... :cry:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Όχι... Επειδή είναι beta ακόμη δεν το περνάω...Το 1.8.5 έχω...

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Στην 15, όταν βάζω φόντο στην οθόνη κλειδώματος, από τις ρυθμίσεις, βγαίνει συμπιεσμένο, από δεξιά και αριστερά... Όταν προσπαθώ να το βάλω από το resco photo manager, δεν μπορω, γιατί βγαίνει μία μαύρη οθόνη...

Γιατί γίνεται αυτό?:worry:

Την είχα περάσει στην αρχή, αλλά είχα το παραπάνω πρόβλημα... Όπως και στη 14... Για αυτό "γύρισα" στη 13.3... :worry:

 

Θα πειραματιστώ με διάφορες εκδόσεις, μέχρι να βρω κάποια που να κάτσει καλά στο τηλέφωνο μου...;)

 

ioathe...

Ένα ευχαριστώ για τις ώρες που έχεις σπαταλήσει για όλους εμάς....

Δεν υπάρχει φυσικά πουθενά αλλού και το κάνω upload πρώτα σε εσένα. Μπορέις άνετα να το χρησιμοποιήσεις σε επόμενες εκδόσεις..

 

Ελληνικά για τον dialer EVO.. με κάποιες δικές μου τροποποιήσεις...

 

http://rapidshare.com/files/417488412/greek_evo_dialer_talexop.cab

 

Μόνο 10 downloads!! :(

 

Δοκιμάστε το στο δικό μου κινητό παίζει μία χαρά.!!

Μπορεί κάποιος να ξανανεβάσει το αρχείο με τα ελληνικά γιατί δεν υπάρχει πλέον?

Edited by halo

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, κάπως να το πάρω...:p Για να το περάσω σε παλαιότερη έκδοση omega... Ναι αν μπορείς...:happy:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

 

Γενικά, κάπως να το πάρω...:p Για να το περάσω σε παλαιότερη έκδοση omega... Ναι αν μπορείς...:happy:

 

Δοκίμασε από εδώ :)

Αποστόλης [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...