Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδες σημερα μου επεσε το κινητο σ ενα βενζιναδικο και το πατησε αμαξι... πατησε κανονικα πανω του ο πισω τροχος, αργα και βασανιστηκα με 2km/h. αρρωστησα οσο το εβλεπα. αφου βρηκα το κουραγιο να πω στον οδηγο να κανει μπροστα ,γιατι ειχε κεντραρει τη ροδα πανω στο κινητο, προς εκπληξη μου ειδα οτι δεν επαθε σχεδον τιποτα εκτος απο γρατσουνιες στην οθονη και το μεταλικο χρωμα που εχει γυρω της. η οθονη κοιταζε το εδαφος οταν περναγε τ αμαξι απο πανω. ευτυχως ειχα βαλει ζελατινα στην οθονη. την αφαιρεσα και η οθονη ειναι αθικτη αλλα παραμενουν καποιες μικρες γρατσουνιες στο πλαισιο της. παρεπιπτωντος το πλαισιο πρεπει να ναι μεταλο οχι πλαστικο. αυτο καταλαβαινω απ τα σημεια που εχει φυγει το χρωμα. και μου φαινεται οτι εχει ξεχειλωσει το πλαισιο μισο χιλιοστο το πολυ απ τη πλευρα που πιεζεις την οθονη για να κανει slide προς τα πανω. η νοκια alpha copy υπαρχει ακομα για να το παω να αλλαξω πλαισιο οθονης η υπαρχει αλλος αντιπροσωπος τωρα ?

 

Nokia Care

Αριθμός τηλεφώνου: 0080044144300

http://www.nokia.gr/find-a-store

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα,

επειδή είμαι στα πρόθυρα αγοράς του Ν900, ήθελα να ρωτήσω, αν στο πληκτρολόγιό τους υπάρχουν οι ελληνικοί χαρακτήρες.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

επειδή είμαι στα πρόθυρα αγοράς του Ν900, ήθελα να ρωτήσω, αν στο πληκτρολόγιό τους υπάρχουν οι ελληνικοί χαρακτήρες.

Ευχαριστώ πολύ

οχι δεν υπαρχουν οπως επισης ουτε το μενου του εχει ελληνικα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

επειδή είμαι στα πρόθυρα αγοράς του Ν900, ήθελα να ρωτήσω, αν στο πληκτρολόγιό τους υπάρχουν οι ελληνικοί χαρακτήρες.

Ευχαριστώ πολύ

Όχι δεν υπάρχουν Ελληνικοί χαρακτήρες στο πληκτρολόγιο παρά μόνο Αγγλικοί.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα πολύ, πάντως. Μόνο και μόνο αυτό, με κάνει να σκέφτομαι να μην το αγοράσω. Ελπίζω όμως να γράφει μηνύματα στα ελληνικά, ή όχι?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

επειδή είμαι στα πρόθυρα αγοράς του Ν900, ήθελα να ρωτήσω, αν στο πληκτρολόγιό τους υπάρχουν οι ελληνικοί χαρακτήρες.

Ευχαριστώ πολύ

 

Εννοείς αν είναι τυπωμένοι πάνω στα πλήκτρα; Αν εννοείς αυτό όχι δεν είναι τυπωμένοι αλλά μπορείς κανονικά να γράψεις στα ελληνικά με το πληκτρολόγιό του.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

με το on screen πληκτρολογιο μπορεις να γραψεις ελληνικα στα μυνηματα,αν θελεις και απο το hardware πληκτρολογιο θα πρεπει να του κανεις μια μικρη μετατροπη(εγκατασταση ενος προγραμματος)
Link to comment
Share on other sites

με το on screen πληκτρολογιο μπορεις να γραψεις ελληνικα στα μυνηματα,αν θελεις και απο το hardware πληκτρολογιο θα πρεπει να του κανεις μια μικρη μετατροπη(εγκατασταση ενος προγραμματος)

 

Εντάξει δεν θεωρείται μετατροπή. Μια απλή εγκατάσταση ενός προγράμματος είναι - ukeyboard.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Ένας απο τους λόγους που ήθελα να το αγοράσω, είναι γιατί μπορώ να κάνω κλήσεις skype (ετσι διαβασα καπου).

 

Σε γενικές γραμμές, μετά απο την χρήση που το έχετε κάνει, ποιά θα θεωρούσατε αρνητικά? Θα μου το συστήνατε, για να το αγοράσω ή να κρατήσω το HTC HD2 μου?

