Jump to content

Ποιο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας προτιμάτε;


TN97
 Κοινοποίηση

Ποιον πάροχο κινητής τηλεφωνίας προτιμάτε (για οποιονδήποτε λόγο);  

1.063 members have voted

  1. 1. Ποιον πάροχο κινητής τηλεφωνίας προτιμάτε (για οποιονδήποτε λόγο);

    • Cosmote
      405
    • Vodafone
      366
    • Wind
      292


Recommended Posts

Ακόμα και η δημοσκόπηση δείχνει τις τάσεις της αγοράς, σε μικρότερα νούμερα ναι, δείχνει όμως αντιπροσωπευτικά τι γίνεται. Οπότε ας μην είμαστε απόλυτοι.

 

Κατα την αποψη μου το δειγμα που επισκεπτεται το myphone δεν ειναι αντιπροσωπευτικο για να δειξει τασεις της αγορας.

Κινητό Τηλέφωνο το Τερματικό του Μέλλοντος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 334
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι 600 άτομα (μέχρι στιγμής), είναι καλύτερα απο το τίποτα...σε μια ψηφοφορία.
Link to comment
Share on other sites

Μια ψηφοφορία σαν την παρούσα, προφανώς και δεν είναι επιστημονική, ούτε αντιπροσωπεύει το σύνολο του πληθυσμού της χώρας. Αντιπροσωπεύει τους χρήστες του myphone και η όποια ανάλυση σταματάει εκεί.

 

Ας συνεχίσουμε στο θέμα μας. :)

Link to comment
Share on other sites

η wind ειναι φθηνότερη απο τις άλλες 2 αλλά υστερεί σε όλα τα υπόλοιπα π.χ. κάλυψη, αξιοπιστία, εξυπηρέτηση πελατών κ.λ.π.
Link to comment
Share on other sites

ψηφιζω vodafone επειδη οσα χρονια την χρησιμοποιω δεν ειχα προβλημα πουθενα.ουτε σε καλυψη ουτε σε ποιοτητα δικτυου
DEVICE:torch 9800OS:6.0.0.337 PIN 2286F30E
Link to comment
Share on other sites

Η COSMOTE ανηκει στους Γερμανους στην Deutsche Telekom ..Αυτο δεν εχει περασει ακομα στον καταναλωτη...Οταν θα μετονομαστει σε Τ-mobile η φημη της λογω και των γεγονοτων που εχουν συμβει τον τελευταιο καιρο λογω οικονομικης κρισης θα κλονιστει ιδιαιτερα..
Link to comment
Share on other sites

Η COSMOTE ανηκει στους Γερμανους στην Deutsche Telekom ..Αυτο δεν εχει περασει ακομα στον καταναλωτη...Οταν θα μετονομαστει σε Τ-mobile η φημη της λογω και των γεγονοτων που εχουν συμβει τον τελευταιο καιρο λογω οικονομικης κρισης θα κλονιστει ιδιαιτερα..

Αυτό ειναι υπεραπλουστευση φιλε μου. Δεν ειναι έτσι τα πράγματα. Η DT που εχει ενα μερος μονο του οτέ (70%) εχει απλά γερμανική έδρα, μέτοχοι της ειναι Γερμανοί, Γάλοι, funds (από Ασία, Κινέζοι, ιάπωνες) (από Αραβία, Εμειράτα κτλ). Το υπόλοιπο του ΟΤΕ που δεν ανηκει στην DT, ανίκει 'άλλο στην ΜΑρφιν (που ανοίκει σε Αραβες), αλλο σε απλούς Ελληνες μετοχους και και

 

ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΩΝ... Με μια λέξη παγκοσμιοποίηση!!!

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Προτεινω στο myphone την δημοσκοπηση να την κανει φανερη διοτι υπαρχουν μελη που κανουν 10-20 λογαριασμους και ψηφιζουν..Ετσι δεν εχουμε αντικειμενικα αποτελεσματα...Με την φανερη ψηφοφορια θα βλεπουμε αν το μελος που ψηφιζει εχει post και θα καταλαβαινουμε...Ηδη στην δημοσκοπηση αυτη εδω θα υπαρχουν πολλοι ψηφοι απο ατομα που δεν εχουν ουτε ενα post..Προτεινω γενικα να γινει αυτο σε ολες τις δημοσκοπησεις που συγκρινουμε τις 3 εταιριες..Η κρυφη διαδικασια δεν εχει κανενα νοημα..
Link to comment
Share on other sites

Προτεινω στο myphone την δημοσκοπηση να την κανει φανερη διοτι υπαρχουν μελη που κανουν 10-20 λογαριασμους και ψηφιζουν..Ετσι δεν εχουμε αντικειμενικα αποτελεσματα...Με την φανερη ψηφοφορια θα βλεπουμε αν το μελος που ψηφιζει εχει post και θα καταλαβαινουμε...Ηδη στην δημοσκοπηση αυτη εδω θα υπαρχουν πολλοι ψηφοι απο ατομα που δεν εχουν ουτε ενα post..Προτεινω γενικα να γινει αυτο σε ολες τις δημοσκοπησεις που συγκρινουμε τις 3 εταιριες..Η κρυφη διαδικασια δεν εχει κανενα νοημα..