Edited by sakissalonika
Link to comment
Share on other sites

Στα αρνητικά του θα έβαζα οτι:

- δεν έχεις δυνατότητα να το χρησιμοποιείς σε portrait mode (δηλαδή δεν έχεις πληκτρολόγιο κανονικού κινητού [πατα 3 φορές το 1 για να βγεί το "γ" κλπ] για να γράψεις πχ ενα sms στα γρήγορα)

- αναλογα με την χρήση που θα κάνεις μπορει να χρειαστει να το φορτίσεις και δύο φορες μεσα στην ίδια μέρα (χθες πχ το φόρτισα 2 φορές, αφου το ξέσκισα κυριολεκτικά), αλλα με λογική χρήση μου έχει βγάλει 2,5 μέρες (= 2-3 ώρες WiFi, 20 λεπτα τηλεφωνήματα και 3 sms)

 

Skype κλήσεις μπορείς να κάνεις, αλλά μεσω WiFi μπορεί να σου φάει όλη την μπαταρία στο άψε-σβήσε.

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα! Δεν εχει, αλλά μπορείς με την βοήθεια του forum αν ψάξεις για το N 900 να το κάνεις να αναγνωρίζει ελληνικούς χαρακτήρες, είτε γραφή είτε διάβασμα.
Link to comment
Share on other sites

Στα αρνητικά του θα έβαζα οτι:

- δεν έχεις δυνατότητα να το χρησιμοποιείς σε portrait mode (δηλαδή δεν έχεις πληκτρολόγιο κανονικού κινητού [πατα 3 φορές το 1 για να βγεί το "γ" κλπ] για να γράψεις πχ ενα sms στα γρήγορα)

- αναλογα με την χρήση που θα κάνεις μπορει να χρειαστει να το φορτίσεις και δύο φορες μεσα στην ίδια μέρα (χθες πχ το φόρτισα 2 φορές, αφου το ξέσκισα κυριολεκτικά), αλλα με λογική χρήση μου έχει βγάλει 2,5 μέρες (= 2-3 ώρες WiFi, 20 λεπτα τηλεφωνήματα και 3 sms)

 

Skype κλήσεις μπορείς να κάνεις, αλλά μεσω WiFi μπορεί να σου φάει όλη την μπαταρία στο άψε-σβήσε.

 

 

Μονο μεσω WiFi μπορω να κάνω κλήσεις Skype? Δεν το γνώριζα αυτό. Συν όλα τα άλλα που ανέφερες....δύσκολα βλέπω να το παίρνω. :(

Link to comment
Share on other sites

Μονο μεσω WiFi μπορω να κάνω κλήσεις Skype? Δεν το γνώριζα αυτό. Συν όλα τα άλλα που ανέφερες....δύσκολα βλέπω να το παίρνω. :(

 

δεν καταλαβα την ερωτηση σου τι εννοείς μονο μεσω wifi....???

αν εχεις ιντερνετ στο κινητο σου λογικα μπορεις να κανεις και απο εκει...

σε ολα τα αλλα που λες...

ελληνικο μενου εχει πλεον κανονικοτατα το περνας εσυ...(κατι σαν εφαρμογη...)...ας ειναι καλα τα παιδια εδω...

απλα το παίδεμα ειναι στα sms...εκει ειναι λιγο κουραστικο.....το ολο θεμα πρεπει να κανεις μια διαδικασία συνεχεια για να εχεις 160 χαρακτηρες......

επισης δεν εχει mms(μονο με εφαρμογη αλλα μονο για εικονες) δεν εχει βιντεοκλησεις και δεν εχει και φωνητικες κλησεις...δεν ξερω αν σε ενδιαφερουν ολα αυτα αλλα σκεψου το καλα πριν το αγορασεις.....

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα την ερωτηση σου τι εννοείς μονο μεσω wifi....???

αν εχεις ιντερνετ στο κινητο σου λογικα μπορεις να κανεις και απο εκει...

σε ολα τα αλλα που λες...

ελληνικο μενου εχει πλεον κανονικοτατα το περνας εσυ...(κατι σαν εφαρμογη...)...ας ειναι καλα τα παιδια εδω...

απλα το παίδεμα ειναι στα sms...εκει ειναι λιγο κουραστικο.....το ολο θεμα πρεπει να κανεις μια διαδικασία συνεχεια για να εχεις 160 χαρακτηρες......

επισης δεν εχει mms(μονο με εφαρμογη αλλα μονο για εικονες) δεν εχει βιντεοκλησεις και δεν εχει και φωνητικες κλησεις...δεν ξερω αν σε ενδιαφερουν ολα αυτα αλλα σκεψου το καλα πριν το αγορασεις.....

 

Νομιζα οτι ο προηγουμενος φιλος εννοουσε οτι μπορω να κανω κλησεις Skype μονο μεσω WiFi, αλλα τωρα που το ξαναδιαβασα, εννοουσε οτι με αυτον τον τροπο απλα θα μου κρατησει λιγο η αυτονομια του.

 

Παντως, σας ευχαριστω ολους. Απο την μια με βοηθησατε να ξεκαθαρισω την εικονα μου για το Ν900 απο την αλλη, με κανατε να μπορω να διαλεξω τη συσκευη να παρω. Τωρα κολλησα. :)

Link to comment
Share on other sites

για το θεμα της μπαταριας εγω σωθηκα με το 5800...μου...:lol:(εχει την ιδια μπαταρια με το ν900!)