Με αυτό το σκεπτικό ούτε και τη δική σου ψήφο πρέπει να λάβουμε σοβαρά υπόψιν, αφού γράφτηκες μόλις μια μέρα μετά την έναρξη της δημοσκόπησης και ψήφισες χωρίς να έχεις κανένα ποστ στο ενεργητικό σου.

 

Με 650 περίπου άτομα να έχουν ψηφίσει, αν οι 30 προέρχονται απο διπλοεγγραφές, δεν αρκούν για να επηρεάσουν σημαντικά το συνολικό αποτέλεσμα. Επίσης οι δημοσκοπήσεις είναι ενδεικτικές της τάσης που επικρατεί στο myphone. Δεν έχουν σκοπό να αναδείξουν την καλύτερη εταιρία πανελλαδικά, ούτε να είναι απόλυτα έγκυρες και δεν πρέπει να λαμβάνονται τόσο σοβαρά υπόψιν.

 

Το γράφουν και οι ΟΠΧ:

ΟΠΧ: Tα αποτελέσματα των ψηφοφοριών επ' ουδενί μπορούν να θεωρηθούν, ότι αντιπροσωπεύουν το σύνολο ή έστω ένα ορισμένο κομμάτι της κοινής γνώμης ή ότι τα εξαγόμενα συμπεράσματα μπορούν να θεωρηθούν ως επιστημονικά συμπεράσματα καθώς η συμμετοχή στις ψηφοφορίες είναι απολύτως ελεύθερη σε κάθε χρήστη και απολύτως προαιρετική.

 

Για τους παραπάνω λόγους, δεν αξίζει να μπαίνουμε σε τέτοιες διαδικασίες, και το κυριότερο, δεν αξίζει εσείς οι ίδιοι να φανατίζεστε και να τσακώνεστε για τις εταιρίες.

Edited by gkr41
Link to comment
Share on other sites

και επισης,αλλη δουλεια δεν εχει ο κοσμος,θα δημιουργει ψευτικους λογαριασμους για να ψηφιζει στο myphone.

ασε ρε φιλε:lol::lol:

 

όλα είναι θέμα marketing... ;)

όπως και να'χει η δήλωση καρτοκινητών σε λίγο καιρό θα ξεκαθαρίσει το τοπίο για το ποιος έχει πραγματικά πολλούς πελάτες... Ξέρω πολλούς φίλους μου που το what's up τους έχει καταλήξει στον κάδο απορριμάτων επομένως πάει για διακοπή. Πολλοί δε μπαίνουν καν στη διαδικασία να δηλώσουν διπλά νούμερα που έχουνε!

Η δημοσκόπηση είναι ένα νούμερο,τίποτα άλλο. Οι απόψεις που γράφονται εδώ είναι η πραγματική ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ!:)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

όλα είναι θέμα marketing... ;)

όπως και να'χει η δήλωση καρτοκινητών σε λίγο καιρό θα ξεκαθαρίσει το τοπίο για το ποιος έχει πραγματικά πολλούς πελάτες...

Εν μέρει. Οι εταιρείες κάνουν το παν να θολώσουν το τοπίο.

Ας μιλήσω για την wind που ξέρω..Πολλοί εβαλαν f2g μονο και μονο γιατι ειναι απολύτως δωρεάν. Το έχουν για να μιλούν με τον άλλο. Για καμία εβδομάδα εδινε σιμακια και με 10Ε ανανέωση σου χάριζε και ενα τηλέφωνο της πλάκας (Αλκατελ των 30Ε). Ενα κάρο κοσμος που ετυχε να περνάει έξω από wind πήρε ένα και το ενεργοποίησε (με όνομα), ακόμα και εγω που είχα είδη δυο αριθμούς. Τωρα ποσοι θα το χρησιμοποιήσουν άλλο αυτό.

Σίγουρα πολλοι αριθμοί θα καούν και το κυριότερο θα σταματήσουν να ενεργοποιούνται για πλάκα και για ψιλοπηδιμα νεοι αριθμοί..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Αφαιρέθηκαν μηνύματα εκτός θέματος.

 

Η συζήτηση περί της ψηφοφορίας σταματάει εδώ. Σας δώσαμε τις απαραίτητες εξηγήσεις και δεν υπάρχει κανένας λόγος να αναλωνόμαστε περισσότερο.

 

Παρακαλώ, απαντήσεις μόνο εντός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Έχω υπερβολικά πολλούς λόγους να μην είμαι στο δίκτυο της Cosmote και μη μου πείτε ότι δουλεύω σε δίκτυο κινητής τηλεφωνίας γιατί θα τρελαθώ...

Αρχίζω από το after sales support το οποίο είναι άθλιο,τόσο από τα καταστήματα γερμανός όσο και από τα καταστήματα cosmote... Καμία γνώση για υπηρεσίες και οι πιστώσεις από λάθη των υπαλλήλων τους είναι άγνωστες...

Επιδοτήσεις... ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΙ να κάνεις 100Ε λογαριασμό το μήνα και να σου δίνουν 150Ε επιδότηση; Για ποιον λόγο;

 

Πάμε τώρα στα του δικτύου :

1) Που να με πλήρωναν το βασικό νούμερο Cosmote δε το έχω... Τo what's up(ναι και αυτοί συνδρομητές είναι κύριοι "υπεύθυνοι" της Cosmote,όχι παιδιά κατώτερου θεού) πραγματικά υπάρχουν "πολλές" ώρες που είναι εκτός λειτουργίας!

2) Έχει άθλιες ταχύτητες 3ης γενιάς... Σε καταστάσεις φόρτου η ταχύτητα φτάνει τα μερικά kbps...

3) Ας ρυθμίσουν λίγο τα handover στο δίκτυό τους για να μπορέσω να μιλήσω επιτέλους σωστά με κάποιον που έχει συσκευή 3ης γενιάς στο Βόλο χωρίς να πέσει η γραμμή σε 2 λεπτά...

4) Το BIS σε COSMOTE δε δουλεύει... ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ! Τα e-mail έρχονται καθυστερημένα, στο internet δε μπαίνει πολλές φορές... Επιπλέον είναι το μόνο δίκτυο στο οποίο μέσω του blackberry messenger στέλνεις μήνυμα και παραδίδεται μετά από 5 λεπτά με full 3g...

 

Ελλειπέστατο δίκτυο κατά τη γνώμη μου και ειδικά στα data αν δε κάνουν κάτι γρήγορα θα χτυπήσουν καμπάνες για το σήμα,και όχι "σήμα καμπάνα"...

Τι να τα κάνω τα -85dBm στο σπίτι μου αν το κανάλι είναι νεκρό 4 ώρες την ημέρα και τις υπόλοιπες πέφτει η γραμμή...

 

Δε θα είχα κανένα πρόβλημα να πάω σε Vodafone αν κάλυπτε λίγο καλύτερα τα μέρη που κινούμαι! Αλλά έχουν πρόβλημα με άδειες...

 

Με Wind τι να σας πω... κανένα πρόβλημα,πραγματικά... Ούτε με data rates,ούτε με κλήσεις,ούτε με BIS! Ίσως μου κάθεται καλά αυτή η εταιρεία αλλά από σήμα δε με άφησε ποτέ... Έστω -95dBm στο πιο κουλό μέρος θα μου δώσει :)

 

1ον στα καταστηματα το αν ξερουν η οχι δεν μπορεις να το γενικευσεις διοτι δεν εχεις γυρισει φανταζομαι σε ολα τους αντε να χεις παει σε 5? 10? απο τα χιλιαδες που υπαρχουν.. υποστηριζεις οτι οι υπαλληλλοι της vodafone και της wind στα καταστηματα τους ξερουν??! δεν θα το αναλυσω γιατι μπορω και γω να σου αναφερω πολλες περιπτωσεις μου σε καταστημα των εν λογω εταιρειων...οσο για τις πιστωσεις απο λαθη υπαρχει διαδικασια που αν ειναι λαθος καταστηματος σου το αναγνωριζουν οποτε λες ανακριβειες,εσκεμενα η λογω αγνοιας...

 

 

2ον η μητερα μου εχει το c120 προνομιακο με παγιο 22 ευρω μαζι με τελη κ φπα και της δωσανε 255 ευρω! ο πατερας μου απο c270 το αλαξε σε απεριοριστα 45 και πηρε και 10 ευρω εκπτωση καθε μηνα στο παγιο και 305ευρω επιδοτηση! οποτε τι μου λες για επιδοτησεις?αυτο συνεβει τον απριλιο που μας περασε...εγω με προγραμμα εταιρικο και παγιο 19 ευρω χωρις να το παιρναω σχεδον ποτε 270ευρω επιδοτηση...τον φεβρουαριο...πολλοι γνωστοι μου εχουν παρει τελευταια πολλοι μεγαλες επιδοτησεις χωρις να πληρωνουν τρελους λογαριασμους...οποτε παλι λες πραγματα που δεν ισχυουν...επισης λες για το after sales και μετα αναρωτιεσαι για την επιδοτηση...δεν εχουν καμια σχεση αυτα τα δυο...την ειδοτηση τη βγαζει η cosmote οχι ο υπαλληλος...

 

3ον εχω wind vodafon και cosmote στο θεμα δικτυου εχω να πω πως θεματα ποιοτητας γραμμης εχουν ολοι πολλες φορες οταν καλω wind με το απεριοριστο με ακουνε και δεν τους ακουω και οταν με παιρνουν το αντιστροφο...σε whats up καποια στιγμη οταν μιλαω πολυ μπορει να πεσει η γραμμη...στη vodafone σε απεριοριστο καλω καποιον και μου διχνει οτι μιλαει ενω δεν μιλαει....δεν συμβαινουν καθε μερα αλλα μου εχουν τυχει οποτε ολοι εχουν τα προβληματα τουε..ΑΝ τους χρησιμοποιει και τους 3 παροχους καποιος θα το καταλαβει...