εχω την μιση μερα την μια μπαταρια στο ν900 και την αλλη να φορτιζει στο 5800...

μολις τελειωσει η μια την αλλαζω και φτου παλι απο την αρχη...:lol:

το θεμα ειναι ομως οτι επιτελους εχω το κινητο μου ολη την μερα ανοιχτο....:p

τελος παντων το κινητο ειναι πολυ δυνατο φιλε απλα εχει μερικες βασικές ελλείψεις που μπορει να σε ξενερώσουν η να σε κουράσουν...

σκεψου και αποφασισε....:)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζα οτι ο προηγουμενος φιλος εννοουσε οτι μπορω να κανω κλησεις Skype μονο μεσω WiFi, αλλα τωρα που το ξαναδιαβασα, εννοουσε οτι με αυτον τον τροπο απλα θα μου κρατησει λιγο η αυτονομια του.

 

Παντως, σας ευχαριστω ολους. Απο την μια με βοηθησατε να ξεκαθαρισω την εικονα μου για το Ν900 απο την αλλη, με κανατε να μπορω να διαλεξω τη συσκευη να παρω. Τωρα κολλησα. :)

όχι όχι, δεν εννούσα μονο μεσω WiFi (αν και δεν εχω δοκιμασει μεσω 3g). Απλα το WiFi τρώει την μπαταρία ασύστολα, και σε λίγες ώρες μπορεί να χρειαστεί φόρτιση...

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

2 πραγματακια ...μπορεις να χρησιμοποιησεις και qwerty(σαν του iphone..δηλαδη να μην κανεις χρηση του συρομενου!?)

οσο αφορα την μπαταρια του??με max χρηση...ποσο σας κραταει??

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

αν εννοείς πληκτρολόγιο οθόνης, ναι, αλλα μόνο qwerty, δεν έχει το "κλασσικό" πληκτρολόγιο κινητών (αν και υπάρχει μια εφαρμογή, προς το παρόν δεν γράφει Ελληνικά).

 

Με την χρήση που του κάνω εγώ (= πάνω-κάτω 3 ώρες περιήγηση μέσω WiFi και είναι όλη τη μέρα συνδεδεμένο σε κάποιο δίκτυο για τα email, μισή ώρα τηλέφωνα, 3-4 sms, και καμιά ώρα angry birds ή κάποιο άλλο παιχνίδι, και το βράδυ σε λειτουργία "ταμπλέτας" [δηλαδή χωρίς σύνδεση στην εταιρία κινητής]) μου πάει περίπου 36 ώρες συνεχόμενα αναμένο. Αν τύχει να ακούσω μουσική και να μην τ'αφήσω καθόλου απο τα χέρια μου όλη μέρα, τοτε μπορεί να χρειαστεί φόρτιση 2η φορά στην ίδια μέρα.

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα..!!φιλε liogr...το ξερω οτι καμια σχεση symbian με το Maemo...!!

2 πραγματακια ακομα...μπορεις να χρησιμοποιησεις και qwerty(σαν του iphone..δηλαδη να μην κανεις χρηση του συρομενου!?)

οσο αφορα την μπαταρια του??με max χρηση...ποσο σας κραταει??

qwerty είναι το συρόμενο .

μπορείς να χρησιμοποιήσεις το virtual ( σαν του iphone ).

η μπαταρία είναι αρκετά καλή , μην τρελαίνεσαι . με κανονική χρήση σου βγάζει την μέρα , αλλά αν το λιώσεις θα χιαστής φόρτιση πριν ξημερώσει .

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα για τα "κλειδωμένα" αρχεία θα χρειαστεί να εγκατασταθεί το πρόγραμμα petrovich (είναι δωρεάν, και θα το βρείς στον κατάλογο extras, οπότε είναι ασφαλές). Στην ουσια είναι file manager, αλλα το μονο που μπορεις να κάνεις είναι αποστολή (μέσω bluetooth, email και υπηρεσιών όπως ovi files κλπ)

 

Edit: Λάθος μου, σορρυ, με την PR1.2 ξεκλειδώθηκαν οποτε δεν χρειάζεσαι τπτ... Δεν δοκίμασα απο την στιγμη της αναβάθμισης να στείλω κάτι :-)

Edited by liogr

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να φαίνονται οι υπότιτλοι σε μία ταινία όταν αυτοί είναι σε ξεχωριστό αρχείο srt κ.α και αν ναι με ποιο τρόπο- πρόγραμμα?
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να φαίνονται οι υπότιτλοι σε μία ταινία όταν αυτοί είναι σε ξεχωριστό αρχείο srt κ.α και αν ναι με ποιο τρόπο- πρόγραμμα?

 

να φυσικα και γινεται.....:)

και με τον original player και με αλλα προγραμματα....:)

αρκει να εχουν το ιδιο ονομα οπως και στο pc...

σε αυτα το n900 δεν παιζεται.....:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...