 

4ον οι υπηρεσιες 3ης γενιας ΕΙΝΑΙ οι καλυτερες στην cosmote για μενα παντα...εσυ μπορεις να μιλας απολυτα αλλα εγω ξερω πως τα παντα ειναι σχετικα...με τον χωρο που κινησαι και τις περιστασεις....οποτε οταν λες μεγαλα λογια δεν γινεσαι πειστικος αλλα δειχνει αυτο που λες οτι δεν εισαι(εργαζομενος σε παροχο)..στις ταχυτητες στις οποιες αναφερεσαι ειναι μακραν η καλυτερη, και σε καλυψη δικτυου οχι μονο σε αστικα κεντρα αλλα και επαρχια στα μερη τα οποια κινουμαι...και ταξιδευω ειτε για δουλεια η για διακοπες...

 

5ον για την wind που αναφερεσαι στο θεμα του internet....λες λοιπον οτι εχει καλυτερη καλυψη και ταχυτητες απο cosmote και vodafone? data rates?εδω γελαμε....μεχρι πρωιας..ειναι παντως σχετικο στον καθενα...διοτι κινουμαστε σε διαφορετικα μερη...αλλα οπου και αν το εχω δοκιμασει η wind σερνεται οικτρα σε full 3g σε κεντρο πολης η επαρχια..οπου εχει διοτι η καλυψη 3g ειναι ανυπαρκτη...τυχερος εισαι που σου εκατσε....οπως λες..

Edited by stathis334
Link to comment
Share on other sites

1ον στα καταστηματα το αν ξερουν η οχι δεν μπορεις να το γενικευσεις διοτι δεν εχεις γυρισει φανταζομαι σε ολα τους αντε να χεις παει σε 5? 10? απο τα χιλιαδες που υπαρχουν.. υποστηριζεις οτι οι υπαλληλλοι της vodafone και της wind στα καταστηματα τους ξερουν??! δεν θα το αναλυσω γιατι μπορω και γω να σου αναφερω πολλες περιπτωσεις μου σε καταστημα των εν λογω εταιρειων...οσο για τις πιστωσεις απο λαθη υπαρχει διαδικασια που αν ειναι λαθος καταστηματος σου το αναγνωριζουν οποτε λες ανακριβειες,εσκεμενα η λογω αγνοιας...

 

 

2ον η μητερα μου εχει το c120 προνομιακο με παγιο 22 ευρω μαζι με τελη κ φπα και της δωσανε 255 ευρω! ο πατερας μου απο c270 το αλαξε σε απεριοριστα 45 και πηρε και 10 ευρω εκπτωση καθε μηνα στο παγιο και 305ευρω επιδοτηση! οποτε τι μου λες για επιδοτησεις?αυτο συνεβει τον απριλιο που μας περασε...εγω με προγραμμα εταιρικο και παγιο 19 ευρω χωρις να το παιρναω σχεδον ποτε 270ευρω επιδοτηση...τον φεβρουαριο...πολλοι γνωστοι μου εχουν παρει τελευταια πολλοι μεγαλες επιδοτησεις χωρις να πληρωνουν τρελους λογαριασμους...οποτε παλι λες πραγματα που δεν ισχυουν...επισης λες για το after sales και μετα αναρωτιεσαι για την επιδοτηση...δεν εχουν καμια σχεση αυτα τα δυο...την ειδοτηση τη βγαζει η cosmote οχι ο υπαλληλος...

 

3ον εχω wind vodafon και cosmote στο θεμα δικτυου εχω να πω πως θεματα ποιοτητας γραμμης εχουν ολοι πολλες φορες οταν καλω wind με το απεριοριστο με ακουνε και δεν τους ακουω και οταν με παιρνουν το αντιστροφο...σε whats up καποια στιγμη οταν μιλαω πολυ μπορει να πεσει η γραμμη...στη vodafone σε απεριοριστο καλω καποιον και μου διχνει οτι μιλαει ενω δεν μιλαει....δεν συμβαινουν καθε μερα αλλα μου εχουν τυχει οποτε ολοι εχουν τα προβληματα τουε..ΑΝ τους χρησιμοποιει και τους 3 παροχους καποιος θα το καταλαβει...

 

4ον οι υπηρεσιες 3ης γενιας ΕΙΝΑΙ οι καλυτερες στην cosmote για μενα παντα...εσυ μπορεις να μιλας απολυτα αλλα εγω ξερω πως τα παντα ειναι σχετικα...με τον χωρο που κινησαι και τις περιστασεις....οποτε οταν λες μεγαλα λογια δεν γινεσαι πειστικος αλλα δειχνει αυτο που λες οτι δεν εισαι(εργαζομενος σε παροχο)..στις ταχυτητες στις οποιες αναφερεσαι ειναι μακραν η καλυτερη, και σε καλυψη δικτυου οχι μονο σε αστικα κεντρα αλλα και επαρχια στα μερη τα οποια κινουμαι...και ταξιδευω ειτε για δουλεια η για διακοπες...

 

5ον για την wind που αναφερεσαι στο θεμα του internet....λες λοιπον οτι εχει καλυτερη καλυψη και ταχυτητες απο cosmote και vodafone? data rates?εδω γελαμε....μεχρι πρωιας..ειναι παντως σχετικο στον καθενα...διοτι κινουμαστε σε διαφορετικα μερη...αλλα οπου και αν το εχω δοκιμασει η wind σερνεται οικτρα σε full 3g σε κεντρο πολης η επαρχια..οπου εχει διοτι η καλυψη 3g ειναι ανυπαρκτη...τυχερος εισαι που σου εκατσε....οπως λες..

 

λοιπον θα σου πω κι εγω που λες για την cosmotε..θελεις επιδοτησεις?αρχιζουμε...ο αδελφος μου λογω δουλειας πληρωνει το μηνα 400 ευρω..καθε μηνα..το λιγοτερο που πληρωνει ειναι 200 ευρω..ξερεις ποσο του ηρθε η επιδοτηση?100 ευρω:O..κι οσο αναφορα το σημα θα πω ακομη μια φορα οτι η cosmote ειναι κρατος και δεν εχει προβλημα στο να βαλει μια κεραια.εχω δουλεψει και στους 3 παροχους και ξερω τα παντα φιλε μου πιστεψε με...οι αλλοι 2 παροχοι εχουν προβλημα..δεν μπορω να σου πω αλλα εδω γιατι καταλαβαινεις...τωρα αν εσυ εισαι ευχαριστημενος με την cosmote τοτε δεν εισαι απλα τυχερος..εισαι....παρα παρα πολυ τυχερος....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον θα σου πω κι εγω που λες για την cosmotε..θελεις επιδοτησεις?αρχιζουμε...ο αδελφος μου λογω δουλειας πληρωνει το μηνα 400 ευρω..καθε μηνα..το λιγοτερο που πληρωνει ειναι 200 ευρω..ξερεις ποσο του ηρθε η επιδοτηση?100 ευρω:O..κι οσο αναφορα το σημα θα πω ακομη μια φορα οτι η cosmote ειναι κρατος και δεν εχει προβλημα στο να βαλει μια κεραια.εχω δουλεψει και στους 3 παροχους και ξερω τα παντα φιλε μου πιστεψε με...οι αλλοι 2 παροχοι εχουν προβλημα..δεν μπορω να σου πω αλλα εδω γιατι καταλαβαινεις...τωρα αν εσυ εισαι ευχαριστημενος με την cosmote τοτε δεν εισαι απλα τυχερος..εισαι....παρα παρα πολυ τυχερος....

με 200 και 400 ευρω τον μηνα λογαριασμο σου εδωσε 100 ευρω επιδοτηση? συγνωμη αλλα εγω δεν σε πιστευω....οι επιδοτησεις βγαινουν βαση λογαριασμων δεν γινεται αυτο που λες ..μηπως εχεις δουλεψει η δουλευεις για ενα απο τους αλλους δυο παροχους?

Link to comment
Share on other sites

με 200 και 400 ευρω τον μηνα λογαριασμο σου εδωσε 100 ευρω επιδοτηση? συγνωμη αλλα εγω δεν σε πιστευω....οι επιδοτησεις βγαινουν βαση λογαριασμων δεν γινεται αυτο που λες ..μηπως εχεις δουλεψει η δουλευεις για ενα απο τους αλλους δυο παροχους?

 

κι ομως φιλε μου μιλαω σοβαρα και λεω την αληθεια..οι αποψεις μου ειναι αντικοιμενικες...δεν εχουν σχεση με το αν δουλευω η εχω δουλεψει...εχω δουλεψει λοιπον σου ξαναλεω και στους 3 παροχους..επειδη ειδα το χαρτι η επιδοτηση ηταν 125 ευρω:O

Link to comment
Share on other sites

Kαλά η cosmote είναι γεγονός ότι δεν δίνει στις επιδοτήσεις τπτ...Τώρα εσύ πως πήρες τόσο υψηλές δεν ξέρω. Ξέρω άτομα με ψηλά συμβόλαια τα οποία και ξεπερνούσαν και πήραν ψίχουλα για τους λογαριασμούς που έκαναν. Και η voda μπορεί να σου δώσει λίγο στην αρχή αλλά μετά τους λες ότι δεν είσαι ικανοποιημένος και στην ανεβάζουν.....
Link to comment
Share on other sites

Kαλά η cosmote είναι γεγονός ότι δεν δίνει στις επιδοτήσεις τπτ...Τώρα εσύ πως πήρες τόσο υψηλές δεν ξέρω. Ξέρω άτομα με ψηλά συμβόλαια τα οποία και ξεπερνούσαν και πήραν ψίχουλα για τους λογαριασμούς που έκαναν. Και η voda μπορεί να σου δώσει λίγο στην αρχή αλλά μετά τους λες ότι δεν είσαι ικανοποιημένος και στην ανεβάζουν.....

 

συγνωμη κατι δεν καταλαβα..εγω ειπα οτι πηρα χαμηλη επιδοτηση..εσυ ειπες οτι πηρα υψηλη.:O

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα φίλε Στάθη,πρέπει να αποδεχτείς ότι εκτός από ευχαριστημένους πελάτες,μία εταιρεία έχει και δυσαρεστημένους εώς εχθρικά δυσαρεστημένους πελάτες. Αν ήταν η Cosmote τόσο τέλεια δε θα υπήρχαν οι άλλες εταιρείες με τόσο μεγάλα μερίδια πελατών...

 

1ον στα καταστηματα το αν ξερουν η οχι δεν μπορεις να το γενικευσεις διοτι δεν εχεις γυρισει φανταζομαι σε ολα τους αντε να χεις παει σε 5? 10? απο τα χιλιαδες που υπαρχουν.. υποστηριζεις οτι οι υπαλληλλοι της vodafone και της wind στα καταστηματα τους ξερουν??! δεν θα το αναλυσω γιατι μπορω και γω να σου αναφερω πολλες περιπτωσεις μου σε καταστημα των εν λογω εταιρειων...οσο για τις πιστωσεις απο λαθη υπαρχει διαδικασια που αν ειναι λαθος καταστηματος σου το αναγνωριζουν οποτε λες ανακριβειες,εσκεμενα η λογω αγνοιας...

Προσωπικά,αναφέρομαι στο σύνολο της εξυπηρέτησης της Cosmote,από τα καταστήματα μέχρι την εξυπηρέτηση πελατών είναι πέρα για πέρα απαράδεκτη.

Σε κατάστημα του Βόλου,φίλος μου και μέλος του forum δικαιούχος επιδότησης της γραμμής (θα φτάσουμε και σε αυτό το ποσό) πήγε στο κατάστημα Γερμανός για να εισπράξει την επιδότηση. Η έλλειψη συσκευών από πλευράς του καταστήματος τον οδήγησε στο επίσημο κατάστημα της Cosmote επί της Δημητριάδος όπου συνέβη το εξής απαράδεκτο γεγονός : επειδή η γραμμή ήταν στο όνομα της μητέρας του, ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΓΕΡΜΑΝΟΣ, τους είπε να ξεκινήσουν τη διαδικασία να του φέρουν τη συσκευή και θα τους φέρει σε κάποια χρονική στιγμή,εντός μίας εβδομάδας, την εξουσιοδότηση ώστε να γίνει και η αλλαγή ονόματος στη γραμμή. Οι υπάλληλοι ήταν απίστευτα αγενείς και το αρνήθηκαν και όταν τους είπε ότι θα κάνει φορητότητας απλά "πούλησαν" πνεύμα και του είπαν "φύγε αν μπορείς"... Σε πέντε λεπτά είχαμε κάνει αίτηση φορητότητας στο διπλανό κατάστημα WIND! Αλλαζονεία απίστευτη...

Αναγνώριση λάθους δεν υπήρξε από το κατάστημα ενώ σε πρόβλημα που είχε με πίστωση...η Cosmote τα έριχνε στο κατάστημα της και το κατάστημα στην Cosmote με αποτέλεσμα να μη πιστωθεί το εξευτελιστικό ποσό των 10Ε! Είναι απλά τραγικοί!

 

2ον η μητερα μου εχει το c120 προνομιακο με παγιο 22 ευρω μαζι με τελη κ φπα και της δωσανε 255 ευρω! ο πατερας μου απο c270 το αλαξε σε απεριοριστα 45 και πηρε και 10 ευρω εκπτωση καθε μηνα στο παγιο και 305ευρω επιδοτηση! οποτε τι μου λες για επιδοτησεις?αυτο συνεβει τον απριλιο που μας περασε...εγω με προγραμμα εταιρικο και παγιο 19 ευρω χωρις να το παιρναω σχεδον ποτε 270ευρω επιδοτηση...τον φεβρουαριο...πολλοι γνωστοι μου εχουν παρει τελευταια πολλοι μεγαλες επιδοτησεις χωρις να πληρωνουν τρελους λογαριασμους...οποτε παλι λες πραγματα που δεν ισχυουν...επισης λες για το after sales και μετα αναρωτιεσαι για την επιδοτηση...δεν εχουν καμια σχεση αυτα τα δυο...την ειδοτηση τη βγαζει η cosmote οχι ο υπαλληλος...

όσον αφορά την επιδότηση, με 100Ε λογαριασμό το μήνα ο ίδιος ο φίλος μου πήρε μέγιστη επιδότηση 150Ε. Επιπλέον όταν έκανε φορητότητα η Cosmote δε μπήκε στον κόπο καν να επικοινωνήσει μαζί του για να τον ρωτήσει "γιατί φεύγει"...

Αυτό δείχνει έλλειψη επαγγελματισμού εφόσον κάποιος πελάτης σου έχει αφήσει τουλάχιστον 1200Ε για υπηρεσίες φωνής και sms,δηλαδή αέρα πατέρα...

Προσωπικά βρίσκω εξαιρετικά απίθανο να υπάρχουν επιδοτήσεις σαν κι αυτές που πήρες εσύ και ας κάνουμε μία δημοσκόπηση στο forum της Cosmote να δούμε αντιστοιχία λογαριασμών-επιδοτήσεων για να δούμε ποιος έχει δίκιο...

 

3ον εχω wind vodafon και cosmote στο θεμα δικτυου εχω να πω πως θεματα ποιοτητας γραμμης εχουν ολοι πολλες φορες οταν καλω wind με το απεριοριστο με ακουνε και δεν τους ακουω και οταν με παιρνουν το αντιστροφο...σε whats up καποια στιγμη οταν μιλαω πολυ μπορει να πεσει η γραμμη...στη vodafone σε απεριοριστο καλω καποιον και μου διχνει οτι μιλαει ενω δεν μιλαει....δεν συμβαινουν καθε μερα αλλα μου εχουν τυχει οποτε ολοι εχουν τα προβληματα τουε..ΑΝ τους χρησιμοποιει και τους 3 παροχους καποιος θα το καταλαβει...

Στο θέμα ποιότητας θα μπω με τα χίλια για κοντράρισμα. Προσωπικά,δεν έχει τύχει συνομιλία με συνδρομητή Cosmote που να μην έχει τα ακόλουθα χαρακτηριστικά :

1) Ο ήχος να είναι πιστός (μερικές φορές νομίζω ότι έχει πρόβλημα η αναγνώριση κλήσεων)

2) Να μην είναι ο ήχος ρομποτικός

3) Να μην υπάρχουν διακοπές,έστω και μικρές

Επειδή τυχαίνει να έχω what's up,μόνο να σου πω ότι δε μπήκα στον κόπο να το δηλώσω γιατί προτιμώ να χρεωθώ 1Ε και να μιλήσω 10 λεπτά σαν άνθρωπος παρά να προσπαθώ να μιλήσω με what's up με αρκετές αποτυχημένες προσπάθειες κλήσεων. Κι αυτό που λες,με το δίκτυο κατηλλειμένο προς vodafone προσωπικά δε μου έχει τύχει ποτέ και είμαι σε είμαι περιοχή που τα δίκτυα είναι από τη φύση τους προβληματικά λόγω έλλειψης κεραιών. Αντίθετα σε κλήσεις προς Cosmote,αργεί να συνδεθεί και πολλές φορές βγάζει "Δίκτυο Απασχολημένο" ή "Σφάλμα Σύνδεσης".

 

4ον οι υπηρεσιες 3ης γενιας ΕΙΝΑΙ οι καλυτερες στην cosmote για μενα παντα...εσυ μπορεις να μιλας απολυτα αλλα εγω ξερω πως τα παντα ειναι σχετικα...με τον χωρο που κινησαι και τις περιστασεις....οποτε οταν λες μεγαλα λογια δεν γινεσαι πειστικος αλλα δειχνει αυτο που λες οτι δεν εισαι(εργαζομενος σε παροχο)..στις ταχυτητες στις οποιες αναφερεσαι ειναι μακραν η καλυτερη, και σε καλυψη δικτυου οχι μονο σε αστικα κεντρα αλλα και επαρχια στα μερη τα οποια κινουμαι...και ταξιδευω ειτε για δουλεια η για διακοπες...

Άποψή σου...

Η Cosmote για παράδειγμα στο Βόλο ενεργοποίησε Edge και μία τεχνολογία παλιότερη από το HSDPA προσφέρει μεγαλύτερες ταχύτητες και σταθερότητα από την επόμενη... Γιατί άραγε; Το HSDPA της Cosmote στο Βόλο δε ξεπερνά τα 500kbps από δικές μου μετρήσεις ενώ της Vodafone αγγίζει τα 8Mbps και της WIND τα 3Mbps! Κάνε μία διαίρεση και βρες πόσο καλύτερες είναι από την Cosmote...

Η κάλυψη 3ης γενιάς δε μου λέει τίποτα αν δεν έχει καλές ταχύτητες.

 

5ον για την wind που αναφερεσαι στο θεμα του internet....λες λοιπον οτι εχει καλυτερη καλυψη και ταχυτητες απο cosmote και vodafone? data rates?εδω γελαμε....μεχρι πρωιας..ειναι παντως σχετικο στον καθενα...διοτι κινουμαστε σε διαφορετικα μερη...αλλα οπου και αν το εχω δοκιμασει η wind σερνεται οικτρα σε full 3g σε κεντρο πολης η επαρχια..οπου εχει διοτι η καλυψη 3g ειναι ανυπαρκτη...τυχερος εισαι που σου εκατσε....οπως λες..

Δες παραπάνω και έλα να γελάσουμε μαζί στο Βόλο.

Προσωπικά χρησιμοποιώ Blackberry Internet Service σε WIND και δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα. Η Cosmote η οποία κοστολογεί το BIS με 15Ε/μήνα έχει τα περισσότερα προβλήματα σε αυτή την υπηρεσία ενώ το βασικότερο...τα e-mail μου θυμίζουν εποχή pop και όχι push,ήμαρτον δηλαδή... Μερικές φορές θέλει επανακκίνηση το τηλέφωνο για να σου έρθουν e-mail και μηνύματα blackberry!

Επίσης δε θεωρώ τύχη που εδώ και 6 χρόνια που χρησιμοποιώ WIND δε με έχει αφήσει χωρίς σήμα. Επιπλέον παίρνω επιδότηση 300+ ευρώ για λογαριασμούς 60Ε το μήνα,λειτουργεί άψογα το BIS...

Όπως προείπα,Vodafone ναι,θα χρησιμοποιούσα άνετα! Αλλά Cosmote ούτε σαν what's up...!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

φιλε mixtri για blackberry υπηρεσια δεν θα μιλησω διοτι δεν εχω χρησιμοποιησει,,,αλλα για ολα τα αλλα οτι και να λες εχω βγαλει τα συμπερασματα μου διοτι εχω και τις τρεις οποτε...μπορει να πεισεις καποιον αλλο...εμενα οχι...επισης ειπα οτι ειναι θεμα συγκυριων...μαλλον αυτες ειναι που κανουν την cosmote πρωτη...δηλαδη οτι για τους περισοτερους ειναι η καλυτερη...για σενα μπορει οχι...τωρα τι να κανουμε?δεν μενουμε ολοι στον βολο....οσο για τις επιδοτησεις ισχυουν τα ποσα που ειπα και δεν ειμαι ο μονος που τα πηρε..περισι τετοιο καιρο εκανα cosmote και πηρα iphone 8gb με 110 ευρω (απο 569ευρω που εκανε)και παγιο 44 ευρω και φετος αλλαζοντας στο απεριοριστο 45 πληρωνω 39 με τελη κ φπα και πηρα htc magic στα 40 ευρω..και στη vodafone σε δυωρο προγραμμα μου με λογαριασμους γυρω στα 30-40 ευρω μου εδωσε 80 ευρω! που ειναι η καλυτερη επιδοτηση??! δεν ξερω αν ισχυει και σε αλλους αλλα εγω εκανα αιτηση φορητοτητας και μου το ανεβασανε στα 150...αν και δεν θα εφευγα λογω του οτι χρειαζομαι και τα 3 δικτυα...για να μην μιλησω για την wind που καποιοι υποστηριζουν οτι ειναι η πιο οικονομικη.πχ η υπηρεσια διεθνων κλησεων την χρεωνει 10 ευρω ενω η cosmote 8...την αλλαγη καρτας sim 17,6 και η cosmote 14 ποιοτητα sim της wind αθλια.. Edited by stathis334
Link to comment
Share on other sites

ποιοτητα sim της wind αθλια..

 

Από που το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα; Έκανες τέστ για φαινόμενα migration και γήρανσης του chip;

Δε προσπαθώ να σε πείσω να μην είσαι fan της cosmote,καλά κάνεις και είσαι εφόσον σου ταιριάζει αυτή η εταιρεία!

Αλλά κάνεις αυτό που δε θες οι άλλοι να σου κάνουν : να προσπαθείς να μας πείσεις ότι είναι η super duper εταιρεία κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα και ότι όσοι προτιμούμε τις άλλες είμαστε "αλλού",για να μη γράψω άλλη λέξη και κοπεί...

Αναφέρθηκα προσωπικά στους λόγους για να μην είμαι σε μία εταιρεία όπως η Cosmote η οποία δε σέβεται ένα μεγάλο μέρος της πελατειακής βάσης,όπως είναι τα what's up που τους θέτει σαν πελάτες 2ης κατηγορίας! Υποβιβάζει με αυτό τον τρόπο και την ποιότητα αυτών που την πληρώνουν ακριβά για υπηρεσίες που ουσιαστικά είναι άχρηστες.

Π.χ. κάποιος στην Cosmote πληρώνει BIS 15E/μήνα για 150ΜΒ ενώ σε WIND me 8E/μήνα έχω απεριόριστη χρήση στο εταιρικό πακέτο,η οποία λειτουργεί και τέλεια! Και φυσικά μιλάω για μηνιαία υπηρεσία και όχι για αλλαγή SIM που κάνεις μία φορά στα 5 χρόνια και αν χρειαστεί!

Ωστόσο καλά κάνεις και παραμένεις στην εταιρεία που σε συμφέρει,το αντίθετο θα ήταν περίεργο!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ολες η ειταιρειες ιδιες ειναι, δεν εχουν διαφορα. και σιγουρα δεν ειναι καμμια φιλανθρωπικο ιδρυμα, οσο πληρωνεις εχεις τηλεφωνο οταν δεν πληρωνεις, εχεις μονο σημα. μεινε με οποια σε βολευει.
Μην ψάχνεις να αγαπήσεις κάτι τέλειο , αγάπησε κάτι που δεν είναι τέλειο και κάντο τέλειο με την αγάπη σου …
Link to comment
Share on other sites

Ειχα Wind χρονια αλλα σκεφτομαι να αλλαξω γιατι εκνευριστηκα με συμπεριφορα της tellas

 

Απο σημα παντως δεν εχω παραπονο

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και ένα χρόνο άλλαξα εταιρία και από cosmote πήγα στην wind γιατί και στην δουλειά και στο σπίτι είναι η μόνη που έχει αξιοπρεπές σήμα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...